aan Levering van detailhandel particulieren wordt vrijgesteld Stalin was in de oorlog blij over Britse gasbom KERK en rassenhaat Trekautomaat weer voor rechter Oostzee een Russische zee? Zweden voor politieke moei l i 1 Democratie en kaas Amerikaanse fabriek in Almelo De camera op t buitenland Leer in deze dagen ook iets van zusters Carmelitessen Belastingdruk op consumptiegoederen iets verlicht „Burgemeester" Beatrix krijgt zilveren ambtsketen Kinderverlamming blijft heersen in Limburg Geen zomers weer DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN .OMSTREKEN* VAMI-IJS J Zaterdag 21 Juni 1952 WEERBERICHT Op bedrijfsmiddelen en hulp stoffen iets verzwaarde druk OM TE HUILEN t Episcopaat van Zuid- Afrika tegen apartheid Product van Nederlandse edelsmeedkunst Verleden week 25 gevallen Getuigen speelden met winst Groningse officier spreekt van hazardspel Langzaam naar opheffing neutraliteit HE1NRICH SCHLUSNUS OVERLEDEN Minister hield zijn mond Buitenlandse orders voor R'damse industrie Tot een bedrag van 2,75 mille Amerikaanse zuivelinvoer met een kleine verzachting Geen ladderende nylons meer Nieuwe vindingen bij kousenbreimachines NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Weerverwachtlng geldig tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen. Matige tot vrij krach tige Zuid-Westelijke wind. Iets zachter dan vandaag. Zondag 22 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur. Maan op 3.43 uur, onder 21.49 uur. Maandag 23 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur. Maan op 4.45 uur. onder 22.22 uur. Omzetbelasting vereenvoudigd Vandaag is liij de Tweede Kamer der Statcn-Generaal ingediend liet Ontwerp van Wet op de Omzetbelasting 1952, hetwelk een geheel nieuwe regeling voor de omzetbelasting bevat. Alhoewel in Benelux-verband naar een unificatie van de omzetbelasting in Nederland, België en Luxemburg wordt gestreefd en de voorbereiding van een geünificeerde regeling reeds ver is gevorderd, heeft de regering gemeend in bet belang van de klein handel niet langer met de indiening van een nieuwe nationale regeling voor de omzetbelasting te moeten wachten. In technisch opzicht bevat deze regeling zeer veel waarover waarschijnlijk overeenstemming met België en Luxemburg zal kunnen worden verkregen. De totale opbrengst en de totale druk van de omzetbelasting zjulleii door de nieuwe rêgeling geen wijziging onder gaan. Aan het ontwerp ligt ten grondslag een stelsel van herhaalde heffing ook wel cascadestelsel genoemd met dien verstande, dat de leveringen door hande laren aan particulieren van omzetbelas ting zijn vrijgesteld. Een „eenmalig stel sel" is door de regering afgewezen. In verband met de vrijstelling voor de kleinhandel is het algemene percentage van heffing voor leveringen van goede ren door fabrikanten en voor de invoer van goederen verhoogd van 4 tot 5. Dat ls ook het geval met het percentage van heffing wegens het verrichten van dien sten aan ondernemers. Voor het verrich ten van diensten aan particulieren, het geen veelal plaats vindt door midden standers, is de bestaande 4 heffing uit sociaal-economische overwegingen echter gehandhaafd. Voor de diensten, bestaan de uit het vervoer van personen en goederen en uit de oplevering van een werk in onroerende staat, ondergaat de belastingheffing evenmin wijziging. Het bestaande percentage van 3 blijft derhal ve daarvoor gelden. Van het wijzigen van ~mJ)Jfrce,nt,a£es v°or leveringen door handelaren is afgezien. Die percen- ages zijn derhalve en 1 gebleven. De bestaand» vrijstellingen voor goe deren voor noodzakelijk levensonder houd zijn vrijwel ongewijzigd gehand haafd. Er wordt een nieuw tarief van 3 voorgesteld voor leveringen door fabrikanten en bij invoer van enige bepaalde goederen, t.w. boeken, petro- w e,n Poeliersproducten. bestaande tussentarief van 7 is verhoogd tot 10%. De in de klein handel weggevallen 3 heffing is bü de 7 opgeteld. De weeldetarieven van 15 en 30 zijn ongewijzigd gebleven. Geïntegreerde bedrijven moeten over eigen grondstoffen betalen De samenstelling van de tabellen I, u en Ila komt, behoudens een vernumme ring, vrijwel geheel overeen met de be staande tabelïen, nadat daarin zijn ver werkt de wijzigingen, die zpn vervat in het ontwerp van wet tot technische her ziening van enige tabellen voor de omzet belasting en in het ontwerp van wet tot wijziging in de heffing van omzetbelas ting en in het ontwerp van wet tot wij ziging in de heffing van omzetbelasting ten aanzien van tijdschriften. De minister van Financiën stelt in de Memorie van Toelichting echter een nadere wijziging van die tabellen bij de verdere behande ling van het ontwerp in het vooruitzicht, indien de alsdan bestaande toestand het met het oog op de werkgelegenheid ge wenst zou maken daartoe over te gaan, tenminste wanneer andere omstandighe den zich daartegen niet verzetten. Door verhoging van het algemene per centage zouden de in de omzetbelasting nog bestaande ruwheden ernstiger gevol gen met zich mede brengen. Daarom is gestreefd naar een zoveel mogelijk weg nemen van al te grote ongelijkheden in de heffing. Zo is de reeds vroeger voorgestelde heffing bij geïntegreerde bedrijven we gens het beschikken over zelfvervaardig de grondstoffen weder opgenomen en zijn enkele wijzigingen in het begrip levering aangebracht, hetzij om een bestaande tekortkoming te ondervangen, hetzij om een juistere afbakening tegenover de diensten te verkrijgen. De plaats van levering en de plaats van dienst zijn uit drukkelijk in de wet vastgelegd. Heffing naar ontvangsten verlaten Heffing van omzetbelasting naar het kasstelsel de ontvangsten zoals thans in liet algemeen plaats vindt, is verlaten en is vervangen door heffing naar de verkopen (facturen), zoals ook vóór 1941 geschiedde. Nu de kleinhandel is vrijgesteld, bestaat daartegen uit dien hoofde geen bezwaar. In verband daar mede is de omschrijving van verkoopprijs, aannemingssom en vergoeding gewijzigd. In de plaats van het voldane bedrag wordt het in rekening gebrachte bedrag veelal beslissend. Dnt uitvoeren van z.g. loonwerk voor een fabrikant is belast met een half per cent over de aannemingssom (totale waarde van het gered) doch niet meer dan vijf percent over de ontvangen ver goeding. Thans is zodanig werk vrij van omzetbelasting, op grond van de regeling van de z.g. fabrikanten-verklaringen. Bij invoer geldt een overeenkomstige rege ling. Bij levering aan een ondernemer, die als fabrikant wordt aangemerkt en ter zake een bestelorder mag afgeven, is de bestaande vrijstelling vervangen door een heffing geldende voor leveringen door handelaren. Bij onderaanneming van onroerend goed is de bestaande regeling, waarin de onderaannemer het gewone percentage wegens het verrichten van diensten be taalt en de hoofdaannemer voor de bere kening van de door hem verschuldigde belasting op zijn vergoeding het aan ie onderaannemer uitbetaalde bedrag mag aftrekken, vervangen door een regeling, waarbij de hoofdaannemer vol betaalt en de onderaannemer een Vi pCt over de door hem ontvangen vergoeding. Het ligt in de bedoeling van de Minis ter om voor een aantal takken van bedrijf afwijkende regelingen in het leven te roepen, teneinde tot een vereenvoudiging in de heffing of in de controle daarop te komen, of om bijzondere onbillijkheden, welke uit de gewone heffing voor de ver schillende ondernemers in die bedrijfs takken zouden voortvloeien weg te nemen. Een aantal verplichtingen van admini stratieve aard, welke thans in de uitvoe ringsresolutie zijn geregeld,'zijn, in ten dele afwijkende vorm, in de wet opge nomen. Restauranthouders banket bakkers en maatkleerma- kers moeten meer betalen Hierboven werd reeds gezegd, dat de le veringen van de detailhandel aan particu lieren vrij zullen worden van omzetbelas ting. Indien een kleinhandelaar echter levert aan verenigingen of ziekenhuizen, is hij wel omzetbelasting verschuldigd. Het ligt echter in de bedoeling om, indien deze laatstgenoemde leveringen slechts een betrekkelijk klein bedrag uitmaken, de loop van een aantal jaren via de af schrijvingen in de prijs der consumptie- eindgoederen tot uitdrukking zal komen, zal aanvankelijk de vermindering van de directe druk de verhoging van de indi recte druk op de bevolking waarschijnlijk overheersen. De druk voor personen met een betrek- j kelijk gering inkomen, zelfs na doorwer king van de factoren van de indirecte druk, zal ongeveer gelijk blijven aan de druk, welke zij thans ondervinden. Dc heffing van omzetbelasting voor fa brikanten-detaillisten, die thans slechts vier procent verschuldigd zijn voor leve- ringen aan particulieren, wordt verhoogd van vier op vijf procent. Restauranthou ders, banketbakkers, beeldende kunste naars, apothekers, tandartsen en ir.aat- kleermakcrs, zullen b.v. uit dien hoofde meer moeten gaan betalen. Slechts voor de I fabrikant-detaillisten, die thans zes pro cent moeten voldoen, b.v. meubelmakers, wordt de heffing verminderd tot vijf pro cent. De minister van financiën heeft te veel bezwaren tegen het in het leven roe pen van een afwijkend lager percentage voor bedoelde fabrikant-detaillisten. Voor zelf gemaakte suikerwerken zullen de ban ketbakkers voor leveringen aan particulie ren in de toekomst 10 (thans 7) pet. om zetbelasting verschuldigd zijn. De omzetbelasting op consumptieijs wordt van 7 tot 5 pet. verlaagd. Spijsolie zal in de toekomst niet meer vrij zijn van omzetbelastng. Naar schatting zal het verlies aan om zetbelasting door de vrijstelling van de de tailhandel f 210 millioen bedragen. Dit wordt goed gemaakt door verzwaring van de omzetbelasting elders, zoals boven werd gezien. Advertentie Ue$enurinal, zonnesc/tyn SMAAKT ALTIJD FIJN Tijdens het bezoek van H. M. Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Alkmaar en West-Friesland, bezichtigde het Koninklijk Paar Vrijdag morgen de kaasmarkt. Koningin Juliana en Prins Bernhard kijken naar het tvegen van de kazen in de Waag. Groot-Brittannië heeft Vrijdag in een (voortgezet) debat in de Veiligheids raad over 'n Russische resolutie, waar in wordt aangedrongen op een algeme- ne ratificatie van het Geneefse protocol hiervoor vrijstelling van omzetbelasting te van 1925, dat het gebruik van bacterio- »eve11- logische en chemische wapens verbiedt, Het gevolg van de wijziging in het stel- onthuld, dat maarschalk Stalin volledig sel der omzetbelasting is, dat de belas- ingestemd had met een voorstel, dat tingdruk op de inderdaad gevormd door de agressie zelf en niet door papieren beloften van de Sovjet-Unie of enig ander land geen gebruik te maken van een bepaald wapen, zoals Woensdag de Amerikaan se afgevaardigde zeide. „Wij zelf", zo vervolgde Jebb, „heb ben uiteraard het protocol van Genève ondertekend en wij hebben het plan consumptie-eindgoederen Groot-Brit annië in de afgelopen oorlog dit nauwgezet na te'leven Het voorbe- n op bedrijfsmiddelen,gifgas zou gebruiken indien de Duitsers £*h. wordt verlicht en hulpstoffen, enz. wordt verzwaard Dit j het eerst hiertoe zouden overgaan. brengt met zich mede, dat de directe druk van de belasting op de bevolking geringer wordt, de indirecte echter wordt verhoogd. Aangezien de hogere heffing van de kapi taalgoederen (bedrijfsmiddelen) eerst in Mgr M. Lucas S.V.D., Apostolisch Delegaat voor Z.-Ai'rika, heeft tezamen met de 25 aartsbisschoppen en bisschop pen in dit gebied op krachtige, doch gematigde en waardige wijze stelling genomen tegen de steéds s erker ge- ?I??Ia®'eeTr^e rassendiscriminatie in Z.- Atnka. In een verklaring dringen de Apostolisch Delegaat en de bisschoppen erop aan, dat ook niet-Europeanen zieh geleidelijk aan moeten kunnen ont wikkelen tot volledige deelneming aan het politieke, economische en culturele leven van het land. De bisschoppen zoeken de kern van het probleem in de diepgewortelde vooroordelen, die de meeste Europeanen tegen de andere rassen koesteren, maar 2 het wantrouwen ea de wrok aan ue zijde van de kleurlingen. Zij zijn 2a'i°ok van mening, dat de oplossing siecnts gevonden kan worden in een behoedzaam en zorgvuldig voorbereide groei tot elkander en in de practische beoefening van naastenliefde en recht vaardigheid. Dit is de tweede verklaring binnen twee weken waarin de Kerk in Zuid- Afrika zich bezighoudt met het rassen vraagstuk. De eerste verklaring was een herderlijk schrijven, ondertekend door mgr Lucas, we ke een dringende oproep en bede inhield om inlandse priesters en zusters. In uit herderlijk schrijven wijst mgr Lucas erop, dat juist Zuid-Afrika, waar zovele rassen samenleven, de gelegenheid bij uitstek biedt om in practijk te brengen, wat Paus Pius XII zeide, namelijk „de broederlijke naastenliefde en samen leving, die rassenconflicten en grenzen omverhaalt". In de tweede verklaring echter, die door alle bisschoppen werd onder tekend, houdt de Kerk zich rechtstreeks met het rassenvraagstuk bezig en wijst u. olr „lauïVïn me UI. de enig mogelijke en enig Verantwoorde betoog. aan te tonen ZQ zeide hjj dat weg aan. die kan leiden. tot de oplossing ervan HELPT DE BISSCHOP KEKHEN BOUWEN/ Sir Gladwyn zeide, dat de toenmalige Sovjet-ambassadeur in Londen, Maisky, gesproken had over het gevaar, dat de Duitsers gas tegen de Sovjet-troepen zouden gebruiken Naar aanleiding hiervan had premLjj,,Churchill aan de maarschalk medegvN-reld, dat Brittannië iedere gasaanval op de Sovjet-troepen zou beschouwen als een gasaanval, ge richt tegen Groot-Brittannië Hij maak te hierbij melding van een grofe voor raad gasbommen, die hem ter beschik king stonden. In die dagen had maarschalk Stalin het bezit van gifgas geen misdaad ge noemd, hoewel het uiteraard duidelijk was, dat de voorraad niet uitsluitend in de oorlog, doch reeds daarvoor was aangelegd. Sir Gladwyn wenste me' dit de Sovjet-Unie geen „overdreven waar de" aan het protocol van Genève hechtte. Iedere declaratie, volgens welke be perkingen in het gebruik "an bepaalde wapens worden vastgelegd, is slech.s afhankelijk van het goede vertrouwen der deelnemers, zolang er geen stelsel is ter controle of de bepalingen van een declaratie worden nageleefd. Een agres sor zal nooit overscrupuleus zijn bij 't naleven van beloften, indien hij voor deel ziet. Het zwaartepunt wordt thans houd, dat wij bij de ondertekening heb ben gemaakt, lijkt zeer veel op dat van de Sovjet-Unie''. De Nederlandse vertegenwoordiger von Balluseck, zeide. dat de ontwape ningscommissie het orgaan is. dat zich met de vraag van de bacteriologische oorlogvoering bezig dient te houden. Daarom was het Amerikaanse voor stel. om de Sovjet-resolutie te ver wijzen naar de ontwapeningscommis sie „volkomen logisch". De Staatscourant van heden bevat de opgave van het aantal aangegeven ge vallen van besmettelijke ziekten over de week van 8 tot en met 14 Juni. Blijkens deze opgave zijn in genoemde periode in totaal in Nederland dertig gevallen van kinderverlamming aangegeven. Vijf en twintig gevallen kwamen voor in Lim burg, n.l. in Arcen en Velden. Bunde, flrevenbicht, Kerkrade, Maastricht, Nuth telkens één, in Esloo, Geleen, Obbicht en Papenhoven, telkens twee, in Horst drie, in Venray vier, in Venlo zes. In Friesland'werd één geval aangege ven (Dokkum) in Drente (Emmen), Noord-Holland Wervershoof), Zuid- Holland (Schoonrewoerd) en Noord-Bra bant (Gemert) eveneens. In Groningen Overijssel, Gelderland en Utrecht wer den geen gevallen aangegeven. Van Zee- land is geen opgave ontvangen. (Van onze correspondent) j ffoed bediend werd. De au tomaat werd toen Twee getuigen a décharge, een kellnèr °P het electriciteitsnet aangesloten, de ge- S TT I rrnn l„I n riff inr nan en een reiziger, hebben in de Groningse rechtzaal met veel flair aan een trek automaat gespeeld. Zij wisten het appa raat zo handig te bedienen dat ze inder daad met winst konden ophouden. Voor de rechtbank hadden ze verklaard, dat een dergelijke speelautomaat niet louter kans spel was, doch dat er mogelijkiiedcn lot winst aanwezig w aren, mits het apparaat Bij haar installatie als burgemeester Van de miniatuurstad Maclurodam, ge vestigd in de Scheveningse Bosjes op 2 Juli a.s. zal Prinses Beatrix een zil veren ambtsketen ontvangen, die voor dit doel speciaal vervaardigd is. De schakels van deze keten worden ge vormd door de geëmailleerde wapen schilden van de universitcits- en hoge schoolsteden: Lelden, Utrecht, Gronin gen, Amsterdam, Delft, Nijmegen, Rot terdam en Tilburg, alsmede van de ge meen'e Den Haag, die dc miniatuur stad herbergt. De hoofdschakel is een combinatie van de wapenschilden van Curagao en Nederland, gedekt door een kroon van margrieten als symbool van de jeugd. Aan deze hoofdschakel, op het lint Waarvan de naam „madurodam" is ge graveerd, hangt het geëmailleerde wa pen van de Curagaose familie Madurp, die het stamkapitaal voor het stadje heeft geschonken en die thans reeds in ons land vertoeft, teneinde de openings plechtigheid bij te wonen. De keten, een product van Neder landse edelsmeedkunst. Is een geschenk van de „Koninklijke Begeerte Voor ZWEDEN, het land, dat zich (mei Zwitserland) strikt buiten de Europe se militaire bondgenootschappen heeft gehouden en een .strikte zij het sterk bewapende neutraliteit betracht, is plotseling in een uiterst onaangenaam in cident verwikkeld. Russische vliegers hebben een of twee ongewapende Zweed se vliegtuigen neergeschoten. De beman- ning van het ene, een Catalina, is gereu en kon preciese verklaringen over het ge schoten aan het bestuur van de stich-j bëurde afleggen; de Dakota is in zee ge- bijstand van hw Nederlandse j stort en hoewel men vermoedt, waar he- D« Duitse bariton Heinrich Schlusnus Donderdag in de ouderdom van 63 Jaar aan een hartverlamming te Frank- h>rt overleden. Sinds April van het vo- ge jaar was Schlusnus, die als een der ^kendste vertolkers van liederen gold, ^'sgens zijn hartkwaal niet meer opge reden. ting tot studenten-sanatorium., wet ngt in de bedoeling dat het kleinood na bij de opening door Prinses Beatrix te zijn gedragen, in het stadje blijft, waar het door het publiek zal kunnen worden bezichtigd. met de gehele bemanning in de golven is verdwenen, heeft men het nog niet kun- wel binnen het Russische souvereiniteits- gebied. Daartegenover is nu de volgende officiële Zweedse verklaring gepubli ceerd: „Het door de Russen neergeschoten vliegtuig, was een vliegtuig van het type Catalina, bestemd voor redding ter zee en absoluut ongewapend; het heeft dan ook geen vuur op wie ook kunnen openen Er kan geen schijn van twijfel aan be staan, dat de Catalina boven de interna tionale wateren is neergeschoten; de juiste positie is na een minutieus onderzoek met zekerheid vastgesteld." Deze verklaring is, dunkt ons, afdoende. wcnc, ">-"i ".w. Intussen wacht men in Zweden op na- nen bergen- Absolute zekerheid, dat hetidere gegevens omtrent de verdwenen Da- door de Russen neergeschoten is, heeft kota; deze bevond zich een vijftig mijl men dan ook nog niet, hoewel een morele zekerheid bestaat. Zo is het in April 1950 ook gegaan met de Amerikaanse viermo torige Privateer, die op weg naar Kopen hagen boven de Oostzee spoorloos ver dween. Het zou natuurlijk dwaas zijn te ver onderstellen, dat het Kremlin bevel tot dergelijke beschietingen buiten de tegen het internationale recht in door Moskou eenzijdig vastgestelde twaalf mijlszone heeft gegeven. Miytr, zoals de „Daily Tel" opmerkt, de Russische vliegers zijn zo zeer door de Russische souvereiniteitsge- dachte bezeten, dat zij, zoals reeds vaker is voorgekomen, de gehele Oostzee als Russisch gebied, als een groot Russisch meer beschouwen. En als zij dan, door deze bezetenheid gedreven misdaden tegen het internationale recht en de menselijk heid begaan, staat Moskou onvoorwaarde lijk achter hen, tenminste voor de bui tenwereld; welke straf zij voor hun over treding van de Russische voorschriften intern te verwerken krijgen, zal buiten de betrokkenen wel niemand aan de weet komen. De Russische regering, die echter nog al eens moeilijkheden krijgt tengevolge van de schietvaardigheid der boordkanon- nen, maakt zich gemeenlijk, zoals tot dus verre ook in dit geval, heel gemakkelijk van de zaak af. Zij beweert eenvoudig, dat het n.b. ongewapende opsporings vliegtuig het eerst geschoten heeft en nog i tentie niet en nooit zal berusten. Natuur- lijk kan het tegen de uitzetting van de souvereiniteitsgrens practisch niets doen; het zal deze, zij het onder^ voortdurende protesten, moeten eerbiedigen, wil het zijn vliegtuigen en schepen niet aan de grootste risico's bloot s.ellen. Maar Rus land erkennen als enige heer en meester van de Oostzee kan het noch in theorie, noch in de practijk. He; zou daarmede de tegenstander op eigen terrein brengen. De tweede vraag, welke hierop neer komt, of Zweden zich bij het Noordatian- tische pact moet aansluiten, wordt door de Zweden slechts met de uiterste aarzelin" en gereserveerdheid behandeld. Ook thans nog, na de incidenten in de Oostzee en na de onthulling van een geweldig commu nistisch spionnage-systeem in Zweden tegen Zweden, zijn er slechts enkele bla den, die deze zaak aan de orde stellen en dan nog meestal in volstrekt afwijzende zi"- De Zweden hechten aan hun neutra liteit, gelijk Nederland dat vóór 1940 steeds heeft gedaan; wie toen in ons land over werkelijke collectieve veiligheid durfde spreken, werd voor een soort land verrader, op zijn minst, voor een fantast aangezien. Men wilde, of durfde toen de harde realiteit niet zien; en in Zweden is het, begrijpelijk overigens, nog zo. Men aanvaardt als volk niet luchthartig het oorlogsrisico, met alle daaraan verbonden gruwelijke consequenties. Toch hebben een paar bladen de kwes tie wat dieper aan de orde gesteld, in oeandinavisch, in Europees en ook in At lantisch verband. Het is nog te vroeg om na te gaan, welke weerklank deze eerste beschouwingen in het land zelf zullen vinden. Dat zal ongetwijfeld voor een j aanmerkelijk deel afhangen van de resul- uit de Russische kust. Indien men bij de i aten> welke een eventueel onderzoek op Catalina nog met een Russische positie-1de Dakota zal opleveren. Maar in elk ge vergissing rekening zou kunnen houden va^ zOn er hij de felle anti-communis-i- i l_ r it ,'m Vim ulo/1 rl tuigen kregen vun de griffier een paar dubbeltjes enspelen maaaanrrrr" Inderdaad met winst De automaat die thans dienst deed in he rechtzaal, behoorde eigenlijk thuis in een hotel-restaurant te Hoogezand, waar bet ding al meer dan tien jaar stond. Trouwens men vindt deze automaten in tal van café's en speeltuinen in ons land. Maanden geleden waren echter twee poli tieagenten gekomen, hadden procesver baal opgemaakt en hadden het apparaat in beslag genomen. „Opzettelijk gelegen heid bieden tot hazard-spel" luidde de tenlastelegging en in deze zaak werden verschillende getuigen gehoord over het feit of dit apparaat al dan niet tot hazard spel gerekerd kan worden. Ondanks de fraaie en feilloze demonstratie van twee getuigen-a décharge was de officier van Justitie de mening megedaan dat de be wuste invioed van ip speler op het appa raat praciiseh nihil 'v^s Hjj riste een geldboete '-an 200 n.et bevel te*, ver nietiging >an het apparaat. Mr Polak pro beerde aan te tonen dat hier van hazard spel geen sprake was en vroeg vrijspraak. Als de officier van Justitie over veer tien dagen bevestiging van zijn eis krijgt, dan is o.i. de conclusie gerechtvaardigd, dat alle trekautomaten uit hotels, cafe's e.d. verwijderd kunnen worden. Tussen de verkiezingslectuur vonden wij een reclame-briefje voor sexuele ro mans, zijnde een goedkope aanbieding van boeken van onschatbare waarden". Wij hebben niets tegen goede voorlich- tingsboeken, mits deze in daarvoor be stemde handen komen en op decent wyze worden geannonceerd. De op dit briefje genoemde boeken kennen wij niet, faoch de ivijze, waarop zij worden aanbevolen, achten wij in elk geval beneden peil. Er wordt in die boe ken „met een opmerkelijke vrijmoedig heidverteld. Men zal „verbaasd zijn, als V leest, welke eigenaardige dingen er zich op onze aardbodem afspelen". Een andere roman „neemt U voor vele uren mede achter de schermen van het frivole Hollywood". En dan wordt „op zeer humoristische wijze verteld over het liefdeleven der filmsterren en de enige manier, waarop voor een meisje de weg naar roem geopend kan worden". In een ander wordt men medegenomen „achter de schermen van een kliniek", waarbij wij ons afvragen, of het in dit geval voor ieder nut heeft om achter de schermen te kijken, welke vraag wij ontkennend zouden willen beantwoorden. Tenslotte is er een boek, dat de „verbazingwek kende feiten beschrijft, welke onthuld zijn door het vertrouwelijk onderzoek van meer dan 12.000 mensen". Men zal het billijken, dat wij met de citaten uit deze „aanbevelingen" een se lectie hebben gemaakt. De door ons ge geven voorlichting is o.i. echter duidelijk genoeg om van een dergelijke reclame- voorlichting van bedoelde boeken te gru wen. Tussen deze kost door kan men dan nog genieten van een boek over Kurt Carisen, de held van de Flying Enterpri se en als men vier boeken koopt, krijgt men „geheel gratis voor reclame" een vakkei. inhoudende een „fraai goochel- boekje" en een Be-Bop-Instrument voor de zwevende stropdas; „brullen en gieren", staat er bij. Nu, wij vinden dat alles echter om te huilen ANALYST „Dames en heren, het is my 'n groot genoegen maar verder kwam minister Wemmers te Eemnes niet, toen hij het wmrd nam om een toespraak te houden ter gelegenheid van dc ingebruik neming van 't wegdeel van Eem nes naar Hoevelaken. Want op dat ogenblik klonk de forse com mandostem van een martiale ambtenaar van de rijkspolitie "hou je mond", aan welk amb telijk bevel de minister natuur- lyk onmiddellijk gevolg gaf. Het spreekt vanzelf, dat de min of meer blozende politieambte naar niet op dit effect gerekend had. Bij de opening waren ook Eemnessers aanwezig, onder wie wat kinderen, en die kakelden rustig verder, toen de minister met spreken begon. En zeer in 't bijzonder gold het bevel deze bab belaars. Het incident lokte een home risch gelach uit. Overigens begon de minister nog een paar maal opnieuw, omdat het aanvankelijk met de kleine luidspreker-instal latie niet zo best vlotte. De N.V. Nellen, machinefabriek, con structiewerkplaats en technisch bureau te Rotterdam, heeft van de Turkse rege ring een opdracht ontvangen voor het vervaardigen van landbouwschuren, be stemd voor Ankara. Het betreft een order van Z'/i millioen gulden. De schu ren worden te Rotterdam gedemonteerd opgeleverd. Bovendien plaatste de Ame rikaanse luchtmacht bij deze N.V. een order van een kwart millioen gulden voor de levering van benzinetanks. dan is dat voor de Dakota absoluut uit gesloten. Blijkt, dat deze inderdaad dooi de Russen is neergeschoten, dan staat men voor een incident in volle omvang en zal Zweden, dat toch reeds opge schrikt is door het spionnageproces ten bate van communistisch Rusland, voor een dubbele vraag worden gesteld: Ie. of het er in kan berusten, dat Rusland meer en meer de Oostzee als een de facto Russische Zee gaat beschou wen; 2e. of het geen consequenties wat betreft zijn internationale politiek in ver band met deze ontwikkeling moet trekken. De laatste tijd hebben wij herhaaldelijk de aandacht op deze twee kwesties ge vestigd. Wat de eerste vraag aangaat, heeft Zweden thans duidelijk te verstaan gegeven, dat het in deze Russische pre- sche stemming, welke in het Zweedse volk in deze dagen is opgewekt, mogelijk heden ontstaan, welke tot voor kort ze ker niet bestonden. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft met 105 tegen 25 stemmen een democratisch voorstel ver worpen, om uit de huidige wet het zgn. kaas-amendement te schrappen, waar bij de invoer van kaas aan scherpe be perkingen wordt onderworpen. Het Huis heeft echter een ander amendement goedgekeurd, waarbij aan de minister voor landbouw de bevoegd heid wordt gegeven, waarvan echter op discrete wijze gebruik moei worden ge maakt, tot wijziging van de invoer- beperking" en voor sommige invoer van kaas en andere zuivelproducten een verhoging: van 10 procent toe te staan van de thans vastgestelde in te voeren maximum hoeveelheden. De democratische afgevaardigde die het voorstel tot herroeping deed. zeide, dat de beperkingen op de invoer van Kaas voor sommige landen aanleiding zijn geworden tot tegenmaatregelen over te gaan door een beperking van de aankopen van tabak, katoen en andere landbouwproducten van de Ver. Staten. Het Huis heeft voorts een voorstel verworpen tot opheffing van de be perkingen op de invoer, wanneer de prijs voor de ingevoerde kaas 10 pet hoger is dan de prijs voor het ver gelijkbare binnenlandse product. Het K.N.M.I. deelt mede: Hoewel de zomer vandaag volgens de kalender officieel begint, is het weer nog steeds weinig zomers. De lucht drukverdeling is uitgesproken ongun stig voor zomerweer. Bij de Ar.oren bevindt zich een krachtig hogedrukge- bied, dat een uitloper naar 'Frankrijk heeft. Op Noordelijker breedte bewegen zich enkele depressies. Deze depressies veroorzaken een krachtige Westelijke luchtstroming, die by voortduring koele oceanische luchtmassa's naar West- Europa voert. De laatste dagen was deze lucht onstabiel, zodat er enkele buien in voorkwamen. De lucht die nu ons land nadert is stabieler ongebouwd. Zij wordt echter vergezeld van de fronten van een ten Zuiden van IJsland liggende depressie. De kans op enige regen is hierdoor morgen tamelijk groot, waarbij er practisch de gehele dag be wolking zal zijn en de temperaturen ongeveer op hetzelfde niveau blijven. Een belangrijke verbetering van hst weer is niet in zicht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1