Nieuws uit STAD en HARING en BESSEN smaakten Romana Markova W. A. VERWANEN Tuindorpbewoners uiten grote onrust ,Een nieuwe kanker-therapie met verrassende resultaten Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas Tsjechische filmster op bezoek in Schiedam De bessen komen morgen in de handel BEHANGEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Gymnasium te Schiedam Koningin ontving Kamervoorzitters Dr Drces ontving prof. Ronnne Weer ontslagen bij Nyma DINSDAG 15 JULI 1952 S PAGINA 2 j j een mtfMm, m mm oen - - JEUGDRECREATIE VACANTIE ONDERSCHEIDING BURGERLIJKE STAND ADRES AAN B. EN W. GESLAAGD WIELERRONDE PLANTAGE- PARCOURS NED. VRACHTENMARKT GEVONDEN VOORWERPEN GEM. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK 0PK,ÏÏ"*8 'vorig jaar 2442). Boekenbezit 70237 (vorig jaar 69000). LYSOL IN PAP VAN BABY Moeder krijgt drie jaar met aftrek TRAINING EXCELSIOR ZOMERWEDSTRIJDEN E.S.S. Vestiging jonge midden standers. Subsidie-verzoeken Postverbinding Voorne en PuHen. W inkelsl uiti ngs wel 1951 Termijn seizoen-opruim ing IJSLANDSE BISSCHOP IN ONS LAND TRAGIEK VAN EEN KINDERFIETSJE JONGSTE TWEE PRINSESJES IN ZUID-FRANKRIJK PASSAGIERSSCHEPEN ROTTERDAMSE VEEMARKT een vrouw, die niet door succes be dorven zou zijn, noemt zij Ingrid Berg- mann. Op onze tegenwerping, dat die zich toch nadrukkelijk aan het succes van publiciteit onttrokken heeft, schijnt zij minder zeker van de onaantastbaar heid van acteurs voor de roem. Eerst liallerimt Mevr. Markova, did in Praag ge boren werd, kreeg aanvankelijk vanaf haar achtste jaar een ballet-opleiding. Zij wilde ballerina worden, evenals haar nicht, die nu solo-danseres is aan de Staatsopera van Praag. Haar ouders hadden grote bezwaren en die bleken des te onoverkomelijker, toen Zij op haar veertiende jaa# bij het dansen een ongeluk had en een bperatie aan haar enkel moest ondergaan, waar door zij niet verder kon studeren. Twee jaar, van haar 14e tot haar 16e jaar sukkelde zij met haar voet. Daarna koos zij een opleiding op de toneel school. Zij heeft behalve haar filmwerk ook verscheidene toneelstukken ge speeld. Haar opinie over de huidige stand van zaken in het filmbedrijf moet zeer summier zijn. Vanaf 1938 zijn er practisch geen films uit de Westelijke wereld in Tsjechoslowakije vertoond. Eerst immers was er de Duitse bezet ting en na 1945 de overheersende Russi sche invloed, die zelfs kort na de oor log het vertonen van Amerikaanse pro ducten niet mogelijk maakte. Momenteel woont zij 25 km. van Parijs en dit is evenmin bevorderlijk voor een regelmatige 'gang naar de bioscoop. Een film. die zij kan noemen als in haar opvattingen goed, is ,,A11 about Eve". Haar tocht door de verlaten distil leerderij, na het gesprek, is als een gang door een expressionistisch filmdécor, al is de inhoud van de grondvaten ver- trouwen-wekkend, hetgccrf blijkt bij 't vat bessen, waaruit met een emmerib geschept en geschonken wordt, 't Ver heugt haar zeer, dat zij een fles mee naar Parijs kan nemen tezamen met een Delftse kruik oude klare. Om 7 uur is zij op weg naar haar hotel cm vandaag door te gaan naar München met het grote verlangen in haar hart eindelijk weer te kunnen spelen in een film, die haar gaven past en onder een regisseur, die ze weet te peilen. Toen de Tsjechische filmster Romana Markova zich in haar nieuwe woonplaats Parijs tot de K. L. M. wendde om boeking naar Miinchen, giug zij onmiddellijk in op de suggestie van de heer De Vries om via Amsterdam te gaan en eêti dag in Nederland door te brengen. Eén dag voor hét verrichten van twee oer-Nederlandse handelingen: liet eten van nieuwe haring in Rotterdam en het drinken van wat uit de Scbiedamse grondvaten komt. De niéuwe haring was een openbaring en met 9maak en goede nasmaak vertelde zij van het genoegen om haring zo maar op straat aan een karretje te verorberen. De oude klare was haar te scherp, maar toen zij een glas hessen van dc nieuwe oogst aangeboden kreeg, bleek zij enthousiast over smaak en geur en zo was ook dit deel van het bezoek een volledig succes. In de bar van de Kuyper hebben wij een uitvoerig gesprek met mevr. Mar kova kunnen hebben, waarin op de allereerste plaats opviel de onaanmati- gende charme en de natuurlijke vrien delijkheid, die deze actrice kenmerk ten. Zouden wij haar moeten beschrij ven, dan zou men zich het type Berg- mann moeten denken met iets van Martine Carole. In Tsjechoslowakije heeft zij negen films gemaakt onder regisseurs als Zap; geheel in het Tsjechisch. Hiervan zijn Duitse, Poolse en ook Russische versies gemaakt. In Nederland zijn zij naar ons beste weten niet vertoond. Hoewel momenteel in Tsjechoslowakije aan de artiesten en beoefenaars van de vrije beroepen geen grote belemmerin gen in de weg worden gelegd, verlangt 'zij ernaar in W.-Europa te Kunnen fil- i .men, omdat zij in het verleden reeds zo vaak heeft moeten weigeren aan films mee te werken, waarvan de in- houd haar niet aanstond. Tijdens de j Duitse bezetting bijvoorbeeld hêeft men haar een rol aangeboden in „De gouden stad" van Veit Harlan. Haar genre zijn de tragische tollen en in dit opzicht zit een entree in de W.-Europese filmindustrie niet mee. De Fransen werken niet met aan bepaalde maatschappijen verbonden acteurs en actrices, maar via impresario's. Men heef; haar al voor een aantal films be naderd. maar de draaiboeken bleken vol pikanterieën, die het weliswaar bij het Franse publiek wel doen, maar waaraan zij haar naam niet wil geven uit angst voor jaren het uitzicht op ernstige rollen, haar genre, te zullen verliezen. Vandaar, dat zij momenteel ook in andere richtingen zoekt; lilar reis naar: München is ei een voorbeeld van. Relaties met het Westen heeft zij tot nu toe in het geheel niet gehad en zb zij wil slagen, zal zij van onder op zowel interesse bij „producers" als be kendheid bij het publiek moeten op bouwen. Niet naar Hollywood Hollywood heeft zij- voorlopig in het gélieel niet in haar agenda staan, daar zij te sterk Europees georiënteerd is om in de molen van de typen-makerij te willen worden fijngemalen tot het ondefineerbare onpersoonlijke, dat veler spel is gaan kenmerken. Zij noemt als belangrijkste man bij het totstandkomen van de film de regisseur en acht hem beter naarmate hij in staat is situaties en personen ge stalte te geven, alsof er sprake was van een onopzettelijke observatie. Vandaar een minimum aan dialoog en een maxi mum aan concentratie op de nuance in mimiek, geste en houding. Een filmrol ophouwend, leest zij eerst het draaiboek in zijn geheel door zon der zich op détails vast te leggen, want de volledige creatie van een rol, vindt In Vlaardingen houden ze vlaggetjes dag als de eerste nieuwe ingehaald moet worden. Dan staat heel het land op stelten om dat te komen zien en ieder volgt in de krant de bewegingen van de loggers. Hoe anders is het. in Schiedam als de nieuwe oogst van bessen op het punt staat uitgeslagen te worden .Nauwelijks weet iemand, dat het grote wagenpark van de gezamenlijke bessen-distillateurs al dagen achtereen naar Brabant is ge reden om er vooral in Oudenbosch op de veiling de zwarte bessen weg te halen. Dat zal toch wel een beetje anders moeten worden, want de nieuwe oogst van bessen kan tot een festijn gemaakt worden, dat de nieuwe haring naar de kroon steekt. Wij stellen dan ook voor, dat vanaf het volgend jaar Schiedam in de maand Juli als de nieuwe oogst naar mate de voor-zomer goed geweest is^een paar dagen vroeger of later dan 15 Juli uit is, Schiedam een oogstfeest gaat geven, waaraan alle distillateurs, die bessen-jenever op de markt brengen, meedoen. Degenen, die wij erover spraken, wa ren enthousiast voor de idee, omdat hier sprake kan zijn van een echt zomer feest, terwijl de drank vooral voor da mes geschikt is en niet té hoog van al cohol-gehalte. Wat de oogst van dit jaar betreft, de heer A. J. Breve, de directeur van Rijn- bende, vertelde ons, dat die zeer goed was, omdat het bessenjaar uitstekend was. De vraag naar de drank, die vroe ger vrijwel uitsluitend in Rotterdam bé kend was, neemt over het gehele land Sterk toe. 2oals de onderlinge afspraak tussen de distillateurs het bekrachtigt, zal eerst morgen, 16 Juli, de eerste aflevering aan de cliënten over het gehele land plaats vinden. Wat ons betreft; wij zijn nog steeds van mening, dat er geen product is, dat meer bij de zomer past dan deze drank, waarvan een filmster gisteren zei: „Daar zitten alle geuren van het bos in". De Rolschaatswedstrljd van hedenavond gaat niet door: de belangstelling is te gering. Op Donderdag 24 Juli wordt er in de Marconistraat 'ben Behendigheidswed strijd gehouden op de fiets. Ringsteken voor jongens en meisjes van 13 tot en met 17 jaar en een autopedwedstrijd, voor jongens en meisjes van 7 tot en met 12 jaar. Opgaven zo spoedig mogelijk bij de heer Wolthuis Halleystraat 19a. De wed strijden worden verreden in leeftijdsgroe pen. Hedenavond: Spelavond en poppenkast voorstelling in de school Dwarsstraat. Aanvang 7 uur alleen voor jongens en meisjes van 7 tot 12 jaar. Jongere en oudere kinderen en ouders worden niet toegelaten. Woensdagavond Bonte avond mfct mede werking van hht Rtipercorps De Harmo nie, Muziekvereniging Devroma en een accordeonist.' Aanvang half acht op het terrein van de V-V. SVDPW aan de Pa rallelweg. Het publiek mag niet op het '.trrein- Bont programma *e verzorgen door de Ned, Padvinders, optreden van de Band, een orkestje en lekenspelgroep. Aanvang half 8. Toegang voor 12 jarigen en oude ren; ook ouders zijn welkom. Kinderen onder 12 jaar zonder geleide geen toe gong. Prinses-Hratrixschool B. Ballotsin gel. Donderdagavond Bonte avond te vér- zorgen door de AJC; het programma be staat uit Volksdansen, zang en lekenspel. Aanvang half acht. Toegang 12-jarigen en obderen. Kinderen onder 12 jaar zon der geleide geen toegang- School Dwars straat. een opname-eenheid. Er is geen door lopende schepping mogelijk, daarom komt het erop aan iedere verfilmde situatie min of meer zelfstandig te be handelen. Er is daarbij geen sprake van een verstandelijke opbouw; veel meer is er een soort vergeten van de werkelijkheid van camera's, décors en lampen en een zich volledig in de situatie verplaatsen. Dankbaar worden in die toestand de opmerkingen van de regisseur aan vaard die ertoe leiden de verlangde indruk te versterken. „Hij 2iet wat er gebeurt; hij weet dus hoe het moet ge beuren", zegt mevr. Markova. Of succes steeds bedervend werkt, zou zij niet Willen beamen: zij meent, dat men daar toch boven moet staan. Als Advertentie IAAT TIJDENS t W Uw kamer door ons HOOGSTRAAT 164-186 laat het echter bij een half gildcglas vers guputte nieuwe bessen. De eremedaille In zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Is toe gekend aan H. Kroon te Schiedam, sleepbootkapitein in dienst bij N.V. L. Smit en Co's internationale sleepdienst. GEBOREN: Erwin J-, zoon van J. Abresch en G. J. Detillon; Jacob, zoon van W C. Aleman en J. M. Munster; Elisabeth F., dochter van F. B. Schotel en D Noordegraaf; Sebastianus P. J., zoon van C. H. Martens en J. van Unen; Fredericus A.. zoon van F. P. Creemers en A. C. W. Onstenk; Johanna C., doch ter van G. Terpstra en L. C. Jongeneel; Andreis G., zoon van L. C. de Gelder en I E Heinrichs; Dirk C., zoon van Th. W. v. d. Bergh en J. E. Grobben; Johan na A. A.. dochter van D. Hartman en Th. van Dijk. OVERLEDEN: C. van Steenhoven, 77 jaar. 04GHAO VOOK SCHIfOAM SM QMSl»S*SN 74ste Jaargang No. 21897 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 68152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, T 2 per maand, 0,47 per week. Advertcntle-prljs op gewone Kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per miUimetei hoogte, contract gelden lagere tarieven. Bij welke bij de administratie of oij de erkende advert en tie-büreaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentlen) tot go v/oorden 51) cent. EIK w^ord meer 3 cent. Maximum woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor Eet AdvertenlüC'Weieji. De bewoners van Tuindorp-Kethel hebben zich tot het College van B. en VV. gewend met het volgende schrijven: Het zü-ons vergund met hel navolgend schrijven de aandacht van Uw hoogge acht College te vragen voor een aange legenheid die sterker en dieper leeft hy de Tuindorp-Kethel-bevolking, dan wellicht door niet-Tuindorpers wordt verondersteld. Dit is ons o.m. bij de bezoeken die wij Zaterdagmiddag j.l. aan onze mede-be woners brachten, wol zeer duidelijk ge worden. Tijdens deze gesprekken welke op 200 adressen werden gevoerd, j kwam vast te staan dat elke Tuindorper I zich met grote bezorgdheid heeft afge- vraagd of na het gebeurde op 18 Ja nuari 1952 en nu laatstelijk op 6 Juli het uit overwegingen, voortspruitende uit verantwoordelijkhéidsgevoelens, voor gezinsveiligheid, have en goed, wel lan ger verantwoord is, zonder meer af te wachten of bij een volgende gelegenheid misschien nog méér vernielingen zullen worden aangericht. Een gevoel vanonbehagen en onrust heeft de Tuindorpers In z'n greep, te meer waar feitelijk een duidelijke uit spraak van gemeentelijke instanties over de deugdelijkheid van de Tuindorp- daken en wat nog méér zou spreken afdoende maatregelen om herhaling te voorkomen, lot heden achterwege zijn gebleven. Het is verre van ons Uw geacht Col lege met een aantal ongegronde grie ven, klachten, wensen of verzoeken te overstromen, maar thans 15 de veilig heid van Alle Tuindorpers ir, het geding. Nog heeft het voor iedereen onbe grijpelijke afwaaien van de daken let wel: dit is iets tragisch unieks voor Schiedam geen slachtoffers of per soonlijke ongelukken geëist. Over gele den persoonlijk ongerief van de nu reeds 17 getroffen gezinnen reppen we ditmaal maar niet. Onze stad en meer speciaal Tuindorp- Kethel dreigt echter door deze onver kwikkelijke affaires in een kwade reuk te komen; het zal Uw geacht College immers niet onbekend zijn, dat van het zeer gunstige aantal ad ruim 216.000 na de bevrijding in Nederland gebouwde woningen, er slechts 17 ontijdig van het dak ontdaan werden. Minder gunstig Is alleen dat onze stad met een zelfs herhaalde primeur de aandacht van overig Nederland en zelfs daarbuiten, op zich vestigde omdat juist het Tuin dorp-Kethel tweemaal werd getroffen. Het is naar onze mening zó, dat met de voor rekening van de gemeente ge bouwde Airey- en Welschenwoningen in Tuindorp-Kethel iets aan de hand moet zijn geweest. Als er fouten zijn gemaakt, laat men die dan niet verbloemen of bagatelliseren, doch integendeel alles doen wat mogelijk is om de sfeer van onzekerheid die rondom deze woningen hangt te doorbreken en op te helderen. DP bijna 250 gezinnen van Tuindorp- Kethel menen hierop toch wel recht te hebben. Op korte termijn zal men iot. maatregelen moeten geraken om herha ling van het gebeurde te voorkomen. Kort gezegd dient de beveiliging van de daken zo te worden, dat de rustige zekerheid van een veilig tehuis weer keert. Meestal moet eerst het kalf ver drinken alvorens men do put dempt. Het voortvarend bestuur van de ge meente Schiedam zal echter naar onze mening de stemmen uit de burgerij zelf niet negeren en gaarne een dakbevesti ging willen doen aanbrengen, welke niet. met staaldraden en zandzakken be veiligd behoeft te worden. W;j zijn gaarne bereid U enige sug gesties aan de hand te doen, welke in de praktijk uitvoerbaar zullen blijken. Suggesties, die ons redelijker lijken dan het opvragen van een weerkundig rap port aan het K.N.M.I. in De Bilt over „Welke winden waaien rondom Kethel" in de avond van 6 Juli j.l. Dat het geen günstige wind is welke momenteel rond Kethel waait kan Uw geacht College vernemen in een onder houd, dat ondergetekenden die weten te spreken mede uit naam van de ove rige Tuindorp-bewoners U hij deze beleefd verzoeken, wel te willen toe staan. Als bijlagen gelieve UEdelen aan te treffen 4 lijsten me; handtekeningen van Tuindorp-bewoners, die adhesie be tuigen aan en instemmen met ons spon taan verzoek, ons in een onderhoud ope ning van zaken te willen geven, opdat de ernstige bezorgdheid van de Tuin dorpers worde weggenomen en zii in de toekomst in het bezit kunnen blijven van Uw/hun gemeentelijke daken. Toegelaten tot de eerste klas: L. Bakker, G. Brand, J. Brand, W. van der Burg, ,1. van Dijk (m), S. Güt- lich im), W. Haanstra (m), H. Hubcr, N. Koenders (m), P. Koning, H. van Nocd, J. Plooy, B. Roda (m), .T. RoCk, F. Sanders (m), M. Sleegers (m), D. Tjia, J. Velthuizen, J. van der Wiidt (m), K. van der Zee,. N. Zwaard (m). Afge wezen: twee. Bevorderd tot de tweede klas: R. Agema, E. Augusteyn, S. Boerdam (m). A. Bolhuis (m), H. van Dam (m), C. van Engelsdorp Castelaars (m), C. Gerkema (m), D. de Graaf (m), M. de Groot (m), E. Gütlich (m), Ph. van Has selt, J. de Koning,. A. Maltha (m), R. Ormel (m), B. de Raad, J. Ruseier (m), E. A. Smits (m), H, Smits, M. Speksnij der (m), F. van der Touw, C. Wellmann (m), E. van Wijngaarden (m), J. Zeeuw. Afgewezentwee. Bevorderd tot de derde klas: W. Bohré, W. de Bruin, B. van der Burg (m), M. Couvée <m), G. Draayer (m>, P. Engelberts (m), A. J. M. Hoff- main (m), P. Hollanders. J. Huber, M. Kooyman, L. Langelaar (in), C. Meurer, C. Meyvogel (m>, L. van der Molen (m), S. Oldenburg, B. Post.ma (m), D. Visser (voorw.), W. de Vries (voorw.), A. van der Windt (m). Afgewezen twee. Bevorderd tot de vierde klas: F. Birnie, H. de Byll Nachenius. Th. Doorman, G. Hofman, J. Hubeek (voorw.), J. Kopmels, P. Kroesen, L. Lentz (m), J. de Raad, M. Ransluiyseri (m) (voorw.), A. Rietberg (m), A. de Wolff <m). Afgewezen acht. Bevorderd tot de vijfde klas: M. den Draak, M. Engelberts (m), .T. H. Groeneveld (m), Y. van Herwerden (ril), J. van Heyst, A. Jordaans (m), M. Karreman (m), E. Meyer (m), E. Nij- kamp (ni). W. de Njjs Bik, M. van Rees (m), J. Schouwink (m), S. van der Spuy (voorw.), A. Vos. Afgewezen vier. Bevorderd tot. de zesde klas afd. A: A. Bakker, J. van der Groot (m), J. Jans (m)," A. van Meurs (m), L. Rook, A. Wegereef (voorw.). Afgewezen: geen. Bevorderd tot. de zesde klas afd. B: E. Ebling (m), G. Halvax, M. van der Vlugt. (m). Afgewezen twee. Te 's Gravenhage slaagde voor het praktijkleraarsexamen Duitse handels correspondentie de heer P. Kornfeld, alhier. In verband met de wielerwedstrijden welke hedenavond rond de Plantage plaats vinden, wordt het autoverkeer, komend uit de Hoofdstraat over de Nieuwe Haven geleid. Autobezitters wonende aan Tuinlaan of L. Nieuwstraat, wordt verzocht hun wagens daar tussen 6.30 en 10 uur niet te parkeren, noch op de parkeerplaats voor het postkantoor. ROTTERDAM, 14 Juli 1952. 136 ton ijzer Zwolle: 340 ton veevoeder 's-Hertogenbosch; 125 ton kali Breda; 450 ton 'kali 's-Hertogenbosch; 1451 ton kolen Geer truidenberg; 1549 ton kolen Geertruidenberg; C040 ton kolen Nijmegen; 250 ton ko'.en Til burg; 400 ton kolen Dordt; 250 ton tarwe Hengelo; 290 ton zinkas Budel. Totaal 27 reizen. 4 vletreizen. 10.000 ton kolen Velsen; 1800 ton kolen 'Geertruidenberg; 2000 ton kolen Geertruiden berg; 315 ton super Franeker; 255 ton kali Amersfoort; 1000 ton kolen Geertruidenberg. Gedeponeerd aan het Hoofdbureau van Politie: shagdoos met inli.; zwarte kindergymschoen; „Veilig Verkeer"-bord motorscherm: driewieler; zwart zadel- dekje; 5 rollen behang; oude actetas; sleutel merk Union; hulssleutel; kope ren kraansleutel; zakdoek: zwart ge streept kinderjas.ie; rood lederen dames- portemonnaie: glazen kralen ketting: Bovenstaande voorwerpen kunnen iedere werkdag tussen 2 en 4 uur aan het Hoofdbureau van Politie worden afgehaald. Te bevragen bij de vinders: sierclips, Bejjer, Van Ostadelaan 18h; bruine por- temonnaie, Jaques de Heer, Aleidastraat 14b; bankbiljet, Crama, Broersvest 88b; heren polshorloge, Cino, Lekstraat 14; koperen armband, Veenstra, van 's-Gra- vesandesraat 38a; bankbiljet, Postkan toor Kethel, Polderweg 134; grijze da- mesportemonnaie, Kleinekoort, Carthe- siusstraat 3a; groene dameshandschoen, Heus, Wattstraat 28b; crème tafelkleed, van Bijk Leibnitzstraat 18b; ceintuur, v. d. Hul, Rozenburgsestraat 36a; rode dameshandschoen, Tuinder, Alexander Numanstraat 18c; paar sportkousen, Gemeentereiniging, Marktmeester; bad handdoek en zwembroek, Rodenrijs, Bui tenhavenweg 176/16; jongens regenjas, Krowinkel, Fabristraat 72; blauw kin derjasje met ritssluiting, Loblanche, Van Beverenstraat 17; rood-grijs dame'svest, Winkel, Leliestraat 16; blauw kinder vestje, Lavelaar, Rembrandtlaan 35a; 1 kinderpakje, Van Alphen, Vlaarclinger- dijk 55 (na 19 uur); witte kinderblouse, Poot, Oude Maasstraat 11b: grijs wollen onderdeken, van Beesten, Aleidastraat 119; ring met fiets- en koffersleuteltje, Heldenhoven, Lorentzlaan 37c kanarie vogel,, Feijtsman, Vlaardingerdijk 187, rozenkrans, Küneman, Alm, Thymslraat 22b, gele herderhond, Van Houwelingen, Vondellaan 61, tel. 65381; bos sleutels, Barto, Buys Ballotsingel 5c; loper, Van Leuwen, Plein Eendracht 27a; schild pad, Voorend, Paulus Potterstraat 24b; autoped, De Zeeuw, Singel 43a; cellu loid pop, Doornbos, Nieuwe Maasstraat 48; zwart kinderlaarsje, Van Dijk. Ha- vendijk 172b; houthakkersbijl, Taverne. Havendük 146c; paar bruine kinder schoenen, Houtman, Singel 111; paar gymschoenen, Zeelenberg, Schiedamse- weg 221:1 mandje met. vlees. Florijn, Ringeldijk 118, Bolnes; tas inh. auloge- reedschap, Burger, Broersvcid 118; rood kinderschoentje, van Dijk, Rhoon- sestraat 8. Na afhaling van voorwerpen b(j de vinders gelieve men het Hoofdbureau van Politie hiervan in kennis te stellen. Men verzoekt ons het onderstaande op te nemen: Ondergetekenden met name genoemd in een artikel in dit blad op Zaterdag j.l. onder bovenstaande titel, verklaren, dat genoemd artikel door dr P. Jungmann, chemicus van een kleine werkgroep, die zich bezighoudt met experimenteel on derzoek, zónder voorkennis of medewer king van 'hen is geschreven en gepubli ceerd en dat zij ten zeerste betreuren, dat hierdoor bij vele patiënten, die lijden aan ongeneeslijke vormen van kanker ijdele gevoelens van hoop kunnen zijn verwekt. Zij verklaren verder, dat zij dit onverantwoordelijk geschrijf ten sterkste afkeuren. Utrecht, 14 Juli 1952. Dr A. .T. BOEKELMAN A. P. OEFNEK NASCHRIFT: Naar aanleiding van bovengenoemde verklaring van dr Boekelman en dr Oef- ner, die de redactie van dit blad zo vriendelijk was mij ter inzage te geven, zij het mij veroorloofd op te merken, dat het bewuste artikel in het blad van Za terdag j.l, niet door mij geschreven is. Een redacteur van De Maasbode, die er blijkbaar achter was gekomen, dat dit on derzoek gaande was, kwam daarover bij mij zijn licht opsteken. Volgens mijn op vatting zijn de door hem in dit artikel genoemde feiten juist en heeft hij zeer voorzichtig doen uitkomen, dat de uiteen gezette experimentele therapie zeker niet iedere patiënt de zo verlangde genezing kan geven. Ik geloof dus niet, dat „ijdele gevoelens van hoop kunnen zijn gewekt". Overigens acht ik het gewenst, dat even tuele polemiek ondertekend in de weten schappelijke vakbladen wordt gevoerd. Dr P. JUNGMAN. De voorzitter der Eerste Kamer, mi- Jonkman, is vanochtend in het paleis Voorhout door H. M. de Koningin ont vangen, ter beëdiging als lid der Eer ste Kamer. Ook mr Kortenhorst is door H, M. ontvangen. Hjj werd beëdigd als lid der Tweede Kamer. Hedenmorgen om kwart over tien heeft de formateur prof. Romme ontvangen, welk gesprek een uur duurde. Vanmid dag om vier uur zal de formateur door de Koningin op het paleis Lange Voor hout in Den Haag worden ontvangen. Voor de verdeling der ministerszetels bestaat de indruk, zoals wij vroeger reeds schreven, dat het bestaande de partement van M.I.N.U.O.R. in zoverre zal worden opgeheven, dat Uniezaken onder het departement van Buitenlandse Zaken zal komen te ressorteren. Er zal dan een afzonderlijk ministerie komen voor de overzeese rijksdelen (de West 'en Nieuw-Guinea), een ministerie dat dan kleiner van omvang kan zjjn dan het bestaande. Bij de kunstzijdespinnerij NYMA N-V- is aan ruim tweehonderd arbeiders en leden van het, administratief en technisch personeel ontslag aangezegd. De meeste van deze ontslagen zij,a niet via het Ge westelijk Arbeidsbureau gelopen, aange zien de betrokkenen ermee accoord gin gen. Reeds eerder was gedurende het af gelopen kwartaal ontslag aangezegd aan twee groepen van resip. ongeveer 100 en 130 arbeiders, zodat binnenkort in totaal ruim 400 arbeiders zijn afgevloeid. Thans is, naar ons van de zijde van de NYMA wordt meegedeeld, een eind gekomen aan deze ontslagen, die nodig zijn ge worden door het gereedkomen van de reorganisatie van het bedrijf. Statistiek over Juni 1952 Totaal aantal uitleningen: Romans 7737 (vorig jaar 7259); Studiewerken 4234 (vorig jaar 3612); Kinderboeken 3254 (vorig jaar 3060). Totaal 15225 (vorig jaar 13931). Verdeeld als volgt: Centrale Bibliotheek Lange Haven: Romans 5614 (vorig jaar 6009); St.vidie- werken 3237 (vorig jaar 3429). Totaal 8851 (vorig jaar 9438). Filiaal Dwarsstraat: Romans -'i- 'vo rig jaar 531); Studiewerken lo2 (vorig jaar 116); Kinderboeken 37 (vorig jaar 428). Totaal 601 (vorig jaar 107o). Filiaal Lorentzlaan: Romans 1023 (vorig jaar Studiewerken 801 (vo- rif jaar Totaal 1824 (vorig jaar Jeugdafdeling: Kinderboeken 1733 (vorig jaar >1 Kinderstudiewev'ken 945 (vorig jaar Totaal 2678 (vorig jaar 2215). Uitleenpost Kethel: Romans 313 vor'„ ja.ar 293); Studiewerken 30 (vorig jaai 31); Kinderboeken 201 (vorig jaar 1JJ'- Totaal 544 (vorig jaar 463). Uitleenpost Weeshuis: Kinderboeken 162 (vorig jaar 162). Pnmnni Uitleenpost Ziekenhuis. R?;r*ans 314 (vorig jaar 325); Studiewerken 5 (vorig jaar 7). Totaal 319 (vorl^A„/r,m r, Correspondentschap Ho- mans 101; Studiewerken 29, Kinderboe- ken 116. Totaal J46- (v°rig jaar geen De Amsterdamse rechtbank heeft van morgen de 37-jarige Eva D. van den B. uit Amsterdam conform de eis wegens poging tot doodslag veroordeeld tot drie jaar gevangenis. De vrouw had op 1 April j.l. gepoogd haar zes maanden oude baby een jon getje, te vergiftigen, door in zijn pap een scheut lysol te doen. De baby heen. er geen nadelige gevolgen van onder vonden. Morgen begint, nog op hel oude veld in het Volkspark, de voetbal-training van Excelsior voor het nieuwe seizoen, onder leiding van Cocn Poulus: op Woensdag 7 uur de selectie-pioeg die speciaal uit genodigd is, op Donderdag 7 uur de ove rige spelers, waarna deze trainingsavon den weer elke week op dezelfde datum en uur gehouden worden. Ondanks de warmte zetten de schakers hun onderlinge zomeravondcompetitie voort met de volgende partijen: Bekergroep: KleyheegBongers 01; V. Heiningen—Penning Geurtsen —Spruit Donkhorst—Penning 01; PenningGeurtsen 01; V. Hei ningenGeurtsen 10; V. Eden—Dom- selaar 1—0. Groep 2: Ahrens—Mulder 1—0; C. v. WingerdenSemeijn 1—0: V. Dijk—V. d. Zee te: Mulder—V. Dijk 0—1; V. d. Zee—Semeijn Slavenburg—Mul der 10; Semeijn-Slavenburg 10. Groep 3: RozenheekSmits 1-0Par metV. Dalen 01; V. LeerdamMar- bus 1—0: PoldermanRoozenbeek 10; BettenSmits 01; Parmet-V. Leer dam 10; Marbus—V. Dalen 01; V. LeerdamRoozenbeek 10: Polderman Parmet 10; ParmetRoozenbeek 01V, DalenVerhulsdoak -10. ATÜdagmiddag vergaderde in het Han delsgebouw te Vlaardingen de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Bene den-Maas onder voorzitterschap van dc heer C. II. Buschmann. BjJ de ingekomen stukken was een adres, door dc Kamer van Koophandel te Gouda gezonden aan dc Minister van Binnenlandse Zaken, waarin werd aan gedrongen op wettelijke voorschriften, waarbij onderhoudsplichtigen worden ver plicht tot het ruimen van sneeuw cnhet bestrijden van de gladheid der wegen, alsmede tot opheffing van het gebrek aan coördinatie op dit terrein. Verzocht werd. of dc K. v. K. voor de Beneden-Maas zich achter dit vrrzoek wilde stellen. Hieraan werd voldaan. Vervolgens deed de voorzitter de vol gende mededelingen: De voorzitter heeft, hangende de on derhandelingen tussen de gemeente Schie dam en de N.V. Cacao- en Chocolade fabriek „Baronie" over de wederopbouw van haar door brand verwoeste bedrijf, op 9 Februari bij laatstgenoemde onderne ming een poging gedaan dit bedrijf voor het district te behouden. De N.V. heeft later bericht, dat zij hierop niet zou in gaan. Zoals men weet, zal het bedrijf thans naar Alphen a'd. Rijn worden ver plaatst. Aan B, en W. van Vlaardingen is me degedeeld, dat de Kamer zich kan ver enigen met de door dit College voorge stelde nieuwe verordening betreffende de heffing van marktgeld in Vlaardingen. De Minister zonder portefeuille heeft het probleem van de vestiging van jonge middenstanders in nieuw gebouwde of nog te bouwen stadswijken aanhangig ge maakt in de Interdepartementale commis sie voor Middenstandsvraagstukken. Deze commissie wenste over gedetailleerde fei telijke gegevens te beschikken, ten einde de verschillende facetten van dit vraag stuk beter te kunnen beoordelen. Bij het verzamelen van deze gegevens heeft men zich bij wijze van steekproef beperkt tot een zestal gemeenten, t.w.: Leeuwarden, Den Bosch, Arnhem, Amsterdam, Den Haag en Vlaardingen. De Kamer heeft op verzoek van 8e directeur-generaal voor de middenstand deze enquête ter hand genomen. De resultaten van deze enquête in de zes gemeenten zijn dezer dagen ter vertrou- welijke kennisneming ontvangen. r4aa'j 4*r Groeneveld Meijer heeft medegedeeld is besloten een kleine technische werkcom- missie onder voorzitterschap van de Di recteur-Generaal voor de Volkshuisvesting te verzoeken de mogelijkheid te onder zoeken tot oplossing del' gerezen moeilijk heden en zo mogelijk voorstellen uit te werken ter verwezenlijking van zo'n op lossing. Rekening en verantwoording 1951 wer. den na deze mededelingen door de voor zitter vastgesteld overeenkomstig het con cept. In overleg mef de samenwerkende Ka mers 111 Zuid-Holland, stelde het Bureau der Kamer voor, een aantal subsidies te verstrekken tot een bedrag van 6.895. De Kamer te Vlaardingen zal hierin een aandeel bijdragen, groot 3.76 pet. Door de Kamer werd er goedkeuring aan verleend,, dat besloten was voor 1000.deel te nemen in de kosten van deelneming aan de Vlaardingse inzending op de tentoonstelling „De Rijn 'n de R.A.I." te Amsterdam. De gemeente Vlaardingen heeft 1500.— bijgedragen; de totaal-kosten waren J 12.099.05, zodat de 14 overige participanten elk 728.50 moeten bijdragen. In principe is met de Rotterdamse Tramweg-Maatschappij overeenstemming bereikt, om te komen tot een regeling, inzake de postverbinding Voorne en Put ten, waarbij z.g. bagage-bureau-brieven kunnen worden verzonden. Na invoering van deze regeling zullen de met de tram van de R.T.M. voor de eilanden te Rot- terdam-Rosestraat om resp. 13.20, 13.50 en 13.05 aankomende bagage-bureau-brieven nog dezelfde dag op de bestemde plaatsen op de eilanden in de middagbestelling worden uitgereikt. Internationaal wegvervoer De Kamer besloot geen adhoesie te be tuigen aan een schrijven, dat do K. v. K. te Terneuzen voornemens is aan de Mi nister van Verkeer en Waterstaat te rich ten en waarin o.m. wordt verzocht, om, aangezien onze beide buurlanden België en Duitsland zich niet houden aan het be ginsel der wederkerigheid, het vervoer uit éeze landen gelijksoortige belemmering °P te leggen als die, welke het Neder landse vervoer thans moet ondergaan, tenzij deze landen bereid zijn, deze be lemmeringen te laten vervallen en het beginsel der wederkerigheid in te voeren. Deze treedt op 1 October a.s. in wer king. De gemeentebesturen zijn in vele gevallen volgens de nieuwe wet verplicht, bij het vaststellen van hun verordeningen de Kamer van KoophandeL te horen. Er zijn nog geen verzoeken om advies ont vangen. Alleen Vlaardingen vraagt de Kamer, van te voren overleg te plegen met de burgemeester, als voorzitter van het College, over de wensen die ten aan zien van de nieuwe wet bij 8e midden stand leven. Daarna gaat Vlaardingen een verordening opstellen. Voorgesteld werd een commissie ad hoc van 3 personen uit 6e Kamer te benoemen, ter voorbereiding van speciaal dit Vlaardingse geval. Voor- Eedragen werden voor deze commissie de heren B. G. Hoogendam, l. Bracco— Gartner en J. van Leeuwen als werkne mer. Tegen dit voorstel kwamen uit de Kamer enige bezwaren naar voren. Voor gesteld werd hiervoor aan te wijzen de commissie voor de middenslandsbelangen met de heer Van Leeuwen als werkne mer. Hiermee kon de Kamer zich ver enigen. De termijn seizoen-opruiming is gesteld van 12 Juli—9 Augustus. Gevraagd was, of het niet mogelijk was, deze termijn te verzetten naar het eind van de maand met het oog op uitbetaling van de salarissen, nierop was nog geen definitief antwoord ontvangen. Voorts werd het ontwerp Vestigingswet. Bedrijven vastgesteld. Hierbij werd mach tiging gegeven, wat nodig is te doen, Op zo breed mogelijke basis. De agendapunten Electrieiteitspolitiek en Spoorwegovergang in Schiedam tver- den behandeld in besloten zitting. (Van onze correspondent). Vandaag is in Oirschot gearriveerd de apostoiisch-vicaris van IJsland en titulair bisschop van Holar, mgr Johan nes ^Gunnarsson S.M.M., die Zonda'g a.s. op het groot-seminarie van de paters Montfortanen aan een aantal diakens de H. Priesterwijding zal toedienen. Mgr Gunnarsson, die sedert de reformatie slechts één voorganger heeft gehad, zal tot 7 Augustus in ons land vertoeven om de verschillende stichtingen van de paters Montfortanen te bezoeken. Dezer dagen bracht hij een bezoek aan de zusters Carmelietessen te Egmond a.d. Hoef, vanwaar in 1939 enkele zusters zich op IJsland in de omgeving van de hoofdsiad Reykjavik hebben gevestigd. Ook bezichtigde Z. H. Exc. de missie- tentoonstelling in Alkmaar. die d.GZC week wordt gehouden. Drie weken ge- leden ontving mgr Gunnarsson op IJs land de kardinaal van Quebec als apostolisch-legaat ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest van de marteldood van de laatste bisschop van Holar. (Van onze correspondent) De Arnhemse politierechter heeft van morgen schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen de 31-jarige Veenedaalse politieagent S. G., (jje Vrijdag j.l. te recht stond wegens (liefstal van een oud kinderfietsje. Deze politieagent kreeg opdracht een hoop oud roest ach ter het politiebureau op te ruimen. Hij vond in de rommel een oud kinderfietsje. Hij liet het opknappen als verjaarsge schenk voor zijn dochtertje. Hedenmor- gen is de man veroordeeld tot. drie weken gevangenisstraf. De verdediger hir Arnold uit Arnhem heeft tegen het vonnis hoger beroep aangetekend. De Officier van Justitie had een maand ge- eist. Prinses Margriet en Prinses Marijke zijn gezamenlijk naar Frankrijk ver trokken. Zij zullen enige weken vacantie doorbrengen bij haar vroegere Franse gouvernante, mademoiselle Seston, die in Zuid-Frankrijk woont. Wanneer "e kabinetsformatie voor het einde van de maand haar beslag heeft gekregen en de voorgenomen reis van H. M. de Koningin naar Orange doorgang kan vinden, zullen de beide Prinsesjes zich na afloop van het bezoek aan Orange in Parijs bij haar moeder voegen en onder de hoede van de Koningin naar Nederland terugkeren. Bonaire, Paramaribo naar Amsterdam, was 14 op 420 mijl Z.o. van Barbados. Cottica. Amsterdam naar Georgetown, pas seerde 15 Finisterre. Fairsea. Amsterdam naar Sydney. 13 op 370 mijl z.W. van de Cocos-eilanden. johan v. Oidenbarnevelt, Djakarta naar Amsterdam, 15 te Aden Nelly, Rotterdam naar' Sydney, was 14 ter hoogte van Oporto. Oranje, Amsterdam naar -Tandjong Priok, was 14 op 140 mijl Z.O. van Socotra. Rijndam, Rotterdam naar New York, pas seerde 14 Scilly. Somersetshire 13 v»n Surabaia naar Am sterdam, via Tandjong Priok. Veendam, New York naar Rotterdam, was 14 op 240 mijl Z.O. van Kaap Race. Willem Ruys, Tandjong Priok naar Rotter dam, pass. 14 Kreta. ROTTERDAM, Dinsdag 15 Juli. Aangevoerd werden 585 koelen en ossen; 718 gebruiksvee: 120 vette/kalveren; 130 graskalveren; tos 'nuchtere "kalveren; 182 biggen; 116 paarden; r,B veulens: 193 schapen o£ lammeren; 50 bok ken o£ geiten. De prijzen waren voor: vette koeten ie kw. 2,75—2,90, 2e kw. 2,55—2,75 en 3e Uw. 2.202.40; vette kalveren 2,802,70, 2.40 —2.00. f 2.30—2.40 per kg. Graskalveren ie kw. 320, 2e kw. f 280, 3e kw. 180; nuchtere kalveren f 60. f 56. 52; biggen f 36. ,t' 52, f 48 per stuk. Slachtpaarden 2.30, 2.20, .f 2.10 per kg. Schapen le kw. 120, 2e kw. f 100, 3e kw. 80; lammeren f 90, 70, 55: kalfkoeien f 1100, 978, 850; melkkueicr. f 1100, f 973, 850; vare koeten 800, r 709 f 650; vaarzen 825, 725, f 680; pinken 575, 500 en 475. Aanvoer vette koelen Iets ruimer, nanqri tamelijk, prijzen als gisteren, prima s boven notering. Aanvoer vette kalveren groter, handel kalm, prijzen onveranderd. Aanvoer graskalveren korter, handel traag, prijzen stabiel. Aanvoer nuchtere kalveren minder, handel redelijk, prijzen iet® hoger. Aanvoer biggen als v. wéék, handel levendig, prijzen iets stijver. Aanvoer slachtpaarden als v. week, handel matig, prijzen prijshoudend, veulens werden tegen hogere prijzen ver handeld dan vorige week. Aanvoer schapen en lammeren iets korter, handel tamelijk, prijzen onveranderd voor lammeren le' hoger; Aanvoer kalfkoeien en melkkoeien even ruimer, handel stil, prijzen stabiel. Aar:- voer vare koeien gewoon, handei Hauw, prijzen onveranderd. Aanvoer vaarzen en pinken iets groter, handel traag, prijzen con stant.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2