BELASTING en draagkracht Noodtoestand der middengroepen acute gevaren in zich bergt I De politieke eenheid der katholieken 500 Vliegtuigen boven Noord-Korea Goedkoop antwoord op "n brief? Eenheid is een te waarderen goed maar I m Werkkrachten in Nieuw-Zeeland. broodnodig v EXTRA OCHTENDBLAD F r Morgew is het een zware dag voor vele katholieke gewetens Dr Kortenhorst is ernstigbezorgd over nivelleringsproces Van finale kwijting geen sprake V.N. luchtmacht verwoest Jaloe- krachtstations Is de K.N.P. zo principieel H mei de VERKIEZINGSUITSLAGEN Verkiezingen voorde Tweede Kamer Dinsdag 24 Juni 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN^OM STREKEN^ V. N. Verklaring van mgr Hanssen In 14 uur naar de Nieuwe Wereld 11 mmm Gebrek aan arbeblers in vele branches DONDERDAG 26 JUNI WEERBERICHT PATER J. G. MEIJER EN MORGEN WAT ZEGT DUYNSTEE? »-4Pfhi FATHERS VAN MILL-HILL VANGEN KATHOLIEKEN OP De weerverwachling geldig tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt, overwegend droog weer. Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid- Westelijke wind. Iets warmer. Woensdag 25 Juni: Zon op 4.21 uur, onder 21.04 uur. Maan op 7.08 uur. onder 23.04 uur. HIEUWE SCHIEDAMSCHECOURANT- w (Van onze speciale verslaggever) „Ik vraag mij af of bi» het begrip: rechtvaardige belasting, waarbij men in het algemeen denkt aan het draagkracht-beginsel, wel voldoende rekening wordt gehouden met het criterium, dat men volgens staat en stand moet leven. Ik ben allerminst blind voor de offers, die ook de arbeiders hebben moeten brengen, doch ik ben evenwel ernstig bezorgd over de acute gevaren die onze volksge meenschap bedreigen door de financiële noodtoestand, waarin de middengroepen zijn geraakt. Over deze toestand heeft het rapport van een KVP-commissie, zoals bekend feiten aan het licht gebracht, die niemand onberoerd kunnen laten. Het nivelleringsproces in dit rapport genoemd, moet tot desastreuze gevolgen leiden." Dr L, g Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer en oud-secretaris v'an de Algemene Kath. Werkgevers-Vereniging, betoogde dit gisteren, toen hij tijdens een feestrede ter gelegenheid van het zevende lustrum van de eerste diocesane Kath. Werkgeversvereniging de Bredase in een herdenkingsbijeen komst in ,,'t Zuid" te Breda, aan welke bijeenkomst luister werd bijgezet door de tegenwoordigheid van Z.H. Exc. mgr Jos. Baeten, bisschop van Breda, in den brede naging in welke vormen thans sociale rechtvaardigheid betracht moet worden, een rechtvaardigheid, die volgens dr Kortenhorst, immers nog niet haar stempel op alle maatschappelijke verhoudingen gedrukt heeft. Met name dacht hij in dit verband aan de middengroepen. Die sociale rechtvaardigheid is zeker ook nog niet aan haar trekken gekomen bij het woningvraagstuk en spr. betwijfelde of, wanneer de woningnood is opgelost, er wel voldoende voor de grote gezinnen zal zijn gezorgd. Geen ellehogerij De invloed van de Katholieke Werkge versvereniging in het land en het gewest is onmiskenbaar en zij heeft er toe bij gedragen, dat de houding van de werk gevers en de ondernemers ten opzichte van de sociale vraagstukken is omgebo gen. Spreker betoogde voorts, hoe nood zakelijk het is, dat de verschillende stan den eendrachtig samenwerken om tot op lossing van de sociale en economische vraagstukken te komen, waarbij men niet aan „ellebogerij" moet doen, maar res pect voor elkaar dient te hebben. Dr Kortenhorst geeft historie Onder de titel „Panta Rhei" (Alles stroomt), de spreuk van Heraclitus, hield dr Kortenhorst een rede, waarin hij een interessant brok' sociale geschiedenis gaf en de lijnen tekende, volgens welke naar zijn visie de evolutie, in het maatschap pelijk leven zich. verder zal dienen te voltrekken. wYiL™0eite en.nood is de Katholieke Werkgeversvereniging, die spr. 29 Mei Zi' ln Breda ten doop hoeft gehouden, geboren. In 1895 was reed» in Amsterdam ue Kaxnolieke patroonsorganisatie ,.x>e Katholieke Gildebond", ontstaan, 'n soort S. E. R., waarvan na een roemloos einde in 1902 alleen de Kath. V^JkSbond is overgebleven. Pogingen tijdens een Ka tholiekendag in 1911 te Den tlosch ge daan om een algemene katholieke werk geversvereniging op te richten, misluk ten, waarna 2 September 1915 te Utrecht de A.K.W.V. werd gepresenteerd. Toen reeds kwam op de agenda als punt voor om vreedzaam met de arbeiders samen te werken en met het R. K. Vakbureau werd overeengekomen geschillen bii ar bitrage op te lossen. Vroeger ook al Dr Kortenhorst toonde zijn gehoor een aanplakbiljet, waarop de katholie ke werkgevers in Breda voor een ver gadering in Februari 1918, eveneens in ,,'t Zuid" werden uitgenodigd, „met vrije toegang en vrij debat. De jonge Bre dase vereniging was zeer actief en hield zich o.a. met de belastingpolitiek bezig, waarover ook toen gezegd werd, dat hoge belastingen kapitaalsvorming beletten om de zich sterk ontwikkeien- de bevolking een bestaan te verzeke ren. Zij, die nu de wenkbrauwen fron sen over de heffing-inééns na de tweede wereldoorlog, mogen bedenken, dat na 1919 gedurende 9 jaar een Oor logswinstbelasting heeft bestaan, die ruim 792 millioen vóór-oorlogse gul dens opbracht. Veel nieuws geschiedt er niet m de wereld, zo zou men haast kunnen zeggen. „Verbreek de organisatorische banden niet En toch, zo vervolgde dr Kortenhorst, hoeveel realistischer zijn thans de voor uitzichten voor de toepassing van de P. B o. dan toen 19 April 1919 de kath. sociale organisaties met haar Paas-ma- nifest de R. K. Centrale Raad van Be drijven in het leven riepen, die heiaas (door al te grote voortvarendheid en door gebrek aan zin voor realiteit) enige jaren later tot stilstand werd gebracht. I ,Ik zou vandaag niet durven beweren, dat bij een omzichtig beleid deze ca tastrophe niet voorkomen had kunnen worden". Daarom waarschuwde spr. er voor een zaak vooral niet op de spits te drijven en de organisatorische banden niet te verbreken. Dr Kortenhorst merkte voorts op, dat de verhouding tussen de jubilerende ver eniging en de katholieke sociale organi saties in het algemeen met de kath. staatkundige verenigingen, de R. K. Staatspartij later de K. V. P. in hoge maté bevorderlijk is geweest voor de behartiging van het algemeen belang, zoals wij katholieken dat zien. In landen als Frankrijk en Italië zijn juist door het ontbreken van principiële organisaties, die iets betekenen in de onderbouw van het politieke en sociale leven, massa's mensen in handen van het communisme gevallen. Constaterend, dat de integratie tussen krachten van de organen van de Staat de laatste 40 jaar zich in een snel tempo heeft voltrokken, in een goed overwicht en zonder overhaasting, kwam de heer Kortenhorst te spreken over het huidige kiesstelsel, dat z.i. moeilijk ideaal ge noemd kan worden en ontwikkelde hij zijn bekende denkbeelden over een Twee- Kamerstelsel, een Politieke Kamer en een Corporatieve Kamer. Belangrijke taak Z. H. Exc. mgr Jos. Baeten dankte vervolgens de „jubilaresse" voor het goede voorbeeld, dat zij aan het volk van West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaan- deren heeft gegeven. De bisschop wees in zijn toespraak op de belangrijke taak, die de Kath. Werkgeversvereni ging in de nieuwe tijd wacht. Een goede samenwerking, aldus mgr., is nodig bij de verwezenlijking van de P.B.O „Doe alles overeenkomstig de richtlijnen van het Evangelie. Dan kan uw mooie grootse plan niet mis lukken", aldus de bisschop. Meuten antwoordt Slechts overeenstemming over klein deel der vordering" „Slechts zeven posten van de lange schadestaat ad 3.500.000 welke ik heb ingediend, zijn mij vergoed. Over die ze ven posten ten bedrage van ongeveer 250.000 zijn de Staat en ik eens gewor- j den, over de andere posten konden wij geen overeenstemming bereiken", aldus verklaarde de heer Menten tegenover liet K. N. P., nu de nota van Minister Mul- derije het wil doen voorkomen, alsof de schaderegeling tot een eind is gekomen. De heer Menten zegt voorts, dat hij wettelijk binnen 60 dagen in beroep moest gaan bij de beroepscommissie v an het Commissariaat Oorlogsschade om zijn recht te verkrijgen in de andere v orde ringen op de staat. ,,Er is dus geen sprake van, dat ik finale kwijting heb gegeven. Ik heb slechts stukken getekend voor het kleine deel der schadevergoe ding, waarop de Staat mijn recht hééft willen erkennen", aldus de heer Menten. Z. H. Exc. mgr dr J. Hanssen. de coad jutor van d,e bisschop van Roermond, heeft Zondag tijdens een rede op de Katholieke landdag te Heerhugowaard een beroep gedaan op de Katholieken om bok in de politiek de eenheid te be waren. Na een aansporing tot eenheid en sa menwerking over de gehele linie ver volgde mgr: „In deze week zal die eenheid voor een nieuwe krachtproef worden gesteld. Is het nodig een beroep te doen op Uw eenheid en trouw? Het is reeds zo vaak herhaald, dat het een slagwoord is ge worden, het is echter geen zinledige for mule, maar volle realiteit: In de eenheid ligt onze kracht. De eenheid op politiek gebied is in ons land voor de Katholie ken een noodzakelijk middel om de gees telijke waarden veilig te stellen. Ze is ook in het huidige bestel de weg om De Mijnraad Bij K. B. is, te reke nen van 1 jLlnj 1952 aan mr G. E. van Waisum, te Delft, op zijn verzoek, eer vol onslag verleend als lid van de Mijn- raad en is met ingang van genoemde da tum voor de tijd va.n vier jaren benoemd tot lid van die raad, de heer J van de Kieft. te Bussum. ieder het zijne te geven in het kader van de sociale rechtvaardigheid. Ook voor de groepen, die vrezen dat zij achter ge steld gaan worden is juist de eenheid het krachtigste middel om aan haar trek te komen". Jacob Malikde Sovjet-Russische afgevaardigde in gesprek met de gedelegeerde van Nederland, de heer D. J. von Balluseck, voor de aanvang van de zitting der Verenigde Naties te New-York, waarin Malik's voorstel werd behandeld, Waarbij een beroep wordt gedaan op alle staten om het protocol van Genève van 1925 te ratificeren. Pater J. G. Meijer, Lazarist, die deken en pastoor was te Payang in China en na zijn verbanning uit China gelijk ge meld, met vacantie bij zijn familie ver toeft hoopt binnen een paar maanden via Amerika naar Formosa te vertrek ken. om daar zijn missiearbeid voort te zetten. K-L.M. krijgt tien „Super Constellationsen twee DC-6A's Zoals bekend heeft de K. L. M. in Ame rika tien Lockheed „Super Constella- tions"-verkeersvliegtuigen besteld. Deze vliegtuigen voorzien van „compound" motoren (zuigermotoren met turbines, die de uitlaatgassen in extra pk's omzet ten) zullen in Augustus a.s. in Amerika de eerste vlucht maken. De eerste Superconstellatioii" met „Compound" motoren bestemd voor de burgerluchtvaart zal begin 1953 wor den afgeleverd aan de K. L. M. Hierdoor zal het reeds in het komende jaar moge lijk zjjn oni met inbegrip van tussenlan dingen in hoogstens 14 UUL Per vlieg tuig van de nieuwe »aar de oude we reld te reizen. Ook wordt de R. L M.-vloot in de loop van 1953 o.a. versterkt met een vracht vliegtuig, n.L de Puhglas DC 6a. Thans blijkt uit eén mededeling van de K. L. M., dat deze maatschappij twee toestellen van dit type heeft besteld. Zij zullen worden genoemd naar wijlen generaal C. j. Snijders en naar dr M. H. Damrae, twee figuren die zich voor de Neder landse burgerluchtvaart grote verdien sten hebben verworven. De reusachtige hydro-electrisclie krachtstations aan de rivier de Jaloe, op j twee na de grootste ter wereld die de industriecentra van Noord Korea en een aanzienlijk deel van Mandsjoerije van stroom voorzien, zijn Maandagmiddag l door een luchtvloot van de V.N., bestaan- de uit vijfhonderd vliegtuigen, aangeval len en vernield. Vijf V.N.-toestellen gin- j gen verloren, maar geen enkele piloot is I ora het leven gekomen. De vernietiging van deze grote kracht- I installaties, die in het verlsden steeds door de geallieerden werden ontzien, wordt beschouwd als een ernstige waar schuwing, dat het geduld der V.N. bij de j onderhandelingen te Pan Moen Djon be-1 gint uitgeput te raken. Het bombarde- ment, dat grondig werd uitgevoerd, had volgens mededelingen van het hoofdkwar tier van het vijfde luchtleger een uitste kend verloop. De grootste der hydro-elec- trische stations werd vo 1 k°men verwoes t, de andere stations kregen voltreflersMIet was de grootste luchtoperatie van de Qe- hele Koreaanse oorlog. N morgenneen, mis.' Morgen is het geen Zondag. Daaraan her innert ons elke Zaterdag Harry Prikker wel. Morgengaan wij stemmen. Dus gebruik maken van oiis grondwettelijk recht en plicht tevens. Nu is er niet alleen stemrecht van wege de wettelijke bepaling. Voor ons geldt zeker niet minder de plicht om gebruik te maken van ons stemrecht en er een goed gebruik van te maken. Hoc u dat het. best kunt doen. heb ben ivij in de afgelopen weken bij her haling uiteengezet. Verwacht daarom vandaag van ons geen uitvoerig plei dooi. Er zijn in de verkiezingsperiode heel wat papieren in onze brievenbus ge stopt met loftuitingen op de eigen partijen, welke aan bescheidenheid niet mank gingen en niet zuinig waren met kritiek op andere partijen, Wel, dat hoort er nu eenmaal bij. Wij zullen zulks hier niet doen. Dat de ene partij de woningen als paddenstoelen uit de grond kan doen rijzen en een andere combinatie regeren kan zonder de be nodigde belasting te heffen, och, dat gelooft u toch niet. Wij zouden de diverse partijen kun nen kraken en de loftrompet laten schallen over de K.V.P. Maar nog eens, dat doen wij niet. Neen, wij confronteren u vandaag met uw geweten en vragen u om u eer lijk af te vragen, als u morgen in het stemhokje staat, bij welke van de par tijen de katholieke principen 't veiligst zijn. En wanneer men dan alle over wegingen van ondergeschikt belang op zij heeft gezet, zal men tot de con clusie komen, dat die partij de Kath, Volkspartij is. En dat deze K.V.P. onze beginselen het best in daden kan om zetten, indien zij zo krachtig mogelijk uit de stembus komt. Hetgeen inhoudt, dat elke versnip pering van katholieke stemmen en ieder xcaardeloos maken van stemmen voorkomen moet worden, Dan zijn wij er gerust op, dat u allen het puntje rood maakt voor de eerste candidaat van de eerste lijst. U weet wel: de eerste de beste is ook de beste ANALYST. hi de jaren dat de oorlog in Korea woedt heeft Lijongbu viermaal in het brandpunt van de oorlogshandelingen gelegen. De eerste grote slag, die Gissen Amerikanen en Noordkoreanen geleverd werd vond in dit gehoed plaats. Thans wordt de stad, terwijl de oorlog nog voortduurt, langzaam en voor zover mogelijk, herbouwd. Een der vele Koreaanse moeders, die dagelijks naar een groeiend aantal ruines starenHet jongste kind op de tng, een ander aan haar zijde en wat eens hu.i huisje was wellicht aan puin. Hoewel ik, het peil van uw artikelen wel kende, had ik niet verwacht, dat uw reactie op mijn briefje van Vrijdag jl. zo goedkoop zou zijn (1. Ofschoon ik het misschien had moeten verwachten, wil ik eerst m«jn verwonde ring uiten over het feit, dat U het briefje zonder toestemming plompverloren gepu bliceerd hebt. Het kost U als journalist Het argument (mag ik het eigenlijk wel een argument noemen?) van de kerkbe- smeuring is beneden peil. Het strekt U niet tot eer en het versterkt uw standpunt niet, wanneer U meent met zo iets te moeten komen aandragen. Geen welden kend katholiek zal een goed woord over hebben voor een zo betreurenswaardige domheid als van deze kalkers. Zo iets doet uiteraard weinig moeite om een opponent het oprechte streven van de K.N.P. alleen voor de argeloze lezer wat men noemt, in het zonnetje te zetten (2. De manier, waarop U dit deed, vind ik niet fraai: enige gezwollen uitdrukkin gen, die ik mij had laten ontglippen wor den met veel vuurwerk te lijf gegaan, maar de argumenten, die U aanvoert, zijn oud en naar het inzicht van de aanhang der K.N.P. niet steekhoudend (3. De veel geroemde eenheid is een hoog te waarderen goed, wanneer zij door een dracht geschraagd wordt. Het behoud er van is afhankelijk van het afwegen van wat men erdoor krijgt en wat men ervoor offeren moet. Naar het inzicht van de aan hang der K.N.P. is de K.V.P. onder in vloed van de P. v. d. A. en K.A.B. zo zeer naar links gezwenkt, dat er geen draaglijk evenwicht meer bestaat tussen krijgen en offeren. Wanneer bij de partij leiders er niet toe kunnen bewegen van koers te veranderen, achten zij het ver breken van de eenheid verantwoord (4. Gescherm met indrukwekkende namen of titels dient hierbij niet van invloed te zijn, dat is slechts intimidatie, het gaat om principes (5. Het „nu nog" betreffende de leiband is mij niet duidelijk. Nederland heeft nog altijd een socialistische ministerpresident, het gebeurt niet zelden dat in de Kamer K.V.P. en P. v. d. A. gezamenlijk staan tegenover de rest, de vele malen dat de P. v. d. A. na de oorlog de regeringslijn heeft kunnen ombuigen in een richting evenwijdig aan de lijn harer programma punten, is dat toch vrijwel uitsluitend met de steun der K.V.P. gebeurd? Smaken verschillen, maar „es ist nicht wahr" heb ben de Duitsers ook al gezegd (6. Tegen gebruik van het woord „haat" protesteer ik. Ik heb slechts „afkeer" ge schreven en haat komt onder katholieken niet te pas (7. Het woord „Russophiel,, slaat blijkbaar op het goedkope argument van prof. Rom- me over het samenvallen van communis tische stemmen met die van de heer Wei ter (8. Het zal U wellicht bekend zijn, dat men in de Kamer stemt naar eer en geweten in het belang van het land. Wanneer het nu in de communistische propaganda- tactlek paste om, naar ik meen 61 keer, te stemmen zoals de heer Welter in het belang van het land meende te moeten stemmen, dan is de schuld daarvan mijns inziens eerder te zoeken bij de commu nistische propaganda en strekt het de heer Weiter tot eer, dat hij zich daar niets van aantrok. In het kader van de algemene afkeer van het communisme probeert prof. Romme het echter voor te stellen alsof Welter met de communisten lamen- wwrltt# (9. maar schade (10. De K.N.P. is eeun principieel katholieke partij. De belangen van de Kerk en van het katholieke volksdeel zijn bij haar vol komen veilig. Waar het gaat om de bij zondere school, het grote gezin of welke confessionele belangen dan ook, staat zij schouder aan schouder met de K.V.P. (11. Daar kan de verdeeldheid geen schade doen. Bedoeld is slechts schade toe te brengen aan de te vergaande samenwer king met de P. v. d. A. Zou de K.V.P. daarbij tijdelijk op het tweede plan ko men. dan is dit geen groot bezwaar, want de P. v. d. A. kan alleen toch niets uit richten. als ze de grootste zou worden. Zodoende kan m.i- de verdeeldheid op het ogenblik de Kerk geen schade en het land slechts voordeel brengen (12. Niet gewend zijnde op krantengeschrijf in te gaan, spijt het mij al lang weer mij tot deze onverkwikkelijke pölemiek te hebben laten verleiden (13. Gezien de ongevraagde publicatie van mijn eerste briefje, lijkt het mij wel ge wenst ter wille van een mogelijke scheve indruk door Uw naschrift, U althans te verzoeken ook dit schrijven te publice ren (ter wille van de sportiviteit dan zo mogelijk Dinsdag nog) (14. W. H. C. SCHMITZ Raamstraat 12. Delft. Naschrift. 1. Hiertegen kan ik niet polemiseren. 2. Wie waar dan ook kaatsen wil, moet de bal verwachten. Overigens alleen do zaak geen personen. 3. Voor wat U zich laat ontglippen zijn wij niet verantwoordelijk. Argumen ten zijn oud, maar blijven o.i. nieuw. 4. Het standpunt van de Welter-groep is ons bekend. We houden ons nog altijd liever aan verscheidene hoogste instanties dan alleen aan de heer Weiter. Datzelfde kan de K.V.P. ook zeggen. Felle afkeer is inderdaad wat zachter dan haat. Maar in de practijk scheelt het vaak heel weinig. Uw argument gebruikten we in om gekeerde richting. U behoeft er dus niets achter te zoeken. Dat argument hebben wij niet ge bruikt. Het meestemmen moet beke ken worden naar de motivering. Nu is de heer Weiter bijv. in de buiten landse politiek anders georiënteerd dan de K.V.P. 10. We vinden de afkeuring uwerzijds ruiterlijk. We kenden het feit al enige dagen, maar hadden het niet gepu- 5. 6. 7. 9, in verband met uw opinie omtrent het denkende deel der katholieken. 11. U moet toch in dit opzicht niet te hard van stapel lopen. U moet eens onderzoeken in hoeverre de heer Weiter zich voor schoolgeldregelingen interesseert wat toch een heel be langrijke zaak is. En waarom hij voorts ontbrak als voorstemmer bij de jongste verhoging van de kinder bijslag. U moet Elsevier eens naslaan, waarin de middenstander Hooy schreef over de belastingpolitiek van Lieftinck. U moet eens nalezen de handelingen der Eerste Kamer over het beleid van genoemde minister. 12. Deze mening kunt U hebben, maar voor een proefneming in de practijk zijn we beducht. 13. We hebben er helemaal geen spijl van. Openlijk debat is beter dan ver zurend gekanker ondergronds. 14. Daaraan is bij deze voldaan. En sans rancune. Vurigheid is geen on deugd. HENK VAN DER MAZE. In een hoofdartikel van „De Maasbode" van hedenavond zegt de heer F. Duyn- stee, na nogmaals de zienswijze var. Steenberghe, Baron van Voorst tot Voorst en Sassen gereleveerd te hebben aan het slot: Al weten wij dc ontstemming groot en begrijpen wij. dat vele katholieke kiezers zullen menen uitdrukking te moeten geven aan hun bezwaren door de katholieke oppositie ter Tweede Kamer te versterken, wellicht in de hoop aldus de K.V.P. van buhen af te activeren tot koerswijziging, toch be hoort men zich af te vragen of degene die zich wil aansluiten bij de uitspra ken van de gezaghebbende en bevoegde mannen die wij hierboven citeerden niet een, ook zuiver politiek gesproken, meer verantwoorde keuze doet. Dit is de ravage, ivelke werd aangericht op de vierde étage van het gebouwencomplex van Philips aan de Emmasingel te Eindhoven, tengevolge van een ontploffing, welke zich Maandagmorgen vroeg heeft voorgedaan. Met de „Zuiderkruis", die gisteren zevenhonderd uit Indonesië repatriëren- den te Rotterdam heeft ontscheept, is tevens voor verlof met zijn gezin aange komen de Nederlandse immigratie- en iandbouwattaehê in Nieuw-Zeeland, de heer H. de Bruin. Hij verklaarde o.rn.. dat de in 1949 in Nieuw-Zeeland aangekomen 18 Neder landse landarbeiders en de kort daarop gevolgde 400 uit Indonesië gedemobili seerde Nederlandse militairen de eigen- Iijke wegbereiders zijn geweest voor de later gekomen emigranten. iSh» aantal voor Nieuw-Zeeland is reeds tot 7000 ge stegen en men hoopt dit cijfer nog dit iaar tot 10.000 te kunnen opvoeren. De vraag naar arbeidskrachten is in Nieuw-Zeeland bijzonder groot. Het enige probleem is de huisvesting. Men is bezig met de aanleg van ver schillende stuwdammen voor het ver- Ten einde onze lezers zo snel mogelijk in tc lichten over het verloop van de zal in de nacht van Woensdag op Donderdag a.s. een extra ochtendblad worden gereedgemaakt, waarin de namen van de gekozenen en de in de verschillende kiesdistricten uitgebrachte stemmen zullen worden vermeld. Speciale maatregelen zijn getroffen om deze speciale verkiezings-editie zoveel mogelijk in de vroege ochtend van Donderdag 26 Juni ten huize van onze ezeis te doen bezorgen. Slechts in de tjlaatsen waar wij voor deze bezorging op de postdienst zijn aangewezen zal de uitreiking van liet extra ochtendblad niet eerder kunnen geschieden dan in de namiddaguren: een inconvenient voor onze post-abonné s, dat wij betreuren, doch bij de huidige loop van dc post treinen met de beste wil niet kunnen verhelpen. DE DIRECTIE. wekken van electriciteit en drarvcor zijn al veel arbeidskrachten nodig. Hoe ver legen men in het algemeen om werkers zit, blijkt daaruit, dat prachtige kersen boomgaarden moeten worden omgehakt, omdat er geen mensen zijn om de kersen te plukken, T aalmoeilijkheden De voorbereiding vanwege de enrgran- ten zelf laat jammer genoeg nogal eens te wensen over. Zij kunnen b.v. op net schio. dat hen vervoeid nog les krijgen :n de Engelse taal. maar meermalen komt het voor dat er vóór Curasao z® goed als niemand zich op de cursussen iaat zien. Teleurstelling komt sporadisch voor en meestal is die dan. nog te wijten aan het feit. dat men zo goed als geen Engels kent en zich dan ook niet kan uitspre ken, Nieuw-Zeeland laat in principe alleen vrijgezellen toe, maar in de praktijk komt het wel voor. dat 'gehuwden zonder kinderen in de landbouw worden toe gelaten, mits het vakmensen zijn. Weit de intellectuelen betreft, in be ginsel erkent Nieuw-Zeeiand geen en kel diploma, maar ook hier wordt de theorie soms door de praktijk verdron gen. Zo heeft de Nieuwzeelandse rege ring onlangs nog zes landbouwinge nieurs uit Wageningen laten overko- komen, wier diploma we] degelijk in aanmerking werd genomen en men doet nu ook moeite om een 20-tal Delftse ingenieurs te krijgen voor de weg. en waterbou.w. Er is voor®.! gebrek aan landbouwar- beiders, zuivelarbeiders, typografen, bouwvakarbeiders, lassers en machine bankwerkers. Meisjes gevraagd Voor de Nederlandse jongens in Nieuw-Zeeland zou het goed zijn als er meer Nederlandse meisjes kwamen, aldus de heer De Bruin, Zij kunnen volon werk brijgen, b.v. in het hotel- bedrijf, in de hiushouding en als steno typiste (in het Engels). Ouders behoe ven voor hun dochters niet bevreesd te zijn. ook niet in het hotelbedrijf. Wie jn de huishouding is, is geen dienstbode, want rangen en standen kent men niet. Ten aanzien van de geestelijke verzor ging worden, volgens de heer De Bruin, de Katholieken het beste opgevangen, omdat in Nieuw-Zeeland de Fathers van Mill Hill werkzr.am zijn, bijna allemaal -Vaderlanders. Voor de Protestanten is cr tot nu toe slechts één dominee.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1