Om de VEILIGHEID in het Verre Oosten Bouw van anti-communistisch bolwerk, Amerika's doel Helft van de Wereldbevolking analphabeet Vakbonden als kapitalisten v Bedrijfsraden met sociale bevoegdheden Economische commissies met adviserende taak De Katholiekendag te Berlijn Druk Brits-Egyptisch contact Ernst Krauss vijf-en-zestig jaar GEEN „KOOPAVOND" VOOI ALLE WINKELS? r- De camera op buitenland Besprekingen op hoog niveau onder Honoloeloe's palmen VAN DELFT'S Directeur-generaal Unesco in ons land V.N.-commissie voor Duitse verkiezingen in de doofpot Medezeggenschap in Duitsland Spionnageproces Potsdam m Zware brand in slachterij te Borculo Nieuwe Zweedse protesten te Moskou Naguib emancipeert de vrouw Een leven i?i dienst van de schoonheid Henri't Sas 75 jaar d, «.na. -"pggrrc t° Voorlopig nog wissel vallig zomerweer WOENSRAG 6 AUGUSTUS 1952 PAGINA S H Nieuw én goed! -li K. ONTBIJTKOEK BONN Wie zal de film beheersen Jf Geschenkbonnen Russen gaven geen antwoord De door de V.N. ingestelde en uit ver tegenwoordigers van Brazilië, Neder land, Usland en Pakistan bestaande commissie, die tot laak had te onder zoeken of bet mogelijk zot' zijn in ge heel Duitsland vrije verkiezingen te doen houden, heeft Dinsdagavond te Genèvc officieel bekend gemaakt haar vergaderingen voor onbepaalde tijd te zullen verdagen. PATER DR A. VAN DER WEIJDEN O.E.S.A. Prior-provinciaal van Ned. Augustijnen PASTOOR F. J. BEMELMANS f GERESERVEERDE STEMMING OP FRUITVERKOPINGEN Schade 2i ton Samenwerken met ondernemer MILITAIREN MOGEN VROUW EN KINDEREN MEENEMEN t Dr W. KREUKNIET Economische commissie NIEUW OVERLEG INZAKE KASJMIR PASSAGIERE VAN DE .,VEENDAM" VERDWENEN KNAAPJE VERDRONK IN ZWEMBAD CLARA VIEBIG OVERLEDEN Te HONOLOELOE vergaderen deze week de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Australië en Nieuw-Zeeland om het ge hele Pacific-probleem aan een grondig onderzoek te onderwerpen. Het nog wat verder-strekkende en dieper-gaande 'loei is ongetwijfeld om de vier verdra gen, welke op de Pacific betrekking hebben en in Maart jl. door de Ameri kaanse senaat bekrachtigd werden, te coördineren. Wat weer betekent, dat de Amerikaanse politiek in het Verre Oos- en er op gericht is om Japan zo snel "10gelijk volwaardig in het stelsel van de verdediging van de Pacific m te schakelen. Dat deze poging ondernomen ^'ordt midden in de presidentiële ver kiezingscampagne van de U.S.A., een tijd, waarin gemeenlijk geen grote poli tieke acties worden ondernomen, is wei het gevolg hiervan, dat de republikei nen aan Azië een meer dan normale plaats in hun verkiezingsprogram inge ruimd hebben en de democraten thans willen demonstreren, dat ook zij daad werkelijk hun volle aandacht aan Azië schenken; aan dit werelddeel evenveel belang hechten als aan West-Europa. De vier bovenvermelde verdragen, die tezamen als het ware de grondslag vor men voor de veiligheid van het Ooste lijk halfrond en zoals onlangs in de Senaat werd verklaard ,,de logische af sluiting van de tweede wereldoorlog hitmaken", zijn: 1. Het vredesverdrag met Japan; 2. Het gelijktijdig gesloten veilig heidspact tussen de Verenigde Staten en Japan; 3. Het defensiepact tussen de Ver enigde Staten en de Filippijnen; en 4. De veiligheidsovereenkomst tus sen Australië. Nieuw-Zeeland en de vcrenigde Staten (bekend als de Anzus, jjen complex van de eerste letters van de namen der deelnemende landen). Men kan dit viertal verdragen in 2ekere zin beschouwen als een multila teraal vredesverdrag en drie daarmede ten nauwste samenhangende defensie- Pacten. Het vredesverdrag met Japan Was er op gericht de oorlog in het Verre Oosten te liquideren en Japan volledig in zijn souvereine rechten als onaf hankelijke mogendheid te herstellen. Het verdrag omvat een reeks bepalin gen inzake territoriale bevoegdheden, handel, herstelbetalingen en eigendoms- 90 centwaard rechten (men denke aan de vele om streden „atollen", economisch van geen enkele betekenis, maar uit strategisch oogpunt van het hoogste belang), welke slechts voor één uitleg vatbaar zijn en derhalve het einde betekenen van de tientallen twistpunten, welke tot voor enkele jaren de kiem van een nieuw conflict in zich borgen. ROND DIT pièce de milieu is een drietal, echter losstaande defensie pacten gerangschikt ten einde de veiligheid in het Stille Oceaangebied te vergroten; zij vormen een aanvulling op het vredesverdrag, maar zijn natuurlijk verre van volmaakt, wijl zij slechts een beperkte strekking hebben en daaren- boven vele Aziatische landen, die aan de grootste gevaren blootstaan, tot nu toe geen deel hebben aan de collectieve veiligheid, welke de leden van de Anzus-raad in het gehele Verre Oosten tot stand trachten te brengen. Inderdaad: trachten. Want.de door Washington nagestreefde coördinatie naar een werkelijk eenheidsstelsel za heel wat voeten m de aarde hebben. We gaan daarbij geheel voorbij aan de doel bewuste afzijdigheid van grote Aziati sche landen als India. Indonesië en zij het in mindere mate Pakistan; deze zijn niet bereid een keuze tussen de vrije en de communistische wereld te doen; zij menen, dat zij tussen de twee grote blokken een neutrale derde macht kunnen zijn en blijven. In andere Aziatische landen woedt de strijd tegen de communisten op volle kracht: Indo- China en Burma. Waarschijnlijk heeft men bij de eerste landen bovenal te doen met een nu wel verouderd anti kolonialisme. maar het feit ligt er; en daaraan is momenteel niet te ontkomen. Moeilijkheden zijn er dan nog te over: de antithese zelfs het antagonisme van Amerika en Engeland in Azië, de drang van Frankrijk om in het Pacific-stelsel een belangrijke rol te spelen, maar bovenal de angst van Australië en Nieuw-Zeeland. welke in het verleden soms tot hysterie overging en nu nog allerminst bezworen is. Washington is druk bezig van de grootste militaire, maar ook industriële macht in Azië een anti-communistisch bolwerk te maken. Australië ziet dit met zorgvolle ogen; want als Japan, waarschijnlijk binnen niet al te lange tijd, weer op volle kracht is gekomen, zou het zich wel eens aan de Amerikaanse supervisie kunnen onttrekken en een nieuwe be dreiging voor het Australische wereld deel worden. Dan vermelden we nog niet eens de mogelijkheid, dat Japan onder communistische invloed en heer schappij zou komen, wat het gevaar voor het vrije Australië, dat ook met een zware crisis heeft te kampen, acuut zou maken. .„llr In dit verband heeft men. de mdruk, dat Australië een eigen politiek vol gen nl. de coördinatie, de onver brekelijke verbinding van het Pacific- verdedigingssysteem metdat van de Nnnrrlatlantische gemeenschap, waai- Sfflc via een veel grotere zegging schap van de Commonwealth als zo danig in beide stelsels. Dat zijn zwaar wichtige problemen, welke Honoloeloe veel hoofdbrekens zullen bezorgen, al zal Australië zeker de uiterste krachten inspannen om uit zijn huidige isolement te geraken. (Van onze Amsterdamse redactie). De directeur-generaal van de Unesco, dr Jaime Torres Bodet, vertoeft voor enige tijd in ons land in verhand met de opening van het internationale Unesco Seminar in Woudschoten- Zoals bekend wordt in Woudschoten van 330 Augus tus een Seminar georganiseerd over het thema „de actieve onderwijsmethoden tot wereldburgerschap, speciaal met be trekking tot de beginselen van de uni versele verklaring van de rechten van de mens". Dr J. Torres Bodet is een man, die alle terreinen van de Unesco bestrijkt. In December 1948 volgde hij Huxly op als directeur-generaal van de Unesco, nadat hij in Mexico reeds uitstekend werk had verricht om ftet analphabetisme te be strijden- Ook nu nog is de ontwikkeling van het volk een van zijn geliefde werk zaamheden. Toen hij sprak over de rol die Nederland reeds in feite speelt in het werk van de wereldorganisatie van we tenschap en cultuur, memoreerde hij ook hst sombere feit dat de helft van de wereldbevolking nog tot op de huidige dag totaal geen opvoeding heeft genoten. Daarom kan de Unesco zo dankbaar pro fiteren van de ervaringen in landen als (Van onze correspondent). BONN. Dinsdag. WANNEER de Westduitse vak bonden zich een zodanige machtspositie hebben veroverd, dat zij vaak als een staat in de staat worden beschouwd, dan dan ken zij dit niet in de laatste plaats aan hun hechte financiële positie. Naar schatting hebben de vakbon den, diezijn. samen gesloten in het Westduitse vakverbond, op het ogenblik 'n slordige zestig millioen mark achter de hand, een bedrag, waarmee men menig stakinkje kan unzmgen. En daar er niet veel te staken valt - tot dusver is het steeds maar bii dreigingen geble ven blijft het stamkapitaal ge stadig stijgen. De welhaast zes millioen ge organiseerde arbeiders betalen trouw hun contributie en al richt het vakverbond nog zulke dure instituten in, toch kan 't iedere maand nog een paar mil lioen aan zijn spaar- üuiten toevoegen. Zo komt het, dat de leiders van het ver bond als echte kapi talisten op zoek zijn naar deugdelijke objecten voor be- Weggingen. Tot dat doel heeft het vakverbond enige Hid geleden reeds zijn eigen bank instelling in het leven geroepen Het jongste initiatief, dat de vak bond-financiers hebben genomen, heeft nogal wat opzien en met weinig ontsteltenis gebaard. Zij willen namelijk ook vaste grond op de Duitse filmmarkt gaan zoe ken. Daar ligt een terrein braak, doordat de film-verhuuronderne- ming „National-Film" met e.cn paar daaraan gebonden film-fabrie ken en een slordig aantal bioscopen financieel is ten onder gegaan en daarmee de sterkste positie in de Duitse filmwereld publiek te koop staat. Heel veel gegadigden zijn er niet. want de boedel staat altijd nog'met dertig millioen geprijsd en die legt niet iedereen op tafel. De vakbonden kunnen het. En zij hebben zich tijdens een eigen film congres, dat onlangs in Reckling hausen 'werd gehouden, ook zeer geïnteresseerd getoond. Sedertdien is het een publiek geheim, dat de machtige organisatie op het vinke- touw zit om haar machtssfeer tot in de schijnschone surrogaat wereld van schmink, love en hel dendom uit te strekken. Nu heeft de film-discussie m Recklinghausen 't hoge plan er- Van werd allerwegen geapprecieerd al duidelijk gemaakt dat het vakverbond bij zijn filmplannen niet louter streeft naar een finan cieel happy end. Het ooel ligt ver der. ..Kulturpolitik' staat als een der eerste punten op het program- ma van 't vakverbond geschreven. Daarbij varieert men van zo twij felachtige ambities als inmenging in de schoolkwestie tot zo lofwaar dige als de organisatie van „Fest- spiele" in het hart van de geblaker de Roerstreek. Er IS GEEN TWIJFEL AAN, of de filmplannen spelen een grote rol in het culturele pro gram der vakbonden. ïn het parle ment zijn dan ook teiston>d -tt r kingen losgekomen. De voorzitter van de commissie voor "lm- kweslies de christelijke afgevaar digde dr Vogel, heeft terstond een waarschuwing laten horen tegen Pogingen om.de filmwereld te „po litiseren". Waarheen men daarmee belandt ziet men in Oost-Duitsland oan de fameuze Defa, die met wstfche zegen de Babelsbergse hief! "gen van de °utJe U.F.A. stremt rgenomen en daaruit nu vatl code propaganda los- laat. vaak van een zodanige Russische naïveteit, dat men zich er de ogen bij uit wrijft. Nu worden er ech ter pogingen in het werk gesteld om te voorkomen, dat het vakverbond dank - zij de failliete- boe- del waartoe Hp eerste naoorlogse Duitse film- experimenten hebben geleid de witte doeken een iets rose tint zou kunnen gaan geven. In het mi nisterie van economische zaken zijr. nu plannen uitgebroed om een filmbank te stichten. De theaters zullen 1-5 pet van hun inkomsten aan deze bank moeten afstaan. Weigeren zij, dan zullen ze geen films meer kunnen draaien, die met het geld der filmbank zullen zijn geproduceerd. De filmbank zou voor een sanering der filmindustrie in Duitsland moeten zorgen. Er zijn thans 39 producerende ondernemingen, die echter niet veel goeds produceren. Een aantal dezer droomfabrieken zal naar de opvat ting der deskundigen moeten ver dwijnen. Met de filmbank beoogt men voorts ook een zodanige ver sterking der industrie, dat Duits land weer films zal kunnen gaan exporteren. De technische man bij dit filmbank-project is een zekere dr Winkler, die al eens toen uit handen van Goebbels de op dracht heeft gekregen voor „een nieuwe orde" in de droomwereld van de film te zorgen. De socialisten leiden daaruit af, hoe nodig het zou zijn. dat de vak bonden een kruidje zouden gaan mengen in het lichte geestelijke menu. dat de bioscopen bieden. Zo is een politieke touwtrekkerij ont staan om de bedrieglijke wereld van klatergoud en make-up en het is nog niet te zien wie daarbij aan het happy end zal trekken. Nederland verkregen, die dit probikem van het massale analphabetisme niet ken nen- Het Unesco-centrum in ons land is ver huisd van de Prinsengracht naar de Von- d'elstraat in Amsterdam, alwaar het een betere huisvesting heeft dan voorheen. Tot de plannen van de Nederlandse afdeling behoort het toetreden als deelnemer aan het Unesco Geschenk bonnen Plan. Dit is een actie die een antwoord tracht te geven op de vraag: „Wat kan ik persoonlijk voor de Ver. Naties doen?". Door geschenkbonnen die een soort internationale chèques zijn, te vergelijken met internationale postzegelcoupons kunnen verenigin gen, jeugdgroepen en volwassenen-or ganisaties aan onderwijs- en weten schappelijke instellingen in minder ontwikkelde of in nood verkerende ge bieden steun verlenen. De commissie brengt te allen over vloede. nog eens in herinnering, dat zij herhaaldelijk, doch vergeefs heeft ge poogd zich in verbinding te stellen met leden van het bestuur der Sovjet-zone en van Oost-Berlijn. Haar brieven aan de Russische controle-commissie werd echter geen antwoord waardig gekeurd. De commissie is niettemin van me ning, dat haar arbeid met vergeefs is geweest. Zij motiveert deze conclusie met de vaststelling, dat „de vier bezet tende mogendheden gedurende haar periode van onderzoek blijk hebben ge geven allen in meerdere of mindere, mate in te stemmen met het instellen van 'n onpartijdig lichaam, dat tot taak zou moeten krijgen vóór het houden van vrije verkiezingen in geheel Duits land een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, waaronder deze zouden moeten worden uitgeschreven" Tenslotte verklaart de commissie zich ter beschikking te zullen houden van de Ver. Naties en van alle betrokken partijen. Een Oostduits „gerechtshof" te Pots dam heeft gisteren vijf Oostduitsers tot zware straffen veroordeeld wegens „spionnage ten behoeve van de Ver enigde Staten". De beklaagden hebben, volgens de berichten van 't Oostduitse persbureau, inlichtingen over de economische toe standen in Oost-Duitsland en over de Sovjettroepen verstrekt aan de orga nisatie van vrije juristen, een anti-com munistische juristenorganisatie, welke zich ten doel stelt de staat van 'rechte loosheid onder 't communistisch regiem aan de kaak te stellen en op dit ogen blik in Berlijn vergadert. De Ameri kaanse inlichtingendienst zou voor deze inlichtingen geld hebben gegeven. Voor deze „misdaden" werd resp. gen- maal levenslang, twee maal 15 jaar en tweemaal 12 jaar dwangarbeid opge legd. Het proces had het bekende ver loop. De vijf verdachten gaven alles toe, betuigden hun spijt, spraken de hoop uit, dat dit voor anderen een les zou zijn en zagen af van hoger beroep. Tijdens het Provinciaal Kapittel van de Nederlandse Augustijnen-provincie is Dinsdag pater dr Athanasius van der Weijden tot prior-provinciaal gekozen. De nieuwe prior-provinciaal werd op 30 November 1910 in Venio geboren. Op 6 Juni 1936 ontving hij de priester wijding. In Rome promoveerde hij in de Godgeleerdheid en enige jaren later in de Bijbelwetenschappen. Pater Van der Weijden was tot op heden definitor van de Nederlandse Augustijnen. Hij doceerde Bijbelweten schappen aan het Theologicum der Augustijnerorde in Nijmegen en He- breeuws aan het Gymnasium Augustia- num te Eindhoven. In het St. Elisabethsziekenhuis te Lei den is gistermorgen in de ouderdom van 61 jaren, na voorzien te zijn van de laatste H-H. Sacrament.cn overleden de zaereerwaarde heer F. J. Bemelmans, pastoor te Meye en Zegveld. De thans overledene werd 16 October 1890 in Voorhout geboren en I5 Augustus 1915 priester gewijd. Als kapelaan stond hij achtereenvolgens jn Rijpwetering, Pijnacker, Monster, West-Woud. Stomp- wijk, Buitenveldert, Den Haag (Sint Willibrordus) en Amsterdam (H. Willi- brordus binnen de Veste)- Op 18 Januari 1936 werd hij pastoor te Oud-Vossemeer en op 13 Juli 1945 in Meye en-Zegveld. Dinsdagmorgen werden in Tiel de grote openbare verkopingen gehouden van het harde fruit. De belangstelling hiervoor was bijzonder groot. De kopers waren toch gereserveerd. Dit kwam hoofdzake lijk door de lage prijzen, dié' thans op de veilingen voor het zomerfruit (vroege appels en pruimen) worden betaald. Ook de onzekere vooruitzichten ten opzichte van de export maakten de kopers eah=s" zins huiverig. Voor appels werd 9—12 ct per kg en voor peren 79 ct per kg op het hout besteed. Dit is belangrijk minder dan het vorige jaar. (Van onze correspondent) Gistermorgen is een zeer zware brand uitgebroken bij de N.V. Engrosslachterij Welling te Borcnlo. Een aantal brandweren o.a. uit Ruurlo, Neede, Deventer cn Zut- phen snelde op het gemaakte groot alarm te hulp om tc pogen het vuur te bedwingen. Er ontwikkelde zich enorm veel rook, waardoor de brandweerlieden genoodzaakt waren hun gasmaskers te gebruiken. De brandweer van Zutphen werd speciaal verzocht schuimblusappa- raten mede te brengen. De brand is uitgebroken in het juist gereed gekomen deel van de export slachterij. Dit is een zeer groot complex met voornamelijk koelcellen, gebouwd uit beton, maar geïsoleerd met kurklagen, waardoor mastiek en teer is verwerkt, welk laatste materiaal de hardnekkige rookontwikkeling sreroorzaakte, die het blussingswerk ten zeerste bemoeilijkte. De oorzaak van de brand moet ver moedelijk gezocht worden in het feit, dat een van de ventilatoren van de koelcellen warm is gelopen, waardoor kortslui ting ontstond. Een grote moeilijkheid was ook, dat als één der koelceldeuren geopend zou worden, de brand zich snel zou kunnen uitbreiden. In één van de ko-elcellen bevonden zich 130 geslachte varkens, die alle verloren gingen. Verzekering dekt de schade, die minstens 2V2 ton bedraagt. Zweden heeft opnieuw bij de Sovjet unie geprotesteerd inzake het neerschieten van Zweedse vliegtuigen boven de Oost zee, in Juni j.l. In de aan de Russische ambassadeur te Stockholm, Rodinov, overhandigde nota wordt geconstateerd, dat de Russen er geen belang in stelden om deze zaak tot klaarheid te brengen en dat zij, onder het afwijzen van elke verantwoordelijkheid, hebben geweigerd de incidenten aan inter nationale arbitrage te onderwerpen. De Zweedse regering wijst op de ver plichtingen, die zowel Zweden als Rus land onder het charter der V. N. hebben aanvaard en behoudt zich het recht voor een onderzoek van een internationale organisatie te vragen. Li een tweede nota protesteert Zweden opnieuw tegen de getoagingen van Rus sisch» diplomaten m Zweden, die bij de onlangs berechte spionnage-affaire- Enbom c.s. waren betrokken. De nota wiist er op, dat de Russische beweringen, ris zou hier van provocatie aan Zweedse zijde'sprake zijn geweest door het pro ces tegen de spionnen duidelijk zijn weer legd Het contact van deze spionnen met de° Russische inlichtingendienst en het be lonen van de diensten der spionnen wer den daarbij vastgesteld. Nu ook <le Duitse bondsraad, de ver tegenwoordiging der negen landen der Bondsrepubliek, de wet op de bedrijfs organisatie heeft aanvaard, is deze na veel strubbelingen het parlement gepas seerd. De wet, die 1111 spoedig zal worden afgekondigd, geldt voor alle bedrijven met uitzondering van de overheidsbedrij ven. De rechten, die het overheidspersoneel zullen worden toegekend, zullen in een bijzondere wet worden geregeld. Zij zul len voor zover geen ambtelijke verhou dingen in Uet spel zijn, in ongeveer ge lijke zin worden geregeld als m de par ticuliere bedrijven. Ook religieuze en charitatieve instellingen zijn uitgezon derd. Voorts geldt in de kolen- en staal bedrijven met meer dan duizend ..man personeel sedertvorig Jaar een bijzon- dere regeling, die verder gn&t dan de algemene, weike thans zal worden inge voerd. Het orgaan, waarin de arbeiders cn bedienden volgens deze wet h,.!n J'6 gen zullen kunnen bepleiten, is de be- drijfsraad. Deze zal worden ite^rn d ook in kleine bedrijven, die slechts ujf man personeel heblien. In bedrijx en niet meer dan twintig man personeel zal deze bedrijfsraad slechts uit een man be- staan. Het aantal leden hangt overigens af van de grootte van het personeel. Het maximum is 35 man. tenzij m bedrijven met meer dan duizend man personeel De- sloten wordt nog meer afgevaardigden te kiezen Arbeiders en bedienden moeten beiden in de raad vertegenwoordigd zijn en zu kiezen hun vertrouwensmannen door gaans afzonderlijk. De jeugdige arbeiders zullen daarnaast nog een eigen jeugd raad kunnen kiezen, die in bepaalde ge vallen de zittingen van de bedrijfsraad kan bijwonen. Zo nodig moeten de leden van de bedrijfsraad op kosten van het bedrijf van normale arbeid worden vrij gesteld.' Voorts kan volgens de wet een be drijfsvergadering worden bijeengeroepen, waartoe alle arbeiders in een bedrijf toegang hebben. De bedrijfsraad moet ieder kwartaal voor zo een vergadering rapport over zijn werk uitbrengen. De arbeiders kunnen de raad op deze wijze ook ter verantwoording roepen. In on dernemingen, die uit verschillende be drijven bestaan, wordt, ook een centrale bedrijfsraad voor het geheel gekozen. Bedrijfsraad en ondernemer moeten volgens de wet samenwerken en hun wordt verboden maatregelen te nemen, waardoor de arbeidsvrede in het bedrijf kan worden verstoord. Daarbij is het recht tot het voeren van een loonstrijd echter niet aangetast. Maandelijks moe ten ondernemer en bedrijfsraad samen Gedenkplaat Ier ere van de Paus Bij het steeds stijgende aantal aanmel dingen van deelnemers aan de 75ste Duitse Katholiekendag, verwacht men uit Oof1" Duitsland eveneens een zeer groot aantal moedige Katholieken, die de zware onkos ten en dreigende represailles willen trot seren om deze machtige nationale ge— loofsmanifestatie bij te wonen. Op de vierde dag van de Katholieken- bijeenkomst in leerlijn, 22 Augustus, zal op De Britse ambassadeur tc Cairo, Sir Ralph Stevenson, had gisteren zijn vijfde ontmoeting met premier Aly Mahcr, sinds liij, 11a de abdicatie van ex-koning Faroek, overhaast naar zijn post terug keerde. „Lopende zaken" waren behan deld, zcide hij tot de verslaggevers. In welingelichte kringen meende men. dat de ambassadeur tot nu toe nog niet ge sproken heeft over een officieel hervat ten van de besprekingen over de Brits- Egyptische geschillen. De Britse regering zou er op dit ogenblik naar streven een benadering van de problemen op een nieuwe basis mogelijk te maken, zodra de situatie in Egypte gestabiliseerd zou zijn. Op het ogenblik zijn alle politieke par tijen nog volop 'bezig, met .generaal Na- guilb's stok achter de deur, zichzelf voor beeldig te zuiveren van corrupte elemen ten Ook de regering zit niet stil Zij heeft een wet goedgekeurd, bestemd om door overheidspersonen onwettig behaal de voordelen ongedaan te maken. Een commissie, met disciplinaire strafoe- voogdheid zal in het leven worden ge roepen De wet werkt terug tot 1933! Generaal Nagui'b heeft gisteren de Egyptische suffragettes een hart onder de riem gestoken, door zijn instemming te betuigen met het plan om meer vrou wen te betrekken bij militaire instan ties. De Egyptische vrouwen zullen het genoegen mogen smaken als vrachtwa- genohauffeuses, kantoorpersoneel, of zelfs als „bemanning" van luchtafweergeschut te fungeren. Het vurig begeerde kies recht zal haar echter voorlopig nog ont houden worden. Eerst moet, aldus Na guib, de zuivering achter de rug zijn. ,doen" zal programma Wat zou een uitvoerend kunstenaar moe ten beginnen zonder een goede impre sario? De artist, die op hM podium een ster van eerste grootte is, bljjkt in het dagelijkse leven zo dikwijls een onprac- tisch en naicf man, ongeschikt om zelf zijn „zaken" te behartigen en die zijn er nu eenmaal ook aan de kunst ver bonden! Wat moet er al niet gebeuren voordat het zo ver is dat een concert kan beginnen; er is werkelijk vakkennis voor nodig om alles gesmeerd le laten lopen. Maar behalve over zakelijke inzichten moet de impresario ook beschikken over artistieke kwaliteiten. Hij moet een fijne neus hebben om zijn artisten te kiezen, x^omeywcL *a*enten te ontdekken en naar en kan alleen Mnpr zelf ?.en halve kunstenaar is. dn*>n» „f1?0? *?i.i kunnen peilen wat het bij het publiek en hoe een „gebracht" moet worden, en zakenman om de hoek kij- 1aarnwordtaUhe»ffe V,rijdaS vijf en zestig jaar wordt heeft wel bewezen zulk een vmS n r ?man 2ijn' In de !°°P van vijf cn dertig jaar heeft hij in ons land meer dan 10.000 voorstellingen en con certen georganiseerd. Verschillende Ne- derlanders liet hij optreden, maar ook ontelbaar veel beroemde buitenlanders heeft hij hierheen gebaald, zangers als Chaiiapine, de beroemde Rus, Gigli en Schlusnus; pianisten als Gieseking, Lili Krauss, Paul Weingarten, Btailowsky; violisten als Huberman, Kulenkampff en Yehudi Menuhin. Maar ook hele koren, orkesten, toneel- cn operagezelschappen engageerde hij. Zodoende kregen wij hier Basserman en Moissi te horen, om enkele 'van de grootste sterren te noemen. Vooral op het gebied van de danskunst heeft Ernst Krauss veel gedaan. De rij van beroemdheden, door hem geënga geerd, is te lang om op te sommen. De tournee's, die hij voor de wereldvermaar de balletgezelschappen organiseerde, be streken vaak heel Europa. Ook de lich tere muze heeft in deze impresario een verdediger gevonden. Krauss bracht hier de orkesten van Barnabas von Gezy, Jack Hylton en Duke Ellington. Niet alleen als impresario heeft. Ernst Krauss de schoonheid gediend, maar ook als dichter en schrijver. Een bundel ver zen, die hij op jeugdige leeftijd schreef, beleefde niet minder dan vier drukken. Voorts publiceerde hij een biografie van Anna Pavlova, de legendarische danseres, wier manager hij veie jaren is geweest. Krauss heeft dus ontelbaar veel be roemde kunstenaars van zeer nabü ge kend en bet is te hopen dat hij zijn her" inneringen nog eens tc boek zal stellen. Vele interessante voorvallen en karakte ristieke anecdoten zouden dan voor het nageslacht bewa rd blijven. Deze artis tieke zakenman is, zoals gezegd, zeer be dreven in het handwerk van het schij ven. Wat let hem aan zijn memoires te gaan beginnen? „Mijn werk'zal d woorden, want deze jeugdige v« - - tiger is nog altijd onvermoeibaar in weer voor zijn concertdirectie, hem nu eenmaal in het bloed «^0^ mogelijk Iieiu ic utc»s«'" nipt in Reden waarom hij zijn verjaardag rietjn ons land kan vieren, ,wan .*,j ^amve- teel in het buitenland, waar z«1 zigheid vereist is in verband met grot festivals. te'titerkundige de Augustus a.s zijn Breda hoopt Zaterdag te vieren vijf en zeventigste JeTwmven heeft in Vrienden die J arbeidzaamheid in een lana le lkscuituur en volksver- (Lenst van d b„ dcze gelegenheid büjk gèven van hun dankbaarheid en be- WHenri"f Sas heeft in tijdschriften, dag en weekbladen met ontelbare schetsen en verhalen aan brede scharen vreugde en ontroering geschonken. Bekend is ook, hol hij in de toneelwereld een figuur van betekenis is geweest Hij schreef verschei, done toneelwerken die het volk pakten en lan," repertoire hielden. Als regisseur neeft hjj talloze opvoeringen voorbereid en daar. door een vruchtbaar aandeel gehad in de peilverheffing van het rijk-bloeiende ama. teurtoncei in Noord-Brabant. Als troubadour van het levenslied en het chanson heeft de heer 't Sas nie; alleen in ons land, maar ook in het bui tenland gezworven en distinctie en be schaving bewaard op een terrein, waar al te veel de slechte smaak is doorge drongen. Ook in de persoonlijke omgang heeft hij vrolijkheid en levenslust rondom zich ver spreid en wie hem in allerlaatste tijd nog ontmoette, staat verwonderd hoe zijn vita liteit en humor nog ongebroken zijn. Henri 't Sas zal worden uitgenodigd in het Oranje-paviljoen van Breda-Oranjestad nog eens op te treden met lied en voor dracht, waarbij hij dan tevens zal worden gehuldigd. de ruïne van de voormalige Pauselijke Nuntiatuur ill de Rauchstrasse in West- Berlijn een gedenkplaat worden onthuld en gewijd als herinnering aan de arbeid van de huidige Paus Pius XII als Pauselijk Nuntius in Duitsland. De tekst van de bronzen plaat luidt: „Opus justitiae pax' („De vrede is het werk van de rechtvaardigheidEugenio Pacelli, sedert 1939 Paus Pius XII, werkte hier van 1925—1929 als Apostolisch Nun tius voor Duitsland voor gerechtigheid en vrede Dat deze gedenkplaat, geschonken door de Fides Romana ter gelegenheid van dc 75ste Duitse Katholiekendag, voort durend moge herinneren aan de Pauselijke gezant in toet land van de H. Bonifacius. In toet huidige onvaste zomerweer met nu eens buien en dan weer opklaringen, komt nog maar weinig verandering, zo deelt het K.N.M.I. ons mede. Op het ogenblik ligt ons land in eer. overgangszone tussen koele lucht boven Engeland en warme lucht boven het vaste land van Europa. In dit overgangsgebied ontwikkelde zich gisteren boven Zuid- Frankrijk een kleine storing. die vannacht in Noordelijke richting trok en vanmorgen vroeg reeds in België en Zuid-Limburg onweer veroorzaakte. Voor de ingang van het Kanaal ligt een tweede storing, die ook langzaam naar onze omgeving beweegt. Midden op de Oceaan ligt de derde de pressie. die eveneens een Oostelijke koers volgt. Vóór deze storing korrjt echter een gebied met opklaringen voor. Aan een militair van de Kon Land macht (luchtmacht inbegrepen), die voor drie jaar of langer wordt uitgezonden naar Suriname, de Nederlandse Antillen of Nieuw-Guinea, kan door de minister van Oorlog worden vergund, zicih bij zijn uitzending en bij terugkeer naar Neder- land door zijn gezin tgdoen vergezellen of dit te doen volgen voor rekening van het rijk, indien verwacht kan worden, dat het gezinsverband in liet 'betrokken gebied gedurende tenminste een jaar zal bestaan. De verlening van een dergelijke ver gunning is uiteraard mede afhankelijk van de huisvestingsmogelijkheden in het be rokken gebied, die meermalen buiten gewoon moeilijk zijn. In de ouderdom van 82 jaar is in Was senaar overleden dr W. Kreukniet, die voorheen accountant is geweest te Rot terdam. Landelijk is hij algemeen be kend geworden door zijn leerboeken voor het boekhouden. komen om gerezen kwesties te bespre ken. Komt men .niet tot overeenstem ming dan kan een soort scheidsgerecht worden gevormd, welks uitspraak ver bindend is wanneer het gaat om sociale kwesties. De bedrijfsraden hebben de competen tie de uitvoering van de ten gunste der arbeiders getroffen regelingen en gel dende voorschriften te controleren. Zij moeten ook klachten in ontvangst nemen. In sociale kwesties heeft de bedrijfsraad n direct recht van medezeggenschap bij beslissingen over arbeidstijden, over tijd en plaats van loonuitkering, over verlofregeling, over beroepsopleiding, over sociale inrichtingen, over ordemaat regelen in het bedrijf en over details der uitvoering van loonovereenkomsten. De raad heeft voorts ook mede te zorgen voor de veiligheid in het bedrijf. In personeelsaangelegenheden heeft de raad 'n recht van medezeggenschap over nieuwe aanstellingen, hergroepering of verplaatsing van personeel. De raad kan tegen elke personeelsmaatregel van de bedrijfsleiding bij een arbeidsgerecht in beroep gaan. Zijn medezeggenschap geldt echter niet bü ontslagen. De ondernemer kan met. inachtneming van de ontslag- wet zelfstandig personeel ontslaan en heeft geen andere verplichting dan de bedrijfsraad ervan in kennis te stellen. In bedrijven van meer dan honderd man personeel zal voorts een economi sche commissie worden aangewezen, waarvan de leden voor de helft door het personeel en door de ondernemer wor den benoemd. Deze commissie heeft recht op inlich tingen omtrent economische vraagstuk ken in het bedrijf. Zij kan adviseren in zake fabricage en arbeidsmethoden, om trent productieprogram, afzetmogelijk heden en in het algemeen alle vraag stukken, die de arbeiders direct aan gaan. Het belangrijkste recht van medezeg genschap, dat de bedrijfsraden wordt toe gestaan. geldt bedrijfsveranderingen, die wezenlijke nadelen voor het personeel tengevolge kunnen hebben. Bij beperking, stillegging, verplaatsing of samenvoeging van bedrijven, bij prin cipiële veranderingen in de bedrijfsin richting en bij invoering van nieuwe ar beidsmethoden kan de bedrijfsraad zo nodig een onpartijdige uitspraak vragen. Weliswaar is de ondernemer aan zulk een uitspraak niet direct gebonden, doch negeert hij deze en wordt hij daardoor genoodzaakt arbeiders te ontslaan, dan kunen deze bij een arbeidsgerecht scha devergoeding vragen. Do wet kent de arbeiders het recht toe het derde deel te bezetten van de zetels in de raden van toezicht van naam loze vennootschappen, commanditaire vennootschappen op aandelen en andere bedrijfsvormen, voorzover deze meer dan 500 man personeel hebben. De eerste twee arbeïderszetels zullen bezet moeten worden door leden van het personeel voor volgende zetels kunnen ook niet tot het. bedriif behorende per- sonen (vakbondsfunctionarissen) worden geDeZenieuwe wet heeft tot gevolg, dat de in enkele socialistisch geregeerde Duitse landen vroeger mgevoerde bc- drijfsradenwetten buiten werking worden gesteld. Deze wetten kenden óearbe' tiers in sommige gevallen meer rechte toe en daarom hebben de woordvoerders van het vakverbond dat de nieuwe wët tot het uiterste heeft bestreden, gespro ken van een achteruitgang tegenover de bestaande regelingen. Premier Nehroe van India is. bereid, de door de starre houding van zijn land vastgelopen kwestie-Kasjmir, OP met Pakistan te bespreken. Dinsdag maakte hij in de raad van sta'®16 New Delhi bekend, dat India ingestemd heeft met een voorstel van óe bemidde- laar der V.N. voor Kasjmir, de Amen kaan Graham, voor verdere beraad slagingen i„ Geneve over deze k^ op ministerieel niveau. De conferf zou op 25 Augustus beginnen en waai- schijnlijk zeven of acht dagen duren. Uit New York wordt gemeld, dat een achttienjarig meisje, dat i£ f°u^,mdë ton aan boord was g^gaan Wan de „Veendam" van de HoUand-Amerika Lijn, verleden week Donderda„ isver dwenen. Het is een. Engels Ameri kaans meisje, dat in New York van boord zou gaan. (Van onze correspondent! In de badinrichting te Terneuzen is gistermiddag de U-jarige A. v. d. P. m het kinderbassin verdronken. Hoe dit vrij wel onopgemerkt is kunnen gebeuren is tot nog toe niet tot klaarheid gebracht. Het jongetje was afkomstig uit Goes cu logeerde bij zijn grootouders te Terneu zen. Te Zehlendorf in de Amerikaanse sec! van Berlijn is de Duitse romansehrijfs' Clara Viebig in de ouderdom van 92 j overleden. Verschillende harer ronr zijn in het Nederlands vertaald. Op de vraag van het Tweede-Kamer lid Cornelisscn (V.V.D.) of het de ge meenteraad is toegestaan bij de toepas sing van de Winkelsluitingswet 1951 de verruiming van het sluitingsuur der winkels tot uiterlijk 22 uur (de zgn. „koopavond") te beperken tot bepaalde bedrijfstakken, welke daaraan behoefte zouden hebben, zodat 't winkelsluitings uur voor al'e overige winkels blijft gelden, heeft minister Van den Brink schriftelijke geantwoord, dat de tekst van de betrokken bepaling er zich niet tegen ve.zet, dat daaraan niet voor alle groepen winkels toepassing wordt ge geven. Op een andere vraag zegt de minister, dat uit de bepaling der winkelsluitings wet, dat de voor een groep winkels voor vacantiesluiting aangewezen tijds ruimte niet voor alle betrokken winkels geheel of gedeeltelijk dezelfde mag zijn, voortvloeit, dat de gemeenteraad ver plicht is. bij de aanwijzing van die tijdsruimte een rouleringssysteem toe te passen. In de keuze van dit systeem is de raad vrü. Een verplichting tot openstelling van winkels kan evenwel in een regeling niet worden opgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3