Gruber confereerde met Tito Scherp verzet tegen het Kremlin Het heilige niet heilig behandeld ADENAUER LAAT ZIJN TIJD SCHEMA LOS DOM-CATASTROFE bracht verrijking Gijsbert Japikx-brug in Bolsward Indonesiërs boos over Philips- vestiging Spoorwegtunnel onder Noord zeekanaal wordt ruim 3 km lang 1 De camera op 't buitenland <r Houten kerkje afgebrand Wordt Middenweg primair Persberichten Koning Talal Donder dag naar Jordanië Robert Morel 's Leven van Maria op de Index Een steur in liet zalnmet Het nieuwe binnenvaartrecht Ratificatie der Europese Verdragen minstens drie maanden verschoven Generaal Clark aangevallen Op hol geslagen paarden belaagden stoet van autoriteiten Vliegtüigaanmaak voor Korea bedreigd Ontsnapte gevangenen zaaien paniek Uitzuiging door buitenlands kapitaaV9 Uitkomst voor jong gehuwden? J In Velsen werkt men droog Ponten zullen blijven zorgen voor de „bovengrondse overzet" J Ds. Loos met verlof Wordt „Veendam" eenpijper? Harry Prikker. WOENSDAG 25 JUNI 1952 PAGINE 3 K.L.M.-BUSDIENST C.S. A'DAM—SCHIPHOL „Visje" van 2,60 meter Nu eerst model charterpartijen BONN: Ondergrondse vondsten Bij betoging in Osaka JOS VAN SEGGELEN KOTTER ZAT VEERTIEN DAGEN VAST Roosendaal wil volgens nieuw systeem bouwen Woningen na deriig jaar eigendom Burgemeester A. Freijters van Roosen daal deed Dinsdag de raa<l na dc verga dering een belangrijke mededeling waar- van meteen in principe een voorstel wcrd ffemaakt, nl.: de voorlopige bouw van 48 woningen volgens een nieuw huurkoop- systeem. Hierbij stort de geïnteresseer de duizend gulden bij het betrekken van de nieuwe woning, betaalt wekelyks ge middeld 9.60 en is dan na verloop van dertig jaar eigenaar van de voning De dichting van de Braakman OOK PRINSES IRENE NAAR MADURODAM „WATERMAN" BRENGT NEDERLANDERS NAAR CANADA Anders dan in Rotterdam Over zes jaar met commentaar Schip zou grondige restauratie ondergaan Naar wij vernemen, zou het in dc be doeling liggen het uit 1923 daterende 15.652 br.t. metende s.s. „Veendam" van dc IIoUand-Amerika-Lijn, wanneer het op 31 October a.s. uit New-York te Rot terdam zal zijn teruggekeerd, te gaan restaureren. Het nieuwe toeristenschip, dc „Maasdam", ls dan reeds in de vaart. DE VAKORGANISATIE VAN HOOFDARBEIDERS Zeer aanbevolen Gegijzeld Nog meer beroerd Nog beroerder O w DE OOSTENRIJKSE MINISTER yan buitenlandse zaken, Gruber, beëin digde heden een vijfdaags bezoek aan Joego-Slavië. Te Wenen w®r \®rT klaard, dat deze reis vooral ten doel bad besprekingen te voeren over een aantal sinds geruime tijd, eigenlijk smds het einde van de oorlog tussen de twee ïan- den hangende kwesties als het handels verkeer. het kleine grensverkeer en de terugkeer van de laatste krijgsgevan genen. Ofschoon dergelijke vraagstukken natuurlijk het gemakkelijkst in een direct gesprek kunnen worden opgelos vereisen zij toch onder normale omstan digheden geen contact op zo hoog niveau- als thans heeft plaats gehad. Daarom mag men mede i-n toch we^ cnigci- mate sensationele bezoek een diepere betekenis hechten. Want het is de eerste maal sinds de oorlog, dat een staatsman uit het Westen een officieel bezoek aan maarschalk Tito heeft gebracht. Het gewone diplomatieke contact is vanzelf steeds in stand gehou den en nadat de Joegaslavische commu nistische dictator met zijn land uit de Kominform was gestoten, nog intenser gemaakt. Maar er bleef een ideologische afstand, welke heide partijen handhaaf den en eerbiedigden. Het Westen bleef zijn absolute afwijzing van het commu nisme, ook van het Joegaslavische natio naal communisme, onverminderd vol houden. Tito van zijn kant verklaarde geen voetbreed t-e zullen afwijken van de Marxistische leer. Maar Joego-Slavie vormde geen bedreiging meer voor het Westen; het begon ei\zelfs- Z1J het louter militair, in zekere zin dee] van uit te maken. En een dergelijk* situatie schept automatisch bindingen, welke in het internationale leven betekenis en waarde «ebben. De vraag, waarom juist een Oosten rijkse minister van buitenlandse zaken <3e eerste diplomaat uit het Westen was om Joego-Slavië officieel te bezoeken, lijkt ons tamelijk ijdei en overbodig. Men heeft de reis van Gruber in verband wil len brengen met de toairnée, welke de Oostenrijkse bondskanselier Figl on langs naar Londen. Washington en Parijs heeft gemaakt. Het is natuurlijk moge lijk, dat de bondskanselier in de drie Westelijke hoofdsteden van de plannen van minister Gruber mededeling heeft gedaan. Men heeft daarvoor echter geen enkele aanwijzing; dat Gruber in zekere zin, in opdracht bijv. van Washington naar maarschalk Tito zou zijn gegaan, lijkt ons zelfs een fantastische veronder stelling, ook als men mag aannemen, dat de Verenigde Staten graag op de hoogte zullen worden gesteld van de indrukken en ervaringen van Gruber in Joego slavië. WEL KAN HET enigszins verbazen, dat Oostenrijk deze stap heeft gezet. Oostenrijk toch is nog steeds voor 'n aanmerkelijk deel door de Russen bezet, die er naar bulten ten minste, voor hun doen tamelijk zachtzinnig optreden, maar die toch nog altijd bezetters zijn, die zich tezamen met hun Westelijke collega's met alle regeringszaken van Oostenrijk Koning Talal van Jordanië cal Donder dag Zwitserland verlaten en per schip uit een Italiaanse haven naar zijn land vertrekken, aldus Is Dinsdag van ge woonlijk betrouwbare zijde te Genëve vernomen. De Jordaanse premier, die Maandag in Lausanne is aangekomen om de terug keer van de koning te regelen, zal naar Amman terugvliegen terwijl de koning onderweg is. Intussen is nog niets be kend van de plannen van koningin Zain. Zoals men weet, heeft zij zich voor haar echtgenoot schuil gehouden sibds hij on geveer veertien dagen geleden in Lausan. ne arriveerde. Samenwerking8 5' Spoorwegen, achtmaal per werkdag een rechtstreekse autobusdienst Centraal Station Amsterdam—Schiphol gaan on derhouden. Deze dienst is bestemd voor luchtreizigers van en naar het Noorden. Oosten en Zuiden van ons land. Hij sluit aan en geeft aansluiting op de meest daarvoor in aanmerking komende trein verbindingen. De bestaande K. L. M.-busverbindingen Schiphol—Leidseplein, Schiphol—'s-Gra- venhage-Rotterdam v.v. blijven bestaan. bemoeien. De Oostenrijkse regering is dus wel verplicht in alle belangrijke aan gelegenheden minstens enigermate reke ning te houden met hetgeen de Russen in hun hoofd hebben. En dan lijkt het ietwat vreemd, dat juist een Oostenrijker naar Joego-Slavië gaat. naar het land, dat door Moskou als een verrader wordt gebrandmerkt en verafschuwt. Ook daar behoeft men geen bijzondere motieven achter te zoeken, maai- merkwaardig ligt de zaak toch wel. Van Joegoslavische zijde heeft het officiële orgaan van de communistische partij daar te lande, de .Borba", de hoop uitgesproken, dat deze besprekingen de grondslag zouden leggen voor verdere vruchtbare samenwerking op economisch, politiek en cultureel terrein. Het voegde er aan toe, dat dit bezoek moest worden beschouwd ,,als een logische consequentie van de voortdurende verbetering van de betrekkingen tussen de twee landen sinds het einde van de oorlog". Deze oorlog heeft natuurlijk conflicten tussen Oostenrijk en Joego-Slavië uit gelokt, andere uit de oude tijd wat ver scherpt. Maar over de vroegere twee dracht in 'zake Zuid-Kariiïihië wordt nauwelijks of niet meer gesproken. De bladen van Tito hebben zelfs de laatste tijd de goede behandeling van de Slo veense minderheid in dat gebied gepre zen; ..zij is niet blootgesteld aan de druk, welke 'in vroeger tijden daar wel eens werd uitgeoefend". Sterk wordt ook geaccentueerd, dat de gemeenschappelijke belangen van de twee landen: het communistische Joego slavië en het oer-Westerse Oostenrijk, gelegen zijn ..in het scherpste verzet tegen de imperialistische strevingen van de Sovjet-Unie, welke o.m. blijken uit de Kominform-blokkade van Joego- Slavië en Ruslands weigering om aan de totstandkoming van het staatsverdrag met Oostenrijk mede" te werken". En dan zal zeker ook de kwestie-Triëst, vooral in gesprekken met Tito, aan de orde zijn geweest, in die zin, dat Triëst moet zijn de wég naar de zee voor geheel Centraal- Europa. Dat op dit punt tussen Joego- Slavië, Oostenrijk en Italië nogal ver schillen van opvatting bestaan, is vol doende bekend. Dat ze echter in een gesprek van twee nader tot de oplossing zouden kunnen worden gebracht, lijkt ons zeer twijfelachtig. De z.g. irredenta zijn de penibelste vraagstukken in de idternationale politiek en op zo'n ;punt zal Tito ook tegenover Gruber het minst toeschietelijk zijn. Door tot nu toe onbekende oorzaak is gisteravond omstreeks half tien plotseling brand uitgebroken in het houten nood- kerkje van liet woonwagenkamp in het Heugemerveld te Maastricht. In minder dan geen tijd werd het kerkje in een vuurzee herschapen, zodat op verre afstand de brand zichtbaar was. Behalve het gebouwtje met practisch de gehele inventaris alleen de gebroken altaar steen werd later teruggevonden wer den de aangrenzende houten fröbcl-school en de ontspanningslokalen een prooi van het vuur. De brandweer, die vrjj spoedig met groot materieel ter plaatse was, stond machteloos om nog iets aan de vraatzucht der vlammen te onttrekken. Dank zij de gunstige windrichting liepen dc op tien meter afstand gelegen woonwagens geen gevaar. In liet omgekeerde geval zou dc ramp niet te overzien zijn geweest. Voor het kamp en de paters van het rectoraat betekent deze brand een ont zettend verlies. Voor het eerst na dertien jaar is in de Nieuwe Merwede een steu.r gevangen. De vis werd verschalkt in een zalmnet door twee broers, afkomstig uit Har- dinxveld, di etegenwoordig in Rotterdam wonen. Zij bevonden zich in een kleine houten roeiboot en wisten de eronme vis, die 2.60 meter lang was en 205 pond woog, binnenboord te krijgen. Toen later drie andere vissers waren aangeklamp werkte men de vangst direct weer buitenboord en namen de vis op sleeptouw. Een steur van dergelijke afmetingen kan namelijk gemakkelijk een roeibootje uit elkaar slaan. Aan de afslag te Hardinxveld werd de buit gekocht door de heer R. van de Bou'.t, die hem doorverkocht aan de firma Wijnbelt in Woudrichem. De steur bevatte een grote hoeveelheid kuit, welke juist de waarde van deze vis uitmaakt, omdat daarvan kaviaar wordt gemaakt. De vis heeft in Hardinxveld veel be kijks getrokken. Bij Kon. Besluit van 23 Juni 1952 is bepaald, dat de wet van 24 Juni 1939 (Stbl. 201) hëudcnde nieuwe wettelijke regeling van het binnenvaartrecht op 1 November a.s. in werking treedt. Van de inwerkingtreding zijn uitge zonderd die bepalingen der wet welke enerzijds een dwingende aansprakelijk heidsregeling en anderzijds een voor dat geval gewenste wettelijke aansprakelijk heidsbeperking voor het vervoer per schip bevatten. Het bezwaar tegen invoe ring van deze bepalingen is, dat het ver voer over land, waarmede de binnen scheepvaart gewoonlijk moet concurre ren dergelijke bepalingen met kent. Om deze reden is dan ook reed» bij de be handeling der wet in 1939 door minister Gosefing toegezegd, dat niet tot invoe ring van de dwufgende aansprakelijk heidsbepalingen zou worden overgegaan, voordat deze in het kader ener coördina tie met dc bepalingen voor het vervoer te land nader zouden zijn bezien. Deze coördinatie heeft nog niet kunnen plaats. 11 "voor de invoering van het nieuwe recht is een termijn van ruim 4 maanden ge kozen, 'teneinde de belanghebbenden de gelegenheid te geven tot het Opstel en van een of meer model charterpartijen en bijbehorende bevrachtingsvoorwaar- den ten behoeve van diegenen, die wen sen af te wijken van een aantal der m de nieuwe wet vervatte bepalingen van aanvullend' recht. Dr Adenauer, de Westduitse bondskan- Het boek van de jonge Franse schrijver Robert Morel ,,La Mère. vie de Marie" is door het H. Officie op d* Index der verboden boeken geplaatst Van dit boek is reeds een Duitse vertalm* verschenen onder de titel „Das Letjen Maria's". Het pauselijke blad de Osservatore Romano tekent bij deze veroordeling aan, dat de schrijver zich niet gehouden heeft aan de geboden noodzaak het, heilige heilig te behandelen (Sancta sancte tractanda). De H. Maagd moet de mensen voor gesteld 'worden in alle waardigheid van het zuivere licht des Geloofs en van de katholieke traditie en met een bijzondere eerbied. Om over de H. Maagd te schrij ven is een grote theologische en histori sche voorbereiding nodig. Tevens een zekere verfijning van geest en uitdruk kingsvermogen. In het bijzonder dient het bovennatuurlijke licht van de Open baring in het oog te worden gehouden. Aan deze fundamentele voorwaarde nu heeft Robert Morel in zijn boek ,,La Mère" niet voldaan. Ofschoon aan de jonge katholieke auteur niet ontzegd' kan worden, dat hij de eerlijke bedoe ling heeft gehad, een historische Ma donna aan zijn lezers voor te stellen, ontdaan zoals hij het zegt van kronen en gewaden en andere opsieringen, die volgens hem een soort samenzwering van vereerders van Maria vormt, moet gezegd worden, dat de middelen, die hij ge bruikte om zijn min of meer lofwaardige bedoeling te verwezenlijken verre van goed. toepasselijk en toelaatbaar zijn, Hij haalt legenden cn de waarheid van het Evangelie doOp elkaar en bedient zich overvloedig van gegevens uit de apocriefen, zonder zich om dc historische juistheid ervan te bekommeren. Na enkele voorbeelden aangehaald te heb ben constateert het pauselijk blad, dat aldus uit het boek een heterogene figuur opdoemt, weinig decent voor de gelovi gen en belachelijk voor de ongelovigen. Hii heeft in zijn figuur vooral het menselijk natuurlijke naar voren ge haald. Als voorbeeld wordt de beschrij ving van de geboorte van de H. Maagd genoemd. De schrijver beweert de H. Maagd slechts neer te halen, om haar des te hoger te kunnen verheffen, maar hij schildert in werkelijkheid een min of meer vulgaire vrouw. „J'ai respecté Marie et ses mystères", zegt hij, maar hij heeft het een noch het andere gedaan. Hij beschrijft een vrouw, die aan vlese lijke beproevingen ten prooi is, een vrouw die in het openbaar door haar kind, door Christus berispt wordt. Het blad gaat npg nader in op de realistische wijze, waarop Morel gemeend heeft de H. Ma8gd te moeten beschrij ven, om tot de conclusie te komen dat zijn Madonna niet die is, welke wij kennen uit de H. Schrift en door de katholieke traditie. ,.Ik wist vooruit" aldus Morel, ..dat de protestanten mijn werk zullen goedkeuren". Inderdaad, zijn boek is protestants van inspiratie, maar de katholieken zijn er nu door het H. Officie tegen gewaarschuwd, aldus het pauselijke blad. (Van onze correspondent). BONN, Dinsdag. TWINTIG jaren moet het nog du ren, vóór de dom van Keulen geheel in zijn oude glorie zal zijn hersteld. Nog altijd is het groot ste monument aan de Rijn door een grijze wand van voor de leek ver der ondefinieerbare bouwplaten in tweeën gedeeld. Het majestueuze priesterkoor met de krans van ka pellen en de kruisbeuk zijn sedert geruime tijd weer in gebruik. De Keulenaren hebben zich gewend aan het grauwe gezicht. Zij zijn al blij, dat nu tenminste niet langer de kettingen der lieren als monster lijke spinnedraden van de voorlo pige houten zoldering van de kruis beuk hangen. Zo was het nog, toen de dom weer pas in gebruik was. Nu ratelen de lierket tingen alleen nog maar achter 't grijze scherm. Daar is het wenk nog niet zo ver gevorderd, dat men de ranke lijnen weer naar de gewelven ziet opstreven. Daar is het niet anders dan een grote rommelige bouwplaats met stel- 'ingen, die reiken tot aan de bloot liggende dakspanten. Het licht valt er in een zware bundel binnen door de huisgrote wonde, die nog altijd gaapt, waar eens de kleurige rozet tussen de beide torens de zon nestralen in honderd kleuren uiteen liet spatten. Een beetje triest is het hier nog altijd, triester, dan men aan de vrij gave buitenkant van t bouwwerk zou kunnen vermoeden. Maar de catastrofe heeft voor de Keulse dom een verrijking ge bracht. Bii de uitgraving van het middenschip is men namelijk op de fundamenten van de oude Romaan se dom gestoten, die de voorganger van het gothische meesterwerk is geweest. Men heeft hier dc funda menten bloot gelegd van het weste lijke deel van de in 870 ingewijde dom. Aan de hand daarvan heeft men kunnen berekenen, dat het hoogaltaar daarvan gestaan moet hebben op dezelfde plaats, waar zich thans het hoogaltaar der nieu we kerk bevindt. De Romaanse domkerk moet de vóór die tijd ongekende lengte van vier en negentig meter hebben ge had. Zij is afgebrand in hetzelfde jaar. waarin bisschop Konrad von Hochstaden meer dan zevenhonderd jaren geleden de eerste steen voor de nieuwe kerk legde. Nog oudere herinneringen aan het Romeinse verleden van de stad Keulen zijn opgegraven. De grondslagen van de oude dom bleken namelijk een ste nen Romeinse waterloop te door snijden. die in de vierde eeuw na Christus moet zijn gebouwd. AAN het einde van het zijschip van de oude dom zijn de fun deringen gevonden van een grote vierhoekige kapel. Hier was de beroemde Edmundus-kapcl, die ouder geweest moet zijn dan de Romaanse dom. Edmundus' stenen graf is ingemetseld in één der pij lers, waarop nu de dom steunt. Aan de andere zijde van de dom heeft men het oorspronkelijke graf bloot gelegd van bisschop Konrad, de eerste bouwheer. Er waren nog resten in te vinden van schitteren de paramenten uit brokaat cn Chi nese zijde. Het lijk van Hochstaden is na de voltooiing van het koor der kerk in een zijkapel bijgezet. Blijkbaar waren delen van de kost bare gewaden, waarin de bisschop begraven was geworden, reeds zo ver vervallen, dat men het niet nodig had geacht, ze mee naar het nieuwe graf over te brengen. De Rijksadelaar was op de borduursels nog te herkennen. Ook het graf der beide aartsbissehop- pen van Keulen uit het geslacht der Wit- telsbacher, is bloot gelegd. Het bleek echter reeds ten dele te zijn verwoest en volledig te zijn geplunderd. In de tijd der Franse revolutie hebben hier name lijk Franse soldaten huis gehouden. Zij hadden toen dc dom tot paar denstal gedegradeerd en de overle vering nu bevestigd zeide reeds, dat zij de kostbaarheden uit de Wittelsb'acher graven in de Keulse bierkroegen te koop hadden aangeboden. Wereldoorlog no. II is nu eenmaal niet de eerste oorlog, waaronder de trotse dom te lijden heeft gehad. Maar zijn machtige spitsen hebben zich voor geen krijgsheer gebogen. Nog staan zij als wachtposten van het Avondland uit te kijken over een wanordelijke mengeling van ruïnes en gepleisterde paleizen van nieuwe zakelijkheid. Een mengeling van vergane glorie en onverslagen levensdrang, dat is het nieuwe Keu len, dat aan de voeten van de dom kerk hergroeit en dat nu weer vier machtige stalen armen uitstrekt naar de andere oever van vader Rijn. Bij al wat aan de linkeroever van de stroom verloren ging, ïs het een kleine troost, dat de machtige dom ook in de dagen van 't bruutste geweld, zijn armen veilig heeft uit gestrekt over dat kleine stukje Ro maanse historie, dat nu is blooj ge legd. Het zal in de toekomst te zien blijven in een klein ondergronds museum, dat onder de vloer dei- herstelde kerk zal worden inge richt. Volgens berichten uit Tokio is te Osaka in Japan een voertuig aangevallen, waar in de Amerikaanse bevelhebber van het Zuidwestelijke gebied, generaal Carter Clark, gezeten was. Meer dan 1000 studenten, arbeiders en Noordkoreanen wierpen stenen naar dc auto's van buitenlanders ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de Ko- reaanse-oorlog, terwijl een „Mololof cock tail" werd geworpen naar de Amerikaanse generaal, die, naar gemeld, slechts lichte huidverwondingen heeft opgelopen. De politie van Tokio heeft medegedeeld, dat zij in het gehele land moeilijkheden verwachtte. Documenten waren ontdekt, die de 600.000 Koreanen in Japan oproe pen, tegen de Japanse autoriteiten te ageren. Van deze Koreanen, aldus dc po litie, behoort tenminste een goed georga niseerde kern van 50.000 lot de „vijfde colonne". Gisteren is op 69-jarige leeftijd over leden een bekende figuur in het, katho liek verenigingsleven van Den Haag. de heer Jos van Seggelen. De heer Van Seggelen was van huis uit metaalbewerker. In 1911 werd hij gekozen tot lid van het hoofdbestuur van de R.K. Bond van Overheidsperso neel „St. Paulus" en in 1912 tot secre taris van die bond. In 1918 werd hij bezoldigd bestuurder Tot zijn pension nering in 1946 bleef hij werkzaam als bondssecretaris en redacteur van het bondsorgaan. Niet alleen in de katholieke arbeiders beweging heeft. de heer Van Seggelen zich bewogen. Hij was ook bestuurslid van de Katholieke Bond van Slecht horenden en ijverig lid van de Katho lieke Garde in Don Haag. De heer Van Seggelen was een vlot chylist, die zich Ook gaarne in dicht vorm uitte, wanneer het onderwerp, waarover hij te schrijven had. hem als diepgelovig katholiek begeesterde. Vrijdag a.s. zal de begrafenis plaats hebben op het St. Barbara-kerkhof aan de Binckhoutlaaii, na de plechtige Requiemmis, welkè om half 11 in de kerk van de H. Martha aan de Hoefkadé voor zijn zielerust zal worden opge dragen. .Precies 14 dagen heeft het garnalen-kot- tertje C. G. 1, uit Callantsoo-g, op het strand van Wijk aan Zee vast gezeten. Gisteren was de kans zo gunstig, dat schipper J. van Egmond, die met de Urn. 206 voortdurend geprobeerd heeft zijn ongelukkige collega vlot te slepen, de grote ruk heeft gemaakt. Met het spring tij als gewaardeerde hulp is de C. G. 1 viot gekomen en door de IJm. 208 de pie ren van IJmuiden binnengesleept. seller, heeft thans gecapituleerd voor de stroming in zijn eigen coalitie om achter de ratificering van de Europese verdragen geen spoed te zetten, doch het parlement gelegenheid te geven voor een grondig onderzoek, zo is van de zijde van de liberale partij verklaard. De kanse lier heeft er tijdens de Dinsdag gehou den zitting van het kabinet van af ge zien zUn tijd-schema, dat een ratificering nog voor de parlementaire vacantie voor zag, aan te houden. Reeds tweemaal had de raad der oud sten van het parlement zich tegen Adenauer's streven verzet en de kanse lier wil het risico ontlopen dat zijn tijd- plan Donderdag door de bondsdag zal worden verworpen, hetgeen als een over winning der oppositie zou kunnen worden beschouwd. Het ligt thans in de bedoeling in Juli slechts de eerste lezing in de bondsdag te houden. De beslissende lezing zal dan eerst eind September of begin October kunnen plaats hebben. Het uitstel wordt in Bonn voornamelijk toegeschreven aan aanvaarding der verdragen een conferen tie der westelijke geallieerden met de Sovjet-Unie tot stand te brengen. Het te Karlsruhe gevestigde West duitse gerechtshof, dat moet waken te gen schending van de (West) Duitse grondwet, heeft Dinsdag een door de so cialistische oppositie aanhangig gemaakt geding behandeld, waarin de regering- Adenauer er van wordt beschuldigd zich niet te storen aan het recht der volks vertegenwoordiging om met buiten landse mogendheden gesloten overeen komsten goed te keuren of te verwerpen. Het hof zal 29 Juli a.s. uitspraak doen. Intussen heeft de Westduitse regering in haar nieuwsbulletin gegevens ver strekt over de sterkte van het gezamen lijke Duitse contingent in de Europese defensiegemeenschap. De oorlogssterkte zal 500.000 man bedragen, de vredes- sterkte 90.000 man minder. Deze aanvallen zijn bij verdrag vast gelegd en door alle ondertekenende sta ten aanvaard. Het verschil tussen oor- logs- en vredessterkte is hierin gelegen, dat in geval de verdediging in werking moet treden, bij de actieve eenheden nog de wens, die ook in de regeringspartijen j verzorgingstroepen komen die in vredes- steeds meer tot uiting komt, om voor de tijd niet nodig zijn. (Van onze correspondent) In Bolsward is gisteren behalve een nieuwe rondweg om de stad ook een brug geopend door de Commissaris der Konin gin in Friesland, mr H. P. Linthorst Ho- man. Die brug heeft men genoemd naar ëen van d* grondleggers van de Friese letterkunde, de dichter Gijsbert Japikx. die in 1603 in Bolsward werd geboren. Inwoners van Bolsward hielden, al vorens de brug officieel werd ge opend, een „gesprek bij de brug". Hierin gaven stedelingen, boeren en schippers hun mening over de tot stand- koming van deze brug te kennen. Waren de stedelingen enthousiast, de schippers waren dit uit de aard der zaak minder, terwijl de boeren hun bezwaren naar vo ren brachten betreffende het verloren gaan van kostbare cultuurgrond. Gijsbert Japikx zelf. vergezeld van een aantal dames, gekleed in oud en nieuw Fries costuum, was aanwezig. De „dich ter" wees op het grote belang van dit ge beuren en daarna vroeg hij mr Linthorst Homan de opening te verrichten van de brug, die zijn naam zou dragen. Een relief van deze Friese dichter, ver vaardigd door de beeldhouwer J. A. de Maa uit Leeuwarden, werd onthuld door een van de nakomélingen van Gijsbert Japikx, de heer N. Holkema. Enige tijd geleden hebben een aantal ingezetenen van Bolsward de hoofden bijeengestoken Op 25.000 arbeiders, die werkzaam zijn bij de productievan de „Sabre"-straal- jagers voor Korea en die heden, Woms- dag, middernacht in staking dreigen te gaan, heeft de regering te Washington een dringend beroep gedaan, van dit voor nemen af te zien. De betrokken arbeiders zijn werkzaam in vier fabrieken, drie in Californië en een in Ohio. Vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers zijn uitgenodigd om Donder dag te Washington onder leiding van een regeringsbemiddelaar besprekingen te be ginnen. Ongeveer honderd van de 350 gevange nen, die enkele dagen geleden bij een opstand uit de gevangenis op het Bra ziliaanse eiland Anehieta zijn ontsnapt, zijn er in geslaagd de omsingeling door politietroepen uit Rio de Janeiro te doorbreken. Zij rukken op naar het stadje Itavera op de weg van Sao Paulo naar Rio de Janeiro, terwijl dc inwo ners in paniek wegvluchten. De politie troepen hebben versterking gekregen van eenheden met kanonnen en pant serwagens en nemen thans stellingen in aan de weg, waarlangs de gevangenen optrekken. en een plan uitgebroed om bij de brug een gedenkzuil op te richten en die over te dragen aan het gemeentebestuur. De zuil zelf. die omstreeks vijf meter hoog zal worden, kwam niet tijdig klaar. Daar om werd gisteren maar vast een model overhandigd. Tijdens de opening van de rondweg, die hierna geschiedde, dreigde de opgewekte stemming waarin het vlaggende Bolsward verkeerde, te worden verstoord door twee op hol geslagen paarden, gespannen voor een maaimachine, waardoor een van de auto's waarin genodigden gezeten waren, dreigde te worden aangereden. Men wist echter de weg vrij te krijgen en zo kwam het gezelschap ongedeerd in het gemeente huis aan. Tj Het is een systeem uitgedokterd door een stichting v/aarvan de naam nog met genoemd werd omdat het bestuur als zodanig nog niet volledig samen^éstela is, terwijl ook de speciale financienng nog niet openbaar gemaakt wordt- Bonafide personen uit Rotterdam en Amsterdam hebben echter al zitting in het bestuur van de stichting waarin bur- gemeestei- Freijters het volste veitrou wen heeft. Aai- De woningen die nu zo spoedig moge lijk te Roosendaal gebouwd worden, zijn een deel van de blokbouw in het nieu we parochiecentrum van de ïatimakerk, een oorspronkelijk bouwplan van Gran- pré Molière. Speciaal voor jonggehuwden betekent deze bouw een uitkomst omdat de wo ningen contractueel zonder tussenkomst van het woningbureau betrokken kun nen worden. Toen enige jaren geleden de plannen voor de Inpoldering van de Braakman de grillige laars van schorren en watergeulen, welke Z. Vlaanderen in twee gedeelten splitst, vaster vorm begonnen aan te nemen, kwam meteen het probleem aan de orde, hoe de wegen door dit nieuwe land zouden worden getraceerd. Er waren in het plan drie wegen ge projecteerd: één in het Noorden, aan de binnenzijde van dc nieuwe afsluitdijk, een tweede midden door de laars en een derde, welke Noord-Zuid loopt. In de loop der jaren is er nogal enige deining ontstaan over het probleem, welke van de twee Oost-Westverbindingen de hoofdweg worden zou. Vandaag werd nu een gedeelte van de middenweg aanbesteed en het zag er naar uit, al verkeerde men in de be trokken Z. Vlaamse gemeenten zelf nog in onzekerheid, dat het inderdaad de middenweg is, die in de toekomst de hoofdverkeersweg zal vormen, welke Oost en West Z. Vlaanderen dwars over nieuw gewonnen Braakman-land dichter tot elkaar moet brengen. De afstand tussen de beide gebieden wordt er tot de helft door bekort. Zoals we reeds meldden, begint men hoogstwaarschijnlijk a.s. Zaterdag met de definitieve dichting van het sluitgat; de eerste ponton, die dan het honderdtien meter brede gat wordt binnengevaren, zal Maandag a.s. gevolgd worden door een tweede, die de sluiting zal voltooien. Wanneer 2 Juli a.s. de kroonprinses de Nederlandse miniatuurstad in Den Haag. Madurodam, zal openen, zal zij vergezeld zijn van prinses Irene. In tegenstelling tot prinses Beatrix, die, zoals bekend, als burgemeesteres zal worden geïnstalleerd, zal prinses Irene geen officiële taak heb ben. 5? Op Initiatief van. enige politieke par tijen en volksorganisatlcs is in Bandung een comité van a<ale (Panitia Aksi) op gericht 0111 met alle legale middelen te gen te gaan, dat uitvoering zal worden gegeven aan het besluit van de gemeen teraad inzake het beschikbaar stellen van gronden aan I'liilips-fabricage en handelmij N.V. vnoI <lc bouw van een nieuwe fabriek m Bandung. Destijds is door de Bandungse gemeenteraad beslo ten een terrein van 33.090 vierkante me ter oppervlakte aan Philips beschikbaar te stellen met erfpachtrecht van vijftig jaar. Het comité deelde in een bekendma king mede, dat plannen zijn beraamd voor het houden van een pers- en voor lichtingscampagne, vergaderingen en voor het indienen van moties en reso luties. Voorts zullen eventueel protest demonstraties worden gehouden. Het. zal een „goed georganiseerde massa-actie" worden met het doel „langs alle mogelijke legale wegen te bewerk stelligen, dat de erfpacht volgens kolo niaal model niet opnieuw in het leven wordt geroepen en buitenlands kapitaal, dat och imperialistisch karakter heeft, niet meer in cle gelegenheid wordt ge steld het volk opnieuw uit te zuigen". Gistermiddag vertrok uit Rotterdam 't Nederlandse emigrantenschip „Water man" met aan boord 850 emigranten, die met dit schip naar Canada reizen. Onder hen bevinden zich 281 kinderen beneden de twaalf jaar en 27 babies. Kapitein J. Bracht, gezagvoerder van het sdhip, hoopt op 2 Juli a.s. de haven van Halifax binnen te lopen. (Van onze correspondent) Ook in dc lockgmst zullen dc ponten bij Velsen van oever tot oever blij ven varen. De twee tunnels, die onder het Noordzeekanaal komen te liggen, zijn alleen bestemd voor treinen cn gemotoriseerd vervoer. Tot troost van de voetgangers en fietsers zij vermeld, dat de „bovengrondse over zet" tegen die tijd sneller zal gebeu ren, dan op het ogenblik mogelijk is. Met genoegen luisteren intussen dc automobilisten, die in lange rijen op hun „oversteek" staan te wachten, naar de doffe slagen, die dc lucht tot ver in de omtrek doen trillen, Dc mannen van dc Rijkswaterstaat cn dc Amsterdamse Ballast My zijn namelijk druk bezig met de voorbereidingen, die aan dc bouw van tunnels voorafgaan. Ten Zuiden van het kanaal en een weinig ten Oosten van de ponten gtaan twee kolossale heistellingen en heibokken van ruim 4000 kg. slaan de 27 meter lange stalen damplanken centi meter voor centimeter de grond in. Het ls geen gemakkelijk karwei; de grond ls taai en verzet zich hevig. De aarde moet lettcriyk geschokt worden, om de plank een centimeter de diepte in te kunnen dryven. De stalen damplanken vormen de wand van een cirkelvormige ..bou-wput". die een diameter heeft van 63, meter. Veilig beschut tegen het water zullen de ar beiders in deze ..kuip" afdalen, om hier 25 meter onder de waterspiegel een gedeelte van de tunnels te plaatsen. Bij de bouw van de Maastunnel in -Rot terdam deed men het indertijd anders. Nadat in de .bodem van dc Maas een diepe geul uitgegraven was, liet men de tunnelstukken één voor één onder water in deze geul zinken, terwijl de rivier rustig haar normale weg kon volgen. In Velsen werkt men echter „droog', wat met zich meebrengt, dat men in de toe komst het kanaal voor geruime tijd meer Ztudelijk zal moeten omleggen; over het dan voltooide t-unnelgedeelte heen. Zoals bekend, werd kort vóór de oor log een aanvang gemaakt met de bouw van de twee tunnels. De plannen, die toen bestonden, zijn nu door het snel uitgebreide en intensieve verkeer van tegenwoordig, waardeloos geworden en achterhaald. Het kleine tunnel-gedeelte. dat reeds gereed kwam. past dan ook niet op het nieuwe schema en zal ciaar - om afgebroken worden. Wel menida - baar voor de immense „kuil d gegraven heeft ten Zuiden van naai. Door het grondwater is deze P in een vijver veranderd. Pompenmet een "rote capaciteit zullen dit water voort durend wegzuigen. zodat eveneens hier de tunnelstukken gepiaatst kunne» ^or den, in aansluiting met die, welke in de stalen bouwput komen te ligge Bii dit gigantische werk zyn nog vele nroblcmcn op tc lossen, zowel technisch als financieel. Hoe lang het zal duren voordat trein cn aulo dc grond in krui nen blijft nog een groot vraagteken. Officieel wilde men ons hierop beslist geen antwoord geven. Nict-officiële „in siders" achten vijf of zes jaar waarschijn. iük. De twee tunnels worden dicht naast elkaar gebouwd. De verkeerstunnel krijgt twee „kokers" voor iedere ver- kcersrichting één met een lengte van 768 meter. Met op. en afritten wordt de totale lengte 1643 meter. De kokers" hebben ieder een doorrij- hoogte van 4.20 meter en een rijbaan van 7 meter. Met de eisen, die het moderne en zware verkeer stelt is dus terdege rekening gehouden. Het tunnellichaam heeft een „huid" van een 1.50 meter dikke betonlaag. De op- en afritten zijn 1 op 28, d.w.z. dat men bij elke 28 meter één meter omhoog of omlaag gaat. De spoorwegtunnel heeft een totale lengte van 3224 meter. Door dubbelspoor heeft de tunnel-een breedte van 9.20 me ter. De op- en afritten zijn hier 1 op 60 meter. Gezien de plaats van de tunnel moet er een nieuwe spoorlijn aangelegd worden De nieuwe spoorbanen zullen tussen Driehuis en Santpoort van de oude lijn scheiden, om te Beverwijk weer bij elkaar te komen. On advies van de Prov. Kerkvergade ring van Noord-Holland heeft de kerke- raad te Hilversum besloten ds J. Loos voorlopig tot. 1 September verlof te ge ven Naar men weet heeft ds L. kort celeden zijn ontslagaanvrage ingetrok ken De Gen. Synode, die binnenkort by- een komt, zal zyn zaak bespreken In het Weekblad van de Ned. Pro testantenbond schrijft ds J. C. Fischer, predikant van deze bond te Hilversum, oo grond van een onderhoud met ds Loos een artikel, waarvan de inhoud volgens het Alg. Hbld. op het volgende neerkofht: Enige Herv. predikanten te Hilversum hebben een Convent gevormd, dat een sterk oecumenisch karakter draagt en welks leden bovendien de overtuiging hebben, dat een Kerk, die inderdaad Kerk wil zijn, deel moet hebben aan de zgn. apostolische successie, de wijding van priesters sinds de apostelen. Zo men weet, leeft deze traditie ook in de Kerk van Engeland. Op dit punt wensen de leden van het Convent tot vóór de Re formatie terug te gaan, welk verlangen ook sommige Duitse predikanten delen. Volgens ds Loos hebben enige Ned. Her vormde predikanten zich in Duitsland door een bisschop laten wijden, doch in het geheim; het Convent keurt deze hei melijkheid af, en heeft zich in 19-49 tot de Synode der Ned. Herv. Kerk gewend met de vraag, of enige predikanten een additionele wyding van een bisschop mochten ondergaan, hetzy in Duitsland of in Engeland. Ongeveer drie jaar ge leden is er sprake van geweest, dat ds Loos in de Kerk van Engeland zou worden gewqd en daar als geestelijke in functie zou treden, hetgeen op financiële bezwaren in Engeland is afgestuit. De „Veendam" zou ingrijpend ver nieuwd worden. Zo zouden er o.m. nieu we machines in worden geïnstalleerd, terwijl ook de salons, passagiersverblij- ven etc. een algehele verandering zou den ondergaan. Op het ogenblik sieren nog twee pijpen het schip en de verbou wing zou ook hierin wijziging brengen de „Veendam" zou dan een „een-pijper" worden. De Aartsdiocesane Bond van de R. K: Standsorganisatie voor de Werknemende Middenstand, zal binnenkort een com missie installeren, welke belast zal wor den met de bestudering van het vraag stuk der vakorganisatie van hoofdarbei ders in d-e K.A.B. BIJ DECREET van de H. Apostolische Poenitentiarie en krachtens speciale be voegdheden aan deze door de H. Vader gegeven, kunnen de gelovigen, die met devotie de aanroeping: ..Heer, leer mij bidden" uitspreken, telkenmale 300 dagen aflaat verkrijgen. Zij, die deze aanroeping elke dag doen, kunnen, onder de gewone voorwaarden, eens per maand een volle aflaat verdienen. Ik zou zeggen, dat is een prachtige stunt. Want dat deze aanroeping nodig is zal niemand betwijfelen. En nog aflaten toe. DE AFDELING ZuidJHoUand van de Katholieke Nederlandse Jorunalisten- kring heeft in haar jaarvergadering uit voerig van gedachten gewisseld over de gijzeling van de heer Hommerson. De jou.rnalisten toonden zich ontstemd over de houding van de rechterlijke macht, wier hardnekkig volhouden in deze voor de journalisten uitgemaakte zaak zij niet konden billijken. Men besloot collega Hommerson tekenen van hartelijk mede leven te zenden. Toch maar een beroerde zaak. Al is Hommerson dan nu vrijgelaten. DE KATHOLIEKE kerkbesturen in Tsjecho-Slowakije zijn verplicht het ge hele bezit der kerken aan kostbaarheden aan de communistische autoriteiten nauwkeurig op te geven. Een decreet van het regeringsbureau voor kerkelijke za ken te Praag eist een gedetailleerde op gave van de aanwezige kelken, cibories en monstransen, alsmede van ander voor de eredienst bestemd vaatwerk, voor zo ver dit uit edele metalen is vervaardigd of artistieke of historische waarde bezit. Ook sieraden van heiligenbeelden en ex- voto's moeten hierbij worden vermeld. Als motief van deze maatregel noemt het Bureau voor Kerkelijke Zaken de noodzakelijkheid, de gewijde voorwerpen bij eventueel van „vijanden van het volk" dreigend gevaar doelmatig te kunnen beschermen. U voelt zeker wel de bekende nuance. UIT Tsjechoslowaakse kringen te Rome verneemt het K.N.P., dat mgr Tr-otchta, aartsbisschop van Litomerice in Tsjecho. Slowakije. in zijn eigen paleis is opge sloten en onder strenge politiebewaking is geplaatst. Mgr Trotchta is sinds Sa cramentsdag van 1950 niet meer in het openbaar verschenen. De bisschap mag slechts in één kamer van zijn paleis de H. Mis lezen. Een agent vergezelt hem. wanneer hij elke dag een kleine wandeling maakt, zodat het niet mogelijk is hem aan te spreken. Ook is het de bisschop verboden meer dan twee maal per maand zijn moeder te ontmoe ten, ofschoon deze in het bisschoppelijk paleis woont, waar zij onderdak heeft gevonden in een eenvoudig vertrek. Uit dezelfde bron verneemt het K.N.P., dat de laatste kloosterlingen, die nog in Litomerice woonden, 13 Clarissen, u.it hun klooster verdreven zijn en tot dwangarbeid zijn veroordeeld Wat hebben sommige lieden toch een vreemde op-vatting van godsdienstvrij heid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3