Nieuws uit STAD en OMTREK Steen in gevel L. Kerkstraat plechtig onthuld Fi guur Anthony van Riebeeck in ander licht Een mooie dag cricket aan de Oude Dijk Sportief evenement ronc i Plantage Poulus in de bloemetjes 8e Nationale ronde van Schiedam een succes MAANDAG 25 AUGUSTUS 1952 S PAGINA 2 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT G. v. d. SCHOUW OVERLEDEN SUCCESSENREEKS VAN D. R. Z. F1ETSPUZZELAARS STARTTEN VAN EDISONPLEIN burgerlijke stand V.V.V. WINT MET KLEIN VERSCHIL FIETSEN GESTOLEN Laatste wedstrijd voor H.D.V.S. ARREST IN EEN UUR 7.000 R'DAMMERS C.A.B. EN OUDEN VAN DAGEN HADDEN LEUKE FILM OCHTEND SINGELLOOP ROND PLANTAGE ONGELUKKEN PARALLELWEG IN OPSCHUDDING STRIJKORKEST IN DE PLANTAGE PARADE VEEMARKT TE ROTTERDAM De gedenksteen wórdt onthuld. Met for=e oran jebloemen en in diep blauw daarbij afstekende tere toefjes was Zaterdagmiddag de Raadszaal versierd ter ere van de komst van de ambassadeur van Zuid-Afrika, Z. Exc. Kol. P. I. Hoogenhout. Tegen drie uur reed de grote zwarte Humbcr met de vlag van Zuid» Afrika voor en werd de ambassadeur door bet Gemeentebestuur begroet. Mevr. Hoogenhout kreeg door een van de zoontjes van de voorzitter van de Schiedamse Gemeenschap een Biedermeyer met linten in de Neder- landsche kleuren aangeboden. Nadat de Ambassadeur door de burgemeester was welkom geheten, maakte hij van de gelegenheid gebruik om in een bijzonder hartelijke toespraak, waarin een opmerkelijk persoonlijk cachet lag, Schiedam te bedanken voor het feit, dat het hem had willen uitnodigen de onthulling van de steen in het huis van de heer De Groot te doen plaats vinden. Het initiatief, dat tot dit aanbrengen uitging van de Schiedamse Gemeenschap, was er oorzaak van, dat ook de leden van de Bestuursraad van de S. G. in de Raadszaal aanwezig waren. De ambassadeur legde er de nadruk op zich tussen vrienden te voelen. Als hij in Nederland in de oude gebouwen kwam, verbeeldde hij zich vaak de tijd van 200 tot 300 jaar terug. Het aanhalen van de historische banden met'Neder land achtte hij een van zijn voornaam ste taken als ambassadeur. „Mijn vader" aldus spreker „was Nederlander van ge boorte, mijn moeder was Afrikaanse, af komstig van een stam van Franse Huge noten. Ik ben een Boer niet in de betekenis, die II eraan hecht en ik ben er trots op Boer te zijn. In de functies, die spr als inspecteur bü het Onderwps, als staatsseer. en als voorzitter van de Nationale Weerraad bad vervuld, was hem steeds de waar digheid opgevallen, waarmee Zuid Afri- kaanders vergaderen. Die waardigheid vond hij terug in de plechtigheid, die hij in Schiedam bijwoonde. Terwijl de klokken van de St. Jan plechtig beierden ging het gezelschap naar de Grote Kerk om de gerestau reerde St. Jan te bezichtigen. De ambas sadeur had grote belangstelling voor de bijzonderheden uit het verleden. Om precies 4 uur kwam de stoet bij het huis van de heer de Groot aan. F.en rood- wit-blauwe vlag bedekte de steen, welke door mej. v. d. Plant gehakt is. Als eerste nam de voorzitter van de S.G., de heer M. Holl, het woord. Hij wees erop, hoe Schiedam tegen het eind van het vorig jaar allerlei berichten be reikten over de activiteiten alom in den lande naar aanleiding van het herdenken van de stichting door .Tan van Riebeeck van een VerversingsstaUon aan de Kaap. Schiedam hepft toen gemeend niet achter te mogen blijven. Het maandblad van de Schiedamse Gemeenschap ging uit naar Z. Afrika en men hesloo! als sluitstuk een steen te onthullen in het pand, dat staat op de plaats, waar van Riebeeck destijds heeft gewoond. Het deed spr ge noegen, dat de steen juist geplaatst werd in de gevel van hel huis van een ras- Schiedammer, een alom bekend stadge noot. die met de plannen aanstonds ac- coord ging. De Muziekvereniging Gusto, speelde hierna o.l.v. de heer'Karsseboom het God Save The King, het Wilhelmus en Die Stem van Suid-Afrika, waarna de am bassadeur de volgende toespraak hield: Geagte burgemeester, dames en here, burgers van Schiedam! M°t die groot feestlikhede in Suid- Afrika in verband met die 300 jarige nedersetting aan die Kaap, waarvan 04C.KHAD VOO» SCHKDAM tN OM*I»r*rN 74ste Jaargang No. 21931 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal. ƒ2.— per maand, ƒ0.47 per week. Advertentle-prtjs op gewone kolombreedte t 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarteven. welke bii de administratie of DU de erkende ndvertentie-bureaux verkrtlgbaar zl.1n Kampioenen (kleine advertentiën) tot Ito woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Jan van Riebeeck die stigter was, en die weerklank wat dit gevind het, in Nederland, is die bande tussen Suid- Afrika en Nederland opnuut nouer aangehaal en dit wil mv amper voor kom alsof die Suid-Afrikaanse volk ook ons landgenote in Nederland wak ker geskud het om hulle groot manne van die verlede nie te vergeet nie, ten minste as ek moet oordeel uit wat ek in Culemborg en ander stede en nou weer in Schiedam ondervind, 'n Volk moet.sy groot manne eer. In die ver lede moet ons die goeie soek en daarop die toekomst bou. Dit sy mv vergun om by hierdie beiangrike plegtigheid 'n paar gedag- tes uit te spreek waarom ek hierdie plegtigheid so belangrijk heskou. Dit wil ek graag doen in 'n taal wat ont wikkel het uit die sewentiende-eeuse spraak van Jan van Riebeeck na Suid- Afrika gebring het —r 'n taal wat nog tot vandag so'n sterk inslag vertoon van die tongval juist uit did streek waarin die wydvermaarde stad Schie dam geieë is, naamlik van die suide- like deel van die provinsie Suid-Hol- iand. Mag ek hierby terloops wys op Hedennacht is in Vlaardingen overleden de heer G. v. d. Schouw, destijds een zeer bekend cricketer bij Hermes DVS. De heer v. d. Schouw was correspondent van het Rotterd. Nieuwsblad in Vlaardingen, vier de onlangs als zodanig zijn gouden jubi leum en werd daarbij geridderd in de Orde van Oranje Nassau. Hij zou in Januari met pensioen gegaan zijn. hierdie taal as die onbreekbare band wat ons aan Nederland bind. My kort beskouing oor die belang- rikheid van die plegtigheid wil ek be gin deur te wys op die groot verdienste van die burgemeester van Schiedam en sy gemeentelike argivaris; ek wil aantoon waarom besondere eer van Suid-Afrika en Schiedam hul toekom. Die agbare burgemeester het vorm gegee aan die verewigipg van 'n be iangrike ontdekking van die argivaris. Ek weet wel dat die argivaris se ont dekking by die eerste oogopslag on- belankrik lyk die ontdekking van die woning, waarin die familie van Van Riebeeck, ook Kommandeur Jan van Riebeeck. die stigter van die blanke Suid-Afrika, gewoon het. Maar die ontdekking van hierdie perseel en die oorkondes wat daarop betrekking het, het 'n veel belangriker kant. Hierdie beiangrike kant slaan in die eerste piaas nie op Kommandeur Jan van Riebeeck nie, maar wel op sy vader, Anthonie van Riebeeck. In die geskied- rolle van Suid-Afrika is vader Anthonie van Riebeeck tot dusver, dit wil sê tot in hierdie driehonderdste feestjaar 1952, ek sè tot dusver is Anthonie uitgebeeld as 'n taamlik avontuurlike, skilderag- tige losbol met weinig verantwoordelik- heidsin. Ons eerste karakterskets van 1889 stel Anthonie van Riebeeck voor as 'n man van besonder lae stand 'n stand waaruit ook sy eggenote sou ge- kom het. 'n Later Nederlandse karakter skets in 1912 stel vas dat sowel Antho nie as sy eggenote uit regentfamilies uit die omgewing van Wijk-bij-Duurstede afkomstig is. Dus van die ruggegraat van die ou sewe provinsies. Voorts is vas- gestel dat vader Anthonie in die huwe- lik getree het met Elisabeth Govertsdag- ter; Elisabeth van Gaasheek, dogter van 'n 'burgemeester en notaris van Culem borg. Daarna is vertel, dat Anthonie in sy beroep as skeepskaptein vertrek het na verre lande, met ander woorde dat hy so'n. bietie alles en almal in die steek •gelaat het. Hy vind sy laaste rusplaas in Brasilië. Die publikasies van 1952 egter toon dat daar met een en ander 'n vergissing begaan is. In die eerste plaats is Jan van Riebeeck se geboortedatum vir die eerste keer presies bepaal, naamlik 23 April 1619: 'n beiangrike feit wat aan toon, dat hy nog jonger was toe hy die verantwoordelike stigtingswerk deurge- voer het as wat vroeër aangeneem is. Ook blyk nou dat die familie reeds in 1622, dus toe die kleine Jan drie jaar oud was, na Schiedam verhuis het. Daaruit volg dat Schiedam 'n veel be langriker aandeel aan die vorming van Kommandeur Jan van Riebeeck gehad het, as wat vroeër aangeneem is. Was dit nie vir sware oorwegings soos die instandhouding van bande met Culem borg en dies meer dan kon die Van Rie- beeck-fees in Nederland net so goed in Schiedam gehou gewee» het. In die nuwe publikasies word ook vasgestel dat vader Anthonie geen skeepskaptein, maar snymeester oftewel chirurgyn was; in hierdie feit het ons meteen die sleutel tot die vraag wie die leermeester van Jan van Riebeeck was in die vak wat höm uiteindelik ook na die Kaap die Goeie Hoop sou dirigeer. En nou die heuglike ontdekking in Schiedam. Daaruit, uit die besit van hierdie woning, blyk stellig dat vader Anthonie nie so'n onbedagsame, onver- antwoordelike avonturier en losbol was nie, maar dat hy as sorgsame man sy verantwoordelikhede besef het. Lees ihaar gerus die dokumente met hierdie oorweging in gedagte. My voorganger, prof. Bosman, het reeds die hoofdbetekenis van die Riebeeckfees saamgevat as die volkome eerherstel van Jan van Riebeeck in Suid-Afrika sowel as in Nederland. Ek wil dan byvoeg dat die ontdekking in Schiedam ook die eerherstel van sy vader Anthonie van Riebeeck beteken. Daarvoor is ons Schiedam innig dank baar. Mag ek ook, meneer de burgemeester met dank verwys na de huidige eienaari van die ou perseel, 'n stuk Hollandse aarde wat ons die Van Riebèeckperseei kan noem. Dit kom my voor asof Schie dam steeds groot belangstelling gehad het vir wat ek wil noem vloeibare ver- versings waarvoor die stad lans wèreld- beroemd is. Ek wil U in dié verband her inner aan die feit dat die Schiedamse jonge Jan van Riebeeck ook toesig ge had het bij die produksie van sowel die eerste Suid-Afrikaanse wyn as die eerste bier. Wel, meen ek, het hy proefneminge onderneem met jencverbessieboom, maar U sal met my saamstem dat tussen die jeneverbessie en bessiejenever daar 'n groot verskil van tyd en werk is. Ons is dankbaar vir die medewerking en goeie gesindheid van die' huidige eienaars van die perseel. Mag hierdie geweisteen alle Schie dammers en besoekeride Suid-Afri- kaners gedurig herinner aan die groot familie wat hier gewoon het; mag dit 'n aansporing wees aan die Schie damse jeug om in moderne omstandig- hede die familie Van Riebeeck te ewenaar tot grootmaking van Nederland. D.R.Z. kan met vertrouwen de com petitie tegemoet gaan. Niet alleen dat het eerste elftal van de sterkere vierde klasser Martinit won, maar ook de re serves wonnen overtuigend. Een ver trouwenwekkend resultaat dus voor de D.R.Z.-schare. In de strijd tussen de eerste elftallen boekte D.R.Z. reeds na 10 min. succes. Na een goede voorzet van Rissema wist Breedveld te scoren. Direct daarna doelpuntte Breedveld voor de tweede keer. Hierna volgde een lange periode waarin beide doelen in gevaar kwamen, Martinit kon daarbij de achter stand tot 21 verkleinen. Na de rust begon Martinit met felle aanvallen, waarin H. van der Bout een belangrijke aandeel had. Het resultaat hiervan werd een doelpunt 2—2. Door keurig samen spel nam D.R.Z. toen de leiding over en vanaf de linkervleugel kon v. Eik de stand op 32 brengen. De strijd golfde heen en weer. Menig keer kwam het D.R.Z. doel in gevaar, waar keeper Do- menie prachtig stond te verdedigen. Op aangeven van Colie smaakte Breedveld het genoegen nummer 4 in het doel te kunnen wei-ken. Domenie kon een scherp schot nog net corner verwerken. Bij de uittrap, die volgde kon Breedveld de stand op 5—2 brengen. Vijf minuten voor het einde zorgde deze middenvoor dat hij na goed voorzetten van Rissema de eindstand op 62 kon brengen. Ook het tweede tlftal won overtuigend van een sterkere tegenstander. Na doelpun ten van Altorf en Tettelaar kon Mar tinit de stand nog gelijkmaken door ach tereenvolgens tweemaal te doelpunten (221. Vlak voor rust maakt Altorf er echter 32 van. Na de rust was D.R.Z. overtuigend de sterkste en rloor doel punten van Tettelaar en Krauwinkel kwam de eindstand met 25. Het derde elftal wou voor de grote broers niet onderdoen en wqn soepel met 20. Zaterdagmiddag rond 2 uur vertrok ken onder een stralende Vacantieweek- zon een zestigtal jongens en meisjes voor de Fiets-puzzletocht, welke ook dit jaar weer door de Schiedamse Ó.J.M.V. werd georganiseerd. De tocht strekte zich uit over een traject van 45 km. waarvoor op een gestencild blaadje aanwijzingen werden gegeven die flinke eisen stelden aan de oplettendheid van de jeugdige deelnemers. Bovendien mocht er niet harder gereden worden dan 15 km. per uur, om te voorkomen dat het een soort wielerwedstrijd zou worden. Winnaars werden: 1. Theo v. d. Brugge (Den Bosch) die de medaille van de S.G. ont ving: 2. Pim v. d. Kuylen (Jutphaas) die de medaille van de C.J.M.V. kreeg. Bovendien kregen alle deelnemers een geelzwart fietsvlaggetje als herinnering aan de tocht. GEBOREN: Hendrik W., zoon van B. Allewelt en S. Sla: Pieter zoon van J. H. Triel en J. Saarloos. OVERLEDENB. Verschuren 71 j. weduwe van J. F. Parrin; P. van Stein 71 j. vrouw van P. v. Oosten. Inderdaad, het was gisteren een goede dag cricket aan de Oude Dijk. Een dag, zoals wij dit seizoen nog maar weinig hebben medegemaakt. Niet alleen was het cricket goed, maar ook waren de weergoden de cricketers eens gunstig gezind en dat is iets wat hen dit jaar nog maar weinig is overkomen. Excelsior miste de steun van haar openingsbatsman Antoon Oos- terholt. In de plaats van hem speelde zijn broer, de oud Excelsiorcrack Ge. Oosterholt mee. Excelsior begon met de toss te ver liezen en natuurlijk koos aanvoerder Alders van VVV fielden. Het veld was zeer nat geworden door de zware dauw van de nacht van Zaterdag op Zondag en dat maakte het de bowlers en fiel ders zeker niet gemakkelijker. De bal werd al spoedig erg nat. zodat de bow lers weinig met de bal konden „doen". Vooral in het begin werden er nogal was losse ballen gebowled, die door e WV-batsmen zonder pardon naar de boundary werden verwezen. Voor VVV openden C. J. Slagter en A. Kooyman op het bowlen van J. Oosterholt en J. Dries, terwijl H. ter Braak door aanvoerder Bakker ook spoedig in de aanval betrokken werd. Ter Braak was het ook, die het eerste wicket veroverde. Reeds op een totaal van 10 ging Kooyman l.b.w. op Ter Braak. Ook het andere openingsbat C. J. Slagter ging, toen het seoringbord 28 aanwees, l.b.w. op het bowlen van Ter Braak. Zijn 20 runs waren echter van uitstekende kwaliteit. Menigeen trok nu langs de kant een optimistisch gezicht, want, zo redeneer de men, de aanval van Excelsior zou het ook vandaag wel klaren. Aanvoerder Aiders en Pelser dachten er echter an ders over. Zij maakten met het scoren helemaal geen haast. Zeer voorzichtig kwamen de runs Het fielden van Ex celsior bleef echter zeer goed. Het was jammer, dat Pelser op een moeilijke vang in de slips gemist word. Ook na de lunch ging VVV op dezelf de voet verder. Eindelijk kwam Alders echter was los. Hij probeerde iets vrijer te spelen en dat werd ham noodlottig. Hij werd door Duymel uitstekend in de slips gevangen op het bowlen van Ter Braak. Alders had een zeer goede in nings' gespeeld, al scoorde hij misschien wat tè traag en speelde hij wat tè voor zichtig.-Toen spoedig hierna Pelser run out ging door een werkelijk uitnemende vallende stumping van wicketkeeper Middendorp, keerden de kansen voor Excelsior aanzienlijk. Geerlings werd de eerste de beste bal door J. Oosterholt gebowled en toen spoedig hierna ook Veliema door Hoenderop werd gevan gen, was er met een stand van 84 voor 5 zeker voor Excelsior nog een behoor lijke kans op een goed resultaat. W. J. Slagter bood echter de nodige tegen stand en samen met De Haas bracht hij de score van VVV nog behoorlijk om hoog. Voor het verlies van 8 wickets werd de 100 gepasseerd. Op 112 viel het wicket van De Haas, maar het duurde toch nog even voordat alle VVV-ers 'n beurt hadden gehad. Eerst op 128 kwam er een eind aan de VVV-innings, toen Dorresteyn door F. Bakker werd ge- b-owlet. Zoals reeds is gezegd, het fiel den en ok het wicketkeepen van Ex celsior stond op een zeer behoorlijk peil. Heat batten van VVV was de na val van de wickets van Alders én C. J, Slagter wel wat aan de fortuinlijke kant. Om half vier begon de Excelsior- innings. Ditmaal opende de jefthand J. Dries samen met A. Hoendecop de Ex- celsior-innings. Reeds spoedig werd het wicket van Hoenderop door Alders in gerekend. Ook nummer 3 Middendqyp maakte het niet lang. Hij werd met een prachtige bal van Alders, die juist de bails meenam, gebowled. Toen ook achtereenvolgens J. Oosterholt A. Duy mel en H. Ter Braak sneuvelden op het bowlen van Alders, zag het er voor Ex celsior verre van rooskleurig uit. G- Oosterholt en J. Dries zagen echter kans de collapse te keren. Ook zij moes ten het zeer voorzichtig doen, vooral omdat het bowlen van VVV en met name van Alders uitstekend was, ter wijl Alders zijn veld zeer goed uit had staan. Zodoende was het moeilijk runs te scoren. Run voor run kwam op het seoringbord. Blijkbaar ging Ge Ooster holt dit rustige tempo vervelen, want op een gegeven moment sloeg hij Alders uitstekend voor 6. Hij kon zich echter niet blijven beheersen en uiteindelijk ging hij dan ook op een te wilde slag uit. FBakker deed het ook rustig aan, maar hij maakte het helaas niet lang. Behoof was nu de volgende man en samen met Dries zag hij kans om de score van Excelsior flink op te voeren. Beiden deden het rustig aan, maar als ook maar een geringe kans tot runnen was. dan werd deze uitgebuit, zonder de wickets op het spel te zeiten. Het bowlen van VVV bleef echter zeer accu raat en ok het fielden bleef zeer goed. Dries had echter geluk, toen hij een korte hoog opkomende bal van'fast- bowler Pelser boven op zijn handle kreeg. De vrij eenvoudige vangkans, die hij gaf werd echter gemist. Schoof en Dries bleven echter rustig voortgaan en met het verstrijken van de tijd kwam ook de 100 in zicht. Juist voordat Ex celsior het getal 100 had gepasseerd kreeg Dries een lang laagblijvende bal van Alders. Hij sloeg over de bal heen en hij werd gebowled. Dries had een zeer goede innings gespeeld. Zijn seora van 45 runs waren een grote bijdrage aan het Excelsior-iotaal. Schoof kreeg nu de steun van Brounts. Met nog een half uur te spelen en nog 23- runs 'te scoren had Excelsior zowel nog de mogelijkheid van een draw als een overwinning. De runs werden zeer lang zaam gescoord. Op 112 viel het laatste Excelsior-wicket. Brounts ging l.b.w. op het bowlen van Pelser. Schoof bleef .met een zeer goede 25 runs not out.. Hoewel Excelsior deze wedstrijd niet tot een overwinning heeft gebracht, kunnen wij toch ten volle tevreden zijn over het resultaat. Belangrijk is, dat de aanwezigen van een dag goed cricket hebben kunnen genieten in een mooie omgeving. Laten wij hopen, dat Excelsior, nu het eenmaal gevestigd is, het volgend jaar beter in staat zal zijn om prestaties te leveren. Alle voorwaarden hiervoor zijn aanwezig. Tot slot volgen hieronder nog de volledige scores: C. J. Slagter l.b.w. Ter Braak 20; A. Kooyman l.b.w. Ter Braak 2: J. J. Al ders caught Duymel bowled Ter Braak 33; H. Pelser run out 18: W. J. Slagter not out 26; J. H. Geerlings bowled J. Oosterholt 0; N. Veltema caught Hoen derop bowled H. Ter Braak 0; B. Bur- Ssr 1-U.w. J. Di-jes 6; H. de Haas bowled H. Ter Braak 3; H. Dorresteyn bowled F. Bakker 9; extra's 11. Totaal 128. Excelsior batten: J. Dries bowled J. J. Alders 45; A. Hoenderop caught C. Slagter bowled J. J. Alders 6: P. Mid- ddendorp bowled J. J. Alders 0: J. Oos terholt caught Burger bowled J. J. Al ders 0; A. Duymel l.b.w. J. j. Alders 2: H. ter Braak l.b.w. J. J. Alders 0; G. Oosterholt bowled J. J. Alders 18' F. Bakker bowled J. J. Alders 3; A. Schoof not out 25; C. Vollebregt caught Kuster bowled Jelser 6; L. Brounts l.b.w. 0; extra's 7. Totaal 112. Bowlingeijfers Excelsior: J. Ooster holt 22, 8, 33 en 2; J. Dries 15, 7, 17 en 1, F. Bakker 1, 5 en 1; H. ter Braak 22, 5, 55 en 5. Bowlingeijfers VW: J. J. Alders 21, 8. 42 en 8; H. Pelser 16, 1. 29 en 2. Advert entle) TOERISTISCHE EEBERATIE VOOR de BELGISCHE ARDENNEN (F.T.A.B.) te LA ROCHE, ARDENNEN Brene Lw Belgische week-ends en Uw vacanties door In de mooie toeristische pro vincie Luxemburg, waar eU genieten kunt van alle comfort, zuivere lucht en rust. Onze landschappen zij'n verrukkelijk. Onze wegen zijn voortreffelijk. Onze hotels zijn gerenommeerd door hun goedkope prijzen en speciale Ardennese gerechten. In de maand September a.s. gelden bovendien bijzondere reducties, naar gelang de klassen der hotels en de duur van het verblijf variërend van 200 frs tot 750 frs. Ook wordt aan de buitenlandse toeristen een restitutie van i frs. per liter op de benzine-prijs verstrekt. Men stelle zich hiervan bii de douane op de hoogte, bii het passeren der grens. 1 Voor alle Inlichtingen wende men zich tot het Secretariaat Generaal van de Toe ristische Federatie voor de Belgische Ardennen, Stadhuis te LA IIOCHE, ARDENNEN (Belgic). De aanvoerder van H.D.V.S. huldigt de scheidende captain. Fietsen zi.in gestolen van B. op de Broersvest, die op slot stond en van H. op de Singel, die niét gesloten was- Het was een hele drukte rond de Plan tage toen daar Zaterdagmiddag de 3e Ronde van Schiedam verreden werd- Naar soha'lting waren cr drieduizend toe schouwers die langs het lijntje stonden te wachten op het startsignaal. De eerste wedstrijd die verreden werd was -die voor nieuwelingen. Öm half drie startten ca 80 renners voor een rit van ca 40 km (35 ronden). Deze nieuwelingen maakten een heel behoorlijke tijd. De eerste tien ronden reden zij in 18 minu ten, d.i. een gangetje van ongeveer 40 km per uur- Velen van deze jonge renners lieten zich echter verleiden tot een felle sprint om een der vele ronde-premies, zo dat zij stoom tekort kwamen voor het laatste gedeelte. Na de twintigste ronde gaven dan ook verschillende knapen er de brui aan en verlieten het parcours- Anderen werden door de jury uit bet parcours genomen omda\ zij een ronde achter kwamen te liggen en door het peloton werden opgelopen. Vermoedelijk was onoplettendheid door vermoeidheid ook oorzaak van de val partij ter hoogte van het Plein Eendragt. Een groot aantal renners reed op elkaar in. waarbij er twee nogal lelijk terecht kwamen. De renner Van de Putten uit Den Haag kon zich op eigen gelegenheid naar de verbandplaats begeven, terwijl C. Ocien ui't Rotterdam per brancard naar de verbandplaats werd gébracht. Naast een flink aantal ontvellingen en schaafwonden heeft hij vermoedelijk ook nog een schouderfractuur opgelopen- Voel uitlooppogingen werden cr in de laatsle ronden niet ondernomen, zodat de eerste elf als een vrij compacte groep over de streep ging. Een Schiedammer werd eerste, nl de jeugdige C. de K.j- vit/h in de tijd van 1 uur 4 min. 56 sec. Een renner die behoort 10L de veelbelo vende Nachwuchs- van de Schiedam. amateur-renners aan de start, o.a. J Hof land (no 1 in bovengenoemd criterium), A van Steenselcn (2e in kampioenschap van Nederland), de bekende schaatsen rijders gebrs v. d. Voort enz. Ondanks de premies Voor verschillen de ronden bleef aanvaitkelijk de groep vrij compact en werden -er geen uitloop- pogingen gedaan. Wel waren deze ama teurs sneller op dreef dan de nieuwelin gen (zij deelden de eerste 10 ronden in 10 min- 57 sec., terwijl de nieuwelingen er 18 min- voor namen) doch over de eerste 20 ronden deden zij slechts 7 sec. minder dan de nieuwelingen. Bii de 30e ronde lagen K Verstralen (Bredh), A van OoSterhout (Lage Zwa- luwe) en J Verhoeve (Overschie) een goede 40 m voor op het peloton. Ach'e" hen, als tweede ploeg uitlopers, zwoeg den T v d Stel (Overschie), Avd Knaap (Poeldijk) en J Kik (Oude Tonge). Vér- straeten wist zijn beide begeleiders van zich af ie schudden en lag gedurende een tiental ronden in zijn eentje een meter of 50 voor op de rest- Dit tempo was echter niet vol te houden voor hem en na de vijftigste ronde werd verschillen de malen van leider verwisseld- De 64e ronde bracht een paar felle uitlooppo gingen van v. Oosterhout, Kuitwaard. Ai- blas en Pos., terwijl ook Verstraeten nog eens een poging deed- Alblas (Overschie) had zich uit de ach terhoede naar voren gewerkt en begon een felle sprint, maar ook Kuitwaard liet zich niet onbetuigd- Nog verschillende andere renners begonnen een felle sp ui en nog diverse malen vonden er verschui vingen laats. Tot tenslotte Kuitwaard (Veisen) een eindspurt van twee ronden inzette, met J Hofland (Beverwijk) aan z'n achterwiel en een hele kluit renners als honden achter een haas er achteraan. Rennersclub I zodat het leek alsof de kopploeg peloton j geworden was. Als eerste vloog Kui(- reden werden, startte een ploeg athleten voor een race van 21 - km vanaf het postkantoor. Deze wedstrijd werd geor ganiseerd door S.V.V. op verzoek van de Schiedamse Gemeenschap. De uitslag werd 1. Ruseier (Succes) tijd 8 min. 32.6 sec; 2. M. W. Ven (K.A.J. Kethel) 8 min. 34 sec.; 3. A. de Koning (H.D.V.S.) 8 min. 42 sec.; 4. F. Baars (Succes) 9 min. 12 sec.; 5. W. de Koning (H.D.V.S.) 9 min. 14 sec.; 6. .T. Labau (Succes); 7. A. Aandewiel (H.D.V.S.); 8 G Braak (Excelsior); 9. M. v. Soest (H.D.V.S.); 10. Sleeuwenhoek (H.B.S.). Tiidens het verkleden der athleten in de Blauwe School aan de Lange Niéuw- straat heeft zich een onaangenaam inci dent. voorgedaan Een der deelnemers, G. Braak, bleek na afloop van de wedstrijd zijn overhemd kwijt Ie zijn en moest dus in zijn Jansen en Tilanusje naai- huis. Wjj geloven niet aan opzet en verzoeken degene, die het overhemd, abusievelijk mee naar huis heeft genomen, dit terug te bezorgen bij G. Braak, van Swinden- straat 53b. Voor de laatste maal stond Coen Poulus in het H.D.V.S.-elftal, dat Zaterdagmid dag in het 'kader van de Vacantie-week een wedstrijd tegen S.V.V. speelde. Voordat do -wedstrijd oen aanvang nam is de populaire aanvoerder van' Hermes gehuldigd, nu hij de blauw-witte gelede ren verlaat om zijn voetbal-capaciteiten te wijden aan Excelsior '20, dat van zijn gro- tespelkennis gaat profiteren en hem ais trainer met open armen ontvangt. De voorzitter van H.D.V.S. de heer De Jong bood bloemen aan en een horloge bij zijn afscheidswoorden, terwijl S.V.V.'s voorzitter, de heer Maltha zijn toespraak ook van bloemen vergezeld deed gaan. Jammer, dat Poulus zijn laatste strijd niet -met een overwijiniing kon bekronen, want S.V.V. hield met 5—2 de,overwin ning in handen. Het was een enthousiaste wedstrijd, waarin het gladde spel van Hermes' kam- pioenselftal totaal zoek was, waaraan wei- licht het ontbreken van de geblesseerde Van der Tuyn vee] schuld had. De gebroe ders Heyster toonden met hun snelle ren nen nog vaak hun oude vorm, maar de afwerking ontbrak. Daartegenover stelde S.V.V. een mach tig élan, waar de Hermes-defensie niet altijd raad mee wist. Zo hadden de S.V.V.-ers bij rust al een 20 voorsprong door goede doelpunten van Van Geel en Van Pelt- Hoewel de Damlaan-bewoners na rust vinnig partij gaven en Jacques Heyster de stand op 2—1 kon brengen, moesten zij toezien, dat Van Pelt weer tweemaal raak schoot, voordat Joop Heyster er 4 2 van kon maken. Hardnekkig vocht Hermes door, maar de kansen werden met benut totdat Van Pelt zijn vierde doelpunt scoorde en Her mes met 5 2 capituleerde. Een mooie, attractieve wedstrijd waar in de toeschouwers alles kregen wat zij konden verlangen. Aan het bureau is gearresteerd de 26-j. schilder K. verdacht van diefstal van een actetas en een regenjas. Wegens mis handeling is op de Hoogstraat aange houden de 20-jarige matroos v. L. Zaterdagavond om 8 uur had de R.E.T. in een uur tijcis 7.000 Rotterdammers naar het feestende Schiedam vervoerd. Zaterdagmorgen was het een traditio nele gebeurtenis voor de pupillen van de C.A.B. en voor de ouden van dagen, want zR werden onthaald op een fHrn- programma. Joop Walvis speelde een half uur lang achter het orgel de groot ste verscheidenheid van populaire wjjsjes. zowel die van 1952 als die van omstreeks 19O0 en het was geen wonder, dat de laatsten het hardst werden meegezongen. De heer Janssen heette de aanwezigen namens de Mij. Tusrhinsky hartelijk wel kom. Het deed., directie eri personeel steeds een bijzonder groot genoegen de C.A.B. en de ouden van dagen te kunnen ontvangen. De heer K, J. Heiboer zegde De uitslag was: 1- C de Kievith 2 J waard over de streep. Hij maakte c en Oelon (R'dam), 3-T Dangeiman (Vlaard) üid van 2 uur 41 min 3r> sec (winnaar 4 G J van Gooi (R'dam). 5. b Aiolasverlpden jaar 2-34-20). Direct er achter- (Overschie), 6. J van Sas (Den Haag). aan kwamen: 2 ,7 Hofland (Beverwijk) de Kievith, de winnaar bij de nieuwelingen 7. S Verhoeff (R'dam), 8. G Vassena (Schiedam), 3. A D van Ley (R'dam). m P Diepstraten (R'dam), 11- W Luyton (Lage Zwaluwe)- 88 Ronden voor de amateurs Om kwart voor vier startte een sterke ploeg amateurs voor een parcours van 100 km over 88 ronden. Er was vee! be langstelling van de zijde der amateurs voor deze wedstrijd- omdat het op één na de laatste is welke meetelt voor de eindklassering van het HRPHD-crite rium. Daarom waren er vele beken a e 3 P v d Linden (Heimond), 4 J Verhce- ven (Oversohie), 5 K Verstraeten (Breda) 6 W v Dongen (Breda), 7 A v Oos':erhout' (Lage Zwaluwe), 8HG Altink (A'dam).' 9 Kr. Post (Nw Vennep), 10 Th Alblas (Oversohie), 11 J Koning (Breda). Het was een afwisselende, spannende wedstrijd, die door de duizenden kijkers met grote belangstelling gevolgd werd- Tussen do beide wielerwedstrijden die j Zaterdagmiddag rond de Plantage ver-1 Tachtig nieuwelingen gingen van start. do Mi). Tuschinsky voor de geste harte lijk dank. In de pauze werd namens de Schiedamse Gemeenschap een attractie aangeboden: voor de dames chocola, voor de heren een sigaar. I> 17-jarige V- uit Rotterdam viel Zaterdagavond om kwart over 8 bij do halte Nieuw Mathenesserstraat uit de overvolle tram tegen een paal. Hij had een flinke hoofdwond en moest per G. G- en G. D. naar de post worden overge bracht. Nadat zijn wond gehecht was, kon hij aan de voorgenomen feestvreug de gaan deelnemen. Zaterdagmiddag om half 3 botste de wielrijdster mej. v- E. uit Rotterdam tegen het achterwiel van da. bromfietser B.. die juist het kruispunt L. Sin-gelstraat Marconiweg achter een bus overstak. De dame viel en moest door'de G, G- en G. D. naar het ziekenhuis worden ge bracht. Na onderzoek bleek zij slechts te zijn geschrokken. Gisterenmiddag om ongeveer 5 uur slipte voor hotel de Kroon de motorrijder K- uit Rotterdam. De achter hem rijdende- motorrijder v. d. S.. die krachtig meest remmen viel ook. Er had geen botsing plaats- v- d. S. had schaafwonden, even als de 14-jarige duorijdster mej. dp H. Beiden zi.in door een man van de E.H.B.O. op de politiepost verbonden- Zaterdagavond geraakte omstreeks 10 uur de Parallelweg in opschudding, aan gezien omwonenden ontdekten, hoe een inbreker zich toegang wilde verschaffen tot een kruidenierswinkel via het boven licht. De politie was snel ter piastre, maar de man baande zich een weg door de tuintjes, waadde door een sloot en ontkwam via het emplacement van de Spoorwegen. Later word door de ree' fi che in dit verband gearresteerd de 23-j. los werkman K„ een bekende v'an da politie- Zoals te verwachten was, bleef de be langstelling van de Schiedammers voor de avond van het Rotterdams Kamer Orkest beneden die van beide voorgaande avonden en zeker beneden die van Vrij dagavond. Toch hebben velen genoten van het prachtige spel van dit orkest, dat. o.l.v. Piet Ketting begon met de Ouverture „La Fête du village voisin" van Boieldieu, voorts bekende muziek van Mozart te horen gaf, n.l. La noce di Figaro en een tweetal solistische wer ken, waarin Aart Smit de klarinel en Jaap Stotjjn de hobo bespeelde. Besloten werd mei de Ouverture „lm Italieni- schen Stile" en de 3e Symfonie van Schubert. ROTTERDAM. 25 Augustus. Vette koeien en ossen (naar schatting 1008), varkens 529. schapen of lammeren 22. Totaal aanvoer 1359 dieren. Prijs per kg.: vette koeien le kwal. 2-80— 95, 2e kwal. f 2.60—2.75, 3e kwal. 2.20—2.30, varkens (lev gew.) resp. ƒ2.25. ƒ2.22, ƒ2.18. Prijs per stuk lammeren le kwal. ƒ90. 2e kwal, 75. 3e kwal. 60. Vette koeien aanvoer ruim, handel flauw prijzen als vorige week. prima boven notering, varkens (lev gew. aanvoer aan merkelijk groter, handel traag, prijzen ge middeld even lager, enkele prima's boven notering, lammeren aanvoer korter, handel vlot, prijzen itatolie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2