Chefarine f\ Persberichten Vierdoen méér dan één! beroemde geneesmiddelen IN ÉÉN TABLET WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1952 PAGINE 3 "4ij e doet wonderen.' met commentaar Lr een dogma s maar... Geboorte en gezin Gooi maar dicht Arme Kr Voor de jeugd choonvader Prikket men cc/i s GESTOLEN AUTO'S NAAR NEDERLAND GESMOKKELD AU vertei Dit De werking van 4 geneesmiddelen in één tablei verenigd is krachtiger en weldadiger dan van elk middel af zonderlijk. Chefarine „4" helpt ook bij hevige pijn en griep, wanneer andere middelen falen. Een logeplaatsvoor de toeschouwers bij artiUerieoejeningen in Latium, DE VELE discussies in de sectie-ver gaderingen van het eerste Internatio nale Humanistische Congres te Amster dam geven duidelijker dan de openbare zittingen een beeld van de ideeën en verlangens, die er leven onder de aan hangers van het humanisme. In de dis cussies werd elk dogma bij voorbaat afgewezen. Maar tegelijkertijd werd in alle toonaarden en in alle vormen het nieuwe dogma der humanisten gefor muleerd: dat men er vele meningen op na kan houden doch dat een zaak a priori vaststaat, namelijk, dat het Christendom (en het Katholicisme bij uitstek) heeft afgedaan en door de redelijke mens niet te aanvaarden is. Van dit humanistische dogma uitgaande zoekt men nieuwe woorden en een nieuwe terminologie voor oude mense lijke waarden, die in het Christendom in grootse luister zijn opgebloeid Het woord naastenliefde wordt uitgebannen en daarvoor in de plaats gesteld de goodwill, die de democratische verbin dingen tussen de mensen onderling regelt. Oppassen is derhalve geboden. De appel van Eva wordt opnieuw opge diend als fris fruit. DE DISCUSSIES, die de grondslag zullen moeten leggen voor de conclusies van bovengenoemd congres blijken sterk te gaan in de oprichting van een internationale unie van humanistische, ethische verenigingen. Door middel van deze internationale unie hopen de hu manisten de erkenning als internatio nale organisatie met raadgevende stem bij de Unesco te verkrijgen. Een ander punt, dat sterk naar boven kwam was de vrees voor overbevolking. Op grond daarvan wil het congres een sterke con trole op de toeneming der bevolking en een voorlichting van mannen en vrou wen over geboortebeperking en gezins ordening. Voelt u de scherpe nuances? HET STAATSBUREAU voor Kerke lijke Zaken van Hongarije heeft hët Hongaarse episcopaat medegedeeld, dat met ingang van het nieuwe studiejaar weer zeven katholieke seminaries zul len worden gesloten. Na de sluiting van deze seminaries zijn er in Hongarije nog vier seminaries over, waaronder een voor priesterstudenten van de Byzan tijnse ritus. Ondanks alle verhalen in ,,De Waarheid" over volle kerken van ven. Zij omvatten een constructiebedrijf, de gietijzerfabriek te Essen, waar de Krupp-familie haar eerste kanonnen goot en die thans gesplitst is in 37 kleine be drijven, een locomotieffabriek, een fa briek van wagons, een fabriek voor de vervaardiging"-' van zeer hard staat, scheepswerven en gebouwen te Hamburg, Bremen en Kiel en enige handelmaat schappijen. Kinderverlamming in Denemarken. In Denemarken is een epidemie van kinderverlamming uitgebroken. Alleen in hoofdstd Kopenhagen zijn 4o0 gevallen gemeld. Voor het meren deel laten deze gevallen zich niet ernstig aanzien. „De Waarheid' vrije burgers gaat het wordingsproces voort. EEN EERSTE jeugdherberg, bestemd voor de Italiaanse en buitenlandse jon gens. is door de pauselijke commissie voor bijstand te Bolzano in Italië ge opend. Italië kent geen jeugdherbergen "koals wij, noch de staat noch de orga nisaties hebben tot op heden moeite gedaan in de behoefte aan deze instel lingen te voorzien. Slechts enkele par ticulieren onderhouden een soort gele genheid voor logies. Het is niet uitgesloten zo verneemt het K.N.P. dat het voorbeeld van Bolzano door vele anderen zal worden gevolgd. Binnen afzienbare tijd zal deze pauselijke commissie een aantal nieu we jeugdherbergen in Italië openen, welke naar katholieke beginselen zijn ingericht en worden in stand gehouden. door het vuur werden achterhaald en le vend verbrandden. Ook voor hen zelf kwam het ogenblik, waar ze zo dikwijls voor gevreesd had den: de „Compass Rose" werd getroffen en ging ten onder. Slechts elf van de opvarenden werden gered. Ericson en Lockhart komen op een ander schip, de „Saltash" en gaan weer de oceaan op, alsof er niets gebeurd is.... Maar er is zeer veel gebeurd, ook in hun innerlijk. Het eihde van de oorlog vindt hen als andere mensen, die alleen dit weten: dat zij, hoe ook de uitkomsten waren, hun plicht hebben gedaan. Dit aan grijpende en spannende boek werd uitste kend vertaald door Ton van Beers, met medewerking van de kapitein-luitenant ter zee K.M.R., J. K, Kempees. In een aanhangsel worden verschillende termen en de verhoudingen bij de marine nader verklaard. twee jonge kerels aan boord, die na een spoedcursus van vijf weken tot officier vierde klasse waren gebombardeerd, zon der enige ervaring dan „een reisje naar Frankrijk" en het beoefenen van de zeil- sport! Maar Lockhart, een van de twee. ontwikkelde zich spoedig tot een kundig en dapper zeeman. Zo ging de „Compass Rose" de oceaan °P, „de oceaan met zijn kracht en razer nij. zijn stemmingen, ztjn geweld, zijn liefelijke mildheid, zijn verraad". En on der het water dreigden nog verraderlij ker gevaren: de onzichtbare U-boten, waartegen de strijd moest worden aan gebonden. De schrijver vertelt verschrik kelijke dingen over de ravage, die de Duitse onderzeeboten onder geallieerde convooien aanrichtten. Verschillende de zer episodes, onder meer de aanval waar bij een aantal Wrens (dc Engelse Mar va s) om het leven kwam, zijn onverge telijk. Niet omdat. Monsarrat zich uitput in sensationele felgekleurde beschrijvin gen, maar juist omdat hij zo sober is, zo menselijk en vervulcj van een grote deernis. De strijd spitste zich toe en de schrij ver weet de spanning ook in zijn verhaal op te voeren. Men beleeft deze strijd en eigenlijk begrijpt men nu, tien jaar later, pas wat zich op dc oceaan heeft afge speeld. Dappere kerels waren het, die zich daar teweer stelden tegen de Duitse drei ging, maar en dat maakt Monsarrat ons juist zo duidelijk zij waren toch ook maar mensen, met. hun hunkering naar geluk en rust, naar liefde en we derliefde; mensen, die hun plicht deden j maar als ieder ander angst kenden. Dat blijkt zo aangrijpend uit de episode, waar in Ericson met zijn zoon John, ook een zee-officier, praal. „Bent u wel eens bang, vader?" „Ik geloof, dat we dat allemaal zijn. In elk geval weet ik, dat ik wèl bang ben. Waar 't op aankomt is daarvan zo weinig mogelijk t'e laten merken want het is aanstekelijk en te proberen je werk net zo goed te doen, als je 't zou doen, wanneer je niet bang was. Er is helemaal niets minderwaardigs in bang-zijn, John". En ook. medelijden kenden deze kei- harde kerels. Men leze de verslagenheid op de „Compass Rose", toen de mannen j zagen, hoe de opvarenden van een in brand geschoten tankschip een voor een 1 In Bocholt (West-Duitsland) is Dins dag de leider van een bende autosmok kelaars veroordeeld tot drie jaar tucht huis en een boete van 35.000 mark. Hij was beschuldigd van het smokkelen van zestien in Duitsland gestolen auto's naar Nederland. De auto's zou hp in Neder land hebben verkocht. Omdat hjj bjj de Nederlands- Duitse grens woont zal hij. na het uitzitten van zijn straf, onder politietoezicht worden gesteld. Een mede- beklaagde werd veroordeeld tot negen maanden tuchthuis en een boete van 'ifjmu QOS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3