Rotterdam ontving „Flying Enterprise'-kapitein Koning van Denemarken onderbrak huldiging Technici ontevreden over hun invloed bij regelingen „Macht van het getal struikel hlok voor KAB." -■ - - Russische nota verworpen door Zweden Mijnwerkers steunen de staalarbeiders Geen kolen of olie meer nodig voor verwarming DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Is weer tijd voor de vredesduiven. JVat herrie in de wereld Beladen Zielen VEERBOOT WORDT VERBOUWD Gezonken Dakota nog onbereikbaar sa&ï*» «Marter SffSxAt&z Donderdag 19 Juni 1952 V. Carlsen is wereldberoemdheid zat Oude bekende in liaven van Maasstad Lestoestel neergestort op Gilze-Rijen Geschil over geleende schepen opgelost Nog heel wat verlangens op de lijst Voorlopig geen brug via Tiengemeten Amerikaans vliegtuig schond luchtcorridor naar Berlijn Weer aardgas 111 Tubbergen Nieuwe politieke arrestaties in Z.-Korea Lewis steunt Murray Fantastische bewering van Bloemendaalse uitvinder Weer tien geheime zenders opgespoord 6 WEERBERICHT 8 Nuar de Merwehaven Dezelfde bemanning Leerling-vlieger omgekomen NIET VAN ZESSEN. Samenwerking tussen hoofd arbeiders mislukt mmmjmÊÊEsmm Weerverwachting geldig tot morgenavond: Wisselende bewolking met vanavond nog enkele verspreide buien. Morgen droog weer en Iets warmer. Overwegend matige Westelijke tot Zuid-Westelijke wind. Vrijdag 20 Juni zon op 4.19 uur, onder 21.03 Uur. Maan op 2.14 uur, onder 20.03. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 95 .de nieuwe Flying Enterprise" (Van onze verslaggever) Schepen varen in de nacht voor bij en natuurlijk ook kapiteins. Welnu, kapitein Kurt Carlsen van de een tijdlang zo vermaard ge weest zijnde „Flying Enterprise" is vannacht met zijn nieuwe schip de Flying Enterprise II", door de Nieuwe Waterweg naar de Rotter damse haven gevaren en heeft daar voor enkele dagen ligplaats gekozen. Evenals Antwerpen heeft Rotterdam hem een hartelijke ont vangst bereid. Maar deze ont vangst moest onverwacht onder broken wordendoordat de kapi tein een uitnodiging kreeg van de Koning van Denemarken en aldus moest Carlsen reeds des middags ijlings per vliegtuig naar Kopen hagen vertrekken, voor z n bezoek aan het koninklijk hof aldoor. Maar des morgens heeft hv toen woord gestaan en later is hij officieel door de loco de Rotterdamse pers te burgemeester, wethouder J. van Tilburg ten stadhuize ontvangen. Kapitein Carlsen zal volgens dc verwachting Zaterdag te Rotterdam terugkeren. Alsdan zal hem door de agent van de Isbrandtsen Line, de rederij Vintee a,oo, een betvijs worden geleverd van Nederlandse gastvrijheid en Nederlanase waar dering voor een koene zeeman. zoeken. De tamelijk woelige rivier had aan weerskanten een guirlande van ver lichte schepen, kranen en haveninstal laties. Daartussen vlamde de rose gloed van de eeuwige vlam van Pernis. Het eerste schip, dat we ontmoetten, was een kleine Engelse vrachtboot, de Bittern". De inspectie ervan verlieo 'vlug en de „Politie I" voer verder. Onder Pernis waarschuwde de „stuur": ,,dat zal de „Flying Enterprise II" zijn'. Het was tegen tienen, dat dc „Flying Enterprise II" dc Rotterdamse haven binnenvoer. Met dc „Politie I" zijn wc kapitein Carlsen tegemoet gevaren. Het is een der nieuwe, snelvarende boten van de Rotterdamse rivierpolitie. En, dit zü terloops vermeld, de Rotterdamse haven is de enige haven in heel Nederland, die niet onder de Rijkspolitie te water res- s-rteert. Aldus is het de taak van dc Rotterdamse rivierpolitie de papieren van de binnenkomende schepen te onder- inderdaad, want hij is er een oude be kende. Met zijn „Flying Enterprise I" kwam hij hier geregeld. Men kent hem in de haven als een kort aangebonden, niet onvriendelijk, maar toch ook niet toeschietelijk man. Hij vaart met vrijwel dezelfde beman ning van zijn gezonken schip, de man nen, die hij van boord liet gaan, om hen niet aan onnodig levensgevaar bloot te stellen. Er zijn enkele negers bij. In hun bontgekleurde jakken vormen ze mar kante noten in het eentonige geheel van het donkere schip. Een man met een goed, hart en humane gevoelens, kapitein Carlsen. Zijn hut heeft hij even huiselijk ingericht als voor. heen, met voor de ramen bonte, aan Denemarken herinnerende gordijntjes. Tegen de wanden hangen een schilderij en een tekening van zijn nu op de zee- boaem rustende schuit. „Het is toch geen journalist Hij is een kleine, gedrongen gestalte. z.e kapitein, die men zich na zijn strijd met de zee onwillekeurig als een grote, stoere zeebonk had voorgesteld. Maar zijn gezicht is dat van de foto's, dat van de vasthoudende Amerikaanse Deen, die een tijdlang een wereldberoemdheid was. Die wereldberoemdheid is hij heel doodgewoon „zat". Als hem wordt medc- geoeeld, dat er de volgende ochtend iemand van de Deense legatie aan boord van zijn schip zal komen, vraagt hij kortaf: „Het is toch geen journalist?" Nu, de journalist, die hem tegemoet is gevaren, om toch even verslag uit te brengen van de binnenkomst van een bijzonder man in de haven van zijn stad. kan niet anders doen, dan -zich op de achtergrond liouden. We hebben niet geprobeerd, kapitein Carlsen op de bru.g van zijn schip te interviewen. En toen de „Flying Enterprise II" dan tegen twaalven langs de kant gemeerd lag. heb ben we overwogen, dat ook kapitein Carlsen het recht had van elke kapitein om tijdig ter kooi te kruipen, vooral als hij, zoals de gezagvoerder van de „Flying Enterprise II", vermoeiende dagen als feestvarken in Antwerpen achter de rug heeft en de volgende dag in een vlieg tuig moet stappen, om een bezoek te brengen aan de Koning van het land, waar zijn wieg eens stond. We hadden trouwens de belofte, dat hij ons later te woord zou staan. Morgen dan is het weer een triomf dag bij uitstek. Liefde-triomf onzer- .aJds tegenover het H. Hart. Een dag n.dankbaarhflid en eerherstel. Als ver- voor de nalatigheid, smaad, ver- acntlng, onverschilligheid, ondankbaar- heia, koudheid en heiligschennissen van iedere dag. De walging in de Hof van Olijven was mede een gevolg van de zonden in deze dagen Kunnen we als volkengemeen schap eigenlijk nog wel zon, warmte voedsel, kleding, gezondheid en nog veel meer eisen? Als vergoeding voor ons liefdebetoon en onze offervaardigheid. En toch, reeds een beetje lijfde onzer zt)ds garandeert de rijkste beloften van het H. Hart als Middelaar tussen Godheid en de mensen. Zouden we ons morgen op het hoog heilig feest van het H. Hart nu niet eens extra tot huldebetoon inspannen? Tot redding van de wereld, tot bekering van de zondaars. Wij d w.z rechtvaardigen en zondaars, torsen in alle opzichten zware lasten. Bijna allemaal zijn we beladen zielen. Waarom dan niet de door het H. Hart Zelf aangegeven weg gevolgd? Volgens verklaringen aan St Gertrudis stromen door dit Hart ons de. genaden toe ter bekering en ter heiliging. Met ongelofelijk verlangen wordt uitgezien haar de bekering. Altijd is er voorts be reidheid tot het schenken van nieuwe gaven. Hoeveel is er niet te vragen voor ons Zelf, voor het gezin, voor huisgenoten en vrienden. In alle noden en in alle vreugden moeten we met het H. Hart contact zoeken en houden. Nog kennen tienduizenden niet die Schatkamer. Geef wat troost en ge zult getroost Worden, breng wat liefde en de beloning Zal honderdvoudig zijn. Maar laat de dag van morgen voor alles zijn een buitengewone liefdedag van het katholieke volk. In offer en woord, in blijmoedige beloften, in gaven van eerherstel en vriendschap. Zonder direct handophouden onzerzijds. De zegeningen van het H. Hart komen vanzelf wel los. Vrijdag: liefde-triomfdag. Sluit u aan bü het H. Hart-legioen, het vredesleger bij uitstek. AMATOR Dra dook een hoge, donkere massa voor ons op. De schijnwerpers zetten het woord „Isbrandtsen", dat alle boten van deze lijn in enorme, witte letters op zijde voeren, in het volle licht. Daarns zwaaide er een schijnwerper langs de scheepswand, om de plaats aan te dui den, waar de touwladder moest worden uitgeworpen. En als katten klommen de mannen van de rivierpolitie aan boord j i terwijl twee puffende sleepbootjes de I lange boot met haar talrijke laadbomen in taaie vastbeslotenheid de Merwe haven binnentrokken. Op de dekken stonden trucks en ander Iegermateriaal dicht opeen. Terwijl we naar de brug zoeken, om de kapitein te ontdekken, valt ons oog op het daar aan bevestigde naambord ..Flying En terprise II". En in het licht van de haveninstallaties kunnen we nu het schip beter bekijken. Dit is dus de spiksplinternieuwe boot, waarmede kapitein Carlsen wederom de I Rotterdamse haven opzoekt. Wederom, I ■A Een Harvard lestoestel van de voort gezette vliegersopleiding, gevestigd op de vliegbasis Gilze-Rijen, is in de afge lopen nacht tijdens een oefenvlucht ver ongelukt. De leerling-vlieger, die het toestel bestuurde, kwam om het leven. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart voor één tijdens een nachtelijke oefening. De vlieger was bezig met een start- en landingsoefening aan de rand van het vliegveld, toen het toestel eensklaps langs de rijksweg Tilburg-Breda neer stortte. Het brandde geheel uit. Het toestel is op korte afstand van een woonhuis, gelegen langs de Rijksstraat weg TilburgBreda, neergestort. De pi loot is er nog in geslaagd uit het toestel te komen voor het viel. Op 300 meter hoogte sprong hij uit de Harvard doch de parachute, die slechts gedeeltelijk open ging heeft deze val niet kunnen breken. Amerika heeft gisteravond het Russi sche voorstel aanvaard lot teruggave van 186 schepen, die in de laatste we reldoorlog op grond van de leen- en pachtwet aan de Sovjet-Unie zijn gele verd. Zoals men weet, zijn over deze kwestie eindeloze t,osprckingen gevoerd. Het voormalige St. Barbara-liloostcr en latere Geref. Weeshuis aan de Oude Delft te Delft, staat op instorten. Dc aangrenzende speelplaats vati het Grotiusgymnasium is door het gevaar van instorten van het trappenhuis gedeeltelijk afgezet. Kapitein Carlsen Teneinde de verkeersverbinding van Goeree-Overflakkee met de vaste wal zo veel mogelijk te verbeteren, zijn er plan nen ontworpen, om de veerboot „Stad Zierikzee" van de N.V. Rotterdamsche Tramweg Maatschappij te verbouwen De maatschappij, die ingevolge de haar ver strekte concessie de veerverbinding Middelharms Helle voetsluis exploiteert, heeft de verbouwingskosten begroot op ƒ300.000.— a ƒ400.000.—. In het schrijven van de minister van Verkeer en Waterstaat aan de Tweede Kamer, waarin deze mededelingen wer den gedaan, wordt er tevens op gewezen, dat de Rijkswaterstaat inmiddels de no dige verbeteringen aan de havenoutillage zal aanbrengen. Zoals bekend, propageert „de Flak- keese Gemeenschap" reeds geruime tijd de totstandkoming van een vaste oever verbinding door middel van een bru» via Tiengemeten. De provincie Zuidholland heeft voor oensdagochtend moest de sinds ongeveer vier iveken in gijzeling zijnde journalist A. H Hommerson voor de Amsterdamse rechtbank is raadkamer Verschijnen in verband met een verzoek van de Officier van Justitie aan de Rechtbank tot opheffing van de gijzeling. Na het aanhoren van het Verzoek van de Officier van Justitie verliet de heer Hommerson tezamen ,fet zijn moeder en zijn echtgenote in opgewekte stemming het Paleis van lostitie. De Rechtbank heeft evenwel het verzoek tot opheffing der gijzeling ff gewezen, zodat de heer Hommerson opnieuw in het Huis van Bewaring werd ingesloten. dit project een studiecommissie ingesteld, waarin ook de Rijkswaterstaat is verte genwoordigd. Deze commisise heeft, haar studie nog niet voltooid. Over het tempo van de realisering van een e -ntuele vaste oeververbinding is thans nog niets te zeggen. Wel wordt de mogelijkheid van verdere vergroting van de veercapaciteit bestudeerd. In verband met technische en finan ciële moeilijkheden, welke aan de reali sering van dit brugplan zullen zijn ver bonden, is inmiddels gezocht naar een andere oplossing. Met de verbouwing van de veerboot hoopt men althans de eerste jaren de verbinding met de vaste wal te vergemakkelijken. „Zonder de Ned. Kath. Rond van Hogere, Middelbare en Lagere Tech nici „St. Bernulphus" te raadplegen heeft de Verbond*leiding van de Kath. Arbeiders Beweging besloten met de zgn. bedrjjfstaksgewijze organisatie van de Werknemers van hoog tot laag te beginnen, bij welk besluit absoluut ffeen rekening l& gehouden met de mening der kleine aantallen hoofd arbeiders. De macht van het getal is voor de Verbondsleiding van de K.A.B. een struikelblok geweest. Nu echter een commissie ad hoc van het Hoog waardig Episcopaat het conflict onder- zoekt, wacht de Katholieke Bond van Technici gespannen de resultaten van „gesprek tussen partijen" af". Dit staat te lezen in het verslag van „Smt Bernulphus" over de jaren 1950 en 1951 Deze vakbeweging van Katho lieke technici telt thans bijna 1900 leden, verspreid over 34 afdelingen. „Toch", zo Z6gt het jaarverslag, „zullen allen zich moeten aansluiten, daar anders de tech nici, wanneer zij niet als een blok optrekken binnen de grenzen van de levensbeschouwing, door de wals van „het grote getal" van andere bedrijfs- genoten worden doodgedrukt in deze 'ld van nieuwe ordeningen. De hogere, middelbare en lagere technici vormen ®en onmisbare schakel jn het bedrijfs leven ongeveer 30 pet van alle werknemers behoort tot deze groep en uit dien hoofde maken zij volledig aanspraak op sociale en economische medezeggenschap, zowel in de bedrijfs tak als in de onderneming, waarin zij werkzaam zijn". Over de samenwerking tussen de Vak organisatie van Hoofdarbeiders, die al ien deel uitmaken van de Katholieke Vakcentrale, spreekt „St. Bernulphus" eveneens zijn teleurstelling uit. Er n.l. gedurende de laatste jaren niets terecht gekomen van het doel van deze samenwerking: in onderling overleg do sociaal-economische belangen van de hoofdarbeiders te bezien en zo mo gelijk voor de behartiging daarvan tot een gezamenlijk standpunt te ge raken. Het contact met de organisatie van werknemers in de overheidssector schijnt totaal verbroken en tussen de organisatie van werknemers in de par ticuliere sector van het bedrijfsleven is geen bevredigend overleg mogelijk van wege het grote verschil in meningen omtrent de wijze, waarop deze sc- ciaal-economische belangen kunnen en moeten worden behartigd. Het overleg omtrent het standpunt, dat de vaK- organisaties van Hoofdarbeiders, werk- zaam in de particuliere bedreven, zake van de komende ordening in het bedrijfsleven moeten innemen, heeft in drie jaar tijds nog niet tot enig tast baar resultaat geleid. Verheugd betuigt zich de Bond van Katholieke Technici ovgr het lage aan tal werklozen onder 2fjh leden. De be moeiingen van „St. Bernulphus met betrekking lot een eigen confessionele organisatie W'oor katholieke M.T.S.-ers hebben na twee jaar resultaat gehad en zullen binnenkort waarschijnlijk de eerste vruchten afwerpen. Vele verlan gens zijn er nog: de titelkwestie, het middelbaar technisch onderwijs en zijn gelijkstelling met het dienovereenkom stig onderwijs in het buitenland, de inschakeling der technici bij de mede zeggenschap door middel van P.B.O., On dernemingsraden, W. en W.-verzeke- ring enz. G1 ERBEN Wagenaar, een der commit r nistischc kopstukken heeft een open brief geschreven aan dr Drees, de lijstaanvoerder van de P.v.d.A. s» deze brief is bij de kiezers als verkic- zingspamflet in de brievenbus gestopt. Zodat wij van oordcel zijn, dat het ge schriftje meer bedoeld is als verkiezings stunt dan als brief en ook wjj dus mogen antwoorden op bedoeld epistel. De kardinale vraag is dan, of dr Drees zich zelf en zijn partij verbindt om na de verkiezingen de Tweede Kamer voor te stellen om het bedrag, hetwelk nodig is om de werkloosheid met alle middelen terug te dringen, van de oorlogsbegro ting af te nemen. Dat zouden de communisten natuurlijk wel graag willen, want als het Westen en i.e. ook Nederland niet meer zorgen voor militaire paraatheid, dan kunnen de bolsjewistische legers, welke met mil- liarden kosten in Rusland en de sateliet- landen op de been ivorden gehouden, zonder slag of stoot geheel Europa en Azië om ons voorlopig daartoe te bepalen onder de voet lopen. En nu zyn uitgaven voor defensie wrl hard geld, veel harder zal het vallen om onder bolsjewistische terreur te leven. Zodra Gerben Wagenaar in Moskou bereikt heeft, dat de Sovjets niet langer een bedreiging vormen met hun legers voor de vrijheid van Europa, '.uilen de Westerse mogendheden en Nederland voortaan hun niilitaire uitgaven zo laag mogelijk drukken. Dat zulks thans niet reeds kan, ligt alleen aan de communisten. En wanneer dezen van oordeel zijn. dat het defensie- geld nodig is voor de bestrijding van de werkloosheid, dan zijn diezelfde commu nisten oorzaak, dat bedoelde bedragen niet voor productieve uitgaven besteed kunnen worden. Dr Drees zou Gerben Wagenaar dus kunnen antwoorden: ..Daartoe ben ik gaarne bereid, als gij het mij mogelijk maakt om aldus te handelen cn het mij niet langer onmogelijk maakt te doen, wat gij van mij vraagt". Neen, als de man van lijst 6 van zessen klaar wil zijn, moet hij met andere argu menten komen! Doch Wagenaar denkt blijkbaar: Wagen maar! ANALYST De Afrikaanse autoriteiten In Ber lijn hebben Woensdag: toegegeven, dat een Amerikaans vliegtuig de voorschrif ten voor het vliegverkeer in de corri- rs tussen Berlijn en West-Duitslaml op 21 Mei heeft overtreden. In een schrijven aan de Russische stafchef ge- neraal-majoor Troessof zegt de Ameri kaanse commandant in Berlijn, generaal- majoor Mathewson. dat een Amerikaans vliegtuig van het type C-47 per ongeluk buiten de corridor is geraakt. Hij voegt er aan toe, dat disciplinaire maatregelen zijn genomen. De Amerikaanse regering heeft een lening van ZV2 milliard dollar geplaatst. De lening is uitgegeven in de vorm van schatkistbiljetten. Zij heeft een looptijd van 6 jaar en draagt een rente van 2% pet In een gisteravond aan de Sovjet-ambassadeur te Stockholm, Rodionof, overhandigde nota heeft de Zweedse regering de Russische beschuldiging, als zou een Zweeds vliegtuig Maandag de Russische territoriale wateren hebben geschonden, in krachtige bewoordingen afgewezen. Eerder op de dag had de regering haar verontschuldigingen aangeboden voor de schending van het Russisch gebied door een Zweeds toestel op Vrijdag j.l. Maar, zoals premier Erlander gisteren zeide, een onopzettelijke vlucht in dikke mist hoven Russisch territoir op Vrijdag kan niet als voorwendsel dienen voor liet neerschieten van een ander toestel dat zich aan geen enkel vergrijp schuldig maakte, op Maandag. Ook gisteren werd de Zweedse minis terraad weer in buitengewone z;tting bij een geroepen. Later op de dag riep pre mier Erlander de leiders van alle poli tieke partijen, niet uitzondering van de communisten, bijeen om de situatie te bespreken. Inmiddels doen Zweedse mijnen vegers nog steeds pogingen om een in zee gestorte Dakota te- lichten. Een grote olievlek geeft de plaats aan waar het toestel is neergekomen, maar tot dusver hebben duikers het toestel nog niet kunnen benaderen. In Tubbergen is wederom aardgas ont dekt. In het „Springendal" is gisteren, toen men in de tweede bojirg van de Ned, Aardolie Maatschappij voortging met boren, op een diepte van ongeveer 1800 meter enig gas aangetroffen- Tot een juichkreet schijnt deze vondst ech ter geen aanleiding te geven, want van de zijde van de N. A. M. vernamen wij, dat er aanwijzingen zijn, dat deze vondst niet van economische betekenis is. De Dakota had een bemanning van acht koppen aan boord. Indien ook dit toestel door de Russen zou blijken neer geschoten te zijn. zullen de Russisch- Zweedse betrekkingen een ernstige ver scherping ondergaan, aldus menen waar nemers te Stockholm. De Zuidkoreaanse nationale politie heeft een professor en twintig studenten van de nationale universiteit te Seoel gearresteerd, onder beschuldiging van medeDlichtigheid aan een samenzwe- rta d ten doel had de Zuidkoreaan se regering omver te werpen". De arrestaties werden uitgevoerd tij dens een bijeenkomst te Poesan van vertegenwoordigers der vier voornaam ste Zuidkoreaanse hogescholen, kort nadat een resolutie was aangenomen, waarin afkeuring werd uitgesproken over de autocratische handelwijze der Zuidkoreaanse regering" en opheffing van de staat van beleg en vrijlating van de gevangen parlementsleden werd geëist. Het proces tegen de elf op last van president Syngman Rhee gearresteerde Zuidkoreaanse afgevaardigden, die wor den beschuldigd van „samenzwering met de communisten" wordt morgen geopend. Het is niet openbaar, maar voor afgevaardigden van de Korea- commissie der V. N. zijn twee plaatsen gereserveerd. John Lewis, de leider van de Ameri kaanse mijnwerkersvakbond. welke 400.000 leden telt en beschikt over een „strijdfonds" van 10 millioen dollar, heeft Philip Murray, leider van de sta kende staalarbeiders, een bo oil schap gezonden, waarin hij hem de volledige steun van zijn vakbond in het huidi ge staalconflict toezegt. Het einde van de staking, die thans reeds achttien dagen duurt, is nog niet te zien. Wel is daarentegen „aanzienlijke vooruitgang" geboekt bij de pogingen, om bepaalde fabrieken weer aan het riieen voor drim behoeften. President Truman heeft nog steeds niet zijn toevlucht tot de Taft-Hartley- wet genomen, ondanks het daartoe strekkende advies van de senaat De grote Ford-fabrieken te Detroit gaan wegens schaarste aan staal voor lopig een vierdaagse werkweek invoe rt» e am assadeur van Ethiopië, de heer Tadawit Ogbazgy, met zijn gezin op oorreis naar Caïro, vertoefde Woensdag korte tijd op Schiphol. I an eze ge cgenheid maakte de familie gebruik om de Amsterdamse lucht- laven te bezichtigen, tvaarbij men gebruik maakte van het rondritten- reintje „Bello Een juist passerend vliegtuig heeft de onverdeelde belangstelling van de Ethiopische gasten. Wanneer de heer H. F. Roosdorp uit Bloemendaal het inderdaad bü het rech te einde heeft, staat de wereld een soort omwenteling te wachten en wel op het gebied vajjj verwarming en brandstof. Deze architect, die naar het schijnt een zeer inventieve geest heeft, vertelt ons namelijk, dat het hem is gelukt, „onaf- hankelijk van de natuurelementen en zonder dat er brandstof of atoomkracht aan te pas behoeft te komen, een sy steem te ontwerpen, dat een onbegrens de omzetting van energie mogelijk maakt. Iedere huisvrouw, werkplaats of fabriek kan nu zelf de benodigde stroom op wekken en wel zonder kolen of olie." Met deze eenvoudige en sobere woor- de vertelde de heer Roosdorp ons over was het jammer, dat hjj het b(j deze Doordat hij echter geen lettergreep aan zijn verklaring wilde voegen, blijven wij nu in onzekerheid, hoe de heer Roos dorp 't voorvoegsel „on" van het woordje onmogelijk denkt af te krijgen. De vraag welke energie in de natuur automatisch in stroom overgaat, blééf een vraag. De heer Roosdorp werkte 18 jaar in Indonesië en heeft tientallen contacten in het buitenland. Reeds op jeugdige leeftijd vond hij o.a. een mechanische luchtbevochtigings-, afkoelings- en ver warmingsinstallatie uit In de afgelopen weken heeft de op- weinige woorden liét en niet méér wilde sporingsdienst van de P.T.T. in samen- zeggen. werking met de gemeentelijke, resp. rijkspolitie, weer tien clandestiene zen- „Ik heb veel te onaangename her inneringen; te dikwijls heeft men mij bedrogen. Tallozen hebben gebruik gemaakt van mün uitvindingen, zon der dat ik er financieel ook maar een gulden beter van werd." ders opgespoord en in beslag genomen, en wel 1 in Musselkanaal. Almelo, Hoogeveen. Dedemsvaart en Den Haag, 2 in Emmen en 3 in Dordrecht. Tegen de meestal jeugdige eigenaren werd proces-verbaal opgemaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1