maar verloor Taft won zetels aan prestige Velen geloven dat zijn verkeken is PRINS ALEXANDER" IN ZINKENSGEVAAR Liever géén militair als leider van politiecorps ndaag voor dr Drees beslissende dag Gelukkige dag voor Oost-Duitsers. Klaar voor volksdemocratie Vijftigste Sovjet veto KRUISTOCHT DOOR STRATEN VAN LONDEN ^DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Donderdag 10 Juli 1952 WEERBERICHT Weer 200 man bij HK1 ontslag aangezegd MINISTERIELE DOCHTER"? DE MOORD IN HAARLEM Slechts dader nog in arrest Congresserend StMichael Vijfhonderd spaarzame kinderen op Schiphol Er zijn tocli nog al hinder nissen Kwader kersen eten RANGEERDER KWAM ONDER TREIN TERECHT Interview met De Meester 27.000 handelsreizigers van O.L. Vrouw op zoek naar rozenkransbidders ten einde Eva Peron's ziekte is verergerd De weer verwachting, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond, luidt: Droog weer met enkele overdrijvende wol kenvelden. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Iets warmer. Vrijdag 11 Juli: Zon op 4.33, onder 20.57; Maan op 22.51, onder 9.51. De directie van de Hollandse Kunstzijde Industrie te Breda heeft wederom het be sluit moeten nemen een tweehonderdtal man personeel ontslag aan te zeggen. De omstandigheden in de rayonindustrie in binnen- en buitenland nopen ook de Hol landse kunstzijde Industrie, naar zij mededeelt, de productie aan te passen aan de huidige behoefte, waardoor ontslagen niet konden uitblijven. De ontslagen vallen ten dele op lange, ten dele op korte termijn, waarbij de directie gestreefd heeft naar een behoor lijke regeling voor degenen, die ontslagen zijn. De sociale dienst van de fabriek heeft daarbij de helpende hand geboden in samenwerking met het Gew, Arbeids bureau te Breda, Zo is b.v. het grootste gedeelte van hen, die bij een vorige gelegenheid ontslag is aangezegd, reeds in andere bedrijven geplaatst. MEJ. Tendeloo, lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A., heeft aan dr Drees gevraagd om tenminste één vrouw in zijn kabinet op te nemen als minister of staatssecretaresse. Dit. verzoek komt ons redelijk voor en wij vinden het zeer bescheiden, aangezien mej. Tendeloo al met slechts één staats secretaresse tevreden is. Ons is niet bekend, hoe „vader" Drees over het adopteren van een ministeriele dochter in een kabinet denkt, maar het komt ons niet ongewenst voor, dat die excellentiemannen, die alles bedis selen bezien uit het oogpunt van de he ren der schepping, eens de vrouwelijke zienswijze onder hun neus gedrukt krij gen. Thuis zijn zij toch ook niet gewend om alleen te beslissen. Integendeel, ja- knikken wil nog niet zeggen: beslissen. Wij kunnen het ons voorstellen, dat b.v. op het departement van Sociale Za ken een juiste vrouw op de juiste plaats geen gek figuur zou slaan, al was het maar als staatssecretaresse om bij be paalde maatregelen-eens een heel »«c"~ ter advies uit de practijk te geven. Want aan de practische kant van diverse voor zieningen ontbreekt zo gauw wat. Wel licht zou zij mede, zij het onofficieel, de minister van de Voedselvoorziening kun nen adviseren, als deze weer gaat goo chelen met brood- en margarine-pryzem Want dat vinden wij broodnodig. „Onze Mansholt immers heeft ten deze boter op z'n hoofd! Natuurlijk zouden wij graag eventueel een dame in het kabinet zien, die op ae hoogte is van de noden van het grote gezin en dus niet bij voorkeur dat vrou welijke lid, van de C.H.-fractie, hetwelk het destijds nodig vond om bij amende ment een verhoaing van de kinderbijslag te torpederen. Neen, geef ons dan liever een man. Van zo'n onpractisch li a van de samenleving kan men zo iets ver wachten en tenslotte tot zekere hoogte verdragen. Het zal intussen de mannelijke Ka merleden wel voor een probleem stellen, als een vrouwelijke minister een voorstel verdedigt, want de meeste mannen zijn. niet gewend om een vrouw iets te wei geren En zij sullen van het „laatste woord moeten afzien, want dat pleegt immers het onbetwist recht van de dames te zyn Tenslotte zouden wij het helemaal niet gek vinden, indien de vrouwelijke minis ter haar collega van Financiën wat zon „bemoederen''Wellicht behandelt deze ons dan „vaderlijk"! ANALYST (heus een man) (Van onze correspondent). De politie te Haarlem heeft op last van de rechter-commissaris gistermiddag de echtgenote en de zoon vrijgelaten van de vermoorde Haarlemse monteur» de heer J. D., wiens lijk uit het Spaame werd opgehaald.. De dader, de 24-jarige slagersknecht H. S., js nu de enige, die zich in arrest bevindt. Dit zijn nieuwe portretfoto's van Koningin Elizabeth II cn de Hertog van Edinburgh, gemaakt door Dorothy Wilding. De Koningin draagt een ivóor broc.aat zijden robe, doorweven met goud en turquoise, langs de hals afgezet met turquoise fluweel. Als onderscheiding draagt zij de Sjerp en Ster van de Orde van de Kousenband. Het halssnoer ivas een huwelijks geschenk van de Nizam van Hyderabad. De tiara, geheel vervaardigd van diamanten en paarlen, werd gedragen door de Koninginnen van Engeland sinds Koningin Victoria. Een ander Noors schip de „Kanopus" uit Bergen heeft vanmorgen om tien minuten over vijf ter hoogte van de Sandetti Bankboei, 22 mijl ten oosten van Dover, de Nederlandse coaster „Jacoba Catharina" van de rederij Ter- wogt en Lagers uit Amsterdam aange varen. Hier was de schade aan het Ne derlandse schip echter gering. Zij be perkte zich tot averij aan boeg en brug aan bakboordzijde. Ook waren er geen gewonden aan boord, „De Jacoba Catharina", die ruim 499 b.r.t. meet, heeft de reis normaal voort gezet en wordt vanavond tussen acht en tien uur in Rotterdam verwacht. Het schip is met stukgoed onderweg van Nemours in Algerije naar Rotter dam. liet Nederlandse motorschip „Prins Alexander" is vanmorgen op acht mijl van de Oostelijke Goodwin Sands, onder nog niet bekende omstandigheden, in aanvaring gekomen met het Noorse s.s. ,,N. O. Rogcnaes". In het radio-telegram, waarin de kapitein van dit ongeluk me dedeling deed, verzocht hij tevens sleep- bootassistentie, omdat het schip veel wa ter maakte. Uit de opgave van de posi tie bleek, dat de „Prins Alexander" zich ongeveer 17 mijl Zuid-Zuid-Oost van North Foreland bevond. (Van onze Amsterdamse redactie) Vijfhonderd van de zeshonderddui zend kinderen, die deelgenomen hebben aan het „Jeugdsparen" waren gisteren op uitnodiging van de Nationale Spaar- raad bijeen op het vliegveld Schiphol. Zij maakten daar kennis met Jan en Ineke, de directeur en stewardess, waarover zij een jaar lang gelezen hebben in het boekje, dat zij als belo ning voor het sparen ontvingen. Uit alle delen van ons land waren zij naar jde luchthaven gekomen. De voorzitter van de Nationale Spaar- raad. mr A. d'Ailly, sprak een'kort woord tot de kinderen, die op een grasveldje tussen de startbanen een plaatsje had den gevonden. Door te sparen zo zei Amsterdams burgemeester hebben jullie geholpen, om de verwoeste brug gen en ook Rotterdam en Schiphol op te bouwen. De heer Viruly, dfe het boekje ,A 'ou" gels voor Jan en Ineke" schreef, vroeg welke kinderen niet eens de avonturen van Jan en Ineke zouden willen bele ven Wij zagen geen enkel spaarzaam kind, dat toen niet spontaan en gretig de vinger omhoog stak. Bovendien hebben we angst, dat een militair, uit de aard der zaak niet be kend met de politie-psyche, ons op zuiver politieel en justitieel gebied geer bevredigende leiding zal kunnen geven. Als organisatie van burgerlijk personeel vrezen we, dat het contact tussen ons en de leiding veel stroever is dan gewenst. Het lijk; ons niet voor betwisting valbaar, dat hei met autori teiten, die gewend zijn „bevel is bevel" als norm te kennen, kwadei kersen eten is dan met hen, die in de burgermaat schappij staande, de maatschappelijke gebruiken dagelijks hebben moeten hanteren. En tenslotte zijn we van me ning, dat het voor de excellente politie officieren. die we in ons land zeker rijk zijn. mogelijk moet zijn ook de hoog ste oosten bij de Nederlandse politie te bekleden. Ook de salarisregeling vond de bondsvoorzitter niet bevredigend. „Wil men de politie op het oude beproefde niveau handhaven, dan geve men een salaris, dat aan de vereiste eigenschap pen Van de politieman geconformeerd is". Op het stationsemplacement te Utrecht is gisteren de 27-jarige rangeerder De M. onder een goederentrein terechtgekomen. Hem werden beide benen en een arm afgereden. Het slachtoffer, dat gehuwd is, is in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis overgebracht. De M. was bezig enkele wagens aan te haken, toen hij struikelde over een der bielzen. Hij viel tussen de rails en kwam zodoende onder, de goederentrein terecht met het bovenvermelde nood lottige gevolg. naar de sous-préfecture wordt geleid, alwaar zij aan een ere-maal zal aanzit ten. Daar de Coregie van Orange het jaarlijks openluchtspel steeds eerst aan vangt als het duister is zal de voorstel ling pas om half tien kunnen beginnen. Zij duurt dan tot na middernacht. H.M. logeert echter niet in Orange, maar be geeft zich incognito naar Avignon, waar in de loop van de volgende ochtend een bezoek wordt gebracht aan het Paleis der Pausen, dat voor een deel als museum is ingericht. Dezerdagen worden in Parijs en later in Orange onder leiding van Johan de Meester repetities gehouden voor het Vondel-spel. We hadden gelegenheid van de heer De Meester te vernemen, dat de artisten bijzonder ingenomen zijn met de Franse bewerking van Vondels stuk, zo als de Provengaalse schrijver Jean Giono die voltooid heeft op basis van de letter lijke vertaling door drs Van Plessen, die als lector in de Nederlandse taal en cul tuur aan de Hogeschool van Straatsburg is verbonden. Het werk is nu een landelijke tragedie geworden, waardoor Vondels kunst voor het Franse publiek begrijpelijk is gewor den. Wat de Franse spelers met geest drift vervuld is de prachtige karakteris tiek der verschillende figuren, als ook de bijzonder, klankschoonheid van de poë- ?le- Voor de reien wordt op dit ogenblik te Marseille gerepeteerd. De muzikale begeleiding zal geschieden door een acht tal blaasinstrumenten, enige fluiten en slagwerk. De reien worden ten dele rhythmisch gezegd door de drie aarts engelen en acht engelen: die een dans groep vormen, welke geleid wordt door de tweede balletmeester van de Grote Opera te Parijs, de bekende Leoni Mael. Arbeiders van de Fordfabrieken te Dagenham (Z.O.-Engeland) hebben gis teren met overweldigende meerderheid gestemd voor hervatting van het werk na een wilde staking van twee weken. 27.000 „handelsreizigers van O. L. Vrouw" door kruisen de straten van Londen om iedere Katho liek in de drie Londense diocesen Westminster, Southwark en Brentwood te winnen voor de Ko- zenkranskruistoclit, die de Amerikaanse pater Patrick Peyton O.S.C. gedurende drie maan den in geheel Engeland predikt. In de diocesen van Hexham—Newcastle en- Middlesbrough in Noord- Oost-Engeland heeft Pa ter Peyton een over weldigend succes ge oogst. Bijna 70 pet van de Katholieken in deze twee bisdommen onge veer 250.000, hebben plechtig beloofd iedere dag in het gezin de Ro zenkrans te bidden. Pater Peyton heeft in de Verenigde Staten een dergelijke kruistocht tot een verrassend suc cesvol einde gebracht. Het rozenkransgebed wordt thans in de V. S. in zeer vele gezinnen dagelijks gebeden. Grote radiostations besteden dagelijks een deel van hun zendtijd aan het rozenkransgebed. Vele bekende Katholieke filmsterren, zoals Irene Dunne en Bing Crosby, stellen er een grote eer in te mogen voorbidden. Pater Peyton houdt thans in de grote steden van Engeland bijeen komsten, die door tien duizenden, Katholieken en niet-Katholieken, wor den bijgewoond. In New Castle kwamen er zelfs meer dan 100 000 bijeen. Het doel van Pater Pey ton's kruistocht is min stens een millioen Ka tholieken in Engeland te winnen voor het da gelijkse rozenhoedje in het gezin. De Pater heeft daarbij de enthousiaste mede werking van de Engel se bisschoppen. Mgr Ellis van Nottingham b.v. zond voor de bijeenkomst via de plaatselijke neutrale pers een „hartelijke uit nodiging aan alle Chris tenen en niet-Christe- nen". Andere bisschop pen leidden de kruis tocht in met een her derlijk schrijven. Sinds het begin van de actie heeft pater Pey ton reeds voor minstens 400.000 personen gespro ken. Drie diocesen heb ben een beurt gehad. Achtereenvolgens zal hij de vijf resterende bis dommen bewerken. Thans heeft h(j een begin ge maakt in de millioenen- stad Londen, waar de 27.000 handelsreizigers van O. L. Vrouw, arbei ders, studenten, kantoor bedienden, professoren en journalisten, de weg voor het welslagen van zijn kruistocht reeds voor bereiden. In het eerste officiële communiqué over de gezondheidstoestand van mevrouw Eva Peron. de echtgenote van Argen- tijnse staatshoofd, wordt gezegd, dat zij opniervw onderzocht is door haar art sen, die bevonden, dat haar toestand op het ogenblik niet bevredigend is. en haar absolute rust hebben voorgeschreven Mevrouw Peron is ziek sinds Septem- ber van het vorige jaar. Volgens gewoon lijk welingelichte kringen is haar toe stand tegen het einde van de afgelopen maand snel achteruitgegaan. Op bevel van de minister van gezondheid, Ramon Carrillo, werden op 27 Juni in alle Ar gentijnse ziekenhuizen heilige Missen voor haar herstel opgedragen. Sinds 4 Juni is. zij niet meer in het openbaar verschenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1