.Appels der liefde" vragen uw aandacht HOE BESTEL IK MIJN PATROON? De zagende pijnen Tomaten, mooi, smakelijk en gezond ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1952 PAGINA 4 RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN Gemengd gerecht van tomaten en aardappelen men zich in Hollywood getroost om een film zo duur mogelijk te maken. Daar heb je bijvoorbeeld het épos „Ring Solomon's Mines''. (De Mijnen van Koning Salomon), dat binnen af zienbare tijd hier te lande in vertoning komt. Toen Metro Goldwyn Mayer in Februari 1947 de verfilmingsrechten kocht van H. Rider Haggard's span nende roman, belde Sam Zimbalist, de producent, de scenario-schrijfster Helen Deutsch op en zei haar, onmiddellijk met de bewerking van het boek te be ginnen. Aangezien Hollywood het met dn grote lijnen over het algemeen niet zo nauw neemt, maakt het er kennelijk een sport van om zo nauwkeurig mogelijk te zijn met de détails. Dies werden er hele bi bliotheken overhoop gehaald om een vol ledige documentatie over koning Salo mon en zijn mijnen te verzamelen. Twee maal toog het personeel van M. G. M. naar Afrika. Eerst om ter plaatse de technische problemen met betrekking tot de opnamen te bestuderen en daarna om de aankomst van de sterren Deborah Kerr, Stewart Granger en Richard Carl son, de regisseurs Compton Bennett en Andrew Martin en de overige leden van de expeditie voor te bereiden. Sam Zim- baliat, die tijdens de drie jaren van voor bereiding, welke aan de eigenlijke opna men voorafgingen, alles tot in de klein ste bijzonderheden bestudleerde, zorgde ook voor de „hulsvesting". Het transport van de medewerkers over een afstand van 12.800 mijlen naar Afrika was betrekkelijk eenvoudig. Men ging per vliegtuig. Het 'transport over zee van het zware materiaal, dat ruim 30 ton woog, was natuurlijk ingewikkelder. Maar de grootste moeilijkheden begon nen toen in Afrika zelf de 5.000 mijlen moesten worden afgelegd, die het sce nario eiste. De toebereidselen tot hot sa menstellen van de daarvoor nodige sa fari duurden drie maanden. De deelne mers aan de expeditie maakten gebruik van zeven speciaal gebouwde vracht auto's en een sneeuwploeg, die een weg moest banen over het ruim 5.000 meter hoge Kenya-gebergte, dat met eeuwige sneeuw is bedekt: De speciale technico- lorcamera's, de wapens, gereedschappen, de make-up-ariikeleni. de kleding enz. waren verpakt in 51 kisten met een ge wicht van in totaal 9.958 pond. De emulsie van de filmj moest steeds bededen de 24 gr. C worden gehouden en daarom werden tien koelbussen mee genomen, die ieder 3.048 meter f"m cn een paar honderd pond ijs bevatten. Tot het convooi behoorden verder een zie kenwagen, een dokter en twee assisten ten. Vèór het vertrek uit Amerika kreeg ieder lid der expeditie een stuk of tien injecties tegen typhus, gele koorts, cholera enz. En dan waren er nog de moeilijkheden, waarop niemand had gerekend. Men had bijvoorbeeld uitgemaakt, dat 500 inlan ders zouden deelnemen aan een bepaal de scène, In plaats van 500 kwamen eï 1850 opdagen, die allemaal beslist wilden meespelen- Volgens het scenario voerden ze een primitieve oorlogsdans uit, dia diezelfde dag nog was verfilmd. Maar drie dagen later waren diezelfde inlanders nog steeds verwoed aai bet dansen Het zijn niét alléén de filmmensen uit Hollywood, die verre reizen maken- Don- dierdag j.l- ia een filmgroep Van de Duit se Berolina Film, acteurs, actrices en technisch personeel, per vliegtuig van Frankfort naar Bangkok vertrokken, waar de buitenopnamen zullen worden gemaakt voor de Him „Dand des LSchelns". Onder hen. bevindt zich het bekende filmischtpaai- Jan Kiepura en Martha Eggort. De Engelse actrice Hermionc Baddeley f..It always rains on Sunday", „Brigh ton Rock", „No rqom at 'he Inn", „Pass port to FlpaUco" en Quartet") wier fi nanciële moeijijkh'ïden de laatste paar maanden meer bekendheid genoten in de Engelse pers dan haar rollen, heeft plotseling een hele serie aanbiedingen tegelijk gekrjegen: twee nieuwe films, 'n hoorspelserie voor de radio in de aan staande hefst en «cn nieuw toneelstuk „Pagan in the Parlour" (Een helden in de hulskamer). Jn laatstgenoemd stuk zal Miss Baddeley optreden als een ne germeisje- „Ik hoop",, aldus Hermione, „dat die lui van de inkomstenbelasting me genoeg geld laten houden om er zeep voor te kopen, ten einde m'm zwarte make-up af te wassen". Eindelijk gaat een lang gekoesterde wens van Orson Welles in vervulling: boven de stoom van kokend water of bo ven de gasvlam rond te draaien totdat de schil barst. Gaan we de tomaten sto ven. dan kunnen we de schil beter laten zitten omdat de hele vrucht of plakken daarbij beter in hun model blijven. Voor soep, gemengde gerechten en als brood belegsel kunnen de goedkopere rijpe soeptomaatjes dienst doen- Hoe U ze ook gebruikt, voor het torna- tenseizoen geldt: Een gewoonte die er wezen mag Is: een portie tomaat op iedere dag!'! Recepten voor allerlei tomatengerechten vindt U in het vouwblad „Tomaten zijn gezond", te bestellen bij het Voorlich tingsbureau van den Voedingsraad, Ko ninginnegracht 42, Den Haag, per brief kaart, waarop oan de adreszijde 7cent extra aan postzegels geplakt is, 214 kg. aardappelen, 1 kg. tomaten, 100 g. of meer vleeswaren b v, corned heef, gekookte worst of ontbijtspek), zout, pe terselie of dille, boter of margarine. De aardappelen gaarkoken en in stuk ken snijden, het vlees en het groen snip peren, de tomaten in partjes verdelen. Alle bestanddelen dooreen mengen of laag om laag In een vuurvaste schotel overdoen. Een stuk boter of margarine en een scheutje water eraan toevoegen en het geheel door en door warm laten worden- Ragout van tomaten en zóète peper paprika 100 g. gehakt, 250 g- tomaten. 1 groene peper inlet scherp), een teentje knof look of een uitje, 114 dl (bijna 1 kopje) water, ongeveer 20 g. (2 eetlepels) bloem of maïzena, zout. De peper doorsnijden, van het zaad en de zaadlijsten ontdoen en klein snijden evenals de tomaten. De knoflook of ui snipperen en met het gehakt in de bo ter of margarine zachtjes bruin bakken. ondeT af en toe roeren. De groenten erbij doen en het gerecht in de gesloten pan 5 minuten verwarmen. Een kopje water toevoegen en de massa binden met aan gemengde bloem of maizena. Tomatensap Rijpe soeptomatcn in stukken snijden en door een zeef wrijven. Het Sap op smaak afmaken met een weinig citroen sap en zout en in glazen of bekers over doen. (Voor een „vollere" smaak een paar theelepeltjes slasaus of mayonnaise door het sap roeren). Peterselie goed fijnsnijden en in ieder glas een beetje hiervan op het sap strooi en. Een uitgave van het Voorlichtingsbu reau van den Voedingsraad (Koninginne gracht 42, Den Haag), die wij onze leze ressen onder de aandacht brengen .is h'et foldertje: „Lekkernijen voor de huise lijke feestjes", een titel, die voor zieh zelf spreekt. Het foldertje, waarin men verschillen de recepten alsmede een beschrijving van do wijze waarop men gebak kan versie ren.. aantrott. js tegen de prijs van 10 cent op bovengenoemd adres t« De „liefdesappel", zoals de tomaat ook wel wordt genoemd, behoort tot hetzelf de plantengeslacht als de aardappel en evenals in het begin de eetbaarheid van de laatste betwijfeld werd, zo meende men aanvankelijk ook dat de mooie rode „appel der liefde" vergiftigd zou zijn. Later veranderde men in zover van me ning, dat in de romantische vorige eeuw •nn de vrucht een „min-opwekkende" werking werd toegeschreven. Nu weten we zeker dat het eerste niet waar is en houden ons zelf voor dat het tweede on juist moet zijn. Nuchter als wij zijn, vinden wij de tomaat alleen maar mooi, lekker en gc- ,zond- En gemakkelijk, omdat zij bij brood cn warme maaltijd smaakt en me nig gerecht dooir haar felle kleur op fleurt cn met haar frisse smaak pittiger maakt. Rauw zowel als gekookt wordt zij door de meesten goed verdragen. Voor degenen, die de schil niet waar deren, kunnen we de tomaten gemak kelijk ontvellen door de vruchten even in heet water te leggen of aan een vork Speelboeken voor kleine jongen», waarin ze naar hartelust kunnen ravotten, C 630 is een Amerikaanse «peelhroek, waarvoor liet best goed wasbarc stevige stof genomen kan worden. Een lenk katoenen of wollen truitje er onder en klaar is Keesje, Het patroon van de broek is ver krijgbaar in leeftijd van 2—3 jaar, 4—3 jaar en 6—7 jaar a 0.50. Benodigde stof 1,251,501,75 van 70 a 80 cm. C 631 is een korte pofbroek, welke van boven aan een band gezet wordt en van onderen met elastiek is afgewerkt. De schouderbanden zijn van voren aan een liartje gezet en sluiten achter met knopen. Hierbij is een eenvoudig biousje met korte mouw en bobbedkraag. Dit patroon is verkrijgbaar in maat 40—50—60 a 0,65. Voor de broek is nodig 0,800,95 1,10 van 70 cm. Voor bet biousje dezelfde hoeveel heid ook van 70 cm. breed. Orson Welles flinks boven) gaat Shake speare's drama Julius Caisar' verfil men, waarbij hijzelf de rol van Marcus Antonius zal spelen. Trevor Howard f rechts boven) krijgt de rol-van Cassius. Kan Alida Valli vbeueden) zich tijdig vrijmaken, dan zal het beroemde trio uit „De Derde Man" in deze film weer zijn verenigd. (Advertentie) Plak aan de adreszijde van een briefkaart, naast en bulten de frankeerzegel het verschuldigde bedrag aan geldige postzegels en zend deze naar ATELIER CROON. BEATRIJSSTRAAT, 4. ROTTERDAM Vermeld aan de andere zijde duidelijk uw naam, adres, woonplaats en maat en nummer van het gewenste model. Plak nooit meer dan f 1— op een kaart, wat meer geplakt wordt is waardeloos. Girostortingen eveneens ten name van Atelier Croon op nummer 271291. Afgehaald elke dag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Behalve 's Zaterdags. van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0-95, f 2.40 en f 8.88. liet hü ec" enkel ogenblik zijn greep schieten. Dat was juist wat jk nodig had. Mijn linkerarm losrukkend, bracht ik met een listige beweging mijn elleboog onder zijn kin cn vóór hij zich daarvan had herstel-I bracht ik hem een korte stoot toe met men rechterarm, die in de buurt van zijn derde vestknoop te land kwam. In ieder geval hij deed zijn werk naar be horen: met een vreemd geluid liet hij mij los en zonk neer in Het gras. Door de mist hoorde ik het geluid van voetstappen..., snelle, zware stam pen, die mij van alle kanten naderden. Een seconde dacht ik er over, weer over het Hek te klimmen en het bos weer on te zoeken. Maar plotseling kwam een soort van boosaardig genoegen in mij on en over de liggende gestalte op de gro^d heenspringend, snelde ik vooruit de mist in. De bewakers, die zeer dichtbij moes ten zijn, hoorden mij blijkbaar, want van beide kanten kwam hees geschreeuw van daar gaat hij!, kijk uit, daar! en ande re welgemeende raadgevingen. Het was een vreemde sensatie, zo hard door de mist te lopen met het gevoel ieder ogenblik tegen de monding van een geladen karabijn te kunnen stoten. Het enige, wat mij aanwijzing kon geven over de richting, was de helling van de grond. Ik wist, dat ik op de goede weg was, zolang ik de heuvel op bleef gaan, want het grote, rotsoverzaaidc heuvelgevaarte van Norin Hessary lag recht voor mij uit en daar moest ik over heen om de Walkham- Vallei te bereiken. En ik ging voort, terwijl de grond al hoger cn hoger rees, tot tenslotte het voch tige. gladde gras plaats maakte voor een woestenij van rotsblokken en heide. Tk bereikte do top en ofschoon de mist Tij alle uitzicht belette, wist ik, dat recht be neden mij de bossen lagen, terwijl slechts ongeveer een mijl van 'n steil afdalende heuvel mij van hun aangename veiligheid Scheidde. Ondanks de koude en de vochtigheid en de honger, die mij sterk begon te kwellen, vatte ik weer meer moed. Wanneer het geluk mij dienstig is, beeft dat altijd als een soort van opwekkend middel op mij gewerkt en buitengewoon gelukkig was ik thans stellig geweest. Wanneer nu nog het weer opklaarden en mij gelegenhe'd gaf weer droog te worden, zou het nood lot mij zo moei behandeld hebben, als een ontsnapte gevangene maar had kunnen verlangen, Ik stak bot plateau ovèr, voorzichtig, want de grond was vol kleine kuilen en geulen en ikverlangde allerminst mijn enkel te verstuiken, en begon de andere helling af te dalen. Beneden mij, naar rechts, was een flauwe lichtschijn zicht baar, Ik meende, dat dit het dorp Meri- vaie, aan de weg naar Tavistock, was en daar' ik er niet °P gesteld was, misbruik te maken van de eenvoudige gastvrijheid, die mij hier het cachot verlenen zou, boog ik wat meer jn de tegenovergestelde rich ting. Tenslotte, nadat ik ongeveer twin tig minuten gedaald was, begon ik 't zacht geruis van stromend water te ver neme" en enkele stappen verder brachten mij i de oever van d« Walkbam. (Wordt vervol.' i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4