HOEDEN van het SEIZOEN Baretten, cloches en turbans Katli. Economische Hogeschool viert zilveren jubilé - Belastingbetalers Belg. textielindustrie profiteerde van bijzondere omstandigheden Alliantie met het Westen in ruil voor bewapening? Negen „medewerkers" worden op 1 September gehuldigd Gedeelde boete is halve boete lerugslag niet aan Ned. industrie te wijten Naguib wil buitenlandse hulp aanvaarden ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952 GEVAARLIJKE OVERWEG BIJ BATHMEN NIEUWE BRITSE VLIEGTUIGTYPEN Nog meer jubilea Diesviering Prof. Smeets nieuwe rector- magnificus internaat VOOR SCHIPPERSJONGENS Dr Sukiman over Nieuw-Guinea TOEN REIS BEGINNEN ZOU Penningmeester verduisterde contributie gelden DE C.A.O. MET HET KOOPVAARDIJPERSONEEL STUDIEBEURZEN MAAT SCHAPPELIJK WERK KLOOSTERFEEST VAN FR ATER BELLA RMIN.US Bij de bewaakte, op afstand bediende, spoorwegovergang te Bathmen komt het herhaaldelijk voor, dat weggebruikers werden opgesloten tussen de neergelaten afsluitbomen. In 1951 deed zich zeven maal deze gevaarlijke situatie voor, en dit jaar twee maal. De A.N.W.B. heeft de Ned. Spoorwegen dan ook verzocht, de beveiliging van deze overweg grondig te verbeteren, aange zien de belangrijkheid van de weg Gors- sel—Bathmen—Holten, waarin deze over weg is gelegen, voortdurend toeneemt. Thans vernemen wij, dat de spoorbo men met natriumlampen zullen worden verlicht, terwijl de stoplantaarn zal wor den verplaatst naar de rechterzijde van de weg, waardoor deze beter opvalt.^ De N.S. overwegen voorts om t.z.t. deze overwegstoplantaarns, draaiseinborden, door rode knipperlichten te vervangen. De „De Havilland Cy" heeft medege deeld, dat zij er in geslaagd is een all- weather jetfighter" te bouwen waarvan de normale snelheid die van het geluid te boven gaat. Het vliegtuig, de nieuwe tweemotorige tweezitter D.H. 110, wordt aangemerkt als een der steunpilaren van de Britse luchtverdediging. Het nieuwe toestel, dat achterwaarts gerichte vleugels heeft, heeft volgens De Havilland een groot klimvermogen en is zeer wendbaar op grote hoogte. De D.H. 110 wordt aange dreven door twee Rolls-Royce motoren, van hetzelfde type, als is ingebouwd in de Canberra en de viermotorige Valiant. De D.H. lio zal evenals een ander nieuw type, de „Flying Triangle", voor het eerst worden gedemonstreerd op de grote jaarlijkse luchtvaartshow te Farn- borough. Dit laatste toestel, een „minia tuurvliegtuig", dat minder dan 9 meter lang is en oen spanwijdte van 10 meter heeft, werd heden van de Britse geheime lijst afgevoerd. Het heeft een Rolls-Royce turbo-jet. motor en kan een snelheid be reiken, die bijna gelijk is aan die van het geluid. Het nieuwe type is speciaal ge bouwd voor aerodvnamisch onderzoek en heeft een staartvlak, dat versteld kan worden bij verschillende snelheden. te Tilburg, hoogleraar; mgr prof. dr Th. Goossens, beheerder en eerste rector mag nificus; prof. H. A. Kaag, te Tilburg, hoogleraar; pater dr F. A. Weve O.P. te Tilburg; dr M. de Haas te Tilburg, lector, dr G. J. de Vries te Waalwijk, lector: P. J. M. van Dommelen te Tilburg, admini strateur en mej. J. van Osch, eerste as sistente van de bibliotheek der K. F. H. Een officiële huldiging zal op 21 Novem ber worden gehouden. Daarnaast worden nog diverse zilveren jubilea gevierd. De volgende curatoren hebben sedert de oprichting zitting: H. M. J. Blomjous, mgr prof. dr P. J. M. van Gils beiden te Til burg. mr dr W. G. A. van Sonsbeek te Heino (O.), drs J. A. A. M. Verhoeven te Tilburg. Jubilerende leden van de Raad van Toe zicht zijn: J. P. J. Asselbergs te Bergen op Zoom, W. J. R. Dreesmann. te Amster dam, mr N. C. M. A. v. d. Dries, Den Haag, L. Janssens Czn, Tilburg, J. de Jong, De Bilt. dr L. G. Kortenhorst, Den Haag, H. Kuijpers. Lisse. Alph. Laudy, Hilversum, W. G. A. v. d. Lugt, Rotter dam, H. Mannaerts. Tilburg, prof. mr dr Raaymakers S. J. Nijmegen, mr dr L. F. H. Regout, Meerssen (L.), prof. dr G. Russel, Amsterdam, Cl. Schellens, Eind hoven. W. Schweitzer, Heerlen, Ch. Stu- iemeijer, Breda, P. M. Vismans, Rotter dam. Jos. Wouters te Tilburg en ir L. J. M. Feber, Den Haag. De diesviering op 21 November omvat een plechtige IJ. Mis op te dragen in de parochiekerk van „St. Jozef" en een plechtige openbare zitting van de senaat om 4 uur des middags, tijdens welke de rector magnificus een feestrede zal uit spreken. Het gedetailleerde programma werd nog niet vastgesteld. Wel zal er op 21 November een receptie worden gehou den. Het nieuwe studiejaar der Kath. Econo mische Hogeschool zal geopend worden op 15 September a.s. In de namiddag zal het rectoraat worden overgedragen. Dc nieu we rector magnificus is prof. dr M. J. H. Smeets uit Den Haag. Het 25-jarig bestaan der Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg zal officieel gevierd worden op 21 November a.s. Ook de dies der hogeschool valt op deze eerste van deze twee dagen. Dit is dc dag, waarop in 1927 het „Hoogwaardig Episcopaat van de Nederlandse kerkpro vincie" de stichting der Katholieke Econo mische Hogeschool officieel aan de Neder landse katholieken mededeelde en de stichting onder zijn hoge bescherming nam. Op 29 Augustus van dat jaar was echter de stichtingsacte al gepasseerd, terwijl de eerste colleges reeds op 8 Oc tober van dat jaar aangevangen waren. Verscheidene personen, die reeds 25 jaar in dienst zijn van de Kath. Economische Hogeschool zullen dientengevolge op 1 September hun zilveren jubileum vieren. Op die dag zijn negen mensen uitgeno digd des middags om half vijf in de aula van de hogeschool voor een huldiging in intieme kring. Het zijn mr B. J. M. van Spaendonck te Tilburg, secretaris van het curatorium en secretaris van de Raad van Toezicht; prof. dr M. J. H. Cobbenhagen Foto links: Een model van de couturier J ac- oues Heim. (Van onze correspondent) De broeders van de congregatie van O. L. Vrouwe van Barmhartigheid uit Medhelen gaan te Oud Gastel een nieuw internaat voor sehippersjongens bouwen. Dit wordt dan het eerste zelfstandige in ternaat voor dergelijke jongens in hei Zuiden van ons land. waar tot nu toe al leen internaten bestaan voor dochtertjes van schippers. Dat de school te Oud Gastel zich in een warme belangstelling van gemeente en buitenstaanders mag verheugen, bleek vooral Donderdag toen broeder overste. Theophile, geboortig van Oud Gastel als p. Nijman, er zijn zilveren kloosterju- bilé vierde en de gemeente bij monde van burgemeester Hofland dank uitsprak voor het streven van broeder Theophile en meteen de opbrengst van een collecte, duizend gulden, overhandigde- De broe ders zullen zo spoedig mogelijk met de nieuwe bouw beginnen. Foto rechts: model Achille, per op het hoofd, wel hebben zij haast alle een schuine oogli.jn en een geplooide of ingedeukte bol, die het hoedje iets vlugs geeft. Dikwijls is de rand onregelmatig van breedte of beslaat hij uit twee verschil lende gedeelten, die wat over elkaar schuiven. Jersey, melusine met verbazend lange haren, fluweel, taupé en gewoon vilt wor den overal verwerkt. Veren toques zijn dit seizoen ook weer in de mode. DINY K—W. (Van Nize correspondent) De penningmeester van een Apeldoorn- se reisverenig'ing. G. W.. heeft voor de Zutphense rechtbank terecht gestaan we gens verduistering. In het tijdvak van Januari 1947 tot Juli 1952 verduisterde hij oontributiegelden tot 'n totaal bedrag van ongeveer f 2.000.—. Het bestuur schijnt in deze vijf jaren niets van de verduisterin gen te hebben gemerkt. Pas toen alles voor de reis klaar was, bleek het geld te zijn opgemaakt. Mede in verband met het gun stige rapport omtrent deze verdachte, vorderde de officier van justitie een ge vangenisstraf van een jaar met aftrek van de preventieve hechtenis, waarvan zes maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht. Naar wij van de zijde der Centrale van Kapiteins en Officieren ter Koop vaardij (C.K.O.) vernemen, heeft het bestuur van de ledenvergadering op dracht gekregen te proberen de onder handelingen over de collectieve arbeids overeenkomst, die enigermate moeilijk verlopen, weer op gang te brengen. In het uiterste geval zou men ertoe kun nen overgaan de C.A.O. op te zeggen. Maar dit wil, zo verzekerde men ons, nog allerminst zeggen dat men het middel van staking zou willen toe passen. Amerikaanse maatschappijen de wet ge schonden hebben door hun dochtermijen te gebruiken ter handhaving van een twee-prijzen-systeem. Hierdoor waren zij in staat de M.S.A. meer te laten betalen dan de Amerikaanse klanten, die de zelfde producten kochten- Zoals bekend, heeft de M.S.A. een einde gemaakt aan de financiering van olie uit het Midden-Oosten naar landen van het Marshall-plan, nadat de olie maatschappijen hadden geweigerd terug betaling te doen over de aankopen van de laatste drie jaren. De betrokken maatschappijen zijn de Socony Vacuum Oil Co., de Standard Oil of New Jersey, de standard Oil of Cali fornia en de Texas Co. of New York City en verschillende van hun dochtermijen. Het Rijk heeft voor een beperkt aantal jonge mannen, die voldoen aan de toe latingseisen voor een school voor maat- scha tpeU.ik werk. studiebeurzen (f 12.00.- per beurs) beschikbaar gesteld voor studie aan zulk een school. De beurs zal worden verleend, indien de gegadigden bereid zijn na hun studie ge durende een periode van vier jaar in dienst te treden bij een van de organen of inrichtingen van het rijkstucht- en opvoe dingswezen. gebruik gemaakt met het gevolg, dat de Nederlandse markt in de voorzomer van 1950 reeds de eerste tekenen van verza diging begon te vertonen. De Korea-crisis was oorzaak van een nieuwe en algemene koopwoede, die zich in vrijwel alle lan den voordeed <*n waarvan de Belgische industrie een ruim gebruik heeft kunnen maken. De algemen? omslag in het tweede kwartaal 1951 heeft in de gehele wereld geleid tot een scherpe daling van prijzen en bedrijfsbezetting in de textielindus trieën. Het bureau vreest zelfs, dat deze achteruitgang in de Nederlandse textiel industrie nog ernstiger vormen heeft aan genomen dan in België het geval is ge weest. Maar in ieder geval had de Bel gische textielindustrie geprofiteerd van de mogelijkheden, die haar in 1950 waren geboden. Thans wil men, zo vervolgt het bureau zijn mededeling, Nederland aan sprakelijk stellen voor de minder gunstige gang van zaken, hoewei deze in het laatste jaar duidelijk bepaald werd door de alge mene achteruitgang in de conjunctuur. (Van onze Utrechtse redacteur; De bekende publicist op onderwijsge bied frater Bellarminus (Weulfjes) hoopt Woensdag 27 Augustus a.s. in het St. Gregoriushuis te Utrecht zijn zilveren kioosterfeest te vieren. De jubilaris, die ook wel schreef onder de naam van B. Mol, heeft zich vooral verdienstelijk gemaakt door de samenstelling van „Bij belse Geschiedenis" in samenwerking met L. Welling Frater Bellanünus heeft zich eveneens bekendheid verworven als leider van de Jeugdbond Zonder Naam. Zondag 24 Augustus is er van twee tot, drie uur gelegenheid de jubilaris ge luk te wensen in het Sint. Gregoriushuis de Herenstraat te Utrecht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 7