Hoed vol vitaminen Neil Lyndon ontsnapt VOOR VADER EN MOEDER? VICTOR BRIDGES et&l&gebouw winkelbetimmeringen verbouwingen voorhaven 101 - let 34971-39012 ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952 En een laag-om-laag-vla FANNY als filmster Geautoriseerde vertaling uit- het Enge/s van «.©A* ten cr op leggen. De vruchten met *ui- ker bestrooien. De taart in ongeveer 30 minuten in een warme niet te hete oven gaar en bruin bakken. Pruimengclei of gelei van pruimen en peren. Pruimen bevatten zoveel pectine, dat het gebruik van een pectine-prepa- raat bij de bereiding van jam en gelei niet nodig is. De grachten wassen, in stukken snij den en met een paar cm water opzetten in een gesloten pan. Ze aan de kook brengen en 15 minuten lang zachtjes verwarmen. De massa overbrengen op een doek in een zeef of vergiet en het sap laten uitlekken, onder af en to« roeren. Het sap meten en aan de kook bren gen. Per liter sap 1 li kg. suiker nemen. Deze bij gedeelten in het sap oplossen. Daarna de massa nog 3 minuten laten doorkoken. De gelei afschuimen en de potjes zo vol mogelijk doen. Ze afslui ten met cellofaanpapier of een deksel. Is de bewaarplaats vochtig, dan de jam na afkoeling bedekken met twee laagjes gesmolten paraffine. Het schuim door 't achtergebleven moes roeren; dit kan men nog gebruiken. Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Door; 47 cent y.-. DE LOOPBAAN VAN DE ONTSNAPTE GEVANGENE. Nell L> V'on is de enige zoon van de bekende ontdekkingsreiziger Kolonel Grant Lyndon, die ongeveer vijftien jaar geleden aan de Boven-Amazone om kwam .Hjj ontving zijn opvoeding te Haileybury en aan het Oriel-College te Oxford, waar hij de hoogste onderschei ding voor chemie en wiskunde behaal de. Na beëindiging van zijn studie ging hij een compagnonschap aan met zijn neef, Georg Marwood en samen bereik ten de jonge uitvinders spoedig een op- mergelijk succes. Hun grootste werk was, zoals bekend is, de constructie van de Lyndon-Marwood-torpedo, die on geveer vier jaar geleden, na deugdelij ke proefnemingen, door de Britse rege ring werd overgenomen. Lyndon is een man van buitengewoon krachtige lichaamsbouw. In zijn laatste studiejaar vertegenwoordigde hij met succes de universiteit van Oxford in zwaargewicht-bokswedstrijden en het jaar daarna kwam hij uit voor het ama teur-kampioenschap. Eveneens is hij een uitnemend zwemmer op de lange baan en een bekend zeiler. De heer George Marwood, wiens pijn lijke positie bij het verhoor algemeen sympathie verwekte, heeft na veroorde ling van zijn compagnon, de zaken zelf standig voortgezet. Onlangs werd hij, zoals onze lezers zich zullen herinneren, het slachtoffer van een merkwaardige roof in zijn kantoor aan de Victoria Street. Terwijl hij 's avonds laat daar aan het werk was. braken twee gemas kerde mannen in het gebouw in, bonden hem vast, duwden hem een prop in de mond en begonnen de brandkast te openen en leeg te halen. Men zegt, dat zij plannen en documenten van aanzien lijke waarde buitmaaktnn. maar doordat de dieven nooit zijn gearresteerd, zijn do bijzonderheden niet aan 't licht ge komen. Zo eindigde de Daily Mail, Ik ademde diep en legde het blad weg. Tot dusverre had ik niets van het nieuws, dat de laatste paragraaf bevat te, vernomen. Dit nieuws bracht mij de grote, welvcrlichtc kamer in Victoria Street In herinnering, waar George en ik zoveel uren tezamen hadden doorge bracht. Ik vroeg mij af, wat de waarde volle plannen en documenten konden zijn, die de dieven, naar men beweer de, hadden buitgemaakt. In mijn tijd za gen wij er altijd nauwkeurig op toé, wat er in het kantoor achterbleef en alle werkelijk belangrijke plannen zoals bijvoorbeeld de Lyndon-Marwood-torpe do werden steeds in de safe deposit aan de overzijde van de straat opgebor gen, toonde aan. dat hij wreed mishandeld was, voor hij gedood werd. Ofschoon de aangeklaagde zijn on schuld aan de moord bleef volhouden, gaf hij toe, dat hij in de woning ge weest was en zelfs, dat hij het geweest was, die dc mishandeling had toege bracht. Hij weigerde de oorzaak van de twist te noemen, maa de verdedi gende advocaat bracht een getuid0 bij die in staat was. wat licht in de zaak ts brengen, een meisje van zestien jaar. Joyce Aylmer. Joyce Aylmer, een jonge vrouw van cpmerkelijke schoonheid, verklaarde, dat zij sinds e°n jaar te Chelsea stu deerde als kunstschildcres en dat zij onder kunstvi ienden vaak als model po seerde. Op de middag vóór de moord was zij even bij de heer Marks geweest om met hem te praten over het kopen van een door haar Voltooid schildrij. Op een door hem gemaakte aanmerking welke haars inziens volkomen ongemo tiveerd was, had zij zeer beslist en ge vat geantwoord, hetgeen de heer Marks waarschijnlijk geprikkeld had. Uit die wrijving was een kleine twist gespro ten en de heer Marks had zich onbe heerst en zeer beledigend tegenover de schilderes geuit over haar werk. Daar na had zij alles aan Neil Lyndon, een van haar bewonderaars, verteld. Bij het tweede verhoor gaf de be schuldigde toe. dat hij tengevolge van Joyce Aylmer's verhaal de vermoorde had opgezocht. Hij betuigde er zijn leedwezen over. dat hij dc heer Marks had mishandeld, maar gezien de om standigheden, welke zich hadden voor gedaan. kon hier slechts sprake zijn van zelfverdediging. Van te voren had hij nooit enige onenigheid met de ver moorde gehad. Deze verklaring werd echter onmid dellijk tegengesproken door Lyndon's compagnon, de heer George Marwood. die zijn getuigenis met de grootste te genzin, aflegde en verklaarde, dat er sinds enige tijd 'n ongtwijfeld vijandige verhouding had bestaan tussen Marks en de beschuldigde. Hij voegde er aan toe. dat hijzelf bij twee verschillende gelegenheden gehoord had, hoe de laat ste had gedreigd hem te zullen ver moorden. Toen men nog verder aandrong, gaf hi loe. dat hij Lyndoh op de avond van dr moord in Chelsea had gesproken en Hat Lyndon toen zijn schuld had be kend. Op deze getuigenis kon maa* één vonnis geveld worden i Lvndon werd door rechter Owen ter dood veroor deeld. Onmiddellijk werd «en verbazende agitatie, om dit vonnis nn5°dann te ma ken, op touw gezet. Afgezien van de zonderlinge omstandigheden, waaronder de moord was gepleegd, voerde men aan, dat Lyndon's diensten aan 't land als uitvinder in aanmerking genomen moesten worden. Binnen vier en twin tig uur hadden meer dan een millioen mensen een verzoek ten zijnen gunste getekend en de dag daarop behaagde het Zijne Majesteit, het vonnis in le venslange gevangenisstraf te verande ren. De platen tegen de muur bestonden uit een oliegrafie van koning Eduard in admiraalsuniform en verscheiden gekleur de en geïllustreerde wandteksten. Boven de schoorsteenmantel hing een spiegel in mahoniehouten lijst. Gedachteloos keek ik er een ogenblik naar; plotseling kreeg ik echter lust om op te staan en tc kijken, hoe ik er uitzag. En sloeg de dekens terug cn kroop uit bed. Even was ik wat beverig toen ik stond, maar mijn benen deden hun dienst weer naar behoren en voorzichtig liep ik naar de haard. Dc eerste blik, die ik in de spiegel wierp, gaf mij zo'n schok, dat ik bijna viel. Een hoofd vol borstelig haar en een baard van drie dagen kunnen iemand haast van zichzelf vervreemden, maar ik had nooit gedacht, dat ze mij tot zo'n gevaarlijke schurk konden maken als die mij uit de spiegel aankeek. Een heel kort onderzoek voldeed mij en ik ging terug in bed, stapelde de kussens achter mijn rug en nam de Daily Mail op. die ik op de binnen-pa- gina opensloeg .waar grote, vetgedrukte letters onmiddellijk mijn aandacht trok ken. ONTVLUCHTING VAN NEIL LYNDON Bekend gevangene breekt uit Dartmoor loa. Herinnering aan een sensationeel geval. Bij voorbaat aangenaam aangedaan, begon ik te lezen Van onze speciale correspondent PRINCETOWN. Neil Lyndon, misschien de bekendste gevangene, die thans zijn tijd uitzit, slaagde er gisteren in. uit Princetown te ontsnappen. Op 'dit ogenblik is hij nog cp vrije voeten. Hij maakte deel uit van een ploeg ge vangenen, die laat in de middag uit de steengroeven teiugkecrde. Op de weg, die door een aanplanting naar de hoofd poort van de gevangenis voer', werd een der bewakers door een duizeling overvallen. In de daarop volgende ver warring wist een der veroordeelden. Cairns genaamd, die aan het hoofd van oe troep liep, te ontsnappen. De dienst doende soldaat riep hem onmiddellijk terug en vuurde oP hem. Het schot trof wel doel, maar slaagde c' niet in, de vluchteling te doen stilhouden, en by verdween in het hos. Hij Wérd door de soldaat achtervolgd en Op dat Ogen blik wist ook Lyndon, die achter in de ploeg liep. een poging tot ontsnapping te doen. Het schijnt, dat hij op de lage muur, die. de aanplantingen van de weg scheidt, gesprongen is 6" ofschoon een c'er bewakers op zijn beurt op hem schoot, liep hij blijkbaar geen letsel op. Tussen de bomen door, de heuvel op rennende, bereikte hij de open heide helling aan de andere kant. die tussen Mijn beste Sonia, zei Mc.Murtrie, je denkt niet erg hoog over mijn gastvrij heid. Mijnheer Lyndon heeft zich rijke lijk aan melk en brood te goed gedaan Maar hij ziet er zo nat en ziek uit. Hij is ook nat en ziek, gaf de dok ter vriendelijk toe, daarom wou ik je vragen, wat heet water klaar te zetten en vuur aan te leggen in de ongebruikte slaapkamer. We doen beter, juffrouw Weston niet te storen zo laat in de nacht Het bed is immers opgemaakt? Sonja knikte. Zachtjes zei ze: Ik denk het wel. Maar ik zal in elk geval even gaan zien. Met een laatste blik naar mij verliet zij de kamer, Savaroff trok zijn jas uit en wierp die over de leuning van een stoel. Ge lijkt niet erg op uw portretten, vriend zei hij. In deze omstandigheden kan dat geen kwaad, antwoordde ik. Hij lachte weer, waarbij een stel ster ke, witte tanden bloot kwamen. Ja. ja. Maar de kleren en het kot te haar, hè? Die zouden aardig wat moei lijkheden kunnen aanbrengen. Het is ge lukkig voor u, dat u dit huis hebt opge zocht - heel gelukkig. U vindt vrienden, hier. Ik knikte. Ik hield niet van die man hij gaf al te veel de indruk van brute heers zucht, maar desondanks verkoos lk hem nog boven Mc. Murtrie. Deze laatste onderbrak ons: Kom, Savaroff, neem jij mijnheer Lyndon's andere arm, dan zullen wij hem naar boven brengen. Met. hun hulp kwam ik uit mijn stoel overeind en zwaar op hen leunend, be reikte ik met moeite de deur. Bij iedere stap, die ik deed, schoot een pijn door mijn gehele lichaam, want ik was zo stijf en gekneusd, alsof men mij overal met een slok geslagen had. Nog meer moeite gaf de trap, maar hoe dan ook, zij slaag den er in, mij boven te krijgen, in een grote, spaarzaam gemeubileei de hal, die door een enkele zwakke gloeilamp werd ver'llcht. Aan de linkerkant was een deur, half open, en daardoor zag ik een flikkerend schijnsel van pas aangemaakt vuur. Zij brachten mij binnen. In de kamer stond het meisje, Sonja, bij een grote, gele badkuip, die zij op een deken had geplaatst. Zij zeide: Ik dacht, dat een warm bad mijn heer Lyndon niet onwelkom zou zijn. Het (Wordt vervolge)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4