Politieke revolutie in Egypte en grondbezitswijziging Dreigend conflict over tempo der hervormingen Hilversumse wereldreiziger op oceaan over boord geslagen Aalmoezenier als soldaat onder de soldaten HAAT wordt het resultaat van geboortebeperking Honger veroorzaakt overbevolking SUPRA-NATIONALE LENING VAN KOLEN- EN STAALPOOL? r Aantal conflicten is bij benadering niet meer vast te stellen m im van Donderdag 28 Augustus 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTRÉKEN Naguib wil lastbare resultaten zien Father Knickerbocker begroette de Maasdam Diplomatieke missie van V.S. Wj Hoge Autoriteit Het ijsje van Ome Jaap Moordaanslag in directiekamer Eigenaar wil na onfortuinlijke tocht zijn schoener in Kaapstad verkopen Oceaanvaarder bleef eenzaam achter Roosendaal krijgt parade van commando troepen op Koninginnedag Jonge mensen voor meer productie Bandung wapent zich tegen benden-gevaar WEERBERICHT Amerikaanse conditie Nieuw H.A.L.-schip maakte voorspoedige maiden-trip MAN WERD GEGREPEN DOOR DRIJFAS ONTSTELLEND Emigreren naar Nieuw-Zeeland Als in Oorlogstijd „ALNATI" DEED BREST AAN OUD-STRIJDERS EISEN ACHESON'S HEENGAAN Weerverwachting geldig tot morgenavond: Wisselend bewolkt met vanavdnd en vannacht ln het Noorden van het land enkele verspreide regenbuien. Langs de Waddenkust aanvanke lijk nog vrij krachtige, overigens meest matige wind tussen Noord-West en Zuid-West. Vrij koude nacht, maar iets warmer overdag. Vrijdag 29 Augustus: Zon op 5.47 uur, onder 19.34 uur. Maan op 16.18 uur, onder 22.53 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE'COURANï a Er zijn tekenen, die er op wijzen, dat de verhouding tussen de militaire machthebber in Egypte, generaal Naguib, en de door hem gekozen premier, Aly Mahcr, een crisis doormaakt. Het grote Wafdistische blad „Al Misry" voorspelde in zijn editie van gisteren reeds „ernstige politieke verwikke lingen binnen de 24 uur". Het blad gaf geen nadere aanwijzingen, maar vermeldde slechts bet feit, dat „belangrijke besprekingen hadden plaats gevonden over bet door bet leger voorgestelde plan van landbouw hervormingen In doorgaans welingelichte kringen te Cairo werd gisteravond vernomen, dat premier Mahcr gedreigd had af te zullen treden, indien bet leger (onverkort) aan zijn eisen vasthield. In een urenlange conferentie zou bet tussen de premier en de generaal tot een diepgaand meningsverschil zijn gekomen. Naar verluidt is Maher, die z'jn: onderhoud met Naguib nog_ verk.aarae nieuwe verkiezingen vóór Februari a s. te kunnen uitschrijven, druk bezig met het zoeken naar een compromis tussen de beide standpunten. Geruchten gaan, dat ingeval Mahei niet zou slagen, zijn plaats zou worden ingenomen door dr Sanhoerry, de korte lings benoemde president van het Egyp tische Hooggerechtshof, die aan het legerplan voor agrarische hervorming de juridische vorm zou hebben gegeven. Waarnemers waarschuwen ervoor, dat men zich in de verwarde politieke con stellatie van het ogenblik moet hoeden voor overdreven mededelingen over het conflict, vooral wanneer die van de zfide der Wafdpartij komen, voor welke party een verzwakking van de positie der hui dige leiders een uiterst welkome ont wikkeling zou zijn. Aly Maher gaf in zijn persconferentie van gisteren geen enkele aanwijzing voor een geschil tussen hem en Naguib. Niettemin meent men inderdaad van een tegenstelling tussen leger en rege ring te kunnen spreken. Van de aanvang af heeft er verschil van mening geheerst, niét over de noodzaak ener hervorming der middeleeuwse Egyptische landbouw- verhoudingen, doch wel over het tempo en de omvang, waarin deze zich moeten voltrekken. Toen de regering onlangs besloot de bestudering van deze kwestie aan een commissie „ter bestudering" voor te leggen, reageerde Naguib onmiddellijk met een gedétailleerd plan. waarbij elke grondbezitter een oppervlakte van maxi maal 80 ha. mocht behouden. De rest moest door de staat worden i?ek°cllt„f" op zeer gemakkelijke voorwaarden kleine boeren en bezitloze pachters worden verkocht. Maher heeft niet verheeld dat een dergelijke overhaaste revolutie de toch al zeer precaire economische positie van het land wel eens zeer gevaarlijk zou kunnen beïnvloeden. Dit is een kwestie welke, volgens hem, niet in een handomdraai kan worden opgelost, doch zowel op sociaal als op econo misch terrein een periode van aanpas sing vergt. Daartegenover staat het standpunt van het leger dat minder rekening houdt op d. eet. plaats W™1» TL slagen van de begonnen po i hreae lutie, waarvoor het nodig is, da in lagen van de grauwe Egyptische mass een tastbare verbetering van maatsc ap pelijke positie ervaren wordt. Alleen door de steun van de massa, zo meent men in militaire kringen, zal het huidige bewind zichzelf en daardoor orde en rust kunnen handhaven. Premier Maher deelde op zijn eerder genoemde persconferentie vervolgens nog mede, dat hij de Amerikaanse am bassadeur, Coffery, gesproken had over de beste manier om de door Amerika onder het „Punt 4-progranima" ter be schikking gestelde gelden te besteden en tevens over de Egyptische behoefte aan moderne bewapening. Over dit laatste punt zeide gisteren een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken te Washington, dat het zenden van wapens aan Egypte direct zou afhangen van dc mate van samenwerking van .1,, iv™ tische regering by de Instdlingen het in November jl. voorgestelde com mando voor het Midden-Oosten? Inzake het „Punt 4-programma" deel- 0 "e "irecteur van dit programma in Egypte, dr Nichols gisteren mede, dat Amerikaanse deskundigen bezig zijn met het zoeken van proefterreinen voor het ontginnihgsplan van de Egyptische rege ring. De proefprojecten kunnen 8.000 en 20.000 hectaren groot zijn en de Ameri kanen stellen 150.000 dollar beschikbaar om met de werkzaamheden te kunnen beginnen. Verleden week kondigde premier Maher aan, dat de regering een Plan.van het leger voor ontginnmg van l 2 - lioen hectaren woestyngrond had goed gekeurd. Generaal Naguib deelde toen mede dat het ontgonnen land met gras zal worden bezaaid en bestema zal wor den voor de veeteelt. De ..Maasdam" van de Holland-Ame- rika Lijn is Woensdag op zijn eerste reis in New-York aangekomen. Kapitein J. B. van Gaart zeide, dat de gemiddelde snelheid van het schip 17% knoop heeft bedragen. Het weer was goed en het schip gedroeg zich prachtig. Bij aankomst in de haven van New- ïork ontving de „Maasdam" de tradi tionele begroeting. De heer James J. Obrien, secretaris van het bureau voor Publieke Werken van de stad, kwam gekleed als „father Knickerbocker" de legendarische Nederlandse figuur de opvarenden welkom heten in „modern Nieuw-Amsterdam". De „Maasdam" was op 11 Augustus uit Rotterdam vertrokken en heeft op de reis ook Montreal aangedaan. Pardon, ik ZIE dat ik verkeerd ben aangeslotenDit zal men in de toekomst kunnen zeggen, wanneer men bij het gebruik van de televisie-telefoon een verkeerd nummer heeft gedraaid. Op het ogenblik is de vernuftige „kijk-telefoon" alleen nog maar te zien op de Nationale Radio Tentoonstelling, welke gisteren in het Londense Earl's Court is geopend. Mejuffrouw Pat Cruxton, televisie-ingenieur, voert hier een gesprek met haar collega Jim Rackctt, die zij tegelijkertijd ook kan zien. Te Delfzijl heeft zich aan boord van hei opruimingsvaartuig van de firma C. Smith te Stadskanaal een ongeluk voor gedaan, dat het leven kostte aan de 33 ja'ige ongehuwde zoon van de onder nemer. Deze zoon was aan boord om bij enige werkzaamheden behulpzaam te zijn. In de machinekamer kwam hij in aanraking met een drijfas. Het slacht offer werd in het rond geslingerd en sloeg met zij hoofd tegen de fundering van het vaartuig. Het slachtoffer over leed kort na het ongeval. /N één en hetzelfde nummer ran de krant berichten gelezen over tu t vergiftigingsgevallen. En het waren niet van die „lichte" zaken: een advo caat wilde blijkbaar zijn hele familie uitmoorden en een vrouw scheen het r op aan te leggen om haar man ecu maaltijd slecht te doen bekomen. Dat er o.m. ook nog een moordaanslag bijstond van een jongeman op zijn verloofde, was minder schokkend; hoe ernstig op zich ook het feit is. het komt helaas tc vaak voor om nog bijzondere indruk tc maken. Deze berichten zijn wel ontstellend voor de verwildering van de zeden in ons goede landje, waar gangsters-methoden blijkbaar meer en meer ingang gaan vinden. Iets wat met bezorgdheid moet vervullen. Met bezorgdheid zal men ook kennis nemen van een circulaire van het comité Actie totstandkoming en uitbreiding van Kath. Jeugdherbergen in Nederland, li ij lezen daarin o.m.: „De zorg voor de jeugd buitenshuis en op vacantia, is een zaak waaraan verantwoordelijke Katho lieken niet langer voorbij kunnen gaan, een zaak, die met grote zorg vervult allen, die het oprecht goed menen met onze jonge mensen van heden, dc bou wers aan de maatschappij van morgen. De schokkende berichten, die ons de laatste jaren, ieder seizoen opnieuw, bereiken omtrent hetgeen zich onder de ov trek zijnde jeugd hier en daar afspeelt, vervult ons met bange zorg voor de toekomst van ons volk. Reeds vele malen is openlijk gewezen op de gevaren, welke de jeugd naar ziel en 'lichaam bedreigen, wanneer zij zonder toezicht en zonder enige lRiding geu t trekken en kamperen. Waar *ijn «y Wat doen zijf Met wie gaan -ij om. Waarover spreken zij? Hoe gedragen zg richDat zijn vragen, die op moeten komen in het'hoofd van ieder naEntend mens, over in wezen onbegrijpelijke toe gevendheid van ouders, die zonder enige 'controle-mogelijkheid hun hinderen vc van huis laten gaan op ^ktochf op „vacantie". Het is toch bekend dat vooral de laatste jaren, en ook dit jaar weer, dc politie veelvuldig 1 tegen hoogst onwelvoeglijke gedra- Jacob Brouwer, die het levens licht aanschouwde aan de Putte- kade, de z.g. „Rode Hoek" te Bos koop, trok als jongeman naar Ame rika om zijn geluk te beproeven. Hij had niet te klagen en werd een volbloed Amerikaan. Maar zijn ge boortegrond was hij niet vergeten, hoewel hij in 20 jaar de vaderland se bodem niet had betreden. De heer Ravensfoerg uit Boskoop, die enige tij.d geleden een zakelijk bezoek aan de Nieuwe Wereld bracht, ging de oude Futtekader eens opzoeken en dat daar veel oude koeien uit de sloot zijn ge haald laat zich denken- En Ome Jaap had nog een verrassing m petto. Hij droeg zijn gast op ej voor te zorgen dat alle kinderen uit de Rode Hoek" voor zyn rekening op een ijsje zouden worden ge*rac- t8Zod'ging de „Rode Hoek"-jeugd gistermiddag in optocht naar de ijscoman, die klaar stond met een grote partij reuze-ijsjes, waar de Puttekaders zich kampioen-likk-- baarders toonden. Ome Jaap in Amerika zal er nog wel meer van horen In financiële kringen te Parijs meent men'te iveten, dat de Hoge autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal van plan is een grote supra-nationale lening uit te geven, in hoofdzaak op de Amerikaanse kapitaalmarkt. De verenigde kolenmij nen en staalfabrieken van de zes lan den, die tot de gemeenschap behoren, zouden als onderpand voor de lening dienen. Wanneer aan dit plan gevolg wordt wanneei kt men te Parys op, gegeven Autoriteit een van de dan zal de ugtriële banken van de machtigste "MU yjjken, dat de wereld worden. Moemu staa(. .g Hoge Autoriteit tanc) te bren_ dergelyke tra,nf„f ®fet uitgesloten wor gen, dan moet het m ,,jn„ van jean don crpanht. dat de v0° P n (je Hoge den geacht, dat de Monnet, de voorzitter Autoriteit, dat de zes meenschap binnen vijf jaar - „„(.u,,-, meenschappelyke munt zullen he bewaarheid wordt, aldus meldt Leu uit Parys. De Amerikaanse regering zal bin nenkort een diplomatieke missie vesti gen bij de Hoge Autoriteit. Dit besluit is het resultaat van de besprekingen, die de voorzitter Jean Monnet gevoerd heeft met William Draper, de speciale vertegenwoordiger van de Ver, Staten in Europa. Voor lopig is William Tomlinson benoemd als vertegenwoordiger bij de Hoge Autoriteit in afwachting van een be slissing over de uiteindelijke vorm, die de vertegenwoordiging zal aanne- men. Tomlinson heeft de besprekingen over het Schuman-plan sinds 1950 als waarnemer bijgewoond. Amerika volgt hierbij dus Engeland op de voet, welk land eveneens een vertegenwoordiging bjj de Hoge Auto riteit zal vestigen. De Engelse ver tegenwoordiging zal, zoals bekend ta melijk uitgebreid zijn, maar deze is dan ook niet alleen van diplomat ieije aard, doch heeft ten doel een verbin ding van blijvende aard tot stand te brengen. Uit het vestigen van beide missies bij de Hoge Autoriteit trekt Monnet de conclusie, dat voor de toekomst de ver bondenheid van Groot Brittannië en de V. S. met de opbouw van een ver enigd Europa verzekerd is. Gisteren zijn op het hoofdkantoor van de Curacaosche Petroleum Industrie Mi.i te Emmastad op Curacao twee employé's het slachtoffer van een moordaanslag geworden. Een bewaker, wegens wangedrag bij de directie ont boden, schoot, terwijl hij in de gang wacht, e, een passerende employé in de nek. Daarna liep de man de directie- „rior, dpr ge- }n ei> loste drie schoten op de landen aanwezigen, waarbij 'n andere employé een s i werd getroffen. Een der directieleden wist de man op de vlucht te jagen. De dader gaf zich aan de politie over. De toestand van beide slachtoffers, de heren N. en V., is ernstig. (Van onze correspondent Tc Hilversum is radiografisch bericht ontvangen, dat op dc Atlantische Oceaan tijdens een reis van Madeira naar Paramaribo de 42-jarige Hilver summer Jan Visser bij zeer zwaar weer over boord is geslagen en ver dronken. Hij maakte als schipper deze ruim vierduizend km. lange tocht op een schoener van veertig ton, de „Itoe Dia" tezamen met de eigenaar, de heer C. B. Klijn'uit 's-Pravenhage. De heer Klijn is nu met de „Itoe Dia" na het ongeluk een haven op een van de Kaap Verdische eilanden binnen gelopen. Hij is voornemens de schoener in Kaapstad te verkopen en naar Nederland terug te keren. kend, enige maanden geleden met een jacht de oceaan is overgestoken. De heer Klijn vond de reis van de heer Lamberti zo fortuinlijk, dat hij besloot diens voor beeld te volgen. Hij kocht een schoener, In April vertrok het zeewaardige jacht „Itoe-Dia" van Nederland naar Engeland voor het maken van een wereldreis met vijf koppen aan boord, twee Hagenaars en drie Hilversummers. Onmiddellijk tij dens de eerste trip van Nederland naar Engeland kreeg men zwaar weer en brak een van de masten. Twee van de vijf we reldreizigers zagen van het avontuur af en de derde man verliet de boot in. Lissa bon. Toen zetten de eigenaar, de heer Klijn en stuurman Visser de tocht voort. De heer Klijn 'heeft thans aan een hem passerend schip, dat deze mededeling verder telegrafeerde, de dood van stuurman Visser gemeld. De heer Visser was vroeger stuurman bij de Grote Vaart. Na de oorlog ging hij in de handel, doch voor deze tocht had hij als navigator zijn oude vak weer opgevat. De heer Klijn had reeds verscheidene jaren plannen voor een wereldreis. Hij verkocht zijn zaak in Den Haag en ver trok op 9 April uit Scheveningen. Hij had de reis willen maken samen met zijn echt genote, een zoon en dochter. Alleen zijn 17-jarige zoon ging evenwel scheep, om dat Mevr. Klijn en haar 16-jarige doch ter tegen het avontuur opzagen. De heer Klijn was voornemens om de kust van Zuid-Amerika heen naar Nieuw Zeeland te varen, waar hij als immigrant een nieuw bestaan wilde gaan opbouwen. Zijn gezin zou dan later volgen. Nadien schijnt, hij verandering in dit plan te hebben ge bracht, aangezien hem in Paramaribo een werkkring was aangeboden. Teleurstellingen zijn de heer Kl(jn tij dens de reis van de tweemaster niet be spaard gebleven. Hij had geregeld met zwaar weer te kampen en raakte aanzien lijk achter op het reisschema. Na het on geval, dat zijn vriend Jan Visser thans is overkomen, schijnt de heer Klijn wei nig meer tc voelen voor de verwezenlij king van zijn plan. (Van o-nze correspondent) Niet alleen legeraalmoezenier L. v. d. Vrande M.S.C. ontving Woensdag, zoals wij reeds berichtten, op de Markt ie Roosendaal^ de groene baret, maar ook (en dit bij grote verrassing, nog het meest voor de persoon in kwestie zelf) de huidige commandant van het Korps Commando Troepen, majoor T. Beets. He' was de huidige commissaris van politie te Den Haag. de reserve luite onderhield enige tijd contact met de heer j nant-kolonei J. H. A. K. Guaithérie van Lamberti uit Valkenburg, die, zoals be- i Weesel, die de vermaarde „green cap" In Scheveningen is men begonnen met de afbouw van de tentoonstelling van de luchtmacht, ivelke daar Zaterdag in het Kurhaus door commodore Giessen zal worden geopend. Een Spitfire wordt op 't Kurhausterras gehesen „Wanneer wij trachten in landen als India en Japan de geboortebeper- king door te voeren, dan denken wij de Oosterse volkeren te helpen. In feite echter zullen de leiders van deze volkeren meer en meer geneigd zijn ons als vijanden te beschouwen cn ons steeds meer haten voor wat zij uitleggen als een gecamoufleerde poging om de potentie van Azië te verminderen en hen als mogelijke rivalen van het Westen uit te schakelen. De dooi voering van de geboortebeperking in het Oosten is geen politiek, die de vrede zal bevorderen, maar integendeel een zeer gevaarlijk experiment.' D J Aldus verklaarde de voorzitter van het executieve comité van de voedsel en landbouworganisatie der Verenigde Naties (F.A.O.), de Braziliaan dr Josue de Castro, in een interview met de cor respondent van het K.N.P in Washing ton. Dr de Castro was zo juist terug gekeerd van een tocht van bijna drie maanden door Italië, Frankrijk Neder land. Engeland en Zwitserland om de gezinspolitiek in West Europa te bestu deren. Dr De Castro is een internationale auton eit op het gebied van bevolkings- en voedsclkwesties. Zijn laatste boeic: „De geografie van de honger", is geba seerd op zijn bekende theorie, dat niet de overbevolking honger veroorzaakt, maar de honger een overbevolking ten gevolge heeft. Hongersnood stimuleert de geslach telijke activiteit van de mens, welke resulteert in een sterke verhoging van het bevolkingscijfer. De geschiedenis heeft bewezen, dat hongerlijdende vol keren meer kinderen ter wereld bren gen dan welgevoede. De laatste heb ben een normale vruchtbaarheid, ter wijl de chronisch ondervoede een ab normale grote vruch'baarheid bezitten. Dr de Castro, hoogleraar in de econo mische aardrijkskunde aan de Univer siteit van Brazilië en directeur van het Nationale Braziliaanse Voedselinstituut^ verklaarde met grote nadruk, dat kunstmatige geboortebeperking kan worden veroordeeld op zuiver eeonomi- die en sociale alswel zedelijke en gods dienstige gronden. Economisch en sociaal, zo zeide hij, betekent de geboortebeperking voor een natie een bedreiging op lange termijn, omdat het een bevolking van oude mensen kweekt en niet voldoende jonge mensen opkweekt om de productie in stand te houden. Dit moet leiden tot hongersnood. Indien wij gezonde en welgevoede volkeren willen hebben, schijnt mij de enige weg de productie te verhogen en niet haar te verminde ren. hetgeen gebeurt als het getal der jonge mensen sterk daalt. overhandigde voor het front van het korps en de nieuwe compagnie die eveneens groene baretten ontving. Aal moezenier v. d. Vrande stond daar zo maar als een soldaa onder de soldaten, ieder commando prompt opvolgend. Hij maakte zelfs een défilé mee. het hoofd „rechts", met de rechterarm flink zwaaiend en de linker (bij gebrek aan een wapen) om zijn koppelriem. Van hun belangstelling gaven o.m. blijk de generaals H. M. G. J. Lentz, die als inspecteur der infanterie de troepen inspecteerde, verder generaal majoor W. J. van Dijk, chef kabinet minister van oorlog, de brigade gene raal Le Fèvre de Montignie chef staf commandant strijdkrachten te velde, alsmede de legerhoofdaaimoezenier ko lonel mgr Van Straelen. Lt.-kolonel Gualtherie van Weesel zeide o.a. dat ook majoor Heets bewezen had de eigenschappen van een volledig commando te bezitten, te weten: een ijzersterk getraind lichaam, technische vakbeheersching, een positief ideaal en het „doorbijten" in de moeilijkste om standigheden. Ten stadhuize verwelkomden B. en W. van Roosendaal de hoge officieren en de nieuwe „green caps". Zich meer spe ciaal richtend tot generaal Le Fèvre de Montignie, vroeg burgemeester A. Freijters meteen in het vervolg op Ko ninginnedag eep parade te laten hou den door het Korps Commando Troe pen. De generaal die een ereburger schap van Roosendaal in het vooruit zicht gesteld kreeg, kon moeilijk an ders doen dan zijn volle medewerking toe te zeggen. gingen van trekkende Pngensenmcis- jes lanqs openbare wegen, %n bos en in kapipeertenten en zelfs op kampc r- te1HeTecomité betoogt terecht, dat fee nieuwe tak van sport op het gebied van de lichamelijke en geestelijke ontspaii- ning van de werkende mens, nietkanen behoeft te worden uitgebannen. Devoor- delen ervan zijn bekend en erkend. Zo goed als de Kerk met haar tijd mee is gegaan en dc sportbeoefening jeugdorganisaties opnam, zo goed ..nur.n de Katholieken ook het trekken en het kamperen niet kunnen tegenhouden. F t genieten van Gods vnjc natuur is een recht, waaraan de Kerk met *or"e™ Het gaat er slechts om de gevaren elimineren. Het gevaar moet defceerd worden met de wapens, die daan ooi het meest geschikt zijn. Diewapemm moeten wij zelf smeden en r het te laat is. Wij moeten onze Katho lieke jeugd de genoegens van het buiten leven, van sport en spel en óók van trekken en kamperen voor 100 pet kun nen toestaan, maar onder volle g^ranke. dat de omstandigheden zó zijn, dat wder ouderpaar met een gerust hart zijn kind kan laten gaan. Er moet contróle komen en uitbrc- dinn van het aantal Katholieke Jeugd herbergen in Nederland Het ligt nu de bedoeling van de Katholieke Jeugd herbergen- en VacaKtiehuizencentralr, een grootscheepse actie op touw te of ten om te pogen in de kortst mogrhjl '- tijd een groot aantal Katholieke Jeugd herbergen in ons land on te richten. Wanneer wij dit alles V vertellen, ge schiedt dit uiteraard niet slechts zo maar. Er wordt natuurlijk een beroep op uw vrijgevigheid gedaan om on do- manier ook uw schouders er onder te zetten. Welnu, doet het., vóór U andere, min der prettige lasten op uw schouders haalt' ANALYST. De burgemeester van Bandung heeft in een bekendmaking een beroep gedaan op de bevolking, om mede te werken aan voorbereidingen om paraat tegen ge vaar te zijn. De bekendmaking is in de eerste plaats gericht tot allerlei over heidsdiensten, die zo spoedig mogelijk een E.H.B O.-ploeg, een brandwacht en een veiligheidsploeg enz. moeten vor men. In elk gezin, aldus de bekendm: - king, dienen verbandtrommel en brand- blus- en verduisteringsmaterialen aan wezig te zijn. Een woordvoerder van het basiscom mando te Bandung heeft aan Aneta me degedeeld, „dat de omstandigheden in West-Java in de laatste tijd critiek zijn. wat niet nader uiteengezet behoeft te worden. Het basiscommando meent daar om, dat het gewenst is een beroep op de burgerij te doen om steeds waakzaam en paraat te zijn". De woordvoerder zeide, dat het ee- vaar uitsluitend van de zijde van ben den dreigt en noemde als voorbeelden een aanval op Buah Batu, enige kilo meters ten Zuid-Oosten van Bandung en de activiteit van benden in de grens gebieden van het basiscommando. Daar uit bljjkt, dat er aanleiding is te gelo ven, dat benden ook mogelijk in de stad zullen infiltreren, aldus de woordvoer der, die tenslotte zeide, dat het treffen van voorzorgsmaatregelen geen reden tot ongerustheid hoeft te geven. Cultuurpessimisten, die beweren, dat de geest van de Franse Revolutie eerst nu pas goed begint door te werken en dientengevolge het Koninklijk gezag alom ondermijnt, mogen wij wijzen op het simpele feit, dat het gemeentebe- stuur van Rodegraven heeft besloten een Kaaskoningin" in het leven te roepen. Op 9 September wordt de nationale reeks van „gelegenheidskoninginnen" die dezer dagen in het Westland reeds met een druivenkoningin wordt ver rijkt weer met een nieuwe creatie aangevuld, wanneer 't gemeentebestuur van Bodegraven namelijk in een plech tige raadszitting de eerstelinge onder de kaaskoninginnen installeert. Bode graven heeft de primeur. Zullen de Leid- se, Goudse, Limburgse en ook de Zwit serse kaasmakers thans achterblijven? Zullen zij zich de kaas van hun brood laten eten Het zal op 9 September de hele dag feest zijn in Bodegraven. Er staat een kaasrallye voor bromfietsers op het programma en de schooljeugd mag haar dramatische talenten botvieren in het spel „Van de koe tot de kaas". Buiten dit officiële programma om is er onge twijfeld nog meer te verzinnen. Wat zou het gemeentebestuur denken van een massaal openluchtspel, bijvoorbeeld on der de titel „De mens leeft niet van brood alleen". De heer Carel Briels kan wellicht wat stevig .Haas en Broodvolk" leveren en misschien wil de Amster damse hoofdcommissaris van Politie wel een causerie houden over het ondertcerp: .Kaasjagen en kaasjagen is twee". Want zo men het nog niet wist, het pseudoniem Haasjager" duidt in onze letterkunde zowel op een oude man, die nog naar de jonge meisjes kijkt, als op een agent van politie. Het laatste is dieventaal, het eerste niet. Zo is ook Bodegraven tot residentie verheven. Tot een Kaasresidentie ivel te verstaan. Hare Kaaskoninklijke Hoog heid zal korte tijd de scepter zwaaien, terwijl haar onderdanen er ondertussen duchtig kaas van eten. Zo zijn wij. Wij geven een koninkrijk voor een kaas. Het m.s. „Alnati" van Van Nievelt Goudriaan en Co's Stoomvaart Mij. N.V. te Rotterdam, onderweg van Buenos Aires naar Rotterdam, heeft gisteren Brest aangedaan. Dit oponthoud is noodzakelijk geweest om een magazijn meester, die ziek is geworden, te ont schepen. Het nationale congres van het „Ame rican Legion", de organisatie van oud strijders, heeft Woensdag een resolutie aangenomen, waarin het „heenzenden" van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Acheson, en „degenen in zijn ministerie, die hun plicht tegen over hun land niet nakomen" wordt ge- eist.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1