Bloedige schermutselingen abij Alexandrië Stakers en politie in hevige gevechten gewikkeld n Fiscus neemt geld aan maar politie geeft procesverbaal Grootscheepse strijd op Java Geen vervolging van anders denkenden in Spanje Touwtrekken tussen P.v.d.A. en K.V.P. Welke compensatie voor offers der Katholieken? Rode agitatie boekte geen succes België houdt zich voorlopig aan 21 maanden dienstplicht Gevaar van fotograferen in de Oost-zone Vreemde situatie voor bromfietsers met nasleep Militairen morgen met groot verlof Donderdag 14 Augustus 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* Baggermaterieel voor Suez Kanaal Generaal Naguib geeft laatste waarschuwing Nieuw Grieks-Bulgaars incident A anhangivagen-perikelen Geen aanhangsel achter brom- en motorfiets Tweedaags gevecht met opstandelingen Spanje wil bijdrage leveren in Westerse verdedigingdoch op gelijke voorwaarden dodenrit door mannheim BERICÏÏT Tot andere E.D.G.-landen uniforme regeling invoeren Dr Drees in verzet Nederlands student opgepakt WEERBERICHT Grote order in Nederland geplaatst helpt oe BISSCHOP KEUKEN BOUWEN' VEEL ONEERLIJKE CRITIEK OOK VAN KATHOLIEKE ZIJDE ■jjg WAT 'N WEER WEER! ZWEEDSE PRINSES NAAR VLISS1NGEN VUURWERK TE SCHEVE- NINGEN Conferentie in Delft Voor een mislukking? Nieuwe conferenties De weerverwachtlng geldig tot Vrijdagavond luidt: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in temperaturen. Vrijdag: Zon op 5,24 uur, onder 20,02 uur; Maan op 0,00 uur, onder 17,47 uur. Zaterdag: Zon op 5,25 uur, onder 20,02 uur. Maan op 0,28 uur. onder 18,28 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Na twee jaar dienst (Van onze Haagse redacteur). Naar wij vernemen, is 'n ministeriële maatregel getroffen, waarbij met in gang van morgen. Vrijdag 15 Augustus, groot verlof krijgen alle dienstplichti gen van de Kon. Land- en Luchtmacht, die op deze datum in totaal twee jaar of langer werkelijke dienst voor eerste oefening hebben gedaan, ongeacht hun rang of functie. Alleen militairen, die niet in Europa dienst doen of die meer dan 90 dagen niet aan de werkelijke dienst hebben deelgenomen, doordat zij óf gedeserteerd waren of celstraf moes ten opknappen, zullen niet gedemobili seerd worden. De Suez Kanaal M\j heeft in Neder land een order geplaatst voor een bag germachine ter waarde van ruim 7,5 millioen. Het schip is een z.g. cutterzui ger, wordt turbo-electrisch gedreven en heeft een vermogen van over de 4000 pk. Het is bestemd voor het uitdiepen van het Suezkanaal en is de grootste cutter zuiger tot nu toe in Europa gebouwd. De order werd geplaatst bij de I.H.C. Holland, Den Haag, de exportorganisatie van zes scheepswerven. De Suez Kanaal Mij bestelde ook sleepboten van een bij zonder type en een zelfvarende drijvende kraan ter waarde van ruim 11 millioen bij de I.H.C. De Griekse generale staf heeft Woens dag meegedeeld, dat zich opnieuw een Incident heeft voorgedaan aan de Grieks- Bulgaarse grens. Na de beschieting van j^n Griekse patrouille door Bulgaren op helling van de berg Beles in Centraal ^Jflcedonië worden twee Griekse militai- V- Zoals bekend, zijn in het liik «chnS, laatste dagen herhaalde- JK scnoien gewisseld naar aanleiding Van het omstreden eiland Gamma. Gisteren is 't in het gebied van Alexan drië, nl. te Ka.fr El Dawar, tot botsingen tussen stakers en de politie gekomen. Tengevolge hiervan zijn volgens onoffi ciële berichten, tien arbeiders en twee politiemannen om het leven gekomen. De ongeregeldheden begonnen, toen textiel-arbeiders die twee dagen geleden het werk hadden neergelegd naar aanlei ding van het ontslag van enige collega's om politieke redenen, naar de fabriek terugkeerden, de weeftoestellen verniel den en het gebouw in brand staken. Hierop kwam de politie in actie en wer den troepen aangevoerd, die versperrin gen oprichtten rondom de fabriek. In een andere wijk, waar de arbeiders uit sympathie met de textielarbeiders het werk neerlegden, raakten arbeiders ook slaags mdt de politie. De stakers staken benzinestations en katoenpakhuizen in brand en sloten de weg naar Alexandrië af om te verhinderen, dat de brandweer Kafr El Dawar bereikte. De arbeiders te Kafr El Dawar be horen tot de best betaalde arbeiders van Egypte, met de beste voorzieningen op het gebied van huisvesting en ontspan ning. Generaal Naguib heeft Woensdagavond in een radiorede oproerkraaiers gewaar schuwd, dat zij zullen worden gestraft als verraders. „Dit is mijn laatste waar schuwing", aldus de generaal, die zich richtte tot alle lagen der bevolking, in het bijzonder de werknemers. „Vrede en orde moeten tot elke prps worden ge handhaafd. Individuele of collectieve grieven moeten langs wett elijke weg wor den geregeld", zeide de generaal. Oud-premier Hoessein Sirry, president van d-e weverij en spinnerij, heeft tever geefs getracht persoonlijk de stakers te bewegen weer aan het werk te gaan. De directeur van d-e maatschappij werd door de stakers met stenen bekogeld. Ook enige technici, die poogden te bemidde len. werden mishandeld. Sterke eenheden van het Egyptische leger hebben Woensdagavond het gebied van Kafr El Dawar bezet. Bij de ongeregeldheden zijn ongeveer 500 personen aangehouden. Premier Maiher heeft een militair tribunaal naar het gebied gezonden om d-e rustverstoor ders ter plaatse te berechten. De vonnis sen zullen onmiddellijk worden uitge voerd. De Egyptische regering heeft gisteren een belasting van 10 pet aangekondigd °P overmaking van geld naar het buiten land- Deze belasting heeft geen betrek king op de gewone overmakingen voor commerciële doeleinden; zij beoogt de vaak buitensporige uitgaven door Egyp- tenaren in het buitenland, welke in to taal voor de laatste twèe jaar niet offi cieel geraanid worden op 60 millioen Egyptische ponden, te beteugelen. Voorts wordt de belasting op onroe rende goederen met 1 pet verhoogd tot 17 pet, met terugwerkende kracht tot 1 Januari 19o2. De inkomstenbelasting op salarissen cn lonen wordt eveneens ver hoogd. Deze zal variëren van 8 pet voor de eerste 1.000 Egyptische ponden tot 80 pet voor inkomens van meer dan 5.000 Egyptische ponden per jaar. De belasting op overmaking naar het buitenland betreft het bedrag van 100 Egyptische ponden dat aan Egyptische toeristen naar het buitenland wordt toe gekend en heeft voorts-betrekking op de overmakingen van degenen, die Egypte voorgoed verlaten. De regering heeft voorts, in overleg met generaal ÏJaguito, besloten tot een aanzienlijke verhoging van de bezoldiging der onderofficieren en soldaten. Het trac- tement der officieren wordt niet ver hoogd.. £»weI motorrijders als bromfietsers bekeuringen uitdeelt, indien men dat hebben er zich bij de A N.W.B. over aanhangwagentje, waarvoor Ho fisrus beklaagd, dat het ministerie van Finan- ^«n^deei jjjddels heeft gehad, ook ciën wel wegenbelastingkaarten afgeeft voor een aanhangwagentje maar dat men daarna niettemin toch alle kans heeft bekeurd te worden, daar de ver- keerswetgeving nu eenmaal het mee voeren van een aanhangwagentje ach ter een motorrijwiel verbiedt. Men acht het een vreemde gang van zaken, dat de overheid enerzijds wel ten volle bereid is de wegenbelasting voc zo'n aanhangwagentje te touche ren, maar anderzijds met grote gulheid In Djakarta is gisteren bekend gemaakt dat 58 opstandelingen en 17 Indonesische militairen zijn gedood bij een tweedaags gevecht, dat van 8 tot 10 Augustus bij Kuningan In West-Java Is gevoerd. De opstandelingen werden teruggedreven. Achtduizend dessa-bewoners werden durende de gevechten geëvacueerd. Naar Aneta meldt, behoorden de op standelingen tot de restanten van het bataljon 462, die, na uit Midden-Java te zijn opgejaagd, naar West-Java trachtten te ontkomen. Op weg naar Tjobingbing stuitten de ge- benoemd „Het is een dwaasheid te spreken over een vervolging" Van ProteCtan- ten in Spanje, hetzij dooi de Kerk, hetzij door de Staat verklaarde de bekende bisschop van Malaga, Mgr Herrera, tijdens zijn verblijf in En geland aan de journalist van de Ca tholic Herald, Andrew Bayle. Mgr Herrera, die thans reeds in de gehele wereld bekend staat als een groot voorvechter voor vrijheid cn sociale rechtvaardigheid, was vroeger teken- president van de Katholieke Actie en hoofdredacteur van het Madrileense dagblad „El Debate", Hij werd eerst op 53-jarige leeftijd priester gewijd, doch reeds zes jaren later tot bisschop van Malaga, ..Het voornaamste punt, dat men steeds voor ogen moet houden", zo ver klaarde de bisschop. ,.is, dat de Spaanse Protestanten een zo te verwaarlozen minderheid vormen, dat zij bijna als met bestaahd kunnen worden be schouwd. Terwijl de regering terecht de positie van de ware Kerk erkent onthoudt zij zich van iedere inmenging >n de godsdienstige overtuiging en de godsdienstige practijken van de paar duizend niet-Katholieken". „Ik vrees ,dat in dit opzicht ook grote schade is gedaan door te weinig over wogen en slecht gefundeerde kritieken van sommige Amerikaanse Katholieken, die eerlijk gezegd niet het minste be grip schijnen te 'hebben. noch van de leerstellige, noch van de geschiedkun dige zijden van het probleem. Zij blij ken zonder meer de vage deistische opvatting van God te aanvaarden. Deze opvatting is echter volkomen vreemd aan de Spaanse geest". Verhouding van Spanje tot andere landen Sprekende over Spanje's verhouding l°t het Atlantisch Pact en de nabuur landen. zeide de bisschop onverbloemd er, met grote beslistheid ..Het Spaanse volk is er zich beter o&n de anderen van bewust, wat er op cüt ogenblik ïa wereld op net spel staat en waarom het Westen gedwon gen is zich opnieuw te bewapenen. Ten slotte waren wij de eersten m de strijd tegen de bedreiging ener communisti sche slavernij W'j zouden het vanzelf sprekend op prijs stellen. Indien wij met de anderen onze plaats zouden kunnen inr.efnen bij de verdediging van het Westen, maar dit niet op ongelijke voorwaa-den De pogingen om Spanje in een kwaad daglicht te stellen en onze regering te boycotten, is dwaas. Het enige resultaat ervan is, dat het de Spaanse solidariteit versterkt en dat de Spanjaard zijn sympathie ver liest voor uw zaakdie toevallig ook onze zaak is. Alleen de Portugezen order de Westerse landen betreuren werkelijk de vele misvattingen, die Spanje buiten het anti-communistische oondgenootschap houden''. bendeleden op een militaire eenheid ter sterkte van een peloton. Gezien hun min derheid (de bende telde ongeveer 600 leden), voerden de militairen eerst een guerillatactiek,in afwachting van ver sterkingen. Toen deze aangekomen wa ren, trokken de opstandelingen zich na lievige gevechten in de bossen terug. De achtervolging duurt nog voort. Volgens de officiële cijfers, die de correspondent van Aneta te Bandung weiden verstrekt, zijn in de eerste week van Augustus in West-Java 19 geval- en van moord en ontvoering, 21 geval- en van rampok. 8 brandstichtingen en vuurgevechten met bewapende ben den voorgekomen. leden van de Duitse mijnoprui- hlYÏJPalenst, hebben Woensdag in Mann- rm!^Li„00r koelbloedig en zelfverzekerd Ph,n een ernst'g ongeluk voorkomen. met Ult de oorlog afkomstige mnsne1hehias 'J? brand SevloEen en op topsnelheid reden de mannen door de hoofdstraten van de stad tot zij een min der drukke wijk bereikten. Zij waar- scnuwden voorbijgangers en trachtten met een brandblusapparaat het vuur te doven. Ternauwernood konden zij dek king zoeken toen de munitie ontplofte. Een in de nabijheid geparkeerde auto werd beschadigd, doch niemand werd ge wond. De oorzaak van de brand is on bekend. vrT bromfietsers is de zaak vervoermiddel*61^' Immers. dit handige van eln riefin;.-^ordt' in afwachting ?rom geneigd vrijwel auto- u tnlJi t6 enken, dat wat de fietsers a ?ok voor de bromfietsers fmtsers Wel een aanhang- vaöentje mogen meevoeren, menen vele bromfietsers hiertoe ook gerechtigd te zijn. Daarmede rekent men echter ge heel buiten de waard want met betrekking^ tot dat aanhangwagentje ziet Justitie de bromfiets plotseling weer als motorrii"-: cl. Voor een bromfiets moet wegenbe lasting worden betaald, voor een bromfiets met aanhangwagentje moet meer wegenbelasting worden be taald maar dat aanhangwagentje mag niet op de weg komen, anders volgt proces-verbaal. In verband met de onbillijkheid, die hierin ligt, heeft de A.N.W.B. teneinde verdere verwarring te voorkomen, zich onlangs tot het ministerie van Finan cien gewend en verzocht aan de betrok ken belastingambtenaren op te dragen geen belastingkaarten meer af te geven voor aanhangwagentjes aan motorrij wielen, daar de Verkeerswet het ge bruik daarvan niet toestaat. Het ministerie stelt zich echter, zo schrijft ons de A.N.W.B., op het stand- Punt, dat afgifte van de bedoelde be lastingkaarten niet kan worden gewei gerd. daar ingevolge artikel 123 van het Wegenverkeersreglement ontheffing kan worden verleend van het verbod aanhangwagens achter motorrijwielen mede te voeren. Wel zal op de belas tingkaarten voortaan de aantekening worden gemaakt „dat de afgifte de hou der niét ontheft van de verplichting tot het vragen van een ontheffing ais be doeld in artikel 133". De ANWB merkt hierbij op, dat het aanvragen van bedoelde ontheffing niet eenvoudig is. Deze dient nl. voor het berijden van wegen binnen de bebouw de kom te geschieden bij B. en W van elke gemeente afzonderlijk, voor wegen buiten de bebouwde kom, geen rijks wegen zijnde, bij het college van Ged. staten der desbetreffende provincie en voor het berijden van rijkswegen bij de minister van Verkeer en Waterstaat. TT ET blijkt telkens weer, dat de mens- J l heid graag gelooft, wat zij wenst. Niet beter kan men dit ervaren dan wanneer een of ander lid van de familie de krant pakt om naar het weer. bericht te kijken in verband met ee% uitstapje op de volgende dag. Belooft dit weerVCricht. dat het mooi weer zal zijn. nu, in zo'n geval is De Bilt een onfeilbare weerprofcct. Doch luidt de diagnose voor de volgende dag minder hoop gevend, wel dan kletst de krant terwijl de krant in feite helemaal niets zegt, maar alleen (ie wijsheid van het meteorologisch instituut overbrieft. Ja, wat wy graag hebben, geloven w4t gemakkelijk. En waarom zouden wij niet optimistisch zijnT Als het weer zich goed laat aanzien, is cr geen reden om. pessimistisch te zijn. En wanneer het. minder dreigt te zijn, wel waarom in zo'n geval ook maar niet het beste ervan l« hopenf Men moet de zaak nooit donker inzien,' dat doet de formateur Donker ook niet, al is het vrij donker om hem heen. En in de week, waarin de bouwvak arbeiders raeantie hadden, was het weer in tegenstelling veelal met andere jaren tenslotte nog te genieten. Gelukkig trouwens, dat het weer wis selvallig is. Waar zou men anders over moeten praten in winkels, bij de kapper enz. Nu kan men tenminste om wat te zeggen, zeggen: ..wat 'n weer weer En deze wyshcid geldt zowel bij uit gezocht mooi weer als bij uitzonderlijk, 'slecht weer. Dus het zegt eigenlijk niets, maar men heeft tenminste iets gezegd! ANALYST Prinses Sybilla van Zweden zal op 18 October a.s. het nieuwe passagiersschip van de Zweden-Ameriika-lijn, dot bij „De Schelde" te Vlissingen wordt gebouwd, te water laten. Met een bruto-tonnage van 22.000 ton. een lengte van 600 voet en een grootste breedste van 77 voet wordt het nieuwe schip het grootste pas sagiersvaartuig van Scandinavië. Het aan tal plaatsen voor passagiers bedraagt on geveer 800. Het schip, dat o.a. een apart» bioscoopzaal krijgt, wordt speciaal uit gerust voor vacan tie toch ten en men ver wacht, dat het in het najaar van 1953 in de vaart zal komen. Donderdagavond 21 Augustus om half 11 wordt op het Scheveningse strand' vóór het Kurhaiusterrein wederom een vuurwerk afgestoken. Maria 7 en Hemel Opneming, naar een schilderij van de 15c eeuivse schilder Matteo di Giovanni uit Sicna. (National Gallery, London) Op Vrijdag a.s., liet feest van MARIA TEN HEMELOPNEMING zal ons Wad niet verschijnen. DE DIRECTIE. (Telelonüch BRUSSEL, Donderdagmorgen. Het was op een buitengewoon kalme maar niettemin zeer doelbewuste toon, dat minister-president prof. dr Jan van communique voorlas, dat de belangrijke beslissing behekde lke de Belgische regering in verband met de militaire dienstplicht Wft De kalme zelfverzekerdheid van de premier vie, des£eeVÏP omlTbh enkele uren na een zeer vermoeiende ministerraad, die zes uur had Z l per vliegtuig naar Congo moest, wat niet bepaald naast dc deur is We leggen zo sterke nadruk op de serene atmosfeer, waarin de regering haar belangrijke beslissing heeft geno men omdat van socialistisch—commu nistische zijde wordt beweerd dat de homogene C.VP.-regering door de jong ste rode agitatie tegen de vier en twin tig maanden diensttijd :n een paniek- stemming verkeerde. Nie»s is minder waar. En het is evenmin waar, dat de regering voorlopig tot vermindering van de diensttijd is. overgegaan onder de druk van een de linkse agitatie. Zon der zelfs op deze agitatie te zinspelen, heeft premier van Houtte integendeel het bewijs geleverd, dat de regering zelf reeds maanden geleden het initia tief heeft genomen om de duur van de diensttijd definitief te doen vaststellen voor al de medeleden van de E.D.G. In de eerste plaats kon de premier er op wijzen, dat de Dinsdag te Parijs ge houden conferentie van de zes onder tekenaars van de Europese Defensie Gemeenschap ingevolge een 27 Mei j.l. door België genomen initiatief plaats van buiten had De Belgische minister landse zaken, prof. Paul -z had nl. op die datum reeds aannek digd, dat. zodra het protocol betreffen" de de duur van de militaire dienstnlieht zou zijn ondertekend, de Belgische re germg bij de andere aangesloten rede ringen zou aandringen om zo gauw mo gelijk over deze kwestie overleg te ple gen. Na op de noodzakelijkheid te hebben gewezen om onmiddellijk in de zes aan gesloten landen de duur van de dienst tijd vast te stellen, heeft België zelf in tussen de adviezen gevolgd van de po litici en de militaire overheden, die van oordeel waren dat de rneest afdoende duur van militaire diensttijd vier en twintig maanden bedraagt, zowel in het raam van het Atlantisch pact als in dat van de E.D.G. Inmiddels had de Belgische regering, reeds vóór de rode agitatie, er de aan dacht van geïnteresseerden op geves tigd, dat België onmogelijk zijn eigen landgenoten een diensttijd kon opleg gen, die deze van de andere landen overtrof. De andere leden-staten zijn, jammer genoeg, het Belgische stand- Punt in deze aangelegenheid niet bijge treden. Als gevolg daarvan, heeft België, ge trouw aan de grote lijnen van zijn po litiek. nl. zo afdoend mogelijk aan de verdediging van West-Europa mee te werken, maar anderzijds gelijkheid van inspanning eisend, thans besloten: de wet van 28 Maart 1951 betreffende de duur van de militaire dienstplicht inte graal te handhaven. De diensttijd blijft dus in principe op 24 maanden gesteld, totdat een beslissing zal zijn getroffen in het raam van de E.D.G., waarbij voor al de leden een uniforme diensttijd zal worden ingevoerd. In afwachting anderszins, dat de ad viezen van de militaire overheden alge meen worden gevolgd, heeft de Belgi sche regering besloten voorlopig de re- cruten met groot verlof te zenden op de datum, waarop zu een en twintig maanden diensttijd hebben verricht. Dit zal o.a. het geval zijn met 10.000 sol daten op 31 October a.s. met eveneens 10.000 andere op 31 December en met ongeveer 8000 in Februari van volgend jaar. De Belgische regering.dringt tenslotte aan op een spoedig onderzoek door de raad van de N.A.T.O. van de verplich tingen die voor de ondertekenaars uit dit pact voortvloeien en die betrekking hebben op de verdediging van West- Europa. In Belgische defensiekringen wordt er de nadruk opgelegd, dat de leemten, die ontstaan tengevolge van het met groot verlof zenden van de dienstplichtigen na een oefentijd van 21 maanden, zullen worden aangevuld. De generale staf heeft van de regering het verzoek ont vangen, de hiervoor noodzakelijke maat regelen te treffen. Functionarissen van het Belgische mi nisterie van defensie hebben ontkend, dat het leger, dat thans drie divisies om vat, tengevolge van de nieuwe maat regelen een gehele divisie zal verliezen. (Van onze parlementaire redacteur) 's-GRAVENHAGE, 13 Augustus 1952. De bezoeken, die prof. Beaufort aan de formateur, mr Donker, brengt beginnen benauwend te werken op de fantasie der politici, die trachten een lijn te vinden in de bezoeken, die de formateur ontvangt. Het begint erop te lijken, dat prof. Beaufort goed zou doen op bet Ministerie van Financiën, waar de formateur zijn „gasten ontvangt, maar te blijven logeren. Hedenmiddag was hij daar tenminste reeds voor de vieide maal. Waarmee houdt dit"vierde bezoek verband? De heer Donker was bezig, zegt men, aan zijn tweede poging om een extra-parlementair kabinet te formeren. Hij scheen begrepen te hebben, dat ook de P.v.d.A. iets had te offeren en wilde hij het Ministerie van Sociale Zaken ongerept in de handen van de P.v.d.A. d.w.z. van de heer Suurhoff laten, dan had hij de K.V.P., die in zijn conceptie opnieuw Economische Zaken had te offeren aan dc A.R., iets anders aan te bieden. Dat kon niets anders zijn dan liet minister-presidentschap, dat bij aan dr Beel wilde aanbieden. Het is heel goed mogelijk, dat de KVP dit als compensatie voor het verlies van Economische Zaken had willen aanvaar den ook al kan men de opvatting huldi gen dat de P.v.d.A. het minister-presi dentschap niet als een verlies kon be schouwen, daar zij dit cadeau had gekre gen van de K.V.P., toen deze nog de grootste partij was. Maar aldus zegt men nu in poli tieke kringen hiertegen schijnt dr Drees verzet te hebben aangetekend. Men zou dat misschien van de eenvou dige „Vader Drees" niet veronderstel len, maar hij moet toch werkelijk be zwaar hebben gemaakt tegen de op lossing van de formateur om het pre mierschap aan de K.V.P. af te staan als compensatie voor Economische Zaken. Men dient echter te bedenken, dat de p v d.A de laatste jaren te v,eel de wind iri de zeilen heeft gehad. Zij heeft geen onkel offer gebracht, maar altijd gekre gen wat zij wenste. De K.V.P. daarente gen liet eerst het minister-president- schap schieten en gaf dat aan de P.v.d.A. daarna offerde zij ook het departement van Justitie en nu zou zij Economische Zaken moeten afstaan zonder dat de P v.d.A. ook maar iets van de verkregen posities zou prijsgeven. Als dr Drees dus het verlies van het minister-presidentschap niet zou willen accepteren en dat zou in het gesprek van de formateur met dr Drees Zater dagmiddag 1.1. uitvoerig zijn besproken dan zou er voor het verlies van het minister-presidentschap, van Justitie èn van Economische Zaken een andere compensatie moeten staan. Dat verlan gen lijkt ons niet zó ongegrond. Neemt men aan, dat de formateur met de A.R. tot overeenstemming is gekomen maar ten koste van de K.V.P. dan moet er langzamerhand toch iets anders hij met zijn eigen partij al moeilijkhe den te over heeft om haar te bewegen óók wut water bij de wjjn te doen. Dat kan men toch moeilijk van de K.V.P. alleen verlangen in de verwachting, dat deze door de lange duur van de kabi netscrisis wel zo murw zal zijn ge maakt, dat zij uiteindelijk in alles wat de P.v.d.A. belieft te decreteren, zal toestemmen. voor terugkomen en dan kan dat alleen nog Buitenlandse Zaken zijn. Gaan hier over de besprekingen met prof. Beau fort? Dan zou dat de sluitsteen van Don- ker's formatie zijn. Tenminste indien de K.V.P. met deze compensatie accoord gaat. Het feit, dat de formateur gisteren twee en een half uur met H.M. de Ko ningin heeft geconfereerd zegt ook al iets ten aanzien van de moeilijkheden, waarvoor hp staat. De P.v.d.A. heeft wat te hoog gespeeld en zich in moeilijkhe den gemanoeuvreerd, die de heer Don ker nu heeft op te lossen. Maar hij wil deze oplossen zonder verlies van prestige voor de P.v.d.A. Wellicht daarom heeft hij Zaterdag avond een onderhoud gehad met kop stukken uit de P.v.d.A. ten huize van de heer Posthumus te Delft en daar ondanks de afspraak met de pers geen melding van gemaakt. Het zij zo, maar dan bewijst dit, dat De laatste indruk van de pogingen van de heer Donker is wel deze, dat er een wedstrijd in het touwtrekken aan de gang is tussen de P.v.d.A, en de K.V.P. De K.V.P. heeft, zoals wij reeds zeiden, al te veel afgestaan en zjj kan er ten slotte niet in berusten het minister-pre sidentschap èn Justitie èn Economische Zaken in andere handen te zien over gaan zonder enige compensatie, vooral als daarnaast de P.v.d.A. op het stand punt blijft staan niets van haar verwor ven posities te willen opgeven. Na het bezoek van hedenmiddag van prof. Beaufort was men in politieke kringen van mening, dat de poging van mr Donker op het punt stond te mis lukken. Men noemde reeds de naam van ir Staf, de minister van Oorlog, als een onomstreden nationale figuur om dan tenslotte nog een poging te onderne men het land uit een dreigende impasse te helpen. Maar hij zal dan voor de zelfde moeilijkheden komen te staan. Zolang de P.v.d.A. niets wenst te offe ren en alle offers van anderen verlangt, zal zij zichzelf hoe langer hoe meer in een geïsoleerde positie manoeuvreren. Het bezoek intussen, dat de formateur hedenavond bracht aan de vorige forma, teuir, dr Beel, doet de vraag rijzen of hij toch nog de oplossing zoekt in de rich ting van het premierschap voor de KVP. Daarna 'heeft de heer Donker no,g het oud-Eerste-Kaimierlid van de P. v. d. A. de heer Van de Kieft ontvangen, wiens naam enige dagen geleden reeds werd gefluisterd als mogelijke minister van Financiën. De dag van morgen zal waarschijnlijk leren of de formateur aid,us d:e weerstan den in zijn eigen partij vermce te over winnen. Eten 23-jarig jongmens, van wie wordt gezegd, dat hij een Nederlandse student is, is gistermorgen, zo meldt Reuter uit Han nover, nabij de Wurmbergsdhanze in het Harzgebergte door drie leden van de Oost- duitse volkspolitie gearresteerd. De aan houding geschiedde volgens de Westduitse politie 300 meter binnen de Oostduitse zóne. Naar men zegt, had de student zich naar die plek begeven om er zich te laten vL0gr?feren door zijn twee metgezellen, die echter op Westduitse grond waren ge- De naam van de arrestant k nog niet bekend gemaakt en omtrent zijn lot is ook nog mets nader* bekend

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1