Zweden verhoogt waakzaamheid Kremlin protesteert tegen grenssche militaire Zweeds excuus aan Sovjet-Unie Emplooi voor de Ambonezen Burgerbewakingsdienst van 2000 man zal worden opgericht Tilanus pleit voor brede-basis- kabinet Nehroe deelde klappen uit Banden met het Westen zeer belangrijk Gong Burgemeester kon ellende niet meer aanzien r Zweden dacht neutra al te kunnen blijven. Het gaat overrekenen Drama te Zaandam D' De camera op 'f buitenland D' Woensdag 18 Juni 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN^OMSTREKEN* Andere Catalina schond Russische grens De „Rose Mary" is zoek Mr Hollander verlaat Leeuwarden Luchtbrug stortte omlaag Aanzienlijke prijsverla ging voor strocarton V. S. behoeven dringend geld voor bases in Europa Arabische hand schriften in Nederland L Uitbreiding van cursussen voor vakopleiding K. Maar weg niét de kolonisatie-politiek LAGEN Rechtbank eiste boete wegens ongeoorloofd bouwen van ivoningen WEERBERICHT V. Op straat doodgeschoten Twee arbeiders vielen van grote hoogte Productiebeperking blijft gehandhaafd „SPRINTWEDSTRIJD" OP KLOMPEN" Bezit Leiden er tneer dan het Nabije Oosten zelf? N V akopleidingen BRAND OP DE „TALTSSE" Weerverwachtlng geldig tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Overwegend matige wind tussen Zuid en West. Iets koeler. Donderdag 19 Juni: Zon op 4.19 uur,onder 21.03 uur. Maan op 1.46 uur, onder 18.52 uur. NIEUWESCHIEOAMSCHE COORANT y De tussen Zweden en de Sovjet-Linie gerezen spanning na de Russische aanval op de Zweedse Catalina-vliegboot boven de Oostzee is geenszins verminderd. De Russen hebben zich volkomen ongevoelig getoond voor de Zweedse protesten. Zij deden uiterst verontwaardigd over de anti-sovjet- demonstraties voor bet gebouw der Russische legatie te Stockholm. Blijkens een mededeling van Radio-Moskou heeft de Sovjetminister van buitenlandse zaken Visjinsky, gisteravond bovendien een protestnota aan de Zweedse ambassadeur te Moskou overhandigd inzake „de schending van de territoriale wateren der Sovjet-Unie" op 16 Juni j.l. Eerder op de dag had de Sovjet-am bassadeur te Stockholm, Rodionof, om een onderhoud verzocht met de Zweed- se premier Erlander, en daarin geëist, in contact te worden gebracht met de bemanning van in de Zweedse haven binnengelopen Russische treiler. (Dit betreft een uit Estland afkomstige boot. waarvan de uit 5 koppen bestaande be manning om asyl heeft verzocht. Naar verluidt zouden deze zeeiieden Zweden inmiddels weer verlaten hebben). In de door Visjinskx overhandigde nota, wordt beweerd, dat een Zweeds vliegtuig, dat in de ochtend van de 16e Juni boven Russisch gebied vloog geweigerd heeft aan het bevel van e Russische jagers, om hen naar een Rus sisch landingsterrein te volgen, gehoor te geven en het vuur opende. Nadat dit door het leidende sovjettoestel beant woord was, stortte het Zweedse vis tuig in zee, aldus de Sovjetnota. Vol gens waarnemers heeft men in hetRus sische optreden de normale Sovjettac- tiek te zien. waarbij beschuldigingen door allerlei tegenbeschuldigmgen over stemd moeten worden. Het Zweedse kabinet is ook gisteren Weer langdurig bijeen geweest om de toestand te bespreken. De chefs van staven woonden de kabuietszitting bij. Koning Gustaaf. die op het ogenblik een bezoek brengt aan Noord-Zweden, waar hij gisteren in een rede.y.°0.r de leerlingen van een militaire opleidings school de vastbeslotenheid van zijn land om zich in geval van een gewapend conflict te verdedigen tot uitdrukking bracht, wordt voortdurend door premier Erlander telefonisch van de ontwikke ling op de hoogte gehouden. Hij houdt 52? 5er®ed om bij een verslechtering dei)internationale toestand onmid- «eilijk naar Stockholm terug te keren. ravon<i werd te Stockholm me degedeeld, dat Zweden sün nillifaire be- waking van de lucht zal iraan verster ken. Extra-manschappen zullen niet worden opgeroepen, zo werd nader ver klaard, maar de waakzaamheid van léger en luchtmacht zullen worden ver hoogd. Zweedse militaire vliegtuigen werden gisteren boven het gebied van de uost- zee, waar volgens berichten van vissers grote Sovjetmanoeuvres aan de gang zijn, weg gehouden. Dit betekent echter niet, aldus een militaire woordvoerder, dat Zweden van plan was de vluchten boven de Oostzee feitelijk of in prin cipe te staken. Zweden blijft het gebied van de Oostzee als zijn eigen territo riaal gebied beschouwen, verklaarde hij met nadruk. De gezonken Dakota Zoals bekend was de neergeschoten Catalina op zoek naar een sinds Vrijdag j.l. vermiste Zweedse Dakota. Het wrak daarvan is inmiddels gevonden en dui kers zijn uitgevaren naar ae plek. waar het toestel, 20 meter onder het water oppervlak, ligt. Gisteren moest in ver band met de ongunstige weersomstan digheden van alle bergingsactiviteit worden afgezien. Vandaag echter zal men het opnieuw proberen. Met spanning verbeidt men de uit slag naar de oorzaken van de ramp der Dakota, Indien mocht blijken, dat ook dit toestel door Russisch geweld is ver ongelukt verwacht men een ernstige verscherping van het ZweedsRussi sche conflict. De bemanning van de Catalina is gis teren per vliegtuig naar Hangü (Fin land) in Stockholm aangekomen. Het vliegveld was door politie-eenheden af gezet. zodat de pers zich niet met de teruggek.erden in verbinding kon stel len. In antwoord op een desbetreffend Russisch protest heeft Zweden aan de Sovjet-Unie excuus aangeboden voor het feit, dat een Catalina-vhegtuig, dat op zoek was naar de vermiste Zweedse Dakota, vorige week Vrjjdag boven Sovjetrussisch gebied heeft gevlogen. Dit gebeurde dus drie dagen voordat een andere Catalina, die ook naar de Dakota zocht door Russische jagers ho ven de Oostzee werd neergeschoten. X>e Catalina, die de grensschending heeft begaan, heeft vijf minuten bo ven het eiland Dagoe gevlogen en De „Rose Mary", die voor rekening ruwe Perzische olie van Abadan op weg van een Zivitsense maatschappij met is naar Italië is „zoek". De agenten van de maatschappij i'an het schip hebben de kapitein geseind zijn positie op te geven, doch 'er is geen antwoord geko men. Maandag werd het schip „ergens in de Rode Zee" waargenomen. Het zou bij nacht het Britse steunpunt Aden gepasseerd zijn en de Straat van Babel Mandeb zijn binnengevaren op weg naar Suez, waar het in de loop van Dinsdag moest arriveren. Dit laatste is niet ge beterd. Men weet niet waar het schip ai«fe thans bmiindt. keerde naar internationaal zeegebied terug nadat de bestuurder zijn. vergis sing bemerkt had, zo heeft de beman ning gisteren bij het onderzoek ver klaard. De Catalina was, evenals het toestel dat Maandag werd neergeschoten, niet bewapend Deze foto, die gemaakt werd door eert lid van de bemanning van het Duitse schip „Miinsterland", toont de Zweedse Catalina-vliegboot (op achtergrond) welke door Russische Mig's beschoten is, op de golven. De staart steekt boven het wateroppervlak uit. Op de voorgrond leden van de bemanning van het vliegtuig, die zich met een rubbervlet konden redden. De „Miinsterland" nam de inzittenden van het vliegtuig aan boord. In Zaandam heeft zich gisteravond «Ven voor middernacht een vreselijk drama afgespeeld. In de Df Savornin Lohmanstraat is daar om kwart voor 12 de 35-jarige steenkoicnhandelaar J. K. Uit Koog aan de Zaan doodgeschoten door de 43-jarige Zaandamse textielhan delaar Y. C. C-, Chinees van geboorte. De moordaanslag werd gepleegd voor de winkel van de Chinees, nadat het echtpaar K. de echtgenote van C. had thuis gebracht na afloop een gezamen lijk bezoek aan de bioscoop. De Chi nees die in 'de deuropening stond, heeft de familie K. een verwijt gemaakt en toen deze wilde vertrekken, loste C. ttyee schoten, waarvan een de heer K. dodelijk trof. Zijn vrouw, mevr K.— G. kreeg een schampschot in de foo- Jenarm. Zij is in het gemeentezieken huis te Zaandam opgenomen. C. vluchtte na zijn 'daad naar het Boomgaardpad, waar hij de fabrieksar beider V. een groot bedrag bood voor een nacht onderdak. V. ging daar niet °P in Na een kleine omzwerving keerde tenslotte naar zijn woning terug, «ier werd hij ingerekend'. Met behulp van speurhonden is enige tijd gezocht naar de revolver, die C„ naar zijn zeggen, over de schutting van Cen speeltuin zou hebben geworpen. (Van onze correspondent) officier van Justitie bjj de recht bank te Leeuwarden mr F. Hollander is Ul Kelijke functie benoemd te Utrecht. (Van onze correspondent) Op het terrein van de glasfabriek te Sas van Gent had gistermiddag een ernstig ongeluk plaats. Een tweetal arbeiders uit Vlissingen, de 31-jarige J. van Kerkvoort en de 48-jarige P. de Crux, beiden ge huwd, waren bezig met branders een luchtbrug te demonteren, die voor de sloop was verkocht. Op een gegeven mo ment brak de luchtbrug en beide mannen vielen van een hoogte van circa twintig meter temidden van broks ukken ijzer en materiaal op de grond- Hetden zijn met zware sehedelbasisfractuur en andere ernstige verwondingen m levensgevaar lijke toestand in het ziekenhuis te Sluis kil opgenomen. De samenwerkende strocartonindustrie in het Noorden van het land (omvatten de 17 van de 19 fabrieken) heeft besloten de productiebeperking van strocarton voor de maand Juli op 40 pet te hand haven. De vooruitzichten zijn zowel voor de export ais voor de binnenlandse markt zodanig, dat deze fabrieken hebben beslo ten de prijs van het strocarton aanzien lijk te verlagen. Toen voor een restaurant in de Wieringermeer, waar een dezer dagen een gezelschap Zweedse toeristen een maaltijd gebruikte, een vrachtauto beladen met klom pen stopte, werden spoedig onder handelingen gevoerd en na korte tijd gingen de klompen in Zweedse handen over. Onder grote belangstelling van inwoners van de Wieringer meer hielden de Zweden een hardloopwedstrijd op klompen, waarbij hun door de jeugd gratis nuttige adviezen werden verstrekt. Wanneer bijvoorbeeld een te rui me klomp in „de sprint" van de voet van een der hardlopers weg vloog, werd het houten schoeisel met behulp van een bosje gras op y^de juiste maat gemaakt. De Amerikaanse minister voor de luchtmacht Thomas Finletter en de plaatsvervangende minister van defen sie, William Foster, hebben voor de Se naat verklaard, flat 250 millloen dollar dringend nodig zjjn voor het voltooien van luchtbases in Europa. Teneinde atoomaaiivallen met spoed te kunnen uitvoeren op iedere agressor. Zonder de passende bases zou de Ame rikaanse luchtmacht, als middel om de vrede te dienen, ernstig gehinderd wor den. Finletter protesteerde tegen het afvoeren door het Huis van Afgevaardig den van 250 millioen dollar van het wets ontwerp voor de militaire opbouw, nodig voor de betaling van het Amerikaanse aandeel in de bases voor de strijdkrach ten van het Atlantische pact. Men diende een lange uitputtings atoomoorlog te vermijd"1 en in staat te zijn met „alle ter beschikking staande wapens" de tegenstander binnen enkele dagen te treffen. Zes journalisten uit het Nabije Oosten, die op uitnodiging van de K.L.M. een achtdaagse reis naar ons land maken, t.g.v. de opening van de nieuwe lucht- verbïnding met een der petroleumcentra aldaar, zijn gisteren in Utrecht aangeko men. Zij werden ten stadhuize door bur gemeester jhr mr De Ranitz, ontvangen. De journalisten waren bijzonder ge troffen door de zeer grote verzameling Arabische handschriften in de Leidse Universiteitsbibliotheek. Zij geloofden zelfs, dat er meer van zulke handschrif ten in Nederland zijn, dan men in het Nabije Oosten zelf bezit. De heren stel den verder veel belangstelling in de wo ningbouw en toonden zich zeer verrast over de rustige wijze waarop hier de veï- kiezingspropaganda wordt gevoerd. Zes van de zeven leden der bemanning van de Zweedse Catalina-vliegboot, die door Russische straaljagers is beschoten, bij hun aankomst te Stockholm, waar zij werden verwelkomd door de bevelhebber van de Zweedse lucht strijdkrachten, Mordftiand (rechts). Twee van de inzittenden kregen schotwonden. Een hunner is in een Fins ziekenhuis opgenomen. j »TQv<TPlvikbarp functies in Ne- Nu door de uitspraak van de Cen trale Raad van Beroep in de door de Ambonees Saptenno aanhangig ge maakte zaak, de Nederlandse regering niet verplicht is de Ambonese oud- KNIL-militairen, die thans tijdelijk in Woonoorden in ons land verblijf hou den, in het Nederlandse leger op te nemen, heeft de regering naar an dere maatregelen gezocht om de Am bonezen emplooi te geven, daar zij niet van plan is deze ex-KNIL-militai- ren toch nog in hun militaire status te herstellen. Dit delen de ministers van Oorlog en van Binnenlandse Zaken mede aan het Tweede Kamerlid Bruins Slot. die hierover vragen had ge steld. Die andere maatregelen zullen o.a. bestaan in het oprichten van een BurgerbewakingsCienst, waarin onge kunnen worden, die niet in aanmer king komen voor opleiding tot een burgerberoep. Een aantal Ambonezen in deze dienst kan ook met de bewa king van bepaalde objecten belast wor den. Tot een verbintenis van voorlopig één jaar bij het Burgerbewakings korps kunnen worden toegelaten de hier te lande verblijvende mannelijke personen, die voor 26 Juli 1S50 niet- Europees militair zijn geweest bij het K. N. I. L, Zij moeten tenminste 25 jaar en niet ouder dan 50 jaar zijn. De minister voor Uniezaken en Over zeese Rijksdelen zal voorschriften vast stellen omtrent uniform, rangen, onder scheidingstekenen en bewapening van i het burger-bewakingskorps. Voor de leden van het Burgerbewa- ----- 1 kingskorps wordt een salarisregeling veer 2000 Ambonezen ondergebracht i vastgesteld. die aangepast zal zijn aan COMMUNISTISCHE E in het onlangs gekozen parlement van India is niet groot, maar, zoals overal elders ter wereld, buitengewoon roerig, en krijgt dan nog de steun van enkele splinterpartijen, die alleen en uit sluitend oppositie zijn. In een land a's India is overigens aanleiding tot oppositie in overvloed. Wel heeft de minister president Nehroe dezer dagen verklaard, dat de voedselpositie beter is dan zij ooit to voren was, maar dat betekent allerminst, dat de helft van de bevol king in de steden en op het platteland, die nog nooit in haar leven een vol doende maaltijd heeft gehad, nu eens per dag of zelfs per maand, misschien zelfs per jaar naar genoegen zal kunnen eten. Om van de huisvesting maar niet te spreken. Zo lazen we bijv. dezer da gen, dat in Calcutta, naar men zegt de ellendigste en vuilste stad van de we reld, minstens vier millioen mensen moe ten „leven"; maar het kunnen er even goed' zeven millioen zijn. Woonruimte is er eigenlijk maar voor een millioen mensen; de overigen leven, wonen en slapen op de openbare straat. En een paar uur na zonsopgang rijden er wa gens om de langs de weg liggende doden op te halen. Dat bij dergelijke mens-onwaardige, mens-onterende toestanden we ga ven Calcutta slechts als een staaltje van FRACTIE hetgeen in de enkele grote steden en de meer dan 656.000 dorpen met een gemid delde van 517 inwoners zich dagelijks afspeelt partijen, die omdat ze voor lopig toch geen verantwoordelijkheid zullen dragen, met schreeuwende belof ten kunnen volstaan, goede kansen in India hebben, spreekt van zelf. BU de be volking maken ze indruk met haar leu zen en het enige tegenwicht is de vaak volslagen, op godsdienstige overtuiging gebaseerde apathie voor eigen ellende dezer ongelukkige mensen. Maar in het parlement kunnen ze een agitatie voe ren, welke wel inslaat bij de zich ge- Op een propaganda-avond van de C.H.U. in Amsterdam, heeft de heer Tilanus gisteravond gepleit voor een kabinet op zo breed mogelijke basis. In het begin van zijn toespraak had de heer Tilanus gezegd, in het bijzonder de vorming van het Gereformeerd Con servatief Verbond en de Middenstands partij te betreuren. Uitvoerig ging hij in op de binnenlandse politiek, die in sterke mate van de buitenlandse politiek afhan kelijk is. „Buiten Europa heerst onrust, maar ook in Europa zien we hoe de ene treiterij gevolgd wordt door de andere. Dit legt een zwaar obligo aan West- Europa op", zo betoogde de heer Tilanus, die tenslotte van mening was, „dat er politieke scheidsmuren zijn, maar dat men in een tijd van veel zorg over de muur heen moet kijken, elkaar de hand reiken en op zo' breed mogelijke basis moet samenwerken tot zegen van het volksleven". leidelfjk aan ontwikkelende meer zelf standige en middengroepen en bij de industriële arbeiders; en daar ligt on getwijfeld het grote gevaar voor India. Te meer wijl zelfs in de leidende krin gen, zij het dan- bovenal uit Aziatische overwegingen grote sympathie voor het China voor Mao Tse Toeng en via deze zelfs voor Stalin wordt gekoesterd. Daarom heeft het m het Westen toch wel enige voldoening gewekt, dat een motie van de extreem-linkse groe pen van India om de banden met de Commonwealth te verbreken, geen Ame rikaanse steun meer te aanvaarden en zich zowel in de buitenlandse politiek als in de verdediging van het land exclusief op de Aziatische volken te oriënteren, met 296 tegen 72 stemmen werd verworpen. Maar deze gunstig geachte stemmenverhouding was tcch bovenal een winstpunt van het persoon lijke prestige van minister-president Nehroe, die in een felle rede de com munisten aanviel en hen verweet, dat zij Engeland van een niet meer be staand imperialisme beschuldigden, ter wijl zjj blind schenen te zijn „voor andere soorten imperialismen, gevaar lijker dan het Engelse, welke thans in d« wereld groeien". E BETEKENIS voor het Westen van Nehroe's rede lag echter op een ander vlak: Waar hij heel sterk de economische verbondenheid van India, met het Wes ten, speciaal natuurlijk met Engeland, accentueerde. Hij verklaarde, dat hij geen woord terugnam van hetgeen hij over het belang van de Commonwealth voor India had gezegd. „In het verleden zijn de economische en andere banden met Engeland, Amerika en het Westen heel sterk geweest; zij zijn als ons eigen vlees geworden. India kan deze banden niét verbreken en in isolement gaan le ven daar zij van hen voor de eigen ontwikkeling veel nodig heeft. Ik zie geen enkele reden om banden te ver nietigen welke voor ons zelf van zo groot voordeel zijn". Dat is zeer realis tische taal, welke andere gebieden, welke zelfstandig zijn geworden, mo gen overwegen: eeuwenoude Detrekkin- gen kan men niet met één slag onge daan maken, zonder aan beide partijen, dus ook zich zelf, grote schade toe te brengen. Toch klonk er ook iets dreigends m de rede van Nehroe, toen hij zeide, dat het Noord-atlantisch pact, dat als een organisatie ter verdediging tegen com munistische agressie was opgezet, ont aard was tot een verdediging van de koloniale bezittingen van zijn lade"; „India neemt dit zeer zwaar op, daar het gekant is tegen elk koloniaal De- wind, waar ter wereld ook'En nu verscherpte zijn gedachte nog, naar aanleiding van de wens van de A?!a" tische en Afrikaanse landen om de nesisehe kwestie voor de verenig Naties te brengen en de verwerP van het desbetreffende voorstel dien het samengaande eaA niet kunnen doorzetten, dat dlt in de Verenigde Naties wordt behan deld? dan kande tijd aadjf«? dat deze landen zich 2U.' len voelen in hun eigen gebied da" de Verenigde Naties. De Uno kan en mag niet de beschermster zijn van het kolonialisme. Onze. volken kun nen zonder moeite een eigen organisatie StHiernwordt een gedachte uitgesproken, welke ook toen ze nog onuitgesproken was het Westen steeds met bezorgd heid' heeft vervuld. De Uno is helaas ge worden tot een rhetorisch strijdtoneel tussen het Westen en het Oosten en Azië voelt zich in een dergelijk milieu weinig thuis. Maar een bond van Azia tische volken zou ook China moeten omvatten en daarmede zou het com munisme er volop zijn binnengehaald. Dat zal Washington, dat ditmaal nog, onwillig, tegenstemde tot nadenken brengen. Frankrijk zou met Tunis nog wel eens de prijs van Nehroe's dreige menten moeten betalen. de voor vergelijkbare functies in Ne derland geldende loonregeling Voor hen, die in de woonoorden verbluf houden en niet zelf in voeding enz. voorzien wordt de gebruikelijke korting van 60 pet toegepast. Op deze bezoldigingen wordt voorts de korting toegepast, wel ke in de daarvoor m aanmerking ko- mende gevallen volgens de Yctei land se belastingwetgeving nodig is. De Ambonezen, die een vakopleiding hebben voltooid, zullen m kampbedrij- ven en werkplaatsen werkzaam woiden gesteld, b.v. als timmerman, kleerma ker, schoenmaker of in bedrijven voor de metaalbewerking. Het 'JJ da be doeling dat aan de reeds bestaande cur sussen uitbreiding wordt gegeven. In totaal zullen in de hier genoemde mo gelijkheden 1500 man werk kunren V'lnende interne kampdiensten, b.v. voor keukendienst, de administratie, e.d kunnen daarvoor m aanmerking ko mende krachten op arbeidsovereenkomst worden aangesteld. De vakopleidingen zullen voor alle leeftijden openstaan. Een premierege ling voor bijzondere prestaties gedu rende de opleiding zal worden ontwor pen en spoedig bekend worden ge iten die een opleiding hebben vol tooid, zullen in de gelegenheid worden gesteld in kampbednjven en werkplaat sen arbeid te verrichten tegen een be zoldiging, die netto ongeveer gelijk is aan die van een wachter btf het be wakingskorps. Ook deze bezoldigingen zün onderhevig aan een korting voor loonbelasting. De bezoldiging van degenen in mterne kampdiensten werkzaam gesteld, zal aan die van de andere groepen worden aangepast. In verband met de taken van het be wakingskorps en het concentreren van cursussen kan een eventuele overplaat sing naar een ander woonoord nood zakelijk worden. De kosten van een verblüfvisum voor Spanje dat gedurende negentig dagen en voor drie in- en uitreizen geldig is, zijn met ingang van 16 Juni verhoogd van 23,40 tot 32.50. Naar het Spaanse consulaat mede deelt is deze aanzienlijke prijsverhoging het gevolg van het feit, dat Nederland aan Spanjaarden reeds lang 31.50 voor een Nederlands visum berekende. s UIT de aard van ons beroep horen we nog al een en ander. Enige conclu sies uit het gehoorde mogen hier volgen. 1. Vrijwel niemand onzer geloofsge noten stapt de volgende week met geest drift naar de stembus. 2. Vrijwel niemand is over het ge voerde beleid tevreden, want iedereen is en wordt geplukt. Maar er is stemplicht; er wordt op ops aandrang uitgeoefend om een bepaalde candidaat van—een bepaalde partij „op het kussen te helpen", gelijk dat scham per wordt betiteld. Wat zullen we doen? Blanco stemmen is laf dus geven we een bepaalde partij onze stem. Er zijn arbeiders, die iets voe len voor de P.v.d.A., omdat de K.V.r, naar rechts zou zijn gebogen, er zijn mid denstanders, middengroepen en werkge vers, die voor Welter of V.V.D. zpn ge porteerd, omdat de K.V.P. zo'n beetje hetzelfde zou zijn als K.A.B. De K.V.P. heeft daarmee bewezen dat zij streeft naar een zo groot mogelijke rechtvaar digheid. Na deze zin wordt iedereen boos, want iedereen is van mening, dat hjj juist on rechtvaardig is en wordt behandeld. Alle katholieken stemmen voor gods dienstvrijheid, voor vrede, voor woning bouw, voor scholen, voor kerken, voor vele sociale voorzieningen enz. Doch daarna komt het er op aan de gelden te vinden om al die prachtige dingen te kunnen uitvoeren. Dén komt het er op aan, wie de regering in handen heeft. Of bijv. de P.v.d.A. overwicht heeft, of dat bijv. de K.V.P. buitengewoon sterk is. Welke partij of partijen ook de teugels in handen krijgen, er zal zwaar „gedokt" moeten worden. Daarover is ieder het eens. Maar nu begint het touwtje trekken. Elke partij met één groepsver- tegenwoordiging zal die groep altijd meer bijzonder ter wille zijn. Daarom is eigen lijk die partij het beste, die alle groepe ringen probeert rechtvaardig te behande len. Er kunnen dan fouten worden ge maakt, de afgevaardigden kunnen de schijn tegen hebben, maar het algemeen welzijn wordt betracht Komt een kleine partij voor bepaalde groepsrechten op, dan kan dit erg prach tig zijn. maar als haar invloed evenredig klein is, wordt zij omvergelopen en de resultaten zijn: nog zwaardere lasten. Stemgerechtigden, die van mening zijn, dat zij overmatig worden geplukt moeten oppassen, dat zij met het uit sympathie of uit woede op een andere lijst stemmen dan bijv. die der K.V.P. zich niet veel erger in de vingers te snijden. K.V.P, en K.N.P. hebben resp. 32 en 1 is 33 zetels. De K.V.P. staat met 32 zetels als een machtige groep tegenover een P.v.d.A. met 28 zetels. Wanneer nu uit balorigheid om welke reden dan ook de Uitslag zou worden 27 K.V.P. en 4 K.N.P. terwijl de P.vjl.A. zich zou handhaven, dan is het Roomse hek van de dam. De K.N.P. zou niets meer bereiken, de K.V.P. zou haar eerste partij blazen aan een andere groep moeten overdragen. Voelt U de ruwe nuance? ..Dus", zal men tegenwerpen, „moet ik maar levenslang tegen heug en meug in op die K.V.P. blijven stemmen". Ja, maar niet tegen heug en meug. Doch met vrucht van gezond verstand en activiteit. Breng bezwaren daar waar ze behoren gebracht te Worden. En hier willen we even op een tekort der K.V.P. wijzen. Er is binnen de K.V.P.- afdelingen te weinig contact tussen de groepen in de loop der vier jaar. Er zou o.i. veel gewonnen kunnen worden als onderscheidene maatregelen of voorzie ningen niet door de afzonderlijke vak bonden of standsorganisaties werden be keken maar onder elkander als kiezers en kiezeressen van de K.V.P. Vee) wan begrip, afgunst, geroddel en minarhtmg zouden vermeden en weggenomen kun nen worden. Met het „dat is toch sne- maal niks" komen we niet verder. Daar van heeft het laatste jaar bewijzen ge noeg geleverd. Met al de gevaren van dien! Er moet geregeerd worden. De voor de stemgerechtigde sympathiekste partü zal met andere partijen moeten samenwer ken, wanneer die sympathieke partii 'en- minste voor deelnemen aan het bes'uren gevraagd wordt. Als men nu alle programs bekijkt en alle regeringsmogelijkheden met partijen-combinaties overweegt, mede op grond van de getalsterkte, moet men tot de eerlijke conclusie komen, dat een uiterst sterke KVP de beste waarborg biedt, omdat zij gezond sociaal zeer ver gaat, zij het dan ongezond sociaal niet het verst voelt u de nuance der recht vaardigheid en verantwoordelijkheid omdat zij achteraf van de portemonnaie. waarvoor men nogal beducht is, toch nog de minste offers zal vergen. Misschien vreemd, maar combineer ook maar eens. Let op dat 32 1 niet hetzelfde is als 28 5. Het zou ook wel eens 27 en 3 kunnen worden bjj veel onverstand uit boosheid. Het moet beter worden, niet minder. HENK VAN DER MAZE (Van onze correspondent) „VVij konden het ten langen leste met meer verantwoorden en meenden dat uit een oogpunt van Christelijke beschaving en vooral ook om de op groeiende jeugd tegen een groot moreel gevaar te beschermen, de bouw van houten woningen niet langei achterwege mocht blijven". Met deze woorden verweerde de burgemeester van Vriezen veen, de heer K. ridder Huyssen van Katten- dijke zich gisteren voor de Almelose rechtbank. Tezamen met enkele bou wers moest hij zich voor deze recht bank verantwoorden, daar er indertijd iii Vriezenveen zonder riiksgoedkeuring houten woningen gebouwd waren. Het gemeentebestuur had dit toegelaten en verstrekte in de meeste gevallen een bouwvergunning, hoewel dat in strijd was met de voorschriften. De burgemeester, die volmondig be kende, verklaarde, dat hij, naar zijn mening, de wettelijke 'voorschriften niet opzettelijk had overtreden. Hij vestigde de aandacht op de grote woningellende in zijn gemeente, waar meer dan 110 krepeergevallen zijn. Her haaldelijk had hij zich hierover ver staan met de regering, naar hij op merkte, maar er kwam geen antwoord. De officier van Justitie kon zich de moeilijkheden voorstellen, „doch de voorschriften moeten gehandhaafd worden", aldus spr. Rekening houden de met de moeilijke situatie, eiste de officier tweemaal 250 boete. Deze moeten uit de gemeentekas worden betaald. Tegen de bouwers en opdrachtgevers van de houten woningen werden boetes geëist, variërend van 30 tot f 100. Mr J. ten Doesschate uit Zwolle, die de verdediging voerde, meende, dat er geen vervolging op grond van uitlok king kan worden ingesteld. De strafbare feiten zouden z.i. ook begaan zijn in dien B. en W. geen toestemming tot de bouw hadden gegeven. De officier van Justitie merkte ten slotte nog op, dat wanneer de bouw van houten woningen blijft voortgaan, er naar zijn mening langzamerhand een conglomeraat van a-socialen zal ont staan, tot morele schade van de samen leving. Men dient een dergelijke gang van zaken te verhoeden en daar is in dit geval geen sprake van geweest. In ruim 2 van het vrachtschip „Talis- se" van de Maatschappij „Nederland", dat sedert Zondag in de haven van Su- rabaja was gemeerd, is Dinsdagochtend brand ontdekt. Het vuur woedde in een partij van 40 ton sisal, die te Cheribon was geladen met bestemming Europa. Het vuur werd met 21 stralen bestreden en was na drie uur bedwongen. Naar het zich laat aanzien is de schade niet ern stig. Over de oorzaak van de brand kon den nog geen mededelingen worden ge daan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1