Drees krijgt het niet zo gemakkelijk Beel's bezoek aan Koningin trekt aandacht TE VEEL kleine WONINGEN Jarige Prins besteeg een olifant Wel warm, maar geen hittegolf Er werden nog geen records gebroken Drie kinderen bij het baden verdronken Persoonlijke prestaties Positie van Middengroepen in loondienst onhoudbaar en loon Record staalprochictie in Europa Kabinetsvorming nog een warm karwei. En dat in deze dagen mmm rnmmmm Natuur- en landschapsbescherming een nationaal belang Warm zomerweer duurt voort Maandag 30 Juni 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* Bij VVD weinig animo voor ministerzetels Verongelukt na af scheidsbezoek Geheime wapenopslag plaats in Frankrijk Scherpe critiek op het huisvestingsbeleid ïn navolging van zijn oudste drie dochtertjes Eerstkomende dagen geen verandering „St. Bernulphus" wenst f 6000 als loongrens voor sociale verzekeringen Joego-SIavië weer in Donau-commissie? r V. Waar wij voor bidden J WEERBERICHT Wat wil de V.V.D.? Twee broers, die wilden emigre ren kregen motorongeval PATER E. KRAAIJVANGER OFM f MORGEN ZENDER WISSELING Minstens zes maal Bosplan nodig STEEDS MINDER ONTSPAN NINGSMOGELIJKHEDEN IN NEDERLAND Stedelijke bevolking 50 pet Klacht aan militaire adres KERSENBOOMGAARD ZONDER SPREEUW Muzikanten als vogel verschrikkers VAN K. V. P. NAAR K. N. P. Fractievoorzitter vroeg andere plaats Productie in le kwartaal op een jaarniveau van bijna 73 millioen ton De weerverwachting, geldig tot Dinsdagavond, luidt: Droog, zonnig en warm tot zeer warm weer met zwakke en morgen overdag tijdelijk ma tige wind hoofdzakelijk tussen West en Noord. Dinsdag 1 Juli: Zon op 4.24 uur, onder 21,03 uur. Maan op 14.22 uur, onder 0.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze parlementaire redacteur) Dr Drecs is met de formatie van een kabinet begonnen. Hij heeft zoals bekend Zaterdagmorgen prof Romme ontvangen, met wie bij een uur confereerde. En met dr J. Schouten, de leider van de A. R.-fractie in de Tweede Kamer pleegde de formateur Zaterdagavond nog overleg. Beide conferenties baden een algemeen oriënterend karakter. Daarna beeft dg formateur zich in de stilte teruggetrokken met de mededeling, dat het niet in zijn voornemen lag, gedurende het weekeinde nog besprekingen te voeren met andere politieke leiders. centralen zal staan, als tot dusver het geval was. Dit heeft in ieder geval het voordeel, duidelijke taal te zijn. De V.V.D. wenst eenvoudig minder invloed van de arbei ders op het ogenblik, dat de P.v.d.A. drie zetels heeft gewonnen. Indien de P.v.d.A. eenzelfde conclusie uit haar overwinning zou trekken, als de V.V.D. daarin legt, dan zou iedere poging van dr Drees al bij voorbaat tot mislukking zijn gedoemd. Wij menen zo, dat dr Drees wel verstan diger zal zijn. Zonder dat zal het al moei lijk genoeg zijn Van de zijde'van de V-V.D. geldt het hier overigens waarschijnlijk wel een kwestie van loven en bieden. De heer Oud begrijpt zeer goed, dat het naar een bre dere basis gaat waarbij ook de V.V.D. wel zal worden gepolst. Met één zetel- Intussen heeft het bezoek van dr Beel Ran H. M. de Koningin natuurlijk sterk de aandacht getrokken. Dr Beel zeide op een hem dienaangaande gestelde vraag Wel, dat dit slechts een routinebezoek Was en dat zou dus betekenen, dat hef niets met de kabinetsformatie, doch alleen met lopende staatszaken te maken had maar de idee, dat de K.V.P. na de voor haar teleurstellende verkiezin gen liever de figuur van dr Beel naar Voren zou willen schuiven, kunnen wij Diet zo maar los laten. De nederlaag van de K.V.P. is duide lijk aan het adres van prof. Romme ge richt, die niet alleen bü de verkiezingen, doch ook in het laatste kabinet en in de Politiek in het algemeen der laatste ja- *en nu eenmaal een grote rol heeft ge speeld. De neiging, om nu een andere figuur haar voren te schuiven, die met de poli tiek der laatste jaren niet is belast en Gcli de nodige ervaring bezit, zou dan Ook geenszins ongerijmd kunnen worden genoemd. Algemeen is men het er intussen over hens dat de taak van dr Drees geen ge makkelijke zal ziJ'n- BiJ de verkiezingen heeft de verschuiving naar links zich sterker geaccentueerd dan die naar l'echts. Als dr Drees hieruit de volle, honderd Procent winst zou willen trekken, zouden rijn pogingen al bij voorbaat tot, misluk king zijn gedoemd. Men behoeft slechts kennis te nemen van het communiqué, dat de V.V.D. gisteren het licht heeft doen zien na de bijeenkomst van het hoofdbestuur van die partij met haar Eerste- en Tweede-Kamerfracties. Daarin wordt onomwonden gezegd, dat voor deelneming aan een regering, zoals in de afgelopen vier jaren, weinig Wordt gevoeld, omdat toen met de in zichten van de V.V.D. te weinig reke ning is gehouden. De V.V.D. acht nu de tegenstellingen nog verscherpt - en dan komt het omdat het zetelverlies van de K.V.P. en de A R. en het stem menverlies Van de C.H.U. aan de P.v.d.A. te wijten zou zijn aan het sa mengaan van de K.A.B. en het C.N.V. met het N.V.V. in de Raad van Vakcen- tralen. Daardoor immers zou het ver schil tussen Christelijke en Socialisti sche politiek blijkbaar voor velen zijn Vervaagd. En het hoofdbestuur van de V.V.D. meent, dat het in deze omstandigheden de vraag zal zijn, of er een regering zal kunnen worden gevormd, die niet onder even grote druk van de Raad van Vak- winst begint de V.V.D. nu voor haar medewerking reeds de hoogste prijs te vragen, zodat zij gemakkelijk iets kan zakken om toch nog een goede prijs over te houden. Men kan zoiets gerust aan het politieke koopmanschap van de heer Oud overlaten. Dr Drees zal intussen de Zondag wel hebben besteed aan het opstellen van een program en het overpeinzen der moge lijkheden. Eerst vandaag heeft hij zich ter politieke markt begeven, in de hoop om met handslag zaken te doen. (Van onze correspondent). De twee gebroeders R., die in hun vroegere woonplaats Someren van ken nissen afscheid hadden genomen, omdat zy op 11 Juli a.s. naar Australië zouden emigreren, overkwam in de nacht van Zaterdag op Zondag een ernstig onge- luk. Na hun bezoek in Someren reden zij met hun motor over een afgesloten rij- we" op Sluis-elf en kwamen terecht op een° hoop straatkeien. De motor sloeg over de kop. waarbii de duorijder, de ongehuwde H. R. uit Helmond, op slag werd gedood. Zijn broer de caféhouder J. R. uit Stiphout werd in levensgevaar lijke toestand naar het ziekenhuis over gebracht en verkeert nog steeds buiten bewustzijn. Voor zijn leven wordt ge vreesd. Met het oog op zijn emigratie had hij enkele we'ken geleden zijn zaak reeds verkocht. In Agen (Z.W.-Frankrijk) hebben brand weerlieden Zondag een grote wapenop slagplaats ontdekt toen zij bezig waren met het blussen van een brand in een garage, die door twee plaatselijke com munistische leiders was gehuurd. Nadat de brand was uitgebroken deden zich ont ploffingen voor. Bij een onderzoek kwa men tien lichte machinegeweren, losse patronen, een hoeveelheid tijdschriften en communistische propagandavlugschriften aan het licht. Twee mannen, die beweer den, dat de wapens nog uit de verzetstijd dateren, worden verhoord. Gisteren is in het klooster „St. Joseph" van de paters Minderbroeders te Alverna in de leeftijd van 80 jaar overleden pater Everardus Kraayvanger O.M.F. Pater Kraaijvanger, die op 20 Maart 1872 in Rotterdam geboren werd, trad in 1891 in het klooster. Na zijn studies voltooid te hebben, werd hij in 1898 priester gewijd. Hij was vervolgens o.a, kapelaan te Gouda en 21 jaar lang rector van Huize „St. Anna" te Delft. In Augustus 1946 ging hij als ruster.d priester naar Alverna. Morgen, 1 Juli, zal de gebruikelijke drie maandelijkse zenderwisseling van de om roepverenigingen plaats hebben. De KRO en de NCRV zullen in het komende kwar taal gebruik maken van de zender Hilver sum II, 298 m. en de VARA, AVRO en VPRO van de zender Hilversum I, 402 m. Het grootste Engehe slagschip, de „Vanguard/" brengt een bezoek aan Rotterdam. Het schip heeft ligplaats gekozen aan de Wilhelminakade, de aanlegplaats van de Holland-Amerika Lijn. Aan boord van de „Vanguard bevond zich de commandant van de Home Fleet, admiraal Creasy. In vergelijking met Zwitserland, dat beschikt over 45 are cultuurvrye grond per inwoner en Frankrijk dat kan bogen op een areaal van 43 are per hoofd, ziet het er in Nederland, dat slechts beschikt over 7 are per inwoner vry droevig uit- Dit verklaarde op 'n ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de Contact commissie voor Natuur- en Landschaps bescherming dezer dagen in Pulchri Studio te 's Gravenhage gehouden pers conferentie de voorzitter van genoemde commissie, jhr mr M, van der Goes van Naters. In Nederland moet men zich in tensief met de zorg van het landschap bezighouden. Gezien de plannen voor ruilverkave ling (welke tot nu een 365.000 hectare zal opeisen), de verlangens in de agra rische sector welke aan deze plannen ten grondslag liggen, de militaire eisen (Van onze correspondent) De R.K. Bond van Woningbouwvereni gingen in het bisdom Haarlem hield Za terdag j.l. zijn algemene vergadering in cofé-restaurant Brinkman te Haarlem. In zijn openingsrede gaf de voorzitter, de heer Hooghiemstra, een overzicht van de bouwactiviteit in het afgelopen jaar, dat hij kenschetste als een jaar van onzekerheid en onrust t.a.v. het aantal te bouwen woningen. De indruk werd geves tigd aldus spreker dat er te veel Werd gepraat en te weinig gebouwd. ..Wanneer wij ons verheugen over het feit, dat dank zij de nationale leningen minister In 't Veld tenslotte toch in staat in gesteld het voorgestelde aantal voor 1951 alsnog te kunnen voltooien, dan Op de plaats waar vroeger de Rijks munt ivas gevestigd daar werden de eerste Nederlandse postzegels Vervaardigd werd Zaterdag j.l. te Ctrecht een gedenkplaat onthuld, aangeboden door de Utrechtse Ver eniging van P ostzegelverzamelaars. wordt onze vreugde en erkentelijkheid door zekere factoren danig getemperd. „Een onprettig gevoel bekruipt ons, wanneer wy moeten constateren, «lat juist van die zijde alle pogingen in het werk worden gesteld om in «1e nieuw bouw een zo groot mogelijk aantal duplexwoningen en woningen van een zeer klein type te betrekken. Met grote ernst en beslistheid menen wij te moeten wyzen op het acute gevaar, dat «loor een dergelijke politiek ontstaat. Door het grote aantal klein-type woningen wordt n.l. aan velen ook het klein-type-gezin op gedrongen. Dat is in flagrante strijd met onze christelijke beginselen. Hoewel anderen deze mening dom en uit de tijd achten, menen wij, katholieken en God- «lank niet alleen wij katholieken, dat aan ieder jong gezin volgens eigen overtui ging de mogelijkheid moet worden gebo den zich in een gezonde woning te kun nen ontplooien. Wij laten een ieder vrij in zijn levensovertuiging, maar wij ver langen ook, dat men op het terrein van de volkshuisvesting onze overtuiging in deze eerbiedigt. Wij kunnen helaas niet aan de indruk ontkomen, dat in de ho gere politieke regionen hiermede te wei nig en vaak in het geheel geen rekening wordt gehouden". Met alle waardering voor hetgeen de katholieke afgevaardigde Van Vliet en anderen in de afgelopen zittingsperiode in de Tweede Kamer op het gebied van de volkshuisvesting hebben weten te be reiken en te voorkomen, noemde de heer Hooghiemstra het toch een gelukkig ver schijnsel, dat binnenkort een persoon uit de rijen van de Kath. Woningbouwvereni ging zijn intrede in het parlement zal doen, n.l. de heer De Groot, voorzitter van de R.K. Woningbouwver. „Het Oos ten" te Amsterdam, een man, die van zeer nabij met het lief en leed van de volkshuisvesting op de hoogte is. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het aantal aangesloten vereni gingen bij de Diocesane Bond op 31 De cember 1951 in totaal 56 bedroeg met 9436 woningen in exploitatie en 991 in aanbouw. Bij de hierna gehouden bestuursver kiezingen werden de aftredenden herko zen met uitzondering van de heer G. A. van' Eekhout, die zich niet herkiesbaar had gesteld. In zijn plaats werd bij accla matie gekozen de heer A. J. M. Ange- nent te Haarlem. Laatstgenoemde werd ook, wegens het terugtreden van de heer Hooghiemstra, tot voorzitter van de Dio- Se-M ne Bond gekozen. Naar aanleiding van een desbetreffend voorstel van de afd. Alkmaar werd be- sioten tot voortzetting van de pogingen by de minister om de aflossing van com plexen woningwetwoningen wederom op geschort te krijgen teneinde de noodza kelijke achterstallige onderhoudswerken van de oude complexen te kunnen uit voeren. Op voorstel van Alkmaar werd eveneens besloten bij de minister van Volkshuisvesting aan te dringen op een totale herziening van de bijdrage der administratiekosten van woningwetwo ningen op de basis van evenredigheid met de sinds 1940 gestegen kosten. Niet alleen uit alle delen van ons land 5>aar ook uit het buitenland bereikten ?°estdijk Zaterdag en Zondag talrijke Jelegrammen en brieven met gelukwen- ,eh voor Prins Bemhard, die gisteren de familiekring zijn 41-ste verjaardag 'orde. De Prinsesjes waren reeds vroeg op- ?®$taan, om haar vader geschenken te X&handigen. is Lal rijke vrienden waren Zaterdag naar ?^°stdyk gekomen om de Prins te feil baren. Bij deze gelegenheid toonde gn Bernhard, dat hij niet alleen een vuf ruiter te paard is, maar ook ander lervoeters dan paarden durft te berjj- jy.™. zoals een olifant van het circus uuens, dat enkele van deze kolossen 'aar de paleistuin had gedirigeerd. De oudste drie Prinsesjes gaven haar vader het goede voorbeeld door via de reusachtige poten van deze kolos, on- °.e.r grote bijval, op de rug van een oufant te klimmen. Zij konden zich op de verheven zitplaats aan de oren van het dier vasthouden. By dit moedige voorbeeld van zijn dochters kon de Prins moeilijk achter blijven en in rijcostuum besteeg hij eveneens de jumbo. De woudloper bleek zich onder de ervaren handen van de chef d'équipe van onze Olympische hip pische ploeg bijzonder op zijn gemak te voelen. Het Prins Bernhardfonds bood de Prins ter gelegenheid van zijn tienjarige regentschap een smeedijzeren lamp aan, die vervaardigd is door de Gorsselse kunst-smeden Jonkers sr en jr. In de fraai bewerkte lamp zijn emblemen aan gebracht, die betrekking hebben op het Prins Bernhard fonds. De aanbieding van de lamp geschiedde symbolisch door de overhandiging van een foto. Onder de brieven, welke de Prins ter gelegenheid van zijn verjaardag ontving was er een uit Argentinië van mevrouw Peron, De hoogste temperaturen werden ge noteerd in No?rd-Br^ar,t en Limburg, waar het kwik in de tnermomoter 30 graden wees. Maar ook m de rest van het land varieerde de temperatuur van 25 tot 30 graden, met uitzondering van het Noorden van Friesland en de kust gebieden, waar het kwik beneden de 25 graden bleef. Een zwakke wind maakte de warmte aangenaam, maar kon de temperatuur niet belangrijk doen dalen Deze warmte komt over Zuid-Enge- land naar ons land. In Londen noteerde men gisteren 29 graden., Op het vaste land was het nog veel warmer. Brussel noteerde 30. Parijs 33 en Zuid-Frank rijk 34 en 35 graden. In deze laatste streek 'is er sprake van een ware hitte golf, die nu al een week voortduurt. Ook in Frankfort was het gisteren bijzonder warm. De thermometer wees daar 32 graden. In het noordelijk Hel sinki was de temperatuur gisteren even hoog als in Amsterdam, nl 25 graden. Het grootste deel van Europa heeft op het ogenblik volop zomer. En het laat zich aanzien, dat ie deze weer- si'.uatie de eerstkomende dagen geen verandering zal komen. Slachtoffers Na een week van overwegend regen achtig en kil weer hebben velen op de plotseling bijzonder fraaie en warme Zondag buiten de grenzen van het druk kend hete straten in de natuur de zon opgezocht. Vooral aan de kust beleefde men één van de drukste, zo met de drukste dag tot dusver van dit seizoen De watersport heeft echter ook in dit zomerse weekend een aantal mensen levens geëist. Terwyl de moeder Zaterdag met twee dingbrigade op het Blcemendaalse strand enkele malen eerste hulp moest verlenen. Hitte in Amerika maakt vele Het is een bijzonder inooi weekeinde geworden. Zoals De Bilt voorspeld had, was het gisteren een warme, zomerse, dag. Toch was het Zaterdag en Zondag niet ongewoon warm; niet tè warm voor de tijd van het jaar. Records zijn er dan ook dit weekeinde niet gebroken en van een hittegolf kunnen we in ons land tenminste op het ogenblik nog niet spreken. het strand te Zoutelande, verdronk het 7-jarige zoontje van de heer K. uit Goes. Het ventje was met een vriendje het water ingegaan. Zaterdagmiddag verdronk omstreeks twee uur het negenjarig jongetje W. K. uit de Tweede Kiefhoekstraat te Rot terdam bü het zwemmen in het Kra- lingse strandbad. Het stoffelijk over schot werd naar het ziekenhuis aan de Bergweg overgebracht. By Terheyden onder Monster kwam het vijfjarige jongetje F. van L. uit Leidschendam in zee om het leven. Het ventje, dat met een buurman naar het strand was gegaan, was al enige tijd zoek. Later werd het uit het water op gehaald. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Waarschijnlijk de grootste drukte con centreerde zich gisteren tussen Amster dam en Zand voort. Reeds vroeg in de morgen begon de massale uittocht uit de hoofdstad per fiets, motor, bus en trein. Toen tegen het middaguur de zon haar verzengende stralen uitgoot over straten en pleinen, scheen de hoofdstad nagenoeg geheel verlaten. Het Centraal Station kreeg het leeu wendeel van de Amsterdamse ciagjes- mensen te verwerken. Hoewel in de hal alle vijf en twintig loketten geopend waren, bleek opnieuw, dat de capaciteit van het Centraal Station niet op zo'n grote toeloop berekend is. Verscheidene malen gebeurde het, dat de plaatskaarten voor Zandvoort, waar voor de vraag natuurlijk verreweg het grootst was, uitverkocht waren en dat de loketambtenaar zich enige tijd moest verwijderen om nieuwe te gaan halen. Hoewel het tram- en buspersoneei in Den Haag wel de handen vol had, liep alles daar toch beter op rolletjes. In Scheveningen was het evenals in alle andere badplaatsen zeer druk Een politiepost op een der drukste punten langs het Scheveningse strand meldde andere kinderen aan het spelen was op250 verdwaalde peuters, terwijl de red- (Van onze redacteur) Het rapport van dr Delfgauw en v Massizzo over „de financiële positie van „Wü achten het dringend nodig, dat I de middengroepen in loondienst" toont er bü de loononderhandelingen tussen echter ontstellend duidelijk dat deze werkgevers- en werknemersorganisatiesonhoudbaar is. ..Wij vrezen voor desa- meer armslag kom Alleen daardoor zal streuze gevolgen. indien hierin geen de mogelijkheid terugkeren, aan de Ne derlandse welvaart de nodige expansie te geven en tevens aan d«: persoonlijke prestaties van de werknemers de juiste financiële waardering toe te kennen. Wij ontveinzen ons niet. dat aan dit vraagstuk weer andere vraagstukken vastzitten en nadrukkelük verklaren wij, voor deze vele moeilijkheden open oog en oor te hebben, doch wij menen wederkerig te mogen vragen niet slechts begrip vóór, docli bovenal daadwerke lijke verlichting van de onhoudbare po sitie, waarin talloze werknemers voor namelijk in de middengroepen nu al se dert jaren verkeren". Zo sprak de heer A. H. V. v. Lijf uit Eindhoven Zaterdag op „Bouvigne" te Breda: toen hij als voorzitter de alge mene vergadering van de Ned. R.K. Bond van Hogere, Middelbare en Lagere Technici „St Bernulphus" opende. Ten aanzien van de nivellering achtte hij nog weinig of niets verbeterd. Er schijnt, aldus de heer Van Lijf, in ons land iets volkomen scheef te zijn ge groeid. De groep, waartoe wij het mis schien wrange voorrecht hebben te be horen. is economisch beduidend achter geraakt. Spr. wilde niet beweren, dat de arbeiders te veel verdienen en voor een groot deel van hen, in het bijzonder voor de geschoolde vaklieden, achtte hij d« toestand ook scheef. verandering komt. Het moet toch wel té denken geven, dat een politieke partij in de achter ons liggende verkiezings strijd de nivellering als een propagan- dapunt beschouwde". Aandeel in de winst als eerste geneesmiddel De heer Van Lijf deed een dringend beroep op werkgevers om de noodposi- tie van het beamlbtenpersoneel eniger mate ten gunste te wijzigen door als eerste maatregel dit beambtenpersoneel aandeel in de behaalde winsten te geven. In verliezen moeten zij ook delen. Het bestuur van „St. Bernulphus" staat de gedachte voor, dat voor alle sociale verzekeringen een loongrens van 6000 moet worden aangehouden. Met de KAB als vakcentrale wordt in het algemeen in goede verstandhouding samengewerkt. Alleen aangaande orga nisatie-vorm wordt het inzicht van he' Verbondsbestuur niet gedeeld- In af wachting van de uitspraak van het Episcopaat wilde de heer Van Lijf thans niet nader op deze kwestie ingaan, doch wel vroeg hij medewerking om te voor komen, dat het verschil van inzicht zou leiden tot minderwaardige twistgesprek ken en anti-KAB-tendenties. Catego risch verklaarde spr.. dat. al staan op dit punt de Inzichten van het Verbonds bestuur en van het St. Bernulphusbe- stuur tegenover elkaar, zij het op ande re punten volkomen eens zijn. Federatie juiste organisatie vorm voor hoofdarbeiders Vier va,n de vijf organisaties van hoofdarbeiders, die binnen het raam van de KAB in de vakgroep Hoofdar beiders nauwer verbonden zijn, zijn van oordeel, dat een federati-e van vijf auto nome bonden de juiste vorm zou zijn. Daartoe behoort ook „St. Bernulphus en de heer Van Lijf hoopte, dat 't nog mogelijk zal blijken, zoals dit voor de uitvoering van de wachtgeld- en werk loosheidsverzekering reeds het geval is. ook op ander terrein tot hechte samen werking te komen. Spreker uitte zijn voldoening over de goede verstandhou ding tussen de twee standsorgamsaties KAB en WM. zeker in de topleiding, wat helaas nog niet opgaat voor alle lagere organen. Teleurgesteld was de voorzitter over het afbreken van de zo goed begonnen onderhandelingen over een CAO met de BNA. Binnenkort zullen plannen over de stichting van een Katholieke Vereniging van Studenten aan Middelbaar Techni sche scholen aan het Episcopaat worden voorgelegd. Zowel de neer Boersma van de KAB als de heer Bos van de WM hebben hun waardering uitgesproken over de pret tige samenwerking met „St- Bernul phus". De heer Boersma accentueerde de belangrijke functie van technici bij de opbouw van de PBO en de heer Bos vertrouwde erop, dat „St Bernulphus" een goede stoot zal wéten te geven tot een waardige vertegenwoordiging van de hoofdarbeiders. Ook prof. dr J. Veraart woonde de vergadering bij. "St „2^nulphus"> dat met een ledental van 2000 een grootscheepse propa- ganda-actie leverde 260 nieuwe leden op de grootste organisatie van tech nici in de particuliere sector van het bedrijfsleven is, hoopt in 1954 te Utrecht sljn 35-jarig bestaan te vieren. slachtoffers. Zal het menige Europeaan misschien nu reeds te warm worden, in andere werelddelen is het op verschillende plaatsen zó warm, dat vele mensen door de ondraaglijke hitte bevangen, het leven verliezen. In de Verenigde Staten maakte de warme tot nu toe ruim 160 slachtoffers. Alleen in de staat New Jersy vielen reeds 53 mensenlevens te betreuren. Waarschijnlijk wordt het nog wdrrner in Amerika. Weerberichten meldden, dat er een nieuwe warme luchtstroom in aantocht is. die vandaag of morgen New York zal bereiken. Ka rachi en wijde omgeving wordt even een geteisterd door een buitensporige hitte De bevolking langs de Indus telt vele 'slachtoffers, vooral onder de kin deren Talrijke dieren bezwijken en vogels vallen dood uit de bomen. Het K.N.M.I. deelt mede: Het laatste weekeinde van Juni hewt meer dan goed gemaakt, wat op de beide voorafgaande Zondagen werd bedorven Het was volop zomer, niet alleen in Nederland, maar in geheel Europa met uitzondering van Schot land, Noorwegen en Noord-Zweden. De oorzaak hiervan is een enorm ge bied van hoge luchtdruk, dat zich uit strekt van de Azoren tot in Oost- Europa Het is tot op grote hoogte ge vuld met zeer warme lucht. De felle zonnestraling kan daarom de temperatuur overal tot zomerse waar den doen oplopen. In Zuid-Engeland kwamen Zondag middag maximumtemperaturen van 28 en 29 graden voor, het vliegveld Zuid- Limbivg meldde 31 graden, in Frank rijk lagen de middagtemperaturen bijna overal tussen 30 en 35 graden. Intussen vertoont het hogedrukgebied, aan de rand waarvan wij ons bevinden, nog geen tekenen van verzwakking. In. tegendeel, het neemt nog iets in bete kenis toe. Als gevolg hiervan zal, niet tegenstaande in hoofdzaak Westelijke winden, het warme zomerweer voort duren, waarbij de kans op onweer bui tengewoon klein blijft. Het officiële Joegoslavische presbureau „Tanjoeg" maakte Zaterdag bekend, dat het land de functie van assistent-secretaris en nog vier functies in het secretariaat van de Donaucommissie zjjn aangeboden. Dit aanbod is gedaan op een vergade ring van de Donaucommissie te Galatz (Roemenië) na het houden van „Duldbaar gematigde" toespraken van vertegenwoor digers der Cominformlanden, aldus „Tan- joeg". Zoals bekend verliet in Juni van het vorige jaar de Joegoslavische afgevaardig de in deze in 1948 door de Oosteuropese landen ter regeling van 't scheepvaartver keer op de rivier ingestelde commissie de vergadering uit protest tegen het on der invloed van de Sovjet-Unie verande ren der scheepvaartconventies ten nadele van de Donaulanden". Volgens „Tanjoeg" hebben de Comin- formlanden thans geconstateerd, dat ver andering in de procedureregels nodig is Een uitwerking der door Hongarije in gediende wijzigingsplannen wordt op een nieuwe vergadering verwacht in verband met het Westelijke verde- digingsblok en daarnaast het zo nood zakelijke gebied, dat voor de recreatie bewaard moet blijven, alsmede die gronden en reservaten, waar voor het wetenschappelijke structuur-, flora- en fauna-onderzoek grote belangen liggen, spreekt hier wel zeer duidelijk, zo sprak de heer R. J. Benthem van Staatsbosbe heer. dat men niet slechts zal dienen te behouden en te beschermen, maar veel eer constructief zal moeten werken. De belangrijkste factor is hier de steun, die de commissie voor natuur- en land schapsbescherming ondervindt van de publieke opinie. Van agrarische zijde wordt vaak aan gevoerd. dat ook de in cultuur gebrach te gronden een recreatief element in zich bergen, doch hier dient te worden aangemerkt, dat de natuur-in-ongerep- te staat kwalitatief nog steeds van veel hogere waarde is dan het door de mens hervormde cultuurland. Wat betreft de waardebepaling in de onderscheidene sectoren, werd medegedeeld, dat de eigenlijke land bouwsector nog niet helemaal 20 pet van de bevolking omvat. Dit percenta ge zal in de toekomst vermoedelijk eerder dalen dan stijgen. Hier staat 80 pet van de overige bevolking te genover. waarvan rond 40 pet tot de industriële sector behoort, terwijl de stedelijke bevolking ongeveer 50 pet uitmaakt. Deze mensen hebben voor hun gezondheid de vrije natuur even zeer nodig als het dagelijkse brood. Veel is er destijds gemopperd over de euvele moed van de gemeente Am sterdam, welke bijna negenhonderd ha cultuurgrond denatureerde tot het z.g. „Bosplan". Er dient echter te worden opgemerkt, dat om aan de behoefte van de Nederlandse bevolking in de eerstko mende dertig jaren te voldoen' zeker zes gebieden van veel groter oppervlakte nodig zullen zijn. Dns landschap is zonder doelbewust ingrijpen niet meer geschikt voor de thans reeds aanwezige, nog steeds groei ende ontspanningsbehoeften en zal daar steeds minder geschikt voor worden. De natuur- en landschapsbescherming kan dan ook een nationaal belang van de eerste orde genoemd worden en heeft recht op de volle steun en medewerking van de overheid en van de beste krach ten van ons gehele volk Naar aanleiding van de militaire plan- Ren en de daaraan ten offer vallende ge bieden, uitte de heer Van der Goes vara Naters zijn spijt aan het adres van dé militaire autoriteiten over de trage wijze waarop men de medewerking in ver band met het sparen van landschaps- schoon van deze zijde ondervindt. Wan neer het contact met de militaire auto riteiten mogelijk is, is het bijna steeds te laat om nog iets te bereiken, daar in dat geval de plannen technisch reeds klaar zijn. In Juli vraagt het Apostolaat des Gebeds te bidden voor het leken- apostolaat in Indonesië. (Van onze Utrechtse redacteur) MOVEO (Meer Ontspanning voor Oorlogsgewonden) heeft, dank zij de medewerking van het Ceniraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen Zaterdag aan een vierhonderd oorlogsgewonden een prettige middag in de kersenboom gaard kunnen bieden. De luisteraars van het avondprogramma van de K.R.O. hebben zich ervan kunnen overtuigen, hoe de kersenpret in de boomgaard van Kasteel de Haar te Haarzuylens nabij Vleuten hoogtij vierde. Tijdens deze jolige uren was er geen spreeuw in de buurt, want voor zover de vrolijke mu ziek van de Bietenbouwers onder leiding van Boer Biet en de gezellige communi ty-singing de dieven niet verjoegen, zorgden Gait Jan Kruutmoes en Lub bert van Gortel als geestige vogelver schrikkers daar wel voor. Voor de radioluisteraais was de clou van dit programma ook ditmaal de Ker senprijsvraag. De telefoon in de KRO- studio is het eerste uur geen moment koud geweest. Voor de gemeenteraadsvergadering van Bergen op Zoom Vrijdagavond had de heer P. van Mechelen bericht van verhindering gezonden maar de voorzit ter, burgeneester Witte, las een brief van hem voor, waarin hij om een andere plaats verzocht in de raadszaal. De burgemeester vroeg in verband daarmee aan de Katholieke fractie of deze in haar geheel een plaats zou wil len opschuiven om plaats te maken voor de heer Van Mechelen. Wat de fraclie terstond beloofde, want nu de heer v. M. niet aanwezig was, behoefde zij niet on middellijk te verhuizen. Na dit zonderlinge begin van de ver gadering, waarbij men de politieke span ning sterk kon voelen ook al werd er geen woord over gerept, deelde de heer G. Hendrickx (K.V.P.) mede, dat de Kath. raadsfractie had besloten de heer v. Mechelen ontslag te geven als haar voorzitter en hem de heer Hendrickx tot wnd. voorzitter had benoemd. De oorzaak van dit alles? De heer v. Meche len is politiek overgegaan naar de K.N.P. en is daarom uit de K.V.P. getreden. Ge zien zijn verzoek om een andere plaats schijnt hjj wel lid van de raad te blijven. met 1952 op de volgende jaamivcaux (pro ductie in 1951 tussen haakjes) in dui zend mtr ton: Engeland 16.244 (15.8891, West-Duitsiand 15.236 <13.506» Frankrijk 10.684 (9.832), België 5.456 (5.091) Italië 3.392 (2.994), Luxemburg 3.164 ('3.077), het Saargebied 2.764 (2.603), Zweden Volgens het kwartaalbulletin mei staaistatistieken van de economische n-^waio?'0SteJF5 commissie voor Europa van de Ver.V. 7 S12j en Nederland 584 (,ra53). Naties bereikte de productie van ruw j.„e? jaarproductie van de lan staai in Europa in het eerste kwartaal nrnrlirfn ■mihoen ton een nieuw record. In het bulletin wordt lariri Denemarken, Fin- geraamd, dat in het eerste kwartaal iand' Trigk?Tnririil™ege" Zwitser van 1952 de Europese productie van w J i van non-Slavie ruw staal zich op een .jaarniveau heeft hit ffd- i- 1-260.000 meter ton bewogen van 72.892.000 mtr ton. kwartaal tegen een ge- Voor 1951 wordt de productie geraamd £*amde P™ductie van 1.177.000 meter op 67.623.000 mtr ton. Er zijn geen cijfers beschikbaar voor de produc tie in de sovjet-unie kwartaal. in het eerste De productie In de diverse landen be woog zich in het eerste kwartaal van in 1951. Het productieniveau in het eerste kwartaal van dit jaar van de Sovjet-satellietstaten (Tsjecho-Sio- wakije, Polen, Oost-Duitsland, Hongarije en Roemenië) werd geraamd op 10.500.000 metr. ton tegen een geraamde productie van 9.536.000 metr. ton het vorige jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1