Franse priesters-werklieden Gedeelte van nieuwe Casino- kurzaal gereed Parijs bereidt zich voor op de vacantie buiten WË -■< NERGENSHUIZEN - HET DEFINITIEVE NATIONALE MONUMENT Moeilijke problemen, zowel voor henzelf als voor hun overheid SWftf En de dames maken reeds toilet De MAN van e in de IJssel verdronken I.C.V. wil samenwerken met I.V.V.V. Cycloon: 76 doden Schilder veroorzaakte brand in „Regina Coeli" Britse wapens naar Spanje Hoge auto-productie in West-Duitsland Moordenaars 15 jaar gevangenisstraf Schepping van architect Oml op Amsterdamse Dam ZATERDAG S JULI 1952 PAGINA 9 Gezaghebbende uitspraak te verwachten Uiterste discretie dehjkf 7uitTpraak01ik gedaan door het kerkelijke gezag. Tegenstand Waar ligt de grens? HONDERDJARIGE IN DEVENTER Woonde H. Mis in eigen huis hij OOSTENDE HERLEEFT Export, veel groter dan t ooi de oorlog NIEUWE GRAAFSE BRUG TE NIJMEGEN VICE-ADMIRAAL A. F. GOOSZEN B.D. Groolofficier Oranje-Nassan „DE VRIENDSCHAP" SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD VICTOR BRIDGES door ^-O^hetWrniet aan jou, zei ik edel- ONDERZOEK DEUGDEN KINDEREN VAN FATIMA (Van onze Parijse correspondent) De beroering, onlangs in Frankrijk gewekt over de nieuwe vorm van missionneringdie van priester», levend temidden van arbeiders en hun werk delend, beeft ook bij bet Franse Episcopaat weerklank gevonden. De kardi nalen en aartsbisschoppen zullen in bun aan staande najaarsbijeenkomst hoogstwaarschijn lijk tot een uitspraak over bet probleem komen. Reeds is een voorbereidende commissie te Parijs werkzaam om aan de band van een door abbé Hollande, leider der Parijse Missie, en twee „prêtres-ouvriers" samengesteld lap- port de sinds acht jaren opgedane ervaringen te bestuderen. Wijlen Z. Em. Kardinaal Suhard, die deze nieuute vorm van missionnering zeer aanmoedigde. Deze moderne missievorm, die zeer aangemoedigd werd door wijlen kardi naal Suhard, is, toen hij in Frankrijk werd toegepast met grote voorzichtig heid omringd. Pogingen van de kant der ,,prêtres-ouvriers" om een uit spraak van Rome te verkrijgen, werden van daaruit beantwoord mei verwijzing naar de instructies, door kardinaal Suhard te geven. De opvolger van de kardinaal op de aartsbisschoppelijke zetel van Parijs, mgr Feltin, draagt de betrokken mis sionarissen een niet minder goed hart toe en blijft hun arbeid nauwlettend gadeslaan. Men kan zeggen, dat zij uit, de nood der omstandigheden zijn geboren. Hoe wel de ontkerstening der Franse arbei dersmassa reeds een vraagstuk was ge worden, dat tot de voortdurende zorg der Franse geestelijkheid behoorde, werd het in 1942 ai bijzonder acuut, toen de Duitsers "de Franse werklieden bij duizenden wegsleepten voor hun ar beidsdienst: 800.000 Franse arbeiders werden gedeporteerd en van alle gees telijke bijstand verstoken, aangezien de Duitsers weigerden aalmoezeniers in de werkkampen toe te laten. Kanunnik Rodhain, secretaris van ..Katholieke Hulp", besloot toen clan destien priesters naar de werkkampen te zenden. Tweehonderd priesters bo den zich onmiddellijk aan voor een clandestien werk, dat gezien de Duitse opvattingen niet zonder gevaar was. Ken vijf-en-twintigtal werd uitgekozen om met valse papieren en als werklie den gekleed, zich met de gedeporteer de arbeiders te laten meevoeren. Ze hadden zich overhaast een of andere vakbekwaamheid eigen gemaakt. Hun Arbeid was wel zo gevarieerd mogelijk. Pater Santu b.v. werd machinist m de Opera van München, abbé Laugeois bankwerker in een munitiefabriek van Stuttgart. Met welke voorzichtigheid er ook werd opgetreden, de meesten wer den tenslotte door de Gestapo ontdekt én tot de bevrijding in concentratie kampen opgesloten. Hoe het begon Maar de geestelijke nood was ook groot in de rode zóne van Parijs. Een Jonge priester uit de .parochie van de Parijse voorstad Clichy, welke geheel in communistische handen was, had alle mogelijke moeilijkheden ondervon den, om als geestelijke de arbeidersge zinnen te bereiken. Hij verkreeg van kardinaal Suhard toestemming dezelfde Pogingen te mogen ondernemen, als die, welke onder de gedeporteerden in Duitsland zoveel goeds deden. In 1943 gaf kardinaal Suhard verlof tot de vor ming van de „Mission de Paris" met als richtsnoer: de middelen te beproeven om weer contact te krijgen met die Volksmassa, waarmee de geestelijke banden in de loop der jongste eeuwen verloren waren gegaan en zulks door het uitoefenen van het apostolaat, meer door het voorbeeld, dan door de leer, daarbij de uiterste discretie in acht nemend. de eerste plaats ging het dus om herstel van een klimaat voor Chris telijke deugden. ötvw briesters, die aan deze vorm van zeer t i wilden deelnemen, waren kozen w doch dienden met zorg ge- ips rl - ,waren belangriike dispensa- ker niet machtigingen nodig. Ze- kardinaal nsuha°rVdr!,1f R°tme' liil-heid on iion alle verantwoorde- Mi ~sie onder n'--Waarbij" hi.i tevens deze (Abbé Honandbet0Stlrrdl^ priesters gewon', arb^erf De rusturen waren slechts beschikbaar voor hun priesterlijke verplichtingen Ze hadden bovendien geheel en al het arbeidersleven te delen, zoals dat zich voordoet onder de ontkerstende en pro letarische massa, die het pauperisme nabij is. Bij de bevrijding waren twin tig priesters tot die missievorm toege laten. Thans is het aantal 25 voor de Missie van Parijs en omstreken, 75 voor overige grote arbeiderscentra in. Frankrijk. Het js begrijpelijk, dat het Episco- (Tat en kardinaal Suhard de wens uit- i.ul F1- dat deze missiearbeid in de ■niet1"? discretie zou p.'aats hebben, bpideit.tee.r om aan d'e arbeid in de ar- nenriri?-mgen een geheimzinnig bin- He kert8?.1?, te verzekeren, maar omdat tegenover overheid zonder ervaring stond Ev«. een dergelijk missiewerk welke result6?1- aIs het onbekend was, zon ODlevo en een dergelijke Missie zou oplever^ moes(. *orJden afge_ invloed het zo intieme wacht, welke verkeer in de volslagen verheidenste volksmassa op de priesters zelf zou uit- oef oncn. Nog de laatste keer, dat wij door kardinaal Suhard ontvangen mochten, worden, liet Z. Em. zich met groie^ hel de en geestdrift over „zijn pretres- ouvriers" uit. Hij toonde ook daadwer kelijke belangstelling in hun arbeid door priesters met werklieden te ont vangen en sprak toen nadrukkelijk wens uit: „niet erover sennjven Da men zich daaraan in al te fr°tA"V,oor. Het is duidelijk, dat dit apostolaat sommige uiterlijke verschijningsvor men moest hebben, die de gelovigen, slechts met de traditionele vormen bekend, zouden kunnen verontrusten. Zelfs tot in de kringen van de hoge geestelijkheid worden bedenkingen gekoesterd. Te meer, daar geestdrif tige jonge, moedige, zelfs heldhaftige priesters door hun ijver soms in po sities werden gebracht, die gevaarlijk mochten worden geacht. Vooral de grote vrijheid van beweging, voor hun missiearbeid onvermijdelijk, stuitte op grote tegenstand. Zij wa ren van den beginne af reeds aan een uitzonderlijke discipline onderwor pen. Dat wat men hun „regels zou kunnen noemen onderging dan ook sinds de oprichting van de Part]se missie nogal wijziging. Aanvankelijk geheel buiten 't parochieleven gehou den staan de priester-arbeiders thans in verbinding daarmede. Ook staan zij niet meer geheel geïsoleerd, maar vormen groepjes van twee of drie. die in communauteit leven, doch wer ken in de krotten en zolderwonin gen waarin zij het onsociale bestaan der Franse arbeidersmassa meema ken. Eén der „prêtres-ouvriers" heeft het karakter" dier missionarissen als volgt weergegeven: „Niet de Kerk heeft ons de fabriek' in gestuurd, maar we hebben zelf gevraagd daar te mogen arbeiden, want in onze parochies hebben we het contact met de arbeiders verloren. We zijn 100 pet priester en willen ook 100 pet arbeider zijn Als wij ae toog dra gen, hebben wé geen broederlijk con tact met die arbeiders. Natuurlijk is dat nieuw. Maar Christus heeft het voor ons gedaan". Tot hoever kan nu dat contact gaan. Ziedaar de moeilijke vraag, die door enkele openbaar geworden feiten van een brandende actualiteit is geworden en waaromheen dan ook de beweging draait, die in de laatste weken aan de dag is gekomen. Het leven mede te leven van bepaalde groepen arbeiders tot in de werkplaats toe, leidt van zelf tot het deelnemen a'ati hun sociale strijd en het is duidelijk, dat de arbei ders. voor wie de priesters in alle op zichten een voorbeeld willen zijn, van hen ook het deelnemen in de strijd voor hun lotsverbetering eisen. Dus ook deelnemen aan hun vakverenigings- strijd. Maar die is ernstig verpolitiekt cn doortrokken van politiene oogmerken, die de hunne niet kunnen zijn. Dit werpt de kwestie op van hun medewer ken in de C.G.T., die geheel afhanke lijk is van de communisten. Sommige „prêtres-ouvriers hebben zelfs niet geaarzeld, van die C.G.T.- organisaties deel uit te maken en in sommige gevallen ook van „vredesor ganisaties", die slechts een vermom ming zijn van de actie van Moskou. Dat is dus in feite deelnemen aan veroor deelde acties. Hier doet zich dus de vraag voor naar de overschreden gren zen. Hoewel ook hier de beoordeling slechts aan de kerkelijke overheid mag worden overgelaten, kan men zich toch goed voorstellen dat de gelovigen zeer pijnlijk door een en ander worden ge troffen. Het is echter niet aan hen te zeggen aan welke beperkingen de actie dier missionarissen onderhevig moet zijn. De stemmen, die opgingen, om deze missievorm maar liever prijs te geven, teneinde de mogelijkheid van bepaalde gevaren te ontgaan, verzwakken meer en meer bij de bewondering, die deze heldhaftige priesters ontmoeten. Intus sen houdt men zich meer en meer bezig met de vraag, of aan tteze priesters een gedragslijn is ie geven, voldoende aangepast aan het schone werk dat zij ondernemen onder uitzonderlijke om standigheden. Een gezaghebbende uit spraak is ïiu te verwachten, die ook duidellik genoeg zal zijn voor de gelovi gen, die niet altfid voor ogen houden, dat de Kerk de noden van de tijd kent. Opoe Seetz—Brinkhof aan het Smalle Pad te Deventer is Vrijdag honderd jaar geworden! En heel de buurt heefthet feest met haar. gevierd Aan eik huis waaide een vlag ten teken der feestvreug de. En zij heeft tientallen brieven entvan- gen van kennissen uit Assen, waar zij heel haar leven heeft gewoond tot zeven jaar geleden. Een bijzondere vreugde heeft zij ge smaakt, toen pastoor Gerritsen van de H. Joannes Vianney-parochie 's morgens bij haar aan huis een H. Mis heeft op gedragen. Van vele zijden ontving zij natuurlijk belangstelling. Hoe kan het anders. Zo was er mr Bloemers, de pas herstelde burgemeester van Deventer. Opoe Seetz dan ook de eerste honderdjarige sinds 23 jaar. Voor deze gelegenheid bracht hij f®? Brute taart mede, behalve de gemeen- seh <en tevens hartelijke) gelukwen- Zij heeft volop van deze verjaardag kunnen genieten, want opoe Seetz gêniet nog een heel goede gezondheid. Het lopen wordt wat. moeilijiker, zodat men haar wat ondersteunen moet. Maar zij heeft een gezond leven achter de rug. Pas toen zij 83 jaar oud was, heeft zij er het boeren leven aan gegeven. Zij heeft vier kinde ren, 13 kileinilumderen en 7 achterklein kinderen. (Van onze correspondenten) Omstreeks zeven uur is gisteravond in de IJssel bij Olst het zeventienjarige meisje D. ,C. verdronken. Het meisje, dat niet kon zwemmen, is vermoedelijk in een kuil terecht gekomen. Met twee zusjes ging zij 's avonds in de rivier baden. Toen zij op een gegeven ogenblik in de diepte verdween, liepen de twee zusjes snel naar huls, om hun negen tienjarige broer te hulp te roepen. De jongen, die nog enige tijd naar zijn zusje heeft gedoken, mocht er niet in slagen haar te vinden. Gisteravond was het stof felijk overschot nog niet geborgen. De 61-jarige L. v. d. H. uit Terneuzen verdronk gisteren tijdens het baden in de Schelde bij de Oostpier te Terneuzen. Dirk Coster, de Delftse letterkundige, wordt. Maandag 7 Juli 65 jaar. liet congres van het Internationaal Christelijk Vakverbond aanvaardde gis teren tijdens de middagvergadering' una niem de ontwerp-resolutie betreffende de uitbreiding van de samenwerking met het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen. In deze ontwerp-resolutie spreekt men zich uit voor samenwerking met het I. V. V. V., op de essentiële voorwaarde, dat die samenwerking eventueel wordt verwezenlijkt met eerbiediging van het eigen wezen en de autonomie van de Christelijke vakbeweging. Tevens wordt voorgesteld een verbindingscommissie in te stellen, teneinde het gehele probleem van de samenwerking verder te onder zoeken. Het I. V. V. V. heeft inmiddels het plan geopperd om 12 Juli a.s. in Brjssel met het I. C. V. een bijeenkomst te be leggen. In de middagzittïng kwam ook een ontwerpresolutie ter sprake, met betrek king tot het leidinggevend personeel en de ingenieurs. Het congres nam deze resolutie met algemene stemmen aan: In de resolutie wordt verklaard, dat, indien afzonder lijke vakverenigingen voor deze catego rieën noodzakelijk mogen blijken, zulks tot gevolg moet hebben, dat het leiding-' gevend personeel en de ingenieurs niet worden afgezonderd van de werknemers, maar dat zij worden opgenomen in de organisaties van vakcentralen op het nationale en internationale plan. Het bureau wordt aanbevolen ernaar te streven, dat het leidinggevend perso neel en de ingenieurs, sedert lang geor ganiseerd in de Christelijke vakbeweging, de plaats hebben, die hun toekomst in ae internationale organen. (Van onze Brusselse correspondent) Een der Belgische steden, die zeer zwaar door de oorlog werden geteisterd, is zeer zeker het zich „Koningin der Bel gische badplaatsen" noemende Oostende. Ontzaglijk waren daar de vernielingen, door de Duitsers en door de bombarde menten aangebracht. Men behoeft niet lang te zoeken om daar nu nog overal de sporen van te vinden. Het bovenstaande wil echter niet zeg gen, dat de Oost endenaren op hun puin hopen klaagliederen zijn blijven zingen. Niets daarvan. De stoere bevolking van deze energieke stad is onmiddellijk aan het heropbouwen gegaan, meestal met eigen, links en rechts bijeengebrachte, financiële middelen, want van het effec tief verlenen van vergoedingen voor ge leden oorlogsschade is daar nog niet veel in huis gekomen. Wij logeerden ginds dezer dagen in een hotel, voor welks inwendig herstel (het had het geluk gehad niet met de grond te "zijn gelijk gemaakt!), de eigenaar niet minder dan elf millioen B. frs heeft be steed, zonder tot nog toe één franc schade vergoeding te heibben ontvangen. Ondanks deze en andere moeilijkheden, hebben de Oostendenaren thans duizend van hun verwoeste of beschadigde hotels en andere gebouwen wedër opgebouwd of hersteld. Dat verdient een eresaluut. Doeh niettegenstaande deze energieke arbeid was er toch nog een groot hiaat om deze badplaats weer op het inter nationale podium te hijsen waarop zij zich vroeger bevond: het ontbreken van een Casino-Kurzaal. De stad leed daaronder, financieel en in haar prestige. Maar ook die leemte zal nu spoedig tot het verleden behoren: tegen. Pasen van het volgende jaar zal men hier over een der mooiste en grootste Kurzalen beschikken van het vasteland. De oude Casino-Kurzaal werd door de Duitsers zo goed als tot de laatste steen vernield. Op haar plaats verrijst thans een nieuwe Casino-Kurzaal, veel groter, veel mooier, veel moderner dan de vroe gere. Wij hebben zo juist deze nieuwe, reus. achtige constructie bezocht, waar nog on telbare arbeiders aan het werk zijn, waar nog op veel plaatsen het oorverdovend geraas klinkt van draaiende beton molens en allerhande gereedschappen van timmerlieden en smeden. Uit deze gon zende chaos kwam reeds een afgewerkte vleugel splinternieuw voor de dag. En hoewel deze vleugel nog maar één vijfde betekent van het geweldige complex, dat tegen Pasen 1953 klaar moet zijn, heeft men dit gedeelte toch alvast maar inge huldigd. Het geschiedde deze week m aanwezig, heid van locale, provinciale en nationale overheidspersonen: het Gemeentebestuur, de Gouverneur der Provincie, een Minis ter, die de Regering vertegenwoordigde. De Kurzaal, die een oppervlakte heeft van één hectare, zal in afgewerkte toe stand bevatten: een erehal, een concert zaal met 2500 a 30C0 plaatsen, een music- hall en dancing, grote speelzalen, een privé speelzaal, een restaurant, een lees zaal, een expositiezaal, een Bodega en een Nightclub. De ingang zal een oppervlakte van 40 x 25 meter beslaan. Hij ligt achter een zuilenportaal van 30 x 6 meter. De af metingen der erehal zijn 60 x 20 meter. Het podium van de ruim 50 meter brede en zeer hoge concertzaal is mobiel. Men kan het met orgel en alles wat er zich verder op bevindt naar beneden laten verdwijnen en het is daar, waar door gaans de repetities zullen plaats hebben. Langs de Oostzijde van het gebouw be vinden zich het restaurant en de speel zalen; deze laatste hebben een uitzicht op de zee. Het zijn deze zalen met het restaurant, die zojuist met veel plechtig heid werden ingehuldigd. Men is er hier in geslaagd om, ondanks het volgen van een zeer sobere lijn. een werkelijk luxueus geheel tot stand te brengen, iets van absolute selectie. Opmerkenswaardig is voorts, dat het zakelijke geenszins het artistieke heeft verdrongen, want voor alle zalen en ook voor de buitenzijde van het gebouw werd een beroep gedaan op schilders, beeld houwers en decorateurs, die tot de beste van het land behoren, zoals: Paul Devaux, Jan van Vlasselaer, Marc Mendelsohn, Edgard Tijtgat, Oscar Jespers. Georges Grard, Jozef Cautré, Pierre Caille en Rudolphe Stabelle. Het gebouw zelf is het werk van de meester-architect Stijnen, directeur van het Hoger Instituut voor decoratieve kunsten te Brussel. De concessionaris van de nieuwe Casino-Kurzaal, de heer De Ramée, deel de ons als merkwaardigheid mede, dat voor het restaurant werd aangeworven een chefkok van de beroemde Grillen uit Parijs, een garantie voor de gourmands en de fijnproevers. Met het inhuldigen van dit eerste af gewerkte gedeelte van de nieuwe Casino- Kurzaal is de badplaats Oostende werke lijk de weg van haar volledig economisch herstel opgegaan en van het volkomen herwinnen van haar vroegere glorie. Bij een wervelstorm, die "Woensdag avond en Donderdag de middelste eilan den van de Philippijnen heeft geteisterd, zijn volgens de eerste berichten 76 per sonen om het leven gekomen, terwijl 91 personen vermist worden en één gewond is. Er is voor millioenen guldens schade veroorzaakt. Ongeveer duizend huizen zijn vernietigd en grote vernieling is aangericht aan openbare werken, oogsten en particuliere eigendommen op het eiland Cebu. De schade in andere gebie den is nog niet bekend, daar de verbin dingen verbroken zijn. Tl ET is gloeiend warm in Parijs. Het asfalt smelt onder de voeten I I en een benauwde walm hangt in de straten. Doodstil in ren stoel hangen, zonder zich maar even te verroeren, is de wenk van alle Parijzcnaars. Daar komt anders niet veel van, want behalve zijn gewone werkzaamheden maakt ieder zich klaar om op vacantie te 'gaan. De jaarlijkse uittocht van Parijs is immers in aantocht. Arm en rijk, jong en oud, allen gaan hier op vacantie. De meeste Fransen zjjn uit de provincie afkomstig en trekken 's zomers voor enige weken naar hun dorp van herkomst terug. Dikwijls hebben ze daar een klein boer derijtje of woninkje geërfd, dat ze als zomerverblijf gebruiken. Hoe primitief dergelijke behuizingen meestal zijn, is ongelofelijk. Water in huis, gootsteen, gas of electriciteit en W.C. ontbreken, maar dat doet er alles niet toe: men gaat op vacantie cn dat is de hoofdzaak. Dat op vacantie gaan is sinds de „betaalde vacantie" en sinds de kampeerterrei nen nog algemener gewor den. De Parijzenaars. die geen familie buitert hebben, sparen dikwijls hst hele jaar om enige weken in de bui tenlucht te kunnen, door brengen. s; v V Maar geen enkele Parisien- ne gaat met vacantie zonder eerst geruime tijd aan haar garderobe te besteden, want een stads- en vacant iegarde- robe zijn twee dr'dingeTdie Een fleurige creatie van Ilenry a la Pensee. niet veel met el- muren naar de straat keren of de villa's diep in de tuinen liggen met hoge muren er omheen. Madr aan zee! Aan zee is alle fanta sie geoorloofd. Felle tinten, grote pa tronen en hoeden met vervaarlijke ran- Wit en rose katoenen blokjes jurk van Maggy Rouff kaar gemeen hebben. Alle fantasie, die uit de stadskleren verbannen is, hoort bij de vacantiegarde- robe thuis. Dit geldt niet voor hen, die eenvoudig naar een dorpje trekken; vrolijke eenvoudige katoe nen 'jurken zijn dan het meeste op haar plaats. Ook met het oog op de inheem se bevolking, die zich nog .steeds merendeels in het zwart hult, is dit het beste. De boeren ergeren zich te recht aan onmogelijk uit gedoste en zoveel moge lijk ontklede vacantiegan- gers, die 's zomers in hun rustige landouwen neer strijken. Extravagante patronen en buitenissige coupe zijn bovendien totaal niet op hun plaats in de stille dorpen, die men zoveel in Frankrijk aantreft, waar alle huizen blinde den zijn daar op hun plaats. Het is moeilijk te spreken van een bepaalde nïode voor het strand. Het hangt er veel van af of het strand aan de Noordzee of aan de Middellandse Zee ligt. Eén ding staat vast: de zwempakken in twee stukken zijn uit de mode. Onverschillig of er iastex, sa tijn of een andere stof voor gekozen wordt, nagenoeg altijd is het uit één stuk. Soms sluit het met een omge slagen kraagje aan de hals, maar het pak laat dan natuurlijk toch armen en schouders bloot. Enkele modellen heb ben eep strakvallend rokje dat precies even lang valt als het pak zelf. Zwart is ook dit jaar de meest ge liefde kleur en jarenlang was het zwempak niet zo flatteus als nu. DINY K.-W. De brand in het Meisjespensionaat „Regina Coeli" te Vught, is ontstaan door 't gebruik van een gasolinevergas- ser bij het verfafbranden aan de dak kapellen. Dit is door de recherche van de gemeentepolitie vastgesteld. Tegen de betrokken schilder, de 60-jarige T. uit Vught, is proces-verbaal opgemaakt. Te gen hem zal wegens overtreding van de plaatselijke politie-verordening „Re gina Coeli" stond namelijk op een lijst van Vughtse gebouwen, zodat vergun ning aan de burgemeester moest worden gevraagd, als men brandgevaarlijke werkzaamheden aan het gebouw ging verrichten en het veroorzaken van brand door schuld een strafvervolging worden ingesteld. Naar een voorzichtige raming zal de schade ongeveer 800.000 belopen. Het gebouw is verzekerd bij de Kerkelijke Brandwaarborgmaatschappij „Sint Do- natus" te Amsterdam. De Britse regering heeft besloten de uitvoer van bepaalde wapens naar Spanje toe te staan, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken medegedeeld. Er is tussen beide Janden geen handels- accoord gesloten, doch Britse fabrikanten hebben mededeling ontvangen dat aan verzoeken om exportvergunningen voor Spanje in de hiervoor in aanmerking komende gevallen zal worden voldaan. Het Britse besluit is gebaseerd op econo mische gronden om de uitvoer te ver groten. De Duitse automobielindustrie zal dit jaar naar het zich laat aanzien een recordproductie van 400.000 auto's be reiken. De productie heeft in de maand Mei 36.700 wagens bedragen, waarmee ook het hoogste vooroorlogse productie cijfer (34.000) overtroffen is. De productie bedraagt thans acht pro cent meer dan vorig jaar, hetgeen voornamelijk te danken is aan de rui mere voorziening der autofabrieken met staal. Ook de Duitse auto-export is tot ver boven het vooroorlogse peil ge stegen. Zij bedroeg vorig jaar 120.000 wagens, terwijl in de vooroorlogse jaren slechts een export van 80.000 stuks werd bereikt. De Almelose rechtbank heeft gisteren de Zutphenaren S. en Van S. ter zake van moord op de Zutphenaar B. veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek. Tegen hen was 20 jaar gevangenisstraf ge- eist. Het meisje M. uit Zulphen- tegen wie wegens medeplichtigheid anderhair jaar met aftrek was geëist, werd conform de eis veroordeeld. Binnenkort zal ondershands worden aan besteed de bouw van een nieuwe brug in de traverse van de spoorlijn Nijmegen Venlo en NijmegenKleef in de Graafse- weg te Nijmegen. Deze brug werd tijdens de oorlog ver nield. Thans moet het verkeer van Nij megenGraveDen Bosch zich behelpen met een smalle noodbrug. Er komt straks een moderne brug van spanbeton. Bij K.B. is aan de gepensionneerde vice- admiraal der Kon. Marine A. F. Gooszen. te Oegstgeest, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als regeringscommissa ris bij de N.V. Kon. Pakelvaart Mij, en is hij bij bevordering benoemd tot groot officier in de orde van Oranje-Nassau. Blijkens het verslag over 1951 van de N.V. ,,De Vriendschap". Mij tot Exploi tatie van Onroerende Goederen, te Rot terdam. beliep, na toevoeging uit de winst aan de reserves en het pensioen fonds. de resterende winst 28.193 (v.j. 28.032) Voorgestel wordt hiervan 28000 (onv.) voor uitkering te bestem men, zodat aan aandeelhouders 4 pet. zal worden uitgekeerd. Aan huren werd in 1951 185.454 (v.j. 159.745) ontvangen. De Sociaal-Economische Raad zal op Dinsdag 15 Juli in het gebouw der Eer ste Kamer, zijn elfde openbare vergade ring hou»len. Onder meer zullen hier aan de orde komen de vaststelling van j verordeningen ter uitvoering van de Naar verluidt zullen de eerste leveran- wet op de ondernemingsraden, betref- ties bestaan uit goederen, welke zowel I fende de schoen-, de leder-, de textiel-, voor militaire als voor burgerlijke doelen de vleeswaren-industrie en het slagers- kunnen worden gebruikt. bedrijf. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad voorgesteld voor de stichting van een nationaal monument op het Dam- plantsoeu te Amsterdam het daarvoor benodigde deel van het midden-Damier- rein kosteloos beschikbaar te stellen. Des tijds is voor de stichting van het nationaal monument een bedrag van 150.00(1 bijeengebracht. Dit bedrag is niet vol doende, om daaruit de kosten van de op richting van een definitief monument, zoals men zich voor ogen had gesteld, te financieren. Deze omstandigheid is de oorzaak geweest, dat een tijdlang geen voortgang kon worden gemaakt met de plannen tot stichting van he( monument. De regering heeft er echter onlangs mede ingestemd, dat het voor de stichting van het monument nog ontbrekende be drag beschikbaar wordt gesteld uit een door de oorlogsomstandigheden ontstaan fonds. Het monument is in zijn voorlopige vorm ontworpen door de architect J. J. P. Oud. De er op aan te brengen beelden- Mgr Feltin, die de arbeid van de prêtref-ouvrjersnauwlettend gadeslaat. Maurice leunde achterover in zijn stoel enjadlte vreselijk, dat ik je aan i Lt irlrps heb1 geholpen, zei hij. Zt° ?s gelukkeg! dat j e jiell nog al goed ™edigk zou het eerder een ongelukkig fiasco van die mijnheer .F'ianols„ noemen, beweerde Lady Baraden. Nu, wij dames zullen ons terug trekken, dan kunt U er bij een glas pori verder nog over redeneren, zei tante i Mary, terwijl zij opstond. Maurice, als i de heren dit onderwierp en de port de nodige aandacht hebben geschonken, kunnen zij <Vs in de biljartzaal vinden. Zodra de dames waren vertrokken, schoof Mai t ice zijn stoel naast de mijne. Heb je zin om mangen te jagen, btuart. vroeg hij. Ik had gedacht, als ■net mooi weer is, om dan eenden te gaan schieten. De jachtopziener zei, dat er al grote koppels trekken. Ja- jei ik kalm, als er wat te Jageft valt, ben ik je man. Goed, zei hij hartelijk. Als wij met zijn vieren zijn, kunnen wij een mooie buit smaken. Ik wilde juist een toestemmend ant woord geven, maar ons gesprek werd af gebroken door Sir George Vane, die bij het horen van eenden, direct inviel met een anecdote, zó oud, dat ik bij het begin een geeuw moest onderdrukken. Uit be leefdheid hoorden wij hem aan, doch zo dra hij geëindigd was, stelde Maurice voor, naar de biljartzaal te gaan. Hier vonden wij miss York, die bezig was enige moeilijke ballen met veel vaardig heid te laten caramboleren, waarbij tante Mary en Lady Baradell belangstellend toekeken. "T,Ik moet «en ogenblik weg, om de jachtopziener een en ander te zeggen, zei Maurice, misschien speten jullie met zijn vieren wel een potspelletje tot ik terugkom. Ik blijf niet lang weg en Vane zal wel voor marqueur willen spelen. Zijn voorstel bracht mij voor een ogen blik enigszins in verlegenheid. Ik sta op 't gebied van potspel vrij hoog boven, het middelmatige. Ik had de laatste drie jaren in Buenos-Ayres met de allerbeste biljarters gespeeld. Aan de andere kant wist ik natuurlijk absoluut niet, hoe Nortlhcote speelde en of hij wel speelde. Kapitein York hief mijn bezwaren ech ter onmiddellijk op. Als ik mij goed herinner, Northcote, zei hij, ben je een kranig biljarte; daarom geloof ik, zal het beter zijn, dat lk d« maat van mijn zuster bén. Erg beleefd tegenover mij, protes teerde Lady Baradell lachend. U behoeft er geen spijt van te heb ben, Lady Baradell, viel Maurice hierop in. U zult hen gemakkelijk kloppen. Stuart verliest nooit iets. Aangezien ik veronderstelde, dat deze laatste opmerking betrekking had op mijn succes met het nachtelijk avontuur met „Francis", glimlachte ik uiterlijk, doch inwendig deed ik heel iets anders. Ik zal zoveel mogelijk mijn best doen, maar 't is na zo'n reuzencompli- rnent moeilijk ,ora daarmee gelijke tred te houden. Maurice ging de deur uit, en wij be gonnen ons spel. Ik speelde met opzet juist goed genoeg, om voor Ue blijven, zonder enige verdenking te wekken, dat ik mijn best niet deed. York' en zijn/zus ter waren goede middelmatige spelers, terwijl mijn maat enige punten bijdroeg die het gevolg waren van samenloop van omstandigheden en nooit geziene geluk- stoten. Na een van deze evolutiën, maakte York lachend de opmerking: Als ik Sir Charles niet kende, zou il: zeggen, dat U erg ongelukkig in de liefde is. Terwijl hij dit zei, was ik juist bezig de queue van Lady - Baradell te krijten en voor een ondeelbaar ogenblik raakte haar hand de mijne. Ik geloof niet, dat ik het ben, sprak zij met een eigenaardig vreemd glim lachje. Het mag een toevallige samenloop ge» weesi, zijn, doch hoe het ook zij, dit kleine voorval liet een eigenaardig, on- t>ehaaglijk gevoel bij mij achter. Mijn ge moedsrust herstelde zich niet, want tel. kens, als de anderen niet keken, begun stigde Lady Baradell mij met een meer dan vriendelijke glimlach. Het scheen alsof ik onbewust in een andere vreselijke complicatie was verward geraakt. Ik speelde echter kalm tot het einde door en. juist bij de laatste stoot kwam Maurice kreeg. We verwisselden toen potspel voor ec-n een ander soort potspel gaf. Ik geloof, dat ik de enige ben, die niet vermoeid is. Toen zij mij passeerde zei ze: Goede nacht, mijnheer Northcoie. Ik geloof niet, dat Ik gedurende het half uur, dat volgde, erg spraakzaam was. De andere heren hadden het druk over paarden en wedrennen- Afgezien van het feit.dat ik niet op de hoogte was van de Engelse paardensport, hielden an dere onderwerpen van meer delicate aard mijn gedachten bezig Het zal mis schien vreemd schijnen, dat het gedrag van die darr*e mij zo van mijn stuk voor vijf personen, terwijl Sir George bracht (wat zou Billy mij hebben liitge- Vane en.tane Mary gingen piketten. (lachen), maar ik voorzag allerlei n:eu\ve Om half elf werden er enige dranken moeilijkheden en verwikkelingen. Maurice op een blad binnengedragen en nadat wij j die al een paar maal nieuwsgierig naar er iets van gebruikt hadden vertolkte tante Mary de mening, dat goede.nachi- wensen haar een zeer héilzaam voorstel toescheen- Dat vinden wij allemaal, stemde miss York in, zeer beleefd een geeuw in be dwang houdend. Ik kan mijn ogen haast niet open houden. Wij zullen de heren maar aan zichzelf overlaten, dan kunnen zij zich met bridge of hoe die andere vreselijkheden mogen heten, ruïneren, als wij weg zijn- Mijn vreselijkheid, antwoordde haar broeder, zal de bescheiden vorm aanne men van een welriekend sigaretje. Lady Baradell heeft mij deze middaig doen lopen tot ik niet meer kon. Iedereen lachte en Maurice ging naar het tafeltje, om de kaarsen aan te steken. Wel te rusten, zei Lady Baradell, terwijl zij York en Sir George een hand terloops of ik mij had gekeken, vroe soms slaap had. Ik verlang hard naar bed. zei ik. Het is vannacht ellendig laat geworden bij Sangatte. Ik ga ook naar boven, viel York hierop in. Wij zullen Vane en Furnlvall maar over de sport laten bomen. Ik nam afscheid en ging de trap op met York, wie ik op de overloop goede nacht wenste; daarna begaf ik mij naar de andere gang, die naar mijn kamer leidde. Toen ik voorbij de kamer van Lady Baradell ging, hoorde ik de kruk van haar deur omdraaien en een ogen blik v later hoorde ik haar met sterke fluisterstem roepen: Stuart! (Wordt vervolgd). groepen zullen worden vervaardigd door de beeldhouwer J. Raedecker. Om aan het Damplantsoen een belang rijke positie in het Dam-bgeld te geven, heeft de ontwerper de kern van het monument uitgebeeld als een grote, in doorsnee ellipsvormige zuil, die meer dan twintig meter hoog is en geplaatst wordt op een niveau, dat ongeveer één meter boven dat van de Dam ligt. De zuil zal worden geplaatst op een verhoogd plateau, dat het middelpunt is van cirkelvormige, zeer brede treden. De urnengalerij, die veertien urnen zal bevatten, zal worden gemaakt in een eenvoudige, dikke muui, waarin open ruimten voor de urnen wor den uitgespaard. Deze zullen aan het on° onttrokken worden door fraaie sluitstuk ken met wapens en inscripties. In de wand van de urnengalerij zullen opschriften worden gehakt. De brede treden zullen het mogelijk.maken, het monument tot dicht bij te naderen. De zuil, het middelpunt van het monu ment, zal aan de buitenkant in hoofdzaak worden gemaakt van kalksteen, waar schijnlijk vaurion. Op een hoogte van 2,5 a 3 meter van de grondslag af zullen de beelden worden geplaatst, die eveneens in kalksteen zullen worden uitgevoerd. Links en rechts komen de beelden, die het ver zet symboliseren. De groep in het midden beeldt de ellende van de oorlog uit. Boven deze beelden zal een vrouwenfiguur da overwinning symboliseren. De beelden groep wordt naar boven voltooid met een vluch] duiven. Voor de cirkelvormige verhogingen staat links en rechts een mas sief basement, waarop een gebeeldhouwde leeuw wordt geplaatst. Het ligt in 'de bedoeling, dat het monu ment na de totstandkoming aan de ge meente Amsterdam zal worden over gedragen. Een speciale kerkelijke rechtbank on derzoekt, naar het K.N.P. verneemt, te Fatima <ie mogelijkheden voor de inlei ding van het proces van zaligverklaring van twee der drie kinderen, aan wie in 1917 de H. Maagd is verschenen. Het be treft hier de kinderen Jacinta en Fran cisco Marto. Det derde der kinderen, Lucia, is nog in leven en is thans zuster in een Portugees klooster. De rechtbank, bestaande uit zeven per sonen, aangewezen door mgr Alves Cor- reira da Silva, bisschop van Leiria, is reeds begonnen met het ondtrvragen der getuigen, onder wie de ouders van da beide overleden kinderen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 9