BOBET EN KOBLET NIET IN DE TOUR Minister Rutten opende officieel het Ned. Studenten-Sanatorium Voetbalwedstrijd in auto's België's primaat jubileert NERGENSHUIZEN INVOER STEEG EN UITVOER VERMINDERDE IN MEI Nederlandse kansen te Wimbledon Nederland-Brazi ië op 16 Juli te Abo Bondsraad behandelt verdragen van Bonn en Parijs „Hier is pionierswerk verricht Jongens trachtten oude vrouw te beroven Laren bood twee beelden aan Utrecht gaat feest vieren Consecratie van W illibrordus-basiliek Levensbeeld bij zijn 25-jarig Kardinalaat Dekkingspercentage daalde tot 88 (v.m. 103) pet. gevangene ging met EEN GOEDE DAAD.... ORANJEBOOM BIER De MAN van VRIJDAG 20 JUNI 1952 PAGINA S H I* Bobet gepikeerd Koblet doodziek AMATEURS IN UTRECHT PRINS BERNHARD LID VAN BRITSE AEROCLUB GROOT- BRITTANNIE OVER AMATEURISME EN COMPETITIE-INDELING V.O.E.K. in vergadering DE TWEEDE TESTWEDSTRIJD ENGELAND—INDIA SPORT IN DIT WEEKEND Modeshow op bromfietsen, watersteekspel, e.d. Recht van inschrijving blijft GEBR. GERZON MINDER OPTIMISTISCH Begin 1952 is slecht geweest BOSSCHENAREN BOUWEN ALTAREN VOOR THUIS FRONT ZEEPOST Bij herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie „HOOGVLIEGER" VLOOG TEGEN DE LAMP Daling omvang buitenlandse handel VACANTIE door VICTOR BRIDGES ittert; v. l':Any0i% w$r>> Sporiti*1, iel. fl ~W i of (Van onze sport-corrcspondent) PARIJS, Donderdag. Men viel in Parijs vandaag achterover: zowel de grote Franse favoriet Louison Bobet als het Zwitserse idool Hugo Koblet zullen niet starten in de Tour de France 1952. hij er onmiddellijk de brui aan gaf. Vol gens tie doktoren is het uitgesloten, dat Koblet in de Tour de France, reeds op a.s. Woensdag, zal kunnen starten. Nu Ferdi Kubler reeds eerder bedankt heeft, zal de Zwitserse ploeg in plaats van met twee nu met geen enkele favo riet in Brest verschijnen! BOBET Bobet zal niet starten omdat de leider van de Franse nationale ploeg, Marsel Bi- dot, geweigerd heeft om hem bij voorbaat kopman te maken; Bidot gaat van 't stand punt uit, dat Ge- miniani en Robic. Lauredi en Dotto even veel kans ma ken om de Franse vlag hoog te houden als Bobet, die ten slotte nooit verder was gekomen dan de vierde en de derde plaats in 1948 en 1950 en die in 1951.... twintigste werd. Bobet stelde de eis, dat hij bij voor baat kopman zou zijn. Marcel Bidot, debutant als ploegleider en opvolger van zijn broer Jean Bidot, weigerde. Maakt wel op sensationele wijze zijn entree. Intussen is nu Bonaventura als twaalfde man in de ploeg opgenomen. En de Franse nationale ,ploeg is nu ook definitief samengesteld; Dotto. Gau dier. Geminiani (vorig jaar tweede!), hauredi, Lucien Lazarides (vorig jaar 'derde!)Remy, Robic, Teisseire, Quentin, bolland. Muller, Bonaventura. Hugo Koblet, „de mooie Zwitser", die in 1951 met zo'n ontstellende superio riteit de Tour de France op zijn naam bracht, zal evenmin starten. Koblet steekt reeds sinds de afSeJo- pen winter niet in grote vorm. Hfl stortte tjjdcns de vijfde etappe van de Ronde van Zwitserland ineen. (Het gebeurda Woensdag in de tijdrit Monthey- Crans. Hoewel hij in de voorafgaan de nacht ziek tvas gebleken en de dokter hem verboden had te starten, gaf hij in die tijdrit, Waarin hij nor maal zeer sterk is. alles om zijn niet te beste plaats in hc' klassement te ver beteren. Hij for ceerde zich. Hij reed zich leeg, maar dan ook finaal leeg. Met veertien mi nuten achter- Stand arriveerde bü> doodziek en vlammend van de koorts, na de Waliaan Fornana, d,« ook Kubler •net vier minu ten vloerde!, aan do finish. Hij was er dermate naar aan toe, dat Noot van de Sportredactie Wat het niet deelnemen van Bobet be treft, wordt nader nog gemeld, dat Bobet als reden had opgegeven een keel- en neusontsteking en een lichte leveroan- doening. Hij zal echter wel de Tour vol gen en wel als medewerker van het or ganiserende sportblad „L'Equipe". En voor de Wereldkampioenschappen hoopt hij ook wel fit te zijn Koblet heeft tóch nog geprobeerd te starten in de zesde etappe van de Ronde van Zwitserland, maar hij gaf spoedig op. De etappe-zege was voor Kubler, die in het algemeen klassement nu tweede is, met echter vier minuten achterstand op de Italiaan Fornana. Men vraagt zich in Zwitserse wielerkringen af. of mogelijk te elfder ure toch nog Kubier bereid zal worden gevonden om in de equipe voor de Tour de Francs de plaats in t? nemen van Koblet, die de eerste weken het woord fiets niet meer kan horen. (Van onze tennis-medewerker) Bescheiden als de plaats van ons tennis in het sterke internationale milieu van Wimbledon is, komt toch de vraag op; wat staat hun te wachten, indien zij (zoals oor enkelen van hen toch wel aannemelijk is) door de eerste ronde komen? Voor Van Swol is er een redelijke kans om tot de derde ronde te komen. Hij treft niet alleen in de eerste ronde, zoals reeds gemeld, een veteraan (de Australiër Hop man) doch vermoedelijk ook in de tweede de ex-Pool Spychala. Tenzij deze zou ver liezen van een speler die nu bezig is aan de schiftingswedstrijden en die dus niet direct tot Wimbledon is toegelaten. Doch in de derde zou Van Swol dan tegen niemand minder dan Drobny komen.... Die naam zegt voldoende om aan te nemen dat dit het einde voor de Nederlandse speler betekent. Rinkel zou, mocht hij van de Oosten rijker Specht winnen (en op gras is deze minder thuis dan Rinkel) zo goed als zeker de Amerikaan Clark tegen zich krijgen een zware opgave! Dehnert krijgt, na een eventuele zege op de Britse fantast Walton, de Amerikaan Golden tegen zich. Oók een zware opgave. Indien onze dames haar beste spelvorm hebben, dan brengt de loting vooral voor mej. Hermsen enige gunstige aspecten. Na een zege op mevr. Tomas wacht haar óf mevr. Peters, die op grond van oude repu tatie toegelaten is óf een speelster uit de schiftingswedstrijden. Mocht ook hier een Nederlands succes uit voortkomen, dan óf tegen mevr. Adamson, de Franse no 1, óf het ex-Chineesje, nog immer gevaarlijk: mej. Hoahing, Mevr. Roos zou in een even tuele tweede ronde de sterke Engelse Pat Ward tegen zich vinden. Naar te Helsinki Is bekend gemaakt, heeft het Finse organisatie-comité van de Olympische Spelen bepaald, dat de wed strijd in de voorronde van het voetbal- tournooi tussen Nederland en Brazilië op Woensdag 16 Juli te Abo wordt gespeeld. Ook de data en plaatsen van de andere voorronde-wedstrijden zijn vastgesteld. Donderdagavond zijn op de Stadion- baan te Utrecht wielerwedstrijden ge houden, waaraan werd deelgenomen door enkele candidaten voor de Olympische ploeg. Een achtervolging over 4 km tus sen Ben van Leur uit Utrecht en Piet Peters uit Haarlem werd gewonnen door Van Leur in de tijd' van 6 min. 8.4 sec. Klassement race voor Amsterdam: 1. Van 't Hof (Sassenheim) 10 punten; 2. Piet Peters (Haarlem) 8 punten; 3. Van Leur (Utrecht) 7 punten. Sprint: 1. Bijzelendoorn (Amsterdam) laatste 200 m. in 12.8 sec.; 2. Wils (Hil versum); 3. Schotman (Amsterdam). Tijdrace over 1 km: 1. Willekes (A'dam) 1 min. 15 sec.; 2. Van 't Hof (Sassenheim) 1 min. 18-2; 3. Piet Peters (Haarlem) 1 min. 18.6; 4. Kooyman (Den Haag) 1 min. 21.4 sec. Tijdens het Donderdagavond in het so ciëteitsgebouw van de Koninklijke Roei en Zeilvereniging „De Maas" te Rotter dam gehouden diner ter gelegenheid van het vijf-en-twintigjarige bestaan van de Nationale Luchtvaartschool N-V. heeft de vertegenwoordiger van de „Royal Aero Club" van Groot-Brittannië aan Z. K. H. Prins Bernhard het lidmaatschap voor het leven aangeboden van deze club. Prins Bernhard nam het bewijs van dit lidmaatschap alsmede de daarbij beho rende „badge" voor dé auto in ontvang He commissie van buitenlandse be trekkingen van de Westduitsc Bondsraad lieeft eenstemmig een resolutie goed gekeurd, waarin ztf de raad competent acht de conventies van Bonn en het ver drag voor een Europees leger te behan delen. ondanks alle door kanselier Ade nauer voor de commissie aangevoerde argumenten. Enkele u.ren tevoren had de juridische commissie van de raad eenzelfde resolu tie aangenomen. Vandaag zal de raad met de bespreking dezer onderwerpen be ginnen. Het debat, zo zegt men, zal slechts bestaan uit een reeks verklarin gen der vertegenwoordigers der lands regeringen over het standpunt van hun regering. Te Deventer vergaderde de Vereniging Van. Oostelijke Eerste Klassers o Vnorst fcitterschap van de heer W. J. van voorzitter van N.E.C. Tijdens deze bijeen komst werden enkele stemmen gehoord, die aandrongen op een soepeler toepassing Van de amateur-bepalingen. De Oostelijke eerste-klassers besloten aceoord te gaan met een voorstel der Zuidelijke eerste klassers om de komende competitie-inde ling weer uit 4 X 14 eerste-klasse-clubs t® formeren, welke materie door de Bonds Vergadering van de KNVB behandeld zal moeten worden. Gisteren is op Lords de LveeddesU ■wedstrijd tussen Engeland en India De gonnen. India had de niet roemen versterking gekregen van Man kad, een league-speler,' die van zijn club Lancashire de toestemming kreeg. Engeland kwam onveranderd aan ac start. Het wicket was prima, het weer heel goed en Hazare had het geluk de toss te winnen en naar het wicket te trekken met Roy en Mankad. Natuur lijk waren de eerste kogels van Bedser maar vooral van Trueman. Roy ver dedigde zich angstvallig, terwijl Man kad zijn kennis van Engels cricket direct demonstreerde door de kogels maar radicaal tegemoet te gaan. Zo kon Engeland voor de lunch geen succes boeken en had Mankad inmiddels reeds 60 achter zijn naam en was het totaai reeds 92/0. „itnatie Na de lunch veranderde de situaue spoedig in het voordeel van de bowlers. Vooral de fastbowlers Trueman en Bedser roerden zich weer zeer goed en toen de kop,'met name Roy 35 en Man kad 72, verdwenen was, was het slechts captain Hazare, die met 69 n.o. nog weerstand bood. Hopkens bood de fasters goede hulp en nam drie goede wickets. Voor 235 was de innings over en hadden de Indiërs weer bewezen niet van teststandaard te zijn. Evans nam zijn honderdste slachtoffer in test achter de wickets, waarvan 70 gevan gen en 30 gestumpt. Slechts de Austra liër Oldfield overtreft hem met 130 slachtoffers. Bowlingcijfers: Wadkins 3/36, Jenkms 1/26, Bedser 2/62 en Trueman 4/72; extra's 17. Trueman heeft zijn goede naam gehandhaafd. Engeland speelde de tijd uit en scoorde 8/0. Voetbal: Om het kampioenschap van Nederland: Hermes DVS-Ajax (Zater dag) en Willem II-Haarlem. Promotie eerste klas: Excelsior-Helmondia te Bre- da en Sportclub Emma-TEC. Cricket: ACC-Rood-Wit, Haarlem- Kampong, HBS-Sparta, ®C Mjzcelsior, Nermes-Quick N, VOC-VRA, VVV-HCC2. Korfbal: Om het kampioenschap van Nederland: VKC-Oost.erkwartier; Oost Eerste klas: Rapiditas-AKC. Tennis: Hoofdklasse B: Hilversum-NMC en Enschede-Festina (restant, te spelen °ip Festina-banen) Promotie naar hoofd klasse B: Hillegersberg-Alta en Sobri- Victoria. Wielrennen: Nederlandse baan-kampi- benschappen in het Olympisch Stadion te Amsterdam (Zaterdag en Zondag). Watersport: Tweedaagse roei- resp. ka ft o-wedstrijden te Amsterdam (Bosbaan, kjarlijkse Nëreus-wedstrijden) resp. te gaardingen (Haven, interland Neder- _?nd-België> en Rotterdam (Kralingse interland Nederland-België met na- '°naal bijprogramma). ?en 72-jarige weduwe, die op 19 Februari j.l. in het nieuwe gedeelte van Amsterdam-West in de buurt van het Gulden WinckelpJantsoen liep te wan delen. hoorde plotseling, dat twee jon gens haar op de hielen zaten. Tot haar grote schrik zag zij, dat één van de jongens in volle vaart voorbij rennend, haar haar reistas wilde ontrukken. De oude vrouw, die de tas stevig vasthield, werd enkele meters meegesleurd en riep luidkeels om hulp. Daarop kozen de twee jongens het hazenpad. Het relaas van deze lafte poging tot beroving deed de weduwe G. K. giste ren tijdens een zitting van de Amster damse rechtbank. De oudste van de twee jeugdige bandieten, die gisteren terecht stonden, werd als de hoofd schuldige betiteld. Hij was de 23-jarige bakker E. V. uit Amsterdam, die samen met zijn veel jonger vriendje, de 17 kleermakersleerling A. M., de met hpm°°ri tad z'en wandelen en te overvallen8 beraamd had de vrouw De jongens bekenden voorts de dief stal van doosjes met sigaretten^ een automaat van een sigarenmagazijn. De officier eiste tegen de oudste ver dachte twee jaar, met aanbeveling hem te plaatsen in de gevangenis voor jonge mannen te Zutphen en tegen de jongste een jaar tuchtschool, waarvan zeven maanden voorwaardelijk met, een proef tijd van drie jaar. Beide jongens zijn gedetineerd en hebben reeds vier maan den in voorarrest doorgebracht. Uit spraak op 1 Juli a.s. „Terecht heeft mijn voorganger hg de opening van het voorlopige gebouw van deze inrichting het Nederlands studen tensanatorium gekarakteriseerd als een instelling voor buitengewoon hoger on derwijs. Uitsluiting van een student uit de academische gemeenschap, wanneer deze student besmet is met t.b-, zou een ongunstige invloed uitoefenen op de re- habilatie van de patiënt. Deze grondregel die de initiatiefnemers van dit sanato rium op zulk een voortreffelijke wijze hebben toegepast, n.l. dat de zieke stu dent in zjjn intellectueel milieu moet kunnen blijven leven, dient ook buiten dit sanatorium bij het hoger onderwijs toepassing te vinden. In Laren is pionierswerk verricht, dat blijvende resultaten zal afwerpen". Met deze woorden, opende minister Rutten van O., K. en W. gistermiddag officieel ander zeer grote belangstelling en in aanwezigheid van tal van autori teiten in Laren het studentensanato rium, dat reeds enige tijd in gebruik is. Prof dr G. C. Heringa, voorzitter van het bestuur, zei-de, dat het sanatorium het symbool wil zijn van het studenten- verzet in de bezettingsjaren. Dank zij de medewerking van vele zijden, (vooral uit West-Indië kwam belangrijke fi nanciële hulp) is dit werk tot stand' ge komen. Minister Rutten wees er op, dat het bijzondere van dit initiatief zijn grond gedachte is, n.l. dat de lichamelijke ge zondheid alleen bij gunstig psychische omstandigheden kan worden onderhou den. De zieke moet als het kan zich kun nen blijven wijden aan het werk dat hem ter harte gaat. Daarvan uitgaande bleek het noodzakelijk bij de verpleging van studenten, die lijden aan de gevrees de t.b.c., alles in het werk te stellen, deze patiënten ook tijdens hun langdurige kuur, voor zover hun ziekte dit toelaht, deelgenoot te doen blijven aan het werk ïnö-t *5 mede"studenten aan de univer- yP die wijze wordt het langdurig ekbed geen uitzichtloos lang wachten, maar blijft, het vertrouwen on een maatschappelijke toekomst bij de studen ten levendig en wordt hun moed om Het gemeentebestuur van Utrecht heeft een „Comité voor stadsontspan- ming" ingesteld- Het is de taak van dit uit verschillende kringen der bevolking samngestelde comité, op goed peil staan de volksontspanning te brengen. Het comité heeft zijn plannen in hoofdlijnen uitgewerkt en hierover enige medede lingen gedaan. Begonnen wor-dt met een van 30 Juni tot 5 Juli te houden sportweek. Op 11 en 12 Juli zijn er wed strijden voor amateur-toneelkunst. Op 12 Juli wordt er in het. Merwedekanaal ook een watersteekspel gehouden, ge volgd door het eerste volksbal, waar van er gedurende het jaar nog ver schillenden worden georganiseerd. Zanguitvoeringen en marswedstrijden volgen elkaar op. Zo is er op Zaterdag 30 Augustus een nationale marswed- slrijd vocir harmonie- en fanfarecorp sen en massazang op het Domplein. De lederijkerskamer „Molière" geeft in het plantsoen aan het Servaasbolwerk een openlucht-opvoering van „Adriaan en Olivier", waarna een groot vuurwerk op het Veetnarktterrein deze dag zal be sluiten. In, November staat 'n kunstweek ge projecteerd in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen en wordt er ean kunstenaars gelegenheid „egeven hun prestaties te tonen in stalletjes op het Janskerkhof. Voorts zullen de Utrechtenaren zich kunnen vermeien in de aanschouwing van een „voetbal"-wedstrijd in auto's en verder van een modeshow op brom fietsen. de kwaal als een ernstige tijdelijke be proeving te aanvaarden op een bewon derenswaardige wijze gesterkt. Het voorbeeld van dit sanatorium heeft ons er toe gebracht, aldus de minister, bij de preventieve gezondheidszorg, hij het beramen van maatregelen, die tegen het gevaar van besmetting met tubercu lose genomen moeten worden, wanneer de studenten zich aanmelden voor hun studie aan de instellingen voor hoger on derwijs, in beginsel bij bestaande be smettelijkheid het recht van Inschrijving te laten. De resultaten, die sindsdien in t sana torium te Laren bereikt zijn, zijn ver heugend. Van de 153 patiënten, die wer den opgenomen, waren er 132 student aau een universiteit of hogeschool en deze 132 hebben 148 tentamina en 7 examens af gelegd. Verschillende sprekers voerden vervol gens nog het woord. Burgemeester N. van der Ven bood namens de gemeente Laren een borst beeld aart-van Koningin Juliana en en beeld van Prinses Marijke, vervaar digd door de beeldhouwster, mevrouw Lidi Buma van Mourik Broekman uit Weesp. Het slotwoord werd gesproken door prof dr G. C. Herrnga en een „Io Vivat" besloot het officiële ge deelte. dat werd opgeluisterd door zang van Annie Woud. In de vergadering van aandeelhouder der Gebr. Gerzon's Modemagazijnen zijn de jaarstukken over 1951-52 goedgekeurd. Desgevraagd verklaarde het bestuur na de vergadering dat t.a.v. de toekomstige ontwikkeling zijn minder optimistische visie gehandhaafd blijft. Het begin van 1952 is slecht geweest. Op het ogenblik gaat het iets beter, doch deze berichten zijn van te recente datum om reeds bete re verwachtingen voor de naaste toe komst te kunnen uitspreken. Wel meent men met zekerheid te kunnen zeggen, dat de abnormaal gunstige na-oorlogse jaren niet zullen terug keren. Een groep Bosschenaren heeft het plan opgevat Nationaal Katholiek Thuisfront aan altaren te helpen, welke in kazernes en cantines kunnen worden gebruikt. De heer Boersma te Voorburg heeft een ont werp voor een inklapbaar altaar ge maakt dat enerzijds stijlvol is, anderzijds zeer gemakkelijk vervoerbaar. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nieuw-Guinea: m.s. „Oranje" (30 Juni); Ned. Antillen: m.s. Agamemnon" (23 Juni); Suriname: m.s. „Stentor" (25 Juni); Canada: s.s. „Waterman" (21 Juni); Zuid-Afrika, ZW-Afrika: m.s. „Winchester Castle (21 Juni); Australië: s.s. „Strathmore (26 Juni); Argentinië, Uruguay, Bo livia. Brazilië en Chili: s.s. „Andes (23 Juni). Ter gelegenheid van het herstel der Bisschoppelijke hiërarchie in Nederland zal de grote Willibrordus-baslliek te Ech- ternach in het najaar van 1953 plechtig worden geconsacreerd. Nederland zal met een belangrijke vertegenwoordiging van kerkelijke en wereldlijke zijde met dit groots gebeuren meeleven. De H. Willibrordus, stichter van de Kerk in Nederland, heeft in Echternach in 698 een grote abdij gesticht, die hij tot aan zijn dood, ook na zijn bisschopswij ding, is blijven besturen. Hij is daar be- jraven. Boven zjjn graf is de klooster kerk opgetrokken, aanvankelijk ais een Romaanse driebeukige basiliek, later als een echte kloosterkerk. Tijdens het Ar dennen-offensief in 1944 is deze kerk grondig verwoest, doch met veel ijver na de oorlog herbouwd. Kortgeleden is de basiliek in gebruik genomen. Er is een comité opgericht, dat onder voorzitterschap staat van njgr cir B. J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, en dat zich ten doel stelt in Ne derland fondsen in te zamelen voor een nieuwe Willibrordus-klok voor Echter- nachs basiliek. Dit comité, waarvan de bekende Dom. Willibrord van Nierop O.S.B. de initiatiefnemer is, hoopt aldus te bewerken, dat Nederland syjnbolisch voortdurend tegenwoordig zal zijn bij nel ;raf van de eerste Aartsbisschop van Jtrecht. (Van onze correspondent). Voor het Gerechtshof te Arnhem stond gisteren in hoger beroep terecht de 27- jarige leerling hoorder, die verschillende notarissen en een bankier onder valse voorwendselen heeft weten te bewegen tot afgifte van belangrijke geldsbedragen tot een totaal van ongeveer 9000. Ver dachte deed zich steeds voor als adspi- rant-vlieger, die zijn opleiding niet kon bekostigen. Daarbij legde hij valse ge tuigschriften en aanbevelingsbrieven over van hooggeplaatste personen uit den lande. De procureur-generaal eiste tegen de „hoog-vlieger", die tenslotte tegen d'e lamp is gevlogen twaalf maanden gevan genisstraf, waarvan vijf maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Van onze Brusselse correspondent) De 20ste Juni is de datum, waarop het een kwart eeuw geleden is, dat de doorluchtige primaat van België, Ernest-Jozef van Roey, werd ver heven tot de hoge waardigheid van kardinaal. En zeer zeker zou geheel katholiek België dit merkwaardige juhilé met grootse plechtigheid hebben gevierd, indien Zijne Eminentie niet als zijn uitdrukkelijke verlangen had te kennen gegeven, dat het tot geen enkele openbare plechtigheid aanlei ding mag geven. Dat belet niet, dat op die markante verjaardag de katholieken van België hun gedachten zullen laten gaan naar de stoere grijsaard, die, in de bewogen tijden, welke wij beleven, de gelovigen van België op bijzonder vaste en waak zame wijze bestuurt. Kardinaal Van Roey is niet alleen ge weest de vormer en de vader van vele en eminente priesters, maar hij was ook de geestelijke leraar en leider met nooit falende toewijding, met onbetwistbaar ge zag en diepe invloed op geestelijk en maatschappelijk gebied. De vruchtbaarheid van het episcopaat van de huidige primaat van België kan door eenieder worden gezien in de bloei van het geestelijke leven in het aarts bisdom Mechelen, dat met zijn nagenoeg achthonderd vijftig parochies één dei- grootste diocesen van de wereld is. Volgens de door het Centraal Bureau voor de statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de geïmporteerde goederen in Mei 1952 f 719 millioen (v.m. f 688 milUoen), ter wijl voor een waarde van f 636 millioen (v.m. f 708 millioen) werd geëxporteerd. De uitvoer was ditmaal 88 pet van de invoer (v.m. 103 pet). Enkele vergelij kende maandcijfers vindt men in onder staande tabellen. WAARDE VAN DE IN- EN UITVOER (in millioenen guldens): Jaar inv. uitv. uitv. in v.d. inv. Mei Jan- Mei Jan- 1938 1948 1949 1950 1951 1952 mv. Mei 110 390 427 662 935 719 .Tan- Mei*) 116 384 441 604 837 714 83 223 272 377 578 636 Mei*) 84 188 275 371 561 696 57 64 57 62 88 Me! 72 49 •62 61 67 94 Maandgemiddelde. De verhouding tussen de in- en uitvoer, welke de vorige maand weer zo opvallend gunstig was, is deze maand tengevolge van een voortgezette daling van de uit voer bij een stijging van de invoer, on gunstiger geworden. Toch bleef het dekkingspercentage vergeleken met vorige jaren op een voor de Mei-maand hoog niveau. Het invoersaldo bedraagt sinds het begin van het jaar 223 millioen (Jan.—Mei 1951 1378 millioen). Teneinde een inzicht te verkrijgen in de ontwikkeling van de. handelsbalans in de afgelopen 12 maanden f periode 1951Mei 1952) zijn nog enige verge lijkende jaarcijfers resp. 12 maands- p'erioden opgenomen (in 1.000.000). Dek- kings- 73 54 72 63 77 83 85 88 De omvang van de buitenlandse han del is in de afgelopen 12 maanden t.o.v. de vorige 12 maandsperiode met f 159 millioen gedaald. De invoer verminder de met 217 millioen, terwijl de uitvoer nog slechts met 58 millioen toenam. Het deficit daalde verder tot f 101 mil lioen. Het dekkingspercentage bedraa„i nu 88 pet. De invoer uit het Ver. Koninkrijk en de Rep. Indonesië is in Md) 195i April 1952 opmerkelijk gedaald. De uit voer gaf een belangrijke veJ™'"wes? te zien bij België en Luxembu 0, Duitsland en de V. S. „-.„-arde in De daling van de uitvoerwaarde in 1938 1415 1039 376 1948 4919 2670 2249 1949 5298 3794 1504 1950 7752 5288 2464 1951 9671 7415 2256 April '52— 9539 Mrt '52 7905 1634 Mei '51 Apr. '52 9407 8031 1376 Juni '51 Mei '52 9190 8089 1101 Mei 1952 t.o.v. April 1952 wordt voor namelijk veroorzaakt door een vermin derde uitvoer van melk, zuivelproduc ten en eieren 6.6 millioen), meststof fen 11.0 millioen). katoen, katoenen weefsels en garens (f 8.4 millioen) pa rels, edelstenen en edele metalen 12.6 millioen) tin en werken daarvan 12.2 millioen). De uitvoer van minerale brandstof fen is daarentegen met f lo.5 mihioen gestegen. De invoer gaf o.m. een stijging te zien bij granen (f 8.9 millioen) suiker en suikergoed 9.2 millioen), minerale brandstoffen 18.1 millioen),.parels, edelstenen en edele metalen 19.4 millioen) en een daling[bil de oliehou- dende zaden f 91 millioen), cacao en cacaoproduclen 7.8 raiIhoen) en ert sen, slakken, assen (f millioen). Degenen, die de vele herderlijke brie ven en andere geschriften van deze kerkvoogd lazen, waren steeds getroffen door de helderheid en de vastheid van zijn lering. „Zij zijn even zovele onder delen van een aanzienlijk geheel van leerstukken en voorschriften, die ruim schoots hebben bijgedragen tot de een heid, de vitaliteit en het aanzien, waar over de Kerk van België zich thans ver heugen mag", verklaarde eens een ge zaghebbende persoon over da pastorale brieven van kardinaal Van Roey. Scherp nam de primaat stelling tegen heidense stelsels, zoals o.m. het nazisme en het bolsjewisme. De herderlijke brief van Kerstmis 1936, mede ondertekend door al de bisschoppen van België, was een eerste en klare waarschuwing tegen de totalitaire gevaren die, onder verschil, lende vormen, opdoemden. Niet alleen in de dagen van rustige bedrijvigheid, maar vooral in tijden van nood, zagen de ka tholieken van dit land op naar hun kar dinaal, van wie zij de redding verwacht ten, In welke verwachting zij niet wer den bedrogen. De bescheiden hoeve „Het Schrans" te Vorsselaer, waar hij op 13 Januari 1874 geboren werd, is een tijd lang getuige geweest van de wonderlijke geestelijke en intellectuele groei van de jonge Van Roey. Vroomheid, sterkte, wilskracht en zwijgzaamheid zijn karaktertrekken van het Kempische volk en behoren ook tot de karaktertrekken van de kardinaal. In het college van Herenthals, waar heen hij zich elke dag, winter en zomer, te voet en op klompen begaf, blonk de student Van Roey uit bij alle prijs kampen. Ook te Mechelen. waar hij twee jaar wijsbegeerte en drie jaar god geleerdheid studeerde, trok hij de aan. dacht door zijn grote geleerdheid, naaat zijn diepe godsvrucht en treffende een voud. In 1903 werd Ernest-Jozef van Roey te Leuven magister in de godgeleerdheid en later oók nog doctor in het canonieke recht. Na van 1901 tot 1907 docent, buiten gewoon en gewoon hoogleraar aan de Alma Mater geweest te zijn. werd profes, sor Van Roey door kardinaal Merci er naar Mechelen geroepen, om er al* vicaris-generaal aan het bestuur van het aartsbisdom deel te nemen. In deze bis schoppelijke stad doorliep hij al de gra den van de kerkelijke waardigheden: kanunnik in 1907, huisprelaat van Z. H. 'n 1909, protonotarius-apostolicus in 1925, aartsbisschop in 1926, kardinaal in 1927. Op 18 September 1947 vierde Z.Em., °hder de belangstelling van geheel het tand, zijn vijftigjarig priesterjubilé. 9 'Iuni kreeg de 27-jarige Maas- 'enaar H. H. er genoeg van om on- oer de Haarlemse „parapluie" te zitten. Liever een fikse bui regen op het hoofd, aan deze beschuttende gevangeniskoepel erboven Hij klom over een muur (het. '"tussen niet zo heel erg gemakke- "JK is) en ging wandelen. Aan alle adres sen, welke zij kende, heeft de politie se- ormeerd, maar de tippelaar, die o.a. specialist is in het lichten van oiforblok- ken, was en bleef verdwenen. Tot hij zich, zwerversmoe. Woensdagavond bij de Haagse politie aanmeldde. Met bekwame spoed expedieerde die de vacantieganger naar Haarlem. (Advertentie) ZATERDAG 21 JUNI HILVERSUM I <402 M) 7:?0—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Morgeiigebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.3o Kamermuziek-Gezelschap. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voordezieken lL45 Gram i2.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.33 Piano. 12.55 Zonnewozer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Boek bespreking. 14. 14.40 Amateursprogramma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.53 Gram 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de enrrMnnmW!Iou™1- weekoverzicht. 18.25 Instrum. septet. 18.45 Buitenlandse „p,?™ 79.00 Gram. 19.45 Verkiezingstoespraak. 20.00 Nieuws 20.08 De gewone man. 20.15 „Lichtbaken", (caus.). 20.35 Gram. 21.00 &a?!rMi®nws in oïdoom- 22'30 WÜ luiden da Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws m espeianto. 23.22_24.00 Maastrichts Sted. orkest. on'™w24 00 VARA 7m ^7- 700 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. sis Gram 8 40 Idem 83 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.33 Gram. 8.00 Nieuws, frhakeld" (caus 10 05 at de„huisvrouw. 9.00 Gram. 10.00 „Tijdelijk uitge- hederen en -dansen li)L^ g g' la20 Voor de arbeiders. 11.35 Volks muziek 1345 Gram' linn ?Jam- 12 33 LicMa muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Dans- herinerineen" 15^ U'00.Iriom- 14-25 Kinderkoor. 14.45 „Over plannenen het "ra" (raus t iK^tteuruitz- 15-45 Lichte muziek. 16.15 „Van de wieg tot. ipned 18 00 Wpiiüfo io Kamerorkest en solist. 17.15 Sport praatje. 17.30 Voor de de \vesterse Defiw oemeens orkest. 18.40 Regeringsuitz.: „Zoeklicht op 19 45 Pissemrt ^ie 19-00 Atistieke Staalkaart. 19.30 Verkiezingstoespraak. „r-us&tpaiiout (caus.). 19.55 „Deze week", (caus.). 20.00 Nieuws. 20.05 ■pajt Actual. 20.1,1 Gevar. programma. 21.00 Social, comment. 21.15 Weense muziek. vuur" oa ooP?,'-nen(hoorspel). 22.05 Promenade orkest. 22.40 vuur 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. Kampvuur" „Rond het nnse'and. BBC Home Service. 330 M. Nws riTo^revL081"'' 12'55 Weei'ber.; 13.00 Idem' ii im h™ p,rogl'-; H.10 Sport; 14.15 Schots ort '5.45 Sport; 16.15 Weei-ber inim''?? Voor de kinderen: 17.55 var muz'. 1815 sP°r1; 19-30 Ge" muz., 19.15 interviews; 19.45 Pariements- 27. Het dient nergens toe, Northcote, om mij op te jagen, sprak hij ka!m. Ik iheb het geld op 't ogenblik niet di&po- nibel en het is mij absoluut onmogelijk, om het los te maken. Indien ik in mijn verrassing niet: „Wat voor geld?" uitstootte, dan was het meer door een gunst van boven, dan door mijn eigen scherpzinnigheid, Om het kind 'bij zijn naam te noe men, vervolgde Lammersfield vriende lijk, ik ben geheel in je handen Indien je het verkiest mij te dwingen, zal ik verplicht zijn Cranleigh te verkopen en mij uit de politiek terug te trekken. Het Britse publiek kan zijn leiders alles vergeven behalve geldverlies. Dat wordt, geloof ik, als het meest onvergeeflijke beschouwd. Als je mij de dienst zou willen bewijzen, te willen wachten, dan zal ik je betalen, zodra ik slechts in de gelegenheid ben. Indien echter mijn ongelukkig fortuin nog lang zoveel ge wéld wordt aangedaan, als in de laatste tijd, zal er vermoedelijk van Cranleigh niets meer overschieten, om je te vol doen. Ik had Inmiddels tijd genoeg gehad om de toestand te overzien. Het was dui delijk, dat Northcote geld geleend had aan Lammersfield een grote som, dat bleek zonneklaar uit zijn woorden en dat de terugbetalingstermijn was ver streken. Welke bedoeling Northcote hiermede had gehad, kon ik niet. raden, maar ik begreep spoedig tot mijn voldoe ning, dat ik hierdoor in staat werd ge steld tot een grote dienst te bewijzen aan iemand, die me vroeg of laat we derkerig van onberekenbaar nut kon zijn. Er is niets aangenamers dan edel moedig te zijm met andermans geld èn ik besloot van deze omstandigheid zo goed mogelijk gebruik te maken# Ér is egn Indisch spreekwoord, Lord Lammersfield, zei ik, dat zegt: „Haast behoort bij de duivel". In het onderhavige geval ben ik het er vol komen mede eens. - 't Zou voor mij zeker duivels slecht zijn, bekende de staatsman eerlijk. Mijn vijfduizend pond per jaar van mijn mi nisterschap is alles, waarmede ik most rondkomen. Als ik het tot 't volgende jaar kan uithouden, zal het beter gaan. In het voorjaar komt er geld van een verzekering los en de veestapel van Cranleigh belooft volgens mijn rent meester een aanzienlijke vm af te wer pen, ofschoon dit natuurlijk nooR met volkomen zekerheid te zeggen is Nu, zei ik, die vooruitzichten zijn mij voldoende. Ik heb wel enig zwak voor speculatieve belegging. Het gelukte mijn metgezel wel niet geheel, zijn flegma van Engels staats man te bewaren, maar hij hield toch zijne emotie goed in bedwang. Hij hoorde mijn woorden, zonder de minste veran dering van gelaatsuitdrukking aan. Het zou een weinig ironisch klin ken, als ik zei, dat ik je ten zeerste verplicht ben, Northcote. Toen zweeg hjj even. Eerlijk gezegd, vervolgde hij, had ik nooit verwacht, dat je deze hoe zullen wij het noemen nobele hou ding zoudt aannemen. Je laatste brief over dit onderwerp. O. onderbrak ik hem, wij zullen die brief maar verbranden, als je er niet op tegen hebt. Ik ben van opinie veranderd. Lammersfield ontving dit voorstel met een beleefd hoofdbuigen. Zoals je wilt, sprak hij. Ik ben je oneindig meer verschuldigd, dan ik onder woorden kan brengen. Ik kan er alleen aan toevoegen, dat indien ik.je ooit in welk opzicht ook, van dienst Kan rijn, je niet moet aarzelen mj m e*** 1 r»ere»r-iVv»'./j ie JTiiin erKenie gelegenheid te stellen je mijn lij'kheid te bewijzen. Het rnmiw, is geen aangename positie, maar het heeft toch de verdienste, dat het iemand in staat stelt, bij geval eenv riend ter wille te zijn. Ik glimlachte, want ik had werkelijk schik in zijn cynische kijk op de men selijke natuur en de voorrechten van het ministerschap. Klaarblijkelijk ver wachtte hij mijnerzijds een of ander verzoek in ruil voor de gunst, welke ik hem had bewezen en ik vroeg mij met nieuwsgierigheid af. wat Northcote in mijn plaats wel gevraagd zou hebben. Ik twijfelde er geenszins aan. of mijn wel"eeegn"oTanhdaedr ^rd.VpeSèclie'ï *Ikij£ooldefmijn sigaret in het vuur en St^dTk°dank je'ten zeerste voor je wel- v'llendheid, maar op het ogenblik heb ib niets waarmede ik de regering moet astig vallen. Maar als het mocht voor kom?", zal ik van je voorstel gaarne acbruik maken. Misschien word ik de e'pn of andere dag gearresteerd wegens overtreding van het snelheidsmaximum Lord Lammersfield lachte droogjes. Ik zie met belangstelling een dag vaarding tegemoet, sprak hij met een buiging- Laten wij n-u naar het feest terrein terugkeren. Ik heb in een on zalig zwak ogenblik beloofd, dat ik een ïirotegée van mijn vrouw aan enige van enze voornaamste staatslieden zou voor stellen en ofschoon ik persoonlijk de smaak van de jonge dame niet bewon der. blijft ten slotte een belofte een belofte. Het toeval wilde, dat bijna de eerste die ik zag. toen wjj in de balzaal kwa men. Mercia was. Zij stond tegen de muur en was in gesprek met een som ber uitziend heer met lange grijze bak kebaarden, die ik van de portretten herkende, als een van de meest onbe kwame ministers van Zijne Majesteit. Ik nam een plotseling besluit en ik wendde mij tot Lammersfield. Je kent iedereen, zei ik- Wie is dat knapp meisje, daar aan de overkant bij de oude Beauchamp? keek in de aangeduide richting: y ja, zei hij. een schoonheid, vind je niet. Beauchamp vergoedt in smaak wat hij aan scherpzinnigheid te kort schiet Zij is een ontdekking van Lady iregattock. ik geloof, dat zij miss de Rosen heet. Ik hoor dat zij ergens uit Zuid-Amerika vandaan komt. Als je wilt, zal ik haar aan je voorstellen. De geschiedenis met Francis'' lag flog vers in mijn geheugen en daarom werkte deze informatie betreffende lady Tregattock wel enigszins opwindend bij '"ij- Aangezien de scherpe opmerklngs- biik van Lammersfield op mij was ge richt. onderdrukte ik elk teken van verrassing. Graag, als het je niet te veel moei te is, zei ik zo gewoon mogelijk. Integendeel, antwoordde hij. Ik zou het als een aangename plicht be schouwen elke aantrekkelijke jonge dame van Beauchamp te bevrijden. Ik volgde hem dwars door de zaal naar de plaats, waar het zo slecht bij elkaar passend paar stond- Miss De Rosen, sprak hij met een hoffelijke bui ging, mag ik het genoegen hebben. U een van mijn vrienden voor te stellen, mijnheer Northcote? Daarna wendde hij zich tot de oude heerAh Beau champ, jij bent het juist die ik zocht. Heeft u een ogenblikje disponibel, om hem te missen, dan kan mijnheer North cote u zolang gezelschap houden. (Wordt vervolgd). overz.: 20.00 Gevar. progr.: 21.00 Nws.; 21.15 Hooisp.: 22.25 Gevar. muz.; 22.45 Avondge beden; 23.00 Nws.; 23.03 Schaken. Engeland. BBC Light Progr. 1300 en 247 M. 12.00 Lichte muz.; 12.30 Sport; 13.35 Gram.; 13.45 Voor de kinderen; 14.00 Gevar. cnuz.: 14.20 Sport; 14.31 Gram.: 14.45 Sport; 15.25 Idem; 15.35 Milit. ork.: 16.00 Sport; 16.15 Orgelsp.: 16.45 Sport; 17.00 Jazzmuz.; 17.30 Sport; 17.45 Idem: 18.35 Gram.; 18.45 Vragen- beantw.: 19.00 Nws. en radiojoum.: 19.23 Sport; 19.30 Hoorsp.; 20.30 Klankb.; 21.00 Symphonie-ork. en solist: 22.00 Nws.; 22.15 Sport; 22.20 Gram.; 22.30 Gevar. progr.: 23.00 Gram.: 23.30 Lichte muz.; 23.5624.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 M. 12.00 Amusementsmuz.: 13.00 Nws.: 13.25 Lichte muz.; 14.00 Gevar. muz.: 15.00 Koor zang; 16.00 Amusementsmuz.17.30 Gevar. muz.; 18.00 Lichte muz.: 19.00 Nws.; 21.45 Nws.: 22.10 Symphonieork.; Ï2.35 Dansmz.; 23.30 Idem; 24.00 Nws.; 0.10 Dansmuz.; 1.00 2.00 Rhythmische muz. Frankrijk. Nat Progr. 347 en 249 57. 12.10 Gram.: 12,30 Orkestconc.: 13.00 Nws.: 13.20 Zangrecital; 14.00 Nws.: 14.12 Gram.: 16.30 Kamermuz.: 17.50 Gram.: 18.10 Idem: 18.30 Amerlk. uitz.; 19.028 Gram.: 19.58 Idem: 20.02 Orkestconc.: 2Ö.30 Idem: 22.15 Piano recital: 22.50 Gram.; 23.25 Idem; 23.4524.00 Nieuws. Brussel. 484 en 324 M. 484 M. 12.05 Omroepork.; 13.00 Nws.; 13.10 en 14.05 Verzoekprogr.15.00 Gram.; 16.30 Amuse mentsmuz.; 17.00 Nws.: 17.15 Amusements muz.: 17.40 Gram.: 18.30 Accordeonmuz.: 19.00 Viool en piano; 19.25 en 19.40 Gram.: 19.45 Nws.; 20.00 Gram.: 21.15 Omroepork.: 22.00 Nws.; 22.10 Gram.; 22.50 Nws.: 23.00 Gram.: 23.55 Nws. 324 M. 11.45 Gram.: 12.00 Salonork.; '2.30 Weer- ber.12.34 Omroepork.; 13.00 Nws.: 13.15 Gram 14.00 Verzoekprogr.: 15.00 Gram.; 15.15 Ethnische muz.: 16 00 Gram: 16.45 Engelse !es: 17.00 Nws.: 17.10 Gram.: 17 30 Orgelconca -18.30 Voor de soldaten: 19.00 Nws.: 19.40 RadiofeuiiUeton; 19.50 Hammondorgespel: 20 00 Intern. Muz.festival; 22.00 Nws.: 22.15 J»»- muz.: 22.45 Balletmuz.: 23.00 Nws.: 23.05 en 23.20—84.00 Gram.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 5