voor De reorganisatie bij de A.V.R.0 een eeuw De Ver. Staten enLati j ns Amerika M.S.A.-hulp aan Denemarken stopgezet Persberichten Treinstoring tussen Amsterdam en Weesp HAMEA Brandlotion En het heengaan van directeur Vogt Aehcsoii le Rio de Janeiro PAGINA S VRIJDAG 4 JULI 1952 GroningenLeeuwarden STICHTING „DE ZONNEBLOEM" Burgemeester van Haarlem voorzitter met commentaar HAMEA Zonnefilter TIMMERMAN DOOK IN ONDIEP WATER Operatie kon leven niet meer redden ONTSLAG IN HILVERSUMSE TAPIJTINDUSTRIE Gisteravond omstreeks acht uur is een defect ontstaan aan de bovenleiding van de spoorweg bij Watergraafsmeer. Van acht uur tot elf uur moest dientengevolge tussen Amsterdam en Weesp over enkel spoor worïen gereden, waardoor nogal vertraging ontstond. Om elf uur was de leiding hersteld. De oorzaak van het de fect is nog niet bekend, maar wel staat vast, dat er geen blikseminslag is geweest, aldus de spoorwegen. Een storing van langer duur heeft gis teren het verkeer op de lijn Groningen Leeuwarden in de war gebracht. Van 's morgens kwart over tien tot 's avonds acht uur is het treinverkeer tussen Gro ningen en Zuidhorn gestremd geweest tengevolge van een defect aan de spoor brug over het Hoendiep. Tussen de beide plaatsen werden de reizigers met auto bussen vervoerd. Op het traject Zuid hornLeeuwarden reden de treinen in beide richtingen. De burgemeester van Haarlem, mr P- O. F. M. Cremers, heeft het voorzitter schap aanvaard van de stichting ,.De Zonnebloem", die haar werkcentrum heeft in Utrecht. De afgetreden voorzit, ter, kapelaan A. G. de Mey blijft als vice- voorzitter werkzaam. De stichting „De Zonnebloem" werkt samen met het Ziekenapostolaat in Bloe- mendaal en ,,De Zonnebloem" van de K.RO. Zoals bekend heeft het Episcopaat de Stichting verleden jaar opdracht gege ven het welzijnswerk onder de katholie ken in de meest ruime zin te verzorgen. Advertentie voorkomt zonnebrand. Fi.on i óo geneest zonnebrand. n»c<»n 1.60 kwaad daglicht te stellen en enkele be. trokkenen op te hemelen. Het wordt in deze berichten voorge steld, alsof er grote onrust heerst, niet alleen bij 'het personeel van de A.V.R-O- maar ook bij de leden, terwijl hier in werkelijkheid geen sprake van is. Inte gendeel, door het personeel wordt het toegejuicht, dat de organisatie verbeterd wordt, omdat hierdoor een teamverband zal worden gekweekt, waardoor veel vruchtdragender samengewerkt kan wor den. Dit is ook nog duidelijk gebleken bij de openhartige bespreking van het Alge meen Bestuur met de hoofden, van dienst en programma-samenstellers, welke Za. terdag 28 Juni in de A.V.R.O.-studio te Hilversum heeft plaats gevonden en die zich kenmerkte door een geest van on. derling vertrouwen en wederzijds be grip". J. CORVER Algemeen Secretaris Onder deze mededeling plaatst de heer Vogt de volgende: ,.Tot zijn leedwezen voegt ondergete kende aan deze mededeling toe dat hij als Directeur van de A.V.R-O. heeft ge. meend niet meer dat vertrouwen van het AVRO-Bestuur te oezitten, hetwelk nodig is om zijn taak op eervolle wijze te vervullen, zodat hij bij het Bestuur zijn ontslag-aanvraag heeft ingediend". W. VOGT Op tragische wijze is gisteren de 24- jarige timmerman J. B. uit Giessendam om het leven gekomen. Bij het zwemmen in een plas halverwege Giessendam en Molenaarsgraaf dook hij op een ondiepe plaas in het water, zodat hij met. vrij grote kracht de bodem raakte. Bewus teloos kwam hij aan de oppervlakte. An dere baders pasten kunstmatige adem haling toe en wisten hem bij bewustzijn te brengen. Het bleek evenwel, dat het slachtoffer gedeeltelijk was verlamd. Artsen achtten overbrenging naar het ziekenhuis in Gorinehem noodzakelijk. Geconstateerd werd dat een nekwerve! was verbrijzeld. Men heeft nog getracht door een operatie zijn leven te redden, maar dit moeht niet meer baten. gens ook diverse ambachten te laten leren, temeer daar de nodige leerkrach ten zo gelukkig gewonnen konden wor den uit de eigen nijverheidsscholen, waarover de Congregatie op den duur de beschikking kreeg. En zo zagen wq de stichting de Heibloem uitgroeien tot een voortreffelijke landbouwschool en een model ambachtschool, welke te genwoordig aan ruim tweehonderd jongens gelegenheid bieden tot gedegen onderwijs. De Heibloem beslaat, thans een opper vlakte van ongeveer 100 hectare. Zestig daarvan zijn in cultuur gebracht en be staan uit landerijen, boomgaarden, wei landen en tuinen. De rest wordt o.a. in beslag genomen door uitgestrekte gebou wen. complexen, waar de schoollokalen en de werkplaatsen zijn ondergebracht. Alle zorg wordt besteed aan de prach tige veestapel. Alleen de boomgaarden leveren 60 ton fruit per jaar, de aard appelvelden geven een oogst van 11 tot 12 wagons. Met assistentie van vijf leken-leer- krachten geven de broeders les in tim meren, smeden, batikwerken en machine- bankwerken. Opleiding voor het schoen makers- en het bakkersvak. Daar vele jongens uit gezinnen komen van kleine zelfstandigen, wordt, er ook opgeleid voor het middenstands-diploma. Ook worden leerlingen klaargemaakt voor het Mid delbaar Technisch onderwijs. De Hei bloem telt nu 140 interne en 70 externe leerlingen. Welk een goede roep de stichting thans geniet blijkt wel uit het feit, dat ieder jaar de school minstens 200 aan vragen ontvangt, waarvan er wegens ruimtegebrek slechts 30 geplaatst kun nen worden. Een ander bewijs is het hoge percentage geslaagden ieder jaar. De cijfers wijzen uit dat gemiddeld 90 der leerlingen met succes de eindexa mens afleggen. Het honderdjarig bestaan van de Hei bloem mag zeker op 6 en 7 Juli a.s. met grote dankbaarheid en sympathie wor den herdacht. P. H. H. het kritieke moment, als Paula meedeelt dat het kind niet meer kan blijven omdat zij het niet wil aandoen, dat het moet le ven bij iemand die bet haat, het kind haar als moeder wil hebben. Schopenhauer beeft'van de dramatur gie gezegd, dat alle eind moeilijk is, om dat de toeschouwer al min of meer is voorbereid op de gang der gebeurtenis sen. Om dan nog een bevredigend slot te maken, eist veel kundigheid en origina liteit. De filmindustrie heeft dit probleem van Schopenhauer genegeerd. Iedere af loop is of tragisch, of. bij voorkeur, ge lukkig. Hollywood lijdt aan happy- endicitue en Paula is hier niet vreemd aan. Hoe roerend het ook moge zijn om Lo. retta Young het knaapje les te zien geven, de demonstratie van de techniek van dit privé-onderwijs wettigt nog niet het predicaat „cultureel".' Amerikaanse functionarissen heb ben Donderdag te Washington ver klaard, dat zij mogelijk „alle economi sche en militaire hulp" aan Denemar ken zullen stopzetten, als Denemarken de levering van een tankschip aan de Sovjet-Unie doorzet. De verklaring werd afgelegd naar aanleiding van be richten uit Kopenhagen, volgens welke daar Donderdag een voor de Sovjet- Unie bestemd tankschip van stapel is gelopen. Het schip is een van de zeven tankschepen, die een Deense scheeps werf aan de Sovjet-Unie moet leveren. De functionarissen verwezen naar 'n verleden jaar aangenomen wet, welke de regering noopt alle economische hulp aan een land stop te zetten, als dat land bewust verscheping van strategisch be langrijke goederen naar de Sovjet-Unie of „satellietstaten" toestaat. Tanksche pen worden in de betrokken wet met name genoemd. De V. S. hebben reeds krachtig be zwaar gemaakt tegen het Deense plan, aldus deze zegslieden. Naar verluidt heeft Denemarken meegedeeld dat het contract om het tankschip te leveren geruime tijd vóór het van kracht wor den van genoemde wet was afgeslo'en. De Deense minister van buitenlandse zaken, Kraft, verklaarde Donderdag avond, dat op het ogenblik over de kwestie der tankschepen besprekingen gaande zijn met de V. S. Er Konden geen verdere mededelingen worden re- daan voor aleer de besprekingen, welke naar de minister meende, nog enkele dagen zouden duren, zijn geëindigd. In de Hilversumse tapijtindustrie zul len binnenkort weer ongeveer honderd man worden ontslagen. Het totaal der ontslagenen zal dan 200 oedragen, maar dl deze mensen staan al ongeveer een jaar op wachtgeld. Zij werden aangenomen toen in de tapijtindustrie na het uitbreken van de vijandelijkheden in Korea een hausse ontstond. Toen daarna de industrie op haar normale productie terugkeerde, werden zij overcompleet. Met dat al zijn de vooruitzichten voor de tapijt industrie niet slecht, mede omdat het bui'enland grotere belangstelling aan de dag legt. beeld van de werkelijkheid wil Re gisteren en dit ook doet, dan zou zij in derdaad gelijk hebben. Film-psychiaters zijn detectives in witte jas. Maar de kunst moet méér geven dan de realiteits nabootsing. De Grieken discussieerden hier reeds over. want ware het niet zo, dan zou het realistisch nabootsen van het knorren van een zwijn grote kunst zijn. De film ..Paula" geeft inderdaad soms meer dan de werkelijkheid. Maar veelal is dit eerder een afbreuk van die realiteit en wel dermate badbaars, dat het totaal beeld vals is. Rudolph Maté, de regisseur, heeft de psychiater en de speurder weer eens bij elkaar gebracht in zijn film. Het resul taat was van dien aard, dat er door de daartoe bevoegde instanties het praedi- caat .cultureel" aan werd verleend. Maar als „Paula" cultureel is. dan zijn wij geen cultuurpessimisten meer, want dan zijn de cultuurdragers legio. Die Paula nl. adopteert een jongetje, als zij voor de tweede maal een kind bij de geboorte verliest. Dit kind, Davie, is echter niet willekeurig gekozen. Zij heeft deze knaap, buiten haar schuld om. aan gereden met het gevolg, dat het spraak- en schrijfcentrum van de jongen ge stoord is en hij geen woord kan spreken noch schrijven. Met geduld en toewij ding helpt Laura de jongen weer om te leren spreken en schrijven en daarin slaagt zij heel aardig. Gaandeweg is zij van de jongen gaan houden en volbrengt zij haar taak niet alleen om haar schuld gevoelens te sussen. Totdat de jongen aan een sieraad ontdekt, dat zij de vrouw is, die hem heeft aangereden. Dit slaat ambivalente gevoelens in het kind los. Hij gaat Paula haten, maar toch weet de vrouw hem te bewegen de lessen te blijven volgen met het resultaat, dat op Davie leert van Loretta Young voor de spiegel tceer spreken. Beeld uil Rudolph Mallies film „Paula".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3