Nieuws uit STAD en OMTREK Concertpodium zal plechtig door Secties worden geopend houtman Biosc Apsa Congres van de Unie van Jonge Christen-Democraten Bergen op Zoom maakt zich op voor Maria-Ommegang DRIEHOEK-J k PUZZLE KATHOLIEKE SCHOLEN ZIJN IN PAKISTAN ZEER IN TREK Hulde van een dankbare staddie aan totale verwoesting ontsnapte Nieuwe bezoeken bij mr Donker VLAARDINGEN Een antwoord op wat haastige critiek NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Goede verhouding met de Islam WEST-INDISCEf K. E. M.- BEDRIJF ONDER SCHEIDEN ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1952 PAGINA 2 Het nieuwe concert-podium in de Plantage zal op bijzondere wijze dooi de Schiedamse Verenigingen, aangesloten bij de verschillende secties van de Schiedamse. Gemeenschap worden geopend. TELEVISIE Er kan nog meer bij (Passage) Het Rijk van Tarzan (Monopole) Voor iedereen in elk seixoen TOONKUNST GEEFT WEER VIJF CONCERTEN MEDISCHE ZONDAGSDIENST INBRAAK IN FOTOZAAK VOOR DE RECHTER MORGEN DERBY AAN DE DAMLAAN HARMONIE-SUCCES GRENSWIJZIGING DEN HAAGWATERINGEN COLLECTIEVE GRENSPAS VOOR SPORTMANIFESTATIE BEGRAFENIS VAN DE VERONGELUKTE OUD VERZETSSTRIJDERS HET PROGRAMMA TE VILLACH Technische hulp Met totale verwoesting bedreigd Inlossing van de Gelofte WORLD UIVERSITY SERVICE Voor negende, maal Veiligheids- certificaat NED. VRACHTENMARKT KOMINFORMVERGADE- RING BIJ PRAAG? -53 Dit kan in 'het kort het antwoord zijn op de critiek. die van verschei dene kanten voornamelijk achteraf geleverd is op het feit, dat niet Schie damse Verenigingen, maar de Mari- inierskapel de opening zou verrichten. Juist omdat deze critiek nogal wijd ■verspreid is, vooral onder de aanhang en in de omgeving van de Harmonie orkesten lijkt het ons juist toe eens even dieper op deze zaak in te gaan. omdat van vele kanten het bestuur van ■oe Schiedamse Gemeenschap verweten wordt als het erop aankomt juist de Schiedamse verenigingen te passeren Wil men een juist inzicht in deze zaak hebben, dan moeten bij voorbaat ge scheiden worden: De opening van het Concert-podium. De opening vap ae Vacantieweek. De opening van de Vacantieweek door de Marinierskapel was een pro grammapunt, dat reeds in Maart vast stond en waarvoor toen reeds de con- "tj-acten zijn afgesloten. Toen het Va- cantie-comité het programma voor de «vondvoorstelljngen in elkaar zette, hebben bijgewoond. zou geven voor de Vacantieweek niet als openingsconcert vart het podium. maar omdat dit programma reeds maan den vaststond en onmogelijk veranderd kon worden. De plechtigheid zal bestaan uit een aantal korte toespraken, omlijst door massaal tromgeroffel en bazuingeschal, bet aanbieden aan de Schiedamse Ge meenschap door de sectie Muziek van 2 vlaggen. een Nederlandse en een Schiedamse en het symbolisch overhan digen van een aantal schilden, welke ten doel hebben het Dag. Bestuur te herinneren aan de mogelijkheid op den dour te komen tot een permanente uit voering in terra cotta of gebeeld houwd bas relief van symbolische voor stellingen van hpt werk en de beteke nis der secties. 1 De opening zal geschieden door de burgemeester, mc J. W. Peek, in tegen woordigheid van tal van autoriteiten, die op dezelfde dag ook de opening van CL tentoonstellipg ..Onze Woning" en van de model-woningen in Nieuwland OFFIClëLE PUBLICATIE Verbuur Volkstuinen Huurders van volks- of familietuinen, die voor het jaar 1953 voor huurverlen- ging in aanmerking wensen te komen, moeten schriftelijk verzoek hiertoe vóór 1 September a-s, bij de Portier van Gemeentewerken, Korte Haven no. 33, indienen. Een daartoe bestemd formu lier is gratis bij genoemde portier ver krijgbaar. De tuinen gelegen in Spicringshoek en de Klein Babberspolder zullen m.i-v. 1 Januari as, uit de pacht worden ge nomen- Verpachting van deze tuinen is dus niet meer mogelijk. Eveneens is het niet onmogelijk, dat de pacht van de tuinen in het Sterre- bos en de Nieuwlandse Polder in de loop van het volgend jaar zal worden opgenegd. Verder woi^tt er de aandacht op ge vestigd, dat öe mogelijkheid openstaat een volkstuin in het nieuwe complex bij de Vijfsluizen te huren. Inlichtingen hieromtrent verstrekt de Afd. Plantsoenen van de dienst van Ge meentewerken, Kwekerij, Nassaulaan alhier. Was het In het geheel nog niet zeker, dat het podium in de Plantage gebouwd zou kunnen worden was er zelfs van dit podium slechts in het vage weg sprake. Naarmate de voorbereidingen voor de Vacantieweek groeiden en deze dus vastere vorm kreeg, werd natuur lijk het gareel strakker, want men moest tijdig alle avonden bezetten en contracteren. Terwijl dit alles plaats vond, kwam eindelijk eir.d S de beslissing af. dat het Concertpou.um. zoals dit door de heren Kammer en Pol ontworpen was, in de Plantage gebouwd kon worden. Wij zeggen met nadruk, zoals dit door ct beide architecten ontworpen was. want reeds waren andere plannen in gediend geweest, die de goedkeuring r.iet hadden kunnen verwerven. Dat be tekende dus. dat de mogelijkheid om nog dit jaar een permanent podium te kinnen bespelen kleiner werd. Voort- durend stond dan ook de organisatoren voor ogen, dat mocht het podium met klaar komen; er weer een tijdelijk hou ten getimmerte zou moeten komen. De bouw vorderde snel, toen eenmaal begonnen was en er werd overleg ge- pieegd over de wijze van opening; im- mers dit moest een Schiedamse aarge legenheid worden en een prachtige kans om de verbondenheid van de sec- .ties met de Gemeenschap weer te ge ven. Dat deze opening uoor de Sectie Muziek alleen zou moeten gebeuren, werd door niemand onderschreven, erndat dit een podium is ten behoeve en ten gebruike van al'e secties. Vandaar dat er een ogenblik aan gedacht werd ran Toonkunst, als onderdeel van de Sectie Muziek te vragen, om hier een concert door het Residentie Orkest te verzorgen. Deze gedachte werd opge geven door een andere, nl. een zuiver Schiedamse opening, waaraan oa. de Muziekcorpsen Wilton-Fijenoord, O.B.K. en St. Ambrosius hun medewerking zouden 'verlenen. Voorts werd aan de •bijdrage var» andere secties gedacht. Voor deze speelden echter de vacanties van hun leden een grote rol. Als datum van deze opening werd gedacht 14 Augustus dus een week voor de opening van de Vacantieweek. ""Behalve, dat deze termijn bepaald kort was in verband met de afwerking van bet podium en het terrein er omheen, tieek, dat in die tijd tal van mensen op vacantie waren, zoals de burgemeester. £e wethouders, de voorzitter en andere leden van het Dag. Bestuur van de 'C; Q Men beeft toen ten einde raad moe- ten -beslissen de opening te doen plaats vinden op de avond van de opening van de Vacantieweek. En wel tijdens een plechtigheid van 20 tot 25 minu en, waarna LC1U. von -v de Marinierskapel het concert Advertentie SINGEL 114—US -Het genre van het lichte blijspel met 'effn sentimentele kant is de Amerikanen wel toevertrouwd. En het is een genoe gen Cary Grant weer eens terug te zien in een van die rollen van de verdrukte minderheid. De film behandelt de wederwaardig heden van een leuk gezin, waarin de. on derlinge verhoudingen en de sfeer zo goed zijn, dat er nog twee buitenstaan ders van kunnen mep profiteren, n.l. een meisje uit een opvoedingsgesticht en een jongen daaruit. Op wat Amerikaanse wij ze. maar door de humor dragelijk ge maakt wordt verteld, hoe ondanks aile moeilijkheden met deze aangenomen kin deren de familieband in staat is hen beiden geheel te doen opnemen in een goed sociaal milieu. Dat de vader zich daarbij wel eens de veronachtzaamde partij voelt, vooral omdat er geen mo ment meer overschiet voor een ogenblikje samenzijn geeft aan dit geheel de men selijke en de humoristische noot. K.t.c., 14 jaar. Twee delen Tarzan, verdeeld over twee delen van de week. Een vacantiepro- gramma bij uitstek voor diegenen, ai® nog niet genoeg hebben van Tarzan s avonturen, die niet avontuurlijk meer zijn omdat steeds hetzelfde gebeurt. Deze keer is Herman Brix Tarzan het is dus een film uit de oudere tijd. R.E.C. 14 jaar. UAGS LAD VOOS SCH'fQAM tH 0*51****" 74ste Jaargang No. 21919 Het feit, dat de kaarten voor deze gelegenheden reeds verzonden zijr. maakt het onmogelijk een verzoek van de Sectie Muziek om de opening alsnog op Woensdagavond te doen plaats heb ben in te willigen. Bovendien is het op die Woensdag in Kethel feest. terwijl als krachtigste argument wel kan gelden, dat deze gang van zaken het onderwerp is geweest van een bespreking in de Bestuursraad, het grote lichaam van de S. G.. waarin alle secties rechtstreeks zijn vertegen woordigd. Deze Bestuursraad heeft het nu vastgestelde programma het beste gevonden en er volledige goedkeuring aan gehecht. Naar wij hopen, zal deze uitvoerige uiteenzetting ertoe bijdragen de nogal venijnige critiek achteraf te doei op houden en er de betrokkenen van te overtuigen, dat het de Schiedamse Ge meenschap verre is om juist de Schie damse Verenigingen achter te stellen. Advertentie Zoete most van appelen Goed, goed koop» gezond Toonkunst gaat in het a.s. wintersei zoen weer 5 concerten geven te verzorgen door het U.S.O. en wel 2 in het Pas sage Theater en 3 in Musis Sacrum. Het volgend jaar hoopt men alle concerten in het Passage Theater te kunnen geven. De concerten zullen staan onder leiding van Paul Hupperts en Hendrik B. v. Spil. De data zijn 1 October en 19 Maart in het Passage Theater en 4 Nov., 12 Febr. en 22 April in Musis Sacrum. Mevr, C. Duyster-Jamin, Burg. Knap- pertl. 156, tel. 69991, W. H. F. Mejjer, Swammerdamsingel 43, tel. 69696, VV. T. P. Nijenhuis, Burg. Knappertlaan 255b., tel. 69880. Apolheek Gouka en Co., Groe- nelaan 27. De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18. Telefoon 66152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, i 2.— per maand, ƒ0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Bi) contract gelden lagere tarieven, welke by de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux verkrhgbaar ztjn. Kampioenen (kleine advertentlëni tot ZU v;oorden 30 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 30 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor uazaza-apusptazpv. ja4 De Rotterdamse rechtbank veroor deelde vanmorgen conform de eis de 25-jarige Schiedamse chauffeur G. H. tot een gevangenisstraf van 1 jaar met a/trek wegens diefstal van enige came- ta's te Schiedam. Voor hetzelfde feit is de 2i-jarige varensgezel H. H., even eens uit Schiedam, veroordeeld tot acht maanden met aftrek. De man, die op de uitkijk had ge staan, de 37-jarige loswerkman J. P. uit Schiedam, is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek. Wegens het niet doorgaan van het be zoek van de Engfclse cricketers uit Wands worth aan onze stad zou Schiedam mor gen eigenlijk 'verstoken ziin van eerste klasse cricket. Want zowel Hermes als Excelsior hadden voor deze Zondag vrij gekregen van de competitie. Een cricket- loze Zondag midden in het seizoen is voor Schiedam feitelijk onbestaanbaar en daarom zullen de cricketliefhebbers morgen aan de Damlaan nog eens hun hart kunnen ophalen aan de plaatselijke ontmoeting tussen de beide grote Schie damse cricketverenigingen. Een revan che dus van de destijds gespeelde match tussen Hermes en Excelsior ter gelegen heid van de opening van het nieuwe Exceisiorveld aan de Oude Dijk- Beide elftallen verschijnen morgen in hun sterkste opstelling, zodat een aantrekke lijk partijtje cricket te verwachten is D? wedstrijd begint om 11 uur. Dinsdag a.s- speelt op het Hermes-veld een Hermes-combinatie. waaronder ver scheidene eerste-elftal-speisrs, de jaar lijkse traditionele wedstrijd tegen Still Going Strong. Aanvang eveneens 11 uur. De muziekvereniging ,.Door Kunst Ver kregen" van Nieuwprkerk a. cl. IJssel, behaalde* op het Nationaal muziekcon cours te Maarsen, pnder leiding van onze stadgenoot de heer Cor'van Gent een le prijs in de le afdeling harmonie. Tevens werd een ereprijs, behaald >n de mars wedstrijd- In de gehouden erpwedstryd voor le prijswinnaars werd de le' ereprijs be haald. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan de Haagse Gemeenteraad zijn mening gevraagd over een door hen ingevolge artikel 164 der Gemeentewet bij de Kroon in te dienen verzoek tot wijziging van de gemeentegrens tussen Den Haag en Wate ringen. Door deze wijziging zou 7.99.00 ha weiland aan de Leyweg, behorende tot he'. grondgebied van Wateringen, aan het Haagse gebied toegevoegd worden, welke grond nodig zou zijn voor de bouw van een Haagse gashouder op Haags grond gebied, terwijl Den Haag daartegenover aan Wateringen zou moeten afstaan een strook tuinbouwgebied langs de zuidzijde van de provinciale we» no. 11 van rond 1 km bewesten de kom van Wateringen tot circa 500 m, verder. Dit gebied, ter oppervlakte van ongeveer 8.18.00 ha en be woond door 6 gezinnen! tezamen 27 per sonen), sluit in elk opzicht bij de aangren zende delen van het Westland aan. Over gang van dit gebied naar Wateringen past tevens in de herziening van de gemeente lijke indeling van Kwintshcul, welke Ged. Staten, naar zij mededelen, ook voor nemens zijn te bevorderen. Met het oog op het zestiende officiële Duitse internationale concours hippique, dat van heden af tot en met 17 Augustus te Aken wordt gehouden, hebben de Duitse autoriteiten in samenwerking met. de betrokken Nederlandse en Belgische instanties een regeling getroffen, welke een tijdelijke versoepeling van de voor schriften betreffende het grensverkeer inhoudt. Deze regeling maakt het mogelijk, dat de bewoners van de Nederlandse en de Belgische grensstreek op een collectieve grenspas het concours hippique kunnen bezoeken. Tot dusver werden voor sport- doeleinden nog nooit collectieve grens- passen uitgegeven. Verder kunnen dege nen, die buiten de grenszonewonen en in het bezit zijn van een paspoort op de Duitse grenskantoren hun paspoort van een z.g. Ausnahmesichtvermerk lal en voorzien. Zodoende zullen zjj dus zonder visum het concours bezoeken. Naar wij vernemen, zullen de twee slachtoffers van het auto-ongeval, dat Woensdagavond tussen Heer en Maas tricht gebeurd is. de oud-verzetsstrij ders Valkenstein en Van de Leur. Maandag a.s. op het R. K. kerkhof aan oe Biltstraat te Utrecht ter aarde wor den besteld. Om 10 uur is er een Uitvaartdienst tri de parochiekerk van Sint Gertrudis te Utrecht; de begrafenis is om half twaalf. Oud verzetstrijders zullen aanwezig ziin. KARACHIE, 1952. „En hier liebt II clan het St. Patrick s College zegi-.onze vriendelijke begeleider. W'ij staan op een ruime „cour', welke omgeven is door een fraai scholencomplex en onze vriendelijke begeleider is niemand minder dan Mgr A. van Miltenburg, de aartsbisschop van Karachi. Mgr Van Miltenburg, die al van 1935 af in de missie in deze gebieden werkzaam is, werd in 1948 Bisschop van Karachi en in 1950, toen Pakistan een aparte kerkelijke hiërarchie kreeg, aartsbisschop. Als apostolisch delegaat én metropoliet is hij tevens lioofd van de Katholieke kerk, zowel in IP est- als in Oost-Pakistan. Mgr Van Miltenburg Is een rijzige, vriendelijke figuur, die met de grootste bereidwilligheid onze journalistieke nieuwsgierigheid bevredigt. Voor de 500.000 katholieken, die aan zijn geeste lijke zorg zijn toevertrouwd, heeft hij 74 priesters, waarvan er 39 Nederlan ders zijn. Vooral het onderwijs is een onder werp, dat mgr zeer ter harte gaat en niet zonder reden, want de katholieke scholen en colleges hebben in Pakistan een bijzonder goede naam. Typerend is in dit verband, dat toen wij een van de hogere ambtenaren van het ministerie van Voorlichting, in Pakistan vrpegen, wat/hij van het katholieke onderwijs dacht, hij spontaan antwoordde: „Het is het beste onderwijs, dat men maar kan denken en ik heb juist met veel moeite mijn broer op het St Patrick's College kunnen krijgen". Het aantal aanvragen voor de katho lieke scholen en vooral voor de High Schools is, zoals ook mgr Van Milten burg ons vertelde, enorm en vele aan vragen moeten dan ook worden afge wezen. Alleen in de provincie Karachi zijn 18.000 leerlingen op een katholieke school en in geheel West-Pakistan gaat dit aantal de 20.000 ver te boven. In het Noorden van West-Pakistan werkt nog een Nederlandse bisschop, nl. mgr Hettinga van de Missionarissen van Mill Hill, terwijl in Oost-Pakistan een Amerikaan van de Fathers van de Holy Cross aartsbisschop van Dacca' is. Een bijzonder experiment, dat ook dank 3e. de Europese verdedigingsgemeen schap; 4e. de Europese Betalings-Unic. Hier zullen als rapporteurs optreden Het congres van de Unie van Jonge de Nederlanders dr Ad. Knaapen .en drs jan de Hey, alsmede de Belg De Groot. Dinsdag zal weer een plenaire zitting van het congres worden gehouden ter bespreking van de resultaten der be sprekingen in de commissies. Daarnaast zullen voor de niet-de.elne- mers aan het congres bijeenkomsten Christen-Democraten, dat van 11 tot en met 13 Augustus a.s. te Villach wordt gehouden (en waaraan ook K.V.P.-Jon geren uit Nederland, w.o. uit Delft en de Kring Dordrecht, deelnemen), zal worden geopend door de voorzitter van de Unie, de Zwitser L. Schurmann, waarna het woord zal worden gevoerd door de voorzitter van de jongeren-or ganisatie in de Oostenrijkse Volkspartij, prof. Rijcker, de voorzitter van de Oos tenrijkse Volkspartij, Raab, de secreta ris-generaal van de Nouvelles Equipes Internationales, de oud-minister Robert Bichet, en de secretaris-generaal van de Union des Jeunes Démocrates Chrétiens, Rudolf Lewandowski. Vervolgens zullen twee commissies worden gevormd, waarvan de eerst, staande onder voorzitterschap van de voorzitter van de Duitse Jeugd Union, Ernst Majonica, zal behandelen le. de crisis in de democratie; 2e- de rol van de politieke partijen ten aanzien van Europa; de bijzondere taken van de jonge generatie; de nieuwe aspecten van de Euro pese democratie. Rapporteur is de voorzitter van de Franse delegatie, Philippe Farine. De tweede commissie zal staan onder voorzitterschap van de Italiaan, dr Li- pari, en behandelt de internationale Europese organen, in het bijzonder le. de Raad van Europa; 2e. Pian-Schuman; 3e. 4e. worden gehouden, ter bespreking van algemene Europese vraagstukken, onder leiding van prominente Europese fi guren. Op 15 Augustus zal, na een H. Mis in de openlucht en een protestantse kerk dienst. onder de leuze „Europa, het va derland van de toekomst", een manifes tatie worden gehouden, waar zullen spre ken de Belgische minister van Staat A. de Schrijver, de voorzitter van de Fran se M-R.P., Pierre Henri Teitgen, de staatssecretaris van het Ifaliaanse minis terie van Buitenlandse Zaken, Taviani, en de Oostenrijkse kanselier, dr Léopold Figl. Des avonds zal een internationaal feest plaats hebben. Zaterdag 16 Augustus zal onder voor zitterschap van de Belgische Madame Monique de Bats, het rapport van Ru- dolf Lewandowski over de taken van de Jonge Christen-Democraten in Europa, worden behandeld, waarna de gehele week besloten wordt met een grootse fakkeloptocht. Daarnaast vinden in het kader van de door de Katholische Oesterreichische Ju- gendtoeweging georganiseerde Internatio nale Sport- und Kulturwoche nog ver schillende festiviteiten plaat3, waarvan een.uitvoerig program nog ontbreekt. zij het initiatief van mgr Van Milten burg zeer goed geslaagd is, is de stich ting van de kleine katholieke dorps gemeenschap in Sanghar in de provincie Sind. De grond, die voor de stichting van dit dorp nodig was. werd door de Kerk van de Staat gekocht en in kleine percelen aan katholieke landbouwers verhuurd. Zo ontstond een kleine ge meenschap. die leeft van het verbouwen van katoen en tarwe en de beschikking heeft over een eigen kerk, lagere school en ziekenhuis. Mgr was tijdens ons bezoek juist in onderhandeling met de Pakistanse re gering om nog meer grond dan te kopen, teneinde nog enkele van deze katho lieke gemeenschappen te kunnen stich ten. Bijzonder verheugd was de aarts bisschop over het feit, dat de betrekkin gen tussen het Vaticaan en de Islam zich in gunstige richting blijven ont wikkelen. Het moet dan ook niet uitge sloten worden geacht, dat Pakistan zal overgaan tot het benoemen van een ge zant bij de H. Stoel, waardoor dan ook een Pauselijke Internuntius in Karachi zou moeten worden benoemd. Dat mgr Van Miltenburg hiervoor was uitver koren. zoals in een Nederlands katho liek dagblad is gepubliceerd, is echter voorshands niet juist, aangezien mgr hiervan niets bekend was. Glimlachend vertelt mgr van de ver schillende vervoermiddelen, waarvan hij bij zijn reizen gebruik heeft ge maakt. De auto wordt afgewisseld met de kameel, de trein met de olifant, ter wijl ook het berijden van een berg- paard voor mgr geen ongewone bezig heid is. En mgr vertelt verder van zijn reizen door Amerika om zusters voor zijn ziekenhuis te werven en tevens fondsen bijeen te brengen voor het stichtën van nieuwe kerken en scholen. Voor ons verrijst liet beeld van een van die missie-pioniers, die met een onverzettelijke energie het moeilijke werk van het verkondigen van God's woord in een ver en vreemd land op zich hebben genomen. Het is verheu gend te kunnen constateren, dat het werk van mgr Van Miltenburg en zijn priesters, zulke belangrijke resultaten heeft kunnen opleveren. Van geheel andere aard is de taak waarmede prof. Van Blommesteyn zich in 't kader van de Technical Assistance van de Verenigde Naties bezig houdt. Hij is namelijk belast met het maken van een plan om de overstromingen van de delta van de Ganges en de Bramaputhra in Oost-Pakistan in zo danige banen,té leiden, dat er niet, zoals thans, regelmatig hongersnood in dit gebied optreedt. Thans staan duizenden ha grond ruim 4 a 5 maanden per jaar onder water en ofschoon de rijst hier met de onge lofelijke snelheid van 71,4 cm per dag groeit en zelfs hoger dan 7 meter kan worden, is toch gemakkelijk te begrij pen dat deze toestand op den duur catastrophale gevolgen moet hebben. Prof. Van Blommesteyn ziet de oplos sing van dit vraagstuk riet zozeer in drainage dan wel in een regulering van de overstromingen door middel van sluizen en dammen. Ook zal men dan voor de meer geleidelijke bevloeiing en afwatering een kanaal moeten graven van meer dan 180 mijl lengte. Tenge volge van deze werken zal het voorts mogelijk zijn een krachtstation te bou wen. dat een capaciteit zal hebben van 214 kWh. Indien dit grootscheepse project met steun van de VN. inderdaad zal wor den uitgevoerd, dan 'is het niet uitge sloten, dat ook Nederlandse firma's hierbij zullen warden ingeschakeld. (Van onze redacteur) Bergen op Zoom zal volgende weck Vrijdag, Maria Hemelvaart, wederom zijn grandiose Mariahulde brengen in de vorm van een ommegang door de hele stad. Dit iaar zullen meer dan 1.400 personen deelnemen aan deze zinrijke uitbeelding van de Zeven Vreugden van Maria, dtt'„Tegelen op straat", z.oals iemSnd het noemde. Langs de vele oude gebouwen, die dit sladjc met zijn rijke en bewogen verleden telt, trekt dan de stoet zoals In vroeger eeuwen, want. Bergen op Zoom kende vóór de hervorming al een bijzonderearia-devotie, welke onder meer tot uitdrukking kwam in een grote jaarlijkse processie. En als men de huidige, kleurige stoet tegen de achtergrond van de Lieve Vrouwe Poort (Gevangenpoort) voorbij ziet gaan, kost het maar weinig verbeeldingskracht om zich in die verre tijden te wanen. Maria trekt door Bergenbetgeen Anton van Duinkerken in zijn gedicht „Maria der vreugde" met oen sublieme woordspeling vergelijkt, met die andere tocht van de H. Maagd, n.l. toen zij door (de) bergen naar haar nicht Elizabeth ging: Maria, die door Bergen gaat, Dat is geen nieuw gezicht. Zji ging in haar feerste moederstaat door bergen naar haar nicht Is hier alleen maar een oud gebruik nieuw leven ingeblazen? Verre van dat. Het is zeer de vraag of dat wel gelukt zou zjjn, want, sinds de hervorming leefde er in de stad een soort huiver voor der gelijke openbare manifestaties. Hoe deze overwonnen werd. hoe als iets vanzelf sprekends deze prachtige Maria Omme gang ontstond uit en door het volk, is op zichzelf een vroom verhaal. „Mille periculis supersum (Duizend ge varen te boven gekomen), staat aan de gevel van het prachtige stadhuis. En zo is het: Bergen op Zoom heeft in de loop der geschiedenis aan heel wat gevaren blootgestaan. Er is veel gevochten in en rond dit oude stadje en verschillende malen werd het gedeeltelijk verwoest, om even glorierijk te herrijzen. In 1942, toen de tweede wereldoorlog op z'n felst woedde en de bezetter steeds driester optrad, besloot de parochie van de H. Maagd Maria's bijzondere voor spraak in te roepen. In deze kerk werd op de vijftiende Augustus van dat jaar een processie gehouden, maar de gelofte werd gedaan: als Bergen op Zoom ook deze gevaren weer 1e boven komt, zal na de bevrijding elk jaar een Lieve Vrouwe Ommegang openbaar door de straten trekken. Heel de katholieke be volking sloot zich als één man bij deze gelofte aan. Met de bede „Spaar ons voor verwoesting" plaatste Bergen op Zoom zich onder bescherming van de H. Maagd. En deze bede is op zichtbare wijze verhoord. Bergen op Zoom is op het nip pertje aan een verschrikkelijke ramp ont snapt. In het zwaard, dat onze koningin aan generaal Eisenhower heeft geschonken, staan de namen gegraveerd van de vijf plaatsen in Nederland waar het Moe digst is gevochten. Een ervan is Woens- drecht hij Bergen op Zoom. Om elke meter van dit gebied, dat beslissend was voor het bezit van Zeeland en Antwer pen, werd fel gestreden en de veertien honderd graven van gesneuvelde Cana dese soldaten zeggen genoeg Zoals zo dikwijls in de geschiedenis zat Bergen op Zoom in angst:. Dagenlang hoorde men het geschut als een voor bode van nog groter bedreiging. Want toen de positie van de Duilsers slechter werd, wilde de commandant van do Her mann Goering-divisie heel de stad ont ruimen en met dè grond gelijk maken om de oprukkende vijand geen dekking te geven. De bevolking zou moeten evacueren. Maar waarheen? Overal in de omtrek werd gevochten. Het leed zou niet te overzien zijn geweest als het plan, of reeds: het bevel van de commandant was uitgevoerd. Kan het anders dan dat Bergen op Zoom in de volgende gebeur tenissen een duidelijke gebedsverhoring heeft gezien? De toestand scheen immers hopeloos het zag er naar uit, dat de stad ditmaal de gevaren niet te boven zou komen. De burgemeester, ging, samen met enige vooraanstaande burgers, een beroep doen op de Ortskommandant, een Rijnlandse katholiek, Schmidt ge heten. Deze weigerde het bevel uit te voeren Bergen op Zoom en zijn be volking bleven gespaard. Op 27 Oct. 1944 werd de stad bevrijd, zo goed als ongeschonden. Natuurlijk wilde men de gedane ge lofte gestand doen, rriaar dat was r.iet eenvoudig. Alles moest „uit de grond worden gestampt", er was niets, letter lijk niets. Toch is op 15 Augustus 1945 een eerste Maria Ommegang door een deel van de dankbare stede getrokken. Iedereen hielp mee: de gelovigen leen den voor de rhythmische meisjesgroepen zelfs hunbeddelakens! Het prachtige blauwe kleed dat Maria droeg en dat nu het beeld in' 3e nieuwe. Mariakapel bij het Markiezenhof tooil, werd ge schonken door twee oude dames: zij of ferden haar kostbare overgordijnen! In de volgende jaren groeide de om megang uit tot wat. hjj nu is: geen op tocht, geen processie, maar een op le vendige wijze uitbeelden van de Zeven Vreugden van Maria. Met een keur van costuums, die zijn gemaakt op aan wijzingen van deskundigen van de H. Landstichting, worden hier, terwijl de stoet voorttrekt, taferelen uit 't Oude en het Nieuwe Testament „gespeeld". Koning David zegt zjjn psalmen en Jo hannes de Doper trekt predikend rond: om hem heen zijn meer dan honderd mensen, allen in de kleurige Bijbelse cos tuums; zij stellen hem vragen, rede twisten met hem, honen hem. Heel on gedwongen trekt de groep zo voort, tel kens anders van aanschijn. Er zit bewe ging in deze ommegang, spel en actie. Maar bovenal is het de sfeer, die treft, de volledige overgave, waarmede manjien en vrouwen, jongens en meis jes zich inzetten bij het verheerlijken van Maria en het inlossen van de be lofte, Allen beschouwen deze ommegang ter ere van de H. Maagd vooral niet als louter ogen-strelend uiterlijk vertoon, maar als een waardevolle vorm van mo dern apostolaat. Ee/ pogen namelijk om bet godsdienstige volkssentiment le wek ken, of te verlevendigen en daardoor de mensen van de straat weer in de kerk le brengen. Men meldt ons uit Delft: In de raadzaal op het stadhuis heeft de gemeente secretaris, rhr H. li. Phaff, een aantal deelnemers ontvangen 'van het. congres yan Universiteit en Techn. Bijstand. Hij heeft zijn gqstgn het een. en ander verteld óver onze stad, waar Willem de Zwijger leefde, stierf en werd begraven. Hij vertelde over verschillen de bekende gebouwen maar vooral over Delfts grote zonen, zoals o.m. Hugo de Groot, van wie hij eveneens nog een aar dige noot wist te vertellen. Hij wees voorts erop dat Delft tegenwoordig voor al bekend is door haar fabrieken en Techn. Hogeschool. Hij sprak de hoop uit, dat dit congres mede zal werken tot een betere verstandhouding onder rla vol- heren en dat allen een goede herinnering aan Delft zullen meenemen. De Canadese voorzitter van zijn groep, dr John Coleman heeft in hartelijke woorden mr Phaff dank gebracht voor de prettige ontvangst. Hij gaf de verze kering dat het verblijf in onze stad, het welk alle deelnemers om strijd hebben geprezen, steeds in aller herinnering zal blijven. Na deze woorden hebben de aanwezi gen nog enige tijd zowel in de Raadszaal als in de trouwkamer vertoefd en onder bet. genot van een kop thee zich met elkander onderhouden. tVan onze parlementaire redacteur) Ook vanmorgen zijn de conferenties van de kabinetsformateur, mr Donker, doorgegaan, al kwamen er nu geen nieuwe figuren op Jiet tapijt. Achtereen volgens werden door de heer Donker ont vangen minister Rutten, minister Stikker en het Eerste-Kamerlid pater dr E. <T. C. Beaufort. Naar ons werd verzekerd, had de for mateur voor het week-einde geen verdere plannen voor overleg. Voor liet negende achtereenvolgende jaar heeft het West-Indische Bedrijf van de K.L.M, op Curasao van de Inter- american Safety Council Inc. een vei ligheidscertificaat ontvangen. Dit certifi caat werd ditmaal uitgereikt voor het jaar 1951, waarin de „Vliegende Hollan ders" in dit ICL.M.-bedrijf 112.618 pas sagiers hebben vervoerd die tezamen een afstand van 61.714.000 km hebben afge legd. Sinds 1943 heeft dit bedrijf van de K.L.M. elk jaar deze onderscheiding ont vangen. In deze negen jaren heeft de K.L.M. in West Indië bijna 700,000-pas sagiers vervoerd, telwijl het aantal afge legde passagiers kilometers niet minder dqn 396.000.000 bedroeg. BOTTERDAM, 8 Augustus 1952. 7 Augustus nam.: 339 ^0n. pflpict'hout Ken- kum: 2 X 249 ton id. Renlcum; 150 ton soya- schroot Bevingen; 70 ton. boomstammen Nieuwesluis; 80 ton parelsuper de Leek; 94 ton ijzer Amsterdam; *10 ton Petr. cokes Here voorden; 250 ton stukgoed Amsterdam. Totaal 26 reizen, 5 vietreizen. 8 Augustus voortri.: 70 ton boekweit Nieuwesluis; 150 ton kali Dinteloord; 300 ton mais Helmond: 150 ton maïs Maashees; 55 ion ijzer utrecht: 200 ton gerst Veghel; 249 ton papierhout Renkum; 120 ton kunst- niest Amsterdam; 113 ton granen Den Hulst 1—2 Akelig. 1—3 mondeling overgele verd verhaal, 23 schaakterin, 24 af deling, 25 eerbied, 35 uitstekend. 36 narigheid. 4—5 klein vertrek. 4—7 wapen, 48 ambtenaar. 56 herberg, 58 pijn lijke spierkramp, 59 getal, 69 na woord, 6—10 werkkracht, 78 ambtelijk persoon, 8—9 beslist, 9—10 afbeelding. Gebruikt worden de volgende letter grepen: ber - bi - brisk - bijn - cba - de -de-de-e-e-e-el- gen - gie - gra - gu - ka - ka - kom - le - len - Ug - loog - lu mi - mies - ne - nent - net ner - no - nus - ipect - pi - ra - re - res - ris - ro - ru - stel - ta - ta ta - te - tig twin - ver - viu. Oplossingen inzenden tot Donderdag middag. Over de puzzlc-rutoriek kan niet gecorrespondeerd worden. De oplossing van dc Kruiswoordpuzzle van verleden week is: Horizontaal: 1 hengel, 6 hormat, 12 beer, 14 lias, 16 al, 18 e. k.. 19 log, 21 om, 22 we, 23 roef, 25 Natal, 27 asen, 29 ore, 30 ongeval, 32 ade, 33 dos, 35 are, 36 tap. 42 elegant, 43 artikel, 46 Alp, 48 bel. 50 ton, 53 bed, 55 amazone. 58 alt, 60 drab, 62 start, 63 spel, 64 ia, 65 of, 67 enk, 68 Po, 69 fa, 70 Oder, 72 mede, 74 speler, 75 metaal! Verticaal: 2 eb, 3 neef, 4 gek, 5 er, 7 o. 1„ 8 Rio, 9 mama, 10 as, 11 Ibaron, 13 loterij. 15 genet, 17 lor, 19 La,ga, 20 gave, 22 wed. 24 eed, 25 n.n., 26 la, 28 sap, 30 os, 31 lt, 34 orgel, 37 animo, 38 sla, 39 ons, 40 erg, 41 wel, 44 gezant, 45 abdis, 46 Ada, 47 pa, 48 bate. 49 lork, 50 te, 51 nan. 52 atlas, 54 era, 56 m.s., 57 N.T., 59 ief, 61 bode. 63 soda, 66 fel, 68 pet, 70 oip. 71 re. 72 me, 73 e. a. Prijs was deze week voor Fr. Putters, Frans Halsplein 31 A, Schiedam. Hut Westberlijnsc anti-communistische inlichtingenbureau beeft Vrijdag gemeld dat in dg omgeving van Praag een ..Hei ne',' bijeenkomst van do „Komintorm" wordt gehouden, uitgeschreven ter be spreking van methoden om tot grotere economische samenwerking tussen re communistische staten in Europa te ko men. Volgens het bureau wordt aan oe bijeenkomst deelgenomen door vooraan staande politici uit de Oosteuropese com munistische landen en dé Sovjet zone van Duitsland. O m. zoti de Oost'duitso vjue- premier Walter Ulbricht aan het óverleg deelnemen. Het officiëie' coosldttila. 'pprzbur*»" „A.DN." heeft "Zondag ff: ciat Ulbricht f,met-verlof' was gegaan. KEURING DIENSTPL. LICHTING 1953 De burgemeester van Vlaardingen maakt bekend. dat alle oproepingen voor de keuring vóop de lichting 1953 zijn verzonden. Zijn, er in 1933 geboren mannelijke .personen, die de Nederland se nationaliteit bezitten en in een der Nederlandse bevolkingsregisters zijn opgenomen of daarin opgenomen hadden moeten worden en de oproeping voor de keuring dan wel een bericht van met-inschrijving nog niet hebben ont vangen. dan moeten zij zich vóór 1 September a.s. ter gemeentesecretarie aanmelden. RKWIK—AEOLUS. Zondag xal het voorlopig eerste elftal van RKWIK op het sportcomplex Vlaai-- dingen-Oost een oefenwedstrijd spelen ëf.en de 4e klas KNVJi'er Aeolus uit Rotterdam. Aanvang half 3. VISSERIJ. Van de haringvisserij kwamen bin nen: VL.'112, a. Bots, 17 last: VL. 206, AKal, 21 last; VL, 114, A. Visser, 19 last; VL. 97, Van Roon, 25 last 't awl) en 170 kisten vers. VLAARDINGSE spaarbank. Aar» de Vlaarditvgse Spaarbank werd gedurende de maand J,uli in 3706 posten ingelegd, 580.342.. 10 en terugbetaald tr. 2331 posten 536.595.53. Meer inge legd dan terugbetaald 43.746.57 Tc- gced aan -spaarders, op 31 Juli 9.462,848.96. Aantal boekjes in omloop op 31 Juli 25630. ZONDAGSDIENST VERLOS KUNDIGEN. Voor alle Vla;| dingsee verloskundi gen zal dienst w.o';den gedaan' door mevr. v, Rixoort, Binnensingel 25, tel. 2593. mej. Breedveld, Westïiavcn- kade l'l, tel.. 2391. HOFCONCERT'. Maandagavond geeft in het kader van de Vacantieweken, de Chr. Harmo- nivereniging „Sursum Corda" een con cert ijl het Hof. Het volgend programma zal worden uitgevoerd: 1 Gezang, 3 Saint-Triphon mars, Art.. Ney; 2 Finlandia. J. Sibelius, arr. A. C. v Leeuwen; 4 Les Roses du Midi, Valse, Joh. Strauss arr. J. Blange- nois; 5 My Regiiment, Mars H L. Blan kenburg, (Pauze', 6 Colonel Bogey on Parade, mars Kenneth J. Alford; 7 Wiener Ex'ra Blatter- potpourri, Han Klimcnt; 8 Dicipiine, mars, Lindebro. Mol; 9 koraal. VACANTIE FEEST. Het. Vacantie-Comité heeft aan onze burgerij wel volop gelegenheid gegeven in deze vacantiewek kennis te maken met Martin Rijken. Eerst 3 dagen op 'eis met de Ouden van Dagen en daar na. -3 avonden op het Feestterrein Broekiveg. En oyer belangstelling heeft men niet te klagen, ofschoon het weer niet icleaal is. Vrijdagavond kwam hij met zijn Re vue-show ..Lachparade 1952". Hij had z,ch ^hiervoor de medewerking verze kerd van een aantal bekende radio- ai tisten. die met een zeer gevarieerd programma van zang. muziek, acroba tiek de duizenden toeschouwers een vrolijke avond hebben bezorgd. Heden, Zaterdagavond volgt een her haling van deze grote lach-revue. GESLAAGD. Voor het Middenstandsdiploma (Alg. Handelskennis) slaagden de dames E. Boer, J. Groeneveld en G. Versteege en de heren P. Beekenkamp, J. Boe", J- van Buiten. M. A. C. Hommel, J. ven der Lee. J. W. Mawhin, A. Poot. J. Proost, S. Schippers, C. J. L. v. d Wai- le. H Wapenaar, J Went en L Zonne veld. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2