VOELHORENS door telefoon Kabinetsformatie op weg naar de voltooiing Tbc eistj nog honderden levens IJtunnelplan spoedig in de Raad Problemen in katholiek licht IS IS 1 I 1 Hernieuwde Staten-Generaal plechtig geopend Nieuw openluchtspel van Antoon Coolen Hechte samenwerking in slagers- gemeenschap Coolen is verder met zijn openluchtspel dan premier dr Drees v__ Meer eenheid in bouwvoorschriften Kaderopleiding voor Maatschappelijke werksters en werkers lil Dinsdag 15 Juli 1952 r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Mr Stikker doet niet meer mee Geen maatregelen tegen de „rode deken" Engelse vrachttarieven in Juni scherp gedaald „United States" koningin van de oceaan Verleden jaar 15000 nieuwe ziektegevallen Grootse projecten in Amsterdam Iwee nieuwe grachten in de Jodenbuurt Verheugend initiatief van ..Zonnehof" m Korte zittingsperiode tot 13 September Als Oostenwind over het Wad blaast Briefport en formaat van poststukken Aandrang op Truman De Kersouwete Heestvijk bracht Het meisje in de toren' V ermakelijkheids- belasting voor bioscopen WEERBERICHT Geen dwingend opleggen van algehele unificatie Zetelverdeling Ook de route Oost-West in recordtijd OPRUIMING! GROTE HOTELBRAND IN ALASKA Walerlooplein verdwijnt Geen bijscholingscursus GRONDWETSWIJZIGING IN TWEEDE LEZING Kati Amelander veerboot toch varen Om het tegen Eisenhower op te nemen Van bovenregionale betekenis N. K. S. waarschuwt voor tegen stellingen tussen de bedrijfs- gemeenschappen Steeds meer gemeenten verlagen Films voor de Televisie 'S WERELDS GROOTSTE OORLOGSSCHIP ■■n Weerverwachtlng geldig tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele bul- en. Zwakke tot matige Westelijke wind. Van nacht iets kouder, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Woensdag 16 Juli: Zon op 4.39 uur, onder 20.52 uur. Maan op 0.00 uur, onder 16.43 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 's-GRAVENHAGE, 14 Juli. Het begint er naar uit te zien, dat de formateur, dr Drees, de pogingen, welke hij nu sinds twee weken aanwendt om tot de formatie van een nieuw kabinet te komen, met sncces zal zien bekroond. Wy hebben reeds gemeld, dat hij aan het einde van de afgelopen week in het stadium van polsen was aangeland. Het was het telefoonstadium van voorlopig polsen, meer nog van het uitsteken der voelhorens om te weten te komen op wie hy eventueel zal kunnen rekenen. Het spreekt welhaast vanzelf, dat dit stadium een nauwe overgang heeft tot Hoewel de unificatie van de verschil lende gemeentelijke bouwvoorschriften nadelen met zich mee kan brengen is de betekenis van deze nadelen gering te ach ten, mits de unificatie niet verder gaat dan nodig is. Tot deze conclusie komt de commissie, die in 1949 door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting werd geïnstalleerd, ten einde na te gaan en vorm van de bouwvoorschriften kon worden gebracht. Deze grotere uniformiteit van de bouw voorschriften zou kunnen leiden tot ratio nalisatie van het bouwen, hetgeen een van de noodzakelijkste voorwaarden is om tot verlaging van de bouwkosten te komen. In het uitvoerige rapport dat de com missie de minister heeft aangeboden wordt 'n overzicht gegeven van de verscheiden heid op div. punten in de gemeentelijke bouwverordeningen en vervolgens weegt men de vóór- en nadelen van eenheid in de bouwvoorschriften tegen elkaar af. De commissie concludeert dan, dat de technische en economische ontwikkeling in Nederland zodanig is geweest, dat de historisch gegroeide, onderling sterk af wijkende gemeentelijke bouwverordenin gen duidelijke nadelen medebrengen. Daar het dwingend opleggen van een volledige landelijke bouwverordening in verschillende opzichten nadelig en gevaar lijk zou zijn, spreekt de commissie zich echter uit tegen een zodanige vorm van unificatie. ?e commissie kent voorts grote beteke- toe aan een landelijke modelbouw verordening, die als grondslag voor vrij willige unificatie kan dienen en heeft dan ook een modelbouwverordening ontwor pen, die aan het rapport is toegevoegd. Naar aanleiding van een desbetref fend verzoek van een aantal conserva tieve lagerhuisleden, heefi de Britse procureur-generaal sir Lionel Heald, gisteren meegedeeld, dat er geen gron den bestaan om de „rode deken" van Canterbury, dr Hewlett Johnson, we gens verraad voor het gerecht te dagen. Zoals gemeld, is de deken tien dagen geleden uit communistisch China te ruggekeerd met, wat hij noemt, bewij- zij, dat de V. N. een bacteriënoorlog in het Verre Oosten voeren Hedenavond zal de regering in beide huizen van het parlement over deze kwestie verklaringen afleggen. Ver wacht wordt, dat het gedrag van de deken wordt veroordeeld, zonder dat maatregelen tegen hem worden aange kondigd. het stadium van de zetelverdeling en dat deze beide stadia moeilijk geheel van elkaar zijn te schelden. Daartoe moet echter een nieuw overleg met de fractie leiders plaats hebben en de eerste, die daartoe is uitgenodigd, is prof. Romme, die morgenochtend door de formateur zal worden, ontvangen. Het is wel zeer waar schijnlijk, dat hy door de andere fractie leiders zal worden gevolgd. Men hoort nu ook als zetelverdeling de verhouding 5532 noemen, maar in l dat geval zou men moeten uitgaan van vijftien ministerszetels, terwijl er nu slechts veertien zijn en mien bovendien wel als zeker mag aannemen, dat Unie zaken zal komen te vervallen. Ook als men aanneemt, dat er een ministerie zou komen van Werkgelegenheid, komt men nog niet verder dan veertien, maar daar aan zou natuurlijk wel een mouw te pas sen zijn. Inmiddels is het bekend geworden, dat de formateur de heer Staf verzoch heeft opnieuw de zetel aan Oorlog te bezetten, iets dat reeds eerder als vast staand werd aangenomen. Minister Stikker schijnt echter voor de eer be dankt te hebben. Er zou de formateur voor een zo breed mogelijke basis natuurlijk veel aan ge legen, zijn ook iemand uit liberale krin gen in zijn club op te nemen en daarvoor zoui Stikker de meest aangewezen man zijn geweest. Deze leeft immers meer of mm in onmin met zijn partij en het zou hem niet zo moeilijk vallen zich van zijn partij jos te maken om opnieuw een mi- msterszetel te bezetten. De formateur zou er zich dan op kunnen beroemen ook iemand uit liberale kringen in zijn kabi net te hebben ook al zou deze dan niet meer tot de partij behoren, want het ligt voor de hand. dat de VVD zich dan vol komen los zou maken van de heer Stikker. De heer Stikker heeft het echter af laten weten. Om partij- of andere redenen, dat kan in het midden blijven. Men mag inmiddels wel aannemen, dat de heer Drees tijdens het weekeinde eerst contact heeft opgenomen met de zittende ministers, die hij in zijn nieuwe kabinet zou willen opnemen. Het contact met minister Staf is, zoals gezegd, reeds be- kiend geworden en verder contact zal hij dan wel gezocht hebben met de ministers Rutten, Mansholt en Beel. Ook is het bekend geworden, dat de Het door de Engelse Scheepvaartkamer samengestelde indexcijfer voor de vrachttarieven in de wilde vaart, dat in Mei t.o.v. April vrijwel onveranderd bleef is in de maand Juni scherp ge daald' met U.8 punten tot 99.1, waar mede het laagste niveau sedert Novem ber 1950 bereikt werd toen het index ligt 104.7 punten ot 51.3 pCt. beneaen het hoogtepunt van 208.3 dat in Mei va het vorig jaar behaald werd. In vielen de tarieven in vele gevallen rug tot het peil van twee jaar geleden, terwijl een verdere teruggang in Juli plaats vond. formateur buiten de kring der zittende ministers reeds aan het speuren is ge weest en zelfs dat hij in één geval reeds een weigerend antwoord heeft gekregen. Loopt het nu volgende gesprek met de fractieleiders goed, dan zal dr Drees de laatste hand aan het werk kunnen leg gen, indien het voorbeeld van de eerste dienstweigeraar tenminste niet al te sterk wordt gevolgd en hij al maar op weigeringen zou stuiten. Ook wanneer dat niet gebeurt za] het nog moeilijk ge noeg zijn de legpu.zzle in elkaar te passen. De „United States" heeft ook het record van de overtocht OostWest op de j „Queen Mary" veroverd. De Britse oce- i aanreus legde deze afstand van 2.902 mijl viertien jaar geleden af in drie dagen, 21 uur en 48 minuten. De „United States" had drie dagen, 12 uur en 12 minuten nodig, dus negen uur en 36 minuten minder. De gemiddelde snelheid was 34,51 knopen, die van de „Queen Mary" 30,99. Zoals bekend veroverde het Amerikaan se schip op de heenreis van Amerika naar Engeland reeds de „Blauwe wimpel" op de „Queen Mary". De „United States", die over de overtocht West-Oost tien uur twee minuten minder deed, is dus thans koningin van de oceaan.. Er heerste grote feestvreugde op het schip, toen het eindpunt gepasseerd was. Vliegmachines en hefschroefvliegtu'gen cirkelden boven de oceaanreus en brach ten de groet. Tien mijlen zeewaarts had een torpedojager het schip opgewacht. Hoewel de „United States" reeds vaart be gon te minderen, lukte het niet haar bij te houden. Bij de ankerplaats dromden hon derden pleziervaartuigen om de kolos. De Nederl. voetbalploeg (boven) reisde naar Helsinki; spelers en officials voor het vertrek op Schip hol. Haar tegenstandsters, de Brazilianen (onder), in training bij het Olympische Dorp. „Opgeruimd staat netjes", zeggen de scholen en de vacanties staan weer voor de deur of zijn reeds begonnen. „Opgeruimd staat netjes", menen de. winkeliers en maken even rommelige als aantrekkelijke etalages. „Opruiming maakt netjes", constate ren de dames met opgeruimde gezichten en komen tot de bevindingdat zij eigen lijk „niets hebben om aan te trekken De zomeruitverkoop is weer begonnen de plakkaten uit! Een feest voor de vrouwen; een stukje zenuwenoorlog voor de mannen, want de spanning bij de- schone sexe, welke de zorg heeft voor haar eigen garderobe, al dan niet op kosten van de geplaagde huisvaders, is traditioneel groot. Och ja. na een uitverkoop-periode, welke vele nieuwe kledingstukken in huis bracht, voelt de huisvader zich wat „uitgekleed"doch dat moeten de glun dere gezichten van het vrouwelijke deel van het gezin, hetwelk zich bijzonder „aangekleed" voelt, toch waard zijn. Aangezien voor de man waarschijnlijk wel de gebruikelijke das zal zijn overge schoten, meent hij misschiendat de uit verkoop hem letterlijk en figuurlijk de das heeft aangedaan. Doch, allons, niet zo zuinig gekeken. Strik opgeruimd uw das en besef in deemoed, dat het de roeping van de man is om gestrikt te worden...... ANALYST In Fairbanks (Alaska) is een houten hotel van drie verdiepingen door brand verwoest. Ruim 200 personen stonden als gasten van dit hotel ingeschreven. Men tast nog in het duister omtrent het juiste aantai slachtoffers. Tot nu toe is bekend, dat een man da dood heeft gevonden en dat acht per sonen zijn gewond. Twee vrouwen wor den vermist. Het. duurt nog enige tjjd, alvorens men met het zoeken in de smeulende puinhopen kan beginnen. (Van onze Amsterdamse redactie). Twee grote projecten van dc stad Amsterdam liggen ter inzage of zyn reeds zover, dat B. en W. van de hoofd stad de raad spoedig zullen voorstellen er over te beslissen. Wat het laatste betreft mag het IJtunnciproject zich eindeljjk rpp genoeg achten om in dc raad bediscussieerd te worden. Het ziet er ïi.l- naar uit, dat nog deze maand het voorstel van B. en W_ zal uitgaan, om het proleet onder schot te nemen. Dc grootste" behoefte bestaan aan een auto tunnel en in het nieuwe plan van Pu blieke Werken wordt dan ook aan de bouw van deze tunnel dc voorkeur ge- geven. Deze tunnel zal oostelijker komen te liggen dan aanvankelijk was ëeP10^ teerd. De uitmonding van deze tun blijft op het Kraaienplern. maar het d gin is verlegd naar het verleng1de v de Foeliestraat en Valkenburgerstraa De lengte van deze tunnel zal 1800 metfii bedragen en het ligt in de bedoeling om twee verkeerskokers te maken, zodat net eenrichtingverkeer gehandhaafd kan worden. In plaats van het Oostelijke spoor wegemplacement zal volgens het ge wijzigde plan het Marine-emplacement verplaatst moeten worden- De bouw van de tunnels zal jaren duren en daarom zullen de ponten gehandhaafd moeten worden. Ook als de tunnels Zljn zuHen de punten voor het ame verkeer dienst moeten blij ven doen. Ter inzage liggen ook de plannen van de sanering van de Jodenbuurt. Zoveel mogelijk is getracht om het oude karak ter van deze wijk te handhaven. In het nieuwe plan zal deze wyk een woon- en werkwijk biüven, maar het hart van de huidige Jodenbuurt, het Waterlooplein. zal verdwijnen. De vervallen woningen in Uilenburg en Rapenburg zullen wor den afgebroken, zodat men een aanzien lijk grotere ruimte krijgt, die de rol van het Waterlooplein zat overnemen. De be- dryven zullen geconcentreerd worden in de omgeving van het huidige Waterloo plein. Nu de plannen voor het nieuwe stad huis in deze wijk door de raad zijn af gewezen, zal men op de plaats waar dit raadhuis was gedacht een bedrijfseiland maken, door de Houtgracht en de Lepro zengracht opnieuw te graven. Hierdoor zal hier de toestand van vóór 1882 wor den hersteld. Tot dat eiland, waarop grote bedrijven komen, zullen twee brug. gen toegang verschaffen, én bij de Uilen burgerdwarsstraat en één bij de Zwa nenburgerstraat. Zo zal men deze wijk, die enorm zwaar van de oorlog heeft ge leden, weer opnieuw opbouwen, met be houd van het oude karakter. Honderden woningen en tientallen bedrijven werden verwoest. Zij zullen worden herbouwd, weer aangepast aan de eisen des tijds. AI beweegt dc sterfte aan tuberculose zich nog altjjd in dalende lijn, toch loopt het aantal sterfgevallen elk jaar nog in de honderden. Moest men in 1949 2436 ge vallen registreren met dodelijke afloop, (Van onze redacteur) dacht bracht. Deze cursus grypt veel die- De Katholieke School voor Maatschap- j per. In het centrum ervan staat de heöcn- pelijk Werk „Zonnehof" te Breda heeft een voor de verdei ontwikkeling van het maatschappelijke werk belangrijk ini tiatief genomen. In de eerste helft van October as. wordt aldaar begonnen met een kader cursus voor maatschappelijke werksters en werkers, die al enige jaren praktijk ervaring hebben en in het maatschappe lijke werk reeds een leidende functie be kleden of in de toekomst zullen gaan be kleden. Hiermee wordt aan een groei ende behoefte tegemoet gekomen. Op een persconferentie, welke onder lei ding stond van de zeereerw. directeur P. Backx, hebben enige docenten, ae heren drs Th. Platenburg, dr G. Veldkamp, drs A. v. d. Made en dr F. Schmidt, een nadere toelichting gegeven op enkele aspecten van dit plan. Het maatschappelijke werk is nog in volle ontwikkeling, vooral ook in zijn we tenschappelijke fundering. Wil dit groei proces vrucht dragen, dan is het noodzake lijk, d^t de maatschappelijke werksters en werkers, die reeds leidende functies inne men of zullen innemen, op de hoogte blij ven van de wetenschappelijke vernieu wing van het werk en van zijn verande rende practijk. Te denken valt hier aan al degenen, die bij de grotere instellingen voor maatschappelijk werk een leidende taak uitoefenen, aan degenen, die in het georganiseerde katholieke caritaswerk andere beroepskrachten onder zich heb ben, aan de maatschappelijke werksters in het a-sociale werk alsook aan de districts leidsters voor het maatschappelijk werk in de bedrijven, de kinderbescherming, da re classering, het voogdijwerk, de bejaarden zorg enz. Hit is niet maar een bijscholingscursus, zoals dir. Backx met nadruk onder de aan- De door de verkiezingen hernieuwde Staten-Generaal zijn vandaag hun taak begonnen. Op enigszins plechtige wijze heeft vanmiddag minister Beel, daartoe door H.M. de Koningin gemachtigd, deze eerste zittingsperiode van ons parlement, welke maar zeer kort zal duren, nl. tot 13 September, geopend. De leden der Eerste en Tweede Kamer waren daartoe De Sociaal Economische Raad neemt vandaag zijn nieuwe gebouw aan het Bezuidenhout no. 60 te 's-Gravenhage in gebruik. Twee kapitale patriciërswoningen, in de tachtiger jaren uit speculatieve overwegingen gebouwd, zijn thans samengevoegd, om de S.E.R. een waardig onderdak te bieden. De gevels zijn behouden gebleven, maar het interieur is door architect G. Westerhout B.N.A., radicaal veranderd. Een ruime vergader zaal voor de Raad, spreekkamers, conferentiekamers, kantoorruimte, alles Jicht, ruim cn sober. Men vertrouwt, dat het georganiseerde bedrijfsleven zich er thuis zal voelen en er een algemeen contactpunt zal vinden. Het comité tot verbetering van de ver binding tussen Friesland en Ameland 'te Hollum heeft van Ged. Staten van Fries land toestemming verkregen een aanleg steiger te laten maken langs een buiten de zeedijk van het waterschap Het Nieu we Bildt gelegen strandhoofd nabij Boon- weg. Het comité hoopt zeer spoedig tot uit voering te kunnen overgaan. Hierdoor zal dan een uitwijkgelegenheid tot stand ko men, zodat in gevallen van harde Oosten wind, als de veerdienst door lage water stand Holwerd niet kan bereiken, men hier de passagiers aan de Friese wal kan brengen. Gevallen zoals er zich op 5 Juli weer een heeft voorgedaan, waarbij de passa giers naar Ameland 14 uren op een volle barkas op het Wad hebben doorgebracht, kunaun nu tot het verleden gaan behoren. samengekomen in het gebouw der Tweede Kamer. Tegen één uur verliet de minister van Binnenlandse Zalken, dr Beel, in een gala- hofrijtuig het Paleis Noordeinde om zich naar het Binnenhof te begeven. Aan beide zijden van het rijtuig ging een lakei, ter wijl het geëscorteerd werd door rijks politie te paard in ceremonieel tenue. Nadat de voorzitter der verenigde ver gadering, mr Jonkman, de bijeenkomst had geopend, werd minister Beel ontvan gen door een commissie van in- en uit geleide. Deze bestond uit de Eerste- Kamerleden Kropman (voorzitter) en Vixeboxe en leden der Tweede Kamer Schil thuis, Van der Weijden en Roosjen. Minister Beel hield een korte toespraak, waarin hij o.m. zeide: „In het komende korte zittingstijdvak zal in de eerste plaats uw aandacht wor den gevraagd voor de behandeling in tweede lezing van het wetsontwerp, strek kende tot uitbreiding van het aantal leden der Tweede Kamer. De beslissing omtrent de totstandkoming van deze voorziening mag immers als urgent worden be schouwd. Geiyktijdig wordt ingediend het voor stel voor de behandeling in tweede lezing van het ontwerp tot verandering van de grondwet op het stuk der buitenlandse betrekkingen. Hoewel kort van duur, zal derhalve deze zitting door de aard der te verrich ten werkzaamheden van bijzonder belang zijn. Moge God uw werk rykelijk zegenen, opdat het tot heil zal strekken van land en volk". Vervolgens verliet de minister het Kamergebouw, waarna de vergadering werd gesloten. daagse problematiek van het maatschap pelijk werk in het licht van de katholieke levensbeschouwing, terwijl zij tevens een verdere vorming geeft in de vakken, welke bij de beoefening van het maatschapDelijk werk onmisbaar zijn, zoals de godsdienst toegepast op de moderne sociale problema tiek, positieve sociologie, sociographic, so ciale psychologie, vraagstukken der sociale geneeskunde, sociale ethiek, philosophic, paedagogie, politieke en sociaal-poiitickc ontwikkeling. Zaterdag j.l. is het 13e congres van de wereldpostunie, dat te Brussel werd gehouden, beëindigd. Besloten werd o.m., dat enige verlaging van het lucht recht voor brieven in het intercontinen tale verkeer zal worden ingevoerd en dat de tarieven voor de verzending van stukken in Braille-schrift naar het bui tenland geljjkschakeld zullen worden met de extra lage tarieven in het bin nenlands verkeer. Voorts zal een mini mum afmeting van poststukken worden ingevoerd, zoals die tot dusverre alleen bestond voor briefkaarten (7 bij 10 c.m.) Deze minimum-afmeting zal thans voor alle poststukken in het internationale verkeer gaan gelden. Daarmee zullen o.m. de thans algemeen gebruikte vise- tekaartjes in het gedrang komen. Deze kaderopleiding, welke zal worden gegeven gedurende drie dagen per maand en achttien maanden zal duren, is van bo venregionale betekenis. Een rijkssubsidie is dan ook in het vooruitzicht gesteld. Dat Breda het initiatief heeft genomen, is niet vreemd. In West-Brabant bestaat, zoals dr Veldkamp uiteenzette, een grote behoefte aan een dergelijke opleiding. De sociale noden zijn hier groot met name i.v.m. het industrialisatieproces dat hier plaats vindt. Twee Nijmeegse hoogleraren, n.l. prof. dr A. Oldendorff en prof. drs G. Zeegers verlenen o.a. hun -medewerking aan deze kaderopleiding, welke spoedig navolging moge vinden. in 1950 liep dat aantal terug tot 1922 en in 1951 tot 1658. En het jaarverslag over 1951 van de Centr. Vereniging tot bestrijding der tu berculose, waaraan we deze cijfers ont lenen, moet tevens constateren, dat het aantal ziektegevallen nog hoog blijft In het verslagjaar werden bij de districts- consultatiebureaux ongeveer 15000 nieu we lijders aan actieve t.b.c. ingeschreven. Het jaar daarvoor was dit aantal 16.108. Dit betekent een verlies voor de gemeen schap van ongeveer achtduizend arbeids jaren, aldus het verslag. Behalve dit ver lies aan arbeidskracht kunnen de ver plichte uitkeringen aan zieken en invali den en de lasten van verpleging en be handeling op vele millioenen guldens wor den geschat. Voor de consultatiebureaux is 1951 een uitermate belangrijk jaar geweest door de toewijzing door de E.C.A.-commissie van een som van 1.573.000. Het is mogelijk geweest met deze som, die aanvankelijk slechts voor een deel der consultatie bureaux bestemd was, te komen tot een voorziening van alle districten (uitgezon derd Haarlem) met een doelmatige rönt genapparatuur. Het aantal verenigingen, dht als lid der centrale vereniging staat ingeschreven, bedroeg eind 1951 1246. 99 De opvatting, dat president Truman te rug dient te komen op zijn besluit niet candidaat te staan by de komende presi dentsverkiezingen, schijnt in democrati sche en vakbondskringen in Washington harteklop, sterk en warm. Zo was het meer en meer terrein te winnen, aldus J weleer, zojs het_nu enjo^al hetjnjn meldt A.F.P. Volgens bepaalde kringen is alleen Truman in staat generaal Eisen- De Heeswijkse toneelamateurs van „De Kersouwe" hebben hun jaarlijkse traditie weer voor.gezet door het bren gen van een openluchtspel in het fraaie natuurtheater aldaar. De auteur Antoon Coolen schreef voor hen Het meisje in de toren", dat onder de bekwame regie van Jo van Erp voor een vrijwel tot de laatste plaats bezette openlucht theater zijn succesvolle piemière kreeg. Had Coolen vorig jaar in zijn spel „De zeven rozen" het kind als de centrale figuur en daarmee tot het thema ge kozen, ditmaal werd in „Het meisje in de toren" de liefde het onderwerp, dat in al zijn tederheid en ontroering de aandacht vroeg. Niet enkel bleef het bij de prille schoonheid' der ontluikende liefde tussen twee jonge mensen, waar voor Coolen hier op de motieven der oude sprookjes een prins en een prinses had gekozen, maar ook de sterke lief de tussen man en vrouw en de liefde in de avond van het leven, adeld door de volheid van het diepe geluk- Deze hunkering naar de uefde anders van karakter naar mate het har, ervarener en het innerlijk dieper wordt is in 's mensen leven nimmer te ontgaan. Een strenge vader moge dan een prinses opsluiten in de toren, de roep om liefde doorbreekt evenwel alle muren, omdat zij is gelijk de levende hower te verslaan. De grote Amerikaanse vakbonden A.F.L. en C.I.O., die tezamen ruim 13 millioen leden tellen, hebben reeds verschillende afgevaardigden naar de president gezon den om hem een desbetreffend verzoek te doen. Ook vele leidende figuren uit de democratische partij hebben, sedert de be noeming van Eisenhower tot republikeins candiadat, hun druk op Truman vergroot. 1 alle eeuwen door Dat was de diepere 'strekking van Coolen's fijnzinnige spel, waarin nochtans de schoonheid van taal en gedachten praevaleerde op de mogelijkheden van actie, die de Hees wijkse' amateurs geboden werd. Antoon Coolen is hierdoor de boeien de verteller gebleven, een verteller, naar wie men vaak ontroerd luistert, ook in de grote stilte van een natuur theater. Als „toneel" bocd deze ver telling echter een tekort aan handeling aan zwierige bewegelijkheid en massa regie, de elementen toch, die vooral een openluchtspel tot een gaaf geheel moe ien maken. De dialogen werden overigens vlot gebracht en het was vaak een verruk king de beeldende schoonheid der taai te beluisteren. Waar mogelijk wist de regisseur levendigheid er kleur te brengen. En tegen het décor, dat om zijn evenwicht van compositie uitmunt te. werden dikwijls schilderachtige taferelen geplaatst. Bij deze eerste opvoering sprak de burgemeester van Heeswijk een wel komstwoord, daarbij o.m. begroetend de auteur Antoon Coolen en zijn ech'ge- note; de Vlaamse schrijvei Stijn Streu- vels, die vergezeld was van zijn doch'er en de prelaat van de abdij van Berne, dr J. Ondersteyn. De komende "Zondagen tot en met 24 Augustus zal het spel herhaald worden. In de Graanbeurs te Breda begon gis teren het jaarlijkse congres van de Ne derlandse R.K. Slagershond. De bonds voorzitter, de heer G. C. Scholtes uit, Leidschendam, deelde in zijn openings woord o.m. mede, dat het hoofdbestuur hard heeft meegewerkt aan de totstand koming van een aantal bedrijfsgemeen- schappen, waarbij het slagersambacht ge heel of ten dele is betrokken. In het voorbereidingsstadium bleek, dat zeer ernstig gewaakt moet worden voor tegen stellingen tussen de bedrijfsgemeenschap- pen onderling. Krachtig heeft de N.K.S. in samenwerking met de zusterorganisa ties dan ook steeds gepleit voor arbi traire bevoegdheden der verticale orga nen, indien horizontale bedrijfsgemeen- •chappen haar geschillen niet vrijwillig konden bijleggen. Alle sociale verhoudin gen, voor zover niet reeds in staatswetten geregeld, kunnen straks door eigen be- drijfsgenoten in hun horizontale bedrijfs- gerneefischappen worden geordend, zo verklaarde de voorzitter in zijn toespraak. Met name ook de sociale voorzieningen voor slagerspatroons. Beseffend, dat de N.K.S. ook tot taak heeft zich tijdig voor te bereiden op de veranderde omstandigheden, werd op ge heel vrijwillige basis gebouwd aan de voltooiing van de slagersgemeenschap. Een federatie van slagerspatroonsbonden zag het licht, aan de verdere ontwikke ling van een commerciële slagerscentrale werd con amore gewerkt en voorts kreeg het leerlingstelsel in de vakopleiding zijn beslag. Als belangrijk resultaat noemde de heer Scholtes tenslotte de verbeteringen, die in het belang van de patroons in de nieuwe C.A.O. zijn aangebracht. Honderdvierenzestig Nederlandse ge meenten hebben besloten de vermakelijk heidsbelasting op bioscoopvoorstellingen te verlagen, in de meeste gevallen tot het vroeger geldende tarief. De Nederl. Bioscoopbond doet thans een krachtig be roep op de overige gemeentebesturen om de z. i. buitengewoon zware heffing alge meen tot het oude peil terug te brengen. Aldus werd Maandag ter jaarlijkse leden vergadering van deze bond te Amsterdam medegedeeld door de vice-voorzitter de heer J. S. Croeze. Helaas dreigen, zo zeide de heer Croeze verder, in een aantal gemeente botsin gen te ontstaan tussen het gemeentebe stuur en de plaatselijke bioscooponderne mingen. Het hoofdbestuur volgt deze ont wikkeling met de grootste aandacht en vreest, dat deze gang van zaken in som mige gevallen tot een conflict zal moeten leiden. In een aantal kleinere gemeen ten, waaronder Coevorden, zijn reeds enige tijd de bioscopen gesloten. Het hoofdbestuur staat volledig achter deze sluiting. Spr. memoreerde verder de besprekin gen tussen het hoofdbestuur cn het be stuur van de Ned. Televisie Stichting en deelde mede, dat deze in beginsel tot een accoord hebben geleid. Het betreft hier zoals men zich zal herinneren de mede werking van de Bioscoopbond aan het verstrekken van films voor de televisie. Tot bondsvoorzitter werd herkozen de heer M. Vermin, en tot leden van het hoofdbestuur de heren L. Lioni en R. Uges jr. Op de scheepswerf der Amerikaanse Ma rine te Newsport News (Virginia) is Maan dag de kiel gelegd van hetgeen 's werelds grootste oorlogsschip zal worden He4 vliegcfekschip, de „Forrestal", zal' zestig duizend ton meten en zal eind 1954 ge. reed zijn. De bouwkosten bedragen naar schatting 218.000.000 dollar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1