Excelsior met rug tegen muur Maar toch weer eerste-klasser dank zij doelpunt van Bak „Dorps-sportdag" in Fijnaart Never Dry" deed naam eer aan Hollywood acteerde voor Olympische dollars Chiberta won Dnindigt-Derby Pakistan komt naar Nederland DROBNY'S GEVOELIGE MOREEL OF SEDGMAN'S VERMOEIDHEID BAAN-KAMPIOENSCHAPPEN VERREGEND K, Ondanks regen spannende courses met prachtig hoofdnummer Helmondia liep zich vast in de chaos Sedgman had moeite Gezinsvoetbal en dergelijke voor '11 kerk Aller ogen gevestigd op Maureen Conolly Buitenlands voetbal De eerste titel voor Daan de Groot f' Degradatie 4e klas J Olympische activiteit van de hockeyers MAANDAG 23 JUNI 1952 PAGINA 1 Duizendkoppige legioenen i Excelsior terug Helmondia: geen schutter ln finale van Queens Club TESTCRICKET ENGELAND— INDIA Monsterscore van 537 OP DE VOORAVOND VAN WIMBLEDON CRICKET VERREGEND Drobny te gevoelig FinlandHongarije 16, ZwedenDenemarken 43, ZwitserlandOostenrijk verrassend 11 Serie valpartijen FORNARA WON"DÉ RONDE VAN ZWITSERLAND «UITEIl-ZEGE TE KEULEN 11 KANO'S SLOEGEN OM Zware weg naar finale U.S.A.-damestrio OPENING SPEEDWAY ZATERDAG-VOETBAL De uitslagen MOTORRACES TE SCHIJNDEL Savitt opent het feest REGEN BRENGT STAGNATIE IN TENNIS-COMPETITIE Interland NederlandItalic (Van onze verslaggever) BREDA, Zondag Met hangen en wurgen! En anders niet. Zó is Excelsior vanmiddag op het door duizendkoppige Rotterdamse en Helmondse legioenen omzoomde N.A.C.-terrein voor de vierde maal in zijn thans juist 50-jarige bestaan eerste-klasser geworden. Maar de vreugde op Woudenstein en in Kralingen zal er niet minder om zijn, vreugde vooral om dat éne doelpunt dat de kleine zwarte athleet op de linksbinnenplaats, Bak, na 13 minuten gescoord bad. Dat éne doelpunt heeft de strijd beslist. De Rotterdammers hebben het In de tweede helft met de rug tegen de muur, met permanent acht a negen apelers voor hun eigen doel, moeten verdedigen, 't Is hen, met hangen en wurgen, gelukt. Maar zij mogen zich gelukkig prijzen, dat in de Helmondia- voorhoede toevallig niet één schutter van ook maar enig formaat rondliep. Twee legioenen, duizendkoppig, beide !n de roodzwarte clubkleuren, beide ru moerig in spreekkoren en met megafoons, beide om voor de overwinning van hun club door het vuur te gaan. Deze twee massale uitbundig roodzwart uitgedoste volksbewegingen hebben aan de wedstrijd kleur gegeven, hebben hem gered. Wapt met name in de tweede helft werd er een partij voetbal gespeeld, zo erbarme lijk slecht, dat de voltallige Olympische delegatie van Indonesië, die onder lei ding van Karei Lotsy gastvrijheid bi) NAC's „grand man" Meeus genoot, geen bijster hoge, dunk van het Nederlandse eerste-klas-voetbal kan hebben gekregen. Het eerste kwartier was het beste, al thans van één kant. Van Excelsior's kant. De ln geelrood gestoken Rotter dammers, verleden week zo lauw, staken nu van wal met een overdonderend of fensief, ook al konden zij, met de harde wind in de rug, lange tijd de juiste maat voor hun passes niet vinden. Het was echter vinnig en stoer voetbal, alles op de aanval. Na goed doorzetten van Van der Stoep kon Helmondia's doelman Van Boven op een hard schot van aanvoer der De Hartog (vervanger van de verle den week geblesseerde Braams op de midvoorplaats, terwijl Meijer rechtshalf speelde) beginnen aan een uitgebreide serie fraaie saves. Van Boven ging er één keer „groggy" bij, toen hij uitval lend een van die loeiend harde schoten van Miedema door een effect tegen het hoofd kreeg Na 13 minuten moest hii zwichten. Weer was Van der Stoep scherp door gedrongen, zijn schot sprong van de paal terug, de bal kon niet voldoende weggewerkt worden, kwam eensklaps midden voor het doel bii de volkomen vrij staande Bak. Een rustig en beheerst boogschot, goed en zorgvuldig gemikt, maar niet onhoudbaar. Van Boven greep er echter vergeefs naar. Op slag haalde Excelsior zijn tot dan toe aanvallend zo goed stuwende kant- halves terug om de verdediging te ver sterken. Zij waren daar nodig ook en Meijer en Smit speelden ook in die rol een knappe partij, moesten meer dan eens in critieke situaties redden wan neer de bal over de als aanvallende spil op het middenveld zwervende Vermeer heen was gespeeld en de backs Verboom (prima traptechniek) en De Rijjcke in het centrum voor grote moeilijkheden kwamen te staan. Helmondia kreeg nu meer ruimte én de kans om zijn eigen spel te spelen, harde en verre maar goed geplaatste pas ses, gebasseerd op tempo. Al bleet lx- celsior lichtjes domineren, de druk was eruit. Dtjsselbloem de eminente spu en Claus de jonge linksback konden de zon der „ravitaillering" anngolvende ï.xcei- sior-aanvallen geleidelijk steeds beter aan. De Brabanders schiepen zich tegen- kansen, maar misten kort voor de rust een opgelegde gelijkmaker toen Merekx en Verhoeven de geelrode verdediging uit positie hadden gespeeld doch Vermeu len hoog over het verlaten doel kogelde. Zo'n kans kreeg Helmondia niet meer terug. De blonde Akkomans, ver leden week met twee doelpunten de held van de dag, kreeg nu geen en kel goed schot van zijn schoen. Hij kreeg in de tweede helft ook amper de tijd om te richten. Want Excelsior groef zich voliedig in, bouwde met negen spelers een levende muur voor zijn doel, bekommerde zich om geen spelophouw meer ("een panr gunstige uitzonderingen van Dörr en Bak), gaf zich over aan een blind systeemloos af braakvoetbal: een chaos! Het was de fout van Helmondia, dat het Excelsior de gelegenheid gaf om zich in te graven en naar afbraak en chaos te grijpen. Steeds weer liepen de wit- zwarte Peel-mannen zich vast in de fuik van zich op eikaars tenen verdedi gende Rotterdammers. Te veel ging de bal naar het midden (als excuus moge gelden dat de beide buitenspelers ook inderdaad niets goeds presteerden) en daar kon altijd een Excelsior-been met een harde trap opluchting in de serie „scrums" brengen. In heel die tweede helft van per manent aanvallen kreeg Helmondia drie kansen in het gros. Bij een hoge voorzet van Vermeulen liet Den Her tog de gevangen bal vallen, Waarna hij de aanstormende Mercbx zodanig hin derde dat Helmondia om een penalty appelleerde en een zélf weifelend Ex celsior de bal pas na veel dralen over de zijlijn kon trappen, scheidsrechter Bronkhorst liet gewoon doorspelen, floot overigens uitstekend en le verde een groot aandeel lil het tot het einde toe sportieve karakter van deze toch felle strijd). Vermeer moest een prfjs-zekcre kogel van Pluym met het hoofd afweren en de tweede inzet van de doellijn trappen, waarna Den Hartog zich pal voor de schietvoet van Vermeulen wierp. Een „gedroomde" kans voor Pluym (toen hij met twee andere Helmondianen ver moedelijk buitenspel maar in ieder ge val plotseling meters vrij stond) werd onbeholpen hoog over gejaagd. En nadat Den Hertog een kopbal van Akkemans goed had gestopt, was Hél- mondia's laatste kans verkeken. Hel mondia en zijn legioen droegen de bit tere nederlaag gelaten maar voorbeeldig sportief. En minuten lang bleven de Rot terdamse supporters bij honderden, ge wapend met spandoeken en borden, toe ters en shawls, mutsen en vlaggen, bloe men en kransen, alles rood en zwart, op het N. A. C.-terrein met hun elf spelers op de schouders een juichende en zin gende rondedans uitvoeren. Breda trilt er nog van LONDEN, Zaterdag. Sedgman, één van de favorieten voor de titel van Wimbledon, heeft zich ge ducht moeten inspannen om in de eind strijd van Queens Club. om het kam pioenschap van Londen, zijn jonge land genoot Rose te slaan, In de eerste set was hij aanvankelijk voortdurend achter, won tenslotte na negen setpunten gehad te hebben de set met 108. De tweede ging vlotter: 62. In het damesdubbelspel bleek mej. Connolly moeilijk te serveren en hinder te hebben van een pijnlijke schouder. Met mej. Brough won zij eerst na drie sets van het jonge Australische paar mej Penrose en mej. Love: 64 57 63. Zij trok zich uit het gemengd dubbelspel terug. Er wordt echter niet gevreesd dat dit haar spelen te Wimbledon hinderen zal. Eindstrijd dames-enkelspel (waarin de sterkste dames niet uitgekomen zijn): mevr. Roddick Smit (Z.-A.) si. mej. Wil- ford (Eng.) 7—5 6—1. Eindstrijd heren dubbelspel: Drobny en Patty slaan Rose en Candy: 26 6—4 86. (Van onze corres pondent). FIJNAART, Zaterdag avond. „Die heb ik", dacht de 66-jarlge „doelverde- diger" Piet van Steen, en hij hield de echt le deren voetbal nummer 5 klem a la Kraak in zijn beide eeltige han den, draaide zijn brede rug naar alles wat in voetbaltenue was uitge dost: 41 voor de Van Steenen. In de even spectaculaire als sensa tionele gezinsvoetbal tus sen de Van Steenen en de Kannekens ten bate van de nieuwe paro chiekerk te Fjjnaart had Van Steen Sr. de eerste de beste die hij te ver werken kreeg met zorg en toewijding zelf als een couveuze baby over de doellijn gedragen Het regende van der gelijke adembenemende momenten op de abnor maal koude Juniavond in deze abnormale maar sympathieke match die een ruststand gaf van 62, dan terugliep tot 64 om ten slotte in een dramatische doch overtuigende 8—5 zege voor de, eigenlijk te jeugdige. Van Steenen te eindigen. Voorafgegaan door de dorpsfanfare „De Unie" hielden beide families haar ..Einzug der Gladia toren", zoals een dank bare pastoor M. de Wit de elftallen de honder den belangstellenden voorstelde. Een begrafenis met een van alles wat op voetbal leek, maar een debuut dat na afloop even dapper als vermoeid herhaald werd onder luid applaus omdat de Kannekens wel door de knieën gingen voor de Van Steenen, maar toch met opgeheven hoofd, al of niet knellende voet balschoenen onder hun arm, de ererondo maak ten, gebroederlijk met de overwinnaars die dan ook verschillende „ac tieve" voetballers onder hun gelederen telden, zo dat het heus geen schan de was hiervoor het hoofd te moeten buigen tijdens een van meet tot eind fel „lijf aan lijf ge vecht", waarvoor zelfs de arbiter menigmaal uit eerbied vergat te fluiten, tot meerder ge lach en vermaak van al les wat rond de krijtlij nen stond. En daar zat o.a. ook kapelaan Knlpscliaar uit Breda, vroeger te Fij naart, met de hef,te schoolbel die die had kun nen bemachtigen de ver liezers „aan te bellen". Het mocht niet bate, en wat frites in plaats van het avondmaal dat deze kapelaan had moe ten missen, kon de hon ger naar doelpunten niet stillen Ook niet het feit, dat „poor old keeper" Piet van Steen het piano aan deed omdat hij Zondag morgen vroeg uit de ve ren moest teneinde om vijf uur per bus naar de bedevaart te Wittem in Limburg te vertrekken. Spil Willy van Steen 16 j-, liep na afloop nog mee aan een veldloop, tien maal rond het ter- rein. Kee van Osta won de eerste serie kruiwa genrace, gereden door haar neef Janus Dijkers, terwijl de 62-jarige Jan van Zundert, op eigen houtje, de 100 meter won, ver voor de G8-ja- rige Jan Nelen Antz. Ongetwijfeld allemaal prestaties, welke aan Hel sinki doen denken, maar in FÜriaart helpt men de pastoor dan ook voor de in aanbouw zijnde St. Jacobskerk die de tijdens de bezetting verwoeste in grootte en schoonheid gaat overtreffen. Ook dat speelt men in Fjjnaart klaar! Mocht cr bij de stand van 292/5 Vrijdag avond nog enige hoop geleefd hebben in de harten der indiërs die zo langzaam aan voor ongelijkwaardige tegenstanders dreigen aangezien te worden Zaterdag bij de lunch moet deze hoop wel gron dig verdwenen zijn. Wicketkeeper Evans toch die Zaterdagmorgen inkwam wilde van geen voorzichtigheid weten, hij meende de aanval nog immer de beste ver. dediging, en legde er het hout direct zo medogenloos op, dat zijn pulls, drives, en books, de ballen met snelle regelmaat naar de boundaries joegen, de scoore omhoog vloog en zelfs de 450 zonder wicketver- lies bereikt werd. Zo konden ook zijn makkers de reserve laten varen en zonder risico zijn voorbeeld volgen. Graveney was met 73 wel zijn beste partner, doch ook Jenkins 21, Laker 23 n.o. en zelfs Trueman 17 waren tenslotte debet aan het monster totaal van 537 waarop de Engelse innings sloot. De bowlingscijfers waren Mankad 73-24-5/196: Gulem Ahmed 3/106; Hazare 2/23. Vooral het slavenwerk van Mankad mag hier extra gememoreerd. Wel erg zwaar was de berg welke de Indiërs te bestijgen kregen, en wel moet de moed geheel in de schoenen gezakt zijn, toen Roy voor 0 kon gaan en Adha- kari ook voor 16 zijn beurt reeds gehad had. Maar Hazare de captain cn de kracht, man Mankad dachten nog niet aan opge ven, Hazaer als een wijs vader deed het zeer rustig aan, en waakte als het ware over Mankad, die hij van de gevaarlijke bowlery wist weg te houden, maar Man kad was ontembaar. Alle ballen viel hij aan en strafte hij af met 85 n.o. eindigde hij de (iag. Hazare had 24 n.o. 137/2 was de stand bij het eind van de dag. 302 is nodig om de inningsheden laag te ontlopen. Een zware opgaaf, maar de eer kan gered worden. (Van onze tennis-medewerker) LONDEN, Zaterdag. Sedgman? Drobny? Savitt? Seixas? McGregor? Lit de 1-8 deelnemer» in het herenenkelspel, vertegenwoordigers van 32 landen, komen deze namen naar voren als candidaten, aan wie men in het nog immer grootste, tennistoumooi ter wereld, kort aangeduid met Wim bledon, vrijwel gelijke kansen geeft om op de twaalfde dag, na bijkans twee weken zwaai wedstrijdspel, in de finale te komen, winnaar te worden. Twee weken waarin niet alleen liet speltechnische, niet alleen liet moreel, maar ook liet atbletische een factor van betekenis is. (Van onze cricketmedewerker). Slechts in een paar wedstrijden, n.l. in Den Haag, is een paar Uur gespeeld kunnen worden, in de overige eerste klas ontmoetingen werd niet eens een start gemaakt, daar de regen spelen onmogelijk maakte. HCC 1Excelsior (verregend). HCC 1: 128 voor 5 (gesl.) (Gallois 35, Sillevis 24, v. d. Luur 30, Singh 17 n. o.) J. Oos- tefholt 243, Terbraak 131 A. Oos- terholt 210. Excelsior: 8 voor 1 (re gen). Ook HBS—Sparta verregendeSparta 139 (H. A. v. d. Linde 17, ,T. Sonneveld 32, L. Borrani 10, A. Knüpfer 26, A. Hoenderkamp 18, J. Wilson 14 n. o A. v. d Vegt 258, M. van Vliet 4—54 en P. van Katwijk 3—23. Sparta: 4 voor nul (regen). Sedgman is de grote man van 1951, al won hij dan ook Wimble don niet, noch het Australische kam pioenschap. Maar hij domineerde in de Amerikaanse kampioenschap pen, was onaan tastbaar in de eindstrijd van de Davis-beker. Maar Sedgman is nu al maanden spelende, toerende door Eu ropa, en zowel te Parijs als in een paar Engelse tour. nooien leek hij „overtennist" te zijn. Tweemaal verloor hij van Drobny cn dat is het wat de ex- Tsjech. sinds een des te meer een ALLER OGEN.. gevestigd op Mau reen Conolly. paar jaar' Egyptenaar ernstig bedreiger van de Australiër doet zijn. Drobny is ongetwijfeld de speler met de grotere variatie, met de dropshot als dodelijk wapen. Maar Drobny is ook de speler met het overgevoelige moreel, vooral in kritieke stadia van een grote wedstrijd. Al tweemaal achtereen heeft hem dit kansen op de begeerde titel doen verspelen. Iets wat Sedgman, zij bet dan niet door moreel, maar door 'n tijdelijke verslapping van slagen ook overkomen is. Tussen deze twee verwacht men de finale. Maar er zijn belagers. Er is een OLYMPISCH STADION, Zondag. De Nederlandse wieler-kainpioenscliappen op de baan zijn naar een latere nog onbepaalde datum verschoven moeten worden. De oorzaak regen, regen en nog eens regen, waardoor in liet programma van Zaterdag reeds grote stagnatie ontstond en er op de Zondag in liet geheel niet kon worden gereden. Daar de Tour-de-Franee-ploeg reeds hedenavond vertrok en daarin verscheidene candidaten voor de baan-tilels zitten, zullen de kam pioenschappen deels na de Tour de France worden voortgezet. Faanhof verslagen Opnieuw heeft de Hongaarse voet balploeg haar grote kracht getoond cn wel door in Helsinki, waar zij over en kele weken de favoriet van het Olym pische voetbaltoumooi zal zijn. de - - Finse nationale ploeg met niet minder j was van de^baan^gesiuurai. dan 16 te verslaan, na hjj de rust een <- -* 02 voorsprong te hebben gehad. IntusEen leverde de late Zaterdagavond reeds de eerste kampioen opde An sterdammer Daan de Groot won bij de amateurs de 50 kilometer. Pas om half 10 kon in verband met de regen aan de 70 renners het startsein worden .gegeven voor wat een enorme afvalrace zou wor den. Ér deden zich verscheidene valpar tijen voor (Ouwerkerk brak een sleutel been, V3n der Kamer en Cooper liepen een hersenschudding op) en daarvan maakten halverwege de koers zeven ren ners gebruik om weg te lopen en een ronde voorsprong te nemen. Later lukte dit ook aan een andere groep van zesmn, zódat over de laatste 5 K.M. veertien renners de eindstrijd uitvochten (de rest Dat de Zwitsers weer een sterk elftal aan het bouwen zijn (en wel vooral voor de Wereldkampioenschappen van 1954 in.... Zwitserland), maar ook dat Óostenrijk's ..Tweede Wunder-Team" een beetje van zijn grote glans kwijt is, blijkt uit het 11 gelijke spel te Genève tus sen Helveten en Weners, in een wedstrijd waarin Zwitserland geruime tijd het beste spel had. Te Stockholm won Zweden m een spannende wedstrijd met 43 van Dene marken: 1—0 23 0 rust, 3 1 3 2 42 4—3 In de laatste phase van de strijd vochten de Denen fanatiek, doch vergeefs, voor een gelijk spel. De uitslagen van de laatste competitie wedstrijden voor het kampioenschap van Italië luiden: Bologna—Como 4—2, Lazio Triest 41 Legnano—Palermo 11, LuccheseSpal 20, Milaan—Florence 3_1, NapelsAtalanta 31, Padua—Ju. ventus 1—2. Pro Patria—Internazionale 5—1 Sampdoria—Novara 3—1, Turijn Udine 0—0 Juventus is met 60 punten kampioen geworden. Op de tweede plaats van de eindstand staat Milaan met 53 punten, terwijl de derde plaats bezet wordt door Internazionale met 49 punten. Sprinter Plantaz werd, evenals Vrees wijk in het gras gedrongen en was daar mee meteen favoriet-af; hij kwam als laatste binnen. Daan de Groot bleek in de eindspurt de snelste, maar kreeg de trui niet eerder dan nadat de een protest van Piet Peters wegens hinderen had afgewezen. De uitslag luidde 1. Daan de Groot, Amsterdam, 1 uur 6 min. 14 sec.; 2. Patsy Willekes, Amster dam; 3. Koch, Utrecht; 4. Van t Hof, Haarlem; 5. Sieveking, Amsterdam; b. Kooijman, Den Haag; 7. Piet Peters, Haarlem; 8. Donker, Amsterdam: 9. Kunst, Amsterdam; 10. Jun, Amsterdam; 11. Kwantes, Wormerveer; 12. Adri Voor- ting, Haarlem; 13. Vreeswijk, Alpjien a- d. Rijn; 14. Plantaz, Eindhoven. In de sprints van profs plaatsten Van Vliet, Derksen, Bijster, Gerard Peters, Faanhof. Vinken, Van de Vijver en To- len, alsmede via de herkansing Van 'As, Lakeman, Van Gent en Van Oers, zich in de kwart-finales. Dit deden bij de amateurs Hijzelendoorn, Schotman, Mahn, Rijnders, M. Willekes, Kleefstra, Cantineau en P. Willekes. alsmede via de herkansing Wierstra, Koch, Van der Ka mer en Wils. Deze kwart-finales zullen op Zondag 29 Juni worden verreden. van'kusFfot^u^hrtbenf Bing1 divshx^1 Bob nog een aantal andere kopstukken uit. de Hollly'lv00^e njvmni^rhe ter cn sport cr voor gezorgd, dat de kas van t Ameiikaa:L Comité gestijfd zal worden met ruim 1 millioen dollar, tweemaa - bedrag dat nog ontbrak aan de som welke nodig is vooi de u g van de Amerikaanse ploeg naar Helsinki. De voorstelling duurde 141- uur en werd uitgezonden door 68tele visie-Stations in 48 steden. Met tussenpozen werd het pubhek aangc maand om telegrafisch of per post in te schrijven voor het ?ly™pij Fonds, hetzij bij het plaatselijke televisiestation hetzij bij die te los Angeles of New-York. Toen de voorstelling eindigde, waren toezeggingen ontvangen tot een bedrag van meer dan een millioen, en nog andere inschrijvingen, m de duizenden dollars lopend, waren onderweg. Ruim duizend personen hebben technisch en artistiek aan de voorstel ling meegewerkt. Een verrassing leverde de vierde rit om het achtervolgings-kampioenschap voor professionals op. Henk Faanhof werd reglementair verliezer verklaard in zijn rit tegen Van Elderen. omdat laatst genoemde een voorsprong van zeker 30 meter had toen zijn band leeg liep. Pefers, Derksen, Lakeman, Van Elde- retl, Wagtmans. Van der Kamp, Voor- ting, Vinken. Dekkers, Schoenmakers, Roks, Bijster, Dielissen. Smits. Eenhoorn en Van Ést plaatsten zich in de achtste finales. Daarin won Peters van Vinken, Derksen van Smits, Lakeman van Schoenmakers, Van der Kamp van Roks, Dekkers van Bijster, Voorting van Van Elderen, Van Est van Eenhoorn, Dielis sen van Wagtmans. In de kwart-finales maakte Jan Derk sen, in zijn „nieuwe vak", de snelste tijd, door Dekkers met ruim 11 sec. in 6 min. 49,6 sec. te verslaan. Wim v. Est won met groot verschil en zonder moeite van Lakeman en noteerde 6 min. 52 sec. Van der Kamp in 6 min. 52,4 sec. ver sloeg Porting 7 min- 1-2,S sec. en Peters 7 min. 4 sec. was iets snéller dan Dielis sen 7 min. 9 sec. Peters en Derksen, »an Est en Van der Kamp dus in de halve finales, die echter pas na de terugkomst van de Tour-de-France-ploeg verreden zullen worden. De Italiaan Fornara heeft de Ronde van Zwitserland gewonnen; zijn totaal-! tU'l «ver de ongeveer 1600 km iange wedstrijd was 46 uur 13 min. 25 sec. Kubler (Zwils.) werd tweede in 16.lg.22 en Clerici (It.) bezette met 46.20.21 de derde plaats. Het verdere klassement luidt: 4. Ce- raml (It.) 46.26.14; 5. Giudici (It.) 46.29.14 5. Goldschmidt (Lux.) 46.32.39; 7. Schaer (Zwits.) 46.33.51; 8. Dêmulder (Belg.) 46.33.52; 9. Brule (Fr.) 46.34.41; 10. Fon- dejll (It.) 46.35.25. Tjjdens het internationaal concours hippique te Keulen is onze landgenoot. A. Jansens er in geslaagd met „Erntca" van mevr. D. H. Pasman te Aerdenhout de eerste plaats te bezetten in het Springconcours M. Hot was "en zwaar parcours van 760 meter lengte met 17 hindernissen tot een hoogte van 1.30 meter; geen van de 116 deelnemers ging foutloos rond. De heer Jansens noteerde met „Ernica" 4 fouten en een tijd van 86,4 sec. Tweede werd de Duitser Loewe met ..Wanda". eveneens niet 4 fouten in een tijd van 89,2 sec., derde de Argen tijnse luitenant Moliniro met „Cangu- ro", een combinatie, die ook op de Olympische Spelen te Helsinki zal uit komen, met 4 fouten en een tijd van 92 sec. De kanovereniging „Never Dry" in Rot terdam. die voor Zondag de internatio nale ontmoeting tusöen de mannelijke kanoploegen van Nederland en België had georganiseerd, heeft haar naam („Nooit Droog") eer aan gedaan! Door de onophoudelijke regen, de verraderlijke wind en het als gevolg rlaafvan woelige water op de Kralingse Plas sloegen 5 van de 7 deelnemers in de K 1-klasse tijdens het varen van de 10 k-ro.. deels door vol. gelopen boten, om. Ten einde raad na men de leiders toen het besluit de reste rende wedstrijden niet door tc laten gaah. Daarmee was de landenontmoeting bijna geheel verregend, want tot dat mo ment waren slechts twee van de vijf races gevaren. Intussen leverden die toch enkele mar kante resultaten op: de Haarlemmer Van der Iiroft, die in Helsinki de kleuren van ons land zal verdedigen in zijn K 1 op do 1000 meter, sloeg met 3 seconden verschil de Belgische Olympische candidaat Vcr- bruggen, en in het andere nummer, over 10 km„ waar zowel van Belgische als van Nederlandse zijde een Olympisch koppel aan de start verschenen, gaven de Zaan. dammers Koch en Klingeis hun Belgi sche tegenstanders Van der Berghem en Van der Vliet een lesje. Een opmerkelijke overwinning boekte tenslotte Gu Bosschieter (Geuzen) in haar K 1 over 500 meter: voor de tweede maal in dit seizoen slaagde zij er in onze Olympische troef, mevr. Van den Anker. Doedens een lange neuslengte achter zich te laten. Daar staat echter tegenover, dat zij vijfmaal het onderspit heeft, ge dolven. zodat de uitzending van mevr. Van den Anker, die in Lonricn vier jaar geleden ecri tweede prijs behaalde, zeker gerechtvaardigd is. Savitt die vorig jaar verraste met de meest constante vorm en de titel won. Er is een Seixas, die sterk vooruitge gaan is. Er is een McGregor, die meer nog dan Sedgman op service, volley en smash steunt en die daarmee zijn iand- genoot in de eindstrijd van de Australi sche kampioenschappen sloeg.En er zijn anderen die verrassen kunnen. Zou anders het Engelse wedstrijdcomité twaalf spelers „geplaatst" hebben? Waar lijk. Wimbledon is dit jaar wat de „man nen" betreft, wel zeer open. Op hun weg naar de finale zullen Sedgman en Drobny het zwaar heb ben. Sedgman zal via de jonge Ame rikaan Richardson en vermoedelijk via de Zuid-Afrikaan Sturgess, zo vaak te Wimbledon op zijn best met z(jn taaie, berekende spel, in de laatste vier moe ten komen. Althans indien Sturgess de Amerikaanse fantast Larsen slaat. Een zeer interessante ontmoeting tussen twee stijlen, deze wedstrijd. En in die halve eindstrijd wacht hem dan óf Rose, zijn jonge ploeggenoot van «hl Davis-beker, óf Savitt. Drobny zal eerst McGregor moeten slaan (verondersteld dat bij door zijn eerste drie ronden heen komt) en dan de winnaar uit het viertal Mulloy-Flam, twee Amerikanen, en Patty-Seixas, ook twee Amerikanen. Overkomen Sedgman en Drobny al deze sterke tegenstanders, dan zullen zij voor de vijfde maal in dit jaar tegen elkaar komen. Met recht een „best-of- five", want elk won tweemaal. Dan komt op Vrijdag 4 Juli de „netaanval" (Sedg man) tegen de „achterspeler'' (Drobny), met alle slagen waarover zulk een spe ler beschikken moet. wil hij kans heb ben passeerschot, dropshot, lob. Open Is ook de strijd bij de dames, zij het dan dat cr geen twijfel aan is of de titel gaat naar Amerika. In mej. Hart, mej. Connolly, mej. Fry, heeft Amerika een trio van overheersende kracht, zoals de wedstrijd om dc Wightman-bekcr zo juist bewezen heeft. Mej. Hart is de drievoudige kam pioene van 1051, de waardige opvolg- Dinsdag 24 Juni a.s. opent het speed way-seizoen met een bijzondere ontmoe ting in het Olympisch Stadion. Voor het eerst in Nederland zal met een vier- teams-ontmoetlng worden gestart, ter wijl ook een zijspanrace zal worden in gelegd. Oorspronkelijk waren er tegen deze ontmoetingen bezwaren in verband met de baan, doch deze zijn opgeheven, zodat de bekende zijspanracers, welke in Zandvoort zoveel succes oogstten, ook in Amsterdam te zien zullen zijn. Er komen teams uit Amsterdam, Den Haag. Rot terdam en Limburg aan de start. Spoedig zullen na Amsterdam ook Rot terdam (Feijenoord-stadion). Den Haag (Rijswijk) en Limburg (Geleen) hun ba- nen openen. Kranenburg en Unio zijn de twee clubs waarover in de in dit weekend beëindigde degradaties-competities het vonnis is ge veld: degradatie uit de 4e klas naar de onderafdelingen. De uitslagen waren: Groep A-B-C-D: Oliveo—THB 21, Kra nenburgSIOD 12. Groep E-F-G-H: DinduaDEH 03, StrijenUnio 21. Per groep bleven drie clubs behouden en moest de laatste degraderen- Die twee laatsten zijn nu Kranenburg en Unio ge worden. clubs De beker-emdstnja Zaterdag-clubs ging tussen Rijnsburgse Boys en Quick Boys, door de laatste met 01 ge wonnen. •tvr vnn..mej. R,„u|h dc partij Is doch na die ook p-v' ie „.„—sisarm van vorig jaar toch niet „de oude" blijkt te z(jn. Op de 17-jarige mej. Connolly is de aandacht van heel de internationale ten niswereld gevestigd. Nog nimmer is er een speelster geweest, cok een LengJen en een Wills niet, die on deze leeftijd ernstige candidate voor de Wknbledon- titel was. Veelzijdig is haar spel niet. De drive is het sterke wapen, maar dan ook wonderlijk sterk door de vaart, het tempo, de controle daarover. En boven dien een buitengewone concentratie, een zeer intense wil om te winnen. Vorig jaar, in de Amerikaanse kam pioenschappen, sloeg dit jonge (en klei ne, doch stevige) meiske mej. Hart en mej. Fry op twee opeenvolgende dagen, een buitengewone prestatie. Of zij dit, als debutante te Wimbledon, herhalen zal, is de grote vraag. Zij zal. om in In de competitie kampioenschap der e oa^- de eindstrijd te komen," o.a." de Australi- 1S. SpA,f"„ geworden, sche kampioene DUINDIGT, Zondagavond (\an onze paardensport-medewerker) De courses van Zaterdag en Zondag te Duindigt zijn goeddeels verregend, hetgeen natuurlijk op dc publieke belangstelling van invloed was. Voor Zondag viel deze echter nog niet tegen en de liefhebbers hebben van bun gaan naar de Wassenaarse liaan zeker geen spijt gehad, want bet is een prachtige Derby 1952 geworden, welke uit een veld van 10 driejarigen de vosmerrie Chiberta, dochter van Aquilon en Chilosa op haar naam heeft gebracht. Na een vlotte start nam Cleone aan vankelijk het commando op zich. Met Sakina namen beide enige voorsprong, terwijl Winston op de derde en de favo riet Boekanier (Delbrassinne) op de vier de plaats volgden. In het laatste rechte einde kwam Chibesta, kundig gereden door J, Pex. in één grote rush naar voren en na een felle eindstrijd met Sakina sing de vertegenwoordigster van stal Frohwein als eerste over de eindstreep, waarmédp de merrie voor haar eigenaar 3000 verdiende Madame B verraste Eveneens werd door Pex .met Noord wester het lange afstandnummer gewon nen, waarbij Brandal goede tweede was. Bij de tweejarigen was Pex wederom de gelukkige met Pistache. Bij de draverijen deden zich enkele verrassingen voor. waarvan de overwin ning van Madame B in het internationale nummer wel de grootste was, waarbij zij Kievit S en My Darling achter zich hield. De tweede verrassing kwam van de zijde van Miss Zelda, die hiermede haar aanhangers ƒ41.70 deed winnen en teza men met. Nike van Hollo een kappeltoto van 60.70 bracht. Bij de driejarigen boekten Querido I en Quintes Harvester ieder een zege. Voor pikeur Geersen waren overwinnin gen weggelegd met Old Gold. Peter Pech, Peterhof en de Duitse import Stuer- mann. Zaterdag: le Course: 2040 m., 5 deelnemers: 1 Prof Henv (Hof) 1.29.4. 1.70, 1.20; 2 Peter Karnas 1.70. C 2.40; 3 Prinses, Koppel 2.20 2e Course: 2000 m.. 9 deelnemers: 1 Octavianus K (Heyman) 1.27.9. 9.-. 2.80; 2 Neerlandia H 1.80, C 7.70; 3 Qw Bonm 1.70, Koppel 10.-. 3e Course: 2040 m., 7 deelnemers: 1 Oosting's Lieveling (v. Leeuwen) 1.30.4, 3.90. 2.-; 2 O Lapize II 3.70, C 6.-; 3 Olivia Haviiand, Koppel 13.20. 4e Course: 1900 m„ 3 deelnemers: 1 Querido I (v. d. Berg) 1.33.2. 2.30; 2 Quinte Hollandia G 1.60; 3 Q William P, Koppel 3.80. 5e Course, 2100 meter, 7 deelnemers: 1 Prinses Zora (Meeuwkerk) 1.26.2, 3,80, 1.90; 2 Menno Dynamic 2.20, C 5.4e0; 3 Larrikin, Kop_pel_ 10.60.__ 0 deelnemers; 6e Course. 2100 meter. 1 Old Gold (Geersen) L26.A.11^1.40; 2 Martini Spencer 1.60, K7ePCours°e: 2120 meter 5 deelnemers: I Madame B (v. beeawen!i l.i21.7 18.60, 6 30' 2 My Darling 2.60. C 3.80, 3 Volante III. Koppel 20.60. Zondag: De Muze op de Renoaan-prijs 2O40 m II deelnemers: 1 Peter Pech (Geersen) 1 34 1 2.-. 1-30; 2 Omessa 1.30, C 3.10; 3 Osta ra 2.10; 4 Nap de la malre B. Kop pel 3.80. Artie prince-pnjs, ren 1000 m., 6 twee jarigen: 1 Pistache (Pex) 1.05.3, 56 ker., 1 60 1.20; 2 Melisse 50"2 kg,-., j.40, C 3.80; 3 Cynthia54 kgr.; 4 Brit's Pride 30 kgr., Koppel 4.70. Tableau des Courses-prijs. 2100 m.. 8 deelnemers: 1 Miss Zelda (Ten Hagen) 1.32.6. 51.70. 6.20; 2 Nike van Hollo 6.50, C 20.-; 3 Kapitein Bascom 1.50; 4 Menno Dynamic. Koppel 60.70. Derby 1952, ren 2400 m„ 10 driejarigen: 1 Chiberta (J. C. Pex) 2.42.5 56 kgr., 2.90. 1.50; 2 Sakina 56 kgr. 1.30, C 4.40; 3 Britoly 58 kgr., 1.40; 4 Boekanier 58 kgr., Koppel 9.40. Academie-prijs. 1940 m„ 8 deelnemers: 1 Quintus Harvesse (Nastelman) 1.34. 2.60, 1.30; 2 Quick Hollandia G 2.70, C 9.60; 3 Quite Heny 2.40; 4 Querie, Kop pel 4.20. Tosto-prijs. ren 2800 m., 6 deelnemers: 1 Noordwester (Pex) 60 kgr., 1.80, 1.10; 2 Brandal 45 kgr.. 1.30. C 4.-; 3 Moquese 45 kgr.; 4 Tsatli 61 kgr.. Koppel 5.10. Grote Kunst-iprijs: 2500 m„ 5 deelne mers: 1 Stuermann (Geersen) 1.29.5, 2.80, 1,90; 2 Norton Williams 3.20. C 4.-; 3 Nel son; 4 Kalida, Koppel 11.50. De Museum-prijs. 2100 m.. 9 deelne mers: 1 Peterhof (Geersen) 1.32.8, 4.10, 1.50; 2 Persimmon 1.60, C 4.90; 3 Peter Spencer 1.30, C 4.90; 4 Nerva, Koppel 13.50 Onder gunstige weersomstandigheden werden te Schijndel internationale mo- torwedstrijden gehouden. De belangstel ling was groot, ruim 12.000 toeschouwers woonden de wedstrijden bij. Ook de hoofdklasse tot 125 c.C. gaf een goede strijd te zien; in dit nu.mmer werd de Amsterdammer Schram eerste. In de internationale klasse boven 125 c.c. zege vierde de Belg Baeten. De Uitslagen waren: internationale klasse boven 125 c.c.: Baeten (België) met ..Saroleo", 26 min. JJ-j} sec.; 2 Archer (Eng.) met „Norton". 28.33.2; 3 Klink (Helmond) met „B.S.A.", 26.40.6; 4 Liekens (België) met „Sarolea" 26 *1.4; 5 Baudoin (Leenden) met „Match- iB»»", 27.01.9; 6 Cheney (Eng.) met „Ariel" 27.25.8; 7 Rombauts (België) met „Sarolea", 27.33.2; 8 Verhaegen (België) met „Sarolea". 27.37.6; 9 Heukelum (Hil versum) met „Matchless". 28.23A; 10 Roe® (Begië) met ..A.J.S.", 23.59.8. De SneLte ronde werd gemaakt door de Bolg Bae ten in een tijd van 2 min. 33 sec. over 2100 meter. Hoofdklasse tot 125 c.c. (nationaal): 1 Schram (A'dami met „Eysink'. 41 mm. 25.4 sec.; 2 Meynen (Utrecht) met „Eysink" 41.40.9; 3 Selling (A'dam) met ..Eysink",' 42.37.8! De snelste ronde werd gedraaid door Schram in 2 min. 52.7 sec. Mr J. F. Dudok van Heel (HGC) be haalde te Wassenaar het internationaal amateur golf-kampioenschap van Neder land. Hij versloeg in de halve finale de Engelsman J. Irvine Edwars met 1 up en in de finale mr H. J. W. Swane met 5 en 4. gpvolv/l1mevr. Long moeten 5 a irG i slaan en daarna mej. Fry. Mej. Hart zal de finale kunnen bereiken via haar vroegere partner en vriendin mevr. Todd en mej. Brough of mevr. Rinkel. En daartussen door series van interes sante partijen in alle ronden. Te veel om gewag van te maken Reeds op de eerste dag worden op het centrecourt drie belangwekkende partijen in het heren-enkelspel (waar aan de dag geheel gewijd is) gespeeld. Volgens traditie opent de kampioen van vorig jaar, Savitt, het tournooi. Tegen Kumar van India zal hij het niet zwaar hebben. Wel zal dit het geval kunnen zijn met de Amerikaan Larsen tegen de Zweed Johansson. Mogelijk ook met Richardson tegen Ampon. Voorts komen twee spelers tegen elkaar spelen: Rose en Ayre. Andere belangwekkende partijen zijnNielsen tegen Destremau en Clark tegen Mitic. De tweede troosteloze Zondag, waarop vrijwel geen enkele wedstrijd, kon door gaan, brengt de competitie lelijk in het nauw. Voor de derde maal zullen nu tal van ploegen in alle klassen vrij grote reizen moeten maken voor het spelen van de promotie- en degradatiewedstrij den welke aan de orde zijn. Enkele clubs in dc lagere klassen hebben er reeds van afgezien. In de hogere klassen kwam alleen de de vorige week reeds begonnen wedstrijd tussen twee kampioenen Overgang A ten einde De Arnhemse Law Tennis Bond won met 64 van Bastion Bazelaar in Den Bosch en zal nu de promotie wedstrijd moeten spelen tegen de Metse laars, nummer laatst van een eerste- klasse-afdeling. Jhr L. J. Quarles van Utford. secreta ris-penningmeester van de Kon. Ned. Hockeybond, heeft een bespreking gehad met de in Amsterdam vertoevende pre sident van de Italiaanse bond. Het re sultaat is geweest, dat behoudens goed keuring van het bestuur van de Italiaan se bond, op Zondag 6 Juli in het Wage- ner-stadion de wedstrijd Nederland- Italië zal worden gespeeld. Voorts is het thans definitief, dat Pakistan in Nederland vier wedstrijden komt spelen, nl. 2 Juli tegen een Haags elftal, 5 Juli tegen een Goois elftal, 6 Juli tegen een Oostelijk elftal en '9 Juli .tegen Zuidelijk elftal. In deze periode zal niet gespeeld wor den tegen de Nederlandse Olympische ploeg. Wel zullen de spelers van deze ploeg ingedeeld worden in de vier te vormen ploegen,, waarvan echter de kern zal bestaan uit respectievelijk Haagse, Gooise, Oostelijke en Zuidelijke spelers. Het programma van het Nederlandse elftal na de O.S. luidt' 3 Augustus (Wa generstadion Nederland-India, 6 Augus tus (idem) Nederland-Pakistan. Voorts wordt, naar bekend is, op 2 Augustus in het Olympisch Stadion te Amsterdam een wedstrijd Olympisch kampioen 1952-Europees elftal georgani seerd, Als reserves voor de Ned. Olympische ploeg zijn alsnog aangewezen: F. Hoofi* hiemstra (SCHC) en W. van Beaurnon (Togo). Zij maken de reis naar Helsin'^ niet mee, doch kunnen zo nodig worde opgeroepen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4