De aarde, somberste weer- van de hemel glans Kleinkinderen tonen OPA's collecties Salland gaat Oogstfeest vieren K.L.M boordmecano's in het zilver DE VOLMAAKTE MISDAAD i 0^3 Ctogubiub r Boeiende roman van Carlo Coccioh r wereldprogramma Kort verhaal Bezoek aan Bibelonie" Het weer ivas niet best de lucht Steigerend paard doodt voerman &ATERDAG 2 AUGUSTUS 1952 PAGINA 8 Andere afmetingen Vele eeuwen oud „Religieuze confectie Dwalenden belangrijker dan dwaling Lempereur vertedert moederharten Wereldlijke en geestelijke overheid „bekampen elkaar in Raalte Uitbundig, maar verantwoord Nieuwe cabaretcomedie van Wint Kan ROEMENIë WERFT SPIONNEN Hl* Zandstorm in 't Noorden Van de man op de grond nu de man ill met meer dan düizend medewerkers. Straaljagers, Straalbommenwerpers, the Sky- blazers, Prins Cantacuzene, Hans Walti, Massa- Défilé's, Massa-parachute-sprongen. AANVANG 3 UUR .J SCHEEF VAARTBEWEGING NIEUWE WATERWEG H.H. WIJDINGEN OVERSCHOT IN E.B.U. In Juli circa f 145 millioen i weer DE roman Hemel en Aarde van Carlo Coccioli (een uitgave van „De Fon tein" te Utrecht en van „Sheed Ward" te Antwerpen) is een boek dat om verschillende redenen een aandach tige bestudering verdient. Op de eerste plaats natuurlijk zyn lit teraire belangrijkheid. Litterair behoort de roman tot een genre, dat in de ogen van velen maar geringe genade kan vin den, omdat zij moeite hebben om er in te ontdekken wat in de door hen gewoon lijk zo hoog vereerde „vertelkunst" als het ware te grijp ligt: het z.g. „levens echte". Nu is „levensecht een term, welke met buitengewone voorzichtigheid toe gepast moet worden, want we hebben allemaal «lechts een eigen zeer begrensd segment van inzicht in „levensechtheid en „werkelijkheid" tot onze beschikking; en herhaaldelijk gebeurt het, dat zaken of mensen voor ons inzicht niet te be oordelen afmetingen bezitten. Dat de „levensechtheid" het gemak kelijkst wordt voorbehouden aan ge stalten uit de vertelkunst is begrijpe lijk, omdat die gestalten meestal wel passen binnen de afmetingen van de bekende grote hoop. Ik zeg dat zon der geringschatting, want het is bui- gewoon lastig om zijn figuren op kunstzinnige wijze binnen de afmetin gen der grote hoop te houden. In het genre romanliteratuur, waartoe ook Coccioli's boek behoort, zijn de af metingen anders. In die literatuur wor den geen gestalten getekend; er wordt dus niét geprobeerd om een zo zuiver mogelijke herhaling te geven van bestaande en bekende voorbeelden. Er worden gestalten geschapen; men sen met een eigen fysionomie en een eigen levenswet. De schrijver in dat genre voelt zich volledig auto noom, noch aan stilistische noch aan compositorische overlevering verbonden, terwijl hy ook algehele vrijheid opeist voor zijn interpretatie van het mense lijke. De gestalten uit die literatuur zal men op het gewone vlak van het leven nim mer ontmoeten, men ontmoet ze slechts op het vlak van de algemene werkelijk heid van het menselijke en deze wer kelijkheid nog wel geïnterpreteerd door de schrijver. Dit maakt, reeds van zuiver litterair standpunt bezien, dat soort ro mankunst zo buitengewoon belangwek kend en belangrijk want men zal wel begrijpen, dat dit niveau der romankunst niet kan worden betreden met enkel be schikking over fantasie en verfijnde woordkunst. Een Lodewijk van Deyssel b.v. moet op een dergelijk niveau nood zakelijk falen. MEN noemt in de verbeeldingslitera tuur dat soort graag; de moderne romankunst. Maar al vele genera- ies lan0, wórden er, door afzonderlijke igu'ren, op een dergelijke wijze, romans geschreven. Het is iets, dat al yele eeu- ven oud is, ook de Grieks-klassieke tra- •isehe dramaturgie is er onder te reke- len Daar Coccioli een romanschryver in het hierboven genoemde genre is, moet men er dus rekening mee houden in zyn boek menselijke gestalten te zullen zien in andere proporties dan de gewende, de levensechtheid van zijn gestalten is consequent ook van een andere orde, de orde namelijk van Cocciolis interpretatie der algemeen-menselijke werkelijkheid. Wie de maten der alledaagse levensecht heid aanlegt moet met de figuren uit Hemel en Aarde" herhaaldelijk over hoop komen te liggen. Er is namelijk onmiddellijk te ontdekken op welke rib ben en botten Coccioli de huid van zyn figuren spant; of met andere woorden: de bestaansconstructies der gestalten zyn met een bepaalde opzettelijkheid bedacht. Ik zal proberen dat reeds aan het licht te brengen door een samenvatting van het verhaal. f Don Ardito, een jonge priester behept met de priesterlijke extrava gantie om niet te zeggen hysterie, welke sinds Bernanos' priesters (ver wrongen interpretaties van Dostoiev sky's staretzen en van de pastoor van Ars) in de mode zijn is kapelaan bij een pastoor, die een typisch meng sel is van vaderlijkheid en liberale spiritualiteit (als litteraire figuur even eens overbekend). De kapelaan^ziet alles ten prooi aan de satan en hij be kent zijn pastoor, dat hij vreest in diens parochie verloren te zullen gaan; het hele christelijke leven is volgens Carlo Coccioli don Ardito vermalen tot gewoonten en vormen zonder zin, wat de beste overwinning van Satan op Christus is: we zijn er zelfs in geslaagd de „dwaas heid van Christus" een coupe te geven, welke haar geschikt maakt om als re ligieus confectie-colbertje dienst te doen. De pastoor weet gedaan te krijgen, dat zyn geestelijk overspannen kape laan naar een bergdorpje wordt ge stuurd, waar hij als zelfstandig herder de duivel uit zijn parochie kan jagen: want nog altijd ziet don Ardito alles slechts in het teken van de duivel. Hij krijgt een deel van het dorp (dat dood arm is) tegen hem, ofschoon vele een- voudigen van hart hem als een „hei lige" vereren. De toestand spitst zich toe, wanneer een der dorpsmeisjes meent verschijningen van Maria gezien te hebben; volgens Coccioli's beschrij ving hebben we hier met een duidelijk geval van hysterie te doen. Don Ardito gelooft in de verschij ning en in het voorspelde wonder; het wonder blijft aanvankelijk uit en de priester wordt bedolven onder de spot van het volk. Op het moment echter van zijn diepste vernedering en mis lukking gebeurt toch. in alle stilte, het wonder. Don Ardito's eer is gered, maar hij vlucht. NA de debacle in het dorp verschijnt Don Ardito plotseling als 'n brillant geleerde en letterkundige, 'n wereld se priesterfiguur, die zyn wereldsheid met voldoende ascese weet te kruiden om een Êewaai'deerde society-man te worden, ■on Ardito heeft de religieuze gevoels- overspanning opgegeven terwille.van n meer rationele godsdienstbeheersing; hy is studentenleider, houdt toespraken welke tegen de fascistische regering ge richt zyn maar in het zielelcven weet hij niet te leiden. Een meisje loopt weg met een vriend en don Ardito erkent zijn mislukking. Hij geeft alles op, komt terug in het bergdorp waar hij pastoor was, offert zijn leven voor een kleine groep verzetstrijders en sterft gemin acht. De intenties der hierboven geschetste bestaansconstructies zijn duidelijk. Dê vraag is nu door welke algemene levens werkelijkheid Coccioli die constructies heeft willen vullen? En dan lijkt mij, dat dit is: de volledige en benauwende ver geefsheid van de vlucht. De mens bevindt zich in een kuil, waar eigenlijk geen red ding uit mogelijk is, zelfs ondanks de verlossing (ik schets hier nu de levens werkelijkheid, zoals Coccioli deze volgens mij ziet). De kuil is de dodende betrekkelijkheid van de mens. De mees ten nemen er vadsig genoegen mee in de kuil te zijn, ze voelen zich vetjes geluk kig, hetzij in een verveelde godsdienstige hetzij in een even verveelde ongodsdien stige practyk. Anderen, zoals don Ardito. proheren er vergeefs aan te ontsnappen, aanvan kelijk in wilde verontrusting of woede, later door negatie of door een vernieti gende intellectuele doorschouwing van de kuil maar tenslotte zetten zij zich biddend neer en laten God met zich doen. Sommigen, zoals Alberto Ortognati voe len, lijdend, in hun ledematen een wet, die hun verhindert de kuil te verlaten; het leed groeit tot het ondraaglijke, wan neer zij beseffen, dat de kuil zich tot in eeuwigheid voortzet, maar dan in de ge daante van een verloren gaan van de mens in Gods absoluutheid en de wan hoop doet hen zich de loop van een revolver tegen het voorhoofd plaatsen. Ook zijn er, zoals de priesters der armen, die vergeten in de kuil te zijn en zich alleen maar beijveren om de ellendigsten te verzorgen. Maar wat we ook doen: de vlucht blijft vergeefs! De aarde is de meest beknellende en benauwende weer glans van de hemel, welke te denken is. Of een dergelijke gedachtengang nog christelijk is? Daar gaat het niet om. Coccioli ziet dit aan voor de hogere christelijke levens-w erkelykheid, en in dat opzicht is misschien van belang de laatste zin van het eerste hoofdstuk, waarin de verhaler de dood van don Ardito verhaalt en zegt: „(ik) begon te spreken, met luider stem, terwijl het licht van de nieuwe dag de eerste zonder hem langzaam de kamer vulde". Gelooft Coccioli, dat eerst de christelijke werkelijkheid moet sterven, voordat de dag een nieuwe w e r k e- lhkheid weer met licht kan vullen? DICK OUWENDIJK. HOE mooi en elegant sommige mannequins ook zijn, ze hebben nooit het succes, dat de kinder-mannequins ten deel valt. Vooral dreumesen van een jaar of vier worden toegejuicht als die kleintjes doodernstig op de estrade wandelen en haar jurkjes tussen duim en vinger nemen om een buiginkje te maken, dan is het publiek vertederd. Geen moeder kan daar weerstand aan bieden, al zou ze zelf nooit willen, dat haar eigen kinderen aan een mode show deelnamen. De heer Lempereur is, ondanks zijn naam, niet de keizer maar de koning van de Paryse kinder- en jongemeisjesconfectie. Hy heeft, hoewel zelf nog jong, een hele reeks kleinkinderen, die tweemaal in het jaar voor mannequin spelen om hun grootvaders creaties te laten bewonderen. De jongste van de kleinkinderen, een hummel van jaar of drie, Raalte, het centrum van Salland, is ook een middelpunt van een grote agrarische bedrijvigheid. Een zeer druk bezochte landbouwschool en landbouvv- huishoudschool zyn de beste bewijzen van een vruchtbare omgeving, die wordt bewerkt door de Sallandse boer, die een toonbeeld is van werklust en 'n vech ter voor het behoud van tradities. Een van deze tradities is het vorig jaar in ere herstelde oogstfeest „stöp- pelhaene". Wanneer over enige dagen de ge rijpte rogge wordt binnengehaald, la ten de boeren in Salland de laatste garst rogge (zes schoven) op het land staan voor het feest van de „stüppel- haene". Dit festijn van de oogst wordt dit jaar Donderdag 21 Augustus a.s. be gonnen met een plechtige H. Mjs van dankbaarheid voor het welslagen van de oogst. Tijdens dit dankoffer zullen de boeren hun offergaven producten van hun bedrijven aanbieden. Na d eze H. Mis zal burgemeester A. J. Ganzeboom het feest, dat drie dagen zal duren, officieel openen. Evenals in vroeger eeuwen, toen met oogstfeesten en jaarmarkten de kooplieden van allerlei slag op straat en in kramen hun waren aanboden, staan ook nu handel en ambacht met hun waren en producten op straat. Deze markt, die „stöppelhaene"-markt is gedoopt, zal op attractieve wijze wor den aangekleed. 's Middags om half twee begint bij het A.B.T.B.-gebouw de grote oogstop- tocht. Op het eindpunt van de optocht de Markt zal het goudgele graan uit de halmen worden gedorst en worden aangeboden aan de geestelijke over heid van Kaalte, waarmede tot uitdruk king wordt gebracht de onderhouds plicht van de burgerij voor haar gees telijkheid. Ook zal er een dorswedstrijd worden gehouden. Evenals vorig jaar zullen ook thans weer de katholieke en protestantse geestelijken en burgemeester Ganze boom elkaar in vreedzame strijd op de dorsvloer bekampen om de beste pres tatie met de ouderwetse Sallandse dors- stokken. Dan begint het festyn pas goed. Kin derfeesten, concerten en sportwedstrij den zijn enkele van de vele attracties, die worden gehouden. Op de laatste avond zal tot besluit een groep van zeventig Ambonezen met muziek worden ingehaald, waarna dit gezelschap op de Markt van het fees tende Raalte het publiek zal boeien met zijn muziek en inlandse oogstdan- sen. Gedurende deze dagen is er verder nog een show van vogels, bloemen en planten te bewonderen, terwijl er ook een expositie zal zijn van oude plat telandsgebruiksvoorwerpen. Een feestelijke verlichting zal tegen het vallen van de avond het aanzien van het oude Raalte omtoveren tot een sprookjesdorp. Zo zullen de Raaltenaren eensgezind drie dagen lang uitbundig, maar verant woord feest vieren, om hun dank tot uiting te brengen voor de vruchten der aarde, die onder Gods Zegen weer mochten worden geoogst. We spelen niet meer schooltje noch treintje en ook komt er geen rechtsgeding aan te pas, maar dit keer geeft het ABC- Cabaret een paspoort uit voor Bibelonië vlak achter de Bibelebontse berg en daar mee is de opvoering, welke weer als voor heen in de Haagse Diligentia van wal is gestoken, teruggekeerd op de beproefde paden van het doodgewone cabaret, waarin enkel het imaginaire Bibeion dienst doet als een niet erg secuur plakmiddel tussen de diverse teksten, o.a. van Annie Schmidt, Viruly, Rekers en Carmiggelt, die in hoofdzaak bedoelen de spot te drijven met onze vaderlandse (on)hebbelijkheden. Dat Wim Kan er het zijne toe doet om vooral de politiek van binnen en van over onze grenzen in het zonnetje te zetten, behoeft geen betoog, evenmin dat er aan zijn soms te nadrukkelijk en te veel in her haling tredende grappen een geaccentueerd links kantje zit. Overigens een aannemelijk programma, door vele geestige invallen gekruid en veelal ook met artistiek cachet voor het voetlicht gebracht. Bijzonder attractief leek ons de paraphrase van het sprookje van Klein Duimpje, de Schrijvers.van In gezonden Stukken" en de „Zilveren Feest cantate", waarvan Corry Vonk een glans nummer maakte. Ook de tweede finale deed het buitengewoon goed. dank zij he geroutineerde spel van Pam Hen- nings, Teddy en Henk Soholten, Piet van der Meulen, Lucy Mol, Joop Viser en Rijk de Gooyer. Aan het slot der première van gisteren de gebruikelijke bloemenhulde. L. H. Volgens het Joegoslavische blad „Poll- tika" heeft de Roemeense veiligheids dienst de laatste dagen de rangen der ambtenaren gezuiverd van buitenlanders. De ontslagenen hebben geen recht op ander werk en mogen het land niet ver laten. Volgens het blad zou men druk op deze vreemdelingen uitoefenen om hen voor de inlichtingendienst te laten wer ken. Door dit te doen zouden zij het Roe meense staatsburgerschap kunnen verkrij gen. SsiSfflJiilsSiSSS opende de collectie. Ze stapte zo op haar gemak rond, dat ze, toen haar na de vijfde jurk gevraagd werd zich eens om te draaien, verontwaardigd haar tong uitstak! Grote verlegenheid van de familie Lempereur, behalve van de jongste telg, die zich verder niet om het publiek bekommerde en kalmpjes doorliep. Na dit intermezzo volgde de ene jurk na de andere, alle eenvoudig en smaakvol. Voor heel kleine meisjes is de mode haast klassiek geworden. Een strak lijfje, waar ingerimpeld een rokje is aangezet. Soms bestaat dit rokje slechts uit drie stroken. By anderen vormen smalle ge borduurde galons een soort van schouderstuk. Ook werd zulk galon wel op de rokjes gezet, maar dan natuurlijk niet op het lyfje. Op jurkjes voor meisjes van zeven of acht jaar was in de lengte een wit galon genaaid, terwijl weer ouderen jurkjes hadden, waar het wijde rokje op de heupen was aangezet onder een paar rijen wit galon. Al de kinder- en meisjes-japonnetjes vallen in klokrok uit, wat stellig het meest practisch is. De betrekkelijk ruime mantels voor oudere meisjes konden met of zonder ceintuur worden gedragen. De jurkjes voor de kleintjes hadden alle een omliggend kraagje, terwijl bij de jongemeisjesjaponnetjes ook opstaande kraagjes werden aangetroffen. Een confectie-collectie van eenvoudige smaakvolle modellen, die er in alle opzichten zijn mag. DINY K-W. Gistermiddag is een vrij zware onweers bui van Westelijke en Zuidelijke richtin gen via het midden naar het Noordwesten over ons land getrokken. Omstreeks, twee uur meldde het vliegveld Eelde een he vige onweersbui met windstoten van 21 meter per seconde, voorafgegaan door een zandstorm. Reeds eerder waren bij het K.N.M.I. meldingen van onweersbuien bo ven het Zuiden en Westen van ons land binnengekomen. Omstreeks vijf uur ontlastte zich boven de bossen tussen Driebergen en Zeist eeiï hagelbui, waarbij volgens de meningen van enkele personen hagelkeien vielen van 1 cm in doorsnee. De bui trok langzaam in de richting Zwolle. Ook boven Amers foort ontlastte zich een onweersbui, doch hier viel geen hagel van betekenis. Wel veroorzaakte het vele regenwater een be lemmering voor het verkeer nabij de Vlas akkers. Kassa's open 12 uur. Prijzen 11.— lot f 7,50. Staanpi. voor kinderen en mil. ben. de rang van onderoll. 50 cent. Non-Stop diensten HTM Bus Y (Holl. Spoorstation) Delftse tram (Rijsw.pl.) Beide naar de remise DeHtweg t/o Vlieg veld. Ruime stalling voor auto's, motoren en rijwielen. Y PETER MOORHEAD REISDE al sinds jaren in speelgoedartikelen. Hij zou er misschien een aardig salaris plus provisie mee hebben verdiend op den duur, indien hij nu juist niet voor zijn schoonvader reisde. John Smith was een nurkse, achterdochtige en gierige man, die een ander niets gunde, laat staan zijn schoonzoon, wie hij nog steeds verweet, dat hij hem met allerlei slimmigheidjes zijn enige dochtc afhandig had gemaakt. Zijn schoonvader hield hem kort en zou de laatste zijn, om zijn zwoegen te waar deren. Zwoegen was het, wat Peter Moorhead deed. Met twee zware koffers toog hij er elke ochtend op uit, was het niet van Londen, waar het fabriekje van zijn schoonvader stond, dan van de een of andere stad uit, waar hij de nacht had doorgebracht, om de volgende dag weer ettelijke honderden kilometers te reizen of uren te sjouwen om een paar schamele orders te noteren. Hij was een goed verkoper, Peter Moor head. Maar de artikelen uit het fabriek je van zijn schoonvader waren slecht ge maakt en getuigden bovendien van wei nig verbeeldingskracht. Als Peter Moor head kon doen, wat hij wilde.... Hij hield als zoveel getrouwde mannen zonder kroost veel van kinderen. En hij beweerde zelfs, een heel wat betere vader te kunnen zijn dan de meeste vaders waren. Hij begreep de kinderziel en hij kon met een kind spelen als een kind. Zo'n kind was een modern kind, met heel andere opvattingen en verlangens dan een kind uit de jeugd van zijn schoonvader, argumenteerde hij vaak en het was nu eenmaal onmogelijk, in deze tijd nog speelgoed aan de man te bren gen, hetwelk vijftig jaar geleden in trek was. Kijk met Kerstmis naar de etalages, zei hij vaak tot zijn schoonvader en zijn vrouw, het moderne kind wil technisch speelgoed, liefst straalvliegtuigen cn tanks en zelfs vliegende schotels of een klein televisietoestel voor kindergebruik. Helaas, hij merkte dan telkens, zelfs zijn vrouw tegen te hebben- Dit verdroot hem nog meer dan het hopeloze ge sjouw met de zware koffers en de lange, vermoeiende treinreizen door good, old Engeland, dat voor hem wel oud, maar r.iet goed was en., veel te groot. Het ging nu al jaren zo en Peter Moor head wrokte. Soms, in een eenzame coupé tijdens een lange reis, in een week, waarin hij zowat niets verkocht had, slopen boze gedachten zijn geest binnen. Kon hij zijn schoonvader maar uit de wereld helpenHij wierp die gedach ten telkens ver van zich af. Hoe kon hij, Peter Moorhead, de zachtmoedigheid zelve er zelfs maar over denken, iemand te doden? Hij zag zich als de kleine jon gen met grote, vragende ogen, het vriend je van alle dieren in nood en zowaar zo braaf, dat sommige jongens hem wel eens voor een brave Hendrik uitmaakten. Neen.... Peter Moorhead, zei hy dan, je moest je schamen, heel erg schamen. Na een week, die de slechtste van het jaar was geweest, liep hij met loden schoenen en zware koffers naar huis, we tend, door de bij hem inwonende oude man allesbehalve welwillend te zullen worden ontvangen. Het zou weer een avond vol mokken en verwijten worden. Toen hij de huiskamer betrad, zat daar zijn schoonvader, een sarcastisch lachje op zijn gezicht, als altijd- Anne is voor een paar dagen de stad uitgegaan, zei hij. Ik heb vanmiddag al gegeten. Je zult zelf iets klaar moeten maken. Peter Moorhead wilde naar de keuken gaan, maar moest eerst rapport uit brengen. Er steeg een steeds groter wor dende bitterheid in hem op. Daar zat die oude man, die hem het leven vergalde en als een nietsnut behandelde, bijna op, doch vol energie nog, om het leven van een ander mens te verzuren. Naast hem stond een flesje uit de apotheek. Ja, zei zijn schoonvader, de dokter heeft 'me dit vanmiddag voorgeschreven. Ik moet het straks innemen, help het me herinneren, dan doe je tenminste iets- In de keuken zag Peter Moorhead op een plank een ander apothekersflesje staan. Het bevatte een poetsmiddel, door zijn vrouw kort geleden.gekocht, omdat het bijzondere eigenschappen zou bezit ten. om antiek zilver goed te houden. Hij las de vreemde naam „antifix Daaronder stonden heel klein gedrukt enkele regels: de inhoud van dit flesje is vergiftig. Men wachte zich voor in wendig gebruik! Peter Moorhead zette het flesje in een hoek. Gedachten uit de trein welden in hem op. Hij probeerde ze te Y_erar j Mapr een luid gesnork uit de huiskamc herinnerde hem telkens aan de man die zijn leven en dat van zyn vrouw ver galde. Opeens deed hij een greep naar het flesje. Als hij het met dat andere vér- wisselde? Indien de oude er aan dood ging, zou niemand ooit weten, hoe dit gekomen was. Niemand wist ook, dat hij in huis was geweest. Hij zou zo gauw mogelijk weer op de trein stappen. Nie mand zou tegen hem kunnen getuigen. De werkster bevond zich niet in huis Peter Moorhead, de afgebeulde reiziger in speelgoederen in het grote Londen, dacht aan dat kleine Petertje Moorhead ergens in een landelijk stadje. En hij zette het flesje weer weg.... Had hij het maar aan stukken gegooid.Maar telkens weer kwam de stem terug, die hem toefluisterde, hoe alles heel anders zou worden. Wat betekende het eigen lijk, de levensduur van een zure, oude man enkele jaren te verkorten? Hij deed er zelfs een goede daad mee, tegenover zijn vrouw en tegenover zichzelf.... Hij keek de huiskamer in. Zijn schoon vader sliep nog. Ik zal net doen, a1®0* ik het ruilen wil, zei Peter Moorhead ot zichzelf. Dat is misschien een voldoening. Het zal me van dat andere afhouden. O. alleen al het denkbeeld, dat de oude er niet meer zou zijn. Ik zal doen alsof ik de volmaakte misdaad wil plegen, hield Peter Moorhead zichzelf voor. Hij trok handschoenen aan en verwisselde de flesjes. Snakkend naar adem, met een kloppend hart, bleef hij in de keuken staan. De kleine Peter Moorhead met de grote vraagogen en zijn dierenliefde vermaan de hem. zichzelf niet in verzoeking brengen. Peter Moorhead maakte de groins e, stille strijd van zijn leven door en 1 zette het flesje met het g'ft'Sc P° del weer in de keukenkast. Kort da na hoorde hij, dat zijn schoonvader k,ier werd. Neem je drankje in. riep hij. Een diepe zucht van verHchtm„. Toen hij gegeten had. een paar ijlings gebakken eieren met spek. ging hij weer naar de huiskamer. Zijn schoonvader had het drankje mg,00?!11?"' Een 2r°te lepel lag op de grond. Maar. wat za2 hij? IIin»en die armen werkelijk zo slap? Was het "natuurlijk, dat het hoofd naar om laag hing? Leek het niet. of zijn schoon vader elk ogenblik uit de leunstoel kon wegglijden, krachteloos? Was dat witte gezicht niet dat van een dode? Opeens rinkelde de telefoon. Hij aar zelde, de hoorn op te ngmen. De telefoon bleef rinkelen. Hy nam hem te langen leste op» Hier is de apotheek MacPherson, zei een gejaagde stem. Dat drankje! Het is een vergissing! Een sterk vergif.... Elke dosis dodelijk.... Peter Moorhead liet de hoorn uit zijn hand vallen en zakte snikkend op de vloer. VIVIAN VAUGHAN. (Van onze correspondent) In de nog jonge luchtvaartgeschiedenis is vijfentwintig jaar een lange tijd en dus voldoende reden om een zilveren jubileum bijzonder feestelijk te vieren. Het corps boordwerktuigkundigen der K.L.M. dacht er ook zo over. Daar komt nog bij, dat door insiders over de ge hele wereld graag erkend wordt, dat de K.L.M. over het beste corps boordme- schappijen. Bij de moderne vliegerij is de boordmecano langzamerhand e\en on misbaar als de piloot zelf. In de cockpit zit hij letterlijk naast hem; een plaats, die eveneens in figuurlijke zin de ver houding vrij aardig weergeeft. Verge lijkt men het besturen van een auto met dat van een vliegtuig, dan houdt de piloot zijn handen aan het stuur, terwijl de boordmecano het gaspedaal intrapt. In een auto zou deze situatie onbehaaglijk zijn, in een vliegtuig is doelmatig en noodzakelijk. De festiviteiten werden gistermiddag geopend met een byeenkomst in één van de cantines op Schiphol. Dr Plesman opende de rij van naar schatting tien sprekers. Uitvoerig sprak de directeur der K.L.M. over de ontwikkeling in de werkzaamheden van de boordwerktuig kundige. Vroeger was hij de man, die tijdens de vlucht liefst móest slapen,, om pas op de grond zyn taak te beginnen. Het nakijken en eventueel repareren van de motoren bij een tussenlanding geschiedde voor de oorlog door eigen Gedurende de maand Juli zijn in dc Nieuwe Waterweg aangekomen 1622- zee schepen met een inhoud van 2.447.7)29 netto teg. tons. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam (met Inbegrip van Pernis en Vondelingen plaat) 1300, Schiedam 31. Vlaardingen 77, Maassluis 33. Hoek van Holland 66. Dordrecht 72. Zwijndrecht 8. Capelle a. d. IJssel 6 en overige havens 29. Gedurende dezelfde maand van vorig jaar kwamen in de Nieuwe Waterweg binnen 1429 schepen met éen inhoud van 2.331.713 netto tons. Schepen Netto reg tons 1932 10.167 16.708.002 1951 8.682 14.122.621 Nu 4 1.486 2.585.381 9 Hierbij inbegrepen 5 bunkerschepen. y//WA'XW,W/,/& mensen. De vliegvelden beschikten niet over de benodigde outillage en het per soneel hiervoor. Het werk was dikwijls zwaar, maar het kweekte een corps, waar wij nu trots op kunnen zyn. De leerschool, die de boordmecano's toen doorliepen, deed hen de moeilijkheden van na de oorlog betrekkelijk snel over- winne--. Spoedig raakten zij gewend aan het moderne en gecompliceerde mate riaal, als Convairs, DC 6's en straks de Super-Constellations. Hun taak is nu veranderd. Van de man op de grond, zijn zij de man tijdens de vlucht gewor den. Dr Plesman prees de kundigheid van zijn mannen. Zo'n compliment heeft waarde, want dr Plesman aarzelt geen moment als er op iemands fouten ge wezen moet worden. „Er zijn teveel jonge mensen, die als zij op een vlieg veld aankomen, tegen het verzamelde grondpersoneel zeggen: „dat en dat nakijken en voor de rest Goede Mid dag". Ik heb graag, dat iedereen in mijn'bedrijf goéd gekleed gaat. Wan neer het echter nodig is moet men zijn jasje uittrekken en zijn overhemd durven vuilmaken". De 39-jarige Haagse groentenhandelaar J. M. werd gisterenmiddag gedood nadat hy een trap van zijn paard had gehad. M. stond omstreeks drie uur in de Pantsierstraat naast zijn met paard be spannen wagen klaar om te vertrekken. Door nog onbekende oorzaak is het paard plotseling geschrokken, waardoor het be gon te steigeren. Het lemoen brak en het paard steigerde in omgekeerde lichting weg. Plots draaide het weer om waarbij het viel, terwijl de voerman ook viel. Ge tuigen menen, dat een deel van het paard op de voerman is terecht geko men Anderen spreken deze lezing tegen. Vast staat in ieder geval, dat M een trap van het paard heeft ge had, toen het zich weer oprichtte. Ten gevolge van deze trap werd M. gedood. Het stoffelijk overschot is naar het zie kenhuis Zuidwal overgebracht. Als geschenk van de parochianen van Achterveld werd. dezer dagen aan Z.H. Exc. mgr. Wilhelmus van Bekkuin, tit. bisschop van Tigien, vicaris apost. van Ruteng een zilveren bisschopsstaf aange boden, vervaardigd door de edelsmeden Brom te Utrecht. Z. H. Exc. rngr W. Mutsaeris, bisschop van 's-Hertogenbosch. zal op Woensdag 6 Augustus a.s. in de kloosterkerk van de Paters Capucijnen te Udenhout dc volgende H. H. Wijdingen toedienen: H. Subdiaconaat aan de eerw. fraters Domitius van Beek. SixUis van Drunen. Ambrosius van Zcetermecr. Ewaldus van Dongen Adelbertus van Raamsd'onk, i Willibrordus van Raalte, Anastatius van Utrecht, Bartholomeus van Eindhoven. Angelicus van Helmond. Livinus van Eindhoven en Marinus van Herpen, van de Orde der Paters Capucijnen. en aan de ecrw. fraters Bdmundais de Hart. Mar- tinus Niec.wenhuis. Antonius Verschuren, Petrus Veen en Amadeus Degenhart, van de Orde der Paters Cistcrciëncers van het klooster Mariënkroon te Nieuwkuijk. H. Priesterschap aan de eerw. fraters Calixtus van Nijmegen. Ladislaus van NisteLrode. Gratianus van Rotterdam, Crescentianus van Enter, Leontius van Aarle-Rixtel, Amantius van Gilze. Ange linas van Loon op Zand, Aloysius van Teteringen, Pancratius van Breda en Fa- cundus van Amsterdam, van de Orde der Paters Capucijnen. De Nederlamlsche Bank deelt mede. dat blijkens de voorlopige gegevens het surplus t an Nederland in de Euro pese Betalingsunie over de maand Jul' 1953 circa 145 millioen heeft belo pen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 8