„Wie heeft dat manuscript weer...! ook m Transfer voor Japanse buiten landse schulden T PICKWICIC-MELANGE wint steeds meer vrienden en vriendinnen ETEN IN ENGELAND IS... GEEN HAPJE NEROEMSHUSZEN D1 I RADIO-PROGRAMMA'S Kinderverlamming Ontvoerd door zigeuners of HENRIëTTE ROLAND HOLST: M Geheimzinnige gever" doet hestellingen Den Haag zetel van plan-Schuman? „Buitenlandse Zaken" te Borni gezuiverd Uitgekookte groetiten-iii-blik, met knalgroene kleurstof bereid Toch wetenswaardig De MAN van DINSDAG 15 JULI 1952 PAGINA I O Technische commissie in de Residentie AUTO REED TEGEN TRAM OP Drie gewonden bij botsing in Den Haag PER JAAR NIET MEER DAN 40 MILL. BESCHIKBAAR HOFDAME VAN DE KONINGIN OVERLEDEN KLEERMAKERS CONGRES- SEREN IN DEN HAAG Armzalige kookkunst Nederlands paradijs op „Food Fair". KIND VERDRONKEN „OUATORZE JUILLET" door VICTOR BRIDGES E Buissche Helde midden in do uitge strekte bossen ten Zuiden van Zundert, vlak by de Belgische grens, een oase van rust en schoon heid. Verscholen achter het dichte groen, hereik- baar langs een Indrukwek kende dreef van eeuwen oude bomen, liggen enkele huizen: een oud jachthuis, de woning van de boswach ter en een wit villaatje, de Angora Hoeve. Ilier woont des zomers Henriëtte Ro land Holst, onze grootste dichteres. Hier heeft zü vele van haar schoonste werken geschreven, haar grootse dromen van een wor* dende gemeenschap, waar in gerechtigheid en liefde heersen. Ook professor R. N. Roland Holst heeft hier met tekenstift en pen ge werkt. En legio is het aantal gas ten geweest, dat zich hier in de afgelopen halve «euw verkwikt heeft niet alleen aan de weldadige rust en het ongerepte natuur schoon, maar vooral aan de hartelijkheid en gezelligheid van het echtpaar Roland Holst. In het gastenboek zien we de namen van Herman Gorter, Arthur va" Schendel, de Schartens en van vele andere kunste naars en geleerden uit bin nen- en buitenland, Na de dood van de professor zijn de vele vrienden blijven komen. Een „ivoren toren" is de witte Angora Hoeve aller minst en nu mevrouw Ro land Holst zelf niet meer zo goed ter been is (ze is al een en tachtig), neemt zij samen met haar ver pleegster en haar huis houdster de honneurs waar. ZICH koesterend ln de zon, zit zij in de serre van de Angora Hoeve te werken. Zodra ze ons de treden van het terrasje op ziet komen, schuift ze de dik ke bundel papieren weg en begroet ons hartelijk. Onwillekeurig kijken we naar haar werk verzen, keurig getikt, met hier en daar een verbetering in het beverige maar toch nog forse handschrift van de dichteres. Na een kwarteeuw teruggevonden „Bent U aan iets nieuws bezig?" vragen we. „Nee, ik corrigeer de Cha- rlstendrama's", antwoordt ze, alsof daarmee alles voor ons duidelijk is. Maar als ze ziet dat dit niet het geval is.legt ze uit dat ze meer dan vijf en twintig jaar ge leden drie drama's heeft ge schreven over de C.haristen, de eerste Engelse socialis ten. „Ik heb deze drama's in Mevrouw Roland Holst staat er om bekend, dat ze nogal achteloos met haar eigen werk omspringt. Het gebeurt vaak, dat ze aan vrienden een van haar eigen boeken ter leen moet vragen omdat ze er iets in moet nakijken. Pas sinds kort houdt professor Garmt Stuiveling 't oog op de ma nuscripten. portefeuille gehouden", zegt ze en voegt er met prettige zelfspot aan toe: „Maar blijkbaar niet goed ge noeg, wantze zijn ver loren gegaan! Jarenlang heb ik er naar gezocht, zon der resultaat en tenslotte gaf ik het maar op. Kort geleden zijn ze opeens weer gevonden. Een Belgische studente heeft ze nu voor mij overgetikt en ik beu blij dat ik ze nu zelf nog kan corrigeren. Ik geloof, dat ze tot mijn beste werk behoren". Nieuwe werken S er nog meer werk van U in portefeuille. „O ja", antwoordt de dichteres: „Ik heb weer wat nieuwe verzen ge schreven en herinneringen aan tijdgenoten. En dan zijn er nog drie Bijbelse spelen, „Saul en David". Eu er is een grote biografie van Victor Hugo. Ja, daar zou toch nog eens werk van gemaakt moeten wor den. Maar wie heeft het manuscript ook weer?". De zuster, die haar ver zorgt, frist haar geheu gen op. Een hoogleraar in Amsterdam zou het ..eens nalezen". Hoe lang hij het al heeft? Dat weet me vrouw Holst niet goed meer, 'n jaar of vijf denkt ze, maar 't kunnen er ook wel zeven zijn. „Enfin, Stuiveling zal er wel voor zorgen", zegt ze en daar mee is de zaak afgedaan. HET is een gebeurtenis om naar haar te luis teren. als ze herinne ringen ophaalt, of spreekt over de toekomst, waar ze in blijft geloven. „Het vuur brandde voort" noemde ze haar autobiografie en zo nu en dan laait het nog op, dit vuur. Vooral als ze spreekt over het drama, dat zich thans in de we reld afspeelt en dat haar van zorg vervult. De Buissche Heide Tijdens een korte wan deling vertelt ze ons de geschiedenis van de Buis sche Heide, het landgoed, dat meer dan honderd jaar lang het eigendom van de familie van haar moeder is geweest. Zij heeft het enkele jaren geleden aan Monumenten zorg gesehonken, opdat het in zijn huidige staat bewaard zou blijven. Maar het moet ons van het hart, dat Monumen tenzorg weinig zorg aan dit schone natuurmonument blijkt te hesteden. Vele pa den zijn geheel overwoe kerd door onkruid en het zwembad, dat professor Roland Holst heeft laten aanleggen, Is een ware woestenij geworden. Met hoeveel zorg en liefde heb ben de Roland Hnlsten het goed, dat na de dood van de moeder van de dichteres aan hen toeviel, beheerdDe grijze dichteres spreekt er niet over, maar het kan niet anders of zij moet de ver onachtzaming san dit ko ninklijke geschenk met lede ogen aanzien Blijkens rle in de staatscourant van gis teren gepubliceerde opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten zijn over de week van 29 Juni tot en met 5 Juli in totaal 53 gevallen Van kinderverlamming aangegeven. In Lim burg werden aangegeven 28 gevallen; In Noord-Brabant in Zuid-Holland 1; in Noord-Holland 4: in Gelderland 4; in Overijssel 2; in Friesland en in Utrecht beide 1. In Groningen, Drenthe en Zee land zijn geen gevallen aangegeven. De gevallen in Limburg kwamen voor in Eijgelshoven (3); Bergen, Weert, Amby en Valkenburg/Houthem (elk 2); ln Arcen en Velden, Beek, Brunssum, Geleen, Heer len, Helden, Kerkrade, Noorbeek, St. Odiliënberg, Oirsbeek, Roggel, Schaes- berg, Sittard, Susteren en Venray (telkens één). In Noord-Brabant: Eindhoven (2) en Roosendaal en Nispen (2); Geldrop, Maar- heeze. Oudenbosch, Tilburg (telkens één). In Zuifl-Holland: Rotterdam (5), 's Gra- venhage en Vlaardingen (telkens één). In Noord-Holland twee ln Alkmaar en één in Amsterdam en Den Helder. In Gelder land drie in Millingen en één in Ede; in Overijssel één in Dalfsen en Den Ham; in Utrecht één in Jutphaas en in Friesland één in Barradeel. Gisteren heeft de internationale com missie van deskundigen, die tot taak heeft de ministers van buitenlandse zaken van het plan-Schuman voor te lichten omtrent de mogelijkheden, welke de verschillende steden bieden die din gen naar de Europese gemeenschap van kolen en staal. Den Haag bezocht. Na afloop van de bezichtiiging der ge bouwen, die voor de huisvesting van de verschillende organen in kwestie in aan merking zouden komen, is het gezelschap ten stadhuize ontvangen. Na een korte toespraak door burge meester Schokking heeft men van ge dachten gewisseld over enige aanvul lende punten van technische aard. In bevoegde kringen heeft men de indruk gekregen, dat de aangeboden accom modatie in Den Haag zeker niet behoeft onder te doen voor die in andere steden. De technische commissie bestond uit vertegenwoordigers van Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de Beneluxlanden. Drie personen zijn gewond, toen gis terochtend omstreekt 11.30 uur in de Va- leriusstraat te 'sGravenhage een perso nenauto tegen een tram van lijn 14 oj- reed. De bestuurder van de auto, de 63- jarige heer P Th. uit Bergen op Zoom. verleende de tram geen voorrang. Hij kreeg een shock en is naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht Zijn 50- jarige echtgenote kreeg zware verwon dingen aan hoofd en borst. De 36-jarige dochter van de heer Th. liep een lichte hersenschudding op. Ook zij werden naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overge bracht. De tram was door de botsing bui ten de rails komen te staan. Het duurde enige tijd voor de wagen in het goede spoor was gezet. Naar „Nihon Keiza", een leidend Japans financieel dagblad, meldt, heeft de Ja panse regering besloten, dat 40 miilioen het maximum-bedrag is dat per jaar be schikbaar kan worden gesteld als traiisfei voor de dienst op buitenlandse obligatie leningen. Een ambtenaar van het mi nisterie van financiën weigerde op dit bericht enig commentaar te geven. Nihon Keiza zegt echter, dat zij het nieuws van zeer gezaghebbende zijde vernomen heeft. Een groter bedrag dan 40 miilioen zou i.v.m. de verwachte daling van da Japanse deviezen-positie en de voor de dienst op de buitenlandse obligaties op de begroting uitgetrokken post niet mo gelijk zijn. Ambassadeur Juicji Tsushima, die voor de komende schuldenconferentie te New- York uitgebreide volmachten heeft gekre gen, heeft voor een regeling van de Ja panse buitenlandse schulden een plan opgesteld, dat de volgende punten als grondslagen heeft 1). Een bedrag van ongeveer 300 miilioen zou geconverteerd worden in nieuwe obligaties. In genoemd bedrag zijn achterstallige renten begrepen voor 164 miilioen, achterstallig kapitaal per 3.1 Maart 1952 voor 85 miilioen en kapitaal dat gedurende 1953 afgelost moet warden voor 50 miilioen, 2). De nieuwe obligaties, die op het kapitaal betrekking hebben, zouden een interest van ongeveer 4 pet. per jaar ge ven en aflosbaar zijn in 25 jaar, terwijl de nieuwe obligaties die voor de achter stallige interest worden uitgegeven, een interest van ongeveer 3 pet. per jaar zou den dragen en in 10 jaar aflosbaar zouden zijn. 3). Het totale bedrag dat jaarlijks be taald moet worden, mag niet van jaar tot jaar aan veranderingen onderhevig zijn. De stabiliteit der betalingen moet voorts voor een lange periode verzekerd zijn. 4). De dienst op vooroorlogse obliga ties die eerst in of na 1954 ingaat, zal volgens de oorspronkelijke overeenkomst uitgevoerd worden. 5). De overeenkomst die te New-York gesloten zal worden, mag geen discrimine rende bepalingen t.o.v. een of meer cre- diteurennatics bevatten. In Den Haag is overleden jonkvrouw* C, Q. L. Juckema van Burmania. ba ronesse Rengers, hofdame van H. M, de Koningin t.b.v. H. K. H. prinses Wilhelmina. In het Noorden des lands opereert ge durende de laatste weken een persoon, die er zijn gewoonte van maakt tele- foonabonné's op te bellen en de verlok- kendste bestellingen te doen Hotels wor den opgebeld met de opdracht op een bepaald uur een groot aantal diners ge reed te hebben omdat er een gezelschap ouden van dagen komt eten, bakkers krijgen de opdracht enige honderden amandelringen gereed te houden die zullen worden afgehaald, zaalhouders krjjgen het verzoek de zaal gereed 1e houden omdat, er een groot gezelschap enige uren zal vertoeven. Zondagmor gen werd een fabrikant van zonnescher men opgebeld met de mededeling dat hem een order van niet minder dan -7 schermen wachtte, alsmede de levering van vier nieuwe ameublementen. Op de vraag met wie de zonneschermenfahn- kant. sprak, kreeg hij ten antwoord (evenals trouwens de andere ..leveran ciers"): „kun je dat niet horen? En we kennen elkander zo goed. Ik kom van middag wel even bij je om de zaak ver der te bespreken". In het bijzonder hotel- en caféhouders zijn in tal van gevallen op hoge kosten gejaagd, omdat zij met een groot aanlal diners. ingeschonken glazen ranja, amandelringen en dergelijke zijn blijven zitten. De commissaris van politie te Assen waarèchuwt tegen deze praktijken en wil gaarne inlichtingen omtrent deze geheimzinnige „opdrachtgever" ontvan gen. In het Palace-hotel te Scheveningen wordt deze week het vijfde congres ge houden van de Intern: Federatie van meester-kleermakers. Kleermakers uit elf landen zullen daar spreken over het karakter van de maatkleding, doeltreffen der werkmethoden in het maatkledingbe- drijf en over de propaganda voor de maat kleding. Nadat minister Albregts gistermiddag het congres had geopend, hebben de he ren Fernan Bardet, de Franse president van de federatie en M. Hart, de Neder landse adjunct-secretaris, die het congres voorzit, het woord gevoerd. De heer Bar det wees er zijn collega's op, dat zij door hun beroep vooraan staan in de bestrij ding van de uniformiteit der massa en de heer Hart omschreef de taak van de kleermaker als het naar voren halen van de persoonlijkheid van de cliënt. De in het Frans gesteld redevoeringen van do minister en de andere sprekers worden door 'n simultaan-vertaalsysteem met koptelefoons voor iedere gedelegeer de verstaanbaar gemaakt. Aan dit systeem dat nog niet dikwijls op congressen te Scheveningen werd toegepast, kleefde echter nog het nadeel, dat de sprekers somtijds overschreeuwd werden door ver talingen in het Nederlands, Duits en En gels. Aan deze talen-eacophonie kwarri eerst een einde nadat de gedelegeerden geleerd hadden, hoe zij hun koptelefoons moesten stellen. F,rii speciale commissie van de West- Duitse bondsdag heeft een onderzoek in gesteld naar aanleiding van de beschuldi gingen in het linkse dagblad „Frankfurter Rundschau", volgens welke vele functiona rissen van het West-Duitse ministerie van buitenlandse zaken ook posten onder de voormalige nationaai-soclalistische rege ring hadden bekleed. In haar rapport, dat gisteren is gepubliceerd, beveelt de com missie aan, dat twee van de genoemde ambtenaren zullen worden ontslagen en dat maatregelen zullen worden genomen tegen vijf anderen. Tegen het handhaven van elf hoogge plaatste ambtenaren, die ln het bewuste artikel eveneens werden genoemd, heeft de commissie geen bezwaar. Een van hen is Herbert Blankenhorn, hoofd van de af deling politieke zaken van het ministerie en een der naaste medewerkers van bonds, kanselier Adenauer. De commissie oeferjde ernstige crJtieK op dr Von Truetzschler, lid van de West- Duitse delegatie "bij de besprekingen te Den Haag over schadeloosstelling aan de Joden. Hij zou o.m. een belangrijk aan deel hebben gehad bi.i het opstellen van de beruchte „witboeken" van het m'n'steiie van buitenlandse zaken onder Hitier, en ook een voorname rol hebben gespeeld bij het uitwerken van de z.g. „nieuwe orde". Voorts zou hij herhaaldelijk de wwrheid hebben verdraaid om de nazi-propaganda te dienen. De commissie beval aan, hem geen pos ten in het buitenland te laten bekleden en hem niet in aanmerking te laten komen voor promotie. w HET LIJKT EEN stuiversverhaal. Maar waaJ,toe, ,hl^ wüJhlf* het is de volle werkelijkheid. J Onze enige verontschuldiging voor oude vervloekt. het feit, dat we dit stuiversverhaal verder Hij ging bij zijn ouders en twee broers vertellen, ligt in een bekend adagium: de wonen. Maar uit niets bleek aat hij bi ij realiteit overtreft menigmaal de iar'.asie. was, zijn familie teruggevonden te hebben. Hij werd op 10 November 1941 vermist, Hij bleef zwijgzaam en somoer. als kleine jongen. Alle naspeuringen naar En nu het stuiversverhaal in het slui- hem waren vergeefs. Er was een Zigeu- versverhaal: dezer dagen verscheen in het nertroep in de buurt geweest. Een dorp bij Milaan een Zigeunerin, met een paar maanden later bereikte zijn ouders geboorteacte van Ferdinando, waaruit een briefkaart, waarin hun werd medege- moest worden geconcludeerd, dat hij hasr deeld, dat hij gezond en wel was, Ferdi- zoon was. Bovendien had ze een verkla- nando Dossi. un3 bij zich. door enkele doktoren opge maakt, waarin 'werd vastgesteld, dat blij- Enkele maanden geleden verscheen er kens een wetenschappelijk onderzoek Fer- in het plaatsje, waar Ferdinando geboren dinando inderdaad een Zigeuner is. was, een Zigeunertroep. Een jonge Zigeu- En Ferdinando gaf tijdens een streng n$r vertelde in'een winkel, het zwervende leven meer dan zat te zijn. Hij sprak het dialect van de streek (in tie omgeving van Milaan). Meer nog: hij leek volgens een vroeger kameraadje, dat toevallig m de winkel was, veel op Ferdinando. De politie kwam er aan te pas. Ze haalde de jonge Zigeuner uit het woon. WRgenkamp, Voor hij heenging, voer een oude Zigeunerin heftig tegen hem in het Slavonisch uit in de taal der Zigeuners,worden gevergd. verhoor toe de zoon te zijn van de Zigeu nerin Josefine Hodorovici. Vader en moeder Dossi blijven van het tegendeel overtmgd. Ze menen hun eigen bloed herkend te hebben. Ferdinando zwijgt. Men fluistert in 't dorp, dat Ferdinando betoverd is. De rechter zal -nu moeten uitmaken wie en wat hij is. Een Salomonswijsheid zal tr van hem (Advertentie) Nieuwe theesoort van zuiver Engels karakter. Meer en meer gebeurt het, wanneer er damesbezoek is, dat <Je huis vrouw zegt: ,,Nu moet je toch eens die echte Pi c k w i c k-m e lange van Douwe Egberts proeven een zuivere Engelse thee!"/ Maar meer en meer luidt het lachende antwoord: ,,We drinken ze zelf ook al!"- Wonderlijk, zo snel als de nieuwe Pickwick Thee (met groen etiket) vrienden en. vriendinnen wint. Deze zuivere Pickwick-mehngc, van heerlijk Engels karakter, geeft een bijzonder rijke afschenk en een opvallend volle smaak. Wie de nieuwe Pickwick Thee nog niet mocht hebben geprobeerd, doet dan ook bijzonder verstandig, eens een pakje te bestellen! (Van onze Londense correspondent) HET is typerend voor de Engelse kookkunst, dat iemand, die nu eens goed wil eten, het luilekker land van de Britse hoofd stad: Soho, moet opzoeken. In Soho, dat. warnet van straatjes, dat ten Zuiden van Londens drukste winkel- buurt is gelegen, rijen zien tientallen buitenlandse eet huizen aaneen en op de veelal pittoreske uithang; borden kan men, in allerlei landstalen, de vreemdste namen lezen. Er zijn Chi nese, Griekse en Sigliaanse restaurantjes, Franse bars en Italiaanse wijnhuizen. Soho is een begrip gewor den, een strijdkreet zou ik haast moeten zeggen, voor elke arme buitenlander, die met. Lucullische neigingen door de wereldstad Londen dwaalt. En de Engelsen zélf dan, zal men licht vragen. Heb ben zij niet, zoals het toch eigenlijk elk volk betaamt, eigen eethuizen, of eigen nationale gerechten? Och ja, ze zijn er natuurlijk wel, maar vraag eens aan een Fransman, een Amerikaan of een Hol lander, wat hij van de Engelse vlees taart, het meelworst.je en de toast met bonen denkt. Het antwoord zal ongetwij feld luiden: „Niet veel bijzonders! Som mige, verwende lieden zullen er zelfs aan toevoegen, dat een Engels nationaal gerecht eerder een bezoeking dan een lekkernil is. Dergelijke opmerkingen zijn uiteraard niet. erg vleiend voor de Engelse keuken. Maar het eigenaardige is, dat de Britten zjch hier weinig of niets van aantrekken. Zolang zij de vleestaart en de toast met bonen nog met smaak verorberen, zien ze niet in, waarom anderen dit niet kun nen doen. Lang, zeer lang zelfs, zal de buitenlandse bezoeker dan ook naar Soho moeten trekken, om zich een bief stuk, een Hamburger of een ander bij zonder gerecht te laten serveren. Voor een volk. dat bekend staat om zijn tra dities, ziin conservatisme en niet te vereeten! zijn gevoel van eigenwaarde, is bet nu eenmaal moeilijk van bestaande gebruiken af te stappen, hóe weinig ze ook tot rle verbeelding van anderen mo gen spreken. Nu ik het loch over Engelse gerechten heh en de lezer zal wel begrepen hebben, dat ik er zelf maar matig ge bruik van maak is het. misschien wel goed ook iels over de dagelijkse kook kunst. te vertellen. Ik moet dan (helaas) beginnen met op te merken, dat het hiermee al even slecht gesteld is. De ingeblikte groenten, die zonder enige noodzaak met knalgroene kleur stof zijn bereid, worden uitgekookt en zonder veel zorg op tafel 'gezet. Het vlees vijftig procent vet!) is zeer moeilijk tr definiëren en men vraagt zich voortdurend toeer af, of er een slager in Groot-Brittannië woont, ai- een vakopleiding heeft gehad. Je('e schijnt vleeshouwer te kunnen iooraei, als hij maar. goed met een hakmes Ka.i zwaaien. In een rollade, bveengeknoopt als een oude zak. kan men Urn»JWe lapjes biefstuk en een tendestvkie vin den. Runderlappen worde» Af stuit verkocht, biefstuk voor under- lappen, etc. Zo zjjn er duizend-en-één voorbeelden te noemen, welke duideluk illustreren, dat er op het. gebied van kwaliteit, kook kunst en winkel-,.service nog wel iets in Engeland te verbeteren valt. Hoe gro ter en kleurrijker de groente, des te beter wordt ze verkocht. „Echte, Engel se" erwten zijn zo groot als knikkers. Koningin Elizabeth van Engeland tijdens haar bezoek aan de Nederlandse afdeling van de „British Food Fair'de grote levensmidden- expositie te Londen. In een blikje worteltjes, welks inhoud als „zacht, geurig en smaakvol" wordt aangeprezen, kan men drie gevieren deelde koepenen vinden (prijs: 0.65!). De spruiten zijn zo groot, als Kleine knol rapen, terwijl een rode kool die hier „ge-pickled" in plaats van gekookt wordt de omvang van een damesparapluie heeft. Het is ergerlijk te zien, Hoe kritiek loos de Engelse huisvrouw tegenover haar inkopen staat. Ze bezit nog een soort oorlogsmentaliteit en slikt, alles, dat haar wordt voorgezet. Als ze een winkel betreedt, staat ze ln het konink rijk van de winkelier, die haar met be handelt als iemand van wie hi.i het heb ben moet. Men krijgt veel meer de In druk. dat zij het van hem moet hebben en eigenlijk blij mag zijn, bediend te worden, Opmerkelijk is, da! alleen een buitenlander het in z'n hoofd zal halen om de rotte tomaat, die hem voor een gave wordt verkocht, voor een andere te ruilen. En het is de moeite waard bet gezicht van een winkelier te bestuderen, als iemand geen genoe- m neemt met de v/aren, die hem geleverd worden. NOG ergerlijker Is liet misschien, dat die kritiekloze, ogenschijnlijk Wei nig geïnteresseerde Engelse huis vrouw ln nors en parlement herhaal delijk als de beste kokkin van de wereld wordt uitgeroepen. Dusdanige uitlatin gen zijn nergens op gebaseerd, behalve natuurlijk eb *'<1 blinde ingenomenheid, die de Britten nu eenmaal met alles van en in het eigen land bezitten. Het deed de buitenlander daarom goed de zer dagen een min of meer indiscrete speech van een hoofdofficier van het Engelse leger te lezen. De man, die vele soldatenkeukons beheert, zei o.m., dat de „Tommies" nog leren meeten goed te eten. Uitstekend toebereid voedsel werd niet geapprecieerd, omdat ze dit niet kenden. De meeste militairen kon den het ene stuk vlees niet van het andere onderscheiden en, wat groenten betreft, schenen ze alleen kool en erw ten te kennen. De dienstplichtigen wa ren zé conservatief, dat ze slechts wil den eten, wat ze thuis kregen voorge zet. De enige dingen, die ze graag schenen te hebben, waren geroosterde aardappelen, vis en patates frites HOE schoon is het daarom op de Ne derlandse afdeling van do dezer da gen geopende „British Food Fair" te dwalen. Het is een lust voor het oog, weer eens kazen te zien, die ook naar kaas smaken. Het streelt de tong, weer eens worstjes te proeven, die van vlees, in plaats van oud brood zijn gemaakt. En -last not least het doet het Nederlandse hart goed, dat Holland En geland kan laten zien, dat men. ook in een exportwerende tijd als deze, de maag nog op een andere en betere wijze kan vullen. Een wpze, waarvan men in En gelandnog geen kaas gegeten heeft. Tussen twee haakjes: koningin Eliza beth, die hij haar jongste bezoek aan de expositie ook de Nederlandse afdeling niet oversloeg, toonde metterdaad haar belangstelling voor dit bij uitstek Hol landse product door met smaak een har tig brokje kaas te proeven aan één der Nederlandse stands. De organisatie van de Nederlandse in zending is in handen van de C.I.H.A.N. te 'sGravenhaee en mag hijzonder ge slaagd heten. Het is de eerste maal. dat niet-Brltse landen aan de „Food Fair" kunnen meedoen. Nederland is het 6ID ""6 niet-Brlt.se land niet een cm-nrnpvcrrie inzending. Spanje beeft alléén een re presentatieve inzending. De Nederlandse afdeling telt twintig stands, waarvan één bloemen-stand. Luchtpostpakjes voor Korea-militairen. Van 14 t.m. 26 Juli a.s. is de gelegenheid opengesteld aan de militairen behorende tot het Ned. Detachement in Korea, niet. aangetekende pakjes tot een maximum gewicht van 500 gram per luchtpost te verzenden tegen betaling van het zee posttarief. Het adres moet als volgt luiden: rang, naam en voorletters, legernummer, N.D.V.N. Napo 5100. Amsterdam-Schiphol, militair. Deze faciliteit is niet van toe passing t.a.v. pakjes voor de opvarenden van 'L Ms „Piet Hein". Italiaanse zakenlieden zijn van plan weer een tankschip naar Perzië te zenden om nogmaals te trachten om Perzische olie naar Europa te vervoeren, aldus de president der É.P.I.M.-maatschappij. Zo als men zich herinnert, had dezelfde maat schappij de „Rose Mary" gecharterd, die met zijn lading Perzische olie thans te Aden ap rechterlijk bevel wordt vast gehouden. WOENSDAG 16 JULI HILVERSUM I (40,j m.j 7.00 VARA. 19.00 XaS?' 2°'20 VARA. 19.45 VPRO. 20.0024.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws. Gram. 6.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Orgel. 12.33 Voor het platteland. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade orkest en solist. (13.30—13.43 Kindervertelling). 14.00 Gesproken Portret. 14.15 Gram. 15.00 Kinderkoor. 15.20 ■Pianorecital. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Lichte muziek. 17.30 Reg.uitz., K. H. Smit: „Wat wil je weten?", (jeugdultz.) 17.40 Nieuws. 17.50 Voetbalwedstrijd Neder land—Brazilië. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 „De Getuigen", (hoorspel). 21.05 Dansmuziek. 24.40 .Over de gedragingen der dieren" (caus.). 21.55 concertgebouworkest. 22.30 .Het vuur ln de nacht", (klankbeeld). 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.35—24.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) 7.00—24.0(1 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Bij de Sluisbrug nver het Noord-Hol- landsch Kanaal te Purmerend verdronk gistermiddag omstreeks half vier het drie jaar oude zoontje van de heer G. T. Hoewel direct reddingpogingen wer den ondernomen, kon het knaapje eorst na een kwartier boven water worden gebracht. De levensgeesten waren toen geweken. Na drie dagen zoeken heeft men gisteren te Terneuzen het lijkje gevon den van het vermiste achtjarige jonge tje J. Harms. Men trof het lijkje aan in het dok. dat men bij het nasnorings- werk had drooggezet; het bleek onder een ponton beklemd te zijn geraakt. Gisteren, 14 Juli („quatorze juillet") heeft de jaarlijkse herdenking plaats ge had van de inneming der Bastille te Parijs. Op de Champs Elysées is een mili taire parade gehouden, de grootste na de oorlog. Er werd aan deelgenomen door Franse straalvliegtuigen, ruim 10.000 raan troepen, 600 voertuigen en 300 gevechts wagens, waaronder een nieuw type snelle tank. De parade werd bijgewoond door president Auriol, leden der Franse rege ring en buitenlandse diplomatieke ver tegenwoordigers. Voor het begin der parade overhandigde de president maar schalk Juin de maarschalkstaf. De communisten hebben hun traditio nele optocht van de Place de la Bastille naar de Place de la Nation gehouden. 21. Ik zou graag ja gezegd hebben, alleen maar, om de vitwerking op zijn gelaa te zien, maar ik bedacht, dat liet een beetje gevaarlijk was. dit te beweren, met'het oog op een onvermijdelijke aan raking met de politie. Ik zou er niet op durven zweren, zei ik. maar die hulpvaardige vreemde ling uit ,.de Ploeg", zal 't wel kunnen. Hij zag hen beter dan ik. Dit zou. dacht, ik, zonder Billy te eom. promiteren. Maurice op z'n minst een onaangenaam kwartiertje bezorgen. Nu, ik vind het schandelijk, barstte Vane los, meer dan schandelijk. Als hel mij te doen stond, schoot ik ze allen zonder uitzondering neer. Het" was mij niet duidelijk, wie de denkbeeldige slachtoffers van Sir George waren, doer zijn opvatting kwam mij nogal redelijk voor. Misschien zou het wel de voorkeur verdienen, er vanavond niet verder over te spreken, stelde ik voor. Ik vind het niet nodig, om voor een hoed het gehele huis in rep en roer te brengen. Het gelaat van Maurice verhelderde enigszins. Je hebt gelijk, Stuart, zei hij. De dames zouden er maar zenuwachtig van worden. V/ij zullen morgenochtend di rect naar Woodford gaan en met de com missaris spreeken. Ik zal zorgen, dat die schurken opgespoord worden, reken daar vast op. Met deze geruststellende verzekering, gingen wij van elkaar, om ons voor het diner te kleden. De maaltijd en ook hit overige gedeelte van de avond gingen aangenaam voorbij. Lady Baradell po Miss York waren zeer spraakzaam en plaagden ons met onze karig gevuld? weitassen, welke het resultaat waren van onze groots opgezette expeditie en die slechts drie eenden bevatten. Ik had we] eens willen weten, wat zij gezegd zouden hebben als zij geweten hadden, welke buit er mogelijk nog bo vendien thuisgebracht had kunnen wor den. Ik ging vroeg naar bed en voor de variatie bracht ik een nacht zonder avonturen door. Ik was zo gewoon ge raakt aan schermutselende moordenaars dat ik mij verwaarloosd gevoelde. Was de avond kalm geweest, de dag beloofde beweging genoeg met zich te brengen. Met deze overweging troostte ik mij en stelde mii, gerust gesteld, ter dispositie van Morpheus. Onze gang naar het politiebureau werd de volgende morgen aan het ontbijt zeer handig ter sprake gebracht. Zeg, Stuart, ik moet voor zaken even naar Woodford, kondigde Maurice aan. Er volgde een koor van protesten in de dameshoek. Ja maai- wij hebben hun beloofd, revanche te nemen op h?t tennisveld, zei Miss York. Ik wist niet. dat er in Woodford Iets op zakelijk gebied ta doen was dacht, dat de mensen er niets anders deden dan op de hoeken van de straten over politiek praten, zei Lady Baradell. O. 't is niet zo'n tijdrovende bood schap, zei Maurice. Wij rijden er met het wagentje heen om elf uur zijn we weer terug. Als je gaat, zei tanten Mary, wil je dan bij Cooper marmelade bestellen. Je wilt het hem wel helpen onthouden nietwaar, Stuart? Maurice vergeet alles. Ik gaf de stellige belofte, dat de mar melade prompt op tijd bezorgd zou wor den en met deze twee zo uiteenlopende boodschappen voor ons, gingen w,j na het ontbijt met de dogcar er op uit. Mau rice. mende en scheen zeer weinig haast te maken. Ik hoop. dat de politie er in slagen zal, de schurken te pakken, zonder veel ophef over de zaak te maken, zei hij, terwijl hij het paard een harde slag met de zweep gaf. Het is niet nodig, dat de kranten er de hand op leggen. Ik twijfelde er geenszins aan, dat niets hem meer zou ergeren. Wij zullen er het beste maar van hopen, zei ik vriendelijk. Ik zie niet te gen wat moeite op. als ik je kan helpen, deze omgeving van dat gespuis te zuive ren. Ik twijfelde er niet aan, of hij was dankbaar voor mijn grootmoedigheid, maar hij bracht zjjn gevoelens niet onder woorden. Wij spraken onderweg niet veel meer en hadden weldra het politiebureau van Woodford 'bereikt, waar een agent, die de wacht scheen te hebben, ter trottoir overstak en het paard bij de teugel greep. Juist kwam er een hoofdagent met een tamelijk sufferig gezicht de hoofdin gang uit slenteren. Hij bracht langzaam twee vingers in contact met zijn helm, toen hij Maurice herkende. Is de commissaris binnen., vroeg mijn neef. De politieman werd opepns wakker, Zeker, mijnheer, juist gekomen, een halve minv.ut geleden. Wenst u hem te spreken, mijnheer? Maurice knikte en stapte uit het rij tuig; ik volgde hem en samen gingen wij, voorafgegaan door de dienaa rde orde het gebouw der gerechtigheid binnen. De commissaris, een grote man met een zeer gezond voorkomen, zat aan een bu reau ijverig te schrijven, Toen wij bin nenkwamen legde hij zijn pen met een zucht neer en veegde zijn vingers op dat gedeelte van zijn broek af, dat door de slippen van zijn jas bedekt werd. Goede morgen, mijnheer Furnivall, sprak hij. Waarmede kan ik U van dienst zijn? En toen zag hij mij schijnbaar pas. Goede morgen, mijnheer, voegde hij er toen met een lichte hoofdneiging aan toe, Goude morgen, mijnheer de commis saris. zei Maurice, wij hebben een vrij ernstig geval aan de hand. De commissaris zette zich. niar het mij voorkwam, in hetgeen hij duidelijk wilde laten uitkomen, een officiële hou ding. Hij legde zijn handen up zijn knieën, gaf de punten van zijn schoenen en buitenwaardse richting heek ons in voorovergebogen houding tamelijk bars aan. Verklaar u eens nader, mijnheer, zei hij gewichtig. Ik wilde juist beginnen, toen Maurice al het woord nam en in het kort ogen schijnlijk verontwaardigd een beschrij ving gaf van het schandelijk vergrijp, riat de vorige avond had plaats gehad. Telkens wendde hij zich naar mij, o:n zijn aanklacht te 'bevestigen, hetgeen automatisch doo een hoofdknik mijner zijds werd gevolgd. Stropers en wilddieven kan ik zelf wel behandelen, besloot hij. maar als het zover komt, dat er op een van mijn gas ten een koelbloedige moordaanslag word* gepleegd, dan geloof ik. dat het tijd wordt, dat de politie tussenbeiden kom'. Ik heb nooit iemand zo versteld zien staan. als die arme commissaris. Hij hoorde de geschiedenis aan met een v?r- bijstering. die aan het aandoenlijke grensde en toen Maurice ophield, haalde hij een rood katoenen zakdoek van bi.ina vlagafmcting voor de dag en begon zijn voorhoofd van overtollig vocht te ont doen. De hemel beware me. mijnheer Fur- naivll! zuchtte hij, toen zijn hoofd, dank zij het dundoek, weer behoorlijk t-oon- haar was. Wie had zo iets durven denken? (Wordt vervolgd) Nieuws. 3.15 Gewijde muziek. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 „Pioniers", (hoorspel). 12.00 Flu't en piano. 12.33 Surinaamse volksmuziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interk. Thuisfront. 13.20 Salonorkest. 13.50 Gram. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Viool en piano. ïö-io Gram. 16.00 Voor do jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Militair, causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Omroep orkest en solist. 19.00 Chr. Organisatie. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Gram. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.40 Vijf minuten. 20.15 Kamer orkest. 21.00 „Aduard", (klankbeeld). 21.30 Metropole orkest en soliste. 22.00 Claveeimbe!- recital. 22.30 Intern. Evang. commentaar. 22.40 £r,a™- 2^5 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. £3.15—24.00 Gram. Engeland. BBC Home Service, 330 M. 12.25 Gevar. progr. 12.55 Weerb. 10.00 fiws. 13.10 Ooggetuigeverslagen. 13 30 Amusementsmuz. 13.55 Sport. 14.00 BBC Northern Orchestra. 15.00 Hoorspel. 16.00 pevar. muz. 16.45 Voordracht 17 00 Voor de kind. 17.55 Weerb. 18.00 Nws. 18 15 Sport. 18.20 Strijkork. 18.45 Klankb. 19.00 Gevar progr. 19.30 Orkestconc. 20.40 Caus. 21.00 Nws.' 21.15 Klankb. 22.15 Gram. 22.45 Parlements- overz. 23.0023.03 Nws. Engeland, BBC Light Progr., 1500 en 247 M. io1,2.0?, Parlementsoverz. 12.15 Orkestconc. 12.4a Orgel. 13.00 Amusementsmuz 13 45 Voor d* kleuters. 14.00 BBC Northern Orchestra 13.00 Weense muz. 15.45 Milit. ork. 16.15 Mrs Dale's Dagboek. 16.30 Opera-ork. 17,30 Amu sementsmuz. 18.00 Orgel. 18.15 Voor de jeugd 18.45 Hoorspel. 19.00 Nws en radfolourn. 19.25 Sportber. 19.30 Verzoekprogr. 2015 Gevar. progr. 21,15 Idem, 22.00 Nws 22.15 Lichte muz 23.00 Voordr. 23.15 Gevar. muz. 23.56—24.00 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 M. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.25 Omroep- ork. 14.15 Omroepork., gem. kbor en solisten. 15.50 Oostenrijkse muz. 16.30 Filmmuz. 17.00 Nws. 17.43 Gevar. muz, 19.00 Nws. 19.30 Om roepork. en solisten. 20.10 Hoorspel 21.45 Nws. 22.35 Lichte muz. 23.00 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.301.00 Orgelconc. Frankrijk, Natiën. Progr., 347 en 249 M. 12,00 Gram. 13.00 Nws. 14.05 Nws. 14.10 Gram. 18.30 Amerik. uitz'. 19.01 Orkestconc. 19.58 Gram. 20.02 Vocaal ensemblz. 20 30 Hoor spel met muz. 22.05 Gram 22.50 Piano en viool. 23.15 Gram. 23.45—24.00 Nws. België, 324 en 484 M. 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerb. 12.34 Gram 13 00 Nws 13.15 Gram. 13.30 Kroniek. 13.35 Gram, 14.00 Gram 14.45 Idem. 15.30 Wagnerconc. 16.15 en 16 30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.50 Boekbespr 18.00 Gram. I8.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Filmmuz. 2p.00 Omroep koor. -ork. en solisten. 20.45 Grain. 21.00 Om roepkoor. -ork. en solisten. 22.00 Nws 22.15 Pianorecital. 22.5323.00 Nws. 484 M. 12.05 Gram. 13.00 Nws. 13.10, 14.00, 15.00. 15.45 en 18.30 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Dans muz. 17.40 Koorzang. 18.30 Gram. 19.40 Idem. 19.44 Hg», 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.50 Nws

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4