Dreunende onderwijs-cijfers Katholieke academici slechts 17 in plaats van 35 Omzetherstel in de detailhandel gedurende Mei EX-LEGERAALMOEZENIER PROMOVEERDE Dichters en God Resultaat van Franse goudlening niet onbevredigend r "a H J v.-JM Yanks in Engeland Van Kloos tot Gabriël Smit Ook nijverheidsscholen nog teveel verwaarloosd Verloop bij duurzame consumptiegoederen niet steeds bevredigend Amerikaanse militaire orders Luclitoffensief tegen coloradokever 1V DONDERDAG 10 JULI 1952 PAGINA 4 Sé 3» RESERVE BIJ PONT TEGEN PRIJSDALING HONGAARS SEMINARIE GESLOTEN VOGT DISTANTIEERT ZICH VAN PROTESTACTIES Nijverheidsonderwijs verwaarloosd RETRAITEHUIS ZENDEREN JUBILEERT ECONOMISCHE TOEKOMST DER VER. STATEN Handhaving tegenwoordige stabiliteit voorspeld Hat bestuur van de gemeenschappelijke economische eoinmissie van het Ameri kaanse Congres heeft een prognose gepu bliceerd over de ontwikkeling van de Amerikaanse economische situatie in het komende jaar, waarin de handhaving van de tegenwoordige economische stabiliteit wordt voorspeld. DOOR EEN AUTO GEDOOD Invloed van prijsdaling Stijgende omzet van genot middelen Die goede verstandhouding In Europa geplaatst 620 millioen Amerikaanse ministerie van heeft Dinsdag een overzicht van de militaire orders, die in het afgelopen jaar in hebben geplaatst. Tot vorige week' Donderdag waren militaire goe deren besteld ter waarde van 620.858.935 voor de betaling waarvan de door het Congres voor het belastingjaar 1951 1952 toegewezen fondsen werden ge bruikt. RADIO-BERLIJN ZO GOED ALS ONTRUIMD STEEKPENNINGEN BIJ MILITAIRE AANKOPEN AMERIKAANSE WELDOENER Gaat nu weduwen verrassen MEDITATIE EN MODERNE DEVOTIE Ook in ofize ontkerstende wereld is de Gods ervaring nog een diepe belevenis Schoonheidscultus en wijsbegeerte - GUIDO GEZELLE Rijke stof Boutens, Engelman en Marsman Gezelle IxNGRIJPENDE FISCALE HER VORMINGEN ZULLEN VOOR BEREID WORDEN FRANS PLAN VOOR EUROP. LUCHTVAARTPOOL Academisch proefschrift OUD PAPIER VAN FIN ANCIEN IN BRAND Belastingdossiers waren elders T~\E structuur van het huidige onderwijs in Nederland is voldoende U bekend: na het lager onderwijs, met een duur van 6 d 7 jaar bezitten de ouders de mogelijkheid hun kinderen verschillende opleidingen te doen geven. Voor hen, die over goede intellectuele capaciteiten beschikken staan het Gymnasium en de H. B, S. open met uitzicht op de mogelijkheid een universitaire studie te volgen. Zij, die in de administratieve sector een beroep willen kiezen, kunnen via de Uloschool en verdere op de praktijk gerichte, merendeels particuliere instituten, een opleiding ontvangen, welke hen daartoe in staat kan stellen. Voor hen, die, begaafd met een goede handvaardigheid, een bestaan zoeken in de industrie en de nijverheid, bestaat de mogelijkheid door het volgen van ambachtsonderwijs tegen woordig veelal: technisch onderwijs genaamd en daarna in het bedrijfs leven via een leerlingstelsel een passend beroep te vinden. De weg naar leidinggevende functies in het bedrijf loopt via het middelbaar technisch onderwijs en die naar de staffuncties via de technische hogeschool. Het is ongetwijfeld van belang over dit systeem enige cijfers te weten. Van de leerlingen, die lager onderwijs ontvan gen, doorloopt slechts 58 de school zonder moeilijkheden; 16 bereikt het laatste leerjaar niet en verlaat voortijdig da school. Van hen, die de lagere school al dan niet met succes verlaten, gaat mo menteel ongeveer 23 naar het ULO, 28 naar scholen voor lager nijver heidsonderwijs ambachtsscholen, zee vaartscholen, vakscholen, enz. en 8 i naar voorbereidend hoger of middelba onderwijs. Ongeveer 14 volgt diverse scholen in avondonderwijs, terwijl 27 geen verder full- of part-time onderwijs meer ontvangt. Deze laatste categorie, ge voegd bij de 2.2 leerlingen van het buitengewoon lager onderwijs (doofstom- meninstituten, enz.), laat jaarlijks onge veer 22.000 jongelieden op de arbeids markt verschijnen als ongeschoold perso neel; zij zullen een groep in onze maat schappij kunnen gaan vormen, die, ge zien het gevaar, hetwelk vaak via de werkloosheid dreigt door gezagsonder mijnende invloeden, een voortdurende zorg zal vragen van particuliere, ©ver heids- en semi-overheidsinstanties. Uit deze cijfers blijkt, dat meer leer lingen een lagere technische school vol gen dan een ULO-school. Deze trend is ingezet in 1940 en plant zich neg steeds voort ten gunste van de zich ontwikke lende industrialisatie. Van belang is verder een indruk te hebben van het percentage leerlingen, dat zo-nder doublures de huidige school typen met succes doorloopt; dit bedraagt voor het ULO 40 voor het Gymna sium en de HBS ongeveer 25 en voor de dag ambachtsscholen 66 Uiteraard zal het percentage van hen, die toch de eindstreep, zij het met doublures, halen groter zijn; zo is dit laatste voor het VHMO 54 Afgezien van overwegingen van schooltechnische of -organisatorische aard, komt men aan de hand van boven staande eyferz om tweeërlei redenen tot de motivering van een herziening van het huidige onderwijssysteem. Vooreerst blijkt uit de bezetting der scholen, dat via het VHMO en het ULO ongeveer 30 der lagere-schoolbevolking een administratieve werkkring kiest; dat voorts, het avondonderwijs medegere- kend, slechts ongeveer 38 van deze bevolking een lagere technische oplei ding verkiest. Welnu, voer een redelijke industrialisatie in de sector van de hoog waardige producten is het noodzakelijk dat een groter deel van de lagere-school bevolking de vakopleiding kiest, gezien de verhouding van administratief en technisch personeel in het bedrijfsleven. Verder is het schoolrendement, zoals uit de cijfers blijkt, te laag. Speciaal de cijfers over het ULO en het VHMO to nen aan, dat vele leerlingen deze scholen bezoeken, die niet voor dit onderwijs geschikt zijn. Door uitzeving, wellicht met psychotechnische controle, in leer lingen met een overwegend theoretische en met een overwegend praktische intel ligentie, alsmede door wijziging van het opleidingssysteem in die zin dat aan de discriminatie van het lager technisch onderwijs een einde gemaakt wordt, kan een betere verdeling en mitsdien een be ter rendement verkregen worden. De vraag rijst voorts, in hoeverre het katholieke onderwijs zijn deel heeft ont vangen en of er redenen zijn, welke ons, katholieken, nopen de onderwijsvernieu wing aandachtig te volgen. Aan de hand van de gegevens van het CBS. is het mogelijk gebleken over het jaar 1950 het percentage leerlingen te berekenen, dat voor de verschillende schooltypen openbaar, katholiek, protes tant-christelijk dan wel ander bijzonder onderwijs ontving. Onder „ander bijzon der onderwijs'r is hier te verstaan het- De bruto-winst van de Houthandel v/h William Pont bedroeg over 1951, na re servering voor belastingen 1 2.088.240 (1.797.503). De exploitatie-winst vermin derde tot 306.000 (999.000), doch deel nemingen leverden 1.350.000 (vor. jaar f 516.000) op. Met het oog op de ongezonde prijsstij gingen werd het aankoopprogramma in 1951 doelbewust teruggebracht. De ver wachting dat de prijzen na 1951 zouden dalen, is inmiddels bewaarheid. Na di verse afschrijvingen en reserveringen voor prijsverschillen van 1.055.000 res teert een netto-winst van 625.367 (onv.) Voorgesteld wordt, zoals reeds gemeld, op de pref. aandelen 6,39 pet. (onv.) en op de gewone aandelen 9 pet. (onv.) uit te keren. Het Surinaamse bedrijf, waar men voor een lonende exploitatie nog steeds moei lijkheden ontmoet, was in 1951 minder zorgvol dan in de voorafgaande jaren Het exploitatieverlies van 186.000 werd ten laste van de bruto-winst gebracht. De directie rekent er op, dat het rede lijker prijsniveau de omzetten in de toe komst tot de voorheen gebruikelijke hoe veelheid zal doen toenemen. Naar het K.N.P. verneemt, heeft de rede Hongaarse negering mgr Bartholo- meus Baladik, bisschop van Voszprem, gedwongen zijn seminarie te sluiten. Dit is het dorde Hongaarse seminarie, da>t binnen één jaar op last van d? commu nisten moet worden gesloten. De maat regel zon het gevolg zijn van V:t feit, dat de studenten de derde verjaardag hebben herdacht van kardinaal Mindszen- ty's veroordeling. Van de heer W. Vogt, oud-directeur van de A.V.R.O., vernemen wij, da.t hij zich distantieert van protest-acties naar aan leiding van zijn aftreden. Het A.V.R.O.- bestuur behoort z.i. een eerlijke kans te krijgen zijn Inzichten over de programma's als anderszins door te zetten. Protestacties doen de AVRO aleohta schade. welk gegeven wordt in scholen, die be heerd worden door stichtingen of ver enigingen, welke een neutrale of een alge meen maatschappelijke grondslag hebben Open- Pret.- baar R,lf, ehrist. Ander lager onderwijs 27 44 27'/. 2% ULO 33 VHMO 4« lager nij verheidsonderw. V. middelbaar nij verheidsonderw. T 35 25 II 30'/. 30 2 tj r. S onbekend Hieruit blijkt duidelijk, dat het aantal leerlingen, dat katholiek onderwijs ont- vagt, afneemt, naarmate de kwaliteit van het onderwijs stijgt Bij een vernieuwing van het onderwijs dienen de katholieken mitsdien nauwlet tend toe te zien, dat in de sector van het ULO en het VHMO voldoende gelegen heid bestaat katholiek onderwijs te vol gen. De emancipatie van het katholieke volksdeel op het stuk van het onderwijs heeft zich evenwel blijkbaar voorname lijk doorgezet in de maatschappelijke sector, waarbij het nijverheidsonderwijs verwaarloosd is. De cijfers spreken hier zeer duidelijk. In het licht van het feit dat de nijverheidsscholen jaarlijks meer dan 19.000 jongelieden afleveren, blijkt overtuigend het belang met grote kracht te ijveren voor katholiek technisch onderwijs, temeer nog, indien men be denkt, dat van dit onderwijs, indien niet gedragen door leerkrachten met een krachtige geloofs- en levensovertuiging, een sterke materialiserende werking uit gaat. In een volgend artikel hopen wjj hierop nader te kunnen ingaan. Dat de katholieken de ontwikkeling van het onderwijs, in de zin van de vor ming en de opvoeding van een belangrijk, zij het jeugdig, volksdeel, steeds nog met grote actieve belangstelling dienen te volgen, blijkt nog temeer uit de cij fers omtrent het universitaire onderwijs. Indien men bedenkt, dat van de Neder landse bevolking boven de 20 jaar 35 katholiek is, terwijl van de academisch gevormden slechts 17 katholiek is, komt men tot de overtuiging, dat de emancipatie van ons katholieke volksdeel nog lang niet is voltooid; indien men verder bedenkt, dat het grootste percen tage studenten aan de universiteiten en hogescholen geen enkele kerkelijke ge zindte heeft, blijkt dat wij nog steeds, naast problemen van sociaal-economische aard, onze volle aandacht behoren te wijden aan het onderwijs en aan de mid delen. welke po dig zijn om dit voor de katholieken zo te leiden, dat een even redige bezetting tot uitdrukking komt. Dr L. H. A. BREMMERS. Op Zondag 27 Juli zal in Zenderen het zilveren bestaansfeest van het rertraitehuis der paters Redemptoristen „Sint Jozef" worden gevierd. Voor retraiteclubs, organisaties, oud-retrai- tanten en belangstellenden zal er op deze dag gelegenheid zijn de jubileren de directie hun gelukwensen aan te bieden Het retraitehuis in Zenderen is gesticht voor de katholieken van Drente, Overijssel en Gelderland, die te grote afstanden moeten afleggen om bun jaarlijkse retraites te kunnen maken. De jubileumviering, die vooral in het Oosten van het land groje belangstel ling zal ondervinden, begint met een reriraite voor bestuurders van de K.AB. Op Maandag 14 Juli volgt dan de officiële viering, die zal worden bij gewoond door de aartsbisschop-coadju tor van Utreeht mgr dr B J. Alfrink, de negen dekens van Drente, Overijssel en Gelderland en de vertegenwoordi gers van de organisaties, standen en groeperingen, die in Zenderen geregeld hun retraites houden. Om 11 uur zal mgr Alfrink een Pontificaal Lof cele breren, waarna in het retraitehuis een officiële herdenkingszitting plaats vindt. Op Zondag 27 Juli zal tenslotte de parochie van de paters, ,,St Stephanus", te Rome als jubileumgeschenk 'n nieuw neon-lichtkruis aanbieden voor de koe pel van het retraitehuis. De komende economische ontwikkeling zal waarschijnlijk worden gekenmerkt door een kleine stijging van de prijzen, van de inkomsten en van do werkgelegen heid alsmede door een geringe toeneming van het sociaal produet. Men wijst er ap, dat de meeste Amerikaanse economen de juistheid van deze prognose bevestigen. Het bruto sociaal product in de V.S. zal tot medio 1953 in vergelijking met de tegenwoordige stand met ongeveer 4 pro cent stijgen. Wat de regeringsuitgaven be treft, rekent men op een daling van het recordbedrag voor dit jaar met ongeveer 5 milliard. Op de rijksweg Boxtel-Eindhoven is in de afgelopen nacht onder de gemeente Liempde de voetganger Chr. v, B. uit St Michielsgestel door een personenauto aangereden. De man werd zo ernstig getroffen, dat de dood terstond intrad. Uit het cijfermateriaal, dat door het Economisch Instituut voor den Midden stand is gepublleeerd met betrekking tot het omzetverloop in het klein- en mid denbedrijf gedurende Mei jl., blijkt, dat de reeds in April waarneembare tendens tot omzetherstel in Mei verder door zette, Het fraaie weer oefende in vele branches een gunstige invloed uit op het omzetverloop. Bij de beoordeling van de gegevens dient in aanmerking te worden geno men, dat Mei een Zaterdag meer telde dan de daaraanvoorafgaande maand. Voorts waren de omzetten in een aan tal branches hoger tengevolge van de extra aankopen van het publiek voor Moederdag en dé Pinksterdagen. Ook in vergelijking tot de overeenkom stige maand in 1951 werd in vele takken van de detailhandel omzetstijging ge boekt, met name in de voedingsmidde len- en genotmiddelensector vond de toeneming van d'e geldomzet haar oor zaak grotendeels in prijsstijgingen. Daar naast moet worden opgemerkt, dat in Mei 1952 eveneens een Zaterdag meer voorkwam dan in Mei 1951. In duurzame consumptiegoederen kon het omzetverloop in Mei niet steeds be vredigend worden genoemd. Zo bereikten de geldomzetten in o.a. de detailhandel In textiel en in meubelen en aanverwan te artikelen ook in Mei jl. nog niet te omvang van de gelijknamige maand in 1951. In deze branches is evenwel de laatste maanden een daling van de prij zen, zonder een meer dan evenredige toename van de verkopen, waarneem baar, zodat mag worden aangenomen, dat deze mede oorzaak zijn van de terug gang van dc geldomzetten. Met betrekking tot het omzetverloop in duurzame consumptiegoederen kon worden opgemerkt, dat de omzetten in de detailhandel in schoeisel zich in gun stige zin bleven ontwikkelen. De geldom zetten in deze branche waren nl. in Mei jl. 23 pet hoger d'an die in Mei 1951 voor de parepomzetten bedroeg deze stijging zelfs 37 pet). Ook in de boekhandel, het rijwielbedrijf en de detailhandel in sport artikelen lagen de geldomzetten hoger dan die in Mei 1951, t.w. resp. 8 pet, 10 pet en 1 pet. In de detailhandel in glas, aardewerk, porcelein en huishoudelijke artikelen werden in Mei 1951 en 1952 om zetten van gelijke omvang behaald. Daarentegen kon in de detailhandel in textiel en in meubelen en aanverwante artikelen ten opzichte van Mei 1951 een omzetdaling worden waargenomen en wel van resp. 4 pet en 5 pet. Nog sterker was de teruggang van de geldomzetten in de kantoorboekhandel (12 pet) en in de handel in ijzerwaren en gereedschap pen (10 pet). Ook in de winkels in genotmiddelen vertoonden de omzetten ten opzichte van Mei 1951 over het algemeen een stijging. Alleen in-de detailhandel in parfume rieën, cosmetische en toiletartikelen werd geen omzetvermeerdering geno teerd, in deze branche lagen de Mei-om zetten in 1952 op eenzelfde niveau als die in 1951. In het banketbakkersbedrijf en in het chocolateriebedrijf werd d'e groot ste toeneming van de geldomzet geno teerd en wel van resp. 10 pet en 11 pet. Voor de detailhandel in tabaksfabrikaten en de detailhandel ip alcoholhoudende en alcoholvrije dranken bedroeg deze stijging resp. 7 pet en 3 pet. In het chocolateriebedrijf konden de geldomzetten zich in Mei jl. niet hand haven op het peil van de daaraan vooraf gaande maand en trad een omzetdaling in van 9 pet. De omzetten in dc detail handel in alcoholhoudende en alcohol vrije dranken en in de detailhandel in tabaksfabrikaten stegen daarentegen van April op Mei met resp. 15 pet en 12 pet en die in het banketbakkersbedrijf en in de detailhandel in parfumerieën, cosme tische en toiletartikelen wet 7 pet en 8 pet. tussen de volkenKort geleden hebben we verteld, hoe weinig waarderend de meeste Duitsers over de Italianen denken, Zopas moest een aan tal Italiaanse mijnwerkers in Engeland hun baantje opgeven en naar huis te rugkeren, omdat hun Engelse collega's hen niet „lustten". Ze vielen te veel in de smaak van de Engelse meisjes. Tussen de Engelsen en de Amerika nen gaat het ook niet al te best en ook hier wordt weer eens een bewijs geleverd, dat de goede verstandhou ding tussen de volken nog te wensen overlaat en alleszins verbetering behoeft. Een Engels weekblad bevatte onlangs een artikel over de in Engeland gesta- tionneerde Amerikaanse soldaten. Er stonden enkele onprettige opmerkingen in. Prompt reageerde hierop een ser geant van de Amerikaanse Air Force, „'stationed in England", „Ofschoon uw artikel voor ons, Amerikanen, niet zo slecht was", schreef hij, kon het toch het vooroordeel niet wegnemen, dat blijk baar nog door vele Engelsen tegenover ons gekoesterd wordt- Zijn betoog kwam in het kort hierop neer; We zijn geen kauwgummr kauwende maniakken, We verdienen geen .exhorbi- tante salarissen, althans volgens Ameri kaanse verhoudingen. We beschouwen uw meisjes niet als wezens, waarmede men zich een ogenblikje amuseert. We zijn niet voor ons plezier in Engeland- Heus, we zouden liever in on? vader land vertoeven. Maar we zijn er trots in op, als soldaat in Europa te staan, het belang van Verenigde Naties. Wat uw meisjes betreft; we zouden graag kennis maken met nette, huise lijke. Niet op straat of in een „pub", maar in hun eigen huis. En we zouden niet alleen graag kennis maken met uw jonge vrouwen, maar ook met uw jonge mannen. Ik ben het roerend met u eens, dat het een schande is, wanneer een Engels meisje een fatsoenlijke Engelse jonge man in de steek laat, om met een „Yank" uit te gaan, omdat die meer verteren kan. Maar wij Amerikanen, wij Yanks, krijgen het te kwaad, als we Engelse jongelieden zien met een verwijfde haar- opmaak, belachelijk lichte sokken en bonte jasjes, jongelieden, die menen, dat ze aldus echte „Yanks" zijn. Bij ons vertonen zich alleen aanstellers in een dergelijke vermomming. Waarom ziin de Engelsen boos, omdat het in de Verenigde Staten beter gaat en omdat de Amerikaanse militairen een goede soldij genieten? Laten ze liever hun eigen problemen oplossen, in plaats van afgunstig te zijn. Heus, wij houden van Engeland en het Engelse volk en gelukkig ben ik in Engeland nog nooit iemand tegengeko men, die werkelijk fanatiek anti-Ame rikaans was. Of zijn de Engelsen dit achter onze rug? Laten we de Sovjet- Russen toch tonen, dat de vrijheidslie vende volken toch alles doen, om elkan der beter te begrijpen! Het defensie gegeven de V. S. Europa Genoemde goederen komen groten deels ten goede aan de Westeuropese verdediging. Men wil door dit aankoop stelsel de leveranties van wapens van Amerikaanse makelt) verminderen en tevens enige Westeuropese landen hel pen hun dollar-tekort te bestrijden. De orders werden als volgt verdeeld: Frankrijk 5 332.825.626 Italië 138.688.823 Engeland Nederland België en Luxemburg Griekenland Denemarken Noorwegen West-Duitsland Zwitserland 65.225.678 37.966.333 17.898.029 11.514.565 5.921.796 5,833.423 4.973.856 10.802 Twéé en veertig Duitsers, technici en andere leden van het personeel van Ra- dio-Berlijn. hebben gisteren het in de Britse sector gelegen gebouw verlaten. Zoals bekend, werd dit gebouw van de onder Oostduitse controle staande ra dio-omroep sinds 12 Juni door Britse militairen bewaakt. Personen mochten het vrijelijk verlaten, doch voor het be treden was een speciale vergunning no dig. De „belegerden" weigerden toen het gebouw uit te gaan, maar men gelooft dat. thans het gehele personeel is heen gegaan, op enkele functionarissen en de Sovjet-bewaking na. De uitzendingen worden al sinds enige tijd door in de Oostelijke sectoren gelegen radiostations verzorgd. De krijgsraad te velde-West heeft gisteren de 33-jarige eerste luitenant J- H. veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek en ontslag Uit de militaire dienst zonder oiftzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De krijgsraad achtte beweaen, dat H. als assistent-inkoper bij het bureau voor de inkoop van textiel van de dienst materieel der landmacht te Nijmegen en Middelburg giften heeft aangenomen tot een bedrag van onge veer vier duizend gulden. Deze giften werden hem gedaan om hem te bewegen in strijd met zijn plicht te handelen. De auditeur-militair had zes maanden ge vangenisstraf geëist. In de gemeente Emmen is een Iucht- offensief ingezet tegen dc coloradokever, die het voornaamste product van de veen koloniale gronden, aardappelen, met ver nietiging bedreigt. De aardappelvelden werden tot dusver altijd op de gebruikelijke manier met een rijdende sproeimaehlne bespoten, Maar daérbij ondervond het gewas meestal veel schade door de wielen van de machine. Pogingen om voor de besproeiing een vliegtuigje te krijgen mislukten steeds. Maar nu hebben ruim 20 landbouwers uit de dorpen Emmer Compascuum, Nieuw Weerdinge. Barger Compascuum en Erica het zover gekregen. Zij laten 400 hectare aardappelgewas door een Pipercup van een Luchtsproeibedrijf te Melissant be werken en dragen de kosten daarvan ge zamenlijk. Het vliegtuig heeft een lan dingsterrein in Emmer Compascuum en vandaar stijgt het op met telkens 200 liter sproeistof in de tank, om de schadelijke kevers te verdelgen. Twee piloten wisse len elkaar om de twee uur af. Het vlieg tuig voert zijp operatie uit op 1 2 meter boven de grond. Deze methode van keverbestrijding, die in het Noorden nog niet is toegepast, trekt zoveel belangstelling, dat dc politie eraan te pas moet komen om de nieuwsgierigen op een afstand te houden. De afdeling Nederland van de Jeugd vrienden Associatie heert van „de on bekende philanthroop, geboren Amster dammer, in Amerika" een schrijven ontvangen. Daarin zegt deze o.a.: „Ik wil hiermede onze hartelijke dank betuigen voor de vele roerende bewijzen van erkentelijkheid, die ik mocht ontvangen via de Jeugdvrienden Associatie in verband met de verras sing, die ik de Amsterdamse gouden paren deed toekomen. Mijn vrouw en ik zijn hierdoor diep getroffen". Voorts schrijft hij. dat hij !t plan heeft opgevat ter ere van de nagedachtenis van zijn moeder een kleine verrassing aan te bieden aan alle weduwen, die: a, in Mei van het jaar 1902 in Amster dam zijn gehuwd; b. na het overlijden van de echtgenoot niet ziin hertrouwd; c. thans nog in Amsterdam woonachtig zijn. Bovendien wil hij m deze verrassing doen delen alle weduwen boven de 70 jaar in KapelleBiezelinge (Zuid-Be veland). geboorteplaats van zijn moe der. Het secretariaat van de Jeugdvrien den Associatie, N.Z. Voorburgwal 324, Amsterdam, belast zich met het door geven van de adressen van degenen, die voor de bedoelde verrassing in aan merking menen te komen. Aan de Katholieke Universiteit te Nij megen promoveerde hedenmiddag pater L. A. M. Goossens O.F.M. voormalig le geraalmoezenier tot doctor in de H. God geleerdheid. In de laatste vier van de 16 stellingen die zijn proefschrift bege leiden vatte de jonge doctor de conclu- #ics samen, welke hU uit de ervaring van zijn practische zielzorg (»p zeer breed terrein) getrokken heeft. Hij verklaart daar dat de katholieke zielzorg in het leger bij de toenemende gcloofsvervlak- king van bijzonder groot belang is; dat de betekenis der R. K. Militaire Tehuizen in de huidige zielzorg voor katholieke militairen overschat wordt; dat de aan wezigheid van de vele Oostvluchtclingen in West-Duitsland en Oostenrijk uit godsdienstig oogpunt van bijzondere be tekenis is en dat de nationale katholieke organisaties op 't terrein van de Caritas internationaal onvoldoende samenwer ken. Deze stellingen typeren allereerst de KAN men bij de dichters terecht wanneer men wil weten welke rol God speelt in het leven van dc mens? Over het algemeen zal men tegen woordig geneigd zijn de vraag met een volmondig ja te beantwoorden. Dichters en Heiligen worden dikwijls in één adem genoemd als Gods bij zonder bevoorrechten tegenover de burgers, deze lauwen en middelinatigen. Poëzie, als verheffing van liet hart, wordt als verwant voorgesteld met het gebed. Niet dat alle dichters heiligen zouden zijn, integendeel; in het oog der wereld zijn ze dikwijls verworpelingen, maar ook van deze categorie, de roemruchte poètes maudits, stelt men zich toch gaarne voor dat ze in het eindoordeel een streepje voor zullen hebben op liun collega's, de burger lijke en fantasieloze zondaars. Toch zijn er perioden ge weest waarin men van de dichters beslist anders ver wachtte dan dat zij zouden zingen van God en van he melse liefde. De Franse kunstrechter Boileaee was er niet enthousiast over. Zelfs in ons eigen huisbak ken tijdperk van de eerste helft der 19e eeuw, toen men toch zwelgde in de veelgesmade „God, Vader land en Huisgezin poëzie waren er critische geesten zoals Potgieter en Huet, die niet veel op hadden met godsdienstige poëzie, pro ducten huns inziens van een „overspannen" gemoed. Al dus Poetgieter, en Huet, schrijvend over schilders kunst, geeft ergens af op de onmannelijke, weke ge laatstrekken op de werken der door ons zo bewonderde primitieven. Het is deze critische hou ding, gedeeld door een Vosmaer, verscherpt, en op geblazen door 'n Multatuli, 'die ongetwijfeld de figuren der eerste tachtigers heeft beïnvloed in hun minachting of ge ringschatting voor het officiële chris tendom. Met de behandeling van hen begint dr Sengers' proefschrift en hij laat zien hoe Perk en Kloos de schoon heidscultus stelden in de plaats der Godsverering. Bij figuren als Verteeg en Boutens beïnvloedt wijsgerige speculatie de Gods voorstelling, soms tot onherkenbaar met hoofd en schouders wordens toe: het resultaat is, in het bij zonder bij Boutens, rijkelijk vaag en schemerachtig. Het wijsgerig en aesthetisch ideaal bevredigt niet de socialistische dichters, die van het christendom de liefde tot de medemens aanvaarden maar niet altijd het geloof aan God. Ook zijn er militante strijders tegen God of Godsgedachte, zo als Slauerhoff, Marsman en Du Perron; 1 vorstelaars om het geloof: Frcdcrik van Eeden en Karei van de Wocstijne, en tenslotte do overtuigde en bezielde gelo vigen van Joodsen, Christcl\lken en ka tholieken huize. Van de laatsten steekt Gezelle met hoofd en schouders boven de anderen uit. ET is een rijke stof welke dit proef schrift behandelt et het doet dit, zoals het een dissertatie betaamt, op bescheiden, rustige en deskundige wijze. De schrijver schiet nimmer uit zijn slof, zoals hij toch bpvoorbeeld wel eens zal hebben willen doen tegenover hautaine onzinnigheden als de specu laties van de grote Vestdijk over de „psychologische" oorsprong van de Godsvoorstelling. Dat wh met een we tenschappelijk proefschrift ie doen heb ben blijkt ook uit de vele aanhalingen en verwiizingen, ingeleid met een ste reotiep „Een katholiek zegt „een pro testant zegt", „een psycholoog zegt", enz. Een wetenschappelijke obsessie, dit „bijhouden der literatuur", waaraan men zich, mét de andere eigenaardig heden van het vak, niet onttrekken mag, anders beleeft men weinig weten- schappelijk plezier van zijn werk! MaRr deze dissertatie biedt inderdaad veel voortreffelijks, zoals de uiteenzet tingen over Boutens en Geerten Gossaert. BH de eerste is er geen sprake van de obligate bewondering welke men dikwijls voor deze Eenzame meent te moeten koesteren. „De wflsheid van Plato schijnt Boutens vooral als een voorwendsel te gebruiken om een god te maken van zijn lust tot genieten". Het is met bijster Platonisch meer, zoals de gehele dicht kunst van deze veel bewonderde in haar gecultiveerde vaagheid en afwijkend woordgebruik volstrekt on-Helleens aan doet. Overigens is de schrijver niet uit op «esthetische waarde-oordeien, hoewel er hier en daar toch wel een voorkeur hlijkt voor bepaalde figuren, en dat dan toch wel niet uitsluitend on grond van do gegeven Godsvoorstelling. Aesthetiek en waarheid zijn hier toch niet volkomen te scheiden, ai waarschuwt de schrijver het wèl te doen. Een bepaalde Godsgedaehte kan, hoe weinig zij expressis verbis schijnt te zeg gen, hijzonder indrukwekkend worden door het psychisch élan. het, diep door voelde, wat er de achtergrond van vormt. Zo geloof ik dat de figuur van Jan En gelman te kort gedaan wordt door de constatering: „Er is niet een bepaalde afwijking van de leer. maar een armoe dige beperktheid in breedte en diepte". Een soortgelijk bezwaar koester ik te gen de behandeling van Marsman, in wiens plotseling afgebroken leven de werkelijkheid van God een zo grote rol heeft gespeeld, misschien groter dan bij enig dichterlijk tijdgenoot. Dit, dichtwerk beginnend met het onmachtig, in ver voering, gegrepen zijn door een over rompelende aardse schoonheid, is een zeer treffend getuigenis van een altlld eerlek en spontaan gebleven karakter, dat nimmer is vervallen tot het cynisme en het negatie-minnende van zovele an deren uit het ongelovig kamp. Men moet ln poëzie toch wel bU uitstek rekening blijven houden met de Impon derabilia, en al behoeft men niet ln te stemmen met Verlaine's „de la musique avant toule chose", het is hier toch wel „le ton qui fait la musique"! DOCH meestal, zoals in de uitmunten de behandeling der uit de veie citaten zelf ook voortreffelijk blij kende. protestante dichters, met name Gossaert en Do Merodc, volgt men de schrijver met instemming. Gezelle schat hij zeer hoog, wat ook blijkt uit een bijgevoegde stelling, waarin het diep religieuze van diens poëzie tegen onge fundeerde critiek gehandhaafd wordt. Het is wel goed dat dit weer gezegd wordt. Men verneemt wel eens critiek op Gezelle, ook uit het aesthetische kamp, waar hij soms gesteld wordt onder Van de Woestijne. Maar Gezelle is groot als mens en als dichter, en als dichter juist is hjj groot, omdat hij, bij alle „knapheid" van zijn poëzie, toch meer dan „woord"- kunst heeft geleverd, maar verwoording van de spontane, echte levenservaring. Vcrwey heeft, zo leest men ook ergens in dit boek, de moderne poëzie geken schetst als gericht op de zaak, en niet op het woord zoals voorheen. In naar algemeenheid is deze stelling toeh wel volstrekt onjuist. De eis van „oorspron kelijke beeldspraak", door de tachtigers met zoveel nadruk gesteld, is uitge lopen op een cultus van het woord waarbij vergeleken die van vroeger maar onschuldig kinderspel was; het taalgebruik werd door en door „aesthe tisch", het „beleefde" is met primair meer, maar men schept zien artistieke, artificiële belevenissen, die volkomen onecht aandoen. En vanuit deze gekun stelde, gecompliceerde levenssfeer doet dan de eenvoud van Gezelle aan als oppervlakkig en inhoudloos, terwijl men hem in werkelijkheid al het andere eerder dan dit. zou mogen verwijten. Al met al hebben we hier een rijk boek voor ons, al zou het alleen al zijn om de vele treffende dichtercitaten hier bijeengelezen, welke bewijzen dat ook in onze ontkerstende wereld de Godserva- Dichters en God", zo luidt de duidelijke titel van het proefschrift waarop de Carmeliet H. Sengers Woensdag j.l, aan de Universiteit van Nijmegen promoveerde tot doctor in de Letteren en Wijsbe geerte. Hij heeft zich tot taak ge steld „een onderzoek in te stellen naar'het beeld van wat de mensen God noemen", erl h,el materiaal hiervoor heeft hij zich gekozen uit de Nederlandse lyriek vanaf tach tig tot aan de tweede wereldoorlog. ring nog een diepe belevenis is, welke niet door een oppervlakkig psychologisch praatje kan worden afgedaan. Ook andere citaten zijn goed gekozen; slechts heb ik mij verbaasd dat tegen over de aanprijzing van dp zeifmoord een rhetorische passage wordt aangehaald van een „wijsgeer van het gezond ver stand waar het o.a. heet „iemand die een mens doodt, doodt een mens; iemand die zichzelf doodt doodt alle mensen". Dat. zou letterlijk betekenen dat iemand die miilioenen afslacht niet zo erg is als eau zelfmoordenaar? Men dient hier toeh wat op zijn woorden te passen. Het sinistere kwaad van de zelfmoord kan niet begrepen worden vanuit een oppervlakkige kijk op het leven, die dit alleen als mooi en vrolijk ziet.. Het kan soms zijn als een hel. En ik vraag mii af of de millioenenmoordenaar die onbewo gen van dat mooie leven geniet, niet een helser verschijning is dan de zelfmoor denaar, die dan toch in elk geval geleden heeft onder eigen of anderer slechtheid. Maar deze ontsporing is de auteur te vergeven bjl de ietwat modieuze bewon dering van het ogenblik voor zijn zegs man. De waarde van zijn werk Is er niet minder om; Universiteit van Nijme gen, promotor en gepromoveerde mag men er geluk mee wensen. Dr J. M. KRAMER PARIJS, Woensdagavond. De Franse minister-president, Pinay, zal Vrijdag, alvorens de Assemblée tot October uiteengaat, de sluiting aankon digen van de grote goudlening en men verwacht, dat, hü bij die gelegenheid de voorlopige uitkomsten bekend zal maken. Aangezien nu ook in het zakenleven de vacantle-tijd aanbreekt, heeft het weinig zin de inschrqving langer open te houden. Men verwacht evenwel een heropening van de inschrijving in het najaar om hierdoor ook de landbouw in de gelegenheid te stellen in te schrijven. Zowel in politieke als in financiële kringen schat men het totaal van de eerste inschrijving op ongeveer frs. 400 milliard, waarvan de helft is Ingebracht door middel van conversie van toege laten vroegere leningen. De andere helft kwam door geldstortingen tot stand. Welk deel van deze laatste storting ln goud ls geschied, is nog onmogelijk te zeggen. Het heet niet onbevredigend te zijn, maar doet toch uitkomen, hoe moei. lijk de Fransen van hun opgepotte goud afstand doen. In elk geval is het succes san de le- ning groot genoeg, dat belangrüke blok keringen van de op de begroting ge brachte investeringen kunnen worden opgeheven overeenkomstig de belofte van Pinay. De afwezigheid der Kamer zal Pinay tijd geven voor een hernieuw de begrotingsbewerking en de voorbe reiding van ingrijpende fiscale hervor mingen. De Franse ministerraad heeft er in toegestemd de plaatsvervangers van het ministerscomité van de Raad van Europa te verzoeken, plannen op te stel len voor de vorming van 'n Europese pool voor de luchtvaart. Men acht dit nodig omdat de nationale luchtlijnen niet welvarend zijn door gebrek aan coördinatie. voormalige legeraalmoezenier, die zijn jongens in de vuurlinie ter zijde stond, toen zij het tijdens de politiële acties op Java zwaar te verduren hadden. Tussen de overmatig drukke bezig heden, die de functie yan leger aalmoezenier meebracht, reisde hij op een goede dag naar Nijmegen om voor zijn professoren het doctoraal examen in de theologie af te leggen en slaagde! Toen hij 's-Konings Wapenrok weer verwisselde voor hel bruine kleed van St Frans, werd hij tot directeur van de Caritas Missie benoemd. Ook deze werk kring schonk hem weinig rust. Hij trok zich het leed der miilioenen ontheemden aan, organiseerde tal van hulp-acties voor deze van huis en hof verdrevenen en zocht daartoe contact met invloed- riike instanties in binnen en buitenland. Eerst toen de Caritas Missie haar werk zaamheden beëindigde brak voor hem een rustige periode aan, waarin hij zich ter voltooiing van zijn universitaire opleiding in studeerkamer en bibliotheek kon terug trekken. Pater Goossens heeft een uitvoerige Studie gemaakt van religieus reveil der Late Middeleeuwen, waaraan Johannes Busch de naam van Moderne Devotie ge geven heeft. Het wa's de tijd van Geert Groote, die de Zusters van het Gemene Leven heeft gesticht. Het beroemde klooster van Windesheim, dat in 1387 werd gebouwd. groeide later uit tot de omvangrijke Windesheimer-congregatie. Haar invloed blijkt uit de vele en Waar devolle geschriften die bevruchtend heb- ben ingewerkt op de vroomheidslltera- tuuv van latere tijden. De belangrijkst® auteurs uit deze kring zijn Gerard Zer- bold van Zutphen, Gerlach Peters, Jan Mombaer en vooral Thomas van Kempen. De auteur beperkt ZÜn onderzoek even wel tot de eerste periode der Moderne Devotie. De auteur behandelt derhalve de pe riode waarin de Moderne Devgtie haar eigen vorm en spiritualiteit vond. Dit onderzoek beslaat het middengedeelte van zijn proefschrift. Daaraan gaat vooraf een inleidend gedeelte, waarin gesproken wordt over de spiritualiteit der Moderne Devotie, de ontwikkeling van de meditatie in de tijd die aan de Moderne Devotie voorafging en over de aard der geraadpleegde bronnen. Als derde deel volgt een uitgave van het Tractatulus Devotus van Florens Radewijns, de eerste systematische ver. handeling over het geestelijk leven u-it de tUd der Moderne Devotie. In dit boek, dat het karakter van een wetenschappelijke verhandeling draagt, verklaart Pater Goossens tegen de op vatting van Dom J. Huyben O.S.3. in dat de Modehre Devotie een zelfstandige Nederlandse School is. Uitvoerig handelt de auteur over begrip en doel der medi tatie. de tijdsduur, die daaraan besteed moet worden, de stof waarop zij betrek king heeft en de methode, die daarbij ge volgd moet worden. Omdat de meditatie niet los te maken is uit de reeks: lezing, meditatie, gebed en beschouwing, worden de afzonderlijke elementen dezer opsom ming aan de orde gesteld. Afzonderlijk behandelt hij het gewetensonderzoek.dat als oen vorm van meditatie werd op gevat, de campunctio cordis, de rouw moedige stemming of „het diep ge troffen zijn" die de heilzame en bij zonder begeerde vrucht van iedere medi. tatie vormt. Deze dissertatie, die de jonge doctor beeft opgedragen aan de nagedachtenis van Pater Lucidius Varschueren, de vroeg ontslapen herai'.t van Hendrik Herp wordt door de Uitgeverij J. H. Gortmer te Haarlem-Antwerpen onder de titel „De Meditatie in de eerste tijd van de Moderne Devotie" in de handel gebracht. E. LOHMAN O. F. M In de kelder van het ministerie van Fi nanciën te Den Haag, is gisteren in een oud-papiermagazijn door nog onbe kende oorzaak brand uitgebroken. Een grote rookontwikkeling deed aanvankelijk iets ergs vermoeden, maar enkele met gas maskers uitgeruste brandweerlieden had den het vuur spoedig bedwongen. Om ongemotiveerde verwachtingen te voorkomen, zij nog medegedeeld, dat in de kelder geen belastingdossiers zijn ver brand. Die worden elders bewaard.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4