Hong aarse „koude in Rome Gezant van Boedapest zond een ultimatum oorlog lATERQfll VCOROOHG 6BHJOW Etf OC/D Raadhuisoorlog in Odoorn firn i m mm. i planeten iiiti WIE DOET ER MEE r De Heilige van de week MENINGEN uit lezerskring I JU m aan de Va cautie-opstelwedstrijd 1 Illegaliteit stak liet oude in brand, waar zal nu liet nieuwe komen? wm k wR wm WÉ Hl ff.wi V. J De lasser O ja!, nu weet U 't weer.. Het Grabbel tonnetje ZATERDAG 19 JULI 1952 PAGINA 6 SCHAAKRUBRIEK DAMRUBRIEK I jmjü üfö ONEERLIJKE P.T.T.- AMBTENAAR Ontvreemdde geld uit brieven J A VA-TAB AKSINSCHKTJ VING BLOEMKOOL WERD NIET DOORGEDRAAID Maar ging vier weken naar de koelcel CANADESE AMBASSADEUR VERTREKT PER ZEILJACHT „JUTLANDIA" WEER NAAR KOREA Het afleggen van vriendschappelijke bezoeken beoogd. THUISFRONT ZORGT VOOR MILITAIREN OP N.-GUINEA ~N NIEUWE EMIGRANTEN. REIZEN NAAR AUSTRALIË die voor 96 ct niet ging werken H.H. WIJDINGEN DISPENSATIE VOOR ZIEKENVERPLEGENDEN BROMFIETSER REED LINKS VAN DE WEG CORP ESPONDENTIE- ADRES POSTBUS 8, HILVERSUM (Van onze Romeinse correspondent) Reeds jaren lang is het fraaie „Palazzo Falconieri" in de historische Via Ginlia in Rome het voorwerp van een verbitterde strijd tussen de officiële Hongaarse communisten en de Kerk. Deze strijd, die eerst in stilte gevoerd werd, is onlangs tot een complete koude oorlog geworden tengevolge van een brief van de Hongaarse gezant in Rome, waarin een ultimatum vervat was, waarover in de gehele stad gesproken werd. In het jaar 1927 werd het Hongaarse Kerkelijke Instituut in het leven geroeoen, gevestigd in bovengenoemd paleis. Der tien jaar later verleende de H. Stoel aan dit Instituut het praedicaat „Pauselijk" (16 Juli 1940) en dit ..Pontificio Istituto Ecclesiastico Ungherese" stond van toen af onder de min of meer officiële protectie van het Vaticaan. Het Instituut verkreeg toen tevens rechtspersoonlijkheid en, op grond van een overeenkomst tussen de H. Stoel en de (toenmalige) Hongaarse regering, verplichtte deze laatste zich om voor een aanzienlijk gedeelte bij te dragen in het onderhoud er van. Op 18 December 1948, dus slechts enkele dagen voor de arrestatie van kar dinaal Mindszenty, ontving de directie van het Instituut dê officiële mededeling van de regering van Boedapest, dat met onmiddellijke ingang iedere financiële steun van de zijde dezer regering was ver. vallen. Dat de regering hierdoor de over eenkomst met de H. Stoel schond, behoeft geen nader betoog. Maar overigens waren de moeilijkheden rond het Instituut reeds in de herfst van 1948 begonnen. Immers in het paleis woon den al sedert 20 jaar kunstenaars (prix- de-Rome), geleerden en studenten. En toen het Pauselijk Kerkelijke Instituut werd gesticht, kregen de priesters, hier aan verbonden, de tweede verdieping toegewezen, terwijl de andere bewoners op de eerste, derde en vierde een onder dak vonden. Het ligt voor de hand, dat de situatie binnen het paleis een ingrijpende verande ring onderging, naarmate het nieuw- gevestigde communistische regiem in Hon garije zijn „progressieve volks-democrati- sche" politiek ging ontwikkelen. Deze politiek bracht b.v. het volkomen ver breken van alle culturele betrekkingen met „het Westen" mee. Zodat de lectoren die Hongaars doceerden aan de Romeinse Universiteit, reeds in het najaar van 1948 alle werden teruggeroepen. (Geen van hen ging!). Maar ook de studenten en artisten, die het paleis bevolkten, werden al spoedig vervangen door betrouwbare communisten en daarmee begon een periode van ge raffineerde vervolging tegen de priesters op de eerste verdieping. Eerst werden de telefoondraden doorgesneden; toen werd aan een ieder, die zich naar de tweede verdieping wilde begeven, de toegang ge weigerd. Kortom, het leven van de pries ters werd vrijwel onmogelijk! (Als zij een bezoeker „ontvingen", betekende dit, dat de conversatie gevoerd moest worden door het ijzeren traliewerk van één der ven stersEerst kort geleden werd een nieuwe geïsoleerde uitgang gemaakt, die de priesters thans gelegenheid biedt het paleis aan de achterkant de Tiber- kade te betreden en te verlaten). Inmiddels bracht de Hongaarse legatie geleidelijk enkele van haar onderafdelin gen in het paleis onder, terwijl er tevens de Hongaarse Kamer van Koophandel (een der gecamoufleerde spionnage-appa- raten) werd gevestigd. En toen het duide lijk werd, dat het Pauselijk Instituut er niet over dscht, om toe te geven en zijn verdieping te ontruimen, besloot de legatie tot een wel zeer handige zet: zij richtte het verzoek tot de Italiaanse regering, om haar gehele culturele afdeling in het Palazzo Falconieri te mogen onderbrengen. (Dit zou automatisch betekend hebben, dat het paleis dan het privilege van extra- territorialiteit en diplomatieke immuniteit zou verkrijgen en dat men aldus de han den vrij zou krijgen om binnenshuis tot actie over te gaan!). De Italiaanse regering was evenwel zo verstandig om haar toe stemming te weigeren. Hierna namen de plagerijen en kwellingen tegen de priesters van het Instituut uiter aard nog toe; de grote en deftige ingang van het paleis werd herschapen in een soort communisten-paviljoen met vlaggen, sikkels-en-hamers en (natuurlijk) levens grote portretten van vader Stalin. Maar had de regering in Boedapest officieel nooit meer iets van zich laten horen en was de gehele actie tot nu toe overgelaten aan de legatie in Rome hieraan kwam een plotseling einde, toen het Hongaarse „Bureau voor kerkelijke zaken" (dat in wezen de voortzeUing is van het vroegere ministerie van de ere dienst) op 15 Mei j.l. een decreet uitvaar digde, waarbij het Pauselijk Kerkelijke Instituut te Rome werdontbonden. (Het is overigens kenmerkend voor de mentaliteit van de huidige machtnebbers in Boedapest, die een Pauselijke instelling in het hart van Rome menen te kunnen opheffen!). De legatie liet op 27 Mei j.l. dit besluit van de Hongaarse regering officieel weten aan het bestuur van het Instituut, dat natuurlijk weigerde er kennis van te nemen. De drie motieven, welke de rege ring aanvoert tot haar (volmaakt onwet tig) besluit van opheffing, doen op onbe haaglijke wijze denken aan wijlen Hitler's methoden t.a.v. kloosters en religieuze instellingen: 1. schending door het bestuur van het statuut; 2. tegen de staat gerichte activiteit van de betrokken priesters; 3. onzedelijke levenswandel (sic.). De legatie zond later een regelrecht ultimatum, waarin aan het bestuur van het Pauselijke Instituut een termijn van 14 dagen wordt verleend om zijn lokalen te ontruimen. De termijn eindigde 4 Juli Natuurlijk kan een officiële diplomatieke vertegenwoordiging in de hoofdstad van een „bevriende" mogendheid niet tot ge welddadige bezetting overgaan van een of ander gebouw. Maar daags voor het einde van de gestelde termijn liet de vice- directeur van het Instituut, mgr Istvan Meszter, toch maar voor alle zekerheid de binnen- en buitenlandse journalisten bij elkaar roepen om hun een uiteenzet ting te geven van de situatie. „Wij zullen ons tot het laatste toe te verzetten en indien dit nodig mocht blijken met hand en tand verdedigen". Te Rome wacht men thans met spanning af, hoe deze droevige zaak zich verder zal ontwikkelen. Schaakredacteur P. A. Koetsbeid. Huize St. Bernardus, Sassenheim. (Zaterdag 19 Juli 1952) DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK Ditmaal zijn we bij het probleemblad van de Sahovski Vjesnik als gast geweest. Hieruit hebben we een drietal onder scheidingen uit haar tournooien van 1950 overgenomen. De tweezetten zijn degelijk van inhoud, hoe kan het ook anders van zulke mees ters? De driezet is 'n rustige opgave, o. i. niet moeilijk, maar toch met 'n fijn oplossingsverloop. No. 6907. A. ELLERMAN 2e pr. Sahovski Vjesnik 1950. Mat in twee zetten. Alle correspondentie te richten aan: H. J. v. d. BROEK, Nwe Binnenw. 46, Rotterdam C. No 779 (19 Juli 1952) PROBLEEM No 2493 JOH. v. d. BOOGAARD, Nuland (N.-B.) Ie plaatsing (Van onze correspondent) In de Zuid-Oost-Drentse gemeente Odoorn is een vreemdsoortige strijd aan de gang. Sinds 1943 heeft deze gemeente geen raadhuis meer. In dat jaar werd het door de illegaliteit in brand gesto ken; een sabotagedaad gericht tegen de bezetter. Thans vergadert de raad in een café te Exloo, waarin ook verschillende gemeentelijke diensten zijn onderge bracht. In het jaar 1949 kwam in de raad de vraag aan de orde, waar het nieuwe ge meentehuis zou moeten worden gebouwd. De meningen waren verdeeld. De ge meente Odoorn is namelijk onderschei den in twee gedeelten; het zandgebied met als voornaamste dorpen Odoorn en Exloo en het veenkoloniale gebied met. de Vaithermonden en de Exloërmonden. On geacht het partijverband waren de raads leden uit de zanddorpen vóór herbouw te Exloo, waar ook het oude gemeente huis stond maar de raadsleden uit de veenkoloniën gaven de voorkeur aan Tweede Exloërmond. Twee derde van de bevolking der ge meente woont in de veenkoloniën en daar komen dus ook de meeste raadsleden vandaan. Het plan Tweede Exloërmond kreeg dan ook de meerderheid en de raad stelde een bedrag beschikbaar voor het. maken van een bouwplan. Ged. Staten van Drenthe keurden dit besluit echter niet goed. Toen werd be sloten weer bij veenkoloniale meer derheid in beroep te gaan bij de Kroon. Dit had succes. De afkeuring door Ged. Staten werd nietig verklaard en het college van B. en W. werd op gedragen de herbouw van het gemeente huis in Tweede Exloërmond voor te be reiden. De burgemeester, J. van Royen en een wethouder waren en zijn nog vóór her bouw in Exloo; de andere wethou der vóór bouw in Tweede Exloërmond en na twee jaar is er nog steeds geen plan opgemaakt, omdat het college er geen tijd voor heeft kunnen vinden, vol gens dé burgemeester. Elke raadsverga dering weer volgde in de rondvraag een scherp debat over de gemeentehuiskwes tie. Toen er ruim een maand geleden een voorstel van B. en W. kwam om het raadsbesluit omtrent bouw te Tweede Exloërmond in te trekken, bleken een paar raadsleden uit de Veenkoloniën te zijn bekeerd tot het pian-Exloo. De ver houding vóór- en tegenstanders was toen gelijk: 77 met één stem blanco. De kwestie werd wéér uitgesteld. Donderdag j.l. kwam de raad opnieuw bijeen onder zeer grote belangstelling van het publiek. Algemeen werd ver wacht dat het besluit van 1949 wel zou worden ingetrokken. Immers één raads lid, dat voorstander is van de bouw van het gemeentehuis in Tweede Exloërmond kon niet aanwezig zijn wegens een reis naar Amerika en van de blanco-stemmer van de vorige keer verwachtte men, dat hij inmiddels voorstander zou zijn ge worden van de herbouw in Exloo. Maar hij had bericht van verhindering gezon den Toen het spannende moment van de stemming, na verhitte debatten was aan gebroken, verlieten de zes raadsleden uit de Veenkoloniën de zaal. De stemming ging toch door: de zeven overgebleven raadsleden wilden allen het raadsbesluit tot bouw in Tweede Exloërmond intrek ken. Maar de burgemeester kon niets anders doen dan de stemming ongeldig verklaren, omdat de meerderheid van de raad niet aanwezig was. Vol spanning wacht men nu op de volgende „ronde". J*B T-i/A/x-pvn/JTT A T"»T"VÏ~1~I\T 1 I A)s he' niet waar is> ls !let toch wel r\l llll 1^1 KKW I7Q11 janHf^VP' bedacht"! Want: le kunnen sterren UvTwjL/OVjIIiII 1 JLjII VcULl ClIllACIC niet „vallen", omdat ze nergens aan Er gaat geen maand voorbij, of de Wereldpers brengt berichten omtrent geheimzinnige verschijnselen in het luchtruim. De Amerikanen noemen deze verborgenheden„Flying disks", letterlijk: „Vliegende discussen" ^Vliegende schijven! 'n Discus (klemtoon op: dis) dat weten we wel, was 'n ronde werpschijf; het Duitse woord „Tiscli", „tafel" houdt ermee verband grijpen is, geheim. Beide grootmachten zijn mans genoeg om ze te fabriceren. Wanneer ze worden afgeschoten, hun hoogtepunt bereiken, daar stilstaan, foto's maken en weer terugkeren, dan zouden ze, mogelijk, hun taak hebben volbracht. We zouden ze dan als be langstellende vreemdelingen mogen be titelen, die opmerkzaam kennis komen nemen van een vreemd land. Voor No. 6908. J. HARTONG, Rotterdam. 3e pr. Sahovski Vjesnik 1950. Mat in twee zetten. mk'm No. 6909. J. J. P. A. SEILBERGER. 3e pr. Sahovski Vjesnik 1950. Mat in drie zetten. Zwart 10 schijven op: 8, 12, 18/9. 23. 26, 28/9, 32 en 35. Wit 10 schijven op: 17. 21, 25, 34, 39, 43/4 en 47/9. Met eindspel. PROBLEEM No 2494 J. A. PENNINGS, Den Bosch le plaatsing Zwart 11 schijven op: 7, 12/4, 16, 20, 22, 24, 30/1 en 35. Wit 11 schijven op: 25/6, 34, 37/40, 43/o en 48. PROBLEEM No 2495 JAN KLOMP, Rotterdam le plaatsing Zwart 2 schijven op: 23 en 31. Wit 3 schijven op: 32, 41 en 48. PROBLEEM No 2496 D. VUURBOOM, Glanerbrug (O.) le plaatsing Zwart 9 schijven op: 3, 5, 10. 13, 16. 17, 20, 21 en 27. Wit 9 schijven op: 26, 28, 30, 32, 33, 35. 39, 40 en 48. Oplossingen binnen drie weken in te zenden. OPLOSSERS Van de problemen Nrs 2473/6 zonden goede oplossingen in: C. v. d. Linde, Th. Rombouts, J. L. en J. P. H., F. C. la Roi (min 2476). C. v d. Weide, allen Rotter dam; S. Korpershoek. Vlaardingen: A. v. Beek. Schiebroek (min 2474 en 2476): L. P. de Caluwe. Wateringen. W. A. Mol Piinacker; A. de Groot, Den Haag; B. Fm ons J A. Pennings en H. M. Kipping, Den Bosch (min 2476); M. W. Driels, Dreumel. ONZE OPLOSSERS WEDSTRIJD De volgende week beginnen wij met een opl.osserswedstri.id. Er zullen zes se ries van vier problemen verschijnen, iedere veertien dager één, dit om de op lossers behoorlijk tijd te geven. Bij. oplossingen geven geen extra punten, maar als de auteursoplossing niet !S ge vonden tellen deze eveneens voor een punt. In totaal verschijnen derhalve 24 problemen, zijn dus 24 pwiten te behalen. Voor hen, die alle problemen goed heb ben opgelost worden twee prijzen be schikbaar gesteld, één van vijf en een van 'drie gulden. De derde prijs van twee gul den wordt verloot onder de overige deel nemers met minstens 12 punten. De 35-jarige ex-P.T.T.-ambtenaar J. A. L. uit Amsterdam had als sorteerder op een P.T.T.-bijkantoor in Amsterdam-Z. enige geposte brieven vernietigd en zich enkele in deze brieven gesloten munt biljetten toegeëigend. In de dagvaardirig werd gesproken over een biljet, van 2.50 en vijf van 1.De veelvuldige klach ten van het publiek noodzaakte de P.T.T.-recherche in het begin van dit jaar tot het instellen van een uitgebreid onderzoek. Aanvankelijk ontdekte men hierbij slechts een aantal geschonden brieven, doch de dader bleef ontvind- baar. Totdat in de nacht van 7 op 8 Mei j.l. bij een controle L. als verdachte werd aangewezen. Hij had die nacht een twin tigtal brieven opengemaakt en zich het geld toegeëigend. Gisteren stond de man terecht voor de Amsterdamse rechtbank. Ondanks de klachten uit de periode vooraf hield ver dachte. die reeds 13 jaar in dienst van de P.T.T. was, op vragen van de presi dent vol, dat hij die nacht voor de eerste maal brieven had geopend. „Als we op deze mensen niet meer kunnen vertrouwen, dan komt de staat zelf in gevaar", zo zeide de officier en hij eiste tegen de verdachte een onvoor waardelijke gevangenisstraf voor de tijd van 1 jaar met aftrek. Ook dezo Java-inschrijving te Rotter dam van 5304 pakken had een geani meerd verloop, waardoor belangrijk boven taxaties werd betaald. De voor naamste kopers waren de Nederlandse handel en fabrikanten, terwijl de Duitse handel enige partijen uit da markt nam. Bovendien werd in de tweede hand het een en ander omgezet. De eerstvolgende inschrijvingen te Rotterdam zullen plaats hebben op Vrijdagen 12 en 26 Septem ber. 405 pakken A'Biting afloop 740 (tnxa- tip 472). 769 pakken G/Besoeki 390 (202). 1415 pakken GM/Besoeki 547 (307), 714 pakken DA 625 (272), 666 pakken Salak/ HK 285 (126). 64 pakken Nangkaan 550 (330) 526 pakken A'Bitung'HK 395 265) 17 pakken DB 310 (197). 61 pakken GDB 275 (136), 646 pakken Nangkaan'HK 375 (214) 7 oakken BP 130 (59), en 14 pak ken GRS 260 (124). Alles in cents per >A kg. (Van onze correspondent) Op de veilingvereniging De Eendracht te Groningen is men er in geslaagd bloemkool, die in een koelcel was opge slagen, vier volle weken te handhaven op een kwaliteit, welke voor die van verse groente niet onder doet. Men is tot dit experiment overgegaan op initiatief van enkele groentenkwekers uit Hoogezand- Sappemeer, die op 16 Juni j.l. de prijs van hun producten tengevolge van de grote aanvoer zagen dalen tot vijftien cent per stuk. Om te voorkomen, dat de kool werd doorgedraaid, lieten z(j een hoeveelheid van ruim zesduizend stuks direct van de kwekerij naar Groningen overbrengen, waar de bloemkolen onder een temperatuur van een halve graad boven het vriespunt werd opgeslagen. Nu het seizoen bijna voorbij is, is de prijs van de bloemkool weer aanzienlijk ge stegen, zodat de kwekers het moment gekomen achtten, met hun verduurzaam de kool aan de markt te komen. De bloemkolen brachten nu per stuk 38 cent op. De kwaliteit bleek na vier weken koelcel niet in het minst geleden te heb ben. Tot nu toe werd bloemkool nooit langer dan een of twee weken bewaard, en deskundigen zijn van mening, dat met een duur van vier weken de grens nog niet is bereikt. Voor het bewaren van bladgroenten biedt deze methode echter geen mogelijkheden. In de Sixhaven te Amsterdam ligt op het ogenblik een 19 meter lang jacht, dat de naam „Forban" draagt. Als thuis haven staat Montreal opgegeven. Het jacht, dat de Canadese vlag voert, is echter nimmer in Canada geweest. Het is in België gebouwd en is het eigendom van de heer Pierre Dupuy, de vroegere Canadese ambassadeur in ons land, die thans zijn land gaat vertegenwoordigen in Rome. De heer Dupuy zal Zondag met zijn zoon Michel en een kleine bemanning de Sixhaven verlaten voor een tocht, die vijf a zes weken zal duren. Het doel van de reis is de Middellandse Zee, waar va der en zoon ten minste twee weken ho pen rond te kruisen. De tocht zal besloten worden in Anzio. De heer Dupuy zal daarna definitief zijn werkzaamheden in Rome aanvangen. De Fransen spreken over „soucoupes volantes" of „vliegende scholels en de Nederlanders nu, dat hebben we dan meteen al gezegd. Uit een en ander blijkt wel, dat we met een internatio naal verschijnsel te maken hebben. „Hersenschimmen van opgewonden mensen. Gezichtsbedrog van lieden, die aan een leuke bruiloft deelnamen" zo heeft men de berichten omtrent de „schotels" wel verklaard. Maar nu verspreidt een Parijs' agentschap foto's der „soucoupes volantes" en komt een wereldberoemdheid als de Franse pro fessor Ananoff verzekeren, dat ze wel degelijk bestaan (Zwits. weekblad L'Illustré, 12-6-'52). En wie zou dan nog durven twijfelen? We hebben hier te doen met een zeer serieuze geleerde. Wat is nu de strekking van deze vliegende schotels? Waartoe kiezen ze het luchtruim? ,We hebben hierin pogingen te zien van andere planeten om in verbinding te treden met onze planeet, de aarde stellen niet weinigen. Hoe belang wekkend. En. mogen we dan ook vra gen, welke planeten hiervoor in aan merking wensen te komen? Mars soms? Prof. dr G. v. d. Berg'h waarschuwt in zijn zo interessant boek 1): „Wan neer men zou willen beweren, dat er toch „leven" in een totaal andere vorm op zon en sterren mogelijk is, dan is dit niet meer dan een woordenspel Maar.... een planeet is geen zon en ook geen ster. Zou er dus, misschien, leven op Mars wezen? Daar groeien planten, doch „voor ons, mensen, zou het leven er. zonder kostbare, kunst matige hulpmiddelen, niet mogelijk zijn". Op Venus? „Voor leven, in de vorm, zoals wij dat kennen, in hoge mate ongeschikt"Ditzelfde geldt voor alle overige planeten. Dus.... „Maar mogelijk komen de schijven van andere planetenstelsels dan het onze Het Deense hospitaalschip „Jutlandia". dat in Juni ui-t de Koreaanse wateren in Kopenhagen terugkeerde, zal wo-rden verbouwd. Medio September gaat het schip weer naar Korea terug. Zoals bekend, heeft de Deense regering de „Jutlandia" destijds beschikbaar ge steld aan de Verenigde Naties- Het Deense parlement heeft een cre- diet van 3.480.000 kronen (ongeveer f 1.800,000) verleend voor de verbou wing van het hospitaalschip. Op het schip zal een landingsdek worden ge bouwd voor helicopteres. die kunnen worden ingeschakeld bij het gewonden vervoer. Voorts zal op het schip' een ooTkbniek worden ingericht- De „Jut landia" zal ook worden uitgerust met een zeewaardige motorboot voor het vervoer van gewonden. vast zitten en 2e. al zouden ze vallen, zouden ze zeker met naar onze Aarde vallen. Wat. men een vallenae ster noemt, zijn meestal steentjes, die in de aard atmosfeer verbranden. Dikwijls zijn deze steentjes heel klein terwijl de doorsnee der vliegende schijven op 'n meier of vijftien wordt geschat. Dat zij zouden verbranden in de aardlagen en, bijgevolg, donker zouden worden, is nergens geconstateerd. Meteoorstenen dan? Nu, met meteoor stenen wordt moedertje Aarde jaarlijks rijkelijk bekogeld. Duizenden van die groe'.en uit verre werelden storten op haar oude hoofd neer. Er zijn er bij, die bepaald onhoffelijk aandoen: de 3Öe Juli 1908 viel er een in Siberië, die eerst wel een vermageringskuur had mogen ondernemen: hij woog 130 000 kg. Deze lievelingen persen de luchtlagen zo fel samen, dat er „een grote, gloeiende zulke belangstellende vreemdelingen bestaat ooit een kortere naam. Maar „vliegende schotels" klinkt toch beslist gemoedelijker. Wij willen nog op ee.i veronderstel ling nader ingaan, die op dit terrein herhaaldelijk wordt geopperd: „Wat men voor vliegende schijven houdt, zijn in werkelijkheid vallende sterren mogelijk meteoor-stenen" De Italianen hebben hiervoor een aardig spreekwoord: „Si non vero bol" schijnt te ontstaan. Zo'n gloeiende bol heeft men bij de vliegende schotels evenwel nog nimmer waargenomen. Nogmaals: wij gaan het veiligst aan de hand van prof. Ananoff en diens conclusietechnische constructies, Amerikaans of Russiscn, die beogen: vriendschappelijke bezoeken af te leg gen. 1) Prof. mr dr G. v. d. Bergh: „Aarde en Wereld in ruimte en tijd". Querido, Amsterdam. PROBLEEMOPLOSSINGEN No. 6901. J. Buchwald. Opl. 1. De6—16 dreigt 2 D£6—d4ïï. Hier falen 1. Dd6. 1. Dg4 en 1. Pc5ï resp. wegens 1. Pd5 1Dh4:! cn 1Pc5:. No 6902, Or E. Palkoska. Opl. 1. Df7 dreigt 2 Dg8t, Tg8: en verder 3. Ra5 en 4 b7tt- i.... Re5, 2. De8t:, Te8:. 3. Ra5 enz Of 1Rf6. 2. D£8ï, Tf8:, 3. Ra5 enz. Met 1. Dgl valt niets te bereiken, Hierop bijv. antwoordt zwart 1Th3 met de bedoeling de witte K. te bedrei gen door 2Tb3 "De witte K. moet hierop spelen en er dreigt een nieuw schaak; hiervoor krijgt wit geen gelegen heid om op de vierde zet mat te geven. Beide problemen werden goed opgelost door: J. Drenth. Kerkrade; M. E. Nord- lohne. Leiden; N. G. Schaaps, Rijswijk; C. v. d. Weide. Rotterdam. No. 6901 door W. H. Haring, Schiplui den; dr R. J. F. Nivard, Nijmegen; Leo Paalvast, Rotterdam. Nagekomen oplossingen No. 6899 door W. Roestenburg, Rotterdam; C. Sio, Ber gen op Zoom. Nu het Katholieke Militaire Tehuis in Hollandia door het Nationaal Ka tholiek Thuisfront volledig is uitgerust is deze organisatie onmiddellijk begon nen maatregelen te nemen opdat de „Jannen" van het garnizoen Biak de zo noodzakelijke hulpmiddelen krijgen. Met het s.s. „Tosari" worden zeven kisten gebruiks- en recreatie-artike len naar Nieuw Guinea verzonden, die het mogelijk zullen maken aan dit afgelegen oord enige fleur te geven. Ja mogelijk. Maardan moeten ze toch heel wat jaartjes onderweg zijn om onze aarde aan te doen. Jaartjes, omtrent wier getal wij ons nauwelijks een voorstelling kunnen vormen. Neen het fijne van de zaak ligt, vermoedelijk, ergens anders; dichter in de buurt. Misschien in Amerika; in Rusland? En dan gaat het geheim zinnige verloren. Technisch hoogst- bekwame ingenieurs zouden ze dan met de modernste hulpmiddelen vervaardi gen. gelijk in de voorbije wereldoorlog de Duitsers de „V. 1" en „V. 2" ver vaardigden. De Amerikanen hebben, bijv het geheim der ,.V. 2" doorvorst. Reeds in 1949 bereikten ze met die „sigaar" een hoogte van een 400 km. Óp het ogenblik zou dit een 1000 km kunnen zijn. Overigens.... de eerste vliegende schotels werden gelanceerd door de Franse ingenieur Dreux-Uzarn Nu Amerika en Rusland niet bepaald op vriendschappelijke voet leven, blij It een dergelijke uitvinding, gelijk te be- Tijd: tot 1 September a.s. Adres: Grabbelton-redactie van dit blad, p/a. Postbox 8, Hilversum. Zet s.v.p. links boven op de enveloppe: Opstelwedstrijd. Wordt de brief nogal dik, dan zal 'er meestal 15 ct. porto op moeten. Wie bezorgt ons, door zijn leuk, oo'- spronkelijk opstel, een prettige vacan- tie? HIER OP LETTEN S.V.P. Correspondentie over de wedstrijd kan niet worden gevoerd. Ingezonden opstellen kunnen niet worden teruggestuurd. Men vermelde naam, volledig adres, leeftijd en schoolklasse. Omvang der opstellen hoogstens 4 a 5 kantjes van een gewoon, schoolschrift, aan één zijde beschreven. Voor de komende vacantie-weken schrijven wij een opstelwedstrijd uit. Er valt in die dagen zoveel te beleven, dat er makkelijk een opstel af kan. De een gaat naar zee; de ander pakt de fiets en bezoekt het buitenland; weer een ander springt in een zeilboot, of wordt „trekker". Zelfs dicht bij huis valt er soms van alles te beleven, dat stof kan opleveren voor een leuk opstel. Een kiekje, een plaatje, een tekeningetje, kunnen er veel toe bijdragen de tekst op te vro lijken of te verduidelijken (Verplicht is dit niet en het vormt evenmin een factor bij de beoordeling;. De candidaten voor drie leuke prij zen. bestaande uit drie boeken, te kiezen in overleg met de winnaars, verdelen we in drie groepen: le groep: Lagere school. Ze groep: Mulo; klasse 1, 2, 3 der middelbare scholen, gymnasia, lycea, enz. 3e groep: Hoogste klassen van die „hogere" scholen. Het is dus zo, dat voor iedere groep drie prijzen beschikbaar zijn; totaal negen. En het beste opstel uit iedere groep gaan we publiceren! Voor opleidingen, welke met de ge roemde onderwijs-instellingen parallel ef ongeveer parallel lopen, zal zoveel mogelijk de aangegeven klasse-indeling worden gevolgd. Wij zouden thans kunnen schrij ven over een „Monsieur Vincent Sint Vincentius. Een H. Maria Mag- dalena. Over St Jacobus-de-Meer- dere. Maar wij willen het nu eens hebben over een Heilige zonder „Sint" voor zijn naam: Er zijn meer Heiligen zonder „Sint vopr hun naam dan met „Sint"; die zijn dan enkel door God Heilig „ver- klaard". Wat zal die onbekende Heilige een wonderen gedaan '-.ebben? Best mogelijk. Hij kon op twee plaatsen tegelijk zijn. Is meer dan eens voorgekomen. Hij voorspelde de toekomst! Een bijzondere genade van God. Hij zweefde steeds boven de grond. Meer gebeurd'. De H. Maagd stond aan zijn s'erfbed! Mocht dat ook bij ons sterfbed zo zijn. Maar zeker is. dat die onbekende Heilige als een blijde mens door het leven is gegaan! „Nemo secure gauciet.... zegt de Navolging, op de Bijbel na net diepste boek der Christenheid. „Niemand kan geruster blij zijn, dan wie het getuigenis van een goed geweten in z oh draagt (I; XX)" En een goed geweten heeft onze onbekende Sint stellig g®haT~/ Hij leefde in vrede met God. m vrede met zijn medemensen. Er waren, mogelijk. den en geschillen; hem wer<3 recht aangedaan; maar zijn lijke vrede bleef, o- BerPha™nv.' Clairvaux zei: van degenen, die kwaad van ons spreken, is het getuigenis van een goed geweten genoe» Hij leefde in vrede met zichzelf; ziin 'geweten legde hem mets ten laste. Daardoor werd hem het woord van Sint Augustinus duide lijk: „Er valt niets blijders te be denken dan de rust van het gewe ten". Wie echt blijde dcoi het leven wil gaan, drage er met Gods Ge nade, zorg voor, dat hij voor de rechtbank van zijn eigen geweten worde vrijgesproken. De Ned. regering heeft het m.s. „Fair- sea", dat op het ogenblik reeds een reis met emigranten naar Australië maakt, opnieuw gecharterd voor het vervoer van Nederlandse emigranten naar dat werelddeel. Het schip zal nu °P 1 Sep tember en op 12 November a.s. telkens met ongeveer 1750 emigranten van de terreinen der Kon. Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam vertrekken. In de „Gong Slagen" van Vrijdag 18 Juli werd het geval vermeld van een lasSer, die liever in de steun loopt, dan voor 96 cent werkt". Inderdaad blijken meer van dergelijke personages rond te lopen, die tiioor hun handelwijze noodzakelijk maken, dat de sociale maatregelen, voor die werkne mer van zo'n grote betekenis in het be staan in voor hem moeilijke dagen, steeds meer aan controlemaatregelen onderhevig zijn. Zestig jaren hebben de organisaties gewerkt om deze bestaanszekerheden voor de arbeider te verkrijgen. De houding van de in de Gongslagen genoemde collega is niet alleen zij is misdadig. Immers daardoor worden de:r„elijke maatregelen in een kwaad daglicht ge plaatst, hetgeen vooral door werkgevers, die nu niet bepaald vooruitstrevend zijn. wordt aangegrepen om daartegen stelling te nemen. Daarom neem ik tegen onze lasser-col lega stelling en veroordeel zijn misdadi ge handelwijze. Ik hoop van harte, dat arbeiders, leden van onze organisatie, der KAB dit slech te voorbeeld niet zullen volgen, men be wijst er elkaar én de maatschappij geen dienst mee, integendeel. Bij mij rijst echter de vraag: ,,Hoe kan deze lasser een uitkering krijgen van 43, wanneer hij volgens C-A.O. 1.02 per uur kan verdienen, de uitkering is toch 80 pet is 39.17. Of hij heelt de eventuele toelagen er bij ontvangen of heeft gefantaseerd en moet hij later het „gelag" betalen. Niettemin, ik weet, dat er arbeiders zijn die met dergelijke gedachten rondlo pen en dat vindt ik misdadig. Ik vertrouw, dat ineclr Va" dt:ie reacties zullen binnenkomen. Hoogachtend: Voorzitter K.A.B. afd. Naaldwijk. W. J. TETTEROO. Een andere lezer schrijft ons: Het eni ge middel tegen het gesignaleerde geval is direct kennis te geven aan het Gew. Arbeidsbureau. waaronder betrokkene ressorteert. Dan volgen onmiddellijk maatregelen tegen dergelijke individuen. Veel te veel wordt zulks door werkge vers nagelaten. Z.H. Exc. mgr dr J. O. Smit zal op Vrijdag 25 Juli in de Kruisherenkerk van de H. Agatha bij Cujjck de navolgende H.H. Wijdingen toedienen: H. Subdiaco naat aan de eerw. fraters L. Fransen, Th. Hornman, C. Copray, H. van Caste ren, J. Obers, V. van Heeswjjk, J. Kok en J. Ditters; H. Priesterschap aan de cerw. fraters C. de Groen, L. Sips, Th. Daiessi, A. de Haan J. Nijman, A. Pepping, Th. de Jong .T. Silkens, F. Waldram, L. Blessing, M. Sommers en M. van Zeeland. Verder zal Z.H. Exc. mgr L. Morel op Zondag 27 Juli in de kapel van het tet Canisiós-Ziekenhuis te Nijmegen de na volgende II.H. Wijdingen toedienen. H. Subdiaconaat aan de eerw fuaters i n. a. Wezenberg en G. A. A. van Hoorrln van de Congregatie der Priesters van net Al- lerh. Sacrament; H. Priesterwijding aan de eerw. fraters Th. Bonarius, P. Botden, J. Rfoek, B. Brunott J. Peters, J. Schreurs, J. Schuur- mans en' Fr. te Marvelde, van de Congre gatie van liet Onbevlekt Hart van Maria (Scheut). Tenslotte zal mgr G. N. van Velsen O.P.. bisschop van Kroonstad, op 20 Juli in de kapel van het „Albertinum" te Nij megen ook nog het H. Subdiaconaat toe dienen aan de eerw. frater G. Frankena van de Assumptionisten. In Juni 1949 publiceerden de Neder landse bisschoppen een Indult, krach tens hetwelk onder bepaalde condities dispensatie kon worden verleend 11 het nuchter blijven voor de H. Com munie ten- behoeve van ziekenverP1^" genden. Op het verzoek dit Indult voor de tijd van drie jaar te Y?1', nFe„"j hebben de bisschoppen van Iv;deo 'a™ een bevestigend antwoord van de H. Congregatie der Sacram - ten te Rome. Krachtens de voor ae Rld van drie jaar verleemde VOl,"aCJ' de bisschoppen derhalve'°e aan alle zich in Nederland bevindende iel- gieuzen en leken, zowel mannen als vrouwen die zic-h beroepshalve wijden aan de 'verpleging van zieken (in wij dere zin: dus behalve aan ziekenverple- genden, ook aan vroedvrouwen on kraamverzorgsters, hetzij leerlingen, hetzij gediplomeerden), om niet-nuch- ter te communiceren, wanneer zi.i 's nachts tevoren nachtdienst hebben gehad. Zij mogen dan dagelijks tot één uur voor het ontvangen van de H. Com munie iets gebruiken bij wijze vnn drank of medicijn. In tegenstellingen met de vroeger verleende dispensatie wordt dus thans de restrictie „tot één uur v0?r„ 'let ontvangen van de H. Communietoe gevoegd en is het verlof om tot vier uur vóór het ontvangen van de H. Com munie ook vaste spijs te gebruiken ge heel vervallen. DAT de allereerste vogels zich oor spronkelijk meer uitsluitend voed den met.... vlees. Daartoe be zaten zij spitse tanden. DAT de vogelbekdieren en de buidel dieren tot de altei primitiefste zoogdieren behoren. Het vogel bekdier legt.... eieren en heeft de snavel van een eend. (Austr. DAT er dieren hebben geleefd; die, -van de straat af, hun voer uit een keuken in de derde etage zouden kunnen halen DAT de H. Pauius de bewoners van het eiland Creta tekent als „altijd leugenaars, boos vee. luie buiken" die „streng aangepakt" moeten worden. In de Oudheid was „kre- tiseren" een diplomatiek woord voor: liegen(Brief aan Titus). DAT een waarzegger vroeger wel „Python' werd genoemd. Dit woord betekent: slang. DAT bij primitieve volken, de Semang, met wie P. prof. Paul Schebesta in aanraking kwam op Malakka, moord, diefstal en dronkenschap niet voorkomen. DAT deze Semang zich onderscheiden door grote reinheid van zeden. DAT reeds in de Oudheid over hoge be lastingen werd gesoutterd. Perzi sche belastingamb euaren verrijk ten de koninklijke schatkist met een milliard gouden munten DAT in het oude Hebreeuws Gods ÏT Naam werd aangeduid door Jahve Jahweh (jaa-wet). Dit kan betekenen „Hij is" er, „Hij doet zijn". DAT farao Toutmes I ondersteboven was. toen hij de Euphraat in een gans andere richting zag stromen dan de Nijl. Op een zuil lie, hij graveren: „Ik heb water in tegen overgestelde rich'ing stroomop waarts zien gaan" De 55-jarige Apeidoorner W. J. D., die gisteren met zijn bromfiets op het linker gedeelte van de Zwolse weg reed, werd toen hü de Tulpenlaan wilde inslaan, door een personenauto uit Arnhem ge grepen. De bromfietser liep hierbij een schedelbasisfractuur op, waaraan hij kort na aankomst in het Julianaziekenhuis overleed. Lang geleden leefde ei een dagloner, die het erg arm had. Mei schrik keek hij tegen elke nieuwe dag op: ..-Wat zal morgen weer voor naais brengen? zuchtte hij dan. Op zekere dag zat hij met z n hoofd tussen zijn handen langs de weg. Daar hoorde hij iemand vragen; „Wel, vrind wat scheelt er aan. Ik ben dok.er.' Kan ik iets voor je doen?' „Dank u. dokter!", zei de daggeldei. „Ik ben nog niet riek. Maar.... als ik nou 'ns ziek werd? Wie moet er dan voor m'n vrouw en m'n kinderen zorgen? We kunnen geen veer van onze m md blazen, zo arm zijn we!" „Nou. stap maar in m'n wagentje, dan zullen we thuis 'ns kij ken!". zei de dok.er. Samen reden ze verder Thuis schonk de dokter hem een glimmende staaf, verpakt in een glazen bui.- „Neem deze gouden s'.dat maar mee. Vrind! Maar verkoop 'm niet. of het moet hard en hard nodig zijn. En laat je zuch.en en je klachten t.u voortaan 'maar weg. Daar kom je geen s'.ap ver der mee!" Thuis gekomen, overlegde de man met z'n vrouw de staaf in de kelder te verstoppen. „Pak nu 'ns aan!", zei z'n vrouw. „Dan kun ,;e 'm later aan onze kinderen geven!" De daggelder leek als bij toverslag veranderd. Hij zette zich aan het werk, jammerde niet meer en pakte aan wat hij krijgen kon. De boeven hadden er pleizier in. Ze namen he n voor zomer en winter. Maar wat er gebeurd was, da' wisten ze niet. Ten laatste bezat de man een eigen boerderijtje. Daar kwam een stokoud heertje op bezoek! Het was de dok-er, die eens kijken wou hoe het er mee stond? T „Heb je de staaf nog, vrj"c'- aa? Prachtig! Ga hem eens halen. De boer bracht hem. De dok.er deed het glas weg. Hit kraste niet n mesie over het goud Het bliek verguldsel en het binnenste was.... ï'zer. Om dat ijzer zat een briefje. Daar stond op: .Jammer niet Pak aan Met moed be gonnen, is half gewonnen!"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 6