Nieuws uit STAD en OMTREK Stralend Va can t ie wee k\ve er voor spel l succes Ipsa tramam INVUL-PUZZLE LAATSTE BERICHTEN Attractiecentrum kan tevreden KUNSTENAARS EXPOSEREN IN ORANJE GALERIJ Gemeenteraad vergaderde in vaeantietempo JABOTAPIJT zijn Prachtige avond door Schiedammers verzorgd HOUTMAN MUZIEK Voortreffelijk initiatief van S'45 WIJ ETALEREN W. A. VERWANEN VLAARD1NGEN De Valera te Utrecht De geopereerd Nader verhoor van Westerling-gevangenen Dordtse jongeman verdronken 14 Sept.: Kerkelijke Opbouwdag Lijk van Tore Hedin gevonden „De Ommelanden zette melkverwerking stop ingesloten holen- vorsers Fles arsenicum bracht het uit ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952 PAGINA 2 NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT Voor iedereen in elk seizoen SCHIEDAM OPENING EXCELSIOR SPORTPARK KNAAPJE AANGEREDEN DWARS DOOR DE VUUR LINIES MEDISCHE ZONDAGSDIENST DE TRANSPORT- EN BAKFIETSENRACE BlUGEREflKE STAND NED. VRACHTENMARKT HET ORIGINELE NU f 6.90 PER METER HOOGSTRAAT 184—186 SCHIEDAM DAHLIA-SHOW TE HILLEGOM Mgr Théas zwaar ziek MEER DAN VIJFDUIZEND TOEHOORDERS Mgr Huibers naar Den Haag DIEF MELDT ZICH Na ruim twee weken „Besmette'" melk in andere fabriek geweigerd Mo rgen het eerste reddingswerk? Zoon wilde zich in betrekking inkopen PASSAGIERSSCHEPEN VISSERIJ (Advertentie) Wie niet gelooft aan weervoorspelling op de lange afstand, zal zijn mening toch moeten herzien, want overeenkomstig de in een bekende agenda aangegeven klimatologische profetie, zou het weer in Augustus tot 21 Augustus slecht zijn en daarna geleidelijk beter tot zeer mooi worden. Het ziet er alleszins naar uit, dat deze kofficdikkijkerij in de hoge druk* gebieden bewaarheid gaat worden. De stad bood dan ook gisteren reeds direct een geheel andere aanblik dan hij de opening van de Yacantieweek. Evenals vorige jaren, waren ondanks de Vrijdagmorgen de terrasjes van de cafe's gezellig bevolkt, men hoorde vreemde dialecten en vreemde talen spreken, men flaneerde over de Broersvest en langs het kocmarktplein als gold het de geliefde bezigheid over de boulevards van Parijs en de trieste aanblik van regenjassen bad plaats gemaakt voor de fleuriger parade van zomerjurkjes en zomergoed. De vlaggen bij het podium, die gisteravond roerloos gehangen hadden, wapperden licht op "n briesje en in plaatg van het beetje blauw en de vele wolken was er nu veel blauw en weinig grijs. De kinderen trokken er al vroeg op uit. Of om zich te verzekeren van de boekjes voor de tocht door Schiedam, of om vooral bijtijds aanwezig te zijn .bij de vertoning van de Poesjenellen in Musis Sacrum. De draaiorgel, en de straatmuzikanten zochten hun wijken en plaatsjes op om te zien, o£ de mensen voldoende in feeststemming zouden zijn om met een gul gebaar hun muzikale omlijsting te belonen. Tegen de middaguren begon de Ker mis opnieuw te draaien, nadat de eerste avond voor velen een goede was ge weest. Hoe er zaken gedaan was, had zich in de nacht reeds verspreid naar Monnikendam, waar de redacteur van der Kermisgids, de heer Goovers, van morgen haarfijn verteld kreeg hoe Schiedam het deed. De belangstelling van het publiek was de eerste avond al veel groter geweest dan men verwacht had. Met trams en bussen vol waren mensen van buiten de stad naar Schiedam gekomen en de organisatoren van het attractiecentrum werden versterkt in hun mening, dat alleen door een al gehele feeststemming in de stad het amusementsbedrijf nog kans van sla gen heeft. Van de andere kant heeft men in vele steden geleerd, dat het brngen van amusement per verma- kelijkheidscentrum een onmisbare steun is voor de diverse vacantie- en feest- weken. In vele plaatsen, waar na de eerste wereldoorlog de kennis is af geschaft, is deze teruggekomen in de vorm van feestparkén, terwijl men zelfs zover is gegaan, dat men ergens de naam „mechanische speeltuin" bedacht om daardoor de oude gevoelens t.o.v. de kermis uit de weg te gaan. Onder die naam bleek de oude kermis voor ieder acceptabel. Schiedam heeft bij de exploitanten een goede naam. Die dateert al van twee jaar terug en is vorig jaar nog ver sterkt, omdat onze stad toen zo niet de beste dan toch dicht bij de alierbesle resultaten van het hele land voor do exploitanten heeft opgeleverd. Een kermis midden in de stad, waar voor verkeer moet worden omgeleid, is geen unicum. In Tilburg staat de Kermis op het Heuvel- en Piusplein, slagaders van plaatselijk cn doorgaand verkeer; in den Bosch op de Markt, in Eindhoven midden in de stad. Een aantal Middenstanders in de omgeving van het Attractiecentrum is ertoe overgegaan in te haken bij dc feestvreugde en heeft als bijzondrie cadeaux ritjes in verschillende inrich tingen beschikbaar gesteld. Eer kermisinrichting is gesloten, om- dal de standhouder zich niet gehou den had aan de spelregels en h\1 niet in staat bleek zelfmp 10 maal spelen een maal prijs te behalen. Met enkele na-gekomen attracties ont stonden wat moeilijkheden, omdat de opbouw temidden van draaiende inrich tingen niet zo bijster aanlokkelijk voor de laatste was. Dat er ook voor diegenen, die niet of nog niet in een der inrichlingen willen meedoen, veel plezier te beleven is, moet U eens gaan ondervinden door te luiste ren naar de praatjes van Joep met de verlichte cijfers. Het had niet veel gescheeld, of ook de man met de mooie baard had weer van zijn eruditie en wei-bespraaktheid blijk gegeven by de Wondertent van Aliadifi, omdat zijn broer ergens achter Zwolle door de cardan is gezakt en niet op tijd in Schiedam kon zijn. De Alladin-tent was echter net twee meter te breed voor de standplaats. Wist U, dat U voor een vïo, mits in goede staat, 25 cent betaald wordt en dat zo'n beestje 150 maai zijn eigen gewicht kan trekken. De menagerie van 150 dieren wordt dagelijks op de arm gevoed, hetgeen een paar uur tijd kost. Alleen mensenvlooien .zijn in staat gedresseerd te worden zelfs tot jong leurs. Een bijzondere verschijning is wel de machtige poffertjeskraam met de vertrouwenwekkende naam Victor Con- sael. Midden tussen de attracties staat deze zo goed opgesteld, dat men er ver rast plotseling voor staat. Gisteravond werd er door de meeste zaken weer goed ontvangen. Enkele tamme inrichtingen, die speciaal de kinderen meer aantrekken, lagen vrij wel stil. De stemming was opperbest, al zouden wij het volume van de ge meenschappelijke muziek graag iets meer afgestemd zien op de kleine capaciteit van de luidsprekers. Een tip voor die mensen, die naai de Kermis gaan, kan zyn zoveel moge lijk rechts te houden, d.w.z. op het ter rein komen via de zijde Korte Singel straat en eraf via de zyde Herenpad. De algehele opstelling is ook zeer ideaal, omdat men via een gedeelte van wat rustiger spullen komt in de cacopho- nie van de grote attracties en dan via de zijde van de eetwaren prachtig opgemaakte zuurflessen en goed inge richte gebakkramen het terrein weer verlaat. Weinig belangstelling voor verlichting Wij menen, dat in tegenstelling tot de verlichting tijdens de Jubileum-feesten de huidige, toch zeer mooie illuminatie niet die belangstelling trekt van toen. Was het in die tijd zeer moeilijk om zich een weg te banen langs de Havenkanten, nu ziet men slechts weinig mensen de tocht door het verlichte traject maken. Dit is jammer, want hoewel de verlichting op zich bijdraagt tot de feestvreugde, is zij mooi genoeg om per afzonderlijke wande ling eens bekeken te worden. Negotie, waar men kijkt Het is vermakelijk om te zien, hoe gis teren rond de Gerrit Verboonstr. steeds meer tenten met eetwaren en negotie neerstreken, waardoor de deftige Planta ge het aanzien van een feestpark kreeg. Hier ging werkelyk op: „Waar de men sen zijn in de negotie". Er hing een lucht van paling, van warme worstjes, van bal len gehakt. En het was er druk ook. Tussen Oranjebrug en Verlengde Broers- vest was het aan beide zijden een schui felende menigte van duizenden mensen, die of naar de centra van feestviering toegingen, of zich naar huis spoedden, na pen ogenblik in een wonderlijke sfeer te zyn opgenomen. Poesjenellen een succes De kinderen hebben gisteren volop ge noten van de Avonturen van de Gelaars de Kat, zoals die gisteren door Jan Ne- lissen en zijn assistent, de leiders van de Poesjenellenkelder in Maastricht verteld werden. In Musis Sacrum waren alle plaatsen bezet, en er werd intens mee geleefd. Om toch vooral maar te zorgen, dat er ook een paar keer flink ge schreeuwd zou worden, besloot men de voorstelling met een echte „Polichinelle", n.l. een sla- en smytklucht over. Baron van Baron van Bemelenstein. De twee krachten achter en onder de poppen wa ren vol lof over de rustige aandacht, waarmee de Schiedamse kinderen het spel volgden. Advertentie. SINGEL 114-116 De Schiedammers en de externe feest gangers van de vacantie-week zullen voor de etalages van de Oranjegalerij kennis kunnen nemen van werken van leden der Schiedamse kunstenaarsgemeenschap S 45, dank zij de bereidwilligheid en de kunst zinnige belangstelling van de winkeliers, die spontaan een plaats in hun etalages ingeruimd hebben. Alhoewel deze bescheiden etalage-expo sitie het werk zeker niet in elk opzicht goed tot zijn recht zal doen komen, is de idee toe te juichen, dat naast de vele an dere manifestaties de kunstenaars uit Schiedam van hun aanwezigheid blijk ge ven. Zo zal de aandachtige voorbijganger in staat zijn op te merken, dat ook in de Schiedamse kunstwereld twee stromingen naast elkaar bestaan, welke wel aange duid worden met de namen naturalisten of figuratieven en de abstracten of non- figuratieven. Er heerst in het algemeen veel verwarring over de juiste beoorde ling van het werk der abstracten en het kan niet ontkend worden, dat er zelfs jonge kunstenaars zijn, die het spoor bijs ter raken. Gelukkig is dit bij de Schiedamse expo santen niet het geval. Integendeel, gezien de moeilijke omstandigheden, waaronder Hel was een korte vergadering, welke de Gemeenteraad gisteravond ten stad- huize hield. Een vergadering, waarbij in de korte stilten tussen de woorden om een spreker flarden van de muziek op Hoogstraat en Broersvest de stemmige -Raadzaal binnendrong om de Raadsle den er aat te herinneren dat het Va- canti-efeest 1952 volop in gang is. De voorzitter hamerde dan ook in een vlot tempo door de verschillende agen dapunten. Toch liet een van de raadsleden, de hder v, d. Berg tC'H), zich verleiden, vragen aan B. en W. te stellen en wel naar aanleiding van het besluit van B. en W- om ten behoeve van de losse bouw vakarbeiders bij gemeentewerken deel te nemen aan het' Bedrijfspensioenfonds. De heer v. d- Berg informeerde waar om eerst nu een poging werd gedaan dit vraagstuk op te lossen cn of er voor het College geen aanleiding bestond een soort gelijke regeling te laten gblden voor de andere diensten, Spr. memoreerde de lage waardering op de begroting van de post Onderhoud straten en pleinen en vroeg of deze post dan niet te laag genomen werd- Wethouder Van Boekhoven antwoordde met er op te wijzen dat voor deze Tha- terie richtlijnen zijn verstrekt door het DA&BIAO VOO* SCHlfOAM fN OMStOFKf* 74ste Jaargang No. 21930 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 59094,3. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, i 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentle-prljs op gewone Kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte Bij contract gelden lagere tarieven, welke bl1 de administratie of Bi.i de erkende advertentie-bureau.x verkrijgbaar zijn Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 vroorden 80 cent. Elk woord meer S cent. Maximum 80 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle adverter.tie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen Ministerie van Binnenlandse Zaken- Voorts meende hij, dat een regeling voor de losse arbeiders van de andere diensten niet nodig i.s, daar bij deze diensten zich niet zulke moeilijkheden voordoen als bij gemeentewerken- Naar aanleiding van een voorstel van B. W. tot uitgifte in erfpacht aan de A. Mctzger van een perc;#-l grond op het industrieterrein aan de Parallelweg, welke firma op dit Pf„ree„el een fabriek voor de vervaar- Jan carbolineum wil gaan zetten, maakte de heer Bos (VVD> ae opmerking dat Schiedam reeds rijk aan 'bdhtjes is. Spr. vreesde dat de Parallelwegbewoners werden opge scheept met een cuaangenaam geurtje cn informeerde wat. er was gedaan om het ontstaan van ongewenste »eur te gen te gaan. Wethouder v. d. Kraan antwoordde Jat er indertijd op de Noordvest een soortgelijke fabriek heeft gestaan en Jat er over deze fabriek nimmer klach ten zijn binnengekomen Verder herin nerde hij aan de voorschriften vermeld in de Hinderwet. Tegen het voorstel van B- cn W. tot het aangaan van drieleningen, t.w.; een ad f 500.000 rente 3,25 pet., looptijd 5 jaren: een ad f 100 000 rente 3,50 pet., looptijd 6 jaren; en een ad f 700 000 rente 4,25 pet-, looptijd 40 jaren, had de heer Bos (VVD.) bezwaren- Hij meende dat door de twee eerste Jeningen, die slechts een looptijd van 5 en (i jaar hebben, geen „lang geld" ter beschikking van de Gemeente kwam Bovendien meende hij begrepen te heb ben dat deze gelden niet bestemd wa ren voor de uitvoering van werken doch voor consolidering van vlottende schulden. Wethouder van Boekhoven gaf hier op een lange uiteenzetting over de geld politiek der Gemeeijten. de geldmarkt en alle moeilijkheden met betrekking tot het rente-gamma- De gelden zouden o.a. aangewend worden voor de afbouw van de Brederode-woningen. Uit zijn betoog vingen wij verder nog op dat waarschijnlijk reeds in Decem ber met de bouw van een B- L. O- school begonnen zal kunnen worden en dat de goedkeuring onderweg zou zijn van de bouw van een nieuwe brug over de Poldervaart, Zoete most van appelen Goed» goedkoop, gezond De officiële opening van het nieuwe Sportpark van de R-K. S V „Excelsior", gelegen aan de Oude Dijk te Schiedam, zal op Zondag 31 Augustus a.s. plaats hebben. 13.00 u.ur: Inzegening van clubgebouw en terreinen door de hoogeerw heer de ken R. J. J Reynen. 13.30 uurOfficiële opening door de edelachtbare heer burgemeester mr J. W Peek. 14.00 uur Voetbalwedstrijd Excelsior Spartaan. Voor en tijdens de pauze van de voet balwedstrijd gymnastiekdemons tra ties. Over de Mesdaglaan liepen gisteren enkele kinderen, spelend achter een groentewagen. Een ervan stak plotse ling naar de stoep over. maar juist voor de R.E.T. bus, bestuurd door H. die bezig was de groentewagen te passeren. Het knaapje, de 8-jarige H. A., uit de Rembrandtlaan. werd tegen de grond gesmakt. Hij kreeg een hersenschudding cn wonden aan het achterhoofd. Door de GG en GD is hij naar het Gem. Zie kenhuis overgebracht. Twee dagen nog, n.l, tot en met Zon dag, vertoont het Passage-theater een film over de Invasie in Normandië. waarbij de geschiedenis van een onder deel van het Amerikaanse leger, n.l. dat van de Af- én Aanvoertroepen, die ge neraal Patton van brandstof en voorra den voor zijn tapksjoten voorzagen, wordt gedramatiseerd, naar een bekend recept. Temidden van deze soldateske en semi-documentaire sfeer spelen zich een aantal geschiedenissen, waaronder die van de liefde en ook van de jalou sie, al. L. H. Geerdes. Veenlantstraat 2, tel. 68357; G. in 't Veld. W. de Zwijgerlaan 23. tel. 68599; L B E van Hoogenhuyze. Nassaulaan 59, tel. 88067; Apotheek F. H Backer. St. Liduinastraat 58. gewerkt moet worden kan men lof heb ben voor hetgeen bereikt is. In de etalage van de heer Ruseier valt op een terra-cottabeeld voorstellende „Moeder en Kind" van de hand van And ré Henderickx. Gevoelig van houding en gebaar, interessant van oppervlakte behandeling, mede door de geslaagde toe voeging van bijzondere grondstoffen aan de kleisamensteilling. In „American" en „Wala", werk van Jaap de Raat, voorzitter van S 45. De zwaan tegen de zonneschijf, geeft in zijn mystieke beleving het symbool van de in het leven van vele mensen vluchtige idealen. Een hunkering naar het grootse, het kosmische. Het is inderdaad aanvecht baar of zulk een schilderij in een schoen- etalage geheel tot zijn recht komt, dit neemt echter niet weg, dat kunst even nodig is in het leven van de mens als schoenen, ofschoon deze zaken zowel bij leken als kunstenaars moeilijk samen schijnen te gaan. Bij sporthuis Ritman is geëxposeerd het schilderij „Paarden" van Gerard Bate laan. Decoratief in de goede zin van het woord en boeiend van kleur, terwijl de schaakstukken er onder de oplossing ga ven voor de plaatsing. Bij firma van Woerkom werd een plaats gevonden voor het werk van Goof Smit en Herman Sey, betreffende respectieve lijk een abstract werk in olieverf en drie semi-abstracte uitbeeldingen in litho. Goof Smit vorsend naar kleur, evenwicht en kleurtegenstelling als vertolking van het gevoel, ofschoon dit laatste in dit werkje niet voorop staat en het meer te zien is, evenals dit bij de litho's van Herman Sey het geval is als „ernstig spel", een kwa lificatie voor kunst, die wij bij vele ab stracten terug vinden. Sey geeft in „Ge zin", „Liefdespelen", „Ruimte" een senti ment voor het ontijdelijke, voor het kos mische. Bij firma van Meurs treft een bloem stuk, waarvan straling en fluwelige toon de bewondering wekken. Opticien De Bruin heeft een Indische herinnering in olieverf geëxposeerd van Willem van der Does, een door kleur blij- stemmend werkje, en een getuigenis van zijn liefde voor ons voormalig Insulinde. Het is te betreuren, dat veel werk door deze schilder-schrijver in Indië gemaakt, door de oorlogshandelingen vernietigd is. Verbluffender is het daarom te bemerken, wat deze schilder aan de hand van schets boekbladen en het geheugen opnieuw creëert. In de geheel op de Vacantieweek inge richte etalage van de firma de Graaf— van Loon hebben een viertal ontwerpen voor glas in lood van de hand van Frits Henderickx een plaats gevonden. Het verwondert ons dat deze vier Bachus- evangelisten resp, mouter, brander,distil lateur en kuiper nog geen plaats gevon den hebben op een van de kantoren der Schiedamse distilleerderijen. Deze smaak volle ontwerpen vragen om een realise ring in glas. Beeldhouwer Piet van Stuyvenberg, wiens werk o.a. Opgenomen is in de mu sea te Amsterdam en Rotterdam en ook le Sonsbeek exposeert, heeft weuk in de eta.-ye van Albert Heyn. Aanschouw het als rhythme van vorm en lijn en in zijn eenvoud draagt het de bekoring van waar lijk monumentaal te zijn. In ons Stedelijk Museum zult U 0p de exposotie „Onze Woning" een drietal wer ken van zijn hand vinden. Wij hopen, dat de Schiedamse kunste naarsgemeenschap S 45 in de nabijheid van het centrum der stad een goede ver- enigings- en expositieruimte, juist ook voor besloten tentoonstellingen, door be- middelling van gemeente of Schiedamse Gemeenschap zal mogen vinden. Ook in de Beeldende Kunst kan Schiedam betekenis krijgen, Indien er maar voldoende juist begrip en „goodwill" bestaat bij hen, die voor de culturele belangen van Schiedam in de bres staan. Andere, ook kleinere steden zijn ons hierin reeds voorgegaan. ALB. SLOT, wnd. secr. S 45. Er is bij verscheidene deelnemers verschil van mening over de aanvangs tijden van de Maandag 25 Augustus a.s. te" verrijden transport- en bakfietsen- isce. Transportfietsen starten om 6 uur precies en bakfietsen om 6.45 precies. De start is bij de firma de Waard. Daar zullen ook de rugnummers worden uit gereikt. GEBORENAnna B.. dr. van B. M c,e Rooij en A B Molendijk Bernar- dus C M. zn van J W J Vollebregt en M J Musters Anthonie J. zn van J A J Reedijk en L Schulp. ROTTERDAM, 22 Augustus 1952. 21 Augustus nam.: 360 tons meel 1.-varen; 465 ton kolen Den Haag; 189 en 150 ton cellu lose Arnhem; 145 ton haver Weert; 970 ton id. Leeuwarden; 2500 ton pyriet Sas van Gent; diverse partijen id. vletten; 450 ton led. vaten Beverwijk: 75 ton granen Does burg; 300 en 140 ton dwarsliggers Dordrecht. Totaal 27 reizen, 7E vletretzen. 22 Augustus voorm.: 300 ton mais Wans- sum; 300 ton id. Eindhoven; 199 ton tarwe Hengelo; 195 ton zaad Oudewater; 250 ton id Delft; 100 ton gerst Akkrum: 75 ton granen Ravesteijn: 200 ton stukgoed Amster dam; 620 ton tarwe vletten. (Advertentie) Op Vrijdag.' 12 September a.s. zal de bur gemeester vatn Hillegom, jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, offi cieel de Internationale Dahlia-tentoonstel ling openen die gehouden zal worden op 12, 13 en 14 September a.s. in het nieuwe Beursgebouw te Hillegom. Op deze tentoonstelling die gehouden wordt onder aiuspiciën van de Nederlandse Dahlia Vereniging, zuilen niet alleen in het gebouw zelf, maar ook in de daarvoor gelegen Demonstralietuin van het Bloem bollenvak „Tiieslong" duizenden dahlia's in alle soortem en variëteiten te bewon deren zijn. In de Demonstratietuin zijn 2500 Dahlia's opgeplant, die thans reeds gedeeltelijk in bloei staan. Die grote Beurszaal, en en tree-hal en da keuringszaal zullen her schapen worden in een bloementuin, waarin men nüet alleen de gangbare han delssoorten, mtaar ook verscheidene nieu we aanwinsten zal kunnen bewonderen. AANBESTEDISIG AMBACHTSSCHOOL Namens het bestuur van de Vereniging „De Ambachtsschool" is in het school gebouw aan die Oosterstraat door het Haagse Architectenbureau Roosenburg- Verhave-Luyt aanbesteed het bou wen van een ,.nieuw schoolgebouw voor deze vereniging, dat gebouwd zal worden aan de Veersingel. Ingekomen waren 21 biljetten. De uitslag is als volgt: Aann. bedrijf Gebr. Knaiaaitaal R'dam ƒ994,700; fa Kuipers,;Schiedam 995.750; N.V. Erika, v.h. W. P. de Vr4ide Noordwijk-Den Haag 997.000; N.V. Aannn. en Bouwmij Aan bouw, Vlaardingjen 1.004.423: Gebr. A. en J. den Ouden, Alphen a.d. Rijn-Oegst- geest 1.005.000; Stolk en Geurtsen, Vlaar- dingen 1.010.000j: Bouw- en Aann.bedrijf v.h. W.' en C.v. d. Bosch, Dordrecht 1.013.000; N.V. '.Aann.bedrijf F. v. Wel- zenes, Rotterdam, 1.019.800; H. E, Breu- ren, Apeldoorn ƒ11.038.000; G. Bruno v. d. Hoek, Delft 1.03S>.0Q0; N.V. Amsterdamse Ballastmij, Amstendam 1.050.000; N.V. W. Geels Aann.bedrijll Amsterdam 1.04.000; J. L. Kooiman, Slikkerveer 1.64.999; A. de Wilde, Gouda 1.068.900; B. Voogd, Delft 1.075.000; Cleerdinks Aann.bedrijf, Rotterdam 1.089.(100; J. Ponsens Aann. bedrijf IJselmondë) 1.089.990; Bouw- en Aann.bedrijf v. Ormmen De Groot, Rot terdam 1.099.40Q; C. Bel, Voorburg 1.108.000; fa Moutan De Wijs, Den Haag 1.120.800; fa Snek,; Den Haag 1.123.000. De begroting van- de architect bedroeg ƒ1.030.000. De gunning is aangehouden. ZONDAGSDIENST 'VERLOSKUNDIGEN Voor alle Vlaardingse verloskundigen zal diensi worden gedatan door mevr. Van Rixoort, Binnensingel! 25, tel. 2593, mej. Breederveld, Westhadenkade tel. 239L ACCU GESTOLEN Twee rechercheurs hielden aan de 23- jarige G„ wonende afl'iier, terwijl hij een auto-accu vervoerde. Dij onderzoek bleek, dat G. deze accu hadi ontvreemd uit een auto. Hij zal voor de 4officier van Justitie te Rotterdam worden geleid. LOOP DER BEVOLKING Het aantal inwoners idezer gemeente be droeg op 1 Juli jl. 512413. In de maand Juli wtetrden geboren 110 en overleden 22 personsen. Overschot door geboorte 88. In de maand Juli gevestigd 220 eri ver trokken 131 personen. Overschot door vestiging 89. Totale vermeerdering in de maand Juli 177. Aantal inwoners op 1 Augustus jl. 51425. BOTSRNG Donderdagmiddag hajd op het kruispunt Ged. BierslootCronjésttraatKorte Hoog straat een aanrijding plaats tussen een autobus van de W.S.MJ en een personen auto, doordat de autofcüusbestuurder geen voorrang verleende aan de voor hem van rechts komende personenauto. Deze laat ste werd zwaar beschadigd, de autobus bekwam geringe schadje, De bestuurder van de auto, de 46-jariUe D. J. v. Leens uit Wassenaar, liep eenïlichte verwonding op aan het linkerbeen. TEGEN EEN KOOPAVOND Naar wij vernemen, hiseft de raad van overleg, waarin samenwerken de Vlaar dingse Bestuurdersbond.; de Vlaardingse Christ. Besturenbond eBi de Ned. Kath. Arbeidersbeweging te Vlaardingen zich met een schrijven gericht tot B. en W. alhier, inzake de Winkelsluitingswet 1951, die op 1 October 1952 in: werking treedt. In dit schrijven spreekt slij zich uit tegen de instelling van een zgn.,-koopavond. OPROEP De commissaris van politie alhier, ver zoekt een ieder, die in cointact is geweest met George Emil Gallus Schenk, geboren 26 Januari 1926 te Schanis, bankemployé, alias Max Vetsch, dit ten spoedigste te melden bij de afdeling recherche, alhier. Schenk heeft zich o.m. opgehouden in Ziirich, Salzburg en Innsbcuck. ft ij is lang 1.95 m„ heeft een slank posfcuur, licht bruin haar en grijs-bruine ogen. Hij draagt een bril. VOETBAL R.K. W.I.K. De W.I.K.-elftallen spellen morgen de volgende oefenwedstrijden op het terrein van De Hollandiaan aan die Industrieweg: De Hollandiaan 2—RK 'WIK. 2.30 uur- De Hollandiaan ,3—RK WIE: 2, 12 uur; De Hollandiaan 4RK WIK 3), 2.30 uur; De Hollandiaan 5RK WIK 4, 12 uur. In bovenstaande figuur moeten de 12 onderstaande woorden ingevuld worden ANTIMONIUM FLUISTEREN GRASLINNEN IDENTITEIT INRICHTING KRENTENBOL L E P E L S T E E L MAASTRIC H T MUZIEKNOOT STEMBILJET TEKEERGAAN VERTELLING Oplossingen inzenden tot Donderdag middag. Over de puzzle-rubriek kan niet gecorrespondeerd worden. De oplossing van de kruiswoordpuzzle van verleden week is: Horizontaal: 1 carnavel, 7 mentor, 12 eikel, 13 palet, 14 m.s., 16 sen, 17 ja, 18 as, 19 en, 20 elp, 23 Ran, 25 ulo, 26 neon, 28 zomer, 30 Iran, 31 t.w., 32 el, 34 dal, 36 enk, 37 raket, 40 tra, 41 d", 43 Venetië, 45 af, 47 bel, 48 Nepal, 51 vak, 53 vet, 55 fa, 56 el, 58 Aken, 59 kanon, 60 kepi, 62 big, 63 rad, 65 reni. 66 o.r., 67 do, 68 Ee, 69 ba!. 71 li, 72 romer, 74 heler, 76 spinet, 77 kalifaat. Verticaal: 1 cement, 2 re, 3 nis, 4 aker, 5 ven, 6 al. 7 ma, 8 elan, 9 nes, 10 t.t„ 11 ranonkel, 13 parel, 15 sleur, 19 eland. 21 Po, 22 vod, 24 ar, 25 ure 27 nek, 29 mazelen, 33 lever, 35 dreef, 38 ai, 39 tel. 40 tin, 42 Maraboes, 44 ga, 46 fakir, 49 pak, 50 lepel, 52 keg, 53" vader, 54 ton. 57 limiet, 59 ka, 61 er, 63 Rome, 64 Bali 67 Don, 69 bel, 70 lef, 72 R.I., 73 e.t„ 74 h.a., 75 Ra. Deze week was de gelukkige D. Schoenmaker, Vlaardingerstr. 39 B. Schiedam. De Ierse minister-president, de heer Eamon de Valera, die zich wegens een oogaandoening onder behandeling van prof. dr H. Weve te Utrecht heeft gesteld, is daar ter stede gistermorgen geopereerd. Het resultaat van de operatie zal pas over enige weken bekend zyn. De algemene toestand van de heer De Valera is goed. Drie der twee jaar geleden in verband met de zaak-Westerling gearresteerde Nederlanders zijn Donderdag van Bandung naar Djakarta overgebracht teneinde een nader verhoor te ondergaan, aldus vernam Aneta. Het zijn de heren Van Asbeck Brusse, Merghart en De Wart. (Van onze correspondent) Gisteravond om half tien is de 19-jarige groentenhandelaarsknecht J. F. W. uit de Merwedestraat te Dordrecht, toen hij aan de Katendreehtsestraat aldaar groenten- afval in de rivier wilde werpen, in het water gevallen. Pogingen van de rivier politie om, nadat de jongeman was opge haald, de levensgeesten op te wekken, hadden geen succes. Mgr Pierre Marie Théas, de aan vele Nederlanders welbekende bisschop van Tarbes en Lourdes, is ernstig ziek. Hij lijdt aan een hartkwaal en heeft al zyn werkzaamheden voor minstens een maand neer moeten leggen. Was dc openingsavond van de Plantage Parade een succes; gisteravond werd dit zo mogelyk door de enorme toeloop van het publiek nog overtroffen. De „Vrye Toegang" bracht velen ertoe eens een kijkje te nemen en dat betekende in de achterste gelederen een „va et. vient". Vooraan zaten de getrouwen in dichte rijen te kijken en te luisteren naar wat de eigen stadgenoten te bieden hadden. Dal was veel en goed en de veelzijdig heid van het podium werd gisteravond nog möoler in het licht gesteld dan de eerste avond. Alles bij elkaar moeten er door de re gelmatig wisselende bezetting in het park zeker 6000 mensen geweest zijn. Men zal begrijpen, dat het bestuur van dp Schie damse Gemeenschap en de organisatoren gisteravond eindelijk konden zeggen: „Zie je, zo hadden we het ons nu altijd voorgesteld. Eindelijk is het waar gewor den". Het programma was voor een vlotte afwerking niet gemakkelijk. Als er gym- nastiekdemonstraties gegeven moeten worden na concerten betekent dit ont ruiming op grote schaal en dus tijdver lies, De leiding van de avond, berustend bij Willem O Duys, had eehter de touw tjes voortreffelijk in handen en zo ver liep het geheel uiterst, vlot. De veelheid van nummers deed er het hare toe om de belangstelling tot half 12 vast te houden. Niet, iedereen kon dii uur afwachten, maar het was opmerkelijk hoe velen tot het einde toe bleven zitten om gespan nen te luisteren. De drumband van de N.P.V. en het Padvindstersgilde opende de avond met een fors geblazen en ge slagen mars. St Ambrosius zat al klaar om met, de Marsch „Steeds Vooraan" de muzikale vaan over te nemen en ook in dit nummer sloegen de tamboers met de dieptrommen een flinke partij mee. Het programma was, overeenkomstig de wen sen, geheel op bot lichte genre ingesteld. Cor Don zorgde voor accordeonmuziek tijdens de verwisseling van\St Ambrosius met O.B.K. De heer Feltzec nam de diri gentenplaats van de heer Heilker over en Schiedams beste muziekcorps liet op zijn beurt horen, dat het niet lang za! duren of het weet precies wat. het in deze ruimte met de mooie; instrumenten kan doen. De tijd, die nodig was om het podium klaar lp maken voor de gymnastiekver enigingen werd door Awiletto gebruikt om hei. bekende nummer va n hel appel tje en het flesje nog eens woor het pu bliek te brengen. Op avonden ais deze ziet men eerst wat spectaculaire nummers als ringzwaaien en rekstok kunnen doen, mits zij in goed tempo worden afgewerkt era staan in een Programma van verscheidenheid. Heb ben anders gymnastiekdemoinstraties wel eens de neiging te lang te .gaan duren; men had zich voorbeeldig aaln de afspra ken gehouden en daardoor ging hel pu bliek geheel op in de keurige demonstra ties, zowel van de dames Man T.H.O.R. aan de ringen ais van dei heren van T.H.O.R. en D.O.K. aan de rekstok. Ook de dames van Excelsior waren van de party met gracieuze bal- en knots oefeningen, die dank zy de goede bege leiding onder leiding van rmej. Verdoes veel bijdroegen tot het welsüagen van de avond. Diverse changementen werden opgevuld door een praatje ,van de pro grammaleider en ook door ,spel van de Kamiki-Hawaiians, die er sinds hun op treden vorig jaar aanzienlijk; op vooruit ziin gegaan en bovendien vocaal belang rijke versterking hebben geknegen in het Guy Mitchell-genre. Dat het eerst tegen half 11 Pauze was, deed reeds vermoeden, dat hi?t laat zou worden, maar velen hadden daar in het geheel geen bezwaar tegen, want het concert van St Ambrosius en! O.B.K. na de Pauze, onderbroken door die jongleur Awiletto werd door honderden even trouw bilgewoond als het gedeelte vroe ger op de avond. De tweede avond in de Plarade had voer de eerste niet onder gedaan. En wat was het weer prachtig. i Op 14 September a.s. zal In het bisdom Haarlem de derde jaarlijkse kerkeltike Opbouwdag worden gehouden. Dit jaar zal Den Haag het middelpunt ervan zijn. Mgr Huibers zal op die dag de eerste steen leggen voor de nieuwe kerk van O. L. Vrouw van het Allerheiligst Saerament in Mocrwyk. He^ lijk: vs'H de Zweedse massamoorde naar. Tore Hedin, is heden.Zaterdag)- morgen vroeg in het meer Bosarp in S-kaane (Schonen) gevonden. Op 7 Augustus j.l. werd in de middag op klaarlichte dag bij de tuinder P. v. R. in Den Dungen nabij Den Bosch een bedrag van f 2000 gestolen. De dief ging er met een gestolen fiets van door. Thans heeft de dader J. van D. zich bij de politie van Haarlem gemeld. Voor de rijkspolitie in Den Dungen heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Hij is ter beschikking gesteld van de officier van Justitie in Den Bosch. 77 I" de Coöperatieve Melkproducten- fabriek „De Ommelanden" te Groningen, waar na een slaking Donderdag niet minder dan 171 arbeiders zijn ontslagen, is de verwerking van melk thans stop gezet, zodat het bedrjjf ernstige stagnatie ondervindt. Donderdagavond slonden zeven tank auto's met in totaal 85.000 liter melk voor de fabriek, doch deze melk kon niet verwerkt worden. De chauffeurs verklaarden toen aan de arbeiders, die voor de fabriek samengroeplen, dat zij gingen eten in de stad, maar later bleek, dat de een na de ander naar Bei- len naar de „Domo" was vertrokken om daar de melk ter verwerking af te leveren. De bondsbestuurders waren ech ter eveneens naar de „Domo" getrok ken en voerden besprekingen met de personeelskern en de directie aldaar, waarop besloten wérd de „besmette" melk niet te verwerken. De tankwagens zjjn daarop onverrichterzake naar Gro ningen moeten terugkoren. De katholieke en christelijke land arbeidersbonden hebben zich afzijdig gehouden. Deze organisaties zijn niet in de moeilijkheden gekend en voelen zich gepasseerd. Een en ander is in strijd met de samenwerking. Deze bon den hebben dan ook hun leden het zijn er een paar geadviseerd door te blij ven werken. Vogelvrije communistenleider gedood. De bekende communistische leider op Malakka, Tan Lam Hin, is in de buurt van Jong Peng in een hinderlaag gelo pen en gedood. Op zijn hoofd stond een prijs van 13.000 straits dollars, indien hij levend gevangen zou worden. Tiendui zend dollar was uitgeloofd voor zijn lijk. Alles is thans in gereedheid gebracht cm de vier Zwitserse grotonderzoekers, die in de diepe grotten van het „Helle gat" in het Zwitserse Muota-dal van de buitenwereld zijn afgesloten, doordat zich, tengevolge van zware regenval een meer gevormd heeft aan de ingang van de grotten, zodra de mogelijkheid zich daartoe voordoet, hulo te bieden. Het water aan de ingang van de „Helle,grot" is intussen blijvend aan het zakken. Men hoopt morgen. Zondag, de grot te kunnen binnenvaren om dc vier ingeslotenen, die nu reeds ruim een week „gevangen zitten", op te sporen. Een permanente telefoonlijn is reeds door Zwitserse soldaten gelegd over een afstand van 1 km. binnen de grot. Draag, bare telefoontoestellen zullen zo ver mo gelijk daarbinnen worden 'geplaatst. Het reddingsteam heeft voortdurend conb et met feet Zwitsers meteorologisch bureau, ingeval er regen dreigt. Omtrent het verg'iftigingsgeval te Bilt- hoven vernemen wij nog, dat men, na dat aanvankelijk ais doodsoorzaak van de oudrsecretaris van Amsterdam, mr F*, nartemlbolie werd aangenomen, aan deze doodsoorzaak is gaan twijfelen toen de werkster der familie die al reeds verontrust was door het feit, dat kort voor het overlijden gezinsleden zicih na het eten van koekjes onwel hadden ge voeld in de kelder een fles met een kleine hoeveelheid arsenicum aantrof. Sectie op het stoffelijk overschot toonde daarvan sporen aan en inmiddels had de echtgenote van dc overledene haar oud ste zoon W„ die de laatste tijd enigszins geestelijk ontspoord leek. te Utrecht in observatie doen opnemen. Nadat deze Dinsdag j.l. was voo"ge- Jeid heeft hij thans bekend schuld' te hebben aan de dood van zijn vader door vergiftiging. Als motief geeft hij voor, dat hij geen passende betrekking kon vinden. Hij zou zich daarom in een be trekking met geld hebben willen inko pen. Hoewel ook de verdenking is gerezen, ■dat hy de overige gezinsleden de tweede zoon studeert in Wageningen en oe Jongste in Utrecht zou hebben wil- vergiftjgen, heeft hij op dit punt nog etj bekentenis afgelegd. Zijn psychische toestand doet hem somwijlen zeer lis tige verklaringen afleggen, zodat men er zich voor moet hoeden op een dwa.-v- spoor te worden geleid. Bonaire 23 v. Amsterdam te Barbados verw. Cottica 27 v. West-Indië te Amsterdam verwacht. Groote Beer 30 van Quebec te Rotterdam verwacht. Johan v. Oldenbarnev.elt, Amsterdam naar Sydney, 23 te Port Said verwacht. Maasdam vertrekt 30 van New York naar Rotterdam. Nieuw Amsterdam, Rotterdam naar New York, 23 te Havre. Noordam 25 van Rotterdam te New York verwacht. Oranje vertrekt 27 van Amsterdam naar Djakarta. Oranjestad 23 van Amsterdam te Curasao verwacht. Rijndam 30 van New York te Rotterdam verwacht. Sibajak, Djakarta naar Rotterdam, 22 van Aden. Vecndam 2 September van New York te Rotterdam verwacht. Waterman 30 van Xa^ps^ad Rotterdam verwacht. Westerdam 25 vin New York te Rotterdam verwacht. Willem Ruys vertrekt 28 van Tandjong Priok naar Rotterdam. Willemstad 28 van Cnstobil te Amsterdam verwacht. Zuiderkruis vertrekt 2? van Rotterdam r.aar Nc*v "York. SCHEVJENINGEN, 23 Augustus. Vangst.be- richten uit zee: SCH 87 80 k„ SCH 200 40 k.. SCH 24ö 20 k„ SCH 234 kan niet zenden, SCH 241 55 k. nog 30 netten. SCH 15» 28 k.. SCH 229 8 k.. SCH 263 15 k.. SCH 103 14 k„ 1 trek, SCH 339 28 k„ SCH 363 34 k. SCH 23 60 k„ SCH 33 43 k., SCH 104 85 k.. SCH 332 15 k., SC H39 g. v„ SCH 201 33 k.. SCH 264 10 k„ SCH 75 14 k„ SCH 77 6 k„ SCH 181 50 k„ SCH 32 53 k„ SCH 40 55 k„ SCH 48 17 k.. SCH 40 40 k„ SCH 99 20 k. SCH 132 40 k., SCH 133 10 k.. SCH 189 nog 40 mijl. SCH 247 17 k.. SCH 282 10 k., SCH 285 30 k.. SCH 5 30 k.. SCH 8 30 k.. SCH 9 60 k., SCH 15 6 k„ SCH 19 g. V,, SCH 23 6 k., SCH 30 15 k., SCH 37 30 k. SCH 43 30 k.. SCH 69 10 k,. SCH 84 8 k.. SCH 130 30 lc.. SCH 210 20 k., SCH 236 100 k„ SCH 248 20 k„ SCH 249 34 k.. SCH 297 22 k. SCH 310 25 k., SCH 312 10 k„ SCH 399 38 k., SCH 51 60 >/2 vleet, SCH 107 45 k.. SCH 333 10 lc„ SCH 20 22 k.. SCH 223 15 k.. SCH 225 30 k.. SCH 314 30 k., SCH 70 10 SCH 141 22 k.. SCH 186 10 k.. SCH 284 15 k.. SCH 361 17 k., SCH 7 40 k„ SCH 280 g. v.. gisteren g. v.. SCU 95 2 k.. SCH 140 34 k.. SCH 46 30 k„ SCH 63 34 k.. SCH 64 15 k.. SCH 66 25 k„ SCH 73 34 k.. SCH 81 10 k.. SCH 89 20 k- uog 20 netten, SCH 97 204 k.. SCH 103 17 k.. SCH 116 20 k.. SCH 180 17 k.. SCH 242 17 k„ SCH 275 80 k. ',b Vleet naar huls, VL 30 1' k.. VL 74 100 kistenu naar huls, SCH 3 30 k„ SCH 6 110 k.. SCH 14 35 k„ SCH 21 90 k„ SCH 24 50 k.. SCH 47 12 k,. SCH 110 20 k„ SCH 118 65 k.. SCH 120 120 k.. SCH 121 40 k- SCH 303 45 k.. SCH 325 17 k.. SCH 333 50 K- Binnen te Scheveningen: SCH 4. 19 las'.: SCH, 199, 27 last; SCMH 402. 26 last: SC H36- 20 last en 290 kisten verse en 60 kisten vis: SCH ,"42 32 SCH 180 30 ;s:;l en 300 kiste/1 vr; r mi '3 iaet er 00 kisten 1*2' SC'H 35 13 last en 40 kisten vis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2