Bedrijfsapostolaat kan ontker stening tegenhouden Twee brieven en een aantal vragen 25 JAAR „MGR MUTSAERS' Gardenparty bij Jacques Fath Foto-wedstrijd Maasbode-Pers Drie hoo fd- en vele troostprijzen Achttienhonderd gasten bij potsierlijke verkleedpartij een BLOEMENKONINGIN De emancipatie van de Zuidelijke gewesten Plakverbod in strijd met art. 7 G.W. Motief voor afval, of strijd om menselijkheid? V. r gemeentesecretaris van R.K. Herstellingsoord vereniging jubileert THEMA„CARNAVAL IN RUT Duizenden in en om Hamont's kerk Tilburg 125.000 inwoners ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1952 ï'AGlTVA n WEGENWACHT WILDE ER MEER VAN WETEN Gestolen auto snel terecht MOTORRIJDER BOTSTE OP BESTELAUTO NIEUWE RECTOR MISSIE HUIS ROOSENDAAL Bossche KAB houdt sociale studiedagen Dreigende schaduwzijden Maastrichtenaren mochten wèl KVP-affiches ophangen Sterke drong naar gezinsorganisalie PROF. MAYER GMELIN f SCHEEMDA NAM AFSCHEID PRIJSVRAGEN RIJKS UNIVERSITEIT GRONINGEN Bij begrafenis van moeder S. en baar kinderen Het landgoed van Fath in Corbeville. Vlak achter de vrouw van de president van de Braziliaanse republiek, die met de gezant en een heel gezelschap aan de ere-tafel plaats had genomen, een stuk of wat verklede Amerikanen en een paar dames in zwarte, korte tailleurs en witte hoeden. Iets verder een paar da mes in magnifieke avond-toiletten en met prachtige bijoux in druk gesprek met een ander, die een witte simpele pullover droeg en geen kousen aanhad. En die verscheidenheid gaf aan dat zeer duuropgezette feest wat de haute couture al doen moet om er in te blij ven op menig ogenblik een ietwat potsierlijk karakter. Naast de wat boerse en kinderlijke zwier der Amerikanen, die gemakkelijke allure der Franqaises voor wie het er nu eenmaal niet op aankomt of ze zich in een hooischuur of op een kasteel bevinden. Die zijn nu eenmaal altijd op haar plaats. DINY K.-W. JULI EN AUGUSTUS zijn doodvermoeiende maanden in de grote modehuizen. In Juli wordt de collectie ontworpen en de mannequins moeten urenlang haast onbeweeglijk stilstaan, terwijl de couturier de stoffen drapeert. Dan wordt begin Augustus de collectie getoond aan buitenlandse kopers en pers en hebben in de voornaamste huizen drie séances per dag plaats. Op het moment dat de collectie „loopt" en de voornaamste kopers haar gezien hebben, geeft Jacques Fath altijd een gardenparty op zijn landgoed in Corbeville. Dit kasteel kocht hij enkele jaren ge leden toen het in jammerlijke staat ver keerde. Niemand wist meer dat het ge bouwd was door een baron De Coq, een vermaard bankier van Karei IX en dat Hendrik IV er dikwijls kwam jagen, vooral als hij in klein en intiem gezel schap wilde zijn. Fath liet het geheel restaureren en nu ls het een juweel van een huis geworden. Hoewel het 38 kamers telt, doet het niet ongezellig groot aan. Achter het kasteel ligt een enorm grasveld met grote bo men omzoomd. Opzij zijn stallen en schuren, in bar en kleine gezellige ver trekjes veranderd, die op een groot zwembassin kijken en het hele goed is door uitgestrekte landerijen omgeven. Daar geeft Fath ieder jaar een grote garden-party en hij kan daar werkelijk geen betere plaats voor vinden. De bui tenlandse kopers, een groot gedeelte van de pers en allen, die tot „le tout I'aris" behoren en toevalligerwijze nog in de stad zijn of speciaal er voor overkomen, behoren tot zijn genodigden. Fath houdt dol veel van verkleedpar tijen en zijn garden-parties zijn dan ook altijd gecostumeerd. Dit jaar koos hij „een carnaval in Rio" als thema en een groot gedeelte van zijn 1800 gasten deed zijn best er zo Braziliaans mogelijk uit te zien Vooral de Amerikanen waren enthousiast. De Hollywoodse en New Yorkse dames hadden zich met animo veranderd in Creoolsen, misschien wel met al te veel fantasie, maar dat deed er niet toe. Oude Amerikaanse heren genoten zo kinderlijk blij, dat het een plezier was naar hun stralende gezichten te kijken, die onder reusachtige hoeden uitkwamen. Alleen een gezelschap Brazilianen, die voor het feest even waren komen over vliegen had authentieke costuums aan. Rond de randen van de grote sombrero's hingen witte pompons en hun zwarte costuums waren met wit tres en pompons versierd. Die costuums hadden verbazend veel allure en gaven de dragers iets held haftigs. Fath en zijn staf droegen Braziliaanse fantasiecostuums: lange nauwsluitende zwarte broeken met wit zijden overhem den met open kraag. 't Hadden ook costuums van dansers van het corps de ballet van de Opera kunnen zijn! Terwijl de gasten voor het souper aan tafeltjes plaats namen, voerden Fath met zijn mannequins en enkele vrienden enige pantomimes op of er werd verwoed de ene samba na de andere gedanst. Ver achter het grasveld, waar het souper werd opgediend, lag het kasteel, rustig en voornaam, wonderlijk vredig, in felle tegenstelling met de samba's, die op het toneel werden gedanst. Alleen de contouren van torens en daken waren nog zichtbaar. Aan de tafeltjes zat een zo verschillend gezelschap als men maar zelden ziet. De opmerkzaamheid van een Wegen wacht in Zuid-Limburg heeft er toe geleid, dat een te Arnhem gestolen be stelauto weer bij de eigenaar is terug gekeerd, bijna nog vóór het opspo ringsbericht van de politie goed cn wel was doorgegeven. De „gele rijder", die dienst doet op het traject MaastrichtSittard, zag in de morgenuren bij Beek een onbemande bestelauto staan. Het trof hem, dat de wagen slordig in de berm was neergezet, zodat een gedeelte nog op de w'eg stond en gevaar opleverde voor het verkeer, terwijl op slechts enkele tientallen me ters afstand zich een parkeerstrook be vond- Hij stapte van zijn motor om dé situatie eens nader te bekijken en ont dekte toen, dat de wagen niet op slot was. Daar dit hem vreemd voorkwam be keek hij de papieren, die in de onafge sloten auto op de bank lagen en zag daaruit dat de eigenaar een Arnhemmer was. Het leek hem veiliger de wagen wat meer aan de kant te zétten, doch deze wilde niet starten. Een vluchtig on derzoek wees uit, dat er geen druppel benzine meer in de tank was. Snelbesloten stapte de Wegenwacht weer op zijn motor en reed naar de po litie te Beekwaar juist toen hij ar riveerde een telex-bericht doorkwam, waarin opsporing van de bestelauto werd verzocht. De wagen was de avond te vo ren in Arnhem gestolen. In Tilburg is vanmorgen de 125.000 in woner geboren. Het is Arnoldus Franeis- ens Petrus Engelbertus van Woerkom en hy woont in de Hoefstraat 190a. Arnoldus is het vijfde kind in het ge zin van de meubelhands laar J. F. C. van Woerkom. Hij heeft drie zusje en een broertje, resp. vijf, vier, drie en een jaar oud. Moeder en kind maken het goéd, maar moeder heeft vooreerst veel rust nodig. Vanmorgen om half twaalf is de loco burgemeester van Tilburg wethouder H. van Dullemen, het gezin komen compli menteren- Een botsing tussen een bestelwagen van een Amsterdams dagblad en een mo torrijder van dezelfde krant heeft van nacht het leven gekost aan de 38-jarige chauffeur A. G. V.. V. was per motor op weg naar de Nieuwezijds Voorburgwal, waar hij kort na drieën zijn dienst zou beginnen- De bestelwagen was met de ochtendbladen onderweg naar Zwolle en Groningen. Op het Markenplein botste de motorrijder met vrij grote" vaart tegen dc auto op. De man werd tegen de grond geslingerd en was vrijwel op slag dood V., die deze maand 39 jaar zou worden, was gehuwd. legt vanavond haar functie neer Vanmiddag en vanavond worden de feestelijkheden in de Residentie ter ge legenheid van de Haagse Vacantie- weken en „Den Haag—Bloemenzee" ge sloten. Om vier uur vanmiddag komt het bloemencorso, na een lange route door de stad, aan op de Boulevard in Scheveningen. Als er geen „gewone regen komt. dan staat de verzamelde menigte daar in elk geval een bloemen regen te wachten. Serpentines en con fetti zullen evenmin ontbreken. Een kampvuuravond tot besluit van de Vacantieweken in het Openlucht theater Zuiderpark volgt vanavond om 8 uur. In de Houtrusthallen begint te zelfder ure een Bloemeneabaret en een bloemenbal. Na afloop van het cabaret legt de Bloemenkoningin haar functie neer. Deze abdicatie, die ongeveer een half uur voor middernacht zal plaats vinden, betekent tevens het officiële einde van dc Bloemenweek. Een aardig hoekje in Fath's landgoed. (Van onze correspondent). Volgende week zal de ongeveer 00- j jarige nieuwe rector van het st. Jopeph- missiehuis te Roosendaal, father J. Pad- berg, Mill Hill, van Oeganda uit (Mid den Afrika) in Roosendaal aankomen om er zijn functie als rector van hei Phiio- sophicum te aanvaarden. Ook cle emiritu.s bisschop mgr Recsinck, komt deze maand uit Oeganda naar Roosendaal op doorreis naar het rusthuis St Bonifacius te Hoorn- Stolberglaan 177, 's Gravenhageeen Kenilworth box-camera 6x6; Vries- land's Kinohuis, Weimarstraat 179 181, 's Gravenhage: Neo-Fot.-Camera; Fotohandel Kupferschmidt, Laan v. Meerdervoort 43, 's Gravenhage4 albums (kl. formaat) in leren band; de heer Willy de Greef, portret-foto graaf, Vughterstraat 7, 's Hertogen bosch: gratis opname of album. De wedkamp om de „beste foto" is in volle gang. U doet toch ook mee? DIRECTIE MAASBODE-PERS (Van onze correspondent). Dc sociale studiedagen van dc Bos s-Che diocesan|e bond van de KAB, welke dit jaar voor de zesde maal op het kasteel van de paters van de H. Geest te Gemert gehouden worden, hebben als leidend thema de bespreking van het katholieke openbare leven in het Bos sche diocees sinds het herstel der kerke lijke hicrachie in 1853- In een vertrouw- vol en openhartig beraad wordt gedu rende deze studiedagen nagegaan, wat de emancipatie van de Zuidelijke gewes ten op verschillend gebied heeft bete kend in diocesaan verband. Daarbij werd dieper ingegaan op de wenselijkheden voor de toekomst, zowel ten aanzien van het godsdienstige leven, het sociale en politieke terrein, het onderwijs en de culturele verheffing. Het onderwerp op deze studiedagen is, zoals de bondsvoor zitter van de KAB, de heer P- J. Vriens zeidc, een voorbereiding op het nationaal KAB-programma, dat zich eveneens con centreren zal op het eeuwfeest der ker kelijke hiërachie. Als eerste inleider sprak gisteren mgr drs G. P. J. Annenberg, regent van het kiein-seminarie te St. Michielgestelt Bij zijn onderwerp „Van mgr J. Zwij'sen tot. mgr W. Mutsaerts" gaf spr- een historisch overzicht van het bisdom Den Bosch tot 1795. Hij behandelde daarna het her stel van het kerkelijke leven en van de hiërarchie gedurende 17951853 en de op-bouw cn de emancipatie van de kerkelijke organisatie van 1853 af om te eindigen met de belichting van de eigen tijdse problemen. De naam van mgr J. Zwijsen zal ver bomen blijven aan de ontplooiing van het katholieke leven in Nederland- Hij Voor de Maastrichtse kantonrechter diende veertien dagen geleden een zaak betreffende het aanplakken van verkie zingsbiljetten door de K.V.P. afd. Maas tricht. De politie had een week voor de verkiezingen proces-verbaal opgemaakt tegen een bestuurslid van de Maastrichtse afdeling der K.V.P., L. R., en tegen twee andere personen, omdat zü zich hadden schuldig gemaakt aan overtreding van artikel 7 der algemene politieverordening te Maastricht. Dit artikel houdt in een al-:-meen verbod om „enig aanplakbiljet on oen publieke of voor het publiek toe s' kelijke plaats te bevestigen of te doen be stigen". Het bestuurslid van de K.V.P. had zich te verantwoorden ter zake het doen aan plakken van de aanplakbiljetten, terwijl t<ve» andere personen zich wegens het feit van dit aanplakken hadden te ver antwoorden. De ambtenaar van het O.M. eiste enkele geldboetes. De verdediger bepleitte ontslag van rechtsvervolging, omdat het betrokken artikel uit de al gemene politieverordening van Maas tricht in strijd moest worden geacht met de drukpersvrijheid, welke in artikel 7 van de Grondwet is vastgelegd. De kan tonrechter, die schriftelijk vonnis zou wijzen, heeft thans uitspraak gedaan en daarbij de drie verdachten ontslagen van rechtsvervolging. De motieven waren van dezelfde aard als de verdediger had aan gevoerd. Verwacht wordt, dat de ambte naar van het O.M. van dit vonnis in hoger beroep zal gaan. N twee brieven werd deze week wel heel ver schillend gereageerd op hetgeen wij hier een week geleden publiceerden: een schrijven, waarin ge klaagd werd over de onsociale houding van veel ka tholieken en katholieke instanties, met daarbij enkele korte kanttekeningen onzerzijds. Twee brieven, die we allebei met verbazing gelezen hebben, in welke verbazing we de lezer van deze kolommen graag wil len laten delen. De eerste brief, gericht aan de redac tie van dit blad, is van de hand van een vooraanstaand geestelijke; de tweede brief van de hand van een minder vooraanstaand gelovige, een eenvoudig vrouw tje van 62 jaar. Hier hebt U ze: 1 .Beleefd moge ik U verzoeken die onzinnige verhaièn als pater Jelsma in uw blad van Zaterdag laat afdrukken voortaan te weigeren. Ieder zielzor- ger krijgt zulke onzin le horen als hij probeert een afvallige tot betere gedachten te brengen. Dat zijn de argumenten, waarmee ze hun afval moeten rechtvaardigen en hun haat tegen de Moeder, wie ze ontrouw werden, spuien. En het staat in uw katholieke Maasbode!" 2 Zaterdag 1.1. las ik uw artikel. Het trof mii. daar ik hetzelfde mede gemaakt heb; arm ais wij waren zaten ook wij op de achterste bank en kregen nooit het lint met de Maria-medaille om. Ook kre gen wij nooit een plaatje. Ik wil in telegram-stijl schrijven anders zou ik wel tien vellen vol maken. Ten eerste: achteraf gezet, slaan met stokjes op je vingers of binnen in je hand; knijpen, het velletje van je arm omdraaien: tussen en na schooltijd wer ken, dweilen, sneeuwruimen, oude lopers uittornen, boodschappen doen enz. Waarvoor ik dan ook twee boterhammen kreeg, waar ik zeer dankbaar voor was. Acht 5 negen jaar was ik toen. HET moet voor Moeder bedroefd geweest zijn. Bij de paters mocht ik Vrijdagsavonds een bonnetje komen halen voor één tarwebrood. Maar vóór ik het haalde, liep ik 's middags 5 a 6 maal naar het toilet van angst omdat die pater altijd zo te keer ging; dan liep ik met dat bonnetje en tranen in mhn ogen, maar toch God dankende, dat ik het had. Drie kwar tier heen en drie kwartier terug. Zeven kinderen en een zieke vader. Soms moest ik de andere dag terug komen, omdat er geen tijd was om het bonnetje af te geven. Dan kreeg ik twee maal die angst. Tussen schooltijd en 's avonds ging ik strijkgoed ophalen en wegbrengen; Zaterdags tot tien uur 'savonds voor zestig cent per week; dan had moeder vijf broden. Wist U, dat toen ik mijn Eerste H. Com munie deed, de armen die, gekleed gingen van ae Kerk, een bruin jurkje met een hoedje op moesten en dat die niet gelijk de kinderen, die in het wit met sluier gekleed waren, de Hoofdingang in moenten, die moesten de zijgang in en ook in de kerk aan ae zijkant, zitten. Dat op de armenbanken zonder leuning de ouden van dagen uit het armenhuis moesten zitten Dat ik met mijn broertje achter de ongelukkigste ging staan, zodat zij wat leunen konden en dat wij afspra ken: als wij groot zijn cn geld verdienen, dan laten wii leuningen maken voor jullie. Het aanzien des persoons is verschrikkelijk geweest, en heerst in mindere mate nog, hetgeen ik kort geleden weer medegemaakt heb in hét Antonius-Gesticht. Met Gods genade moeten wfl ook uit die stryd zien te komenen zal er ook naar ens^ (ook het myne) rentmeesterschap gevraagd worden /N de eerste brief een „waardig protest'', in de ticeede nogmaals een „onzinnig verhaal'. wordt althans de tegenstelling geconstrueerd door de geestelijke, voor wie wij het hoogste respect hebben en die ongetwijfeld over veel meer zielzorg- ervaring beschikt dan wij. Tóch durven wij zijn constructie niet aan. Zij lijkt ons te vlot, te gemakkelijk geponeerd, zonder enige andere argumentatie dan de autoriteit van de brief schrijver en een beroep op de ervaring van „iedere zielzorger". Dat laatste lijkt heel concreet (en be schamend voor het jonge broekje, dat klaarblijkelijk dergelijke ervaring mist!); maar bij nader inzien is het toch nog al te vaag, juist door dat „ieder e", dat ongespecificeerd blijft, ongenuanceerd en zonder restrictie WE kunnen hier slechts een aantal bescheiden vragen tegenover stellen. Zijn alle kl®f „,„t van mensen, die in Kerk en maatschaPPÜ ^et I'nidiu'nJ e middelen om hun bestaan moesten vcvn ten werkelijk onzinnig? Kan iedere zielzorger opiht e-etiiitreil dat dergelijke klachten bij nader ond zoek ongefundeerd blijken en slechts dienen ter camou flage van de eigen slechte wil? Hebben «L en in het kerkelijk leven altijd de plaats gekreg die hun krachtens het Evangelie toekomt? Hebben de armen, die de Kerk verlieten, deze ontrouw alléén aan zichzelf te wijten en treft n i opzicht enige schuld? Is er die klagen alléén maar haat tegen de Moeder, aan wie z.j ontrouw werden? Is er. f!?aI1.e" Y.»n slappelingen en de eeuwige kankeraars, met dikwijls veel verdriet om de Moeder aan wie men trouw wil blijven, terwijl men ve,e" van haar kin deren haar slechts in naam trouw blijven Ging aan de uiterlijke afval van veel verpauperden eigenliik niet vooraf de inwendige afval van vele bezitters en machtigen, die de christelijke rechtvaar digheid en naastenliefde (en daarmee het christen dom') op een zijspoor zetten? Als wii afvalligen tot betere gedachten willen brengen, moeten wij dan wel beginnen, alles wat zij ons vertellen als onzinnig te bestempelen? Gaan betere toestanden niet dikwijls Lezer I: „Dat zijn argumenten waarmee ze hun afval moeten rechtvaardigen..." Lezer II: „Uw artikel trof mii. daar ik het zelfde heb meegemaakt: arm als wij waren, zaten ook wij op de achterste bank vooraf aan betere gedachten? Gaat ook de brief van de Paus aan de deelnemers van de sociale week te Dij on niet van dit natuurlijke en psychologische axioma uit? Zou dat vrouwtje van 62 jaar werkelijk liegen (zij is n i e t afgevallen) of zou het kunnen, dat zij de waarheid spreekt? En al die verhalen, die wij met onze jonge en onrijpe ervaring tot dusver reeds uit de eerste hand hoorden, al die naïef gestelde brieven vol spelfouten, die zich in die paar jaar opstapelden, pure verzinsels? Er zouden nog méér vragen aan toe te voegen zijn. We willen echter eindigen met de opmerking, dat de gewraakte brief van de vorige week door ons reeds voor ongeveer de helft op z'n klachten is gecontro leerd en onderzocht. We hebben nog niet het minste leugentje kunnen ontdekken. S. JELSMA M.S.C. was de man, gezonden door de Voor zienigheid, om het aartsdiocees weer op te bouwen en met name het bisdom -Den Bosch tot bloei te brengen. In onze huidige tijd eisen parochie en zielzorg' nieuw aangepaste methoden: samen werking tussen priester en leek, vooral met de intellectueel-aeed'emicus. Naast lichtende facetten zijn er ook dreigen de schaduwzijden in het geloofsleven aan te wijzen, o-a. de vervreemdi-ng der rij pere jeugd, de vervlakking en de uit holling van het geloofsleven, Spr. wees op (le gevaren die deze ontkerstening in de hand werken en vroeg bezinning op de middelen tot hand having van het erfdeel der vaderen, n.l. het H. Geloof der Kerk. Pater drs Fidentius O-F.M- Cap. Uït Eindhoven, de tweede inleider, besprak de Bossche bond temidden van de an dere sociale organisaties. Hij wierp een blik in het verleden, schilderde het on staan cn de langzame bloei van deze bond. öaarbij de moeilijkheden belichtend waarmee de standsorganisa- ties te kampen hadden. In dc dertiger jaren vooral kwam er bij de leiders et-n groeiende bekwaamheid, terwijl in de periode 1930-1940 aan de vorming en ont wikkeling der leden de toekomende plaats gegeven werd. Daarmee werd de grond slag gelegd voor de situatie, waarin dc bond thans verkeert met zijn 180 af delingen en zijn 70.000 leden. Als karakteristiek van de Bossche bond noemde spr. o.a- óe waakzaam heid voor eigen diocesane autonomie, het streven naar decentralisatie, ook functioneel cn het openstaan voor samenwerking, overleg en gecombi neerde actie. E" is een sterke drang naar Sezin30i'ganisatie en de solidari- teitsinstelL-ngen zijn doortrokken van een christelijke g-xïst van hulpvaar digheid en barmhartigheid. Spt-s conclusie en wekroep waren: „Bossche bond ga door en laat anderen oraten, dooh houdt u open te allen tijde vo°r overleg en anderen". Er zal in de Praktijk hard gewerkt moeten worden door allen, die bezield dienen te zijn ®et de oude apostolische geest. Het bedrijfsapostolaat, kernvorming in het arbeidsmilieu, zag spr. als een der nieuwe Werkmethoden, die zeer I noodzakelijk zijn, omdat de ontkerstening in versnelde beweging voortgaat. Op deze inleidingen volgden levendige groepsbesprekingen, waaruit een aan tal vragen resulteierde. Vandaag en Zondag volgt de voortzetting dezer so ciale studiedagen, die hedenmorgen ook werden bijgewoond door mgr W. Mut saerts, bisschop van Den Bosch- In de nacht van Donderdag op Vrij dag is te Wageningen op 78-jarige leef tijd overleden de oud-hoogleraar aan de Landbouwhogeschool, prof. ir. H. K. Mayer Gmelin. De overledene werd op 24 October 1873 in Heidelberg geboren en kwam in naar Wageninyen. Btj hohaalde-io 1876 1893 het diploma landbouwkundige aan de toenmalige Rijkslandbouwschool te Wageningen. Na voortgezette studie in Heidelberg en Jena werd hij in 1896 rijkslandbouwleraar, aanvankelijk in Arnhem, later in Wageningen. In 1918 werd hij buitengewoon hoogleraar in de plantenteelt aan de landbouwhogeschool te Wageningen; tevens werd hij benoemd tot or.der-directeur van het instituut voor veredeling van landbouwgewassen, uit welke functie hem in 1920 eervol ontslag werd verleend, toen hij tot hoog leraar in dc landbouwplantenteelt werd benoemd. Gedurende 't studiejaar 1932- 1933 was hij rector-magnificus. Op 1 November 1945 werd hem eervol ont slag verleend. Zijn publicaties behandelden vele van onze cultuurgewassen. Zijn bijzondere belangstelling ging uit naar de verede ling van klavers en grassen. De raad van de gemeente ScheenM' heeft gistermiddag in een eenvoud';2e plechtigheid officieel afscneid genomen van de gemeente-secretari - de heer O r. Houwen, die in verband met het be reiken van de pensioengerechtigde lef t- tijd op 1 September aanstaande zijn functie zal neerleggen. Ruim 51 jaar lang is de heer Houwen in dienst geweest van de gemeen e Scheemda. Hij maakte verscheide-c promoties en werd op 16 December 1940 gemeente-secretaris. Als schrijver van het door de faculteit der letteren en wijsbegeerte een eervolle vermelding waardig gekeurde antwoord op een der prijsvragen, door rector en senaat der rijksuniversiteit te Groningen op i Mei 1951 uitgeschreven, heeft zich bekend gemaakt de heer F. J. Both, candidaat. in de psychologie aan die universiteit. De schrijver van het door de faculteit der geneeskunde een eervolle vermelding waardig gekeurde antwoord heeft zich nog niet bekend gemaakt. De leuze ,,'n Kwart millioen voor het I dagen zijn geboekt. Hij offreerde de bis- Agnespaviljoen" het nog uit de oorlogs- ruïne te herbonden kinderpaviljoen van de R.K. Herstellingsoordvereniging van schop van Den Bosch een in leder gebon den gedenkboek. De heer G. J. Prüst, die 25 jaar secretaris is werd met een feest- Spoor- en Tramwegpersoneel „Mgr. Mui- I gave verrast, saers" te Venlo klopt sinds Donderdag j in warme bewoordingen herdacht de nog maar ten dele met dc werkelijkheid, i bisschop de eerste bondsadviseur mgr A Want ter gelegenheid van het zilveren feest dezer dochtervereniging van „St. Raphael", welk fei> in Den Boscli met dankbaarheid is gevierd, mocht de pen ningmeester het royale bedrag van meer dan honderdduizend gulden in ontvangst nemen voor de herbouw van dat paviljoen. Het zilveren feest werd ingezet met een H. Mis van dankbaarheid in de kathedrale basiliek van St. Jan, opgedragen door mgr W. Mutsaerts, oud-adviseur der ver eniging. Dc afd. Den Bosch bood vervolgens in da nieuwe stationsrestauratie een koffie maaltijd aan, waarna in de Casino- Schouwburg de feestvergadering een aan vang nam: De voorzitter van het feest comité, de heer L. H. Wigman, roemde de onvermoeide ijver van de eerste bonds adviseur, mgr A. Mutsaers en dan de fa milie Mutsaers, waardoor „St. Raphaëi" thans op zulke fraaie resultaten wijzen kan. De naam „Mutsaers" is daardoor blij vend verbonden aan het herstellingsoord te Venlo. De historie van het herstellingsoord be lichtend, zeide de voorzitter van de ver eniging, de heer H. F. Timmermans, o.m. dat tot 1962 in totaal 369.000 verpleeg- Mutsaers, en de heer Timmermans, vader van de huidige voorzitter, die zo enorm veel voor de totstandkoming van het herstellingsoord hébben gedaan. Dé voorzitter van „St. Raphaëi", de heer J. M. Blommers. zeide, dat ook de vak organisatie in feeststemming is, nu haar dochter jubileert. Het waren immers de mannen van „St, Raphaëi", die in 1927 met het herstellingsoord begonnen zijn. Aan de voorzitter van de H.O.V. bood spr. een bedrag van 47.000 aan, bijeen gebracht door de omstreeks 18.000 leden van „St, Raphael". Nadat ook de adviseur, pater L. v. d. Borg O.E.S.A., een gelukwens had gespro ken, overhandigde de voorzitter van het Landelijk Comité van de Dieselactie, ds heer C. G. Spanjaard, het resultaat' dezer actie, zijnde 50.000. welk bedrag de ruim 12.000 leden van de H.O.V. bijeenbrachten. Ook de afgevaardigden der afdelingen boden, veelal vergezeld van geschenken, hun gelukwensen aan. Tot slot sprak de secretaris, de heer O- J. Prüst. Op de drukbezochte receptie spraken nog vele autoriteten en afgevaardigden van verenigingen en instellingen. (Van onze correspondent) Onder overweldigende belangstelling heeft gisteren te Hamont de uitvaart en begrafenis plaats gehad van mevrouw SI. en haar drie kinderen, de 13-jarige José, de 11-jarige Nelly en de vijfjarige Pieter, die deze week in de Zuid-Willemsvaart onder Someren om het leven kwamen. De stoffelijke overschotten waren Don derdag van Helmond naar Hamont over gebracht en aldaar in het gasthuis opge baard. Vrijdagmorgen om tien uur trok de pastoor van Hamont met zijn assis tenten uit om de lijkstoet af te halen. Acher de priester stelden zich de pen- sionnairen van de school op, waarvan ook José een leerlinge was. Op de kisten der kinderen lagen kransen van witte anjers en leliën. Er werd een grote krans mee gedragen, waarop stond gemeente Ha mont, van de bevolking. De kerk kon de belangstelling bij lange na niet bevatten. Bij de offergang was het gedrang der mensen zelfs zo groot, dat de kransen haast van de Iristen wer den gelopen. En zo lang duurde het ver eren van de reliquieën een gebruik, dat in België bestaat dat de pastoor gedwongen was de H. Mis zonder assis tentie voort te zetten. Tijdens deze H. Mis werd een duizendtal bidprentjes uit gedeeld en velen moesten nog worden teleurgesteld, zodat besloten werd de vol gende dag nog circa 2000 prentjes in de kerk uit te reiken. Op het kerkhof ver drongen zich duizenden om iets te kunnen zien van de bijzetting der vier kisten in een gemeenschappelijk graf. Inzake het onderzoek naar de schuld vraag vernemen wij nog, dat S. heden voor de justitie te Den Bosch wordt voorgeleid. Onder de titel „Hoog gaat ie" is de nevenstaande foto ingezonden door de heer A. van Gils, Stationsweg 32, Venray, aan wie voor de plaatsing van deze fraaie en originele kiek het daarvoor bepaalde bedrag van 10. is verzonden. Bovendien is er inge volge de wedstrijdbepalingen na tuurlijk nog kans, dat deze fotografi sche vondst in de prijzen valt. Wat dit betreft is afwachten de boodschap. Opnieuw zijn enige troostprijzen voor de wedstrijd op onze bureaux gearriveerd. De heer S. Sanders, Foto- Cinehandel, Stationsweg 83, 's Graven hage, stelde een Agfa-box 50, 6 x 9 beschikbaar; de heer L. J. van Buffe len, Fotohandel, Laan van Meerder voort 864 en Oranjclaan 22, 's Graven hage vier rolfilms (Perutz Persenco) 6 X 9de heer H. Th. van Dijk, Taai straat 145, Vught: een Prinsen box camera 6x9; Foto-Atelier Schreurs, Vughterstraat 52, 's Hertogenbosch: een Coronet box-camera met tas; Fotohandel Minderman, Juliana van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 6