WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1952 PAGINA 4 Gesprek met generaal Gruenther Twee jaar Voor één schroefje Duitsers en Fransen in één leger Rus formidabele tegenstander Bestuur lieeft bezwaar tegen commissie van onderzoek Dc mens en zijn liefde bestaan niet uit twee stukken Het Hellegat ..Wat denkt u van het standaardisa tie-probleem?" „Economisch zal standaardisatie moei lijk te verwezenlijken zijn, hoezeer ieder ook theoretisch van de noodzaak overtuigd is. Het heeft twee jaar gekost cm een gestandaardiseerd schroefje te maken.... Neem de nog steeds niet op geloste kwestie van het alternatief tus sen een Brits en een Amerikaans ge weer. Neem de jeêp, Momenteel zijn er naast de oorspronkelijke Amerikaanse jeeps ook Franse en Italiaanse. Ze zul len uitstekend zijn, maar waarschijnlijk lijkt de Italiaanse alleen nog maar in de lucht voor de banden op die uit Ame rika.... Rusland heeft het gemakkelij ker: een dictatuur heeft geen rekening te houden met de concurrentie, welke in een democratie bestaat, noch met 't principe van ..free enterprise". Alleen in oorlogsomstandigheden kan een de mocratie standaardisatie opleggen. Ik twijfel er overigens niet aan: dat juist de realisering van de Europese Defen sie Gemeenschap een grote stap vooruit zal betekenen, Standaa"dlSatiê is name lijk in Wezen slechts een facet van een veel groter probleem, dat der econo mische integratie, welke ook militair 'n dringende eis is.... Oh, we zijn er nog niet en het bréngen van offers zal waar schijnlijk. nog lang nodig Zijn. Bedenk, dat we tegenover' „totalitarishs" staan: wat we tót nu toe gepresteerd hebben is neg slëchs ,,a scratch of the surface". Het noemen \fan de Europese Defen sie Gemeenschap (op een bijeenkomst in Parijs beslóten enkele maanden ge leden de 6 Westeuropese landen Frank rijk. Italië, Duitsland en de Benelux, 'n Europees leger te creëren onder gemeen schappelijke supranationale instituten met een gemeenschappelijk budget, be- vóorradingssysteem en bewapeningspro gramma) het noemen dézer E.D.G. lokt de volgende vraag uit. „Verwacht u moeilijkheden, wanneer geldaten van verschillende nationaliteiten in de su pranationale legercorpsen van het toe komstige Europese leger zullen worden ingedeeld?" „Militair-technisch niet. Onder de oor log heb ik in Italië (hij was toen chef- Staf van generaal Mark Clark's 5e leger) zoveel verschi lende nationaliteiten zij aan zij zien strijden. Toen moest dat allemaal ónder vijandelijk vuur geor ganiseerd worden. Zouden wij het dan nu in vredestijd niet kunnen? Politiek en psychologisch ligt het echter minder eenvoudiggesteld dat een soldaat uit een Duits groupement (soort nationale divisie, deel van supranationaal leger corps) elke Fransman uit een Frans groupement Uitscheldt voor (hij ge bruikte hier een overbekend maar on parlementair soldaten-scheldwoord, meestal afgekort met „s.o.b."), dan za] het legercorps daarvan natuurlijk de terugslag ondervinden. U weet. dat de E.D.G. bovendien nog door de parle menten moet worden goedgekeurd, .voor Nederland ben Ik niet bang, maar gesteld dat het Franse parlement bijv. erg emotioneel kou reageren...." „Hoe is naar Uw menihg (1e huidige krachtsverhouding Oost-West?" „Well" ïijil blik gaat naar de kaart, de Communisten hebben 4 milliocn sol daten onder de wapenen achter het ijze ren gordijn.175 divisies, welke met hun 12.000 man weliswaar kleiner zijn dan de onze (plm. 17.000 man), maar Wat vuurkracht betreft, zeker niet voor de onze onderdoen. De Russische soldaat is goed getraind, wordt goed geleid, en economisch ge bruikt. Bovendien kan RUsland binnen 30 dagen 300 divisies op de been hebben Daarbij is hun luchtmacht zeer aan zienlijk: 20.000 vliegtuigen. De DUG is een prima toestel. hun tactische lucht- deze menselijke liefdé haar vaste vorm Saa cn geheiligd gaat worden in Het huwelijk, n - gehuwden het kostbaarste ain, waarover zu het tijdcloos Liefde-offer van de z<-«clfwegcicn- kende. stervende Heiland. lieffe J£*s en" mehscljjk en kende geen enkele maat, Zrjn lichaam W erd ér dan ook door vernietigd. hu dr< (in liefde niet op. Dat was ook niet nodig, want Hfl bÉzat en beheerste Zijn liefde volkomen, met alle kracht en onstuimigheid, die erin besloten lagen. Het was een liefde, die in goddelijke vrijheid gehan teerd werd èn die nergens voor terugschrok. Èeh liefde, die zo ailes-overtreffend was van weergaloze goddelijkheid, dat Zij dwars door alle menselijke gren zen heen moest breken, om een uitweg te vindeh: het lidhaam werd in barre ellende gebroken, de ziël in wanhopige eenzaamheid géteistèrd, hét geheel ais één vólkomen Offer zonder aarzelen aangeboden. Tegelijk .echter was het een liefde zó bloeiend en concreet in warme, diepe menselijkheid, dat zij aan alle mensen, die elkaar van persoon tot persoon geheel willen lief hebbén, ten voorbeeld kon worden gesteld: „zoals Hij dé Kerk hééft liefgehad, Hij die zichzelf voor haar overleverde om haar lè reinigen en te heiligen, om aldus de Kerk naast zich te stellen in volle heerlijk heid; zo óók de man en zijn vrbuw; dit geheim is groot". DE christelijke mens zal in de menselijke liefde, waarnaar hij hier op aarde hunkert, dodr godde lijke kracht gedreven, de vervulling zoeken der geestelijke en lichamelijke behoeften, die hem van nature eigen zijn en waarvoor hij zich geen moment behoeft te schamen. Te schameh behoeft de Christe lijke mens zich slechts, als de geheimen van zijn liefde of zijn liefdes-idealen op ondèlicate, eenzijdige en daar om stotende en gevaarlijke wijze onder het publiek gesmeten worden. Zoals, helaas, momenteel dagelijks op grootscheepse wijze geschiedt. S. JELSMA M.S.C. „Le Trou d'Enfer" hc-et de plaats, waar vorig jaar onder de ge meente Louveciennes, een 20 km van Parijs, het hoofdkwartier van Shape in enkele maanden Uit de grond gestampt werd In bijgaand verhaal kunt u de mening lezen van de chef-staf Shape, generaal Gruenther. die momenteel nu Eisenhower ver trokken is en diens opvolger Ridgway nog bezig is zich in te werken waarschijnlijk het best de huidige problemen der NATO- defensie in al hun ingewikkeld heid bekijken kan. Beter dan wie ook waarschijnlijk weet generaal Gruenther een van Amerika's beste bridgespelers hoe de kaarten tussen Oost en West liggen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4