Huurbelasting onder de loupe een yooR w* s Nieuwe werkgelegenheid voor twintigduizend arbeiders? BARTOK'S BLAUWBAARD Klein Hollywood voor amateurs Film over de strijd tegen de tubererdose Huiseigenaren hebben 164,2 pet. van de huur van 1940 nodig pQplfLAltf& TELEURSTELLENDE SITUATIE IN INDONESIË Ongekend voordelige aanbieding in SFORTCOLBERTSI Persberichten J Den Haag krijgt tweede „V redespaleis" J DE KLERKeZN VMJDAG 20 JUNI 1952 PAG INE 8 D«n nog geen enkele bevoordeling Wat de huiseigenaar nodig heeft 80x190 67.50 90*190 79.50 120x190 9 5.-V, Onteigening langs achterdeur Verlamming particulier initiatief ten aanzien van woningbouw Landdrost H. Dassen UITVOER NAAR DUITSLAND Vooral in metaalindustrie kan ploegen- stelsel uitgebreid ivorden Niet dichter bij verwerkelijking van idealen Unie en Aieuw-Guinea Arbeidsaangelegenheden Financiële moeilijkheden Ten aanzien van de financiële moeilijk heden wijst de regering zeer beslist af in- Regering kreeg vertrouwen Ook in textielindustrie uitbreiding mogelijk Van het Holland-Festival Quasi-mystiek als van een J ijk verb raiulings- plechtigheid SPORTCOLBERTS 29.75 3975 47.7® SPORTPANTALONS 29.75 STATENWEG 184 WINKELSTAD - BLIJDORP PLEINWEG hoek Wolphaerttbocht Instrumentale eigenaardig heden Pr hts opent Film- cn Foto'-tentoonstelling iAf Amsterdam met commentaar Het mooiste examen cadeau Een Prisma dameshorloge 55.- PRISMA Herwonnen Levenskrachtvan Kees Strooband Voor scholieren Dodelijk ongeval op vliegbasis Soldaat reed met scooter tegen benzineauto O, die stemdwang O, dominee Zandt Nog erger Gehandhaafd Harry Prikker Truman nog steeds afkerig van de Taft- Hartleywet de In een demonstratieve vergadering van Nederlandsche Bond van Huis- en Ptondeigenaren, welke heden in Den uaag werd gehouden, werd door twee 8Prekers het probleem der huren behan- delcl. Drs A. W. Hermse, bond-ssecretans. Meld een redevoering waarin hij in het Mizonder de huurbelasting behandelde, «ij behandelde het vraagstuk uitsluitend }'anuit een economisch-sociale gezichts hoek, en betrok daarin mede de. door onderscheidene regeringen sinds ma «eeds mede in haar beleid betrokken zg. •■Verdelende rechtvaardigheid". Het voornemen van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting om Dl. huidige huren met 25 pet. te vei ho gen en daarvan vervolgens 2.*, gedeelte 'h de vorm ener huurbelasting af te fornen, zou er practised op neerkomen, dat aan de exploitaties ruwweg geschat Verder circa 9.58 pet. ten goede zou ko lden. hetgeen, rekening houdend met de 'en behoeve van de gestegen onderheuds- ®ïi andere lasten (met uitzondering van de gestegen overheidslasten) krachtens ?e Huurwet verleende compensatie van 10 Pet. in totaal ca. 19.Ü8 pet. verhoging "P hasis van de huurprijs Mei 1940 zou betekenen. Hiermede zou, als algemeen gemid- 5e!?e ftcnome". n°S niet eens de huur- liUing, welke in de j»ren 1930 mede als gevolg ,]c in die periode gevoerde •■aanpassingspolitiek" intrad, zijn geëli mineerd. He minister wenst toe te kennen: de huurprijs van Mei 1940 100 pet., de ver- (Advertentie) PROPAGANDA.WEEK VOOR HET MODERNE BED! Als speciale attractie: de REFORM.MATRAS, de matras met de perfecte stalen binnenvering, de prima afdek king van gestepte vezelplaat en zuivere watten, overtrokken met prima damasttijk, thans voor onderstaande populaire prijzen REFORM - SPECIAAL met 15 jaar garantie op de binnenvering. Kapokkussen 9.75 p. stuk Gedurende deze propaganda- week tevens onderstaande 3 bijzondere aanbiedingen. DIVANBEDDEN Sleemodel, met versterkte ge zondheidsmatras, 1 persoons 32.50 De oplossing voor klcinbehuisdcn Inschuifbare DUBBELE DIVANBEDDEN met gezondheidsmatras van bijzondere kwaliteit NU 79.50 TUIMELBEDDEN het moderne opklapbed, dat overal is op te stellen en niet aan grond en muur vastge schroefd behoeft te worden. Uitgerust met fijngeweven prima gezondheidsmatras, 1 persoons 44.90 2 persoons 58.90 hoging krachtens de Huurwet 15 pet dc beoogde netto-huurverhoging na aftrek van huurbelasting 9,58 pet., of totaal 124 58 pet. De particuliere huiseigenaren hebben nodig en claimen 164,20 pet. De samenstelling hiervan is als volgt: huurprijs Mei 1940 100 pet.; extra beno digd voor buitenonderhoudswerk 23,50 pet.: verhoogde overheidslasten (I'S van 15 pet. Huurwet) 5 pet.; ondernemers risico (analoog aan de calculatie van de nieuwbouw F.W. '43) 7,5 pet.; rente op heffing V.A.B. 4,7 pet.; verhoogde rente op eigen kapitaalsinvestering 3,75 pet.: verhoogde hypotheekrente 8,75 pet.; ver hoging vgn administratie- en beheers kosten 1 pet.; binnenonderhoudswerk P.M.; verhoogde afschrijving reproductie- waarde naar dubbele van de kostprijs 1936 tot 1940 10 pet. Het verschil tussen hetgeen volgens deze 164.20 pet. benodigd is cn dat wat de minister meent dat voldoende zal zjin, bedraagt 39,62 pet. van dc huur van Mei l!M9. Pit betekent, dat indien de heoogdc huurverhoging van 25 pet. op dc huur prijs van vandaag, overeenkomend met een percentage van 28,75 van de huur van Mei 1940, zonder huurverhoging van kracht zou worden, de particuliere huiseigenaren nochtans 20,45 pet. zouden tekort komen. Ook deze uitkomst is nog gefiatteerd, daar voor binnenonderhouds werk niets is uitgetrokken, hetgeen onjuist is. De voornemens van de minister komen er dan ook op neer, dat van een werke lijke compensatie voor gestegen exploi tatielasten, zomede van het mogelijk ma ken van een redelijk ..rendement" althans indien men dit tn bedrijfs-econo- misehe zin wil zien geen sprake is. Er kan dus ook geen sprake zijn van het voorkomen van het verder verval van. het gebouwd onroerend goed. Want in feite zou een verwerkelijking van des ministers ideeën betekenen, dat dc crisis omstandigheden, waarin de exploitatie van wonlngejl in de jaren 1980 verkeerde, bestendigd blijven. In feite leidt een in te voeren huur belasting er toe, dat het eigen vermogen van de particuliere huiseigenaren gelei delijk stelselmatig aan dezen wordt ont trokken. Elye huurbelasting. W'elke vorm en onder welke benaming dan ook kan, zolang het huurbedrag niet voldoende is om daaruit alle economische nood zakelijke uitgaven te bestrijden en reserveringen te bewerkstelligen, niet anders worden gezien dan een indirecte vermogensheffing Het is onteigening langs een achterdeur.' Een huurverhoging annex huurbelas ting, ook indien deze laatste door de fiscus zelf bij de huurders zou worden geïnd, heeft het effect, dat datgene, wat de eigenaar toekomt en benodigd is voor de instandhouding van zijn eigendommen en zich zelL voor het volle bedrag van de belasiing toevloeit naar de nieuwbouw. Het effect van elke huurbelasting, ook als deze bij de huur ders zou worden geïnd, is immers, dat aan de verhuurder wordt belet die prijs te maken, welke de economische tegen waarde vormt van de verleende woon dienst. Economisch gezien dient deze belasting clan ook volstrekt te worden verworpen. Behalve dat wij bezig zijn met het potverteren van een zeer belangrijk deel van ons volksvermogen, zien wij in het bouwvak een grote werkloosheid optreden. Uitvoerig ging spr. hierop in. Dringend achterstands-onderhoudswerk zou in een werkgelegenheid voor 1.700.000 man-weken voorzien. Maat regelen als de premie-regeling tot ver betering van woningen, de subsidie regeling voor schilderwerk zijn lap middelen. Vanuit het gezichtspunt van tie werkgelegenheid gezien is 'n huur belasting dan ook eveneens volstrekt verwerpelijk. Het sociale aspect Echter ook sociaal gezien kan de conclusie moeilijk anders dan afwijzend zijn. Met betrekking tot de huiseigena ren reeds daarom, omdat deze door de eenzijdige- en onevenredig zware druk, waaronder zij reeds jaren zuchten, sociaal in het verleden in de meest ernstige mate zijn benadeeld en in de toekomst op dezelfde wijze en in een zelfde graad worden benadeeld. Met betrekking tot de huurders, omdat de betaalde huur als basis voor de huur belasting in tal van gevallen als criterium voor de draagkracht ondeug delijk is, bijv. bij de grote gezinnen. In werkelijkheid is een_ huurbelas ting, aldus spr.. een poging om een tekort met een nieuw te creëren tekort te dekken. Inzake de exploitatie van gebouwde onroerende goederen is er geen sprake geweest var, het maken van zelfs maar schijnwinsten" en bij een optrekken van het huurpeil tot 145 150 pot, zoals de minister van Weder opbouw beoogt, echter mot qitsluiting van elke vorm van afroming, kan van bevoordeling van de groep particuliere huizenbezitters geen sprake zijn. Met een huurverhoging zonder af roming zou een begin gemaakt worden met het verschaffen van recht ook aan de Nederlandse huizenbezitters. De heer S. J. Mook, voorzitter van de Ned. Bond van Huis- en Grondeigena ren hield een inleiding over volks huisvesting en huurbeleid". Volgen, hem is de bestrijding van de woning nood zowel naar de zijde van de meu - bouw als naar de zijde van de insian houding in eerste aanleg een vraagstuk. Hij wees 0 Vtussen lë schillen bij de nieuwbouw tussen ae particuliere- en woningwetwoningen als sevola van verschil m subsidiering oor een sluitende exploitatie jan wonfngbouw door particulieren op basis van de premie-regeling 1950 moeten huren worden bedongen, welke meer dan het dubbele van die van 1940 be dragen. Deze huren komen dan 3.5U per week hoger te liggen dan de huren van volkomen gelijke woningwetwonin gen en daar de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting van oor deel is, dat. de huren van woningwet woningen thans wel hun maximum hebben bereikt, ligt het voor de hand, dat dergelijke huurverschillen moeten voeren tot een verlamming van het particulier initiatief op het gebied van de volkshuisvesting en meer speciaal voor zover het betreft woningbouw voor de verhuur. Een dergelijke verlamming is wel heel ernstig te achten, want: 1. Worden daardoor woningprodu centen uitgeschakeld, die In het ver leden blijk hebben gegeven specialisten op het gebied van de woningbouw te zijn; 2. Worden op deze wijze de nor male kanalen verstopt, waardoor in het verleden honderden en nog eens hon derden mlllioenen naar dc sector van dc volkshuisvesting stroomden ln de vorm van hypothecaire leningen en risico dragend particulier kapitaal. Een gevolg daarvan is weer, dat de woningwetbouw in groter omvang moet worden bevorderd en belangrijke grotere investeringen met daaraan verbonden risico's van de overheid vergt dan in verband met doel en strekking van de woningwet in overeenstemming is te aCSprn'stelde vast, dat bet huurbeleid naar alle zijden als onbevredigend moe worden gekwalificeerd; dat het moest voeren tot een grote mate van wan trouwen omtrent de venter strekkende bedoelingen van dit beleid en boven dien nog een miskenning inhoudt van de betekenis, die de particuliere huis eigenaren en bouwondernemers voor onze volkshuisvesting in het verleden hebben gehad. (Eigen bericht) De heer H. Dassen, die onlangs be noemd is tot burgemeester van Schaes- berg, zal zijn functie als landdrost van Tuddern blijven waarnemen en geregeld in het drostambt zitting houden. De Westduitse autoriteiten hebben een bedrag van 13.45 millioen D.M. beschik baar gesteld voor invoer uit Nederland, waarvan 12,6 millioen D.M. voor kaas, 350.000 D.M. voor melkproducten, 400.000 D.M. voor vlas cn vlasgarens en 100.000 D.M. voor houtwaren. Indien de plocgonarbeid met vijftig procent zou worden uitgebreid, zou net wellicht mogelijk zijn, om voor twintig duizend arbeiders nieuwe werkgelegen heid te verkrijgen. In dat geval zouden er in totaal bijna 110.000 Industrie-arbeiders ln een ploegensysteem opgenomen zijn, tegenover momenteel 70.000 arbeiders. Deze mogelijkheid tot werkverruiming wordt geopperd in een rapport, dat de Arbeidsinspectie aan de minister van So ciale Zaken heeft, uitgebracht. In de con clusies van dit rapport wordt o.m. ver- WALENBURGERWEG 141 TEL. 82940 BEIJERLANDSELAAN 72-78 TEL. 73002-71802 grijpende operatieve maatregelen, die zouden bestaan uit drastische verminde ring van het chariale verkeer, het mani puleren met koersen, het herwaarderen van de munteenheid en in het economi sche veld massa-ontslag van arbeids krachten- Zij is van oordeel, dat gezien de hui dige toestand van het land, redding moet worden gezocht in het stimuleren van de economische activiteit. Echter alleen als de ganse gemeenschap actief meewerut om de juiste sfeer te scheppen om het productieproces zich zo ongestoord mo gelijk te laten ontwikkelen, zal het deel Een onderzoek naar de stand van zaken van de laatste jaren kan met an- ders dan een teleurstellend beeld ge ven aldus begint de Donderdag in net Indonesische parlement voorgelezen re- geringsverklaring, die antwooid op de veelal critische vragen van lon" tallen parlementsleden bij de beschou wingen in tweede termijn. De {WSte jaren hebben ons niet dichter dij de verwerkelijking van idealen inzake na tionale economie, volkswelvaart, demo cratisch bestuur, regionale autonomie en dergelijke gebracht. De stemmen van hen, die radicale stappen vragen, zijn toegenomen, maar de regering zal in I bereikbaar zijn. De regering herinnert vele gevallen met aan de gekoesterde I rnet nadruk de arbeiders aan de op hen verwachtingen kunnen voldoen Veel kan gedaan worden, aldus het ant- woord, indien de aandacht geconcentreerd wordt op bepaalde kwesties en de rege ring heeft, door een beeld van de toestand te geven, willen aantonen, dat moge lijkheden voor het uitvoeren van idealis tische herzieningen beperkt zijn. Er moet rekening worden gehouden met de beperkte vermogens onder meer ten aanzien van de deskundigheid van het personeel. Na deze algemene inleiding van het 22 pagina's omvattende regermgsantwoord ging premier Wilopo in op de vragen om verduidelijking der details van haar ant- woord in eerste termijn- in de paragraaf over buitenlandse za ken wordt o.a opgemerkt, dat de oarle- mentsleden, die aandringen op terugtrek king uit de Unie, schijnen te denken, dat. Nederland opheffing van de Unie nimmer zal goedkeuren. De tot dusver gevoerde discussies hebben echter de indruk gege ven, dat ook de Nederlandeis de Unie, die slechts in naam bestaat, zinloos achten. De kwestie-Nieuw-Guinea isgeen een voudige zaak, te meer niet, indien wij ]n gedachte houden, dat sornNif,r Parle- mentsleden hebben gezegd, dat West-Irian een internationale aangelegenheid is. Bo vendien moeten wij de macht hebben er voor te vechten. Vandaar dat de binnen landse activiteiten bepalend zijn voor de bundeling van krachten, aldus het ant woord. Inzake de arbeidsaangelegenheden zegt de regering in te stemmen met de mening, dat het onder de huidige omstandigheden van het grootste belang is, dat nauwe be trekkingen worden aangeknoopt tussen het ministerie van arbeid en dat van eco nomische zaken- De loonpolitiek bijvoorbeeld is niet slechts te bepalen door factoren van de behoeften der arbeiders- Loonsverho ging heeft een verhoging van de geld circulatie tot gevolg Voorts betekenen de sociale voorzieningen, zoals huisves- ting, pensioenen en verzekeringen, ver hoogde uitgaven, die niet alle aan de bedrijven kunnen worden opgelegd zon der rekening te houden met hun draag kracht, daar dan het gevaar ontstaat, dat de zwakke (meestal Indonesische) bedrijven tot sluiten gedwongen zou den worden, hetgeen tot massa-ontsla gen zou leiden. rustende verantwoordelijkheid en richt een duidelijke waarschuwing tot hen, dat het recht- tot staking niet eenzijdig mag worden gebruikt en niet mag worden be schouwd uit een gezichtspunt van eigen belang van een bepaalde groep en daar door los komt staan van het algemene belang- De economische opbouw, die de regering"nastreeft, biedt de belangen van de arbeiders de beste garanties, nu en in de toekomst". Inde avondvergadering, die tot kwart vóór elven duurde, heeft het parlement na langdurig debat besloten de regeling gelegenheid te geven, het regeiingspro- gramma uit te voeren. klaard: „Van werkgeverszijde wordt het belang van invoering van ploegenstelsels ingezien, In de gevallen waarin zij dit nodig of gewenst achtten en de bezwaren konden worden opgevangen, zijn de werkgevers reeds tot arbeid in ploegen overgegaan. Uitbreiding van ploegenar- beid door het geven van bepaalde sti mulansen (hulp van overheidswege b« het zoeken van nieuwe afzetmogelijkhe den, goede voorlichting e.d.) kan zeker mogelijk worden geacht De wil om mede werking te verlenen bij de uitbreiding van ploegenstelsels is bij de werkgevers aanwezig. Uitgaande van de praemisse dat vooi een verhoogde productie gepaard met kostprijsverlaging voldoende afzetmoge lijkheden voornamelijk op de buitenland se markten aanwezig zijn, is dus uitbrei ding van do ploegenstelsels en daardoor opneming van een bepaald aantal arbei ders in het. productieproces in zekere ma te mogelijk te achten. Ruim tien procent van de industrie arbeiders is in ploegenstelsels werkzaam. Dit percentage laat zeker een bepaalde verhoging toe. In de textielindustrie wer ken op een totaal van ruim 100.000 werk nemers ongeveer 20.000 in ploegen. In de metaalnijverheid liggen deze cijfers op circa 270.000 en 19.000. Beide industrieën kunnen als kapitaal-intensief worden be schouwd, hetgeen de mogelijkheid van kostprijsverlaging bii productieverhoging in zich sluit.. Vooral de metaalindustrie leent zich voor uitbreiding van ploegen- werk. Het huidige percentage bedraagt 6.9 procent. Uitbreiding tot b.v. 15 pro eent zou in de metaalindustrie reeds uit breiding van de werkgelegenheid voor rond 11.000 arbeiders betekenen, voor zover althans de uitbreiding geheel in de sfeer van overgang van één 'ploeg op twee ploegen ligt. Voor de textielindustrie en andere bedrijfstakken zijn ongetwij feld ook nog mogelijkheden aanwezig. - Zo heeft clan ook Bartok's Blauwbaardmuziek in onze muziekgaarde kaar intree gedaan.Veel verfrissing heeft zij er niet gebracht. De prachtigste gewassen die sinds liet begin van het opnieuw ontwaken der Avondlatidse muziek door Debussy, Ravel, Strawinsky, Schönberg en Stiauss zijn gekweekt, hebben weliswaar hun geur over Bart oh s Muze verspreid en vooral zijn orhestkleur beïnvloed, maar zoals in hel lugubere verhaal van de burcht tan Blauwbaard zelf, is alles zo met bloedvlekken besmet dat ieder leven tot ondergang, tot tragische verzinking in het niet, gedoemd is. Wat zich muzikaal in Bartoks par-1 het sprookje zich los kunnen makca tituur als opera opgezet afspeelt j van het donkere mysterie dal deze verdraagt geen concer.podium en even-' volkslegende omgeeft, maar gelijk d» min de concert-vorm waarin we het Hongaarse dichter zich met de Blauw- nu ten gehore kregen. Nergens komt baard-tragiek vereenzelvigd, evenals deze compositie tot zelfstandigheid; on- Pijper dit eenmaal deed met zijn^ Ha- ophoudelijk is zij illustratief, scènisch lewijn. Ondergedompeld in een Scho- bedoeld en wel zo ingrijpend dat we de j penhauers pessiomisme gelijk Pijper hele Blauwbaard-muziek eerder fil- heeft Barlok in deze. periode van z n van zuiver wollen stof. Ruime keuze uit een groot aantal zeer aparte dessins. Zeer speciale aanbieding van zuiver kamgaren. Bovenstaande aanbieding biedt U de gelegenheid om voor zeer lage prijs een Sportcombinatie aan te schaffen, welke uitmunt door onberispelijke pasvorm aparte moderne coupe degelijke afwerking kwaliteit zoals U alleen bij ESDERS vindt „Winkelcentrum Wereldhaven Zuid" misch dan symphonisch zouden willen noemen. Daar zijn om concreet te zijn lang gerekte passages waarin men feitelijk niets anders hoort dan een kort, onge varieerd motief in de celli en contra bassen. In de sector trompetten en flui ten ieder met een 4e blazer nog ver sterkt is het nog erger. Daar wordt zó lang één en hetzelfde accoord vast gehouden. dat. waren er met vier i.p.v. de gebruikelijke drie geweest, de mu ziek zou gestopt hebben bij gebrek aan adem! Bedoelde Bartok misschien een langgerekt orgelaccoord?, Hij roept in ieder geval het orgel te hulp hü de mzet vau een koraal dat aan de quasi-mystiek van een lijkverbrandingsplechtigheid herin nert Wijl de Kurzaal geen orgel meer riik'is had men uit de Philips-studio te Baant een Hammond-orgel laten aanrukken om het koraal door de koperblazers overigens perfect ge speeld meer imponerend te doen klinken. Een ander effect en deze parti tuur zit vol instrumentale eigenaar- dieheden is het gehruik van de windmachine. R- Strauss ging in z'n Alpensymphome Bartok reeds voor. Maar de practische moeilijkheid om een windmachine op tijd haar effect te doen krijgen, had dirigent Dorati die dit geheel met een bewonde renswaardige kennis v an zaken en 'n fabelachtige geheugenkennis leid de een gramofoonplaat doen ver vaardigen, die zonder op toeren te be hoeven te komen, direct net gewenste effect van huilende en gierende wind tewees wist t6 brengen. In een voordracht had Dorati het werk gekenschetst als een derde myste rie; een derde cantate en een derde °PDit'is juist het noodlot dezer muziek van een concertpodium af klinkend, dat ze de indruk wekt zich op randgebieden te bewegen, die zelfstanoige muzikale ontplooiing beletten. Eerder schijnt men hier te doen te hebben met een jselfbespiegelende zie- lestrijd, die vlucht ln een heilloos mysterie en duistere symbolen. Nergens heeft de componist van dc Blauwbaard- legende zich tot strikt muzikale compo nenten beperkt zoals Strawinsky b.v. in de „Helledans van koning Kastchci (..Oiseau de feu"). Nergens heeftTnj met kinderlijke ontvankelijkheid voor (Van onze Amsterdamse redactie). Iedere amateur-filmer cn -fotograaf kan van 28 Juni tot 6 Juli in liet in middels weer drooggelegde R-A.I— bouw in Amsterdam beschikken over een studio. Gevels van oude huisjes- een slotpoort, een windmolen, oases, zeestrand cn Romeinse zuilen staan daar voor hen ter beschikking en wie on der een speciale hoek wil „schieten*', kan op een studio-brug klimmen. Deze foto- en filmstudio staat op de tentoon stelling ,-Film en Foto", die Vrijdag middag 27 Juni door Prins Bcrnhard zal ■worden geopend in het bijzijn van 14 excellenties onder wie de ministers van O., K. cn W. en Sociale Zaken rectorcs magnifici, hoogleraren en di recties van binnen- en buitenlandse in dustrieën, die op deze expositie het scheppende arbeid (1911) waarschijn lijk z'n grootste conflict gestreden. Intussen alle hulde aan Dorati en het Residentie Orkest die aan deze muziek alle kracht hebben geschonken die ze maar op een concertpodium kan op brengen. Ook de beide solistenpartijen door Martha Lipton en Otokar Kraus wer den ondanks een gemis aan melodische contouren en een daarvoor in de plaats tredende „parlando-rubato" of Schon- bergiaanse „Sprechstimme", goed ver tolkt wat de laatste betreft en met een prachtige dramatische bewogenheid door de eerste. Verklarte Nacht" van Schönberg sloot zich uitstekend bij Blauwbaard aan in zoverre aan diens uitzichtloos pessimisme een schaduw vooiurt gewor pen wordt. Hoe argeloos stond hier het vierde Brandenburgse Concert van Bach aan het begin van de avond tegenover; een muziek die alleen maar geschreven schijnt om ons vreugde te bereiden. MARIUS MONNIKENDAM (Advertentie) Sportief en sierlijk In opdracht van de lï. K. Vereniging tot bestrijding van de tuberculose en van bet Sanatorium Berg en Bosch te Biltlioven, beide instellingen van de K. A. B., heeft Kees Strooband onder de titel „Herwonnen Levens kracht" een film van ongeveer een uur gemaakt over de strijd, die in de laatste lialve eeuw gevoerd is tegen de tuberculose. De film begint met een historisch overzicht van de verschillende voor bereidende onderzoekingen op dit ge bied en eindigt met een overzicht van de geneeskundige behandelingen in een speciaal geval: een besmette metaal arbeider. wat aanleiding geeft tot een kort gedramatiseerd filmfragment. Daartussen in krijgen wij het een en ander te z'en van de moderne bestrij- dingsmethoden van deze gevreesde ziekte en van de preventieve maatrege len, als schoolonderzoek en massale door lichting, die op het ogenblik op grote schaal worden toegepast om het ergste te voorkomen. Het grootste bezwaar tegen de op bouw van de film is wel haar geringe eenheid en de rommelige en fragmen tarische eindindruk die hiervan het ge volg is. De te behandelen stof, is on getwijfeld omvangrijk en moeilijk voor een groot publiek te populariseren, maar volgende overgang An ere vneral wel. omdat bij een logische gedachtegang Koch van meestal" oiVbreekt. Het h^che be- tiin mpt ppn nogal onbeheerste xluucil koch van Johan Fiolet moet vrij abrup plaats maken voor een college, in deze tiid "ehouden voor de zusters van net sanatorium En het gedramafsperde slot met een uitvoerige introductie van een a-hpiriersgezin, waarvan de vader (op Kerstmis) besmet blijkt te zijn, had bij voorbeeld ais raamvertelling ecp goede functie kunnen verrichten, maar komt nu als een soort onverwacht toegiftje op een overigens onpersoonlijk gehouden film. Al deze bezwaren verhinderen inmid dels nie' dat de film „Herwonnen Le venskracht" zich plezierig laat aan kijken. Zij is bijzonder fraai van foto grafie en door een voortdurend actieve camera houdt zij de aandacht wel vast. Van een goedkope verheerlijking, van wat de K. A. B. op het gebied der tuber- culose-bestrijding tot stand heeft ge bracht, is gelukkig gqen sprake en in de tekening van het Katholieke gezin op het einde der film, met Ank van der Moer als <|n zorgzame moeder en Johan Schmitz als een bedrukte vader,, heeft niet de behoefte voorgezeten om de ge lovigheid van het gezin al te duidelijk te adverteren. Met de goede krachten die hier en daar achter het filmwerk merkbaar zijn Pros Dekeukeleire en Henk Hazelaar achter de camera en Lien d'Oliveyra, die de montage verzorgde, zou ongetwijfeld een betere film te maken zijn geweest, pyikje van fotografische instrumenten e.<L tonen. u Een dertigtal firma's is vertegenwoor digd op deze internationale manifesta tie van fotografie en aanverwante tak ken zoals cinematografie, röntgenologie, reprografie en documentreproductie. Een electronenmicroscoop zal in werking te zien zijn, terwijl aan de wetenschappe lijke toepassingen van de fotografie in «ene'eskundé, bacteriologie, physica en chemie een ruime plaats is toebedeeld. In een theater zullen lezingen, voor drachten ep filmvoorstellingen worden -ehoucen. Zaterdagavond van 7 tot 10 uur is dit theater alleen voor medici ge opend en op 5 Juli. de medisch-biologi- sche dag, voor medici en genodigden. Maar de wetenschappelijk*- afdeling van de expositie bevat ook een popu laire afdeling, die speciaal voor scholie ren interessant is en voor diegenen, die zijn natuurkundelessen weer eens wat wil ophalen. Lichtbreking, kleurschif ting en beeldvorming door lenzen wor den daar bevattelijk behandeld en ge demonstreerd. De internationale „Focus Foto Salon", die tot nu toe in „Arti et Amicitiae" op 1 ei Spui in Amsterdam werd gehouden, 15 nü f"!1 een onderdeel van de „Film en Foto -tentoonstelling geworden- De amateurfotografen-verenigingen hebben dc beste producten ingezonden en er zijn fraaie prijzen te behalen. De beste foto's van het jaar zijn ge kozen en hangen op de expositie. Er ziin twee eerste prijzen toegekend en wel aan de heren Lapré te Heemstede en E. van Schagen te Amsterdam, In totaal zijn er 80 prijswinnaars- B(j een verkeersongeval op cle vlieg basis Gilze-Iïijen raakte de 20-jarige soldaat W. F. de Man uit Breda op dus danige wijze gewond, dat hij later in een ziekenhuis te Breda is overleden. Soldaat de Man reed met een seooter op het vliegveld. Door onbekende oorzaak is hij nabij epn hangar tegen een ben- zine-auto gebotst. „NIETTEGENSTAANDE de Kamerle den der S.G.P. alles in het werk gesteld hebben om de stemdwang afgeschaft te krijgen en ds Zandt daartoe destijds zelfs een motie indiende, bestaat deze gehate dwang nog steeds". Aldus meldt het ver kiezingspamflet van de Staatkundig Ge reformeerde Partij. Het manifest ver volgt dan: Dat die stemdwang er nog is, is vooral te danken aan de R. K. Kamer leden, die er alles op gezet hebben om die dwang te handhaven. Men bedenke, dat de stemmen van duizenden nonnen en kloosterlingen alleen al voor de R. K. meer dan één Kamerzetel opleveren lot versterking van Rome's geweldige macht. Laat ie .fijn zijn. Eigenlijk zijn die non nen en kloosterlingen natuurlijk geen Nederlandse staatsburgeressen en staats burgers. Allons, Zand over die „non"-sens. DE GEMEENTERAAD van München heeft besloten ter nagedachtenis van dc grote kardinaal de bekende Promenade- strasse te veranderen in kardinaal Faul- haberstrasse- Hoe bestaat het. De invloed van de K.V.P. reikt ver. Of zou het een normale hulde zijn tegenover een grote figuur? DE NIEUWE Acta Apostolicae Sedis zullen de documenten bevatten, welke be trekking hebben op het officiële proces tot zaligverklaring van pater Miguel Pro S.J. Reeds op 28 September 1935 werd in Mexico een begin gemaakt met Eet pro ces, dat nu officieel te Rome wordt ge voerd. Weer een heilige in de toekomst. Waar moet dat toch naar toe? on dit gebied van de gedramatiseerde documentaire bestaan zo veel geslaagde proeven van overzichtelijke en instruc tieve films, dat wij ook in dit geval hadden mogen hopen op een geslaagder resultaat. Een eerste vereiste hiertoe was wel geweest een met groter zorg gecompo neerd scenario, waarbij rekening waa|als maar het uitgangspunt, het scenario, gehouden met een der wetten van demet meer overleg en beter inzicht tot film, n.l- met die der con inuiteit. Zoals s^an(j was gekomen. de film nu loopt hapert zij bij iedere overgang van het ene fragment naar 't C. B. NA ZEER bewogen debatten heeft het parlement van Brazilië met 187 tegen 46 stemmen het voorstel verworpen om de „omverbreekbaarheid van het huwelijk uit de grondwet te schrappen. Reeds ge ruime tijd geleden hadden, gelijk gemeld, een -aantal afgevaardigden voorstellen ge daan om ook in Brazilië de echtscheiding te doen erkennen, welke grondwettelijk niet was toegestaan. Felle tegenstand te gen dit voorstel was van de Braziliaanse bisschoppen gekomen, die in hun grote brief van September 1951 daartegen stel ling hebben genomen. Dat wil natuurlijk nog niet zeggen, dat het nu met de huweiijken in orde is. Daarvoor is meer nodig. Op zijn wekelijkse persconferentie ver klaarde president Truman gisteren, dat hij nog geen beslissing had genomen in zake het al dan niet toepassen van de Taft-Hartleywet in de sinds 2 Juni du rende staking in de staalindustrie, zoals hem door de senaat is aangeraden. Deze kwestie is nog in overweging, aldus de president, die ook gisteren zijn afkeer om tot toepassing over te gaan niet verborgen hield. Hij herhaalde zijn opvatting, dat het onbillijk is de wet, die een staking voor een afkoelperiode van 80 dagen kan verbieden, toe te passen, nu de arbeiders meer dan 80 dagen vrij willig de staking hebben uitgesteld. De president achtte het mogelijk, dat de arbeiders in de gegeven omstandig heden aan een stakingsverbod volgens de Taft-Hartleywet geen gehoor zouden ge ven en gewoon van het werk weg zouden blijxen. Een overnemen van de staal industrie door de regering leek. Truman nog steeds de beste oplossing. Hij zeide voorts, dat de president niet tot toepas sing van deze wet kon worden gedwon gen. Den Haag krijgt binnenkort de beschikking over e&n Ureede Vredes paleisHe't Mutual security agency" (M.S.A.) heeft dit symbool van de vrede namelijk als blijvende herinnering aan het Marshall plan ter beschikking gesteld van „Mndurodam" het 18,000 vierkante meter grote miniatuurstad je aan de rand van de Schevehwgse bosjes, dat op 2 Juli a.s. haar poorten sal openen. Het nieuwe „Vredespaleis", dat evenals de andere gebouwen in de Nederlandse stad Madurodam en de daarbij behorende omgeving natuurgetrouw en op een vijf en twintigste van de ware grootte is nage bootst, zal worden voorzien van een plaquette met inscriptie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3