Nieuws uit STAD en OMTREK De lucht werd donker als bij noodweer Broeiing van jute zet 2000 1112 Schiedam in brand m M K» mm 1 Excelsior verliest van Quick Hoe meer er gedaan wordt, hoe meer er nog te doen valt T' SPORTNIEUWS uit Schiedam Het Nederlandse porcelein De twintig duizend MAANDAG 9 JUNI 1952 PAGINA - PRACHTIGE BURGERZIN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Azinol uitgebrand STEMMEN PIJPERS ZORGDEN VOOR VERTIER J. SCHEEPERS WERKZAAMHEDEN ORANJEBRUG 3' JA# F 3,:- li - Mi jl. fi ll&ly.,:';' V li':® -3:"3 - BETER FIELDEN VAN OUICK accuraat; Af en toe probeerde Dries wel GAF DE DOORSLAG BURGEMEESTER PEEK OPENT DE VATENTO GOUDEN JUBILEUM A. FRANKEN burgerlijke stand P. ROOZENBEEK VAN S. C. S. JEUGDKAMPIOEN VAN SCHIEDAM honkbal K.N.V.B. AFD. ROTTERDAM D.J.S. werd afdelingskampioen Mr A. VAN KLEFFENS Ned. lid van Scliumanhof PROMOTIE HAAR K.N.V.B. D. R. Z. BOEKT TWEE OVERWINNINGEN S. V. V. ATHLETIEK VEEMARKT TE ROTTERDAM PASSAGIERSSCHEPEN Jan van Aken «at rustig zijn krantje te lezen. Een week werk zat erop; liet Zaterdagavondlilad was juist in de bus gevallen en reeds op zijn Zondag's bladerde hij zijn krant door. Hel was kwart over 5. Jan ter Haar gaf nieuws over de Ronde van Nederland. Plotseling werd het donker in de kamer. De lucht Scheen verduisterd door een plotseling opkomend nood weer. Van Aken ging naar liet raam. Wat er nadien is gebeurd, kan bij zich nauwelijks meer realiseren. Hij weet nog, dat buiten onder zijn raam, nauwelijks twee meter van zijn woning, alles in lichter laaie stond, llij is naar buiten gerend en beeft gealarmeerd. Daarna beelt bij zijn geit uit bet bok gebaald en in veiligheid gebracht. Van Luijk, de hoofdagent van de vcrkeersbrigadc, zag op de Swammer- dainsingel een steekvlam boven de buizen uitschieten, stoof onmiddelRjk* de richting heen vanwaar de dichte rookwolken kwamen. Terwijl men op bet Groenweegje en in bet botje naast de di'ilsclmur, waarin Bols de bottelarij beeft, begonnen was met inderhaast de buizen Ie ontruimen, kwam men ook op de Sebie tot de ontdekking, dat liet vuur in enkele minuten meer dan 40 meter verder gelopen was en de achterkant van de woningen bedreigde. Hiér werct evenmin een ogenblik ge- •arzeid om de meubels naar buiten te bréngen, want oVêr een oppervlakte van meer dan 2000 vierkante meter zag men na een moment liiet anders dan vuur geen rook, maar vuur. Lekkend vuur, dat van alle kanten uit geblakerde binten scheen te dansen. Vuur dat op de felle Westenwind kolkte alsof het een olie- brand gold. De burgemeester werd in de Volks bond gealarmeerd, terwijl hij juist bezig was de Vatento te bezichtigen. Het kwam hem onwaarschijnlijk voor, dat op de Schie een grote brand kon woeden- Maar over de stad trokken de dichte kolommen rook als onheilspellende te kenen van een ramp. Alles rende over de Hoogstraat en de Dam, over de Ooievaars burg en over het Groenweegje, in de richting van de Schie. Men kwam niet om te kijken; men holde om te helpen, want ieder begreep, dat alleen doortas tend optreden het allerergste kon voor komen. Met bewonderenswaardige discipline en «en welhaast geoefende voortvarendheid begonnen burgers de eerste uitrukploeg van de brandweer te helpen. Aangezien de huizen aan het Groenweegje en in het hofje het ernstigst bedreigd werden, be gon men met behulp van de A3, de sta- len-ladder Magirus water te geven uit de waterleiding. Het pompstation op de Rotterdamse Dijk had onmiddellijk de druk opgevoerd en zo was het mógelijk met vier stralen het defensief te begin nen. Burgers en padvinders renden af en aan om »de haspels met slangenmateriaal uit te rollen en aan te kopoelen. An deren vormden een mensenketen, die de huizen in geen tijd., geheel ontruim den. De toegeschoten burgers Pel en Blom drongen met een straRlpi.jp het meest bedreigde huis binnen tezamen met brandweerploeg A. Alles hielp. Op de Schie. waar men niet bij de ramen kon komen van de hitte naar deze kant stond de wind werden tuinslangen uitgelegd en aangesloten op de kranen om de muren en ramen nat te houden. Niettemin snrongen ver scheidene ruiten van de hitte. Niemand ontzag zijn kleren of leven. Er moest gered worden. Men kon aanvankelijk niet zeggen wat er nu precies aan de hand was. Een vuurzee strekte zich uit tussen de Et. Annazusterstraat. de Schie, het Groenweegje en de Drilschuur. 35 Stralen De eerste ploeg van de brandweer was spoedig gevolgd door al het ove rige materiaal. De Maybach begon uit de Noordvest water ie pompen, dp Gee- sink stond op de Schie en de houten Magirus zoog uit de leidingen het wa ter aan. Binnen tien minuten werd aan alle kanten water gegeven. Meer dan 36 stra len konden van het defensief langzaam overgaan op het offensief. De verschrikte bewoners kwamen tot rust. Sommigen met de krulspelden in het haar; anderen reeds geheel gekleed voor de Zaterdagavond; weer anderen in het net gestoken om de toneelavond van O. K. G. keken met grote verwij derde ogen naar het geren van de pad- Vinders en de helpende burgers. De telefoontjes, -die uitgingen naar dc werknemers van de omliggende panden, waren grotendeels overbodig, want yrtj- wel allen hadden zij zich reeds uit zich zelf naar het bedreigde gebied begeven- Terwijl de donkere zwarte wolken plaats maakten voor de witte van de stoom - een teken, dat het water zijn werk was begonnen - kwam een ogen blik. waarop de balans opgemaakt kon worden. Broeiing Naar alle waarschijnlijkheid was de brand ontstaan in de opslagplaats van door zeewater aangetaste scheepsladingen van de Gebr's Ossedrijver Fzn. aan het Groeneweegje- Deze firma maakt er een bedrijf van door zeewater of anderszins aangetaste scheepsladingen Op te kopen, op te slaan en bij gevonden vraag door te verkopen aan anderen- Zo lag er een lading abrikozenpitten, die destijds bij de brand in hét Keilepand van Thom- sen in Rotterdam door het bluswater be schadigd was. Ook lag er copra, stukken rubber, pinda-afval en scheepsveegsel- Al deze partijen zijn door hun aanraking met water en hun verontreinigd karakter aan broeiing onderhevig. Met het opdringen van het water in de vuurmassa daalde de angst, niet het minst van de brandweer, die op geen vijf meter van een hevige vuurmassa het gevaarlijkste pand van Schiedam wist, n.l. een pakhuis aan dc overkant van het Groenweegje, gevuld D4GBIA* VOO* SCHKDAM f H Ot»Sr*tKVM 74ste Jaargang No. 21866 met cöllodium-wol. Dit pand - op de kaart van de brandweer met rood aangegeven - lag gelukkig van de wind af. De bestrijding van het vuur bleek iti alle opzichten juist te zijn aangepakt. Wel verteerde in dc eigenlijke opslagplaats de vlammenzee alles wat onder bereik kwam, maar dank zij-de insluilingsmanoeuvré waren alle hüizèh gered. Er was water schade en sommige achtergevels waren door de hitte behoorlijk geblakerd, maar de bewoners konden tegen kwart over ze ven toen de brandweer het vuur meester was, hun huisraad weer binnenbrengen. Erger was het met ,dê Azinol. Hoewel zeker tien meter van de eigenlijke vuur haard gelegen met. een stuk open erf er tussen, was deze fabriek door het voort snellende vuur van achter aangetast en gevoed door de brandbare grondstoffen van de azijnfabricage, wist het hier in enkele ogenblikken de hele ruimte tot een hel te maken. Om de kantoren te ont ruimen, waren vele rappe handen aanwe zig, maar was gered kon worden, woog niet °P tegen het kapitaal, dat in enkele minuten volkomen verteerd werd. De scherpe lucht van azijn mengde zich al gauw met die van de brandende rub- 'berblökken. Een uitkomst was het voor de brandweerlieden, die vooraan in de strijd stonden om door de Rode Kruts- cólonne gratis beschikbaar gestelde fles jes Cbca Cola toegereikt te krijgen. Een hele voorraad was per speciale wagen naar het terrein van de brand gebracht. Ook in ander opzicht toonde de, Rode Kruiscölönne, dat zij niet voor niets de straateollecte had onderbroken, want brandweerlieden met gewonde handen en burgers, die tijdens hun assistentie wond jes hadden opgelopen wérden snel gehol pen. Ongeveer 20 man van de colonne was j aanwezig. De hulppolitie was ter plaatse geroe pen om de inmiddels tot een menigte van duizenden aangegroeide massa op een af stand te houden- Wat voorbarig en minder aangenaam voor de bekwame Schiedamse brandweer was de ongevraagde komst van een Rot terdamse motorwagen waarvan de leiding dan ook te verstaan werd gegeven, dat men deze rode haan zelf zeer goed om zeep kon helpen. Geen belangstelling Ondanks de hevigheid van de brand, waren er geen officiële personen op de plaats van het onheil aanwezig. Begrepen zij, dat alles in goede handen was? Te gen kwart voor 8 begon men het slangen materiaal op te ruimen. Waakzaamheid en nablussen was nog geboden, maar de re cherche kon reeds aan het werk gaan om naar de oorzaak te zoeken- Niet lang duurde het, eer die gevonden was. In de hoek waar de brandmelders het vuur voor het eerst zagen, lag een partij copra- Dit gedroogde vlees van cocos- noten is op zichzelf niet aan broeiing of zelfontbranding onderhevig, echter wel als het verpakt is in plantenvezels. Dit nu was het geval. Als emballage dienden jute-zak- ken Verkoling en zelfontbranding gaat met grotere snelheid naar mate de druk en/of de temperatuur hoger zijn. De stapel was groot en de zon heeft lange tijd op 't pakhuis gestaan. De vuurhaard is dan ook. na het afgraven van de copra-voor- raad gevonden. Zelfontbranding door 'broeiing is een proces, dat weken, maar ook slechts uren kan duren. Dat het vuur zo snel om zich heen heeft gegrepen is te wijten aan het feit, dat alle voorraden door houten schotten geseheiden waren en dat hout de voornaamste bouwstof van de grote opslagruimte vormde. De schade wordt door verzekering ge dekt. Zij kon nog niet volledig worden vastgesteld. floor kiezers die opgenomen zijn in het Centrale Bevolkingsregister Dc Burgemeester van Schiedam maakt irt ei band met de op 35 Juni 1952 te beuden verkiezing van de ledèh van ds Te rede Kamer der Stateii-Getteraal be kend. dat in deze gemeente het volgende stemlokaal is aangewezen. Waar de kie zers, die in het bezit zijn van een kiezers- legitimatiekaart, zich moeten melden ter uitoefening van hun kiesrecht; Stembureau 1. Lokaal School Oude Kerkhof 13. Schiedam. 9 Juni 1952. Zaterdag j.l. trok het C.J.M.V. Tam boer- en Pijpereorps ..Harmonie" er op uit om een bezoek te brengen aan de Lighailen bij het Julianapark. De patiën ten lagen al met. spanning op het voor hun zo welkome bezoek te wachten, daar di "'oor hen een prettige afleiding bete kende. Waren de patiënten dankbaar vftof de muziek, Zr Plooy was naméns aïlp patiënten ook zeer dankbaar voor de door de ..Harmonie" aangeboden 45 leesboeken. Daarna volgde een bezoek aan het St. Jarob-Gasthuis, waar de Ouden van Dag-n in de tuin even konden genieten /ar fluit hoorn en trom. Cok het Gemeente-Ziekenhuis Werd niet vergeten Voor dé verschillende paviljoens in de tuinen, werden enige tmmihei r ten béste gegeven, hetgeen zeer oo prijs werd -gesteld. ..Harmonie" be sloot deze mars met éen kort bezoek aan df Dr Nole.tstiöhting en kon na afloop ferugzicn öp een fijne en voor velen een prettige middag: De heer J. Scheffers, vroeger voorzit ter van de afd. Schiedam van St, Eloy, en raadslid in de tijdelijke gemeenteraad, daarna distrietsbestuurder, is tijdens de laatste vergadering van de landelijke bond benoemd tot bondsraad-lid voor het dis trict In verband met noodzakelijke onder houdswerkzaamheden aan de Oranjebrug in de ilacht van Maandag 9 Juni op Dins dag 10 Juni a.s., zal het verkeer over 1« ze brug gedurende het tijdvak van 0 00---6.00 uur enige stagnatie kunnen ondervinden. 1 i,'h -v 'f-f- y/ac -rt sv.t. 'i' '-•••■ .-'V v..yt- - y-y:e: c -hl? a. 'i 1 •- 'W 1 "-flS*. i; -iV:.y o ;-'V> 'r I. j, m +/fm 's i' -< li'- iy::- yyy .m.-ylylyy;"-::.,:yyy De gouden jubilaris van St. Eloy, de lieer A. Franken, temidden van het bestuur. Staande van links naar rechts de heren v. d. Linden, F. Dries, Koevermans, Hölschvr, bondsraadlid J. Scheffers; zittend Huiskens, kapelaan Oudshoorn, geest, adviseur, A. Franken, A. Verschuren, voorz. van St. Eljpy, Van Vonderen, bondèpenningmeester en Leenders. .eenc de zaak iets fnnor-an 1 Gisteren speelde Excelsior dank zij de welwillende medewerking van Spar ta haar eerste thuiswedstrijd óp het Spar'taterrein in Rotterdam. Hel veld zag er keurig verzorgd uit. Het gras was goed gemaaid, zodat op het mooie gladae veld alle voorwaar den aanwezig warep voor goed veld werk. Aanvoerder Hoênderop won de toss en koos batten. Excelsior opende met Anton Ooster- holt en captain Hoênderop op het bowlen van fastbowler W. Bosman en P. Marseille. Aanvankelijk schonk het batten van Excelsior de toeschouwers groot ver trouwen. Hoender'op en Oosterholt de den het rustig aan en de enkele min der goede ballen wéfden op keurige wij ze afgestraft. Wy noteerden o.a. twee zeer fraaie square outs van aanvoerder Hoendei'op, dip beide de boundary bereikten. Toen het scoringbord echter 16 runs aanwees, kwam Hoenderöp bü een Ver dedigende slag niet voldoende over de bal en silly midoff Rijndets rekende met een zeer fraaie vang zijn wicket in. Hoenderop scoorde 12 fraaie runs. Gaarne hadden wij hem langer op de mat gezien. Bakker nam dé taak van Hoendérop over. Ook hij batte Zeer rustig en de enkele minder goede ballen verwerkte hij op dp juiste wijze. Toéh eepter het sqoyingbord 35 vuns telde werd" Bkkkej y'flO) door Mar seille gebowled. Vanaf dit Trromehl kwamen de Quick bowlers ',ön top". Van 35 voor 2 werd het 38 voor 4. Dries en Middendorp deden de deur dan ook dicht en met uiterst voorzich tig batten trachtten zij de overhand op de bowlery te krijgen; Toen echter achtereenvolgens Mid dendorp en C. Vollebregt, konden ver dwijnen, zag het er voor Excelsior lang niet rooskleurig uit. Drie kreeg nu echter de toun van Duymel. üok liuymel deed wat van hem werd verwacht. Run voor run werd door beide batsmen aan het totaal toegevoegd. Een vrijheid konden zp zich niet. Ver oorloven, d aarvoor was het bowlen te De opening van de Vatento is een ge beurtenis geworden, die door aanwezig heid van een groot aantal genodigden uit zeer verschillende kringen de be tekenis van de KAB voor het Schie damse leven op eigen wijze heeft be vestigd- Immers, de voorzitter van het jubileum comité, de heer G. J. Lampe kon In de koffiekamer van de R.K- Volksbond voor de eigenlijke opening welkom heten bur gemeester mr J. W. Peek en mevr. Peek, Broeder overste Leo, ir B. Wilton jr, van de Werf Wilton Fijennoord met de 'heer C. Keijzer leider van de afd. Sociale Za ken van die werf, vertegenwoordigers van de Schiedamse Gemeenschap, van het CNV en NVV, de dir. van het Gew. Ar beidsbureau, bijkantoor Schiedam, de heer Reijnders; de heren A- J- Vredebregt en A- J. C. v. Oppen, namens de Kath. Mid denstandsbond, de heer Th. Stor, voorz. van de Gem. Centrale van de KVP, de heer Oostlander, dir. van de Gem- Dienst voor Sociale Zaken cn afgevaardigden van de aangesloten vakorganisaties. In zijn openingswoord noemde burge meester Peek het een gelukkige gedachte om bij het 60-jarig bestaan een tentoon stelling als de Vatento té organiseren. Met trots, en voldoening immers kan men terugzien op het werk, dat in de afgelo pen 60 jaar gedaan is- Met taaie volhar ding is voor de zaak van de arbeid en de arbeider gestreden. Naar mate de. behaal de resultaten groeiden, groeiden ook devw problemen in omvaftg en ingewikkeld-resultaat heid. Maar nu na .zovelé jaren kan dank zij mede het werk van de KAB, Neder land bogen op een sociale wetgeving cn arbeidsverhoudingen, die met die van alle beschaafde landen glansrijk vergeleken kunnen worden. Toch zijn wij nog niet. aan het einde van de weg, die afgelegd moet worden om de in de encyclieken vastgelegde ide alen verwezenlijkt te beschouwen. Dat zal ook moeilijk gaan, want er is een woord, dat reeds in het begin van de Ka tholieke arbeidersbeweging gesproken werd. eens de zaak iets te foceren, maar steeds kwam hij er weer even snel van tetug. Met een stand van 70 runs. en verder onveranderd wicketsverlies brak de lunch aan. Dadèlyk na de lunch begonnen bei de batsmen veelbelovend. Vooral Duy mel kende geen pardon en elke iets te korte, of te lange bal werd door hem prompt in runs omgezet. Op 90 kwam hét fatale moment. Dries speelde een lange bal van fast- havvler Bosman hard vooruit, en riep Duymel terstond op voor een run. De bal werd echter op uitnemende wijze gestopt cn nog sneller naar de bow ler geretourneerd. Duymel kon niet spoedig genoeg terugkeeren cn ging run out. Het was jammer dat deze part nership zo ongelukkig werd verbroken. De resterende batsmen, boden weinig tegenstand. Toen het EXcèlsiortotaal 96 runs was probeerde Dries een losse bal van Marseille naar de boundary te werken. Hij kreeg de bal te hoog op zijn bat met het gevolg dat de bal kaarsrecht de lucht inging. De Quickfiel- ders hadden hiermede verder weinig moeite. Zoals gezegd was het feilden van Quick uitstekend, terwijl ook het bow len op zeer behoorlijk peil stond. Aan voerder Rijnders had ook zijh veld zeer goed uitstaan, al was het. steeds ver anderen van het veld tijdens de overs vóór de batsmen wel eens wat hin derlijk. Quick moest, nu eens laten zien, wat zij met het bat presteren konden. Het batten is bij Quick evenals bij Ex celsior steeds het gevreesde punt- Zij opênden hun innings met W, Plun ders en W. Jansen. Excelsior opende de aanval met haar oude stockbovvlers J. Öosterhólt en J. Dries. Reeds in de tweede over had Dries succes toén hij een iets te korte bal op Jansen losliet. Laatstgenoemde pro beerde de bal te hooken, maar, hij,nam de bal iets te laat, waardoor deze de lucht inging. .Ruigrok maakte geen.fout. Rijnders kre,eg nu do steur. var. H. van Veen. Na een paar overs begin Dries de fout, om af en toe te snél te willen bowlen. Dp ballen wérden hier door iets te kort. Juist een kolfje naar de hand van Rijnders, die deze korte ballen zonder dralen naar de boundary dirigeerde. Hoenderop changde Dries voor Ruig rok. J. Oosterholt voor zijn broer A. Oosterholt. Ook F. Bakker en aanvoer der Hoenderop zelf namen de bal nog ter hand, echter allemaal zonder enig Het^museum Willet Hplthuysen te Am sterdam heeft èr de laatste tijd in niet onaanzienlijke mate toe bijgedragen de aandacht te vestigen op de Nederlandse kunstnijverheid. Had het destijds de expo sitie van zilverwerken tussen zijn mureh en daarna een tentoonstelling van glas- Werk, thans is in het museum een unieke Collectie porcelein bijeengebracht, ver vaardigd in de bloeitijd van déze kunst nijverheid, die in het einde van de acht tiende eeuw lag. Deze tentoonstelling, die tot 29 Septem ber zal duren, geeft een uitstekend beeld van de uiterst korte bloeiperiode niet meer dan tien jaar van de fabricage van porcelein en mag beschouwd worden als de eerste documentaire expositie van achttiende-eeuws Nederlands porcelein. Onder de inzendingen, die behalve uit ons land uit Engeland, Zwitserland en andere landen zijn gekomen, bevinden zich stukken, die in bruikleen Werden afgestaan door o.a. H. M. de Koningin (eefi prachtig servies, dat werd aangeboden bij het koperen huwelijksfeest), talrijke musea en particulieren. Het gouden jubileum van de heer A. Franken als lid van St. Eloy is gisteren op de eerste plaats kerkelijk gevierd me1 een plechtige H. Mis in de H. Hartkerk- De geest, adviseur kap- J. J. Oudshoorn, die Donderdag j.l. het ziekenhuis na een operatie verliet, droeg het H. Misoffer op met assistentie van kap- G. Hamman aB diaken en kap. G- J. de Wit als subdiaken Het parochiële koor zong o.l.v- de heer C. Vredebregt de meerstemmige Mis van L- Perosi, terwijl een schola van jongens de wisselende gezangen vertolkte. Tijdens de receptie nam als eerste de heer A. Verschuren het woord. Deze roemde de jubilaris om zijn vasthoudend heid en zijn voorbeeld van wat een goed organisatieman vermag. Hij bood namenJ de afdeling een geschenk aan. De heer Van Vonderen, bonds-penning' meester, oud penningmeester van de afd- Schiedam, herinnerde zich uit <je Schie; damse tijd de heer Franken nóg goed. Hij was het, die onder de "eminente leiding van de toenmalige voorzitter, de heer E'lman, die ook aanwezig was, mede ge holpen heeft de afdeling uit te bouwen en met de afdeling de gehele landelijke bopd, die momenteel 45.000 leden telt. Naast de strijd om de materiële belangen is St. Eloy ook Katholiek. Dat heeft Fran ken getoond in de tijden, dat door de fa brieken de leuze ging ,,Rood of geen brood". Hij is toen standvastig geblevpn en met hem vele anderen- Daarvoor komt hem hulde toe. Spr, hoopte, dat de jubila ris nog vele jaren getuige zou zijn van de groei en de bloei van St. Eloy Namens de KVP afd Zuid sprak de heei Hartendorp, die de beginjaren van St. Eloy 'vergeleek niet die van de KVP mo menteel. De strijd, die nu gevoerd móet worden is hard. Een sterk St, Eloy en een Sterke KVP zijn de beste waarborgen, da' de katholiékeh volgens hun beginselen kunnen leven, aldus spr. Op de receptie kwam ook pastoor Raaf- fels de jubilaris gelukwensen terwijl van oud-collega s- op de Gusto en medeleden van St. Eloy er verscheidene aanWezis wareh. De belangstelling tijdens de H. Mis was minder groot dan verwacht had mo gen worden. GEBOREN: Millegortda M. en Theresia, doenters van J. Binnekamp en E. J. van Doipmelen; Saskia, d. van A. B. Oster- hol. en C. H. Hartmeijer; Johanna A., :?,n. A' D HlRV.ér en P. J. "KlaSsse; Matthieur, z. van L. A. van den Bos en J. J. M. Beau mond; Margins P., d. van en W. W. van wezel; Irene, d. va!'_Ay: zwaan en C. H. Verhaèren. OVERLEDEN: C. H. de Zanger 85 j., echtg. van J. Smid. EXCELSIOR GYMNASTIEK 'Ds onderlingewedstrijden, welke deze weck worden gehouden in de zaal aan de Anth. Muljsstraat zijn uls volgt inge deeld: Dinsdag 10 Juni; van 7.308.15 uur jongens. Woensdag 11 Juni; van 6.457.45 uur meisjes van 14 en 15 jaar, 3e graad; tran 7.459.00 uur: dames van 16 jaar en order, 3e graad; van 9.00einde: jongens en heren. Vrijdag 12 Juni van 6.457.45 uyr; meisjes van 14 en 15 jaar, 2e graad; van 7,45—8.15 uur: dames van 16 jaar en ouder. 2» graad; van 9.15einde: dames van lfl jaar en ouder, le graad. Zaterdag 14 Jtlhi van 2.30—tuur: meisjes van 10 en 11 jaar; van 4.005.30 uur: meisjes van 12 en 13 jaar. Aan het jeugdkampioenschap 1952 van Schiedam waarvoor gezien de grote deel name in twee groepen gespeeld moest worden, werd door vijf onzer léden deel- genomen- Onze léden P. Roozenbeek en Toen Dries opnieuw Werd aangezet (de score was inmiddels opgelopen tot 50 runs) bowlde hij niet alleen bedui dend kalmer, maar wisselde zijn snel heid steeds. Reeds de eerste over le- ver-de dit resultaat op, toen van Veen op silly midoff door J. Oosterholt werd j A- Kooijman eindigde als eerste van iede- De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 68152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentiè-prl)s op gewone kolombreedte t 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. BIJ contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bil de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 v.oorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentla-waaen. Burgemeester, mr J. W. Peek heeft Zaterdag de Vatento, de jubileum tentoonstelling van de 60-jarige K. A. B. geopend. Links naast hein de voorzitter van de K. A. B., de heer C. Meijer, rechts de heer GLampe, voorzitter van het comité van organisatie, „Hoe meer er gedaan H ordt, hoe meer rr nog te doen vult Wat vooral bereikt is, is waardering voor de arbeid en de arbeider. In de oud heid was deze waardering uiterst gering en ook de Germanen meenden het van meer belang bepaalde zaken door strijd dan door arbeid te verwezenlijken, het geen Wij pas nog aan den lijve hebben ondervonden. Het is het Christendom, dat de arbeid en de arbeider de volle waar digheid, hem toekomend, heeft gegeven en voor die waardigheid ook gestreden en gepredikt heeft- j De ontwikkeling van de laatste jaren heeft de vraag doen rijzen Of de machine de arbeider niet opnieuw bedreigt. Het is echter gebleken dat de machine de moge lijkheid tot menswaardiger arbeid biedt, I terwijl de machine tezamen met de strijd voor betere levensvoorwaarden de arbei der heeft teruggegeven aan zijn gezin. Toen voor de arbeider minder werktijd gevraagd werd. is de vraag gerezen, hoe hij zijn vrije tijd dan wel zou kunnen be steden. Maar anderszins is erop gewezen, dat hij nu de tijd had om aan zijn gods dienstig leven aandacht te besteden. Of beide verwachtingen verwezenlijkt zijn, kan men moeilijk zonder meer béoordelen. j Spr. hoopte, dat de tentoonstelling ertoe zou bijdragen de arbeider zich nog meer bewust te maken van de betekenis, welke de afgelopen 60 jaren voor de KAB heb ben gehad, zodat zij daaruit de stimulans zouden putten om nog enthousiaster en J nog overtuigder Christen te zijn. Moge de tentoonstelling voldoen aan de verwach tingen, welke gij er u van gesteld hebt, aldus besloot de burgemeester zijn toe spraak. De gang was afgesloten met een lint in de Schiedamse kleuren. Op een kussen reikte Maria Meyer de burgemeester de sleutel toe, nadat Nelly, eveneens een dochter van de voorzitter, aan mevr. Peek [een ruiker roze rozen had aangeboden. Zeer geïnteresseerd liet de burgemees ter zich hierna door het bestuur van de KAB langs de verschillende stands rond leiden. Bijzondere belangstelling hadden zowel de burgemeester als zijn vrouw voor de spoorwegshow, die in de bovenzaal is op gesteld. Langdurig werden de problemen rond de achtbanen, de wissels en de sei nen onderzocht totdat men tot de con clusie kwam, dat dit een spel was zonder einde, tenzij men resoluut afscheid neemt en gaat. Dat gebeurde niet dan na gerul- ma tjjd. gevangen. Hij werd volkomen verrast door na een paar langzame ballen plotseling een snellere te krijgen. Rijnders werd nu gesteund door Poolman. Toch deed Rijnders nog steeds het meeste werk, maar op 66 liet hij zich door Dries verrassen. Zijn aandeel aan het Quicktolaal waren een onbetaalbare 43 runs. Hoewel zpn socre niet kansloos was liet hij toch zeer degelijk batten zien. Hü koOg de ballen, waarop hij scoorde zeer goed uit en speelde dan ook zeer reso- Na het vertrek van Rijnders kregen de Kxcelsiorbowlers de overhand op het batten, maar ook nu werden de vans kansen niet benut. Bovendien werden meerdere malen op volkomen overbodige wijze runs weggegeven door slordig ingooien en slordig fielden. Men w« t, zeker niet de indruk, dat er een M- celsiorteam aan het fielden was. Quick (men kan beter z»B8enJ ot)|- man) batte echter rustig, ,v^rdef en voor het verlies van 5 wickets Werd hel Exelslortotaal gepasseerd. Direct na de thee Dosterholt nog enige goede oevers los en ook H. Ruigrok liet zich niet onbetuigd. Pool man ging na 48 runs gescoord te heb ben caught en bowled op Ruigrok. De overige batsmen boden zeer wei nig tegenstand en toen het totaal van Quick 131 runs was, hadden zij a'len een beurt gehad. Het was jammer, dat het fielden van Excelsior niet wat beter was geweest. Tot slot volgen nog de volledige scores: Excelsior batten; A. Oosterholt caught B. Fooiman bowled P. Marseille 11; A. Hoenderop caught W. Rijnders bowled W. Bosnian 12; F. Bakker Bowled P. Marseille 10; J. Oosterholt Bowled W. Bosman 1; P Mlddendopr caught H, v. Veen bwled P Marseille 6; J Dries caught T Voort bewled P. Marseille 6; C. Vollebregt caught 1. v Eek bowled P. Marseille H A- P"ym„el caught run out bwled 20; A. Schoof bowled W. Bosman 0; J- v. d. Water bowled W. Bos- man 1; H. Ruigrok not out 0; Extra's 10. Totaal 96. Bowlingcpfers Quick: W. Bosman 15 4 32 4, P. Marseille 17 1/6 4 39 5, L. Kettlitz 2 0 14 0, W. Rijnders 10 10. Quick batten: W. Rijnders caught J. Oosterholt bowled J. Driest 43: W. Jan- sen Caught H. Ruigrok bowled J. Dries 3, H. van Veen caught J. Oosterholt bow led J. Dries; B. Poolman caught ant bow. led H. Ruigrok 48; L. Kettlitz L. B. W. J. Oosterholt 5, P. Marseille run out 4; H. van Eek L.B.W. J. Oosterholt 5; J. Holtappel run out 2; J. van Noort caught A. Hoenderop bowled J. Ooster holt 5; A. Foortse not out 0; W. Bosman caught P. Middendorp bowled H. Ruigrok 0; Extra's 7; Totaal 131. Excelsior bowlen: J. Oosterholt 14 4 26 3 J. Dries 18 6 38 3, H. Ruigrok 5 2'3 1 16'2, A. Oosterholt 3 0 7 0, F. Bakker 7 1 30 0, A, Hoenderop 10 7 0, re groep, zodat beide een tweekamp heb ben moeten spelen waaruit p. Roozen beek als overwinnaar te voorschijn is getreden en nu als kampioen van Schie dam de strijd moet aanbinden tégen de andere kampioenen in de afd. Rotterdam) hoewel het hier wat vlotter ging. Reeds voor het districtskampioenschap, waarna de verschillende districtskampioenen zul len spelen om het landskampioenschap. „Schiedam" lijdt onverwachte nederlaag Na een zeer slecht gespeelde wedstrijd moest „Schiedam" met een 7-M3 neder laag genoegen nemen- Het niet groots spelende RCH had net iets meer vecht lust om de balans in hun voordeel te la- *en doorslaan- Tot en met de derde inning ging de strijd gelijk op. Wol was het duidelijk geworden, dat de Haarlem slagploeg wei. nig ontzag had voor de Schiedamwerper, die veel last had van de sterke wind ch weinig steun ondervond van zijn velders- DR alles werd de zwart-witten in de 4e inning noodlottig, toen de Haarlemmers niet minder dan vier man over de thuis plaat brachten de stand 8—5 werd- In deze inning liep midvelder Stolk een ernstige handblessure op, zodat de Schie dammers deze speler wel enkele weken zullen moeten missen- Ook het op de Plaat zetten van de 'weede werper Rey- nierse, die de slagmensen wei beter in bedwang hield, kon geen ommekeer in de strijd brengen, doordat hem ook elke steun van het veld ontzegd was. Ook de Schiedam-slagploeg bracht er deze middag weinig van terecht getuige het feit, dat slechtg Molenaar en de re serve Kins het tot honkslagen wisten te brengen. De Haarlemmers voerden in de laatste innings de stand nog iets hoger op. zodat het eindresultaat 713 in het voordeel der Haarlemmers werd. Het 3de elftal der zwart-witten moest tegen het veel sterkere SVV 1 een ver wachte nederlaag incasseren nl. 267. Kamp.afd. Rotterdam van de K.N.V.B.: SchlebroekO.Beljerland 53, DJSGLZ 21, GLZ promoveert, Degr.comp. Ie klas: Wico Zw. Wit 02, Wico degr., Ons HuisPrograsse 33. Degr.comp. 2e klas: West EndPutters- hoek (11. Prom.comp. 3e klas: SVDPWDOZ 2—1. Hes. 4e klas C: SVV 13—Nleuwenii. 3 2—1, Xerxes 10—HDVS 11 1—2, SVV 13-- Feijenoord 14 82; M: Pech. 3ASB 4 12, West End 3Voorw. 3 13: N: Babbersp. 2OBR 2 3—3, RET 2—HBB 2 4—0; P; DJS 5—DHS 5 4—3, DRL 6— Naar wij vernemen zal op 12, 13 en 14 Juni a.s. in het VrèdeSpaieis te ?"lyraYenhage een bijeenkomst worden gehouden van de interim-commissie van het plan-Schuman. Voorts komt ons ter ore, dat ais Ne- deilands ld van het door de Europese kolen- en staalgemeenschap m te stellen bof .Jal wórden Voorgedragen mr A. van htêitens, plaatsvervangend diréctèür- gcneraal van de buitenlandse economi sche be trekkengén van het departement van Economische Zaken. TOGB 5 7—2, Fort. 8—DHS 5 0—4, Schie J .DJS, Schlpbroék én GLZ iyn als Rotter damse AfdcUngs-eerstoklaskampiocnei' naar de Ie klas.K.N.V.B. gepromoveerd; Oud-Beijerland. blijft iMtenetsen in de Afdeling. Qnae gel uk wénsen aan .de niep- we .4e-kla*'crs; dat. zij,,Rotterdam gc ;d ■mogen vertegenwoordigen,Tevens «werd DJS- officieel Atdglingskampiocn, Dc eindstand; DJS 6—10, Schiebroek 68, GLZ 64, Oud-Beijerland 62. In twee sportieve wedstrijden, welke echter eentonig dreigden te wonden omdat D.R.Z. te sterk bleek te zijn voor dc Delfts® tegenstanders, heeft D.R.Z. gisteren met eröte cijfers over de elf tallen yatl DVC gezegevierd. Het eerste elftal, dat zeer zwak begon, raakte pas na de rust ingespeeld. Wat de rivststand 72 in het voordeel van D.V.C., met r°eda m de eerste minuten een 20 ach terstand voor D.R.Z., na de rust draaide de motor op volle toeren en in een mini. mum van tijd stond het toen 83 voor D.ZP... óoor doelpunten van Molendijk (4), Zeeman (2), v. Eik en D. Muilwijk. Het derde elftal eopieerde de wedstrijd van het eerste elftal. Ook zij slaagde erin een 20 achterstand weg te werken- bij de rust stond het 5-2 voor D.R.Z.na cD rust kon het tweede elftal van D.V.C. het. verloren terrein niet meer terug winnen en buitengewoon gemakkelijk weid het ook hier 83 voor D.R.Z- H v. Heiten scoorde hiér driemaal, Schef fers en Altorf tweemaal en Pauw nam oek een doelpunt voor zijn rekening. Kien van Kampen llott. kampioen op de 5000 m. Op de Ncnijto-Sintelbaan werden gis teren cte Rotterdamse Athletiekkam- piot nschapp.cn gehouden, waarbij de SW-atli'eet Riep v. Kampen op de 5900 M. zich de sterkste loper toonde u't lie' a'h etiek-rayon. Zijn sterkste tegen stander v. Ede van D.O.S. en Dekkers van Pro Patria wist hij óp drastische wrze met felle tussensfrinten volkomen murw te lopen en zegevierde daarna met een formidabele é-ndsprint in de fraaie tijd van 16 min. 1,2 sec tevens een nieuw clubieeoid over deze afstand. Bij do trekking hedenmorgen voor de staatsloterij is de prijs van 20.000.— gevallen op nummer 16160. ROTTERDAM, 9 Juni. Vette koeien en ossën (naar schatting 957), varkens 561Totaal aanvoer 1519 dieren. Prijs per kg.: vette koeien le kvrai. f 3—3.50 2e kwal. f a.70—2.9(1. 3e kwal. 2.50—2.10, varkens (lev. gew.) resp. 2.23, 2.20. 2.11 Vette koeien aanvoer ruïm, handel traai, prijzen metl set teruglopende prijzen; va.- kehs dev. gew.) aanvoer gewoon, handel tamelijk, prijzen even hoger. tndrapoera, Rotterdam naar Djakarta, 9 te Singapore. johan van Oldenbarnevelt, Amsterdam naar Sydney, 9 op 560 mijl W. van de Kange- roe-eil. Nieuw Amsterdam, N. York nsar Rotter dam, 0 op 210 mijl o. van ell. Sable. Noordam 1 van N. York naar Rotterdam. Oranje. Djakarta naar Rotterdam pas seerde e Perlm. Sibajak, N. York naar Rotterdam, 7 op 5W mijl ZO. van Kaap Rave 13 (12 u.) te Rotter dam verwacht. Veendatn 9 van Halifax naar N. York. Waterman 8 van Halifax te N. York. Westerdam, Rotterdam naar N. York pas seerde 8 Startpoint. Willem Ruys. Rotterdam naar DJarkarta, van Suez. Willemstad 8 van Amsterdam te Crlstoha' Zuiderkruis. Djakarta naar Rotterdam, 8 of 360 mijl ZO. van Guaratui.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2