EERSTE STAP naar Europese Steeds meer jongeren komen Ariëns eren Brand in sacristie te Heemstede Inspecteur van politie nam wapens in bewaring Kindertekeningen uit Amerika Velsen krijgt nieuwe monsterpont De roem der wagen makers KORTE BERICHTEN MAANDAG 11 AUGUSTUS 1952 St. Bavokerk liep waterschade op En kreeg 31/2 jaar gevangenisstraf EEN OUD STUIVERTJE GING ROLLEN En groeide tot gefantaseerd kapitaaltje PASTOOR E. DERKSEN MET EMERITAAT Snel tempo NEDERL. LANDBOUWTECH- NICI NAAR ZUID-AFRIKA? LANDBOUWONDERWIJS KRIJGT INSPECTEURS REIS OM DE WERELD CADEAU Dubbele capaciteit van de bestaande ponten Optocht en tentoonstelling in Laren Om kwart over zes hedenmorgen ont dekte een surveillerend agent van politie, dat rookwolken kwamen ut! het dak van de sacristie van de St. Bavokerk aan de Herenweg te Heemstede. Hij alarmeerde onmiddellijk de Heem- steedse brandweer en toen deze arriveerde, had de brand zich uitgebreid en liet zich ernstig aanzien. Met zes stralen kon de brandweer het vuur to> de sacristie kamer, die de verbinding vormt tussen pastorie en kerk, beperken. De in de sacristiekamer bewaarde para menten en kerkelijke kostbaarheden kon den voor een groot deel worden gered. De kerkelijke voorwerpen, die zich op de zolder van de sacristie bevonden, werden een prooi der vlammen. De benedenver dieping van de sacristie en het kerkge bouw liepen waterschade op. De grootte van de schade en de oorzaak van de brand zijn nog niet bekend. De Pengadilan Negeri te Surabaja, heeft verleden week de zaak behandeld van de Nederlander T. W. G., voormalig inspecteur van politie der P.A.L., in wiens woning op 16 Juli 1951 bü een huis zoeking een karabijn, een revolver, twee klewangs en een aantal patronen waren gevonden. G. had geen vergunning voor deze wapens. Ter zitting deelde hij mede, dat de wapens by hem in bewaring wa ren gegeven door een vriend, die thans in Nederland verblijft. Wegens illegaal wapenbezit eiste de of ficier van justitie tegen beklaagde vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De uitspraak luidde drie jaar en zes maanden met aftrek van het voor arrest van ruim een jaar. Dezer dagen zou een winkel ier in Spa kenburg aan Engelse tourigten bij hun aantocizen hebben tenngfoetaald met niet meer gangbaar geld. Daar dit geval zowel voor de betrokken .gemeente als voor het vreemdelingenverkeer in het algemeen als zeer ernstig is beschouwd, heeft de politie ©en onderzoek naar het een en ander ingesteld. Volgens mededeling van de burgemeester ,van Bunschoten, die er om bovengenoemd» redenen prijs op stelt het voorgevallene tot de werkelijke pro porties terug tg brengen, heeft zich het volgende voorgedaan. Twee in Baarn logerende Engelse jon gelui een jongen en een meisje kwamen bij een postkantoor te Baarn om briefkaarten te kopen. Zij wilden betalen met een uit de circulatie genomen oud kwartje, dbt door de tokettiste niet werd aangenomen. Uit het ingestelde onder zoek is gebleken dat, met nog een oud stuivertje, dit de enige niet gangbare muntstukken waren, die zich bij het geld van de jongelui bevonden. De 'herkomst van deze twee geldstukken heeft men niet kunnen vaststellen, aangezien er nog vele van dit soort bij het publiek in om loop blijken te zijn. Zeide de oude Latijnse dichter al niet, dat het gerucht bij zijn rondgang onder de mensen steeds maar groeit? (Van onze correspondent) Op 15 Augustus viea-t pastoor E. B. Derksen Van Oud-Ade zijn 45-jarigipries- terfeest. Tevens zal het die dag voor hem en zijn parochianen een afscheid zijn. Want de jubilreend-e herder gaat eind Augustus naar Deidschendam, waar hij in het nieuwe bejaarden-centrum van een welverdiende rust hoopt t.e kunnen genieten. Pastoor Derksen werd in 1882 geboren. Hij was kapelaan te Leidschen- dam. Vlaardingen. Gouda en Vlissingen en pastoor de Oude Schild en Oud-Ade. waar hij sedert 1931 zich als een goede en zorgzame herder der parochie bemind heeft weten te ma-ken. De grenzen waren gesloten, de radio zenders werden gestoord en de dagbladen stonden onder strenge censuur, maar de boodschap van Fatima stoorde zich tij dens ide laatste wereldoorlog niet -aan deze barrières en vond toch haar weg aooc de landen, zejfs over de frontlijnen heen. Hoewel de omstandigheden voor een vlotte verbreiding allerongunstigst waren, heeft de godsvrucht tot het Onbevlekt Hart van Maria zich niettemin in won derbaarlijk snel tempo over de wereld verbreid. Na de Toewijding, wel'ke door de H. Vader op het feest van de Onbe vlekte Ontvangenis in de St. Pieter te Rome met grote plechtigheid werd ver richt. bracht de catastrofale nederlaag die de Duitsers bij Stalingrad leden een be slissende verandering in de miltaire situa tie. Hun terugtocht uit Rusland luidde het einde van de oorlog in. De „Over- winnates in alle veldslagen Gods", zoals de Paus Maria noemde, had de krijgs kansen doen keren (Van onze correspondent) Binnenkort zullen in ons land twee inspecteurs van het landbouwonderwijs worden aangesteld. Zij zuilen rechtstreeks onder de directeur van het landbouw onderwijs komen te staan. In deze func ties is de benoeming te verwachten van ir Veenstra uit Meppel en van ir N. van Keulen uit Roermond, thans directeur van een landbouwwinterschool in Val kenburg. De raad van bestuur voor de zeevaart heeft de onlangs afgetreden inspecteiv- g en era al van de scheepvaart, de heer P. S. van 't Haaf, als blijk van waardering voor de grote diensten de Nederlandse koopvaardij bewezen, een reis om de we reld aangeboden. De heer Van 't Haaf vertrekt 17 September van Rotterdam naar de Verenigde Staten en zal van daar uit zijn reis via het Panamakanaal ver volgen. De Rijkswaterstaat heeft in Duitsland een motorpont aangekocht, die oor spronkelijk is gebouwd voor het ver- Voer van spoorwagens. Deze pont zal m Nederland dienen ter verbetering Van de oeververbindingen van het uc uGvvivcruuiumgcu viin net A oordzeekanaal in Velsen. Zij is ruim en 15 meter breed en VnoHaar oda,4 ,n *et vroege oorjaar van 1953 is verbouwd en da t. y— is verbouwd en dat de aanleginrichtingen zullen zijn vol tooid. De pont wordt niet voortbewogen door de gebruikelijke schroeven maar door twee Voith-Schneider propellers, een aan de voor- en een aan de achter zijde Dit zijn zwaardvormige uitsteek sels die aan de omtrek van een draai bare schijf zijn gemonteerd. De zwaar den kunnen elk voor »icti een draaiende beweging uitvoeren. Elke propeller be staat uit zes van dergelijke zwaarden. Door deze wijze van voortbeweging kan de pont in elke gewenste richting worden verplaatst, hetgeen voor een veer-verbinding van veel belang is ge bleken. De capaciteit van het vaartuig wordt geschat op ruim het dubbele van die der bestaande stoomponten. Het Is reeds in ons land aangekomen, zodat ten spoe digste met de verbouwing er van kan worden begonnen. Wagenmakers roem" heet een tentoon stelling van historisch snij-, smeed- en schilderwerk aan wagens van Nederland se oorsprong, die van 23 tot en met 31 Augustus in Hamdórff (Laren N.H.) ge houden zal worden. Deze expositie, die de ambachtelijke kunst in het wagenma kersvak uit vroeger tijden zal weerspie gelen, werd door liefhebbers van het oude wagen- en koetswerk bijeen gebracht. Koningin Julian3 heeft voor ..Wagen makers roem? een schone Friese sjees met zeer rijk snij- en schilderwerk uitgeleend. Deze sjees is nooit openbaar tentoonge steld geweest. In het centrum van het Gooise dorp zal men voorts vele historische voertuigen uit alle delen des lands kunnen zien. zo als Overijsselse kleedwagens, een Alm- kerkse kerkewagen, een Zeeuwse kapwa- gen, een Zaanse sjees, wagens met prach tig snijwerk en beschilderde achterbor den, waarvan sommige met Bijbelse voor stellingen. In een optocht, die aan de opening van de tentoonstelling vooraf gaat. zal men diverse van deze wagens, getrokken door fraaie paardespannen, kunnen bewonde ren. De bemanningen zullen alle in de originele kledij uit de tijd, waarin de wagens ontstonden, zijn uitgedost.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 5