Carmelitessen vieren eeuwfeest vijfde Heldinnen in vol komen overgave D.H.COORSJ Eerste propaan-lichtgasfabriek Ex-tuberculosepatiënten op zoek naar passende werkkring Wordt 1954 een Heilig Jaar? 1 Bondsraad zet Adenauer de voet dwars Geen spe! van asfaltmensen geo pend St. Bernulplius en de K.A.B. TCieA ineen, steek -Zaterdagse mijmeringen V J Burgemeestersvrouw kon niet koken... Centrale commissie voor nazorg dient maatregelen te treffen Gevangenen-opstand in Brazilië Venezuela breekt met Praag Ook CDU-leden tegen de regering JAN NA A YKENS Nieuwe turf strooisel- fabriek uitgebrand .Harry Priktol ZATERDAG 21 JTJNI 1952 PAGINE 3 VIJF EEUWEN AFZONDERING WAAROM HELPT MEN ONS NIET? Dagindeling etalage bouw winkelbetimmeringen verbouwingen voorhaven (oMel 34971-39012 Sterke vrouiVen Verscheidene bewakers gedood ROME: Glansrijke herdenkingen Er DE UITHUIZEN HEEFT PRIMEUR Ook in Snol gen IJsland wordt warm Nogmaals de leek Nog steeds geen 100 pet Sportivaanzin En morgen? Biddende helpsters in het licht (Foto's Jeanny, Heerlen) Vermoedelijk waren er ook in 1452 velen, die het niet begrepen. In dat jaar kreeg een zustercommunauteit in liet toenmalig Nederlandse Geldern namelijk toestemming om zich „Carmelitessen" te noemen, trok de eerste „Carmel" een hoge afwerende muur rondom een centrum van gebed en beschouwing. De Orde der Carmelieten was toen al eeuwen oud, maar de nood der tijden had de Paters uit liun beschouwend „isolement" gehaald en lien midden in een tijd vol gistende problemen geworpen, actief. En juist toen de opkomst der steden aller krachten eiste, sloeg een kloosterdeur schijn baar hermetisch dicht voor allerlei acute noden, traliede men nog de locgang tot een ongestoorde eenzaamheid. Waren er geen zieken te ver zorgen? Was er niet een ontstellend tekort aan actieve mensen in de wordende wereld van die dagen? Uit' de Carmels scheen geen antwoord te komen. Alleen klonk dagelijks te middernacht de slem van een kleine kloosterklok. Dit is een vijfde eeuwfeest zonder statistieken: Geen getallen omtrent ziekenverple ging, geen duizenden „afgeleverde" leer lingen of tienduizenden weldoende huis bezoekengeen indrukwekkende lijst van sociale acties, geen namen, geen titels, geen eeuwfeestcomilé's. Een merkwaardig stil eeuwfeest, in het geheel niet spectaculair. Voor deze 20e eeuw, die in zo hoge mate aan energie-neurose lijdt, een zeer merk waardig eeuwfeest. Zijn deze slotzusters, die zich hebben teruggetrokken op een bijna onbereik baar hoge berg eigenlijk geen „luxe", nu laag in de vlakte de toestand steeds kritieker wordt, en men overal handen te kort komt. Nu het daar krioelt van nerveuze mensen, die elkaar met. acties bijna ondersteboven lopen, en men uit hun midden soms iemand omhoog ziet staren naar de onaanraakbare, schijn baar onverschillige rust daarboven: „Waarom helpt men ons niet, wij zijn hier met té weinigen „er is zoveel te doen Maar de bergbewoners komen niet, zij geven geen manifesten uit, zij spieken niet met. de mensen van de vlakte. Alleen luidt elke nacht om twaalf uur het klokje: de zusters staan op om te bidden. Eenzaam wel de Eenzame Geen enkel meisje, dat zichzelf daar „levend ging begraven" om zich aan verantwoordelijkheden 'te onttrekken, heeft het achter de tralies nog uitge houden: angst of teleurstelling zijn nooit en nergens verward met roeping, en ze ker niet in Carmelitessènkloosters, waar alleen de levensblijen, de positieve, ge zonde en normale mensen dit harde eenzame leven van totale ontheciiting kunnen dragen. Elke postulante wordt tegenwoordig vóór ze onherroepelijk afscheid neemt van de wereld physisch en psychisch gekeurd (het psychiatrisch onderzoek duurt 3 uur), maar gezonde, evenwich tige meisjes blijken volkomen opgewas sen tegen de grote opofferingen die deze kloosterlijke staat nu eenmaal mee brengt. Er zijn veel roepingen. Zorgeloos - maar niet zonder dagen van strijd! in volledige overgave aan God, doorstraald van de onafgebroken Mariale intimiteit met God, geheel voor Hem opengesteld, krijgt haar leven het bijna tijdloze rhythme van meditatie en inwendig gebed, van koorzang en aan bidding. Zij zijn eenzaam met de Eenzame zü zon de zuivere getuigen van God zij hebben zich laten leegbranden van al het aaidse in een heroische roekeloos- iiGid van volkomen overgave. Men hoort niets over haar: wanneer zij intreden valt de absolute stilte 'Zelden of nooit zullen ze nog 'het klooster verlaten (alleen om te stem men of bij een noodzakelijke opname in 'n ziekenhuis), zelden of nooit worden ze verplaatst. zeven uur per. dag staan ze in net koor, houden meditatie, bidden ze m de eenzaamheid van haar cel Wanneer om 12 uur 's nachts 't klokje luidt staan ze op, kunnen eerst na de Metten en Lauden en een meditatie weer haar onderbroken nachtrust (hieraan went niemand, volgens haar zeggen) voortzetten tot 5 uur. Na nieuwe meditatie, na de Primen en Tertsen wonen ze om 7 uur de H. Mis bü, gaan na een kort ontbijt (in stilzwijgen) aan het werk. Om 10.30 worden de laatste der „Kleine Uurtjes" gebeden, wijdt men zich aan speciale devoties, houdt men ook de noveneS voor allerlei noden (bijnadagelijks vindt men in de brievenbus van 't Car- melitessenklooster te Heerlen, recht te genover het ziekenhuis, b.v. briefjes met intenties). Na het daarop volgende mid- uagmaal (eveneens in stilte, en tussen •september en Pasen zeer sober van- Ad verten tie) wege de Vasten) is er een uur recreatie, gevolgd door geestelijke lezing en ves pers. Daarna gaat iedereen weer aan het werk (huishoudelijk werk, vervaardi ging- en onderhoud van paramenten, hostiebakkerij, overschrijven van hand schriften, studie etc.) waarna om 5 uur de Completen volgen met het Lof, het rozenhoedje en het gewetenonderzoek. Na het avondeten heeft men weer een uur recreatie, daarna avondgebed Om 8 uur is de dag der zusters ten einde, keren zij terug naar haar sobere cel, waarin een kaartje haar vermanend vraagt: „Zusterwaarom zijt gij hier gekomen?". Een harde strozak bedekt het houten bed. Dit is de dagorde der Carmelitessen. Mensen, wier vertrouwen, wier blijheid zo sterk contrasteert met de angstpsy chose der 20e eeuw. „Sterke vrouwen met een mannelijke ziel", zoals de H. Teresia van Avila haar noemde, v. ier rustige overgave niets heeft van de psychische druk, welke velen in de we reld tot een soort krampachtige acti viteit opjaagt. Zusters, die alle zorgen van de wereld helpen dragen, misschien vruchtbaar der „werk" doen dan velen, die zich af vragen waarom zij de berg niet afdalen om hen, de mensen in de vlakte, te hel pen. Vijfhonderd jaren achter do tralies Jaar na jaar, maand na maand, dag voor dag klinkt in Heerlen en Boxmeer, in Zenderen, Vilvoorde, in Jaboticabal (Brazilië) en in Schlüszelau het mid dernachtelijk klokje voor het koorge bed, bidt men in een verwarde, luid ruchtige wereld op 42 plaatsen temid den van een rimpeloze stilte het koor gebed, opent daarmee een nieuwe rijke dag, overvol Actie Dit is de z.g. „Tweede Orde" der „Geschoeide Carmelitessen". die De problemen, die zich voordoen, wanneer een pas genezen tubercu losepatiënt weer aan de slag wil gaan. zijn niet zozeer gelegen iu «le moeilijkheden 0111 werk te krijgen, maar doen zich veeleer voor bij het verschaffen van een passende werk kring. De lange duur der ziekte noopt de ex-patiënt namelijk dikwijls ander werk te aanvaarden dan hij voor zijn ziekte verrichtte en sonis ook is het gewenst, dat hij in dienst treedt l>ij een andere werkgever. De gezamenlijke studiecommissie voor de nazorg van de Vereniging tot be hartiging der belangen van t.b.-patiënten in Nederland en van de Stichting van de Arbeid, die in een rapport tot bo venstaande conclusie komt, acht het noodzakelijk, dat voor de besbndering van de nazorgproblemen en het 'tref fen van maatregelen een centrale commissie uit vertegenwoordigers van de daarbij betrokken instanties wordt in gesteld. Een kleine minderheid (1013 pet) der recent genezen tuberculosepatiënten maakte een wachttijd door van langer dan drie maanden. Een iets groter per- Ongeveer 350 „zware" misdadigers, die gevangen zitten op het Braziliaanse eiland Anchieta. ongeveer 250 kilometer ten Zuiden van Rio de Janeiro, zijn in op stand gekomen. Naar gemeld wordt, heb ben zij zich van schepen meester ge maakt en bedreigen zij thans de tegen over het eiland gelegen stad Ubatuba. Vliegtuigen patrouilleren boven het ge bied, waar de ontsnapten zich bevinden. De autoriteiten van de staat Sao Paulo hebben de toestand ernstig genoemd. Er zijn troepen naar Ubatuba gezonden ter bescherming van de stad. De gevan genen hebben verscheidene bewakers ge dood. zich van hun wapens meester ge maakt en zijn overgestoken naar het vasteland. centage (19 pet) gaf aan, meer of min der grote moeilijkheden te hebben bi j het zoeken naar werk. Een zeer gering percentage (45 pet) slaagde niet. De pas genezen tuberculosepatiënt verkeert wat zijn plaatsingsmogelijkheid betreft waarschijnlijk niet in een duide. lijk ongunstiger situatie dan de overige minder valide arbeidskrachten. De plaatsingsmogelijkheid der minder vali den in het algemeen is echter zeer veel geringer dan die der validen. Dit laat ste feit vooral wijst op de grote waar schijnlijkheid van een zeer ongunstige invloed op de plaatsingsmogelijkheid van deze groep van arbeidskrachten bij da lende economische conjunctuur. Uit de gegevens blijkt verder, dat een belangrijk deel der herstelde patiënten, n.l. circa 35 pet, na herstel werk aan vaarde bij een andere werkgever, terwijl circa 30 pet ander werk kreeg dan het vroegere. In ons nummer van Donderdag publi ceerden wij een en ander uit het jaarver slag van de R.K. Bond van Technici ,.St. Bernulphus". Deze publicatie, welke overigens niet woordelijk de tekst van .het jaarverslag weergaf, blijkt onbedoeld aan leiding te hebben gegeven tot misverstand. Wij hechten er daarom aan erop te wij zen, dat hetgeen in het jaarverslag jver de verhouding van de bond tot de K.A.B. wordt gezegd, moet worden gezien in het licht van het verleden. Sedertdien is im mers een compromis tot stand gekomen en heeft een bisschoppelijke commissie deze materie in -öndefzoek; Van de zijde van „St. Bernulphus" maakt meh er ons dan ook op attent, dat men uit hetgeen wij weergaven geenszins ook maar de minste conclusie trekken mag ten aanzien van de verhoudingen van het ogenblik. Dat dit blijkbaar wel is geschied, betreuren wij zeer. Advertentie Ha, 'n StrandI Dat zal me helpen om de moeilijkheden te overwin- nen, want er is geen sigaret, die je zo n prettig, rustig gevoel geeftl VIRGINIA C I G A R E T TE S Het ministerie van buitenlandse zaken van Venezuela heeft officieel meege deeld. dat Venezuela de diplomatieke be. trekkingen met Tsj-echo Slowakije heeft verbroken Het besluit is genomen naar aanleiding van de houding van de Tsje- choslowaakse gezant, die door de Sovjet- Unie geuite beschuldigingen over slechte behandeling van haar vertegenwoordi gers in Venezuela ondersteund heeft. De diplomatieke breuk werd een feit, nadat de Sovjet-Unie een Venezolaans protest over de houding van de Sovjet-diploma ten van de hand had gewezen. (Van onze correspondent) ROME, Vrijdag. KORT geleden meldde de „Osser- vatore Romano" in een kort bericht, dat 't zaligverklarings proces van de Dienaar Gods Paus Pius IX, „door tal van omstandig heden onverdiend vertraagd", op nieuw is geopend. Dit bericht heeft in brede kring een zekere verwach ting gewekt. Immers Pius IX is de Paus van het eerste Maria-dogma. Hij proclameerde tijdens een onver getelijke plechtigheid op 8 Decem ber 1854 de Onbevlekte Ontvangenis van de Moeder Gods. En nu is het bepaald geen geheim in Rome, dat de kerkelijke over heden al van het H. Jaar 1950 af met zijn triomfaal hoogtepunt: dc afkondiging van het dogma van Maria's lichamelijke ten Hemel opneming van plan waren, om het naderende eerste eeuwfeest van het „dogma van Pius IX" op luisterrijke wijze te vieren. Een voornemen overigens, dat rechtstreeks van de H. Vader persoonlijk afkomstig is. Een ander feit, dat in datzelfde jaar zal worden gevierd, is de plechtige conse cratie van de aarts basiliek Sint Paulus buiten de Muren. Daags na de dogma afkondiging in Sint Pieter, dus 9 De- cember 1854. begaf Paus Pius IX, opnieuw vergezeld van het grootste aantal bisschoppen en prelaten, dat Rome zich herinne ren kon, zich naar het graf van Sint Paulus om de eindelijik gereedgeko men grandioze basiliek te consacre ren. Deze basiliek heeft een geheel eigen betekenis. Toegewijd aan de .Leraar der Volkeren", is zij inder daad een symbool van datgene, wat alle christenen ter aarde verbindt. In de nacht van 15 op 16 Juli 1823 werd door een noodlottige oorzaak de oude, eerbiedwaardige basiliek van Sint Paulus volkomen door brand verwoest. De oude Paus. Pius VII lag te sterven en men heeft hem deze catastrofe niet meer durven vertellen. Maar in de gehele chris telijke wereld verwekte het bericht van deze ramp een zodanige reactie, dat geholpen door bijdragen en giften uit letterlijk alle beschaafde landen onmiddellijk met de wederopbouw kon worden begon nen. Al in 1840 kon Paus Gregorius XVI het gereedgekomen midden schip inwijden, terwijl Pius IX in 1854 de gehele basiliek consacreerde. Misschien wel nooit in de geschiede- nis hebben vorsten en volkeren zo eensgezind samengewerkt, als aan dit verbazingwekkende monument van de Apostel: de tsaar van Rusland schonk de beide malachiet-altaren, de onderkoning van Egypte zond de kostbare albast-zuilen. Zwitserland zorgde voor de 80 enorme monoly- then van graniet. DEZE beide eeuwfeesten ter her denking van twee feiten (dogma-verklaring en basiliek consecratie) die zo levendig de herinnering aan Pius IX oproepen, zijn voldoende om van het naderen de jaar 1954 een zeer bijzonder jaar te maken. Aan de ene kant een Maria-jaar bij uitstek; aan de andere kant een jaar, dat alle chris telijke kerken nader tot elkaar zal kunnen brengen in de persoon van de Apostel Paulus, die door allen zonder uitzondering zo hoog wordt vereerd.. En nu het proces van de zalig verklaring van Paus Pius IX is her vat, ligt de veronderstelling voor de hand, dat de Kerk hoopt en ver wacht, dat dit pro- ces tijdig zal kunnen worden besloten, op dat deze Paus nog binnen het kader van de voorgenomen plechtigheden tot de eer der altaren zal worden verheven. Maar, gezien het karakter van deze gebeurtenissen, die in betekenis en strekking ver uitgaan boven de sfeer van „plaatselijke" plechtig heden in Rome, (voorzover althans dergelijke plechtigheden „plaatse lijk" mogen heten), is thans een nieuwe verwachting gegroeid, die bij geruchte reeds wordt verspreid. Het eeuwfeest van een Maria- dogma raakt de gehele Kerk. Het geen evenzeer geldt voor de zalig verklaring van een Paus. En voegt men hier dan nog de plechtige her denking aan toe van een spontaan en eensgezind „gebaar" van alle christenen tezamen waarvan de basiliek van Sint Paulus buiten de Muren het kostbare sym/bool is dan (aldus zegt men hier) beschikt de Paus toch wel over voldoende motieven om het komende jaar 1954 tot „bijzonder H. Jaar" te proclame ren. Officieel staat er natuurlijk nog niets vast. Maar Rome is nu eenmaal de stad van verwachtingen en van geruchten. Wij maken er dan ook melding van met dat voorbehoud, dat de bekende reserve van het Va- tieaan als vanzelf met zich mee brengt. Dc verwachte obstructie van de Bondsraad tegen Adenauer s toeleg om tot een snelle ratificatie van de Europese verdragen te geraken is vandaag officieel ingezet. Het college der vertegenwoordigers van de negen Duitse landen heeft zich zonder discussie en met algemene stemmen schrap gezet tegen Adenauer's poging om de verdragen aan het veto-recht der landen te onttrekken. Kanselier Adenauer en staatssecretaris Hallstein, de beide voornaamste architecten van dc verdragen, zaten zwijgend en somher te luisteren. Zij verweerden zich niet. Vergeefs had dc kanselier in dc voorgaande dagen in de commissies van de Bondsraad gepleit. De commissies hadden zelfs geweigerd, de gevolmachtigde voor de veiligheid, Theodor Blank, tot hun zitting toe te laten. (Van onze redacteur) in (Van onze correspondent) Er is in deze tijd voortdurend een» ver nieuwing en verjonging gaande in de gas- voorziening in ons land- Uithuizen slaat daarbij vooraan, want deze gemeente wall- propaan-lichtgas gebruikt" werd "ên heeft de primeuj; voor Nederland; van del deze methode heeft hij in Nederland ge zen op de deplorabele toestand waarin het gasbedrijf in Uithuizen er na de be vrijding voorstond. Algehele vernieuwing zou een enoim kapitaal hebben gevraagd en aansluiting bij een naburige gasfabriek bleek te veel bezwaren op te leveren. De heer van Iperen heeft toen een studiereis gemaakt naar het Franse plaatsje Nangis, propaan-liehigas-distributie ter vervan ging van kolengas. De nieuwe gasfabriek is gisteren met enig officieel vertoon of ficieel in gebruik gesteld. Reeds thans kan geconstateerd worden dat het nieuwe gas volle tevredenheid geniet. De omschake ling geschiedde dan ook zonder enig? stoornissen. Alle gasverbruikers hadden nieuwe gaseomforen gekregen en die dag kon normaal gekookt worden.... behalve citior de vrouw van de burgemeester, want in alle drukte was vergeten juist aan h'&ar gastoestel een slang te bevesti gen De directeur van het Gasbedrijf, de heer B. B. van Iperen heeft in een rede gewe- introduceérd. Volgens de directeur van deze gasfabriek is er thans, geen gemeente in het gehele land, waar het gas mooier brandt dan in JJithuizen- Twee liter melk kookt er in zeven minuten.Het propaan wordt geleverd door de Shell en wordt via een buizennet van een tank nabij het sta tion, naar een tank op het terrein va.n de gasfabriek gepompt. Vandaar gaat het gas naar de ruim 900 afnemers. Het nieuwe gas heeft een calorische waarde die een tweevoud is van kolengas. Ook de prijs van het gas is derhalve, ho ger gesteld, hoewel het naar ons verze kerd werd, en voor de fabriek en voor de verbruikers grote voordelen biedt. spelen wat kinderen in het plantsoen voor de oude toren. Voor het overige koestert het kerkplein van Hilvarenbeek zich in een rust zoals slechts een Brabants kerkplein op een werkdag die kent. Over een maand zal dat anders zijn. Dan gonst Hilvaren beek van de feestdrukte der Groot Kempische Cultuur- dagen, die zich in de vijf jaar van hun bestaan ont wikkeld hebben tot een .juichende manifestatie van Brabantse gemeensehapscul- tuur. Letterkundigen en muzikanten, volksdansers en vendelzwaaiers werken er aan mee. De burgemeester in eigen persoon bespeelt 't carillon en de schoolmeester schrijft en regisseert het openluchtspel dat 's avonds rond dc kerktoren door „Beekse" amateurs wordt opgevoerd. Die schoolmeester heet Jan Naaykens, en men be hoeft niet lang naar zijn adres te vragen. Iedere Hilvarenbeker zal u niet n zekere trots zijn woning aan de Esbeekseweg wijzen. Wanneer wü daar even later met Brabantse gast vrijheid meteen aan het middagmaal genodigd wor den, waar de jeugd, met die vreemde meneer uit Rotter dam erbij, opmerkelijk rus tig is, duurt het niet lang of we zitten midden in een toneelpraatje. Stijging in kwaliteit ,Ja, acteren zit de Brabanders in het bloed", zegt Naaykens. „Wij tellen hier 'de amateurtoneelgroe pen bij honderden. En wat zo aardig is: er valt een stijging in dc kwaliteit van het repertoire waar te ne men. Het is nog niet zo lang geleden dat de keuze zich beperkte tot brallende rhe tor iek en onwaarachtig sen timent -- dan Naaykens richt zich in zijn volle lengte op om zijn woorden met een staaltje van dit van - dik - hout - zaagt - men planken-toneel te illustre ren maar wat ziet men nu spelen f Calderon, Gol- doni. Molière niet Tar tuffe" natuurlijk) blijspelen van Shakespeare óf een Iers stuk als „De held van het Westen". „Al die stukken komen in één opzicht overeen: zij hebben iets echts, iets bloed- warms, iets volksaardigs (om dit lelijke maar duide lijke woord weer eens te gebruiken). Daarom spreken ze het. Brabantse volk aan. Dat ligt hun, zij kunnen er zichzelf in blijven met een kleine metamorfose". Experiment Wij merken op dat hier dan ook wel de limiet zal liggen van wat met ama teurs van het platteland te bereiken valt. „Wat dat betreft heb ik eens een interessante proef genomen zegt Naaykens. Als regisseur van de 'groot ste van de GHilvaren- beekse toneelgroepen heb ik nnjn acteurs eens voorge steld een voorstelling van „King Lear" door het A.T.G. te bezoeken. „Niets voor ons" mompelden de bakker, de schoenmaker, de boeren, - „Oisterwjjk is ermee begonnen" zegt hij, „voor de vorige wereldoorlog, toen ik nog niet geboren was. Thans zijn er vooral in Midden- en Oost-Brabant overal zomer spelen: Boxtel, Someren, Asten, Drunen, Goirle, Hees- wijk En op de meeste van die plaatsen speelt men stukken van Jan Naaykens nietwaar? Nu, dat is wel wat overdreven. Maar in het vorig seizoen liepen er vier premières van mij: „Galg der glorie", „De storm maakt ons sterk", „Rei- naart komt terug" en „Tjjl Uilenspiegel". arbeiders en fabrieksmeisjes die in „Maet hout staet" spelen. „Da's voor geleerde mensen". „Enfin, wc zijn er heen gegaan en ze waren er een- voudig kapot van. Dat zulke enorme spanningen door to neelspel uitgebeeld kunnen worden". Vier premières ONS eigenlijke onder werp is intussen nog niet ter sprake geko men. We wenden nu het gesprek naar de openlucht spelen, waarin Naaykens zulke opmerkelijke succes sen heeft bereikt, Wie die slakken gezien of gelezen heeft begrijpt, waar om zr zo'» sneers hebben. Ze zijn volop levend, ver weven met. Brabants histo rie of vol ongezouten humor, cn vooral van een dynamiek waarbij de handeling voort- buitelt van gebeurtenis naar gebeurtenis. „Hebt. U als jongen al aanvechtingen gehad om voor het toneel te schrij ven?" vragen wij. Verdraaiddat is goed" „Neen, wel heb ik altijd toneel gespeeld sinds ik in 1937 van de kweekschool kwam. Met schrijven ben ik pas na de oorlog begonnen. Mijn debuut waseen spreekkoor dat ik samen met Anton Eykens schreef voor een gevallenenherdenking. Daarna zijn de opdrachten gevolgd met de regelmaat van de klok; „Torenspel" (1947) „De vier seizoenen" (1948) „Zout der aarde" (1949) en de vier genoemde stukken waarvan „De storm maakt ons sterk", thans „Zon in de nacht" geheten, hij de Kempische dagen zal worden opgevoerd. „Want opdrachten heb ik nodig. Ik kan het best schrij ven als ik gebonden ben. Overigens liad ik niet veel vertrouwen in mil" eigen schrijverij totdat ik eens de vertoning van „T" Uilen spiegel" zag en bij mezelf dacht- Verdraaiddat is goed". Kijkik geloof dat je (1c "beste prestaties lei ert ols je pretentieloos schrijft. Niet 'zo van „nu ga ik eens een meesterwerk maken JVant dan mislukt-'tvoegt hij er in onvervalst Brabants aan toe. „Daarom voel ik liet oolc als ren gevaar dat ik be roemd'dreig tc worden". Wij vragen Naaykens wat hij zelf als karakteristiek van zijn stukken ziet. Met ronde zelfbewustheid, die niets heeft van stotende opschepperij spreekt hij van de dynamiek die de toeschou wer geen moment rust Iaat. kracht van mijn werk ligt geloof ik hierin dat het sterk aansiuit bij de eigen Brabantse aard. Het zü" geen stukken over asfalt mensen. Ik schreef bij wijze van spreken de Hilvarenbe- kers hun rol op het lijf. Ver der tracht ik het spel aan te passen aan de grote ruimte, met veel beweging, actie, dans. Maar het is geen actie om de aclie. Een dans of een bewegingsgroep moet een integrerend bestanddeel zijn in het gegeven". Naaykens kijkt op zijn hor loge. Drie minuten voor twee. De Hilvarenbeekse schooljeugd wacht op haar meester. Even later fietst hij ons met. een vrolijk „Ik haal het nog net" voorbij in de lichting van de school waar hij de kleine Brabandertjes kennis gaat bijbrengen. En, hoe kan het anders, liefde voor het toneel. De regering heeft geen ander commen taar gegeven, dan: Afwachten, hoe de zaak nu verder loopt. De Bondsraad heeft zijn mening samengevat in een resolutie, waarin hij: 1- protesteerde tegen het feit, dat hij inzake de loop der onderhandelin gen over de verdragen nooit is ingelicht; 2. zeide, dat hij nog geen tijd had gehad zijn standpunt over de inhoud der verdra gen te bepalen; 3. het voornemen te ken nen gaf zulks ook niet te doen voordat het staatsgerechtshof te Karlsruhe had uit gemaakt of de verdragen met de grond- wet stroken; en 4. met klem vaststelde, dat hij zijn veto-recht over de verdragen wil erkend zien. De laatste opvatting van de raad is wel belangrijkste. De landen zijn daardoor openipk in conflict gekomen met dc rege ring. Ook leden van de C.D.U. hebben zich ,n ?n reven om de federale rechten der landen te verdedigen, ronduit tegen hun partgchef gesteld. De zitting was slechts de formele be vestiging yan het reeds bij voorbaat vast- SAAe standP"nt van de raad. Het nu hot ®ne conflict zal uiteindelijk wel door =iooht 5Sgerechtshof moeten worden be- - Kent het hof de raad het veto- afhn da.n zal het lot der verdragen rtroo zi)n van de beslissing van een f aa> waarin <*r Adenauer niet met erheid over een meerderheid beschikt, in vL U'' Parlement zelf blijft het middels bezwaren regenen. Niet slechts °ver het tempo der ratificatie, doch ook ,.Yer de. inhoud der verdragen zelf. De yluchtelingenpartij heeft nu de socialis tische partij gevolgd door bij voorbaat revisie-eisen aan te melden voor het ge val de verdragen van kracht zullen wor den. Wat het tijdschema van dr Adenauer betreft: Donderdag zal de Bondsdag defi nitief beslissen of hij zijn vacantie zal uitstellen om de ratificatie nog in Augus tus mogelijk te maken. De „raad der oud sten" van het parlement heeft zulks reeds tweemaal geweigerd. Adenauer houdt echter taai vol, ook al hebben zijn eigen partijgenoten, nl. de Beierse vleugel der C.D.U. hem in dezen in de steek gelaten De nieuwe turfstrooiseltabriek in het Fochteloër veen bij Oosferwnlde in Z.O -Friesland is gisteren door onbè- kende oorzaak m vlammen opgegaan Het vuur vond gretig voedsel, aange zien de fabriek grotendeels uit hout is opgetrokken. Door deze brand is een belangrijke industrie, die vee) beloof de voor Oosterwolde en omgeving ver loren gegaan. Het gebouw kwam verleden herfst pas gereed en was uitgerust met de nieuwste machines. De fabriek had we gens gebrek aan orders een tijd lang stil gestaan, doch was Donderdagmor gen juist weer begonnen te draaien Door de brand is een veertigtal arbei ders gedeeltelijk zonder werk gekomen aangezien het niet meer mogelijk is de tuf tot pakken tc persen. De fabriek was eigendom van de N.V. Noord- Nederl. turfstrooiselfabriek te Assen Verzekering dekt de schade. A A werden 80 000 kg. stro en 450 pakken turfstrooisel een prooi der vlammen, toen in een opslagplaats in bwolgen (Noord-Limburg) waarschijn lijk tengevolge van een storing in de dieselmotor, waarmee een der stropers werd aangedreven, een hevige brand uitbrak. De Meerlose brandweer wist net gebouw grotendeels te redden. DE WEINIGE katholieken onder de bevolking van IJsland herdenken in de laatste week van Juni de bloedige onder drukking van de katholieke Kerk op het eiland, die vier eeuwen geleden het ka tholicisme volledig uitroeide. De H. Va der richtte naar aanleiding van deze her denking een eigenhandige brief aan dc Apostolisch Vicaris van Reykjavik, mgr Gunnarson, waarin Hg Zijn hoge waar dering uitspreekt voor de geloofsijver vadc IJslandse katholieken èn de na gedachtenis eert van dc verdienstelijke laatste katholieke bisschop op IJslandse bodem, mgr Arason, die op 7 November E)50 op bevel van de Deense koning Chnstiaan III de marteldood stierf. Van de 140.000 inwoners van het eiland zijn er 468 katholiek, met 7 priesters en 6 kerkgebouwen. De Apostolisch Vicaris is een zoon van het eiland en werd dooi de Paus als bijzondere attentie jegens het grootse katholieke verleden van IJs land tot titulair-bisscliop van het vroe gere IJslandse bisdom Holar benoemd. Een Gideon-groep, maar een bevolking met pit. AN 11 tot 25 Augustus organiseert de Newman Association te Parijs-een zomerschool met als algemeen thema: De leek in de hedendaagse samenleving. De bijeenkomst begint met een plechtige hoogmis waaronder predikatie door drs in. Zwartkruis, leraar aan het Semina rieHageveld te Heemstede. Het programma vremeldt verder inlei dingen van de bekende theoloog pater Yves Con gar O.P., Douglas Hyde, van een prtcstcr-arbeider, van de internatio nale unie van gezinszorgorganisaties etc. Gesproken wordt over dc moderne ge loofsbeleving, het apostolaat in de uni versitaire uereld en bij de afgestudeer den, het apostolaat in de beroepen, de verwerkelijking van het apostolaat in parochie en gezin. Apostel zijn zonder te vragen: Heer wie zal de grootste ziin tn Uw Rijk. eenvoudig maar apostel zijn overal. DE BRITSE regering heeft besloten, dat de titels der katholieke bisschoppen niet door haar worden erkend en dat zij als onwettig moeten worden beschouwd. De minister van Binnenlandse Zaken. Sir David Maxwell Fyfe, legde deze verkla ring af naar aanleiding van een voorstel, gedaan door een katholiek parlementslid uit Noord-Ierland. om de desbetreffende wet van 1870 te herroeven. Sir David betuigde zijn spijt niet op dit voorstel te kunnen ingaan, omdat het wellicht controversenzou kunnen op roepen cn sectarische gevoelens zou kun nen opwekken, die vu zoveel geringer ziin dan vrocaer. Wel. wel, wat een bezorgdheid. Naar éne kant! De minister voegde er aan toe. drt „voor de katholieken onderling er in de practijk geen bezwaar bestaat de titels wel te gebruiken". IN FLORENCE, de geboortestad van Gina Bartdli, is ren vartij opgericht welke zijn naam draagt. Op de leden- kaarten van deze Bartali-partij '<t een, eedsformule afgedrukt van de volrende inhoud: ,.tk zweer bij dg overwinningen van Bartali. dat ik alle disnuss'es met Piet-leden van de Bartali-nartij. en in het bijzonder met dc aanhangers i-an Coop zal vermijden. Ik zieren verder, dat ik mijn geloof aan Bartali n'mwer ontrouw zal worden en nimmer zal over. Innen naar liet kamn an de Conpianen". Als ddt niet helpt, helpt er niets. Het is OVeriaens anders u-el erg, dat men tot dergelijke dwaasheden kan komen. MORGEN is liet alweer Zondag cn bo vendien oataafdag van het feest, ran het. H. Hart Doe nog eens gord en gedenk een beet ie vlot dr collecteschaal voor de nieuwe kerken. Ge hebt dan ook reden om op verzoek van St Petrus in het, Epistel al uw zorgen op de Heer te wer pen. Alles komt dan in orde. Het Evan gelie brennt de parabel van de éne zon daar en dr negen en negentig recht vaardigen. Wat een vreugde in de hemel. Help daartoe een handje mee. En voor de rest ook een vreugde-Zondag met een gelaat, niet van een verloren schaap, maar van een die door de kracht van zijn geloof de duivel weet te weerstaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3