Foto-wedstrijd Maasbode-pers U behoort reeds tot de deelnemersf OPLOSSING SAARKWESTIE NIET IN ZICHT Kunstenaar, Staat, Publiek DE PRIESTER LEON MORIN De camera op t buitenland Westers voorstel inzake Oostenrijk door Moskou verworpen economische Zware problemen Serenade tot slot BRUSSEL: Moeilijk leven, Te Washington is officieel meege deeld, dat de Sovjet-Unie de Westelijke voorstellen voor een verkort Oosten rijks staatsverdrag heeft' verworpen. In Maart j.l. werden deze voorstellen in Moskou ingediend. Zij hielden een uit acht punten bestaand verdrag in ter vervanging van het oorspronkelijke, uit meer dan 50 artikelen bestaande ver drag. waarover de „Grote Vier" in de afgelopen vier jaar geen overeenstem ming hebben kunnen bereiken. Op 9 Mei j.l. hadden Groot-Brit- tannie. Frankrijk en de V.S. op be antwoording van deze voorstellen aan gedrongen en dit verzoek werd Maan dag j.l., U Augustus, herhaald. Het ant woord op het verzoek van Maandag is volgens Londense waarnemers verras send snel gekomen. De lange tekst van de nota herhaalt vele der Russische argumenten, die reeds op de laatste bespreking der plaatsvervangers over een verdrag met Oostenrijk, in Januari j.l te berde wer den gebracht. De Russen stelden toen bespreking van het ontwerpverdrag af hankelijk van een bespreking van de toestand in Triëst. Ofschoon onze foto-medewerker in zijn laatste bijdrage met klem van redenen heeft betoogd, dat men heus niet naar het buitenland behoeft t* gaan om de „mooiste motieven" voor zijn fotografische aspiraties te vinden, zo wil dit uiteraard niet zeggen, dat buiten onze grenzen geen fraaie kiekjes te maken zouden zijn. Een lezer van „De Maasbode" heeft dit met de in zending van de afgedrukte foto (waar voor hij het overeengekomen bedrag van 10.ontvangt en waarmede hij verder nog mededingt naar de uit geloofde prijzen) al dadelijk gedemon streerd. Hij vertoefde, met de zijnen, aan het Meer van Thun, dacht aan onze wedstrijd, kreeg een lumineus idee en ziet hier- het o.i. niet onverdienste lijke resultaat. Nu niet allemaal naar de bergen willen! Het is en blijft waar wat onze foto-deskundige schreef: „Hoe meer het fotografisch zien ontwikkeld is, des te dichter bij huis vindt men zijn mo tieven". Er komt nu geen postbode of hij brengt Inzendingen voor onze foto-wedstrijd mee. U weet, er zijn drie hoofdprijzen te winnen, terwijl een groot aantal troostprijzen uit handelskringen be schikbaar is gesteld. De deelneming staat open tot 30 September a.s. Plenty tijd om naar de „mooiste foto" uit te zien. Men adressere zijn fotografische kunstproducten aan de Redactie van de Maasbode-pers te Rotterdam en vér- melde in de linkerbovenhoek van dé enveloppe: Foto-wedstrijd) De foto's zullen uitsluitend worden geretourneerd als een gefrankeerde en veloppe, van volledig adres voorzien, is bijgevoegd. Van de volgende troostprijzen kan nog melding worden gemaakt: Technisch Bureau voor Foto en Kinematografie Hans Nieuwenhuis, Kneuterdijk Ja en v. Hoytemastraat 5153, 's-Gravenhage: Venaret Rolfilm-camera, 6 x 6, 12 opnamen; Vroom en Dreesmann, afd. foto-artikelen, 's Hertogenbosch: foto album, boekformaat; Fotohandel N. van Leeuwen, Peperstraat 15, Delft: foto album; Fotohandel T. van der Reijken, Koornraarkt 72, Delft: Sportbox „Vena" in tas; Fotohandel Van Oosten, Oude Langendijk la, Delft: Photax-camera; I.aboratorium Prinsen, Crommcliniaan 77, Delft: Foto-electr. belichtingsmeter, merk „Prinsen", de optocht heen een wei aan de overkant van de weg in. Het paard van de wagen van de Mariacongregatie wil ook niet ver der. Een kleine opstopping. Een tractor die toevallig in de nabijheid staat, moet de taak van het onwillige paard over nemen. De Mariacongregatie doet het dan, door de omstandigheden gedwongen, plots gemoderniseerd Der^glijke voorvallen zijn ook landelijk. Als de stoet dan eindelijk na ruim een uur langs de bevlagde boerderijen en de versierde dorpsstraat bij de kerk is ge komen, begint een plechtig lof. In de kerk is aanwezig de Burgemeester van Hens broek, de heer Kooyman, die de vier burgemeesters, op wier grondgebied Spierdijk voor een deel ligt, bij de in tocht vertegenwoordigt. Het priesterkoor zit vol met priesters: Lazaristen, Francis canen, een Pater van de H.H, Harten, Wereldheren, allemaal zoons uit de pa rochie, die bij dit bijzondere jubilé naar hun geboortedorp zijn gekomen. De lange witte kerk, die met rode en witte gladiolen, met lange zijden banen en een grote kroon is versierd, zit ook de volgende dag weer stampvol bij de plechtige Hoogmis en later bij het Lof, als het parochiefeestgeschenk: een ge brandschilderd raam van O. L. Vrouw van Fatima door de kunstschilder Jaap Min uit Bergen, namens de parochie door de kapelaan wordt aangeboden. Na het Lof recipieert de pastoor in de Jeugdzaak Daar komen de mannen en de vrouwen, een enkele nog met de oude Westfriesê „hul" op het hoofd, de meisjes en de jon gens. De stoet blijft maar steeds voort duren. 's Avonds is er een concert van de fanfare in de tuin van het rustoord, aan de linkerkant van de kerk. Na afloop heeft het korps er nog niet genoeg van gekregen en trekt men naar de andere kant Van de kerk, waar in de tuin van de grote oude pastorie de muziek wordt voortgezet. Een serenade heet het nu. En dan is de eerste volle dag van het een week durende feestprogram afgewerkt. Meester Langedijk, het hoofd van de school en de „dirigent" van dat alles, kan meer dan tevreden zijn. Alles verliep prachtig. Wekenlang is het feestcomité dan ook in de weer geweest. En 't overige deel van de parochie werkte aan het geestelijk feestgeschenk voor haar pas toor: elke dag een tientje van de rozen krans. Het kon niet anders, of dit feest moest vooral bijzonder hartelijk worden ingezet. Op Maria Tenhemelopneming worden overal in 't land priester jubilea gevierd. Hier van de deken, daar van de reetor of de pastoor. Dit jaar was dat zo in de grote steden en in Groenlo, in Leeuwarden en in Spierdijk, in Noordwijk en in Apeldoorn en op vele andere plaatsen. Een van dp vele feesten, het Spierdijkse, wordt hier uitvoerig beschreven. Maar ook elders /.uilen de grijze herders niet minder zijn gevierd wegens de vele verdiensten, die zij zich, na jaren zwoegen voor hun gelovigen, hebben verworven. Als een parochie zó haar herder viert, dan beseft men even het vele goede, dat God in een „gouden" priester Zijn kinde ren heeft willen schenken. Of het nu op een dorp of in een stadsbuurt is. Zoiets wordt, ten overvloede haast, duidelijk uit eengezet door de feestpredikant op zo'n dag. Telkenjare op Maria Hemelvaart her haalt zich dit, dan hier en dan daar. We hadden ditmaal b.v. ook naar Groenlo of naar Leeuwarden kunnen gaan. Het werd Spierdijk. Daar vierden de dorpelingen en niemand ontbrak dit feest zo. Elders zal het wel niet veel anders zijn geweest.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 7