SERVICE aan Koning Baby WMZOIKr Reisbrief uit Frankrijk „Caravan'-kamp in Zandvoort ontruimd LAATSTE VACANTIE van Elisabeth Drummond Verschrikkelijke dood na heerlijke dagen Belgische generaals rapporteren over Meidagen 1940 Vliegen op IJsland goedkoper dan reizen per bus HET GRABBELT! INNETJE Zorgen bij luchtvervoer van kinderen 100-jarige in Oude liedenhuis Cathedraal van Reims Eigenaar gaat tegen gemeente procederen Luclitmaclitsliow trok 50.000 bezoekers Knaapje door vracht auto overreden Op elke 75.000 inwoners één luchtlijn U weet tocli, dat ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952 STRAUSS TEGEN „ONGE HOORZAAMHEIDS-ACTIE" IN ZLTD-AFR1KA MUTATIE VAN OPPERBEVEL LEIDDE TOT CHAOS AVRO ONTSLAAT TELE VISIEMEDEWERKER En stuurt hoofd van andere afdeling „met verlof' CORRESPONDENTIE-A DRES POSTBUS 8, HILVERSUM VI TC nister uit Irak, die wilde, dat zijn zoon iets van onze hoofdstad te weten zou komen. Op het telegram stond een leef tijd aangegeven van 11 jaar. De grond stewardess stond echter wel even ver baasd, toen inplaats van een klein ven tje er een robuuste knaap van 18 jaar uit het vliegtuig stapte. Een nog ver rassender „telegram-vergissing" was de aankomst van een „hooggeplaatst per soon" uit Australië. Tot tweemaal toe stond 'n commissie van ontvangst klaar, maar beide keren werd een telegram overhandigd: „vertrek een dag uitge steld". Eindelijk was het grote moment aangebroken; eerbiedig neigde men het hoofd en toen men opkeek stond daar in plaats van de hoge ambtenaar diens zoon van een jaar of tien. Vlug riep men de kinderafdeling van de K.L.M. te hulp. (Van onze correspondent) Nu tegenwoordig ook de toerist en de emigrant het vliegtuig binnenstappen en niet alleen de zakenman, neemt tevens het aantal kinderen en babies, dat door de K.L.M. vervoerd wordt, met sprongen toe. Onder de ruim 950.000 reizigers, die sedert Januari 1950 bij de K.L.M. passage boek ten, waren 57.344 kinderen beneden de 13 jaar. De inkooporganisatie van de luchtvaart maatschappij moet soms rare bokkespron- gen maken, om het de peuters naar de zin te maken, die, zonder het zelf te wil len, veeleisender zijn dan oudere passa giers. Zo vervoerde de K.L.M. een baby uit India van een paar maanden oud, die gewend was aan geitenmelk. Van Kara chi werd dit onmiddellijk doorgeseind naar Schiphol. Een employé beklom zijn fiets en maakte een rondrit langs de boe ren in de omgeving. Hij trof het slecht, want het bleek een ongunstig seizoen te zijn. Het nam ongeveer een halve dag in beslag, voordat de 2Va liter geitenmelk in het busje zat. maar de kleine dreumes kon tot New York genieten van haar lie velingskostje. Een service, die door de baby glunderend, door de moeder met tal van woorden gewaardeerd werd. Het komt geregeld voor, dat het ge hele land wordt afgezocht naar een be paald babyproduct, dat niet meer waar de heeft dan 20 cent. Dikwijls zijn ver scheidene telefoontjes en telegrammen no dig, om te weten te komen, dat het pro duct alleen in het buitenland te verkrij gen is. De telex doet dan de rest van het werk. De service aan Koning Baby gaat zelfs zover, dat voor de kleine doch niet onbelangrijke gast een eigen, van spe ciale tekeningen voorziene menukaart aan boord aanwezig is. De speelgoeduitrusting, die elke K.L.M.- machine meevoert is gelijk aan een kleine bazar. Ieder „ik wil een jojo, eendje, heertje of autootje om mee te spelen" kan direct door de stewardess beantwoord worden met een „hier alsjeblieft". Een welvoorziene bibliotheek van jeugdlec tuur laat de keus tussen „Adrianus de Aap" en „De Kalief van Bagdad". Spenen, zuigflessen en luiers Jaarlijks koopt de luchtvaartmaat schappij naast spenen, zuigflessen, plas tic po's en duizenden papieren luiers, ongeveer 5000 stuks speelgoed, meestal van plastic, met het oog op het gewicht. Elk gram telt nu eenmaal mee in de lucht. Als een kind beneden 8 jaar alleen reist, wat geen zeldzaamheid is, moet hij of zij vergezeld gaan van een stewardess, die speciaal met het toezicht belast wordt. Voor de stewardess berekent de K.L.M. de normale passageprijs. Wanneer het op onthoud op Schiphol langer dan een paar uur duurt, maakt men met de kinderen een uitstapje naar Amsterdam. Hel be kende rijtje: Artis—Vondelpark—boottocht Talrijk zijn de kindertransporten uit Duitsland en Oostenrijk. De kinderen gaan meestal naar Amerika voor adoptie en geneeskundige behandeling. Iedere leeftijd stelt zijn aparte eisen. Voor de babies: babyvoedsel, -zalf, -poe der, -zeep en -olie; voor de anderen het antwoord op de vragen: „waarom gaan wij niet naar de maan en waar is de grens.... ik zie geen stippellijn". Op Zaterdag 30 Augustus a.s. hoopt mevr. Agnes Johanna Frederica Abra- hams-Gupfert in het Oudeliedenhuis aan de Amstel haar 100ste verjaardag te vieren. Mevr. Abrahams, die zich thans vier jaar in het tehuis bevindt is zover de directrice, mevr. G. P. van den Hoorn zich kan herinneren de tweede, die deze leeftijd in het Oudeliedenhuis heeft bereikt. De klasse dame, die zich nog in een uitstekende gezondheid mag verheugen, reisde op haar 93ste jaar nog zonder begeleiding naar haar familie in Den Haag. De verjaardag zal in het tehuis feestelijk worden gevierd. Alle familieleden van mevr. Abrahams zullen daarbij tegen woordig zijn. mow EN reisbureau bad ons ontraden de reis naar Reims via Maastricht, Luik, Namen, Dinant te maken. Wij hebben ons echter niet van ons plan laten afbrengen. I)e gewone route naar Parijs vinden wij weinig aantrekkelijk. En dan nog naar Reimsliet leek ons een beetje te veel gevergd. Kleuters kunnen in de cabine van het vliegtuig met meer speelgoed hun hart ophalen dan Sinterklaas hun ooit be zorgde. Maar als cr een baby meegaat, weten ice niet, wie de gelukkigste is, de kleine of de stewardess, die hem mag vertroetelen. In de afgelopen weck hebben ruim üft.000 mensen <le luchtmachttentoon stelling op de vliegbasis Soesterberg, die gir,teren haar poorten heeft gesloten, bezocht. In het begin van de week waren op Soesterberg de aan de vliegervijfkamp deelnemende toestellen te bewonderen; na hun vertrek opereerden geregeld behalvo de bekende machines van de L S K. de Harpoon, de Seafury, ae Mitchell en de Sea-otter, allen toestel len van de marine-luchtmacht. Boven dien demonstreerden de Abtenknnen met de Boeing b29 het .Superfort --de Shooting Star-straaljager en de Packet, een transportvliegtuig van een opmerkelijke constructie met öu laadruimte. Zondag hebben de burger-sportvlie gers uit Hilversum, Den Haag, Rotter dam en Bergen op Zoom een bezoek aan Soesterberg gebracht. Ken groot aantal bezoekers mocht een toertje met de particuliere toestellen maken. Ondertussen zijn vele bewoners van Zeist, Biltlioven en Soest er minder enthousiast over dat sinds enige dagen op Soesterberg ook het nachtvliegen be oefend wordt. blijkt ook tractief. voor de „wolkenridders" at- Verrassingen per telegram Als de ouders de K.L.M. verzoeken hun kind Amsterdam te laten zien, ge durende een lang oponthoud, wordt hieraan graag gevolg gegeven. Een soortgelijk verzoek kwam van een mi- (Van onze correspondent) Onder leiding van een politie-inspecteur hebben-agenten en werklieden van de ge meente Zandvoort het „caravan"-kamp aan de Verlengde Haltcstraat in Zandvoort ook wei „Pufstraat" genoemd gister middag ontruimd. De kampeerauto's moes ten van deze plaats verdwijnen, omdat zij van de openbare weg af zichtbaar waren. Toen de politic ter plaatse aankwam was het hek gesloten. Door het slot te forceren verschafte men zich toegang. De eigenaar van het kamp noemde een cn ander een onrechtmatige daad. „waar van de gevolgen voor rekening van de ge meente zijn"! De bewoners van de zeven kampeerauto's bleken evenmin toeschie telijk. Van verscheiden auto's waren dc banden „toevallig" lek en moesten eerst gerepareerd worden. De wagens werden op kosten van de eigenaars weggesleept naar het „caravan"-kamp aan de Noord-Boule vard, dat de gemeente Zandvoort sinds enige tijd exploiteert. De „Pufstraat" wordt ontruimd krach tens een wijziging in de algemene politie verordening, welke de gemeenteraad van Zandvoort reeds in April 1951 heeft aan- genomen. De politicverordening is tot op heden niet toegepast, omdat er nog geen j gemeentelijk terrein aanwezig was, waar de kampeeraanhangwagens konden staan, j De heer Molenaar drijft zijn kamp nu zeven jaar. Hij beroept zich op het zgn. gewoonterecht. De zaak zal Dinsdag a.s. ;n kort geding behandeld worden. Dc ge meente Zandvoort beval enige weken ge leden dc heer Molenaar enkele zomer huisjes te ontruimen, die op het terrein eveneens door hem geëxploiteerd worden In kort geding is de gemeente Zandvoor! toen in het ongelijk gesteld. Voor ouderlijke woning Gistermiddag omstreeks lialf vijf is een 4-jarig knaapje G. L, in de Naaldwijkse- een te Den Haag vlak voor zijn ouderlijk huis door een vrachtauto bestuurd door de 33-jarige L, de R. uii Zwijndrecht aan gereden en op slag gedood. Het ventje was bezig de straat over te steken, doch had niet op het naderende verkeer gelet. De leider van de oppositie in Zuid Afrika, dr Strauss, die tegenstander is j van dc „apartheidspolitiek" van dr Malan, heeft zich gisteren niettemin af wijzend uitgelaten over de door niet- blankcn gevoerde ongehoorzaamheids- actie. „Ik ben tegen de zg. „ongehoorzaam- beidsactie", zoals die thans wordt ge voerd", zeide hij in een toespraak tot een bijeenkomst der Verenigde Partij in een'dorpje in Transvaal. „De apart- heidswetten". argumenteerde Strauss zijn op volkomen grondwettige wjjze tot stand gekomen en zij Kunnen dan ook slechts op dezelfde wijze worden herzien. De „ongehöorznamheidsactie is niet in het belang der niat-blanken en evenmin in die van het land als ge heel". Het drama van de Drummonds houdt nog steeds de wereld bozig. Zopas heeft men gemeend, weer op het spoor van een nieuwe verdachte, gekomen te zijn. De hoer Dominici, op wiens land de driedubbele moord is gepleegd blijft een hoofdfiguur in het gruwelijke spel, waarin de ene verdachte de andere afwisselt. bereden „nationale weg 75", die van Mar seille naar Grenoble loopt. Toen de Drum- monds zich te ruste legden, bevonden zich in de Franse Beneden Alpen en in tal van andere Alpengebieden duizenden kampeer ders, die de nacht in tenten of treilers doorbrachten. De Drummonds moeten zich daarom geen moment om enig gevaar bekommerd hebben. En Elizabeth is vermoedelijk snel in slaap gevallen, al was deze eerste kampeernacht in het vreemde land dan een hele belevenis voor de twaalfjarige. Het drama, zoals het door commissaris SebeMe gereconstrueerd werd. had in de dood van Elizabeth zijn climax. Want ter wijl haar ouders hoogstwaarschnlijk on middellijk de geest hebben gegeven, do- Wanneer men mediteert over de men sen, die daar ginds in de Franse Alpen het slachtoffer werden van een even onbe grijpelijke als afschuwelijke misdaad, gaat het mededogen ook bijzonder uit naar de kleine Elizabeth Drummond, 't twaalf jarige meisje, wier laatste vacantie het werdZe verbleef met haar ouders in het Zuiden van Frankrijk en het tochtje door de Alpen was een uitstapje, bedoeld om wat verfrissing te vinden na de hitte, welke het Zuiden van Frankrijk en Zwit serland in een oven veranderd had. Bo vendien, ofschoon het echtpaar Drummond met een z.g. treiler reisde, het was Eliza beth, die er op aandrong, dat men een nacht buiten zou blijven kamperen. De Drummonds hadden in een hojel willen overnachten, doch Elizabeth verlangde er naar, op romantische wijze in de bergen te vertoeven en haar ouders gaven het meisje haar zin. Ze bleven dus overnach ten. Het was trouwens een prachtige avond, een dier mooie avonden van de Provincie met een hemel vol sterren en een serene stilte alom. En men kampeerde niet ver van een boerenhoeve, dus het leek volkomen veilig. Vlakbij kabbelde het water van de Duranie en het was, alsof het een slaaplied zong. De kampeerplaats bevond zich niet ver van de tamelijk druk De kathedraal van Reims Een commissie van vier Belgische ge neraals heeft een diepgaand onderzoek ingesteld naar de militaire gebeurtenis sen in Mei 1940, waarbij men zich in het bijzonder baseerde op s gedenkschrif ten van de Franse generaals Weygand en Gimelin, alsmede op die van de Britse eerste minister Winston Churchill en de gewezen Franse eerste minister Paul Raynaud. Na verschillende onjuistheden en te genstrijdige uitlatingen in deze geschrif- gi ten te hebben aangetoond, komt de com- ir.'ssie in haar dezer dagen gepubliceer de rapport tot de conclusie, dat 't drama, dat zich in de Meidagen van 1940 af speelde, in niet geringe mate toe te schrijven was aan de onverwachte be noeming van generaal Weygand tot op perbevelhebber der geallieerde strijd krachten. Deze moest zich hierdoor in 48 uur tijd op de hoogte stellen van uiterst ingewikkelde militaire proble men en zag zich plotseling verplaatst in een situatie, die zeer verward was en nog ieder uur wijziging onderging. Weygand kon op 21 Mei met lang ge noeg in Ieperen vertoeven om daar lord Gort, de bevelhebber van het Britse expedb-ieleger te °ntmoe!U" e"Pn e?pza" kingen op hoger niveau o\er een geza menlijke verdediging der Frans-Britse- Bclgische strijdkrachten konden dus n worden gehouden. Een ongeval, dat nCl leven kostte aan generaal Bilotte, ue bevelhebber der Franse troepen in het Noorden, droeg nog bij tot de algemene verwarring. Het gevolg van een cn an der was, dat het Britse expeditieleger, bij ontstentenis van richtlijnen, zijn eigen strategie vaststelde en het Belgische le ger aan zijn lot werd overgelaten. Vanaf 24 Mei had generaal Weygand dan ook geen invloed meer op het ge heel der krijgsverrichtingen. Na 25 Mei vernam het Belgische opperbevel niets meer van de Fransen en de Britten en daar geen enkele steun uit de lucht werd ontvangen, was het lot van de Belgische strijdkrachten van toen af bezegeld. In het rapport van de commissie wordt nog opgemerkt, dat tussen 22 en 27 Mei het Belgische opperbevel geen enkele keer werd uitgenodigd tot de intergeal- lieerde besprekingen, hoewel de 20 Bel gische divisies 40 procent uitmaakten van de in het Noorden afgesneden geal lieerde strijdkrachten. De 12-jarige Elisabeth Drummond delijk getroffen door de moordenaar, moet het meisje de verschrikte getuige van het afschuwelijke gebeuren zijn geweest. Het heeft immers getracht, zich door de vlucht te redden. Naar het onderzoek heeft uit gewezen, heeft het 123 passen gelopen, achtervolgd door de moordenaar, die het kind tenslotte door vier slagen met de kolf van zijn geweer neersloeg. Hij s'wy zo hard, dat er splinters van het hout afvlogen! Ook het kind is vermoedelijk direct daarop gestorven, maar de laatste minuten van Elizabeth moeten verschrik kelijk zijn geweest! Elizabeth Drummond was een gelukkig, klein meisje, dat de oogappel van haar ouders was. Hoezeer Elizabeth genoten heeft, blijkt wel uit do prentbriefkaart, die ze aan een van haar onderwijzers zond. „We are ha- ving a lovely time in France, love, Elisa beth Drummond". (We hebben het heer lijk in Frankrijk, alle liefs). Elizabeth woonde met 'haar ouders op Spencer Hbu.se, een villa bij de stad Not. tingham, waarheen haar vader verhuisd was, toe hij zijn officiële functie in Lon den ongaf. Ze was vijf jaar en genoot bij zonder van het buitenleven. Spoedig bleek, dat ze bijzonder intelligent was, bijna vroegrijp, iets waarover haar vader zich soms zorgen maakte. Ze las veel, maar deed ook aan sport, zwom, speelde tennis, dit laatste zó goed, dat ze als twaalfjarige veel oudere meisjes versloeg. Tevens koesterde ze grote belangstelling voor de letterkunde en ze kende vele ge dachten van grote Engelse dichters uit het hoofd. Tijdens rustuurtjes bij het ten nissen declameerde ze de poëzie van Long fellow! Sir Drummond reisde ter wille van zijn gezondheid naar het Zuiden van Frank rijk. De treiler kon ook door het water varen. Het eerste, wat de Drummonds be zochten, nadat ze te Duinkerken de Franse bodem betreden hadden, waren de gra ven der Engelse soldaten, die daar in de omgeving sneuvelden. Elizabeth kwam diep onder de indruk en bleef urenlang stil.... Op 'haar verzoek reed men naar Domremy, waar het geboortehuis van Jeanne d'Arc bezichtigd werd. Pas toen haar vader haar de levensgeschiedenis van Jeanne d'Arc nog eens uitvoerig verteld had werd ze weer de oude. Elizabeth ge noot van Frankrijk. In Villefranche aan de Middellandse Zee leerde ze het hele Franse menu uit het hoofd en bestelde zelf „pommes frites". We beleven heerlij ke dagen, schreef ze naar een vriendinne tje. Na het verblijf in het warme Ville franche leek een tochtje in de bergen een -verandering. „Pas cip voor de muskieten" waarschuwde de directeur van het Grand Hotel te Villefranche. „Ik sla ze allemaal dood", lachte Elizabeth.... Hot schrift, waarin de taclk stond neer geschreven, welke ze voor de vacantie van school had opgekregen er waren vak ken, die ze verwaarloosde leverde de pol'Fe de eerste aanwijzingen op, wie de slaaitoffeirs van 't drama van Lurs. wa ren. Het onderzoek wees voorts nog uit, dat de ouders op veldbedden buiten, on der de boom sliepen, terwijl Elizabeth de naciht in de treiler doorbracht. (Van onze correspondent) De reorganisatie bij de AVRO wordt nog steeds verder doorgevoerd. Zoals men weet werd de onder-directeur, mr J. den Daas, enige maanden geleden ..met vmw' gezonden terwijl nu enige dagen geleden zijn arbeidscontract ook werd beemdiga. Thans is ook het hoofd van de afdeling „Gesproken Woord", drs H. Jonker, met verlof gezonden voor een periode van drie maanden, waarna men een verdere beslis sing zal nemen. Enige reden hiertoe werd ons van de zijde van het AVRO-bestuur niet gegeven. Mr Den Daas was met drs Jonker bevriend, hetgeen volgens de AVRO-voorzitter, de heer De Clerq, echter geen enkel verband houdt met de tweede verlof-affaire bij de AVRO. Voor's is Joop Simons, die bij de AVRO-televisie. staf werkzaam was. ontslagen. Men heeft, hem meegedeeld, dat op zijn diensten bij de aanvang van het nieuwe televisie- seizoen geen prijs wordt gesteld, hoewel zijn contract tot December van kracht was. Het komt ons voor, dat het verloop ons in het geljjk gesteld heeft. Eigenlijk werd het een reis door het boeiende Maasdal. De Maas in Nederland „la Meuse" in België en Frankrijk. Waar ze, tenslotte, niet veel anders dan tot een flinke beek afzakt. Overstappen te Luik; opnieuw te Namen; en van Namen naar Givet, aan de Belgisch-Franse grens. Wij hadden nog nergens „over last" ondervonden, maar het douane kantoor te Givet heeft een ambtenares, die weinig van gemoedelijkheden houdt. Ouvrez ga!" „Openmaken!" Koffers open; doorgewoeld; tabak? Neen, wij roken niet. Ook de tabak van cle Franse „régie" niet. Het is in Frankrpk n.l. zo, dat de Staat voor tabakswaren zorgt, zoals de Nederlandse Staat voor postzegels. Zo kan men dan ook in een bureau de tabac" z'n postzegels kopen, uiteraard ook een F ranse staatsaange- legenheid. Het wordt dan wei op prijs gesteld wanneer men niet alleen post zegels maar, bijv., ook prentbriefkaarten neemt waar de „ambtenaren' verdienen. Ondertussen misten we haast (reinlie dat ons van Givet naar het Franse Mézières moest schommelen. „Encore trois minutes!" „Nog drie minuten!" restten ons om met onze ba gage de „autorail" te bereiken, die onmiddellijk na ons „in-spring de bocht maar in" wegwiegelde. 'n Paar wagens, sterk bezet. Len motor-rijtuig, dat het geval, met mh°"d' naar Mézières toe hijgde. Maar daar stond een prachttrein gereed wij meenden naar Zwolle-Gromngen ver voerd te worden. In de vallende avond kwamen wij te Reims aan. De plaatsaanduiding op het station gaf geen h achter de „R te zien. En de uitspraak vergeten wij nooit: de laatste vraag op 'n Frans examen luidde (de examinator schreef het op n stuk papier)Spreekt U uit eens uit; Reims- Wii zijn heus geslaagd, maar onze uit spraak was fout. Moest: „Rens" wezen, en de „en" zoals „ai" in „pain brood h Het nachtlogies was goedkoop, doen waarom liggen veel hotels op knoop- wat aan het had van de Duitse artillerie. Maar het kent één vijand, die nog heel wat ge- duchter is dan het kanon en dat is: de onverbiddelijke tand des tijds, welke de stenen aanvreet en het prachtigste beeldhouwwerk neerhaalt tot een vorm loze klomp. Het bouwwerk, dat niet zo'n overwel digende indruk maakt als bijv. de Dom van Keulen, is opgetrokken in de „style ogival" (ogive spitsboog), de gothische stijl. Prof. dr F. v. d. Meer die het wel weet! -schreef er dit van: „De gothiek bloeide harmonisch op uit het oudchristelijke verleden; het wereld beeld dat de kathedraal uitdrukt en af beeldt, is in wezen geen ander dan het christelijke. In de gothische schepping worden zichtbare dingen tekens van hogere werkelijkheid. In de kathedaa! ontmoeten wij uitsluitend den Schepper en Zjjn Woord, den Verlosser en Zijn Moeder. Geen ding, of het verbergt een bedoeling Gods. Wat ons verrukt, is de ontroering, welke bouwen iets gaf van muziek en de programma's doorbrak met christelijke opgetogenheid". („Keerpunt der Middeleeuwen"). De cathedraal van Reims speelde her haaldelijk een rol in de Geschiedenis van Frankrijk, evenals de Notre-Darne te Parijs. Te Reims doopte Saint Remy Koning Clovis. En bijna alle F ra"se koningen werden hier 1 ot^^°^oêdirfeane bleek sïm'k'ge^ ÏSÏÏTgfhJelvkJlïkiHetmlldemcMp Wii bewonderden de onbeschnjflijk nrachtiee kleur-schakenngen der ven- pramuge woor< Pliorlvno ic not sters, punten van herrie, waar dag en nacht het ronkend rumoer van gemotorisei.i ut eenheden overheerst? Veel touristen gaan te Reims de kilo meters-lange, onderaardse tunnels be zoeken, waarin de champagne wordt be waard. Wij vonden er de' tijd niet voor. Elders in Frankrijk zagen wp, hoe „ge wone" mensen zo maar zon dikke fles rhampie" bestelden! De kurk knaide. De wijn vloeide over het tafeltje. Daar na in de brede glazen. Wij gunden deze mensen, die mogelijk 'n zware 'dagtaak achter de rug hadden, het parelende vocht gaarne. Voor onze Nederlandse geld-begrippen was het te duur. De cathedraal met haar twee stompe torens bleek „in de steigers" te staan. Oude cat.hedralen men begon hier in 1210 te bouwen staan altijd „in de steigers". Gedurende de eerste wereld oorlog heeft het Godshuis te lijden ge- schoner - „rosacés" maar Chartres is nog waarvan enkele ons a.an,_de de „roos-vensters" in Dame herinnerden. „Het interieur i? zo eenvoudig gehouden, uat het zonde- zijn majesteit en volmaakte afmetingen streng zou zijn... en wint onnoemelijk vee' aan schoonheid door het volledig ontbreken van de al te bekende schilde rijen..." zegt een reisgids. De H. Jeanne d'Arc Onze gedachten gingen langs een lad der van eeuwen terug naar de vijftiende eeuw, toen een groot deel van Frankrijk door Engelsen werd bezet. Te Domrémy begenadigde God een jong meisje met Gezichten, en het besef van de hoge roeping haar land te gaan bevrijden. Zondag, de 17e Juli 1429, werd in deze zelfde cathedraal Karei VII van Valois tot koning gezalfd door de Aartsbisschop Hertog Regnault de Chartres. Aan zijn zijde bevond zich „Jehanne la Pucelle" „Jeanne de Maagd" de H. Jeanne d'Arc. Ook haar vader was toen te Reims. Stellig om zijn dochter te zien; maar tevens om vrijstelling van belasting te vragen voor zijn geboortedorp, Dom rémy, dat zwaar geleden had onder de oorlog. Terwijl de plechtigheden der zalving zich langzaam voltrokken onder de toen al oude gewelven van het Godshuis, ont plooide Jeanne d'Arc haar witte vaandel. Trompetten lieten zich horen; al het volk uitte zijn vreugde in de oude roep; „Noël, Noël!" De Heilige wierp zich voor de gezalfde op de knieën. Tranen verstikten haar Stem, toen ze zeide: „Beste koning, thans is God een vreugde toegebracht, nu Gjj hier te Reims zijt gezalfd. Thans is gebleken, dat Gij de ware koning van Frankrijk zijt". Om twee uur in de mid dag verliet de koninklijke stoet de cathe draal. Er werd een maaltijd aangerecht voor geheel de bevolking. De wijn stroomde als uit fonteinen... Twee jaar later werd de Heilige Jeanne d'Arc te Rouaan openlijk als heks verbrand... Bourgogne „Bourgogne" Bourgondië aan stonds gaan onze gedachten uit naar „de laatste ridder van Europa", Hertog Ka- rel-de-Stoute, die in 1477 het door hem zo begeerde koninkrijk vondin een modderpoel vóór Nancy, strijdend tegen zijn vijanden. De wolven hadden het lichaam reeds geschonden... Aanstonds, na Kareis' tragische dood, maakte de sluwe koning Bodewijk XI zich van diens gebied meester, „want" zo redeneerde hij Mer is geen mannelijke erfgenaam". En zo is Bourgondië, na enige strubbe lingen, aan Frankrijk gekomen. Als we „Bourgognezeggen, denken we aan nog meer: aan de fonkelende wijnen, die dit land oplevert. En wie dan nog dieper ingewijd is, roemt de Bour gondische, gestoofde slakken, de „escar- gots" er is zelfs een beroemd restau rant „T Escargotière", waar deze on nozele slijmdiertjes op verschillende ma nieren worden klaargemaakt. Wh hebben ze evenmin gegeten als de „cuisses de grenouilles", de kikkerboutjes-in-gelei die hier minder bekend zijn. Niet, omdat wij iets tegen slakken hebben; nog min der tegen wijngaardslakken; maar het begrootte ons 'n rijksdaalder drie gulden neer Ie tellen voor 'n bordje vormloze komma-gebakjes. De oude hoofdstad van Bourgondië, Diion (die-zjon) heet: „de hoofdstad van de goeie tafel" om het zo maar eens weer te geven „la capitale gastro- nomique". En de mosterd, met witte wijn bereid, moet zonder iets er bij te waar deren zijn! Iedere toerist neemt 'n pot mosterd mee naar huis. Langs de zeer drukke straatweg van Dhon naar Beaune, strekken zich de onafzienbare wijngaarden uit, die over de hele wereld bekendheid genieten: Chambertin, Clos Vougeot, Nuits St Georges, Vosne Romanée, en verder. Pommard. Meursault, ga maar do?F.- Zoals bij ons het koren op de akkers riiot rijpt hier de druif, ze begint aj blauw te worden. Te Vosne-Romanee leidden de heren René en Jean ons langs hun bezittingen. Tot nog toe heeft het te weinig geregend voor een „gropt jaar" zeiden ze. Maar ze waren met. ontevreden In diepe kelders, steeds op dezelfde temperatuur, toonden zij ons honderden vaten Bourgogne en dui zenden flessen, met de kostbare wijn gevuld. Nu en dan nam Mon sieur René met een steekhevel wat uit 'n fust en vulde er een zilveren napje mee Wij moesten keuren. Vooral ,194» is een groot jaar" geweest voor de wnn. Nu om de tel niet kwijt te raken, heb ben wii het zilveren napje maar weinig 'aan onze lippen gebracht. Mevrouw zette ons een avondmaal voor en presenteerde eigengemaakte „paté" (pastei), 'n deli catesse. Wjj hebben nooit geweten, dat de Fransen, altijd zeer hoffelijk, ook zo 1- lninnon "71111 Notre- buitengewoon gastvrij kunnen zijn. ronde korf hadden Maar de koninginnen der mieren lach/en Ergens in een mooie vlijtige bijen een prachtige woning ge bouwd Er zaten allemaal kamertjes in, ieder van zes kleine muurtjes. De bijen noemden die: onze cellen. Ze waren van was gemaakt en dienden om de honing te bewaren, goudgele, heerlijk-geurende honing. Op zekere dag zei de koningin der bijen' „Wii zijn te eten gevraagd door onze familie' aan de andere kant van het dorp Gaan jullie allemaal mee?" Nu, niemand bleef thuis. De werkbijen, die de cellen bouwen; de darren, die geen angel hebben om mee te steken; de koningin voorop, alles ging heen. Ook de schildwachten aar. het vlieggat van de korf. 's Avonds kwamen ze terug. Maar wat was er gebeurd? De korf zat vol ongenode gasten. Mieren! Honderden mieren waren de honing aan 't opmaken. Ze hadden sol daten meegebracht, vechtmieren, met grote koppen cn sterke kaken. De koningin der bijen vroeg beleefd, of ze wilden weggaan. IJsland is waarschijnlijk het land dat naar verhouding dc meeste luchtvaart maatschappijen bezit, Kr zijn cr n.l. twee in dit land van 150.000inwoners, wat dus betekent dat cr op elke 75.000 IJ slanders één luchtlijn is. Verwonderlijk is dit overigens niet als men weet, dat er maar weinig en slechte wegen zijn op dit Noordelijk eiland en dat een vliegreis je van de hoofdstad Reykjavik naar de Oostkust goedkoper is dan een reis per bus. Als men met. dit laatste vervoermiddel gaat, zo vertelde ons Njall Simonarson, de persagent van de Flugfelag Islands (de IJslandse luchtvaartmaatschappijmoet men n.l. via de Noordkust en daar een nacht lo geren in een hotel om de volgende dag de reis voort te zetten. Een ideaal land. dus voor luchtverkeer en dit verklaart dan ook de twee luchtvaartmaatschap pijen. En daarom was het, dat Simonar son onder de indruk was van het Neder landse spoor- en busverkecr en met een jaloers oog keek naar de geasfalteerde wegen, die in zijn land practisch onbe kend zijn. De persagent sprak perfect Engels of liever Amerikaans, geleerd van de Ame rikanen, die op het vredige eiland IJs land enige bases hebben en er de coca cola cn de ice-cream gebracht hebben. Want zelfs in dit koude oord, waar de zomer maar nauwelyks drie maanden duurt, ontwikkelen de Amerikanen een merkwaardige smaak voor het product van dc ijsfabriek. Vijf kranten zijn cr in Reykjavik, dc hoofdstad, die 55.000 in woners telt en alle kranten hebben cr een redelijk bestaan, want, dc IJ slanders hebben een aangeboren dorst naar nieuws en vooral naar het wereld nieuws. Tijd om te lezen hebben ze voor al in de winter volop, als de zon om streeks een uur of tien opkomt en tegen tweeën alweer achter de kim verdwijnt. De Flugfelag Islands bezit tien vlieg tuigen, het merendeel Catalina-vlieg- boten, die op dit fjordrijke land zeer doelmatig zijn gebleken. Maar er zijn ook enkele DC-j's bij en daarom was Njall Simonarson in Nederland, want zijn maatschappij verzorgt een emigran- tenvlucht voor de K.L.M. naar Canada. En zo zullen binnenkort ren vijftig Nederlandse emigranten met 'n IJslands vliegtuig naar Canada vervoerd worden. Internationaler kan het al niet. haar vierkant uit. Ze jokten, dat de kort aan de mierenstaat hoorde. Dat werd een ruzie van belang. Gelukkig kwam er net een vreselirm hoornaar voorbij, een hele sterke wesp, waar ze allemaal bang voor waren. ..Wat is hier aan de hand?" vroeg hij streng. De bijen-koningin vertelde wat er ge beurd was. De mieren-koninginnen hielden vol, dat de korf aan de mierenstaat be- noorde. „Best!" besliste de hoornaar. „Hier^ :s nog 'n lege plek in de korf. En gaan juli daar nu cellen in bouwen van was en vin ze niet honing. En gauw 'n beetje, anders ga ik steken, hoor!" De mieren zagen natuurlijk geen kans cm te doen. wat de hoornaar getes^byl Achter elkaar renden ze de korf uit. En go bijen er weer in. iedere plant en ieder dier is opgebouwd uit cellen en dat levende cellen een s'of omsluiten proto-iolosma genaamd? DAT die wetten der erfelijkheid, na hr-- durige proefnemingen vooral met bloemen rijn vastgesteld door de Augustijner-pater Mendel? DAT een rat zes a zeven keer per jo r jongen krijgt, en dat die jongen, op hua beurt, na drie maanden al volwas sen zün' DAT de zee-ui uit het gebied om de Mid dellandse Zee een dodelijk vergift is voor bruine ratten? De zwarte lusten dit gerecht niet. DAT tot de oudste landbouwgewassen de gerst en de tarwe behoren? Maar vlas is ook al zeer lsng bekend en de erwt eveneens. DAT palingen duizenden kilometers af leggen zonder iets te eten? Zij trekken van hier naar de Sargassozee (sargasso -zeewier), om daar kuit te schieten. De jonge palinkjes heten: glasvisjes, en „moeten" naar het IJselmeer terug- zwemmen of naar riviermonden enz. DAT in Nederland de meeste reg'en valt in de buurt van Vaals? (Zuid.-L.) Daarentegen wordt in de buurt van Roermond de kleinste hoeveelheid hemelwater geregistreerd. DAT in ..zoet" rivierwater toch altijd een bepaalde hoeveelheid zout kan worden vastgesteld? DAT één m.m.3 van ons bloed enkele millioenen rode bloedlichaampjes bs- vat? De witte bloedlichaampjes zijn veel minder in aantal: enkele duizen den on 1 m.m.3.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 6