Nieuws van het cricketveld Albert Helman's verloren sleutels Zware nederlaag van Hermes tegen H.B.S. De Schiedamse bedevaart naar Brielle LAATSTE BERICHTEN VADER METTWEE KINDEREN VERDRONKEN DE DUIVEN VLOGEN Aantrekkelijke wedstrijd aan de Önde Dijk „De stille plantage in dagboekvorm K. A. B.-bedevaart naar Brielle Hoge scores in de honkbal-competitie KETHEL K.N.H. en R.V.-prijs voor Taxiol Eerste plechtige H. Mis pater Oostrum Gevechten bij. Macao Koningin in Bode-auto reed in de Hollandse IJssel BENDE BRAK RAITS OP MAANDAG 28 JULI 1952 PAGINA 2 EXCELSIOR—HAARLEM EINDIGT IN DRAW VIERDAAGSE PRESTATIES geslaagd OFFIClëLE MEDEDELING Sluiting Bureau Onderwijs WATERPOLO BURGERLIJKE STAND „HET MINISTERIE IS BELEDIGD" Zomerstuk bij de Haagsche Comedie NIEUWE SCHIEDAMSCKE COURANT REGEN BEDIERF VEEL VAN SEVENUM'S OOGST FEEST „Ginds" en „hier" Opnieuw verfilmd Amsterdams 9-ltd PASSAGIERSSCHEPEN LANDBOU WPRIJ SINDEX- CIJFERS Acht doden PUCCINI'S MEESTERWERK Mis van Puccini na 74 jaar ontdekt TIEN JAAR NA DE DOOD VAN PROF TITUS BRANDSMA VEEMARKT TE ROTTERDAM i Het was gisteren aanlrekkelijk cricket aan <ie Oude Dijk. Excelsior 1 ontving Haarlem op haar nieuwe terrein. Jam mer genoeg gaf het weer ook ditmaal weer niet die medewerking, die voor een cricketwedstrijd nu eenmaal onontbeer lijk is. Wat minder wind en vooral veel zon. Het was spijtig, dat men dit giste ren miste en daardoor werd een ver blijf op het cricketveld niet zo aange naam. Velen zochten echter tegen de beplanting wat beschutting tegen de wind. Doordat het. in de nacht van Zaterdag op Zondag bovendien nog flink geregend had. was het cricket zeer onbetrouw baar. Vele malen werden de batsmen door laagblijvende ballen verrast. Dit bevorderde het. snelle scoren zeker niet. Ook het veld, dat keurig gemaaid was, is natuurlijk nog te vers om snel te lo pen. Aanvoerder Bakker van Excelsior won de toss en verkoos eerst te gaan fielden. Haarlem opende zijn innings dan met de beide batsmen W. Peschar en C. Dek ker. Zoals reeds vermeld ging de score aanvankelijk wel zeer traag. De eerste vier overs van J- Oosterholt en .T. Dries waren alle maidenovers. Reeds op 7 viel het eerste wicket. W. Peschar liet een door Dries aan de off-side gebowlde bal lopen. De bal zwaaide met de wind aardig naar de oefenstump en een off- break deed de resi. P. Maas kwam hierna Dekker de no dige steun verlenen. Spoedig hitrr.a viel liet wicket van Dekker. En teen ter Braak op een totaal van 22 met een waarlijk prachtige bal ook nog het der de wicket van Haarlem nam, zag het er voor hen zeker niet gunstig uit. Het was te betreuren, dat wicketkee per Middendorp in deze periode een bal van J. Oosterholt tegen het. hoofd kreeg. Hierdoor is het te verklaren, dat hij voor het verdere gedeelte van de Haar lemse inning volkomen de kluts kwijt was en dientengevolge mee:' beyes door- liet, dan we van hem gewend zijn. Met Max Maas en ,T. Voogd op de mat kwam er voor Haarlem enige kentering in de strijd. Vooral Max Haas demonstreerde eni ge mooie strokes. De runs bleven ech ter in zeer langzaam tempo komen. Op 39 kwam de volgende Haarlem schei ding. Max Maas werd na een uitsteken de 27 runs voor zijn elftal te hebben gescoord door Dries, gebowied. Tussen Hub. Boree en J. Voogd kwam de grote Haarlem stand. Vooral Hub. Boeree toonde voor de Exceisiorbatsmen helemaal geen ontzag. Vier'na vier spoot tegen de boundary en het scoringsbord vloog met tiental na tiental omhoog. Toen Bakker zichzelf in de aanval be trok had hij al direct in de eerste over succes, hoewel dat niet het succes was, dat men direct op de naam van de bow ler kan schuiven. Voogd speelde een bal in het veld an door een misverstand met het runnen moest Voogd het clubhuis Opzoeken. Moree ging echter onverstoord verder. Zonder verder wicketverlies werd de 100 gepasseerd. Even leek het erop, dat de Excelsiorflelders de moed gingen verlie zen, maar toen Boeree gebowied werd betekende dit weer een goede stimulans. Boeree scoorde een harde en goede 37. Van de overige batsmen is weinig te vertellen. Zij hielde.n wel ?eer veel overs tegen, maar de runs kwamen in een uiterst matig tempo. Toen bet scoringsbord 143 runs aan wees hadden alle Haarlem-batsmen een beurt gehad. Het 'bowien van Excelsior was zeer goed geweest en ook het- fielden stond over het algemeen op een behoorlijk peil. Van de Excelsiorbowlers had Dries het meest gebowld. Hij liet niet minder dan 29 overs los, tegen wind in, en nam a wickets voor 46 runs. Excelsior open de met A. Oosterholt en A. Hoenderop. Reeds spoedig moest Hoenderop het clubhuis opzoeken, toen hij na 4 runs gescoord te hebben l.b.w. ging op het bowlen van Paul Maas. Duymel, die hierna inkwam, maakte het ook niet lang. Tij werd gebowld door Max Maas. J. Dries en A. Oosterholt de den het kalm aan, al kroop Dries een maal door het oog van de naald, toen hij van een eenvoudige vangkans door Kieefstra werd gemist. Zonder verder wicket-verlies brak de thee aan. Na de thee gingen beide bats- men op dezelfde voet verder, totdat Dries weer verrast door een te lange bal van Van der Heide, die hij in eigen wicket speelde. Wicketkeeper Middendorp, die hierna inkwam, liet uitstekend en vooral stijlvol batten zien- Samen met A. Oosterholt nam hij geen enkel risico, maar iedere losse bal werd prompt afgestraft. Toen 't seoringbord echter 54 runs aanwees, werd een bal van Jeschar hem noodlottig. Zijn bij drage aan liet Excelsior-totaal waren een uitstekende 14 -runs. J. Oosterholt was met het bat vandaag bij Excelsior D E man. In het begin startte hij wel wat erg voorzichtig en menigeen dacht..Koos, speel toch je eigen spel"'- De Exoeisior-crack trok zich hier echter niets van aan. Af en toe haalde hij het bat eens uit en direct zag men dan enige Haarlem-spelers de beplatingen afzoeken naar de bal. Het was jammer dat hij, toen het seoringbord 72 runs aanwees, zijn broer A. Oosterholt zag sneuvelen. Deze had uiterst nuttig staan te spelen. Hij bracht het tot 15 runs. Oosterholt kreeg hierna de steun van Bakker. Ook Bak ker speelde zeer voorzichtig en de runs kwamen dan ook bij Excelsior in een zeer langzaam tempo. In het zicht van de 100 beoordeelde Bakker een bal van v. d. Heiden ver keerd en hij werd gebowied. Ter Braak, die hierna inkwam, kreeg c!e ondankbare taak om zich niet te bekommeren om de runs", maar om zich alleen zo lang mogelijk staande te houden. De tijd ging namelijk al erg dringen, al moesten er nog mipstens 35 minuten worden gespeeld. Het was voor Excelsior vrijwel onmogelijk om in deze tijd de nog resterende runs te maken. Bovendien werd de lucht steeds drei gender en daarmede werd het zicht ook steeds moeilijker. J. Oosterholt en Ter Braak kweten zich echter van de hun opgelegde taak uitstekend. Even werd -het voor Excelsior wel erg benauwd. Ter Braak en Vollebregt wer den beiden achter elkaar gebowied. De regen kwam echter Excelsior te hulp. Toen het weer wat opklaarde, bleek nog 5 minuten speeltijd beschik baar. Iedereen op en langs het veld was natuurlijk zeer gespannen. Maar de beide laatste Excelsior-batsmen, Schoor en J- Oosterholt. gaven zich niet ge wonnen en zo eindigde deze aardige wedstrijd in een draw. Vooral J. Oosterholt had uiterst ver standig gebat en hij bleef met 'n goede 40 runs not out. Excelsior II speelde in Rotterdam te gen Sparta II. De Rotterdammers kon den het tegen het. goede bowlen van J. Kreischer (5 voor '19) niet verder bren gen dan 83 runs. Excelsior passeerde dit totaal voor het verlies van slechts 3 wickets. Th. Bierhuizen met 75 runs had een groot aandeel in de overwin ning. Op een totaal van 140 voor 7 werd gestopt. Excelsior III scoorde tegen Groen- Geel in Den Haag het lage totaal van 46. Alleen Th. Kreischer kwam met 28 runs in de dubbele cijfers. Groer.-Geel batte daarna zeer voorzichtig en bracht 'net tot 71. W. Bruning en J. Rebers hadden elk 4 yickets. Voor de negende maal volbrachten de heren C. Th. Middendorp en W. v. Noord- wijk de Vierdaagse afstandsmarsen te Nijmegen De heer J- C. v. d. Meer, Broersvest 123 liep reeds voor de 16de maal de Vierdaagse; wel een bijzondere prestatie. Practijk-examen Nederlandse Han delscorrespondentie; Th. dus Croeq, Mes daglaan 19b. Ter algemette kennis wordt gebracht, dat het Bureau Onderwijs (Hoogstraat 200) gedurende de maand Augustus ge sloten zal zijn. Heden avond 8 uur speelt SZC 1 tegen DWT 1 uit Haarlem in het gemeentelijke zwembad aan de West Frankenlandse- djik. De Schiedamse ploeg speelt in vol ledige opstelling. Deze wedstrijd wordt gevolgt door een damespolo-wedstrüd SZC 1 tegen RWV uit Rotterdam. GEBOREN: Geertruida C., dochter van P. Beukelman en G. C- v. d. Rassel; Maria M.. dochter van M, A. v. d. Ree en J. J- Sluimer. Anthonia M. doch/ter van D- A. Rage- waard en J- Oosterma.n; Hendricus W. C. zoon van Th. J. H. Koevermans en A- J. A. Linkels: Johannis zoon van C. Kunst en J. Stolk. OVERLEDEN: J. Klinge 72 jaar vrouw van J. Gille; Nettenbreijer 62 jaar; T. v. Baarlen 68 jaar, vrouw van C. Brussaard. Zondag is de jaarlijkse bedevaart ge houden van de K.A.B. in het Bisdom Haarlem. Voor deze le lustrum-bedevaart bestond flinke belangstelling. Uit vele plaatsen van de districten Rotterdam, Den Haag en Delft en omgeving waren bedevaartgangers naar Den Briel geko men om door de machtige voorspraak der 19 H.H. Martelaren te verkrijgen- „Vrede en Welvaart dooreen waarach tige Christelijke Gemeenschapszin". Onder de plechtige H. Mis opgedragen door de zeereérw. pater Bogaarts te Rot terdam, die ook de predikatie hield, gingen velen ter H. Tafel. Het zangkoor van de parochie van de H. Willibrordus te Rotterdam, voerde onder leiding van de dirigent de heer H. Keijzer. op keu rige wijze de vaste gezangen uit van de Mis van Casali. De wisselende gezangen waren van het feest der martelaren. Na de H. Mis werd de Relieken-processie gehouden, waarna allen de Relikwie ver eerden. In de namiddag werd een plech tig Lof gecelebreerd waaronder processie met het H. Sacrament, De predikatie op het Martelveld werd gehouden door de velcerw. heer De Greef uit Vlaardingen. Met een Te Deum Laudamus werd de plechtigheid besloten. Aan de bedevaart werd tevens deelge- genomen door een groep Zeeuwen in na tionale klederdracht en een groep NKJB- ers uit het Westland. Om ongeveer half zes waren alle bedevaartgangers in hun woonplaats teruggekeerd. ONTHEFFING WINKELSLUITING B. en W. maken bekend dat aan alle winkeliers in de voormalige gemeente pjothe) c.s. in verband met de Oranje feesten aldaar is toegestaan hun winkels op 19 en 20 Augustus a.s. tot 22 uur ge opend te hebben, onder voorwaarde, dat bij gebruikmaking van deze ontheffing ifireoneel geen dienst mag doen. De Haagsche Comedie zal Zaterdag avond 2 Augustus in de Koninklijke Schouwburg de première geven van „Het ministerie is beledigd', een mvikaal blijspel van Fred Heller. De regie is van Cees Laseur. DUINDIGT, Zondagavond. (Van onze paardensport-medewerker) Bjj de rennen gin» grote belangstel ling uit naar de Prijs van de K.N.H. en R.V. 1400 vooF de winnaar en verwacht werd een scherpe strijd tus sen de Belgische paarden en onze eigen volbloeds. Het is jammer genoeg een teleurstelling geworden, want Sango en Tour de Main konden geen rol spe len. Said--,a (v. d. Kraats) had lange tijd de leidtig, waarbij Flying Gal en Ca- priola aanvankelijk goed volgden. In het rechte einde kwam Taxiol onder mount Delbrassinne sterk opzetten om verder onbedreigd als eerste de eindstreep te passeren. Onze favorieten Moqueuse en Truus voldeden aan de verwachtingen in de beide andere rennen. De uitslagen: Tennessee-prijs 2100 m. 16 deelne mers. 1 Prins Bernard D (Braas) 1.31, 26.60, 6.40; 2 Pepsi Cola 7.30 C 12.90; 3 Phenomenal 7.50; 4 Postduif je K Koppel: 16.10. Dakoto-prijs: ren 1100 in. 7 deelne mers. 1 Truus <v. d. Kraats) 54 kgr., 1.10.1; 1.70, 1.20; 2 Hermione 54 kgr., 1.70 C 4.20; 3 Cynthia 49 kgr.; 4 Christi na 54 kgr. Koppel 4.80. IUinois-prijs: 1560 m. 13 deelnemers. 1 Petronella (A. B. v. d. Veen) 1.25.8; 4.— 2.2 Octavia 3.70 C 7.10; 3 Our Volann 2.30; 4 Our Dream Koppel: 12.90. Grote Prijs K.N.H. en R.V. ren 2000 m. 8 deelnemers. 1 Taxiol (Delbrassinne) 55 kgr. 2.10.1; 4.90, 1.40; 2 Sakina 53 kgr. 1.30 C 3.40; 3 Flying Gal 54 kgr. 2.80; 4 Sango 60 kgr. Koppel: 2.80. Nebraska-prijs 1560 m. 8 deelnemers. 1 Nemetor B (de Jong) 1.26.6; 4.10, 1.50; 2 Nita K 1.70 C 4.80; 3 Napoleon 2.10; 4 Neerlandia H. Koppel: 15.30. Florida-prijs ren 2200 m. amateurs; 6 deelnemers. 1 Moqueuse (Selens) 80 kgr 2.32.8; 3.30 1.20; 2 St. Patrick 72 kgr. 1.2Q _G 5.30; 3 Kilch 82 kgr.; 4 Marlotta 75'kgr. Koppel: 2.20. Colorado-prijs 25Q0«m. 4 deelnemers 1 Notekraker S (Geersen) 1.24.01.50, 1.10; 2 Prinses Zora 1.30 C 3.10; 3 Nieki B. H.; 4 Kalida (gediskw. wegens on regelm. draven) Koppel 5.30. Arizona-prijs 2000 m. 8 deelnemers. 1 Petronella (A. B. v. d. Veen) 1.24.6; 2.50, 1.50; 2 Our Dream 3.20 C 10.10; 3 Neer landia H 5.60; 4 OUr Volann Koppel 25.70. Schiedam heeft dit jaar een mooi aan deel in de rij van nieuwe priesters, die gewijd zijn. Zaterdagavond haalde Fran ke land een nieuwe arbeider in de wijn gaard des Heren in. Door een haag van bruidjes schriaed vóór de aanvang van het plechtig Lof de weleerwaarde heer W. Oostrum S.C J. naar het aitaar voor afgegaan door de geestelijkbeid van de parochile en enkelen van zijn confraters- Reeds vroeg in de Zondagmorgen had den verscheidene parochianen in de büurt Van de Da Costastraat de /lag uitgesto ken, al dan niet met een wimpel in de pauselijke kleuren. De Njeömist droeg om kwart over negen zijn eerste plechtige H. Mis op in aanwezigheid van zijn ouders, broers en zusters. Hij werd geas sisteerd door pater Van Vugt 3C.J., zelf een M^omist, en pater P- H. Heitzman S.C.J. De hoogeerwaarde deken H. Key- r.en fungeerde als presbyter assistens. U>; predikatie werd gehouden door pater dr P. W. v. Leeuwen, professor aan het Groot-Seminarie in Hees bij Niimegen. Het parochiËte zangkoor ..Cantemua Domino" zong o.l-v. de heer J- Ei.jken- broek de meer-stemmige mis van Goris. Een onafgebroken stroom, van parochia nen maakte van de gelegenhjeid gebruik de jonge priester geluk te wensen tijdens de gelegenheid, die hiertoa na de Mis bestond. Bewonderend werden de prach tige cadeaux bekeken. Pa'cr Oostrum zal nog een jaar voor zijn jurisdictie moeten studeren. Wat hem daarm wacht, is nog niet bekend. De gisteren in Den Haag tegen H.B.S. gespeelde cricket wedstrijd heeft voor onze stadgenoten geen voortgezettin.g op geleverd van de mooie overwinningen van d'i laatste weken. Integendeel, in een zeer vlakke ontmoeting zonder hoogte punten leed Hermes de zwaarste neder laag van dit cricket seizoen. Deze neder laag moet wel in de eerste plaats worden toegeschreven aan het slechte vangen van de Hermes-fielders. Legio vangkan- sen werden niet geaccepteerd, waardoor de H.B.S.-batsmen diverse levens kregen. Het was voor de bowlers vrij ontmoedi gend, dat zij zonder d'eze steun van de fielders moesten opereren. Vooral Schet ter en Melief hadden hieronder te lij. den. Op Melief bijv. werden door de anders zo uitstekende fielder C. Tettelaar vier vangen in de slips gemist. Het zat de H.B.S.-batsman dus wei mee en alleen aan dit feit hebben de Hagenaars hun vrij hoge totaal van 208 runs voor het verlies van 9 wickets te danken. Het was geen groots batten, wat zij demonstreer den. Zelden zag men een batsman, die behoorlijk voetenwerk had, gelukkig ge plaatste ballen net tussen en over de fielders heen waren aan de orde van de dag. Vrouwe Fortuna had Hermes wel heel duidelijk de rug toegekeerd. H.B.S. won de toss en verkoos te gaan batten- Hoewel de innings 208 runs opleverde en liefst 7 H.B.S-batsmen in de dubbele cijfers kwamen, waren er toch geen hoogtepunten. De openingsbatsman M. van Dijk scoorde i.n lusteloze stijl 49 runs en was hiermede topscorer. Dat de jeugdige F. Baden nog 29 produceerde, wekt nog steeds verwondering. De beste runs kwamen eigenlijk van nr. 8 Witt- maeckers, die zijn score van 31 runs I goed opbouwde. Het veld liep zeer snel en er werden dan ook in totaal door Uiteraard kan niet iedere katholieke Schiedammer mee naar Brielle. Het is dan ook slechts 'n betrekkelijke kleine groep, die 30 Juli naar Brielle optrekt. Toch kunnen de vele thuisblijvers ook actief aan de bedevaart deelnemen. U kunt nl. op die dag in Uw parochiekerk tot dezelfde intentie, vuriger beleving van het christendom het H. Offer bij wonen en ter H. Tafel naderen. U kunt DAGBIAO VOOSCmtOAM fH OmSTBSKfH 74ste Jaargang No. 21908 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 59094 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per mtlllme.ar hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bil de administratie ot bij de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen roor bet Advertentie-wezen. in de geest met. ons meetrekken en met Uw geest bij het H. Misoffer, de Kruis weg zijn, de omgang maken rond de piek waarop de oude turfschuur stond. U kunt Uw persoonlijke intentie schriftelijk in- zenden aan onderstaand adres, zoals de pelgrims zelf schriftelijk hier of in oe bus hun intentie kunnen inzenden, en wu zullen allen met en voor U offeren. Zo kan het. worden, dat niet de 200, maar Schiedam optrekt, om op de voorspraak der martelaren de genaden voor vurige)' geloofsbeleving te doen afdalen over Schiedam. De daadwerkelijke pelgrims vertrekken van hier 's morgens 9 uur af van Huize Liduina of van Broersvest of Rozen burgerplein. De meisjes, die meegaan mogen allen bruidjes zijn en willen in dit geval wel 'n klein bloemetje meebrengen, dat zij bij aankomst terstond in de sacristie kun nen afdragen en voor het Lof met pro cessie kunnen afhalen. Zo behoeven zij er niet de gehele dag te lopen. Het programma wordt in de kapel be kend gemaakt. De gezangen en gebeden vonden wij in het speciale boekje, dat we meenemen of alsnog voor de H. Mis kun nen verkrijgen. Als bijzonderheid kan ik U nog mee delen dat de eerw. broeders deze keer de plechtigheden met hun zang zullen opluisteren. Kap. J. Oudshoorn, par. St Liduina. H.B.S. 23 boundaries gescoord. Over hun 208 runs batten de Hagenaars 3 uur en 21 minuten. Vooral Sclieffer kreeg als bowler zwaar werk te doen. Hij liet liefst 31 overs los en veroverde 6 wickets voor 72 runs. Melief. met zeer weinig geluk, 137, terwijl de beide youngsters Arie v. d. Ende en Gerard van Vuuren resp. met 1—20 'en 1—19 enige goede overs loslieten. Vooral van Vuuren bleek een vinnige bal te kunnen bowlen. Over de inings van onze stadgenoten kunnen wij kort zün- Be klad zat er reeds voor de thee in, daar toen al voor een schamel totaal de wickets gevallen waren van A. Keuzenkamp, D. v. d. Ende en H. Stolk. Hoewel na de thee W. v. d. Sloot en J. van Noortwijk nog bijna een uur stand hielden, waarbij door eerstgenoemde wel het beste batcen van de dag vertoond werd, liep Dellow na de val van deze wickets door de Hermes- staart heen. Van der Sloot was uit voor een keurige 27, van Noortwijk kwam met 15 runs moeilijk in de dubbele cijfers. De Engelsman Dellow nam 7 wickets voor 23 runs, A. v. d. Vegt 217 en voor 66 runs zat Hermes aan de kant. Een volkomen off-day voor onze stadgeno ten. De scores waren; H.B.S. 208 runs voor het verlies van 6 wickets, gesloten. Hierbij waren 22 extra's. M. van Dijk l.b.w. !b. Scheffer 49; H. Boelhouwer bowled Arie v. d. Ende 17; A. v. d. Vegt bowled Scheffer 20: F. Baden c. Meiief b. Scheffer 29; R. Del low c., v. d. Sloot b. Scheffer 3; Pvan Katwij'k bowled Melief 8; E. Broda bow led van Vuuren 16; B. Wittmaeckers bowled Scheffer 31; R. Hakstege c. Me lief b. Scheffer 2: J. Küneman not out 11; H. Scholten d.n.b. Bowlingcijfers Hermes-D.V.S.: H. Stolk S. 2, 7, 0; J. Scheffer 31, 12, 72 6; A. Me lief 17 4, 37, 1; Arie van der Ende 5, 0, 20, 1; C. Tettelaar 3, 0, 13, 0; A .Keuze kamp 5, 0, 18, 0; G. van Vuuren 7, 1, 19. 1. Hermes-D.V.S. 66 runs, waaronder 6 cxtrs'S' H Stolk c. Scholten b. Dellow 6; A. Keuzenkamp bowled Dellow 0; D. v. d- Ende bowled v. d. Vegt 0; J. van Noort wijk c. vari Katwijk 2; C. Tettelaar c. Broda b. Dellow 4; W. v. d. Sloot bowled Dellow 27J. Keuzenkamp c. Boelhou wer b. Dellow 1; A. Melief c. van Dijk b. Dellow 0; G. van Vuuren c. Dellow b. v. d. Vegt 6; Arie v. d. Ende l.b.w. b. Dellow 1; J Scheffer not out Bowlingcijfers H.B.S.; A. v. d. Vegt 15. e, 17, 2; R. Dellow 17. 8, 25, 7; J. Küne- mann 6. 1, 8, 0: F. Baden 3, 1, 9. 0; P. van Katwijk 2. 1, 1 1. (Van onze correspondent) De weergoden waren Sevenum dit jaar niet goedgunstig gezind. Telkenjare is het met de oogstfeesten mooi weer. doch gis teren, juist toen de optocht goed en wei door het Peeldorp trok begon het hemel water overvloedig neer te gutsen op de duizenden die opeengepakt stonden in de straten en geen andere keus hadden dan lijdelijk deze regen-zegen te aan vaarden. De moedigen werden beloond met het schouwspel van een optocht, die met medewerking van de zon, zeker de mooiste zou zijn geweest, die Sevenum na de bevrijding gezien heeft. Men had dit jaar bijzonder veel bloemen, vooral rozen, in diverse voorstellingen verwerkt. In het eerste deel van de optocht die muzikaal werd opgeluisterd door muziekgezelschappen uit Sevenum, Wal beek (Did), Ottersum, Blerick, Tilburg, Melderslo en Konmgslust trok het oude interieur van de „Korenhoeve" bij zonder de aandacht, een stukje sfeer uit de tijd van de oude ruige Peel. Sneeuw witje en de zeven dwergen in de gou den halmen van de rogge wierpen blik ken van verwachting naar de uitgeloof de wisselbeker voor de mooiste wagen, evenals de parochie Kronenberg met een meisje, dat de H. Thesesia temidden van een keur van rozen uitbeeldde. Het vrome volk van Sevenum betrok op verschillende manieren ook de missie in de oogstgedachte en aan koninginnen temidden van bloemschatten was geen gebrek- Gelukkig bleef het later ondanks de dreigende hemel droog, zodat de ruiter- en motorwedstrijden op het feestterrein doorgang konden vinden. Een grensincident, dat Vrijdagavond voorviel op d-e weg tussen de Portugese kolonie Macao en communistisch China, heeft zich tot een kleine veldslag ontwik keld. Zaterdag waren Chinese troepen en Portugese koloniale troepen nog met tus senpozen met elkaar in gevecht. Er zou den tot nu toe drie doden en vijf gewon den gevallen zijn. De Portugese kanonneerboot „Goncaio Velbo" ligt gereed om zo nodig in te grij pen. Men tracht thans door onderhande-in- gen tot een oplossing van het conflict te komen. Gisteren werd er niet gescho-en en de versperde grensweg, waarop e moeilijkheden begonnen, was weer voor het verkeer open gesteld. Dit land is Suriname, Helman's „trek kende geboortestroom" en in zekere zin zijn metaphysische voedingsbodem. Eigenlijk heeft hij in „Zuid-Zuid-West" all^s gezegd, wat hij op het hart had. Telkens weer blijkt dit geïmproviseerd werkje de spontaanste openbaring te zijn van wat de man in latere jaren met veel vertoon uit zijn mars zóu halen. Z.Z.W. is de richting van zijn heimwee: 'n natuurstaat waar de onschuld heerst, en voorzover de onschuld een onmoge lijkheid is, dan heerse daar toch de recht vaardigheid, en voorzover de rechtvaar digheid door de harde omstandigheden telkens weer tekort schiet, heerse er de stille eenzaamheid van het menselijk hart. En wordt deze eenzaamheid op een gegeven ogenblik te zwaar om te dragen, dan. kere men terug naar de gemeen schap en men drage daar zijn resignatie, de grote berusting, uit. Deze ontwikkelingsgang, lyrisch ver woord, kenmerkt het debuut „Zuid-Zuid- West"; zij ligt, Historisch geromanti seerd, ten grondslag aan liet werk der middenperiode, „De stille plantage" (1931), en zij laat zich opnieuw, nu in het geheime dagboek van eeli vrouw verkleed, aan de orde stellen in „De laaiende stilte" (1952). Deze nieuwe Hel man is eigenlijk een heel oude. „De laaiende stilte" is slechts 'n sentimentele parafrase van wat in „De stille plantage" reeds met het hart op de tong werd ver haald. Waartoe diende deze parafrase! Moest dan de weekhartige kant van dit talent per se een nieuwe kans krijgen, als om te laten zien, dat Helman ook de geestelijke vader is van „Mijn aap schreit" en „Serenitas", waarin de sen timentaliteit, met vals cynisme gelar deerd, onverteerbare vormen aannam? Een talent als dat van Helman eist voortdurende waakzaamheid, van de zijde van de auteur ais onderhavige persoon natuurlijk allereerst, maar vervolgens evenzeer van dc zijde van de criticus- lezer, die zich maar al te gemakkelijk door „dit grote gevoel" laat meeslepen. Helman's Z.Z.W.-heimwee kreeg een reële betekenis, toen dc schrijver, een jongeman nog, zijn natuurstaat prijs moest geven voor een kennismaking met de hedendaagse Europese geest „Ginds is de eenzaamheid stilte, en hier (in Europa, in Holland) is de eenzaamheid beweging; dit is het grote verschil, dit is het onoverbrugbare verschil(Z.Z.W.). Helman zag zich genoodzaakt minstens twee levens te leven, een „ginds" en een „hier". De afstand daartussen leverde de spanning in zijn werk, dat bijgevolg naar twee uitersten tendeert, oók in psychologische sin. 'Waar de uitersten elkaar raken, ont staat een toestand, die Helman opgeroe pen heeft in „De dolle dictator": een natuurstaat door de westerse machtswil ten verderve gevoerd. ft Waar hij de uitersten als zodanig te genover elkaar stelt, ontstaat een roman 'van liet type „Waarom niet" f Het eerste gedeelte van dit omvangrijke werk han delt over het leven van drie kinderen op een onbewoond eiland (de natuur staat); het tweede gedeelte ovër hun situatie „in de wereld", alwaar zij zich een nieuwe heilstaat trachten te schep pen van communistische makelij. Tenslotte, waar Helman op de span ning tussen die uitersten equilibreert, ontstaat „De stille plantage" en „De laaiende stilte". Het kompas van het hart Wijst Z.Z.W., maar het leven dwingt tot een aanpas sing aan de wetten der samenleving. SINDS Albert Helman in 1926, 'n jongere uit de kring van De Gemeen schap ons verraste met „Zuid-Zuid-Wést heeft hij heel wat in bet licht gegeven, dat niet zo onverdeeld mooi was. Hij liceft intussen bet schrijversvak terdege geleerd. Dat bewijzen zijn zeer leesbare avonturen romans als „De rancho der X mysteries", „Afdaling in de vulkaan en „Het vergeten gezicht"; geschiedenissen, die zich eerst als krantenfeuilleton lieten genieten en vervolgens als zogenaamde betere belletrie hun weg naar de boekenkasten vonden. Ongetwijfeld zijn deze werken veel knapper geschreven dan „Zuid-Zuid-West", dat zo maar een ongeschoolde cri de coeur was: „O dit land, eer ik ooit dit land vergat!" gestorven. .Maar „de stilte die Agnès eenmaal kende, kwam nooit meer te rug, en 't was nu zoet eraan te denken, dat een mens zó st.il kon zijn. En daar om ook had zich haar hart, gelijk een bloem die eens de zon gezien heeft, weder toegesloten om nu langzaam, vele jaren door, in stil herdenken te verdorren". DE laaiende stilte" geeft van dit bloemachtige open- en toegaan Jde beschrijving. Agnès' dagboek weerspiegelt de historie van „De stille plantage" getrouw, soms bijna woorde lijk. Geen nieuw, onbekend gebleven feit komt ons verrassen. Helman heeft heel deze mislukte onderneming gewoon op nieuw verfilmd, maar nu gezien door de ogen van een meisje, dat in stilte verliefd is op haar schoonbroer, voortdurend hui vert voor de physieke nabijheid van de plantage-opzichter Willem Das en aan een verwrongen erotisch gevoel voor de edele neger Isidore lijdt. Het thema is boeiend genoeg en ter dege voor een aansprekclijke zielkundige uitwerking vatbaar; de vele lezers van „De stille plantage" zullen dit beamen. Maar deze nieuwe bespeling van het oude thema, via het jonkvrouwelijke „journal intime", heeft bij Helman weer eens ge leid tot een cliché, waarin quasi-wijsge- rig levensbesef, opgekweekt heimwee en zelfvertedering een diepte suggereren, die er niet is; waarin de lyriek mooi schrijverij is en de psychologie naar de mond staat van een Hollandse romanciè re op de praatstoel harer emancipatie. Flauw, maar kenschetsend voor de op zet van dit werk, is tenslotte de manier waarop de schrijver de vondst van zijn dagboekstijl rechtvaardigt. Bij een recept bezoek aan de half-vervallen onderne ming, „die mij (Helman) eens tot model gediénd had voor een jeugdwerk getiteld De stille Plantage", kreeg hij van de nieuwe eigenaar een bundel vergeelde papieren. Dank zij de hulp van een hoofd inspecteur van politie wist hij het cijfer schrift, waarin de belangrijkste passages waren gesteld, te vertalen. Hierbij pre senteert hij ons dan „het authentieke handschrift, dat niet weinig correctie be vat óp datgene 'wat ik in jeugdige on ervarenheid teveel als vanzelfsprekend beschouwde in De stille Plantage". Hij betreurt het, tenslotte, dat lilj bij verdere omzwervingen zowel het oor spronkelijk manuscript als de „sleutel" is kwijtgeraakt, maar hoopt dat de eer lijke vinder van beide ze herft nog eens terugbezorgt. Er is niets te hopen, dan dat Helman zelf de sleutel en de standing van zijn talent nog eens terugvindt. NICO VERHOEVEN N.a.v. „De laaiende stilte"' doör Albert Helman.,— ABC-Uitgeversmij A'dam. „Gelijk een bloem IN „De stille plantage", annex „De laaiende stilte", beleven wij iioe de ionge vrouw Agnès d'Esternay naar deze berusting toegroeit. In eerstgenoem de roman slaan wij het proces van bui tenaf gade De romancier zet uiteen, hoe de Fransman Raoul de Morhang met zijn vrouw Josephine plus haar twee onge trouwde zusjes Agnès en Cécile om ge loofsredenen uit moeten wijken naar het verre land achter de Atlantische Oceaan. De geschiedenis speelt tusèen 1685 en 1689, toen de opheffing van het Edict van Nantes vele Hugenoten tot emigre ren dwong. Raoul en zijn vrouwelijk gezelschap vormen daar in de West een ietwat Be spottelijk troepje. Hun idealisme is nu aan de omstandigheden aangepast, goed hun best te hebben gedaan va slavenleven op de plantage een chr rm> bestaan (een communistische oe te maken, sluit het woekerend °erwouu zich weer over al hun as^raües^en^ een bedrukt schip voelin«piand voortaan nisten terug naarvredig verder ging bet leven kato® yoor RaQul m hun huisje Dit e tronen en Josephine; Cécile is m oe tropen H.H.C. heeft in Schoten een bijzonder lastige tegenstander gehad, maar ten slotte toch aan het langste eind getrok ken. Daar R.C.H. korte metten maakte metV.V.G.A. stegen deze Haarlemmers een plaatsje op de ranglijst, terwijl O.V.V.O. weer een stapje dichter bij het kampioenschap kwam door een fraaie no-run overwinning op S.C. Haarlem, die echter beter speelde dan de uitslag zou doen vermoeden. De stand luidt nu: O.V.V.O 10-19 R.C.H. 11- 9 A.B.C10-15 V.V.G.A11- 8 H.H.C10-14 S.C. Haarlem 10- 4 Schoten 10-11 Blauw-Wit... 10- 2 De V.V.G.A. die zonder Pronk en Klaas Bloem naar Heemstede trok. heeft van zijn bezoek aan R.C.H. niet veel plezier beleefd. Wederom faalden de ambtena ren in het veld zo vaak, dat R.C.H. weinig moeite had regelmatig de sco re op te voeren. R.C.H. 0-3-0-0-2-0-0-5-x -= 10 V.V.G.A. 0-0-0-0-0-0-0-0-1 -= 1 Bijzonder spannend was de strijd tussen Schoten en H.H.C. Een aanvan kelijk overwicht van de werpers hield de score drie innings blank, maar toen volgden de honkslagen eikaar op met de regelmaat van de klok. Schoten O-O-O-l-l-l-i-2-o - 6 H.H.C. 0-0-0-0-3-0-3-3-0 - 7 De goede slagploeg van O.V.V.O. heeft een niet onverdienstelijk spelend Haar lem voor zulke problemen gesteld, nat de bezoekers reeds in de tweede in nings met 40 achter kwamen. Drie innings lang wisten zij door goed veld werk de score te beperken tot deze vier punten maar tegen de honkslagen van Hannie Urbanus (4 uit 5 slagbeur ten), was geen kruid gewassen. O.V.V.O. 0-4-0-0-0-2-0-1-x 7 S.C. Haarlem 0-0-0-0-0-0-0-0-0 -- 0 Het Amsterdamse negental dat op Za terdag, 8 Augustus in het Ajax-stadion, de wedstrijd tegen Haarlem zal spelen, is als volgt samengesteld: werper l'r- banus (O.V.V.O.), vanger: Kraal (A.B.C) le honk: Tromp (A.B.C.); 2e honk: Ro- zendaal (O.V.V.O.); korte stop: Mars- land (A.B.C.); 3e honk: Prins (A.iax); I. veld: Bouwens (A.B.C.); m. veld Boers (V.V.G.A.); r. veld: Volkers (A.B.C.); Res.: Hoiting, Meijer, Regeling, Kamp stra en Boersma. Eerste klasse: OVVOSC Haarlem 70 RCHVVGA 10—1, Schoten—HHC 6—7! Overgangsklasse A: Ajax—TIW 4-7. HCKTYBB 13—2, Schoten 2—HHC 2 28, SpartaDWS 103. Overgangsklasse b: EHS—Ajax 2 21 10, EDO—HFC Haarlem S—14. The CatchersKennemerland 84, WGA 2 —DOS 4—11. Bonaire. Paramaribo naar Amsterdam, 3*7 op 4i0 mijl Z.W. vanScilly. Indrapoera Djakarta naar Rotterdam. 27 op 180 mijl O. van het lVi-graadskanaal. Johan van Oidenbamevelt, Djakarta naar Amsterdam, passeerde 28 Ouessant. Nieuw Amsterdam, N. York naar Rotter dam, 27 op 570 mijl W. van Scilly. Noordam 28 van Rotterdam te N. Yorjc. Oranjestad. W. Indië naar Amsterdam pas seerde 27 Oporto. Ryndam, N.-York naar Rotterdam', 27 op 180 mijl Z. van Kaap Sable. Sibajak, Wellington naar Surabaja, paf seerde 28 Brisbane. Somersetshire, Djakarta naar Amsterdam, passeerde 25 Minic'oy. Vcendam, Rotterdam naar N. York 27 op 330- mijl W, „van Scj.11^. Waterman. Amsterdam naar (caapsfaa, seerde 27 Lissabon; Westerdam, 28 van N. York te Rotterdam Koningin Juliana is hedenochtend om half zeven op het Gare du Nord te Parijs aangekomen. Zij .werd ontvangen door dis Nederlandse ambassadeur, mr C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Ooster hout, bij wie Zij tot morgenochtend za' blijven. Zij zal zich daarna per trein naai Orange begeven- Volgens het C.B.U. voor de Statistiek bleef liet prtisInde^Bijferd^ landbouw producten (basis 949, oO is ion) in Juni. vergeleken met dat m Mei, nairenoeg gelijk, zowel wat het. totaal- eiifer 123 .™e[' 122 in. Juni, als dat dér afzonderlijke groepscjjfers voor ak kerbouw (beide maanden 146) en vee- houdérijproducten (116 in Mei, 115 in juni) betreft. De indexcijfers voor het oogstjaar 1951/'52 (1 Juli—30 Juni) vertonen een voortgaande stijging, waarbij de st\jgin& voor de akkerbouwproducten in de af gelopen jaren zich in sterker mate neen voltrokken dan voor de veeteeltproduc- ten. Het indexcijfer van de belangrijkste productiekosten is in ongeveer gelijke mate toegenomen. '49/'50 '50/'51 '51/'52 Akkerbouwproducten 105 123 137 Veehouderijproducten 101 109 118 Landbouwproducten 102 112 1-2 Productiekosten 107 118 131 (V«n onze correspondent In dezelfde bocht, waar 11 jaar geleden een autobus van de Gouderakse dijk in dc IJssel stortte, welk ongeluk 15 mensenlevens eiste, hcett zich Zaterdag om 5 uur een nieuw drama afgespeeld. De bodewagen van de teer F. v.d. Heuvel uit Gouderak raakte door nog onbekende oorzaak van dc dijk af, reed door liet aan de kant van de weg aangebrachte bek en stortte de 4 meter hoge dijk af in bet water van de Hollandse IJssel. c chauf feur, zijn 12-jarige zoon en 7-jarig dochtertje verdronken, terwijl de li- jarige knecht P. den Ouden uit Ouderkerk a.d. IJssel, die m de laadbak zat. als enige geredde in ernstige toestand naar liet Van lumson Ziekenhuis te Gouda inoest worden overgebracht. Zaterdagavond is de trein tussen Ma- langbong en Warungbandrek ontspoord, nadat een bende van ongeveer dertig tot veertig man de rails had opgebroken. Acht personen werden gedood en tten- 'ailen gewond. De locomotief (één van da pas in Indonesië aangekomen locomo tieven van Krupp) en 3 wagens kantel den en werden vernield. Blijkens inlich tingen van de correspondent van Aneta In Bandung behoorde de bende waar schijnlijk tot de Darul Islam. De Blauwe Doffer Bóvengenoemde vereniging hield een wedvlucht voor jonge duiven vanuit Gilze-Rijen afst. 48 km. Ite prijzen wer den als volgt behaald: D. Bakker 1 14 27 38 82 110; M. Kouwenbergh 2 6 21 25 6a 123 127- J Ballyns 3 57 74 96; A. Ooster holt 4 44 122; B. de Jong 5 59 124; J. Flip- se 7 19 23;C de Hartog 8; H. Schafer 9 32 56 63 86 88 93 100 106 116 132; H. v. d. Steen 10 114; J. Bakker 11; J- Doejaaren 12 42 78; J. Kazenbroot 13 28 101 130; J. Wen teler 15 26 41 92 134; J. Broeders 16; J. van Opynen 17 43 137; J. v- I-eeu- wen-Schrumpf 18 112; E. Sebrechts 20 24 89; A Limborgh 22 36 58 141: J. Christen Sr 29 37 39 52 60 75; P. Wynties 30; F. Claes 3*1 97 104; P- Brouwer 33 102 120 125; T. v. Duivenbode 34 79 117; W. v. Deursen 5 69 107 133; A. de Rouw 40 129- M. Putters Zn 45; gebr. v. Put 46; M. Dries 47; A Broeders 48 53 71 115; H. v. Gogh Co 49 51 113; P. v. Dtest 50 80; H. Brökling 52 72 85 87; J. de Boer 54 105; C. Verlinde 61 66 99 135 R. Sche per Zn 62; A. Nieberg 64; A. v. Put 67 90 111 136; P. Beljaars 68 139; C. Koogje 70; P. Ilmer 73 84 121; F. v. Wijk Co 76 94 119; C. Paardenkooper Co 77; J. Jongste 81 131 140; W. v. d. Sloot Co 83; A- Bröling 91 126; W. Wijnstekers 95; C. Hersbach 98; J. 0«terdevest 103; J. Aret 108; C. Fiipse 109; C. Verboom 113 138 142; A. Hersbach 128. Het ongeval heeft in Ouderkerk en Gouderak grote verslagenheid teweeg ge bracht De echtgenoot van het. slachtoffer is alleen overgebleven- Zij heef tn een slag man en kinderen verloren. De plaats waar het ongeval gebeurde, ligt tussen Kortenoord en Ouderkerk a.d. IJssel waar van slecht zicht geen sprake Is Bode v. d- Heuvel, die 43 jaar oud was. kwam uit de richting Ouderkerk om zich naar zijn woonplaats Gouderak te bege ven. De bodewagen reed van de dijk en bleef nog even rechtop in het water staan. Hiervan maakte de knecht ge bruik om uit de laadbak te komen en op het dak van de auto te klimmen. Hij slaagde er zelfs nog in de hand van het meisjes te grijpen, doch op het zélfde ogenblik kantelde de auto en was hij ge dwongen het kind los te laten. Onmiddellijk werd met reddingspo gingen begonnen, doen toen men d.e ca bine van de auto boven water had. bleek dat deze leeg was. Men is toen direct met dreggen begonnen, doch het duurde tot rond°7 uur eer vader en zoon waren op gehaald. Later op de avond heeft men ook het meisje gevonden De levensgees ten waren reeds lang geweken. Omstreeks half 8 had een kraanwagen uit Ouderkerk a-d. IJssel de wagen weer op het droge gebracht. Men kon toen vaststellen, dat het voorveerblad gebro ken was en een deskundige deelde ons mede, dat het breken van een dergelijk blad de wagen naar een bepaalde kant kan dringen, de wagen wordt daardoor onbestuurbaar. De mogelijkheid is ech ter niet uitgesloten, dat dit blad tijdens de val van de dijk gebroken is. Het 'heeft 74 jaar geduurd, alvorens e mi Mis van Puccini, welke hij opdroeg ran »en vriend onder hiet opschrift: „Mijn meesterwerk, dat ik in 1878 ter ere van de H. Pau'linus, bisschop van Lucca. com poneerde", kon worden uitgevoerd. Dit jeugdwerk van Giacomo Puccini hij schreef het op 20-jari'ge leeftijd werd namelijk eerst enige tijd geleden te O"- oaigo ontdekt. In dezelfde etad heeft nu ook d'e eerste uitvoering van het werk plaatsgevonden. (Van onze correspondent). In de nieuwe Sint Augustinuskerk te Nijmegen droeg Zondagmorgen de pas benoemde provinciaal der Carmelieten pater dr B. Meyer, een H. Mis op tot in tentie van wijlen prof. dr Titus Brands- nta, die tien jaar geleden in het concen- traiekamp Dachau overleed. In zijn pre dicate wees pater Meyer op de marte laarschap van pater Brandsma voor de Nederlandse katholieke pers. Wij mogen zeggen zo sprak de pro vinciaal dat wij als ordebroeders en vrienden van de overledene ons gesticht hebben aan de schoonheid van zijn le venshouding, aan zijn voortdurend stre ven naar 't volmaakte priester zijn. Niet het lijden, maar de liefde, waarmee hij dat lijden overwon was het belangrijk ste in zijnalFven. Niet alleen de vader landse katnolieke pers heeft reden tot dankbaarheid, heel ons katholieke voik kan zich stichten aan het voorbeeld van waarachtig Christelijk leven, dat hij ons "egeven heeft. God danken wij voor het geschenk van deze lijne, vrome mens, die met de hem rijkelijk geschonken ga ven zo heerlijk heeft medegewerkt aldus sprak de pater in zijn preaicatie. ROTTERDAM. Juli. Vette koeien en ossen (naar sehatti*g WD» varkens 516. Totaal 14pri?ieDer kg. vette koeien le soort 2.70 —2.85 2e soort 2.50 2-70. 3e soort 2.20 2.40 varkens (lev. gew.)» resp, 2.18, 2.ib f 15 Vette koeien aanvoer als vorige week. han del kalm prijzen als vorige week. prima's bóven notering, varkens (lev. gew.) aanvoer Iets tuimel', handel kalm, prijzen iets lager, zware moeilijk te plaatsen. K

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2