/i Geniet van het fruitseizoen WIE DOODDE JUDITH? r ONS SUCCES-PATROON VAN DEZE WEEK ecthoehen jm jÈrao0£HBunc hn "&OAMM NW£taNNtuvrtc3^0 r/opiantsocn kotter* am telefoon 3+136 HOE BESTEL IK MIJN PATROON? Door ROGER GARIS Nationale Woningraad wil huurverhoging ZATERÓAG 28 JUNI 1952 PAGINA 4 Film over Maria-Zall een has-succes - Concessies aan de smaak van het publiek? „Gevoelig Marialied 't hoofd- motief'. Eerste lustrum van de Stichting Filmcentrum. Een eigen „Critisch Filmbulletin" Ondanks tegen zin en zelfs tegenwerking van protestants-kerkelijke zijde. Haags college van B. en W. wilde zuinig zijn. - „Film" over de Scheveningse haven. Fotografische afdeling van de gemeente in actie. Philip Dom in Nederland. Cinelone-studio's te Duivendrecht krijgen weer werk. HQHML mM- V) -uch ten lek kern ij en In verschillende variaties C 709 VASTE STEMMING OP CACAOMARKT clalagebouw winkelbetimmeringen verbouwingen Te grote, invloed van Overheid (Van onze correspondent) VRIJE HANDEL IN STERLING EN FRANSE FRANCS *'L"ïiSrS"oi.m. Geen Ondanks do bezorgde adviezen xanlkeiyke gebeurtenis en moet de katho de vakmensen die een debacle voor- lieken, die reeds tientallen jaren heb- spelden, heeft'de Lambaoh-Film, een ben geijverd voor erkenning Duitse maatschappij, het aangedurfd een film te maken over de beroem de bedevaartplaats Maria-Zell In Stiermarken, een vroegere abdij der Benedictijnen, hoog in de bergen, waar reeds sedert ongeveer duizend jaar een klein, eenvoudig beeld van de Moeder Gods met het Kind je Jesus als wonderdadig wordt vereerd. In korte tijd heeft deze film het bioscooppubliek in Duitsland stormen derhand veroverd. Bijna twee mll- lioen mensen hebben de film, die nu ook in bet buitenland zal worden vertoond, gezien. „Das Tor zum Frieden" (Do Poort van de Vrede), zoals de titel van deze film luidt, heeft tot hoofdmotief een gevoe lig Marialied, waarin de H. Maagd wordt gehuldigd als de reisgenote van alle mensen, vooral van de lijdenden en de beproefden. De partituur van dit lied, voor zangstem en piano uitgegeven door het Diocesane Culturele Bureau te Rot tenburgNackar, ziet men momenteel, evenals de gramofoonplaten, welke aan de geluidsband van de film zijn ont leend, in de muziekwinkels van alle Duitse steden liggen. In de film wordt dit lied gezongen door de Duitse actrice Hilde Krahl, die vooral na de oorlog in ons land bekend is geworden door haar rollen in de films „Liebe '47" en ..Nachts auf den Strassen" met Hans Albers. Dat een film met een katholiek on derwerp een succes wordt in alle bioscopen, is zonder twijfel een opmer- katholiëke opvattingen in de film, bijna als een wonder voorkomen. Hoewel juist het overweldigende suc ces van deze film doet vrezen, dat de makers grote misschien zelfs al te grote concessies hebben gedaan aan de smaak van het publiek. Maar dit zal wel bUlken, als vertoning van de film hier te lande een critische beoor deling mogelijk maakt. flÉÊ^77' ■hk, ""▼li: Jean Gabin zal onder regie van Jean Dclannoy een rol spelen in de film „La Minute de vérité" naar een oorspronkelijk scenario. Philip Dom (Frits v. Dongen) heeft op doorreis naar Damascus een vliegend bezoek gebracht aan Den Haag. Intussen wordt niet alleen van ka tholieke zijde geijverd voor de goede film. waarin de christelijke beginselen worden erkend. Aan dit feit zijn we deze week herinnerd tijdens een bijeen komst in het Stedelijk Museum te Am sterdam, waar de Stichting Filmcentrum, een organisatie van onze protestants- christelijke broeders, haar eerste lustrum vierde. Dat deze Stichting (ondanks een ze kere tegenzin en zelfs tegenwerking van protestants-kerkelijke zijde) blijkens de mededelingen van haar presidente, mevr. H. W. Boersma—Smit, een filmdienst heeft, die in de afgelopen vijf jaar bilna 1000 films heeft vertoond voor 150.000 personen en dat zij een eigen „Critisch Filmbulletin" uitgeeft, moge de ka tholieken. die met betrekking tot de film zeer positieve richtlijnen hebben ontvangen van Paus Pius XI in de ency cliek „Vigilanti Cura" en van hun geestelijke leiders, tot nadenken stem men en een aansporing temeer zijn om de Katholieke Film Actie met alle kracht en metterdaad te steunen. Van katholieke zijde is het niet nodig om, zoals prof. dr G. C. Niftrik I tijdens zijn feestrede in het Stedelijk I Museum te spreken van: „In de afweer en de afkeer van de (protestants- christelijke) kerk ten aanzien van de cultuur zit een stuk farizeistisch mo ralisme en een brok burgerlijkheid'of „De kerk sluit zich op in een christelijk ghetto" De Katholieke Kerk, bij monde van Haar geestelijke opperhoofd, heeft altijd de waarde van de menselijke cul tuur erkend en van de aanvang af een positief standpunt ten aanzien van het jonge cultuurmedium, de film, ingeno- men. De verdiensten van de Stichting Filmcentrum werden bij gelegenheid 1 van haar eerste lustrum erkend door de kerk (dr J. C. Rupp namens het mode- ramen van de Synode der Ned. Her- j vormde Kerk), door de overheid (de heer A. Oosterlee, namens de staats secretaris van O. K. en W.) cn door het filmbedrijf (de heer J. G. Bosman namens de Ned. Bioscoopbond). Aan het slot van de bijeenkomst ver toonde de Filmdienst van de Stichting als première voor Nederland de Italiaan se film „II Cristo proibito" (De Verboden Christus) van Curzio Malaparte, waar op wij t.z.t. nader hopen in te gaan. Door schade en schande wordt men wijs. Dat heeft het college van B. en W. in Den Haag pas weer ondervonden. Be gin 1948 hadden de vroede vaderen van Den Haag besloten een film te laten maken van het Scheveningse haven- én visserijbedrijf. Dan konden, aldus rede neerden ze heel listig, de touristen, die in het zomerseizoen (dus juist in de periode, dat er weinig schepen binnen zijn en'meestal op tijdstippen, dat de af slag reeds is geëindigd), de Schevening se haven bezoeken, na hun rondgang langs de havens een beeld krijgen van de Scheveningse visserij en haar vele nevenbedrijven. B. en W. vroegen daarop aan een bekende filmonderneming, hoeveel zo'n film wel zou kunnen kosten en toen hun een bedrag van ongeveer 9 000 (zegge negenduizend gulden voor een product, dat tonnen en zelfs millioenen kan hos ten) werd genoemd, kwam hun Hol landse zuinigheid opzetten als de vloed aan het Scheveningse strand. Eén van hun eigen Gemeentelijke Diensten be schikte over een Fotografische Afde ling. Waarom dan duur betalen, wat men zelf op een koopje kon doen? Tenslotte, aldus redeneerden B. en W. van den Haag zonder twijfel, is een film niets anders dan een heleboel fotootjes aan elkaar ge plakt. En dus werd de Fotografische Afdeling aan het werk gezet die de „film" voor de luttele som van j?.7o8.97 bij elkaar fotografeerde. Een bijzonder arbeidsintensief werkje, want 2.233,13 ging heen aan salarissen. Dat de zuinigheid de wijsheid wel eens kan bedriegen, ervoeren B. en W. m) de eerste vertoning van de film in het Museum van het Onderwijs voor de leden van de gemeenteraad. Zelf vond het college het resultaat „onbevredi gend" Maar de filmcritici in de dag bladen wisten er heel andere, nog on bevredigender woorden voor te vinden. Nu zullen B. en W., die blijkbaar had den verwacht dat een huisschilder een Rembrandt zou wrochten, nagaan of de film „bjjvoörbeeld door het laten ver vallen van die gedeelten, welke voor het verkrijgen van een overzicht van het haven- en visserijbedrijf niet strikt nodig zijn. voor het bestemde doel nog bruikbaar 'gemaakt kan worden". Blijkbaar is het college van me ning, dat de bioscoop zo iets is als de caleidoscoop, waarin we als kinderen gekleurde snippers papier gooiden. Hie meer stukjes papier we knipten, hoe mooier het werd. Zou het niet verstandiger zyn, als B. en W. eens een Nederlandse filmer aan het werk zetten? Er zijn in ons land be slist wel enkelen te vinden, die iets in hun mars hebben. Mochten ze geen_ na men weten, dan kunnen ze bij het minis terie van O. K. en W. informeren of bij de jury van het Filmfestival te Can- nes" Philip Dorn, de Amerikaanse film acteur die Frits van Dongen heette toen hij nog in Scheveningen woonde, is van de week in Den Haag geweest. Hij was van New York via Schiphol op doorreis naar Damascus, waar de bui tenopnamen zullen worden gemaakt voor de nieuwste film waarin hij op treedt. Van zijn verblijf in oris land heeft hij gebruik gemaakt om een bezoek te brengen aan zijn moeder in Den Haag. Zijn nieuwe film. „Der Scliwcigende Turm" (Do zwijgende Toren), die door 'n Duitse combinatie wordt geproduceerd, Is een avontuurlijke geschiedenis, die ge deeltelijk in de woestijn, gedeeltelijk in internationale luchtvaartkringen speelt. De K.L.M. heeft hiervoor zowel vlieg tuigen als personeel beschikbaar ge steld. Over een week of drie, vier, als de opnamen in Damascus gereed zijn, zal een groot gedeelte van de binneoppna- men in de Cinetone-studio's te Duiven drecht worden gemaakt.. k Toen Evelyn Waugh. de Engelse schrij ver, enkele jaren geleden uit Hollywood terugkwam, nadat hem 'n voorstel was i gedaan om ziin boek „Brideshead Re visited" te verfilmen, had hij heel wat onprettige dingen te zeggen van de scenarioschrijvers: „Het js de taak van een hele bende Hollywoodsc fllmschrij- vers om de persoonlijke hoedanigheden van een boek op te sporen, die er uit te halen en ze volledig te vernietigen". I Maar nu is Mr Waugh zelf scenario schrijver geworden. Samen met Carol Reed werkt hij thans in Brighton aan een nieuw filmverhaal, dat evenwel niet aan een roman is ontleend. I De film van Reed zal zich in Tanger afspelen. Elizabeth Allan vroeg zich verbaasd af, waarom Frank Launder, de regis seur van haar nieuwe film „Folly to be wise" (Dwaas om verstandig ie zijn), haar telkens via haar echtgenoot een boodschap deed toekomen, als ntj baar wenste te spreken. Tenslotte Is ze er achter gekomen. Als Launder haar thuis opbelde om de rol met haar te bespreken, antwoordde bel Italiaanse dienstmeisje met de enige woorden Engels, die ze kende en hing daarna de haak op. Die woorden luidden: „Een andere keer". Elizabeth Allan heelt nu een andere gedienstige...... De Franse regisseur Jean Dclannoy is op het ogenblik bezig met de film „La minute de vérité" (Moment van Waar heid) naar een oorspronkelijk scena rio. waaraan Henri Jeanson en Roland Laudenhach hebben meegewerkt. De hoofdrollen in deze film worden speeld door Michèle Morgan, Jean Gabin en Daniel Géli'n. Na de films „De Mijnen van Koning Salomon" en „African Queen" voert de weg naar het succes voor de heren in Hollywood via Afrika. Binnenkort, ver trekken naar het zwarte werelddeel: Susan Hayward en Michael Rennie voor de film „De Blanke Tovenaarster" cn Dana Andrews en Joseph Cotten voor Duél in de Jungle". De jnngë Franse acteur Gerard Phi lippe zal de rol van Tijl Uilenspiegel vertolken in een film. die wordt ge regisseerd en geproduceerd door Gé'rard Philippe. %a (Advertentie) ïulM voo» irieiel '4KT. BE huis oen Als extra reclame geven wij deze week weer een bijzonder succes model voor een zeer lage prijs. Van deze japon, die verkrijgbaar is in maat 38-42-44-46-48, is het patroon alleen deze week be schikbaar voor 0,50. En ook wat de hoeveelheid slof be treft is het een voordelig model, want er is maar 3 a 3,50 meter stof van 90 cin. breed nodig. Het rokje heeft achtermiddcn een plooi cn van voren aan de rechterkant een stcekzak. Het lijfje heeft een kort aangeknipt mouwtje. Er worden op het rechter- voorpand, stiksels aangebracht van dikke handzijde. Bijzonder elegant is dit modelletje b.v. van marine-stof of linnen en dan met witte stiksels. Witte revers, manchetten, knopen en een pochet van een of andere harde tint, maken het tot een buitengewoon geheel en een apart jurkje. De zak wordt ook met 2 of 3 gliksels tegen de rok gestikt. Plak aan de adreszijde van een briefkaart, naast en buiten de frankeerzegel het verschuldigde bedrag aan geldige postzegels en zend deze naar ATELIER CROON, BEATRIJSSTRAAT 4, ROTTERDAM Vermeld aan de andere zijde duidelijk uw naam, adres, woonplaats en maat en nummer van het gewenste model. Plalc nooit meer dan f 1- op een kaart, wat meer geplakt word, is waardeloos. Girostortingen eveneens ten name van Atelier Croon op nummer 271291. Afgehaald elke dag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Behalve 's Zaterdags. Laten we van het frisse zomerfruit 1 profiteren, voor het seizoen verstreken is! Deze zachte vruchten vormen immers niet alleen een tractatie voor oude en jonge mensen, ze zijn daarbij ook zeer gezond' vooral wanneer ze vers en rauw gegeten worden. Jammer genoeg Zijn ze maar zelden goedkoop, tenzij we ze in eigen tuin of in het wild kunnen plukken. Wilt U voor bijzondere gelegenheden met een echte zomerlekkernij voor de dag komen, dan zoudt U één van de vol gende fruitgerechten kunnen klaarmaken. Aardbcienpannekoc.k jes 21 a dl. (l'-a kopje) melk, 100 g. (10 eet lepels) bloem of zelfrijzend bakmeel, 1 ei(dooier), zout, boter of margarine om te bakken', 200 ft. of meer aardbeien, een paar eetlepels suiker, gezoete slagroom of yoghurt die op een doek uitgelekt is, of poedersuiker. De bloem of het zelfrijzend bakmeel vermengen met iets zout en het los geklopte ei of de dooier en geleidelijk de melk er door roeren. Van het beslag vlug pannekoekjes bakken, In het midden van ieder pannekoekje een Daar (zo nodig doorgesneden) aardbeien leggen en deze bestrooien met suiker. De uiteinden van de pannekoek er overheen slaan en de rolletjes met de naad naar beneden leg gen. Vlak voor het opdoen op de boven kant torentjes slagroom of dikke yog hurt spuiten of leggen, of de bovenkant bestrooien met poedersuiker Deze koekjes kunnen warm of koud gevuld worden: ze worden koud gegeten. Vruchlenrijsl 1 1. melk, 50 g. (3 eetlepels) rijs.t, 10 g. (1 eetlepel) custard- of puddingpoeder, ongeveer 60 g. (4 eetlepels) suiker, 200 g. of meer vruchten. De melk aan de kook brengen, de rijst er al roerende in strooien en zonder roe ren zachtjes gaar laten worden (in onge veer 45 minuten). Het custard- of pud dingpoeder met een scheutje koude melk of koud water aanroeren en dit papje even meekoken. De suiker toevoegen en de massa laten afkoelen. De vruchten schoonmaken, zo nodig snijden en door de vla roeren. Het ge recht enige tijd koel, afgedekt wegzetten. Zeer geschikt zijn voor dit gerecht de geurige vruchten zoals aardbeien, fram bozen, bramen, ontpitte pruimen. Kersenconipöle gestoofde kersen 250 g. of meer kersen, VA dl. (1 kopje) water, 50 g. (ruim 3 eetlepels) suiker, (citroensap of azijn). De vruchten wassen en van de steeltjes ontdoen. Het water aan de kook brengen met de suiker. De kersen er in overdoen en het geheel tot het kookpunt verhit ten. Dan van het vuur af de vruchten in een paar minuten zacht laten worden. Een paar druppels citroensap of azijn toevoegen wanneer de kersen flauw van smaak zijn. De vruchten uit het nat nemen dit gebruiken als drank of, bij. gebonden met aardappelmeel, als pud- dingsaua, Voor gekruide compote kaneel en kruidnagel in het water laten meetrek ken. Vruchtengebakjes Hiervoor kleine cakejes of bakjes van zandtaart of korstdeeg gebruiken. De cakes (in plakken snijden of uithollen) cn opmaken met: verse aardbeien, verse frambozen, schijven perzik, partjes pruim: of: 'n suikerwater gestoofde ker sen, bessen, bramen. Verse vruchten bestrooien met suiker, over gestoofde vruch'cn een lepel dik gebonden vruchtennat scheppen. In de week van 21 tot 27 Juni was de stemming op de cacaomarkt vast en de prijzen sloegen een opwaartse richting in, aldus bericht ons de fa. C- W. M. Heslenfeld te Amsterdam. De markt toonde iets meer activiteit dan verleden week en er kwamen zaken in Accra sto mend en nieuwe hoofdoogst tot star d. Tegen het einde van de berichtsweek verflauwde de belangstelling. doch de m^rkt behield een vaste tjnidenz. Vol- £ons omCnten uit Nèw Tttnt f8Era§!ï Amerikaanse fabrikanten fn de afgelo pen 2 weken ongeveer 4000 ton ACCRA c-n LAGOS van de West African Marke ting Boards hebben gekocht. Advertentie Gedurende een tweetal dagen houdt de Nationale Woningraad, waarin zich de woningbouwverenigingen en woningcor poraties hebben verenigd, te Hilversum een tweedaagse algemene ledenvergade ring. welke Vrijdagmorgen^ door de Am sterdamse wethouder, de heer A. in 't Veld, werd heropend. Hij roerde in zijn openingswoord reeds het belangrijkste punt van bespreking aan, namelijk de ver dere verhoging van de huishuren, welke de Nationale Woningraad wil zien. Men acht deze huurverhoging noodzakelijk omdat anders de hoogst noodzakelijke voorzieningen aan de huizen niet kunnen worden uitgevoerd. Ook zeide de voorzitter dat de woning bouwlening geen oplossing vormt voor de woningbouw in 1953, zodat de regering hiertoe spoedig maatregelen zal moeien nemen, wil men de woningbouw in 1953 en de daarop volgende jaren niet vertra gen. Het bestuur van de raad overweegt nog, aldus de voorzitter, tegen de gemeentebe sturen die weigeren bij bouw en beheer van volkswoningen in te schakelen, een proefproces omtrent de toepassing van de Woningwet aanhangig te maken. Tijdens de vergadering op Vrijdag ont spon zich een debat, waaruit duidelijk bleek, dat de diverse woningbouwvereni gingen alle aandringen op de huurverho ging. Men besloot dan ook een resolutie samen te stellen, waarin de wensen van de Nationale Woningraad omtrent deze verhoging zijn samengevat. Tevens werd de naar de mening van de woningbouw verenigingen te grote invloed van de overheid te berde gebracht. Men wees er o.m. op dat bij het sluiten van financiële leningen clausules in het desbetreffende contract worden opgenomen, welke clau sules met de financiële zijde van de zasi niets uitstaande hebben. Men vreest daar door mettertijd af te glijden van woning bouwverenigingen tot woningexploitatie- vereniglngen. „„„ht Vanmorgen werd da vergadering bezocni door minister J. in 't Veld, die de con gressisten toesprak. Muaii<lag Je eerste noteringen Naar wij vernemen zal de vpijere handel in valuta zowel contant als op termijn in Sterling en Franse francs Maandagochtend a.s. een ,aa"^a"^ men. Do noteringscommissie dei ast met het opmaken der noteringen en bestaan de uit drie valutamakelaars zullen 's ochtends in de Koopmansbeurs te Amsterdam bijeenkomen teneinde aan de hand van vraag en aanbod noteringen op te stellen. Gistermiddag is het nieuwe gebouw van de Raad van Arbeid te Venlo onder grote belangstelling door de staatssecre taris van Sociale Zzkcn en Volksgezond heid, mr dr A. A. van Rhijn geopend. 7. Prachtig. De proeven zal ik de vol gende week nemen. Dat gaat ook zonder jou. jy hebt je taak volbracht, voorlopig, jy bent in deze zaak de „brains ge weest, ik zal jouw vinding in de praktijk Brengen. Dat begrijp ik, mr Lorland, maar- ik wilde graag een aandeel in dit werk hebben. Allicht. Na de volgende week kun je weer aan de slag gaan en aan de pro ductie beginnen. Accoord? Als u het zo bevist. Dat doe ik. Jy neemt een week je gemak. En waag het niet in de buurt van de fabriek te komen. Als ik je erop betrap, laat ik je oppakken wegens het betreden van verboden terrein. Gesnapt? Vooruit dan maar. Glenn glunder de. Ik zal me niet laten zien. Mooi. En nu zal ik je naar huis rüden, want je ziet er afgemat uit. kunt me niet thuis brengen, mr Lorland. Gisterenavond waren Eve en ik naar de bioscoop en zij nam de wagen mee, toen ik hierheen kwam. Daarom dacht, ik haar op te bellen en te vragen of zij my wilde komen halen. Je zult je liever door een aardig meisje naar huis willen laten brengen dan door my. Bel haar dus op en vertel haar het goede nieuws. Zeg haar met een uit mijn naam, dat er in de omge ving van Hanshaw heel wat mooie plek jes zijn, die jij onder leiding van een be koorlijke gids, moet bezoeken en wel binnen een week. Het was heerlijk te kunnen rusten. Glenn had er zich tot nu toe geen reken schap van gegeven, hoe moe tuj was, hoe lang hü onder hoogspanning had ge werkt. Nu 't. probleem was opgelost en succes was verzekerd, viel de spanning, waarin hy de laatste tijd had geleefd plotseling van hem af. Hij had geen an der verlangen, dan te zitten en te rus ten bij voorkeur naast Eve. Dat gebeurde meestal in Glenn's wa gen, die, bestuurd door Eve langs de door bomen beschaduwde wegen in de omgeving Van Hanshaw reed. Nu, mr Lorland me tot gids heeft gepromoveerd, meen ik het recht te hebben je te rijden waar ik wil, antwoordde zij op een tegenwerping van Glenn, die te kennen "af dat hy niet gewend was, zich door meisjes rond te laten leiden. Eve vond dat echter niets byzonders, sinds er zo veel vrouwen chauffeur in het leger waren geweest. Glenn kon niet ontken nen, dat die er inderdaad waren, maar by de marine had hy nooit het voorrecht gehad er een te ontmoeten. Dan zal ik je nu vergoeden, wat je toen gemist ut. zei Eve. zodat. 1p rustig t land- hebt, zei EveT -zodat je rustig schap kunt bekijken. Eve leefde uiteraard mee in Glenn s succes. Ik zal je, zei ze, met het oog op je succes, wel moeten vergeven, dat je me in Spa in de steek liet. Je moet nu eenmaal rekening houden met de eigenaardigheden van een genie. Loop heen met je genie lachte Glenn. Schenk je ook vergiffenis voor dat afscheid? Of vind je dat niet nodig? Ik neem het niet zo ernstig op, als ie die kus bedoelt tenminste. Ik hoop alleen, dat het geen gewoonte van je w ordt r wat siechtere gewoon ten zei Glenn. rink Thea voelde zich gelukkig met het door Glenn bereikte resultaat. Wii zyn een zeer bijzondere fam'lie de Pardron's zei ze met trots. Het is loe- vallfg dat ik net een schildery heb yol- tooid'dat waarschijnlijk min meister- is. Ze wees^op een onsterfelijk de ezel atoni ..Dat nu tQe Tante Thea keek hem argwanend aan, toen naar MUtiades. Zij was er niet ze ker van. wie haar nu eigenlijk had Ke antwoord. Kijk toch naar het schildeiij en zeg hoe je het vindt. 't Is overweldigend zou ik zeggen- Het is werkelijk beklemmend-- Beklemmend! inderdaad! Je wordt nog een kenner, Glenn. Je hebt t luiste woord gebruikt, 't Is beklemmend. En wat denk je van de techniek? Prulleboel! riep een schorre stem. Miltiades, als ik nog een woord van Je hoor. Zij gooide een paar kwasten naar de papegaai, die zich schudde en een hees geluid liet horen. Zie je, Glenn, 't is niet gewoon, zoals ik het heb ge daan. Ik heb gestreefd naar de suprème eenvoud in de natuur. Let eens op de rust, die ervan uitgaat. Vind je het ge slaagd? Reken maar! Ik ben blij, dat je het met me eens bent, Ik ben van plan om het, als het helemaal af is, aan het stedelijk mu seum te schenken. Een nobele daad', vond Glenn. Ik denk, dat ze stapelgek zullen worden... em....' van blijdschap natuuriyk, voegde hij er vlug aan toe, toen tante Thea hem met een scherpe blik opnam t Is een pracht schildery..,. overweldigend zoals ik al zei. Joseph scheen deze dagen opgewek ter dan anders. Niets herinnerde aan de scène bij de haard en als de man dan verdriet mocht hebben, hield hij het voor zich. Hij scheen tevreden te zijn. Hij had nu een stok en ging van de ene ka mer naar de andere, daarbij mogelijke obstakels eerst met zijn stok aftastend Hij ging dikwijls alleen de tuin in en deed daar kleine werkzaamheden Lang zamerhand' gewende hij zich ook andere karweitjes op te knappen en waste nü «erceld de auto's. Glenn en Thea waren zeeAerheugd over deze vooruitgang. Hij heeft er zich bU neergelegd, dat hij volslagen blind wordt vertelde Ca- tij; lam? teaen beter we- therine Hij heeft lang tegen beter we ten in, tegen de gedachte gevochten Dat was het moeilijkste', er was geen hoop. Nu heeft hij' er vrede mee gevonden en voelt zich gelukkiger. Dat „gelukkigér" was natuurlijk zeer betrekkelijk. Joseph voelde zich verre van gelukkig. Glenn zag dikwijls een trek van innerlijk lijden op zijn gezicht ko men, als hij meende, dat niemand hem zag. Maar Glenn deed geen poging hem innerlijk te benaderen. Joseph moest zijn eigen leven leven en hij wilde het zelf zo. Op een avond, toen Thea en Glenn na het eten zaten te lezen, ging de telefoon. Het schoot door hem heen: Misschien is 't de man met de scherpe stem. Hier Glenn CardronO, bent u het, luitenant Risdale. Ik dacht al dat het WRSisdate lachte." Daar wou ik nu juist over opbellen. U hebt zeker mets meer van onze vriend gehoord. Nee, niets. Ik heb 0P^"ht Begeven van tl uw telefoongesprekken platen te Kunt u morgen even bij mij komen.. Zeker. Hebt u nieuws? Misschien misschien ook niet ik zou een bepaalde informatie aan uw mening willen toetsen. Kunt u om 5 uur bij mij zijn? Thea vroeg, toen het gesprek was af gelopen: Dat was Eve toch niet? Neen, luitenant Risdale van de politie Hij houdt zich bezig met de zaak-Courtwell. Hij heeft gevraagd of ik morgen bij hem kom. Thea keek haar neef bezorgd aan. Glenn, zei ze, je bemoeit je toch verder niet met die zaak? Bemoeien?? Wat bedoelt u? Ik heb 't wel gemerkt, jongen. Denk eraan, dat ik artiste ben en geoefend ben in scherp opmerken. En ik weet, dat. je meer dan normale belangstelling hebt voor de vrouw, die in dit huis werd gedood. Glenn kwam bij haar staan. Haal u geen muizenissen in het hoofd, ik gief toe, dat ik nogal belangstelling voor die zaak heb, maar wie zou dat met.Wees er gerust op, dat ik mij met m moeilijk heden steek. En zet het nu uit uw hoofd. U hebt genoeg te doen met het afwerken van uw meesterstuk. Hoe is het daar mee? Dat was 't onderwerp waarop Thea scheen te hebben gewacht en er werd die avond' niet meer over moordenaars gCGlenn reed de volgende dag naar het politie-bureau, waar Risdale hem wacht te. Hij scheen biy te zijn, Glenn weer te zien en drukte diens hand hartelijk. Ik heb gehoord, dat u iets geweldigs hebt tot stand gebracht bij Lorland Pro ficiat. Er wordt verteld, dat u een twee de Edison bent. Glenn was verrast. Hoe weet u O, dit soort dingen gaan hier ais een lopend vuurtje rond. Het is onmo gelijk in een gat als dit, iets geheim te houden. Voor 'n man is dat met onmogelijk, vond Glenn. a Dat is waar. En daarom durfde ik u ook vragen hierheen te komen. Kent u bijgeval een man, die Fred Vogel heet. Nooit van gehoord'. Hij woont een halve kilometer van u af. aan de Tremont Lane, in een klein wit huisje met een hek er om heen. Hij heeft zaken in New York cn gaat daar dikwijls heen. Ik moest eergisteren ook naar New York en trof hem in de trein. Wij praattert over Courtwell waar deze vandaan kwam, enzovoort. Glenn wachtte. Hij vertelde, dat hy precies een week voordat Judith werd vermoord op Broadway liep in de buurt van de New York Times. Hij kwam voorbij de kiosk, waar buitenedities worden ver kocht ten behoeve van degenen, die van buiten de stad komen en toch willen weten, wat er in hun eigen plaats ge beurt. Hij zag daar Courtwell en stond op het punt een praatje met hem te ma ken, tot hij merkte dat Courtwell ivn z'«-h heeii keek als was hij bang, dat hi.i door 'n kennis zou worden gezien. U kent waarschijnlijk dat schichtig kijken wel van iemand, die er zeker van wil zijn, dat hij niet wordt begluurd. Vogel klampte Courtwell dus niet aan, maar bleef hem gadeslaan. Hij zag, hoe Court well naar de kiosk ging en een krant kocht. Maar hebt u wel eens opgelet, dat iemand, die een krant koopt, altyd everi de krant zal inkijken, al was 't alleen maar om de opschriften, ook al heeft hij nog zo'n haast? Inderdaad, zei Glenn, dat doe je automatisch. Juist, Maar niet aldus Courtwell Hij nam de krant, betaalde en stak haar in zijn zak, zonder erin te hebben ge keken. Toen keek hij weer schichtig rond, om er zich van te vergewissen, dat niemand hem had gezien en haastte ziel. WPJJ. Glenn keek Risdale aan. Rare manier van doen. Wat was 't voor een krant. Daar kom ik nu op. Vogel zag de naam van de krant niet, maar had wel gezien van welke p laats in de kiosk ze vandaan kwam. De kranten zijn daar in rekken gerangschikt, zoals u weet. Hij ging erheen en kocht een zelfde krant als Courtwell. En? 'f Was de editie voor Seattle. Seattle! Ik dacht dat hij uit 't verre Oosten kwam. Wat wou hij met die krant- Dat heb ik mijzelf ook afgevraagd, antwoordde Risdale. Het is een geluK, dat Vogel dezelfde krant te paW<ei kreeg Hij heeft haar mij gisterenavond gebracht. Hij opende een la van zij bureau. Hier is ze. Glenn nam ze aan.. Hebt u haar gekeken? En is er iets Dat verband houdt met c°"rtw, j Ik heb niets kunnen vinden. graag, dat u haar nauwkeurig bestudeer dC— Kan ik de krant zolang meene men? Gaat uw gang. iigj Glenn nadenkend. Hf vinden. Seatjle, zei is mogelijk.» Hebt u al contact op„~ nomen met Seattle? .pie<rrarn Dat heb ik. Ik zond een tela" Tk naar de politie met een signalement. heb erbij gezegd, dat wij hem niet enige misdaad zoeken en-dat hij n ontvlucht. Wij willen opze vingers niet branden aan een onrechtmatige tatie. Ik heb gevraagd, of zij hemi nen vinden. Als zij dat gedaan kunnen wij nog altijd een of an -r smoesje verzinnen om iasti0e van die kant te voorkomen. Aangenomen, dat zij hem wat dan vroeg Glenn, een sigaret pre sentcrend. Tenminste n;et direct. Mis schien maak ik een uitstapje naar Seattle, om een praatje met hem te maken. Over een bepaald iets? Wel, misschien kent 'tui die John heet en relaties heeft of had met een map niet een opvaljend-scnei- pe stem. die een zeker telefoonnummer van een huis aan Tremont Lane in Hanshaw opbelde Ik ben erg nieuwsgierig naar het antwoord, dat zou komen. Als ik het weet, hoort u het direct van mij, antwoordde Risdale. En als u in die krant iets ontdekt, dat u van be lang lijkt, geeft u wel even een seintje. Glenn knikte, Daar kunt u op reke nen. En bedankt! HOOFDSTUK 6 Het wai de heerlijkste vacantie die Glenn ooit had gehad. Hy maakte, met Eve veel auto-tochtjes in de omgeving en gebruikte dan met haar de lunch in een of ander rusfig buiten-restaurant. Het was volop lente. ,9ver -, VGmen en heuvels lag een tapij* an Prl' groen: in de beekjes stroomde het Klare water van gesmolten sneeuw en hoog in de heuvels ontspringende bronnen: het was slechts enkele weken geleden dat zij ver lost waren uit de yzeren greep van koning winter. Op Zaterdagmorgen belde Glenn Eve op Het was een van die uitverkoren dagen, helder en windstil, met de pittige atmosfeer van de naderende zomer. Eve kwam Glenn bij zijn aankomst tegemoet in een jap011 v'an een vrolijk gekleurde zijde, die paste bij deze zeldzame mor gen. Hct haar hield zij bijeen met een blauw bandje. Glenn stond haar aan te staren zy kwam hem als een fee uit een sprookje voor. Eve lachte: „Houd op met küken; het is niet beleefd". —Er zijn ogenblikken waarop beleefd- neid een last is, antwoordde Glenn. Zij stapten in de auto. Glenn zei: Ik Kan je helaas niet meenemen naar het land, waar de bomen van zilver zijn en de huizen gouden deuren hebben. Het is te lang geleden, dat ik er van hoorde zodat ik de weg ben verg:ten. Maar jii hoorde er eigenlijk thuis. Heb jij een ander plan? Ik heb alles al bedacht. Niets vragen en rijden zoals ik je zeg.... o, wacht even! En zij wipte de wagen uit om het. huis binnen te gaan, waarna zij terug keerde met een korf in de hand. Onze lunch. Wij picnicccn vandaag. Glenn reed de route, die Eve hem aan- wees, eerst door het dal en later de heuvels op. Toen zij een hoogte hadden bereikt, zag Glenn de schittering van water. We gaan naar het meer, Is het niet? Goed geraden. Het werd tijd, dat ik )e eens kennis liet maken met onze wa tersport-genoegens. Er ligt een kans op ons te wachten. Kun je peddtlen? Wat een vraag! lachtte Glenn Je ziet hier naast je een van de grootste roeiers aller tijden. In minder dan een uur waren zij aan het meer, waar Glenn zijn wagen naast een klein boothuisje parkeerde. Het meer leek een kolossaal donkerblauw fon kelend juweel, zoals het daar gevat lag 'n zijn kustlijn. Langs zijn boorden lagen de heuvels in de glinsterende gloed van de zon. Het was een groot meer Glenn schatte het op wel tien kilometer lang en vijf breed. Hier en daar stond een huig als een rode of witte spikkel tussen het groen der bossen, die de gehele heu velrug bedekten. Wit een prachtig plekje riep Glenn uit. En al die tijd heb ik in Hanshaw ge woond, zonder het te hebben gezien' Wij lieten het zijn winterslaap hou den: vandaag eerst is het ontwaakt en in staat bezoek te ontvangen. Hier neem de lunchmand dan ga ik kijken of Mr Jensen het bootje klaar heeft. Mr Jensen, met een leerachtig gezicht en een brede glimlach, had een bootje, dat naar hij zei, niet erg lekte. Hij wees op een blik ken bus, die in de kano lag en dat vol gens hem moest dienen om te hozen. Maar laat het niet over boord va"en, want het water stygt te hard om het hozen met de blote hand bü te kunnen houden. Jensen grijnsde, want de boot was kurkdroog. Laat je niet voor de gek houden, Glenn, lachte Eve. Ik ken Jansen langer dan vandaag. Glenn maakte da kano los en hie p Eve bij het instappen. Denk erom- 'k ben niet van plan al het werk te doen. Tenslotte ben ik het die vacantie heb, Tot ziens Jensen, u ziet ons vanmiddag wel weer verschijnen. Aardige kerel, beoordeelde Glenn Jensen, toen zij wegvoeren. Verdient hij de kost met bootjrs verhuren? Alleen aan een uitverkoren aantal men sen. Papa behoort er ook bü, maar Jen sen neemt nooit geld aan. Van papa krygt hij planten en bloemen, anderen geven hem levensmiddelen. Hij woont zomer en winter aan het meer cn schijnt de laatste twintig jaar niet verder dan tien kilometervan hier weg te zijn ge weest. t Zij vos ren in de richting van de verat verwijderde oever. Glenn spande krachten in en bereikte een aardwe s - heid. Halverwege zal ik ,t yan nemen, zei Eve. Ik wil m n krachten ook eens^bemoe dpnken aani £>e tegenwoor dige meisjes denken, dat zij hetzelfde kunnen doen als dë mannen. Je hebt im mers niet genoeg spierkracht om dit werkje op te knappen. Ph. kalm aan mannetje! Je gaaf a s een razende met je paddie tekeer: luis ter naar een goede raad en doe het kalm aan, Ik voel er niets voor om straks mid den in het meer in een drijvend bootje te moeten picniccen. Glenn sloeg de goede raad in de wind met het gevolg, dat Hij een kwartier later gedwongen was snelheid te minhe ren En een half uur lat r voeren zij met een matig gangetje. Eve zei niets, glim lachte alleen, terwijl zi.i de transpireren de Glenn meewarig bekeek, Goede genade, zuchtte Glenn na een poos. Zijn we er nog nipt?. Eve wees naar de oever: Zie je daar die opening tussen de bomen? Dat is mijn lievelingsplekje. Van daar uit heb je een overzicht over het hele meer Je lievelingsplekje? Kwam je bier dan dikwyls picniccen? Natuurlijk, antwoordde Eve. nu en dan. Zeker met zo'n hele troep uit Hanshaw. Nee-nee. dat met. Glenn peddelde zwijgzaam verder. Daarna vroeg hij: Houd je vader van picniccen? Papa? Lieve hemel nee! Hij zegt al tijd, dat. hij. als hij mieren OP zijn prood wil'eten, hij er thuis genoeg in de kas sen heeft. Hij zou voor geen geld aan een picnic mee willen doen. Zo dus. Wil je te weten komen met wie ik hierheen kwam? vroeg Eve. Geen denken aan, antwoordde Glenn haastig. Wat heb ik daarmee te maken? Ik was toen nog niet hier, dus Dan is het goed, zei Eve. Stilte. Alleen het geluid van de pasaa' in het water. Toen plotseling en nijdig de stem van Glenn: Verdorie, met Wie kwam je hier dan wel? (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4