EMIGRATIE en mogelijkheden Australische arbeidsmarkt gedeeltelijk verzadigd Buitenlanders geen Nederland als toeristenland een belangrijke toekomst UITKERINGEN aan werklozen van vóór 1 Juli m pluimvee Zestienduizend mannen vonden werk in Mei Her een wording van Duitsland Merkwaardige visie door Kremlin-bril HAGEL en ONWEER richtten grote schade aan Foor oude werklozen na 1 Juli verhoogde uitkering op program v__ Beginselen staan op het spel De camera op buitenland v. Zaterdag 7 Juni 1952 DAGBLAD, VOOR SCHJEDAM EN^OMSTREKEN^ Emigreren op EIGEN RISICO levert moeilijkheden op Laat uw haar zien Kersenverkopingen op het hout Koninginneh aring aangeboden Maar vreemdelingenbelasting mag vooruit zichten niet bederven Verhoging volgens nieuwe loonnormen? Prins Bernhard moet rust houden Tuinarbeider door bliksem getroffen; fruittelers zwaar gedupeerd "N WEERBERICHT Australische regering helpt Prioriteit voor gezins hereniging cy-Wnte, Alleen maar „BilT Subsidie voor jeugdige ongehuwden DIRECTIE HOOGOVENS Gereserveerdheid bij de pachters OSSENLEYER, TURF EN HARING NAAR DUITSLAND MIDDENSTAND CONTRA WANBETALERS AFWIJKINGEN! OOK MINDER VROUWEN WERKLOOS Weerverwachtlng van De Bilt, geldig tot morgenavond: Koude nacht met weinig wind. Morgen overdag wisselende bewolking met in de middag kans op enkele lichte regenbuien.Zwakke tot matige Westelijke wind. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Zondag 8 Juni: Zon op 4.21, onder 20.57 uur. Maan op 22.09, onder 3.44 uur. Maandag 9 Juni: Zon op 4.21, onder 20.58 uur. Maan op 23.01, onder 4.48 uur. niéuwe schiedamschecourant (Van onze Haagse redactie). Door zijn reis naar Australië en Nieuw-Zeeland heeft de commissaris voor de Emigratie mr ir B. J. Haveman een helder inzicht gekregen in de emi gratie-mogelijkheid voor de Nederlan ders naar die landen en in dc wijze waarop moeilijkheden, welke zich zo nu en dan voordoen, op bevredigende wijze kunnen worden opgelost. Dit was de kern van hetgeen de heer Haveman ons gisteren naar aanleiding van zijn reis vertelde. De toestand van de Australische ar- bP'd.tm-j-xt h> zo, aldus deelde de heer Haveman mede. dat deze in verschillen de beroepen van de niet-essentlële sec tor van 'net economische leven een zeke re verzadiging vertoont. Men mag aan nemen. dat degenen, die onder vigueur van hét tussen Nederland en Australië ges'oten emigratie-verdrag emigreren voor de essentiële sector bestemd zijn, terwijl degenen, die onder eigen stoom varen", zoals men dat in Australië noemt, voor een belangrijk deel in de niet-essentiële sfeer terecht komen. Nu is 't voor degenen, die niet mobiel zijn 'door hun huisvesting b.v.) en zich op een plaats van verzadiging bevinden, ■uitermate moeilijk zich te begeven naar een plaats waar nog werk is te vinden. In die moeilijkheid ligt een ernstige waarschuwing voor degenen, die in het bez:t va.i een hu.isvestingsverklaring op eigen risico emigreren. Dit geldt niet voor degenen, die op eigen risico gaan werken in essentiële sfeer. Aan ketelmakers, smeden-bank werkers, vormers en scheepstimmer lieden vooral bestaat in Australië gro te behoefte. De toestand van degenen, die onder 't verdrag geëmigreerd zijn, is over het algemeen zeer bevredigend, aldus verklaarde de heer Haveman. In het eerst zal iedere emigrant een harde tijd moeten doormaken en leren op eigen benen te staan. De Australi sche regering- heeft voor de eerste moeilijkheden der emigran en een open oog. Zij doet alles om het ingroeien in de Australische gemeenschap te bevor deren. Dat de Nederlandse emigrant in Austra lië nog een goede naam heeft, blijkt wel uit het feit, dat de regering daar 25.000 Nederlanders wil toelaten tegen 13.000 Italianen en 8.000 Duitsers- Degenen. die als bona fide landbouwer naar Australië gaan, maken het dpar heel goed- Doch het zijn wëLeens mensen uit andere beroepen, die het in de landbouw gaan proberen, en v&ak mislukken. Deze j 1 In het dorpje Heijen bij Gennep onder vindt de ene wettig gevestigde Figaro concurrentie van haarsnijders, die voorzover zij niet als „beunhazen" ge brandmerkt mogen worden de Heijense hoofden soigneren zonder daar toe bevoegd te zijn Deze Figaro heeft nu de oorlog ver klaard aan zijn concurrenten. De politie zal toezicht uitoefenen, dat in Heijen voortaan alleen de „wettige kapper de hoofden zal bewerken. De burgers, die er met pas geknipt haar rondlopen, kunnen ieder ogenblik geroepen worden rekening en verant woording af te leggen omtrent de iden titeit van de man, die hen van de over tollige haardos heeft bevrijd. beunhazen doen grote schade aan de naam van de Nederlandse landbouwer in Australië. De heer Haveman heeft bij de gouvernementen in West-Australië een grote bereidheid gevonden om zelfstan dige vestigingen van landbouwers op nieuw beschikbaar komend land te bevorderen. Met Nederlands kapitaal zullen zij dan de bedrijven kunnen krij gen. Het zullen gemengde nederzet tingen worden, dus niet van uitslui tend Nederlanders^ Men wil in dit opzicht een proef' nemen met kleine groepen van ongeveer 25 5 30 man. Zowel de Nederlandse als de Austra lische regering hebben besloten prioriteit toe te kennen voor gezinshereniging. Wanneer de echtgenote van een Neder landse emigrant haar man wil volgen, wordt haar aanvrage onmiddellijk in behandeling genomen, zodat zij binnen enkele weken kan vertrekken. Ook wat scheepsruimte betreft kan haar prio riteit worden verleend. Voorts deelde de heer Haveman mede dat zowel de Nederlandse als de Australische regering thans overeenge komen zijn, dat bepaalde „agencies" (er kend door de beide regeringen) die als „sponsor" optreden, emigranten in de landbouwsector zonder huisvestingsver klaring kunnen laten emigreren. Het be staan van dergelijke agencies, b.v. aie var. pater Maas maakt 't tot ling brengen van de categorie oer voonopig alleen in de lallu" De emigratie naar Nieuw Zeeland heeft weer zijn eigen problemen. De Ne derlander, die naar N. Zeeland gaat, moet zich voorbereiden op een heel vriendschappelijke ontvangst. Als iemand zich voorstelt bv. met de woorden: „Mijn naam is Bill", zegt dan a.u.b. "iet „Goede dag meneer Bill!" want dan trekt hij zijn hand terug en dan duurt het nog' wel enkele dagen voordat de ontstane afstand is overwonnen. De economische situatie van N. Zee land is zeer gezond. Dit jaar zullen 6000 Nederlanders naar dit land kunnen emi greren. Behoefte bestaat vooral aan bouwvakarbeiders, metaalbewerkers, agrariërs, vrouwelijk huishoudelijk per soneel en verpleegsters. Zij, die in de leeftijd tussen 18 en 25 jaar'en ongehuwd zijn en over onvol doende geldmiddelen beschikken, kunnen een door de Nederlandse en N. Zeelandse regering bekostigde subsidie ontvangen. Zij moeten zich dan verplichten twee jaar in de hun aangewezen groep werk zaam te blijven. Deze bepaling wordt door de Nederlanders gelukkig slechts zelden overtreden, maar contractbreuk wordt door de N. Zeelandse autoriteiten zeer hoog opgenomen. De heer Haveman heeft aan de Nieuw-Zeelandse regering geadviseerd bij haar maatregelen tegen contractbreuk niet terug te schrikken voor deportatie. Een montage-woning mee te nemen ontraadde de heer Haveman ten sterK- tse. Een prefab-huis is de molensteen aan de hals van de emigrant, zo zei nu Men kan beter ter plaatse een „prerao kopen bij een Australische ,ver,fS^"~ woordiger van een Nederlandse firma, di edeze woningen exporteert. Dis. schaffingskosten zijn dan wel iets hoger dan in Nederland, maar men staat met voor bijzondere kosten van e aen transnort opslag enz. welke vcor de emigranten vaak onbetaalbaar zyn. Tenslotte vestigde de heer Haveman dB aandacht nog op de noodzakelijkheid om zich stipt te houden aan de voor schriften, welke gegeven zijn in verband met de overbrenging van de mond- en klauwzeer. De directie van de Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken N. V. deelt mede, dat in de maand Juli buitengewone vergaderingen van prioriteitsaandeel houders en van alle aandeelhouders der maatschappij zullen worden gehouden ter behandeling van een voorstel, de heer ir P. van Delden op te nemen in de directie van Hoogovens. Voor de grote openbare kersenverko pingen, die door de Tielse notarissen zijn gehouden, bestond zeer veel be langstelling. De prijzen, die werden besteed, liepen nogal uiteen. By navraag by insiders vertelden dezen, dat dit ligt aan het werk, dat voor het plukken van kersen moet wor den verricht. Zo werd b.v. een boom gaard met hoge oude bomen, dus waar veel werk in zat, ondanks een ver wachte opbrengst van 5000 kilo kersen, voor slechts 48 verkocht. De boom gaarden, waarin laag gewas voorkomt, brachten voor de eigenaren bevredigen de prijzen op. Over het geheel genomen werden de meikersen voor tien tot vyf- tien cent, Duitse kersen tot 25 cent per kg. op het hout verkocht. Er viel bÖ deze verkoping een ge reserveerdheid bij de pachters te be speuren. Dit vond, naar men ons mee deelde, zijn oorzaak in het feit. dat behalve het risico van het weer tydens de campagne, ook de hoge lonen en de daaraan verbonden sociale lasten het kopen niet aanlokkelijk maken. De invoercommissie van de Westduitse regering heeft toestemming gegeven voor de invoer uit Nederland van ossen- lever ter waarde van 1.300.000 DM, turf ter waarde van 500.000 DM en maatjes haring ter waarde van 420.000 DM. - Al Op Paleis Soestdijk is gistermiddag half ién da Koninginneharing aangeboden, dit jaar gevangen door schipper G. van der Snoek van de VI. 44, die het vorig jaar de bedrijfschapsprijs voor de best verzorgde haring van de Vlaardingse vloot wen. Met de burgemeester van Vlaardin- gen, mr J. Heusdens, de heer A. Ver- boon .'lamens de rederij, de heer Don, onperkeurmeester, en de keurmeester Van Dijk, begaf schipper Van der Snoek zich gisterochtend met zijn twee Oranje tonnetjes, waarin de haring, die dit jaar door de keurmeesters waardig bevonden was om aan de Koningin te worden overhandigd, naar het Paleis. De Koningin ontving de vaatjes konin- giiuieharing met het certificaat, waarin de kwaliteit van de haring wordt om schreven. H M. onderhield zich gerui me tijd met de Vlaardingse delegatie. (Van onze speciale verslaggever). Het aantal buitenlandse bezoekers aan ons land steeg in het jaar 1951 met bijna 50.000 tot 448.000; het bedrag aan deviezen, dat Nederland uit dit buiten landse bezoek ontving, steeg van 58 „Toerisme een artikel tegen concurrerende prijs te ver kopen Ten aanzien van de propaganda merk- Naar wij vernemen, wordt nog ernstig beraadslaagd over een verhoging van de uitkering aan werklozen van voor 1 Juli. Naar verluidt, zou deze regeling geschieden volgens het stelsel van ver hoogde loonnormen. Dus volgens het voorstel dat onze des kundige deed in ons blad van de vo rige week Vrijdag onder de titel: Plei dooi voor werklozen. Allereerst in die zin, dat de maxi mum-uitkering per dag met een gulden zou stijgen, derhalve van 6.46 op 7.46 zou komen. De regeling voor de Sociale-Bijstand- rtng^fn30,90ewordt gewijzigd inleen" VDe/ gezinsleden toeslag, die mompnteei gegeven wordt op de basis vani de _j kinderbijslag, zou worden Ve^ndert m een vaste uitkering van 4,02 per kina Er zou ook nog een verbetering zijn voor gesteld voor de groep ongehuwden, die Ook de Friese mannen krijgen weer een eigen costuum. Dezer dagen werd de kledij jas en pantalon van Ierse handweefstofpractisch normaal overhemd en effen das met klaverbladmotieven - op het aloude Poptuslot Xe Marssum gedemonstreerd. Mevrouw KarsStienstra uit Leeuwarden ontwierp dit herencostuum zoals eerder reeds een Fries damescostuum en ook andere strcekdrachten, waaruit blijkt dat het herleven van dit costuum niet voortspruit uit een overdreven liefde voor alles wat maar Fries is. Het is de bedoeling, dat het bij bijzondere gclegenhedeji wordt gedragen. nog inwonend zijn. Als zij waren uitge trokken, kregen deze ongehuwden in.be paalde omstandigheden geen uitkering meer. Volgens de plannen zou een ver goeding van 10 kunnen geschieden. Ook in de Beemster is, in navolging van Purmerend, het vonnis over wanbetalers geveld. De Algemene en de R.K. Midden standsvereniging hebben tot een gelijk gerichte actie besloten, waarbij ieder, die niet op tijd betaalt, onmiddellijk wordt uitgesloten van andere leveranties. Tevens zal een wanbetaler, die eenmaal is ge maand niet voor de tweede keer worden aangesproken, mahr onmiddellijk gaan de maatregelen tegen hem of haar in. In de gemeenten De Rijp en Graft be staan ook plannen om tot een dergelijke maatregel over te gaan. worden als een industrie. Als een arti kei, dat tegen concurrerende prijs ver kocht moet worden. Voor wat de indirecte propaganda betreft, dacht spr. aan de reizen van H.M. de Koningin en Prins Bernhard. Vraag om meer subsidie Op grond van de meegedeelde cijfers zal het bestuur ingevolge een wens van de vergadering alsnog aan de regering verzoeken het subsidie aan A.N.V.V. te verhogen. Als een belangrijke taak van 'de vereniging, naast reclame voor ons land, noemde mr Jonker door 'n inten- te de heer Van Oyen op. dat meer en ioj meer in Nederland de gedachte is ge- milhoen. Het totaal rijpt, dat het toerisme beschouwd moet aan overnachtingen in de hotels en bij de „Horeca" aangesloten pensions steeg van 958.000 in 19f« tot 1.231.000. Deze cijfers öeeld vice-voorzitter mr A. Jonker do voorzitter mr dr L. N. Deckers was wegens ziekte verhinderd Vrijdag mee in zijn openingsrede op de algemene vergadering van A.N.V.V. in de Oranjestad Breda. De vooruit zichten voor het lopende jaar zijn nog gunstiger. In het eerste kwartaal werd reeds 26.889.000 uit het toerisme ont vangen tegen 9.760.000 in het overeen komende kwartaal van 1951. Het daar in begrepen bedrag aan dollars is zelfs met 100 pet toegenomen. Dit bleek uit de belangwekkende voordracht van de heer F. P. A. van Oyen, directeur van de Bar.que de Paris et des Pays Bas, voordien o.a. hoofd van de afdeling Toerisme bij de Ned. Bank over „Toerisme als Deviezen- bron". Bij de totale inkomsten in 1951 uit vreemdelingenverkeer moeten nog 20 millioen uit het vervoer geteld worden, die op onze betalingsbalans onder het hoofd Transport vallen; 14,6 millioen van niet-ingezetenen, zodat dus ruim 137 millioen aan toerisme ontvangen werd. Wat de deviezen-inkomsten verdeeld over de grote steden betreft, profiteerde het meest Amsterdam. Vervolgens Den Haag en Rotterdam. sieve en langdurige propaganda-actie het buitenlands bezoek over 'n zo groot mogelijk gedeelte van het jaar uit te spreiden. Herdacht werd het overleden lid jhr ir O. C. A. van Lidth de Jeude, in wiens plaats dr P. L. Visser benoemd werd. Kurtax De directeur van de A.N.V.V., jhr W. Boreel, leidde een bespreking m van het onderwerp „Kurtax Dat is een belasting, die men van bezoekers wil heffen, om daaruit verbetering en ver fraaiing van toeristische centra te be talen en propaganda voor die centra. De algemene opvatting is thans, dat deze tax mag worden geheven, mdien de baten ten behoeve van de gasten worden besteed maar dat het beter is, deze belasting geheel achterwege te laten. Sinds 1920 is het in ons land mogelijk gemeentelijke verblijfsbelas- ting te heffen bij verblijf van een week of langer. Spreker achtte het met on logisch, indien thans bij vroede vaderen de gedachten aan verblijfsbelasting^op komt. Voor eigen inwoners is zulks on mogelijk, maar logeergasten die af komen op de toeristische aantrekkelijk heden van een plaats, kan ook geen heffing worden opgelegd, meende spr. Zij vormen slechts een Klein deel van het totaal der bezoekers. Dagbezoekers immers, zal men niet in dit belasang- HET is met Anna Pauker, een der leidende communisten in Roeme nië, een vreemde geschiedenis. Reeds vroeger gingen er geruchten, dat deze knal-rode dame in ongenade sou zijn gevallen, hetgeen dan achteraf met juist heette te zijn. Nu echter blijkt toch wel dcgelyk, dat vaar communistische maatstaf Ana niet zuiver op de graat is. In de Roemeense pers wordt nI. toegegeven, dat zy af wijkingen vertoonde zowel naar rechts als links van de partij-politiek. Nu komt het ons moeilijk voor om afwijkingen te vertonen naar links wat het communisme betreft: zij zou dan immers nog revolutionnairder moeten zijn dan Stalin en die gedachte alleen reeds lijkt ons een belediging voor de Russische dictator. Zij zal wel te veel rechts gehouden hebben, m.a.w. tn (10 reactionnaire richting, welke beschut* diging de ergste is, welke geuit ka% worden. Die beschuldiging van een dubbele afwijking vinden wij maar een vreemde afwijkingEnfin, het slot wijkt weer niet af van ds gebruikelijke clausule, want Ana Pauker heeft schuld bekend. Die lui achter het IJzeren Gordijn schijnen gemakkelijk te biechten! Tegenstrijdig zijn weer de berichten over de huidige positie van bedoelde dame: volgens sommige beweringen is zij afgezet als minister, doch blijkens andere zou zij als zodanig gehandhaafd zijn om aldus te overtuigender van haar schuld bewust te worden. Twijfelt men dan aan haar rouwmoedige bekentenis en is men bang voor een afwijking ten deze bij Ana Pauker T Een mens zou van al die afwijkingen een afwijking krijgen! Laten wij intus sen er vooral vóór waken, niet af te wijken van de juiste weg ter bestrijding van het communisme. En die weg t's." door zijn daden geen aanleiding geven voor het kweken van communisten. ANALYST. BOUWEN/ Het kon nog best wat harder gaan, maar toch heeft de werkloosheid in ons land in Mei weer een flinke knauw gekre gen. Het aantal mannelijke werklozen, die bij de arbeidsbureaux zijn geregistreerd, daalde namelijk van 129.980 tot 113.684. Van dezen Waren 80.939 (vorige maand 94.465) geheel werkloos; 31.765 (35.125) werkten bU de DUW en 980 (390) waren wachtgelders, die geheel werkloos waren. ttta_x -rlat NOG STEEDS is men in gespannen af wachting van de reactie van et Kremlin op de ondertekening van de verdragen van Bonn en Parijs met Dui s- land- De volkomen isolering van de dooi de Russen bezette Oostelijke zone van dit land is natuurlijk een heel onaangename affaire voor het Westen, maar treft an derzijds ook heel scherp de nu volkomen geïsoleerde bevolking zelve. Men kan er in zien de aanloop tot een .definitieve splitsing van Duitsland in twee l°s van elkaar staande staten; maar tenslotte zou dit slechts een van Russische zijde ge dane officiële sanctionnering van een sinds zeven jaren bestaande de facto- toestand zijn- Zeer pijnlijk zowel voor West. als voor Oost-Duitsland; maar het zijn alleen de Russen die verandering in deze situatie kunnen brengen. Is deze laatste opvatting werkelijk voor de volle honderd procent juist? Ja en toch ook weer neen. Want in zekere zin zou men ook kunnen zeggen, dat alleen het Westen de toestand voor Duits land zou kunnen „redden". Zoals de zaken nu eenmaal liggen, hangt alles af van het standpunt van waaruit men de kwestie van de hereen wording van Duitsland beschouwt. Voor ons, mensen van het Westen, is er slechts één oplossing denkbaar en mogelijk: de wording van een vrij en democratisch, dus anti-communistisch Duitsland; het Westen zal er nooit vrijwillig in kunnen toestemmen, dat het éne Duitsland com munistisch of zelfs maar pro-communi- tisch wordt; dat zou, op betrekkelijk korte termijn de catastrophale onder gang worden van wat er dan -nog van het vrije, op Christelijke grondslag ge grondveste Europa zou zijn overgeble- ven. Als men het Duitse probleem echter door de bril van de hoogwaardigheids bekleders van het Kremlin beziet, komt nemen. Wat weer tot gevolg heeft, dat Rusland een vee] groter propagandist ï- sche kracht kan ontwikkelen; het kan beloven steeds meer en beter beloven, wij] het weet dat. als eenmaal de slag is binnengehaald, de troef uit het spel is- de communisten streven naar de prole tarische wereldrevolutie, opdat als deze eenmaal de gehele aarde heeft omvat, daaruit de communistische heilstaat ais een phenix uit ziin as kan oprijzen, uax is het onverbiddelijke, maar evens me- dogenloze uitgangspunt van elke commu nistische activiteit, waar ter wereld ook, Het Westen daarentegen hard en realistisch blijven. En vig, maar waar, dat vele Duitsers, en we zouden zeggen vooral onder de goe -wil denden, zoals ids Niemoller en lene Wessel die beiden uit sentiment pacifis ten zijn wie zou trouwens geen vrede, maar oorlog willen? zich door de Rus sische propaganda op sleep ouw la en ne men en door het gehele vraagstuk met in het licht van de communistische leer tot de uiterste consequentie te beredene ren hunnerzijds onbewust, maar daarom vrijwillig in toestemmen dat een t mi_jer werkelijk volop in de kaart lOVnnirtJ TIT4 111C UllllUt. I men tot precies de tegenovergestelde con clusie. Krachtens het Marxistisch-Le- ninistische-StalinistiscJie dogma moeten zelfs als het de schijn heeft maar meer dan schijn is het nooit dat om opportunistische redenen van ..de gene rale linie" wordt afgeweken Die afwij king kan niet reëel en duurzaam zijn; men gaat alleen wat terug, soms 'n heel eind terug om een stevige aanloop voor een grote sprong te hebben. DAAROM zal het Kremlin er ook nooit vrijwillig in toestemmen dat een herenigd Duitsland zuiver Westers wordt gericht en zich bij de Europese de fensiegemeenschap of de Nato aansluit. Het minimum wat het op de basis van zijn leer, welke als onfeilbaar wordt be schouwd moet eisen is een werkelijk neutraal Duitsland, dat bovendien een nationaal volwaardig leger moet bezit ten om zijn neutraliteit tegen agressie (welke wederom in de communistische mentaliteit alleen mogelijk wordt ge acht uit het Westen) te verdedigen- Dat een dergelijk Duitsland natuurlijk ook minstens pro-eommumstisch moet zijn spreekt vanzelf- Dat is het opportunis tische accent in deze aangelegenheid- Hier ligt een nieuwe moeilijkheid voor het Westen. Van pro-communistisch naar communistisch is maar een heel klein stapje. Moskou kan dit korte uitstel ris keren; het Westen kan. wijl het om zijn bestaan gaat, zelfs niet het kleinste risico van hef gevaarlijke communisme spelen. Als het dan ook tot een gesprek tus sen het Westen en Moskou over het Duit. se probleem zou komen, zal het precies gaan zoals bij alle vorige soortgelijke ge legenheden, over Duitsland, over Oosten rijk en momenteel in Panmoendjon. Geen der twee partijen zal van zijn standpunt kunnen afwijken zonder het diepste we zen van zijn inzichten prijs te geven- En als het Kremlin uit louter opportu nisme dusdanige concessies zou doen. dat een compromis mogelijk zou worden, dan j is te meer voorzichtigheid geboden- Dat is geen kwestie van wantrouwen, I maar van kennis van de diepste roerselen en van de logische tactiek van het com munisme- In dit wereldomvattende con flict gaat het niet 0m het nemen van eei£ paar procenten meer of minder winst eventueel om het aanvaarden van en verlies- Voor beide partijen staat het beginsel op het spel- De vredesbeweging De Derde Weg, hier en elders, moge dit pogen te verdoezelen maar de realiteit is nu eenmaal hard en niet van pastel kleuren gediend. Er zijn geen tegenstel lingen, welke dieper ingrijpen, dan die welke op het ideologische vlak liggen. En dat is nu juist de rampzalige situatie vajj onze wereld- Verleden jaar was het totaal aantal werk loze mannelijke personen eind Mei 64.953. Vóór we dat peil weer bereiken, zal er dus nog heel wat opleving in de industrie nodig zijn. De daling, aldus het ministerie van Soc. Zaken, was voornamelijk een gevolg van seizoeninvloeden alsmede van de omstan digheid, dat de factoren, welke in de af gelopen winter tot hogere werkloosheid hebben geleid o.a. in de bouwnijverheid en de daarmede samenhangende bedrijfs takken, in steeds mindere mate hun in vloed deden gelden. De werkloosheid daalde onder de bouw vakarbeiders van 25.970 tot 20.626; de me taalarbeiders van 10.577 tot 10.222; de landarbeiders van 19.923 tot 13.828; het transportpersoneel van 8.259 tot 7.497 en de losse arbeiders van 21.062 tot 19.576. Onder de textielarbeiders steeg de werk loosheid van 2.482 tot 2.749. Hen aantal aanvragen voor mannelijk personeel bleef nagenoeg gelijk: eind April 10.784, eind Mei 10.815. De relatieve werkloosheid was eind Mei het hoogst in Groningen met 70, het laagst in Limburg en Zeeland met 19 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren, terwijl het rijksgemiddelde 37 bedroeg te gen 42 op 30 April. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen daalde van 6.730 tot 5.849. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 10.678 tot 12.094. net kunnen vangen zonder alle toeris tische aantrekkelijkheden van die plaats te omheinen. Spr. vreesde, dat een tax bij be zoekers uit het buitenland zeer im populair zou zijn. De veroverde good will van ons land zou kunnen worden aangetast, evenals de concurrentie met buitenlandse toeristische centra. Tot de grote Nederlandse aantrekkelijkheden behoren immers onze lage prijzen. Hoewel het instellen van een logeer- belasting niet dadelijk schadelijk effect op het vreemdelingenverkeer zal heb ben, zou deze toch naar de mening van jhr Boreel op den duur nadelig werken. De Nederlandse hotelhouders zien, naar inzicht van spr. terecht, logeerbelasting als e,en extra bedrijfsbelasting. Jhr Boreel achtte dan ook kurtax of logeer belasting averechts, onlogisch, onbil lijk en in strijd met de goede zeden. Op ideële motieven wordt het internatio nale toerisme gestimuleerd, speciaal ook voor de mensen met middelmatige inkomens. Moet men de reiskansen voor deze categorie verkleinen? Internatio naal is thans stelling genomen tegen kurtaxen, zodat de kansen, dat deze op den duur geheel zullen verdwijnen, ge regeld stijgen. Geen pluimvee Bij de discussie welke op deze inlei ding volgde, kwam een enkele voor stander van deze belastingheffing aan het woord, maar het grootste deel der aanwezigen bleek van oordeel, dat men van vreemdelingen geen „pluimvee" mag maken. Tot slot werd een motie aangenomen, waarin gewaarschuwd wordt tegen de ernstige gevolgen van het invoeren van een logeer- of vreemdelingenbelasting voor het vreemdelingenverkeer. Het hoofdbestuur zal deze motie ter kennis van de bevoegde instanties brengen. Tengevolge van een licht ongeval bij het paardrijden, dat hem Maandag is overkomen, zal Prins Bernhard op me disch advies een week rust moeten hou den. In verband hiermede is de Prins zeer tot zijn leedwezen gedwongen de voor die periode gemaakte afspraken af te zeggen. Gistermiddag was hij nog aanwezig bij de viering van het eerste lustrum van het Nederlands Opleidingsinstituut voor het buitenland te Breukelen. Tijdens de hevige onweersbui, die gis termiddag uit Zuidwestelijke richting over het midden van ons larfd trok, sloeg de bliksem op verschillende plaatsen in en te Botterdam verloor een man. die door het hemelvuur getroffen was, het leven. De harde donderslagen waren niet van de lucht en vele malen doorkliefden de bliksemschichten het "dichte wolken dek, waaruit zware slagregens vielen. In de Betuwe ontlastte zich tjjdens liet onweer een hevige hagelbui, die grote schade toebracht aan de fruitgewassen. De 50-jarige tuinarbeider P. de M., uit de Kortlandstraat te Nieuwerkerk aan de IJssel die gistermiddag in een broeikas aan de Kralingseweg te Rot terdam aan het werk was. werd tijdens de onweersbui door de bliksem getrof fen en op slag gedood- Het stoffelijk overschot werd naar het Coolsingel- ziekenhuis overgebracht. Ruim een half uur lang woedde boven de havenstad een hevig onweer en viel de regen by stromen neer. Op verschillende plaatsen sloeg dc bliksem in en de brand weer is enkele malen ter assistentie uit gerukt In Leerbroek werd een boerderij door de bliksem getroffen- In korte tijd stond de boerderij, die bewoond werd door de fa milies v. B. en K. in lichter iaaie. De brandweer van Meerkerk bestreed het vuur met vijf stralen en hield de belen dende boerderij van de weduwe S- nat. Dit huis brandde ook reeds, maar kon behouden blijven. In de getroffen boer derij ging een deel van de inboedel ver loren- De boerderij brandde geheel uit, persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De boerderij was laag verzekerd. Omstreeks vijf uur viel in de omge ving van de dorpen Ommeren. Lienden en Kesteren in de Betuwe een geweldige hagelbui welke -en enorme schade aan- "ichtte. De hagelstenen waren bijzonder groot en vernielden naar zich voig?"s de eerste indrukken laat aanzien in een strook van vijf tot tien kilometer breed te een aanzienlijk deel van het fruitge was- Ook de koren- en aardappelvelden leden door de ca tien minuten aanhou dende bui veel schade- De bui ging ver der in Noordoostelijke richting en richtte ook in Rhenen en Wageningen grote ra vage aan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1