DE ROEP OM DE SOLIST Weer zullen vol piëteit de Ijzer-helden worden herdacht Zeven jaar lang coined ie A rabisch- AziatischeHHrSSSr» N.-Guinea nog een zorgenkind Een voorbijgaand verschijnsel Decentralisatie van Krupp concern FRANKRIJKS DEFENSIE (Slot) Muzikaal wanbegrip of verafgoding der materie Varkensvlees wordt niet goedkoper Geen samenwoning, wei samenwerking Handelsbeweging verre van rooskleurig VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1952 PAG UNA i Regering bestudeert een plan Rapport van Kath. C.V. van Lectuurvoorziening BEDEVAARTEN NAAR LOURDES EN FATIMA De Westduitse bondsregering bestudeert op het ogenblik een plan inzake de decen tralisatie van het Krupp concern. In grote lijnen komt het plan, dat dezer dagen door een vertegenwoordiger van het concern bij de Hoge Commissie is ingediend, op het volgende neer: De helft van de activia zal vrij ter beschikking van de eigenaars blijven. Hieronder bevinden zich zeven grote industriële bedrijven, waaronder een locomotievenfabriek, een lichte machine fabriek, een dynamoplaten fabriek, een zware machinefabriek en een draadfabriek. Ook de scheepsbouwbelangen van de groep vallen er onder. De staal- en steenkolenbelangen, waar van de waarde op R.M. 350 millioen wordt geraamd, zullen binnen vijf jaar worden verkoch. Hiertoe behoort o.a. de staalfa briek te Rheinhausen, welke circa Rm 200 millioen waard zou zijn. De familie Krupp zou voor dit deel van de activa drie soorten effecten ontvan gen, t.w. gewone aandelen voor ongeveer 60 pet |van de waarde, converteerbare obligatiën voor 30 pet van de waarde en een klein bedrag in hypothecaire obliga tiën. De gewone aandelen zouden binnen vijf jaren moeten worden verkocht. Tot de Krupp belangen behoren voorts ivier mijnen. Deze zouden binnen de komende maanden moeten worden ver kocht of in afzonderlijke maatschappijen moeten worden ondergebracht volgens de bepalingen van de Geallieerde Wet 27, in welk geval de verplichting tot verkoop 'dei- aandelen binnen vijf jaar van toepassing zou zijn. Symphonie-concerten organiseren zon der eerbewijs aan een solistische afgod blijft voor onze concert-ondernemingen derhalve nog een riskante onderneming en men begrijpt in dit verband de fol ders, advertenties of aankondigingen on zer concert-instellingen bij de seizoens- aanvang, waar vóór alles do namen dier afgoden prijken, terwijl de uit te voeren muziekwerken het enig essentiële ternauwernood of zelfs in het geheel niet genoemd worden. Men kan er echter in zoverre vrede mee hebben als de betrokken solisten zich dienaren weten van de door hen Ui spelen werken en al hun krachten in zetten om het werk te herscheppen. Zo zijn er echter minder dan men zou mogen verwachten. Ieder die dient brengt t.z.t. een offer: een offer van zijn eigen eer terwille van het kunstwerk. Hoevelen onder onze gerenommeerde solisten zijn er die zich buiten de tred molen wagen van het standaard-reper toire; die de moed hebben een lans te breken voor minder bekende oude of nieuwe muziek? Vanzelfsprekend lopen zij het risico minder persoonlijk succes te oogsten, maar zij vergeten, dat zij daardoor de scheppende kunst en uiteindelijk de gemeenschap zelf een dienst bewijzen. In dit opzicht was de verdienste van Mengelberg voor Mahler's kunst, die van Evert Cornells voor Debussy en Ravel van onschatbare betekenis. In Limburg had men nog zulk een pionier in Henri Hermans. Het voorbeeld van deze dirigenten uit het verleden heeft bij de hedendaagse dirigentenbent méér weerklank gevonden dan in de solisten wereld van ons vaderland en men zou geneigd zijn te geloven dat de tijd der grote artisten onder de solisten voor bij is. Wij voor ons' zijn zelfs de mening toegedaan, dat het solistendom z'n laat ste troeven op de symphonie-concer ten aan het uitspelen is. De tijd staat niet stil en het is niet ondenkbaar, dat de nieuwe gemeenschap minder om individualistische prestaties dan om een collectieve vorm van muziek-maken zal vragen. Onze eigen katholieke liturgie is er reeds een duidelijke aanwijzing toe MARIUS MONNIKENDAM. De verlaging van de garantieprijs voor baconvarkens van 2.65 tot 2.57 per kilogram als gevolg van het dalen van de wereldmarktprijs van voeder- granen, heeft bij menigeen de hoop ge vestigd, dat ook de prijzen voor var kensvlees in het binnenland iets terug zouden vallen. Zulks is echter, gezien het marktverloop, in genen dele het ge val. De consumentenprijzen blijven zelfs,- aldus blijkt o.m. uit een mede deling van de Federatie van Slagers patroonsbonden. nog stijgen. Voor var kens worden op het ogenblik prijzen betaald tot een hoogte, die tot dusverre nog niet werd bereikt. Op onze vraag naar de kansen op ra tificatie door het parlement in Bonn, ontweek hij handig het antwoord, maar sprak zjjn vertrouwen uit, dat ook daar het begrip voor het algemene Europese belang zou prevaleren. „Er zijn immers geen problemen ineer, die Frankrijk en Duitsland tegenover el kaar zouden doen stellen. Die zijn er werkelijk niet, nee". „En de Saarkwestie dan?" „Dat is een probleem van secundaire ordeonze grote grensproblemen zijn uitgekristalliseerd, de laatste 200 jaar ook uw grenzen liggen vast. De periode van zulke grensgeschillen is volkomen uit de tijdIk laat hierbij de Ooste lijke grenskwestie buiten beschouwing". „En de Europeanisatie van de Saar?" „Oh, dat is een probleem van veel min dere orde, nee de hele Saarkwestie kat. en mag voor de toekomst de verhou ding DuitslandFrankrijk niet vertroe belen. Maar U hebt mij allemaal vra gen gesteld, die eigenlijk op de Quai d'Orsay beantwoord moesten worden" Hij lacht, zegt dan: „Typisch voor ons is, dat bij dit vraag stuk der Europese Defensie Gemeen schap de kaarten in Frankrijk juist andersom liggen als bij U. Bij U geeft het parlement de pas aan, bij ons is het de regering, die de volksvertegenwoordi. ging in de richting van de ratificatie moet stimuleren". Hij heft andermaal het glas: „L'Unité europeen". Op Europa's eenheid. J. W. HOFWIJK. Tivee carricaturrn mil Paganini door Grandvillo bij de Javasche Bank van het provenu van de verdere leningstoewijzing door de Eximbanik ad 6 millioen, zonder het welk de debetstand ongeveer 69 millioen meer zou hebben bedragen. De distributie van de nieuwe alumi nium munten aan de diverse geldkanto ren geschiedt thans vlotter dan in den beginne, hetgeen zich manifesteert in de toeneming van de omloop daarvan van 10 tot 22 millioen rupiah. Daartegenover valt waar te nemen het resultaat van de sedert begonnen geleidelijke inneming van de papieren pasmunt, alsook de muntbiljetten van de emissies voob 1950. De cijfers voor de belastingontvangsten zijn als volgt (in R. millioen): Januari-April 1952 1951 Kohier en niet-kohier belastingen 8.37 763 In-, uitvoerrechtenen accijnzetf 1.351 1.028 De katholieke centrale vereniging voor lectuurvoorziening in Nederland heeft -een rapport opgesteld, dat zich richt tegen een eerder rapport van de centrale vereniging van openbare lees zalen. In laatstgenoemd rapport werd op economische gronden gepleit voor „samenwoning" van neutrale, katholieke en protestants-christelijke uitleenbiblio theken en lectuurmagazijnen- Daartegenover stelt het rapport van de katholieke vereniging voor lectuur voorziening de noodzakelijkheid van zelfstandige katholieke uitleenbibliothe ken. trimenwoning wordt afgewezen doch samenwerking met andere organi saties op het gebied der lectuurvoorzie ning wordt op prijs gesteld zonder dat evenwel een federatief verband wordt gewenst. ,De katholieke uitleenbibliothe ken willen hun eigen gewestelijke en landelijke organisatie behouden. Het secretariaat van de katholieke centrale vereniging voor lectuurvoorziening is ge vestigd Bos- en Vaartlaan 26. Nieuwer- Amstel, post Amsterdam-Zuid II. Staatssecretaris van Oorlog, De Chevigné, charmant noordvoerder. Door de Ver. Ned. Bedevaarten te Den Bosch zal de laatste nationale bedevaart naar Lourdes dit jaar wor den georganiseerd van 1 t/m 7 October. Deze bedevaart zal dus oo het feest van O.L. Vrouw van de Rozenkrans in Lourdes zijn. De eerste nationale bedevaart naar Fatima via Lourdes wordt gehouden van 3 t/m 17 October. (Van onze correspondent). BRUSSEL, Donderdag ZONDAG ZULLEN, voor de vijf- en-twintigste maal na de eerste wereldoorlog, weer tienduizen den Vlamingen op de eens zo bloe dige IJzervlakte samenkomen, om er piëteitvol voor hun gesneuvel den te bidden en van hun ver knochtheid aan Vlaanderen blijk te geven. Het is voor dat zelfde Vlaanderen, dat zij tot volledige grootheid wilden zien komen in een vrij België, dat ginds duizen den jonge Vlamingen hun bloed hebben gegeven. Dat gebeurde in een tijd, dat het katholieke Vlaamse volk meer dan ooit verdrukt werd: in zijn taal, in zijn zeden, in zijn overtuiging. Dat was de tijd, dat de Vlamingen geen eigen hogeschool hadden; dat zij in het leger tot in de loopgraven! door Vlaams-onkundige of door onwillige officie ren werden ge commandeerd; dat zij hun studies in het Frans moesten doen; dat 's lands bestuur ééntalig Frans was; dat de taal van 't Vlaam se volk geminacht werd en dat het katholieke Vlaanderen gehoond werd om zijn vele kinderen. Om het offer van de voor hun volk en hun land gevallen Vlaamse soldaten eeuwig te gedenken, bouwde Vlaanderen op het slagveld van de IJzer een massieve toren, vijftig meter hoog; met het kruis in top, dragende de initialen van de leus: „Alles voor Vlaanderen Vlaanderen voor Kristus". In de crypte van die toren werd, jaar na jaar, het stoffelijk over schot bijgezet van Vlaamse helden van de IJzer. Dat zoenoffer voor de Vlaamse doden, was echter een doorn in het oog van mensen, die het katholieke Vlaamse volk haatten. En in een donkere nacht van liet jaar 1946 ziin lafaards naar die geheiligde van Vlaanderen geslopen en ebben er met dynamiet de toren met het kruis in de lucht doen vliegen. Een kreet van afgrijzen weerklonk in de Vlaamse landouwen. Die mis daad was een slag in het aangezicht van elke katholieke Vlaming. De schuldigen moesten gestraft wor den. Ja maar, welke schuldigen? Want. hoewel bepaalde groepen en personen met de vinger als daders werden aangewezen, kon het ee- recht ze tot heden niet vinden. „Wilde" 't gericht ze niet vinden, zeggen Vlamingen, die tot zelfs een procureur-generaal beschuldi gen het onderzoek gesaboteerd te hebben. Intussen wreekt bet katholieke Vlaanderen zich op zijn manier: het bouwt 'n nieuwe toren, tachtig meter hoog ditmaal. Van dat nieuwe symbool van Vlaamse piëteit zal Zondag de eerste steen worden ge legd. Wie IJzertoren zegt, haalt heel het Vlaamse drama m de loopgra ven van de IJzer op, waar het uit sluitend in het Frans gecomman deerde Belgische leger uit drie-en- zestig procent Vlamingen bes.ond. Maar die herinnert meteen ook aan het epos van Vlaanderen in die loopgrachten, met onvergetelijke figuren als: de fijnzinnige kunste naar Jo English; de gebroeders van Raemdonck, die in eikaars armen sneuvelden en hun eed: „Te saam vereend in vreugd en nood" tot in de dood trouw bleven; de idealisten Frans van der Linden en Lode de Boninghe. maar vooral Renaat de Rudder, „de heilige van den IJzer". HET WAS WERKELIJK een bij zondere jongen, deze Renaat, dit kind dat, slechts twintig jaar oud.'sneuvel de „voor God en Vlaanderland". Hij was nog geen zeventien jaar, toen de oorlog uit brak, op het ogen blik. dat hij zich in een college tot het priesterschap voorbereidde. Hij werd oorlogsvrijwilliger en in de loopgraven was hij voor allen een goed kameraad. Renaa' was ook een dichter. In een brief aan zijn moeder stelde hii haar gerust met te zeggen: ..dat er soms een kogeltjen voorbijkwam, trillend in de lucht als een vioolsnaar". De zedeloosheid vond in hem een sterk bekamper en zijn rechtvaardig heidsgevoel schaarde hem naast de Vlaamse soldaten, die in hun' taal en in hun geloof werden gehoond. Tot drie maai toe werd hij hiervoor gestraft. Eens kwam het bijna tot een opstand. Renaat was weer om zijn Vlaamse overtuiging opgeslo ten. „Renaat moet vrij klonk het schor en woest. Baionetten werden op de geweren geplant en in dichte drommen stormden Vlaamse sol daten naar zijn bas'ille. Zi.i beuk ten de deur in, gingen bij „hun heilige" op 't stro zitten en wens ten hem geluk met ziin s'raf. Op 17 December 1917 sneuvelde deze meld tijdens een patrouille- tocht. Een bij vergissing uit een Belsisch geweer afgeccho'en kogel velde hem nee'-: 7,iin bloed kleurde de sneeuw. Zijn laatste woorden waren: Ik wist nW, dat pen mens zo liiden kon. Maar: alles voor Vlaanderen en Vlaanderen voor Kristus" Voor zulke doden ?aaL Vlaande ren elk ,iaar aan cte IJzer bidden sn zich aan hun voorbeelden spmgelen. Sedprt blondigp opbeuren heeft het officiële België véél goedge maakt aan het eens verdrukte Vlaanderen, da' zich i'nans geheel Vlaams kan uitleven. Gelukkig!... De grondwetgevende vergadering van Kasjmir heeft Donderdag met algemene stemmen besloten het erfelijke bewind van de Mahardja's af te schaffen. In de toekomst zal het staatshoofd voor een periode van vijf jaar worden gekozen. Premier sjeik Abdoellah heeft voorge steld de zoon van de laatste vorst, Joe- varadj Karan Singh, die thans als regent optreedt, tot eerste staatshoofd te kiezen. Joevaradj voert thans te New Delhi be sprekingen met Indische ministers. Hij heeft nog niet besloten of hij in zal gaan op het voorstel van de premier. J T T J *T ling van de Indiërs in de Zuid-Afrikaanse sen die aangelegenheden, welke tegelij- 1 7 7 kertijd een politiek en een sociaai-econo- /I 1 f* B S Et /A a >->f c* SB ~n/ay i T'~l /"V miscih an 'eet hebben: de huj.p aan de on- 1/1 II lIE' Bl 1 \(1 11 l,D der-ontwikkelde landen, de mensenrech- U f I f l/V|(U/UU/l V/f/' I ten, het zelfbestemrmngsrecht der volken. tf (_y Men behoeft er niet aan te twijfelen, dat BRUSSEL: Kruis en dynamiet p. J..OIO aS.OUÜ ^eviezenfonds —86 —98 Totaal vlottende schuld 1.873 2.268 Lening 1950 1.512 1.512 Leningen in dollars 1.136 1.205 Leningen in sterling 2.03 203 Leningen in guldens 3.223 3.217 Totaal vaste schuld 6 074 6.137 Totaal generaal 7.947 8.4p5 De totaalschuld van de regering is 'in de verslagperiode met R. 458 millioen toegenomen, welke toeneming zowel in de vlottende als in de vaste schuld plaats vond, resp. met 395 en 63 millioen. De toeneming van de vlottende schuld is praktisch geheel te vinden in de schuld bij de Javasche Bank. Van belang is hierbij de gunstige invloed op de schuld geeft in de V.N. gewoonlijk niet tot veel discussies aanleiding. Zaken als voorzit terschap, praesidiutn en commissies ko men meestal kant en klaar voor de ver gadering en de gedelegeerden behoeven dan slechts de handen in beweging te brengen om te applaudisseren. Soms vlammen ever. de West-Oosthartstochten op, maar de grote politieke debatten be waart men liever voor de politieke pro blemen, welke in bijna overdadige weel de op de agenda voorkomen. Een vraagstuk, dat traditioneel is ge worden, is dat van de opneming van nieu we leden. Men staat daarbij voor de moei lijkheid dat er landen zijn, welke Ameri ka. andere welke Rusland niet of nauwe lijks aanvaardbaar acht; in de volle wer kelijkheid is het nieuwe lidmaatschap een prestigekwestie tussen Washington en Moskou geworden. Laat men in 's hemels naam maar over alle echte en vermeende bezwaren heenstappen en alle landen, welke hoe dan ook in de Verenigde Naties zouden moeten zetelen en er over enkele jaren toch in komen, eenvoudig met alge mene stemmen .opnemen. Maar dan moet men voor geen enkel land een uitzonde- ring maken, niet voor bijv. Hongarije, maar ook niet voor Spanje. De comedie! welke men nu al zeven jaar lang heeft gespeeld, verhoogt het aanzien van de Uno werkelijk niet. BELANGRIJKER NOG zijn de vraag stukken, welke diep in de actuele politiek ingrijpen; en deze kan men in drie categorieën indelen. Op de eerste plaats komen die, welke men als de pro blemen van de Arabisch—Aziatische vrij heids- en emancipatiedrang zou kunnen kenmerken: Tunis, Marokko, de behande- TERWIJL DE INTERNATIONALE PERS zich verdiept in gissingen over de diepere betekenis van de bijeen roeping van het 19e congres van de communistische partij der Sovjet-Unie op 5 October a.s. cn over de voorgenomen reorganisatie in de top van het Russische bewind, om tenslotte tot de conclusie te komen, dat afgezien van de feitelijke me dedelingen in Russische pers en radio de werkelijke bedoeling en strekking van deze besluiten verborgen zullen blijven tot het ogenblik, dat men de verwezenlij king en het effect er van zal kunnen waarnemen, ziet men een tweede object van beschouwingen opkomen: de agenda van de zevende gewone zitting van de Assemblée der Verenigde Naties, welke op 14 October a.s. te New York zal worden geopend. Vast staat reeds, dat de zestig leden- staten zich met vijf en zestig onderwer pen zullen moeten bezighouden. Maar daarmede is de reeks waarschijnlijk nog niet uitgeput, want in de kleine twee maanden, welke nog vóór de bijeenkomst moeten verlopen, zullen zich nog we! en kele vraagstukken voordoen, welke bin nen de bevoegdheden van de Algemene Vergadering vallen of kunnen vallen. Zo vinden wij bijv. nog niet vermeld het ver zoek van Brazilië om het probleem van het. Oostenrijkse staatsverdrag in behan deling te nemen, een verzoek, dat pas dezer dagen is ingediend en waarvan men nog niet weet, of het geaccepteerd zal kunnen worden. Onder de vijf en zestig punten is er na tuurlijk een aantal, dat tot de louter orga nisatorische vraagstukken behoort. Het is I het routine-werk van elke organisatie en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4