NEDERLAND kan geen koopte-ei land blijven goed- KAAPSE HOF VERNIETIGT M ALAN'S CREATIE lATERQflf vooRoonc Rjoti ÜSfEtf OC/O Reisbrief uit Frankrijk HET GRABBELTONNETJE Jaarbeurs-directeur over de economische toestand Gunstige perspectieven voor in zorgen verkerende Middenstand v.» a. ,„,^1 Sxrs; beurzen zijn een gevolg van de spe cialisering van de maatschappelijk,, ver- OMO slaat alle zuimgheidsrecords De brief j -. Défilé langs Doden cel 601 Remington Rand in Zeist gaat sluiten Regering tekent appèl aan Nieuwe roman van Hemingway Naar Domrémy Sovjet-kritiek op Oostenrijk van de dOOCl Letterraadsel Wist U nog J ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1952 PAGINA S - ,4eineNf0fadned belang Concurrentie-positie steng maken Nieuwe aspecten van deze Najaarsbeurs |™»V,nS«S'Xtav„in",,¥,,0f™3 Buitenlands aandeel 55 pet. DE DUITSE INVOER VAN* BOTER EN AARDAPPELEN AMERIK. BESTELLINGEN IN EUROPA In 1953 militair materieel voor 1 milliard Een eenvoudig rekensommetje is voldoende. Oplage: ruim vijf millioen LANDELIJKE E.H.B.O.- WEDSTRIJD TE VUGHT 1 ,u een ketel- teii °f tobbe van UIT RUSSISCHE KRIJGS GEVANGENSCHAP TERUG GEKEERD SCHILDERS TER ZEE ZAANSE TANDARTS HOOGLERAAR IN BAGDAD AMSTERDAMSE GRAANMARKT 1. X 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 9. X 10. X 11. X 12. X 13. X 14. X CORRESPONDENTIE-ADRES: POSTBUS 8, HILVERSUM ■l (l'an onze Utrechtse redacteur) Het is vrij onwaarschijnlijk, dat Nederland zij» positie van goed- kooptc-ciland van West-Europa zal kunnen handhaven. Het is- immers uilgesloten, dat hij toenemende liberalisatie en een steeds sterker wordend streven naar gedwongen nivellering van de levensomstandig heden van de Westeuropese buur staten (Benelux en Schuman-plan) te midden van deze landen een uit zonderingspositie van ons land zou -kunnen worden gehandhaafd. yct'" Vacht mag worden, dat de prijzen omhoog zullen worden getrokken. Mogelijk is dit voor de middenstand een reden tot optimisme, aangezien een 'neiging tot prijsstijging in de regel een stimulerende invloed op de"" aankopen van het publiek uit oefent. Vooral als dit publiek ervan overtuigd is, dat in geen geval een prijsdaling in het vooruitzicht kan worden gesteld. Mr J. MI LI US hogere prijzen Tot deze conclusie kwam mr J. Milius, directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs in zijn economische beschouwing, die hij gistermiddag voor de vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandse pers hield naar aan leiding van de 50ste Jaarbeurs, die Dinsdag in Utrecht geopend wordt. Op een nog langer duur, aldus mr Milius, zullen de vraagstukkeh echter een gecompliceerder karakter verkrij- gon De prijsstijging kan n.l. aanleiding geven tot verminderde aankopen, aan gezien een steeds kleiner aa" sonen in staat zal zijn de liogs 1 zen te betalen. Voorts zal op de lange duur moeten blijken beloning van de 3Jl in hoeverre fneromringeVndeS1andel, concurrentie mo gelijk zal maken. Tn ,1e huidige economische situatie, J" V kunnen WJj-y periode, waarin over vn.iwel ae B ling heeft permanente daling vna door een P achteruit de bruto-winstmargeSoer P gegaan. Ver»* MmuSj dat de lasten meent de.denstattdsbedrijf eerder nog voor het afnemen, o.m. als ge- zullen me verwachten huurverho- vol| de sociale voorziening voor het'" personeel. De neiging tot stabilisatie en conso lidatie heeft ook haar consequenties op bet gebied van de werkgelegenheid, „eer daar het bevolkingsvraagstuk Nederland immers een zo belang- rol speelt jnjaarfok. ^T.ör'söêelt en jaarlijks met een rpke rol P tnevioed van industrie- belangrijke moet worden ge- arbeiders reK®11 A (jus dat het werk- houden. Geen w°"dei an actualiteit heeft loosheidsvraagstuk het g0_ gewonnen, in mp. bied van de bouwnu taainijverheid en de land van de wfklo°!T naar middelen om te vergroten, die oog te houden, zo mr Milius voort, om onze ,.c°n" positie zo stevig mogelijk te maken Injecties dienen te worden ge- Bij de bestrijding heid en het zoeken de werkgelegenheid nen wij een open ging currentiepo iken In, geven om nieuwe thans nog weinig of niet ontgonnen economische terreinen te exploreren. Sprekende over de Nederlandse industrie, welke volgens de heer Mi lius op dit ogenblik het voordeel heeft van relatief gunstige loonkostenver houdingen, waarschuwde hij voor een al te groot optimisme. Zowel voor de middenstand als de industrie geldt als eis, dat naar nieuwe hulpmidde len en nieuwe wegen gezocht wordt, om de kosten te verlagen. Tegen deze achtergrond moet het initiatief gezien worden om aan de komende Beurs een Efficiency-afdeling te verbinden, die nu het Croeselaan-terrein een opper vlakte van 5000 vierkante meter beslaat. Voorts wordt op de open terrelnvak- iren een nieuwe afdeling voor Interne Transportmiddelen ingericht met ruim te voor demonstraties, welke voor de industrialisatie en bednjfsvoe- Nederland van de grootste betekenis kan worden. Dezn afdeling heeft eveneens een oppervlakte van ruim 5000 vierkante meter. Nieuwe aspecten van de komende Najaarsbeurs zijn verder «en nieuw op gericht paviljoen op het Vredenbujg voor de medische afdeling; een nieuwe expositie-techniek op de étages wam- bp gebroken is met de gedacht,, de meubelsector in de Beatris Irenchal. Verreweg ]let vroolstè A dcelte van de parterre zal dUs beschikking komen van de woning inrichting, welke afdeling in de in Februari j.i, gehoulen Vakbeur! zal evenaren. QftUlur« Al deze verschuivingen zijn een volg van de vakbeurzen n;_ jaar voor het Vnekehellrae"', <lie 1,1 dit hii èenT' 70'.11e'1*5 va" de noodzaak om J een terugloop van de coujunntiiur Rioter aandacht voor bepaalde artike len te vragen. Intussen zijn de vak- De Remington Randl-schrijfmachinef- b/Keké? Zeist -heett b« "hetGewe telbk Arbeidsbureau in Utrecht een ontslagaan vrage ingediend voor 40 arbeiders n» nö mington Randfabriek te Zeist! "o'heeft dé' directie meegedeeld, zal nog in dit ianr geheel worden opgeheven. Dc montage afdeling is reeus overgebracht naar ,iê fabriek te ,'s-Hertogenbosch; de produc tie-afdeling zal nog tot het einde van dp iaar in de fabriek te Zeist gevestigd blij." 'ven Slechts een klein gedeelte van de ruim 200 arbeiders zal in Den Bosch te werkgesteld kunnen worden. Het besluit werkgesie te he om de fabriek te van de fandse Remington!abriek nadat men overleg gepfeegd had met de Ameri kaanse hoofdmaatschapp J- beurzen nog te jong om een definitief oordeel te geyen. Aan het einde van zijn rede v ees de heer Milius erop, dat juist onder de huidige omstandigheden, door de verbetering van de betalingsbalans een mogelijkheid bestaat, met "Xtra-cnergie projecten aan te durven. Wij kunnen weer enig risico nemen. Onjuist is derhalve defaitistische critiek. Positieve geesten zijn nodig om de vraagstukken van het heden op te lossen voor nu èn voor da toekomst. Aan de Najaarsbeurs zullen in to taal .'1010 firma's afkomstig uit 28 lan den deelnemen. Naar bet aantal deel nemers bezet West-Duitslan.l na ons eigen land (1383 deelnemers), met, 042 deelnemers, de eerste plaats. Het bui tenlands aandeel bedraagt ongeveer 55 pet. Dinsdag 2 September, op de ope ningsdag dus, zal de heer F. H. Fon- lener van Vlissingen Jr., kleinzoon en naamgenoot van de erevoorzitter van de Kon. Ned. Jaarbeurs, dr F. H. Fentener van Vlissingen. de eerste steen leggen voor de in aanbouw zijn de grote Jaarbeurshal op het Croese laan-terrein. Deze eerste beursdag zal voorts een groep longspecialisten en ouiteplandse deskundigen op het gebied van het ziekenhuiswezen worden ontvangen. Ver der is een groep Mexicaanse journalis ten uitgenodigd. Dinsdag 9 September is bedoeld als een officiële Efficiency-dag. Het jaarlijkse défilé langs de ..Doden cel" in het ..Oranjehotel" en langs het monument, dat in de buitenmuur van de gevangenis aan de Van Alkemade- laan te 's G-ravenhage is aangebracht, zal op Zaterdag 20 September a.s. wor den gehouden. De reünisten zullen zich verzamelen op de binnenplaats, waar te half elf een inleidend woord zal worden gesproken. Daarna begint het défilé langs de Dodencel en vervolgens langs het monument. In het clefilé gaan de nabestaanden voorop, dan volgen de autoriteiten en officiële vertegenwoor digers en tenslotte de oud-gevangenen en andere belangstellenden. Zowel bij cel 601 als aan de voet van hei monu ment zullen bloemen gelegd kunnen worden. Na het défilé begeven nabestaanden en oud-gevangenen zich naar het Kur- haus. waar door de Stichting „Oranje- hotel" een reünie wordt gehouden. Ón der degenen, die hier als spreker zullen optreden, is dr Cohen uit Arnhem, die dit jaar gepromoveerd is op een proef schrift over het Duitse concentratie kamp. Mevrouw Rosa Spier (harp) en de heer Willem Ravelli (zang) hebben hun medewerking toegezegd. Het Westduitse Ministerie van Voed selvoorziening bereidt 0p het ogenblik 'n wetsontwerp voor, waardoor de invoer rechten op boter en aardappelen zó lang verlaagd zouden kunnen worden als de marktsituatie nodig zou maken. Het hui dige tekort aan boter is ontstaan, doordat tegenover 'n stijging van de productie met 70 pet een stijging van het verbruik staat met 11 pet. Er bestaan plannen voor invoer uit Denemarken. Nederland en Hongarije. Invoer uit Noorwegen is pas in Decem ber te verwachten. Voorts werd ver klaard, dat de Westduitse regering het voornemen heeft voedergranen in te voe ren om te verhinderen dat consumptie aardappelen aan 't vee worden gevoerd. De Kaapafdcüng van het Zuid-Afrl- kaansc Hooggerechtshof heeft una niem de wet op het hoge parle mentaire hof nietig verklaard. De re- gering-Malan heeft, onmiddellijk na het bekend worden van dc beslissing van het Kaapse Hof beroep aangete kend bij de Appèl-afdeling van het Hooggerechtshof, gemeenlijk aange duid als het Hof van appèl, te Bloem fontein. .Het appèl zal vermoedelijk in November in behandeling komen. Zoals men zich herinneren zal heeft de regering-Malan, verzekerd van de ab solute meerderheid, destijds het wetsont werp inzake de oprichting van een par lementair hooggerechtshof in het Paf" lcment doen aannemen nadat het Hof van appèl een „apartheidswet der re gering, waarbij de kleurlingen van de Kaapprovincie op een aparte kiezers lijst waren geplaatst, nietig, wegens strijd met de constitutie had verklaard. Het parlementaire hooggerechtshof kreeg de rol van een soort superarbiter inzake grondwettigheidskwesties. In deze kwali teit heeft het j.l. Woensdag reeds de door het Hof van appèl uitgesproken nietigverklaring van bovengenoemde „apartheidswet" op haar beurt nietig verklaard. Het Hof van appèl krijgt dus thans de merkwaardige vraag te behandelen of de door het parlement boven hem ge stelde appèlinstantie zelf wel grondwet tig is. Het Hof te Kaapstad motiveerde zijn beslissing, welke door vier kleurlingen werd uitgelokt, o.m, door op te merken, dat de bewering, dat het parlement vrij is in het in het leven roepen van eniger lei gerechtelijke instantie, er geen re kening mee hield, dat daardoor inbreuk zou kunnen worden gemaakt op art. 152 van de South-Africa act (de Zuidafri- kaanse constitutie), welke een gezamen lijke zitting der beide huizen van het Parlement en een beslissing met twee derde-meerderheid eist. Door de aanneming van het hoge Parlementaire hof had het pariemeni zt'n, macht overschreden. Men greep hier ultra vires, en de wet is daardoor nie tig en sorteert geen enkel effect. De beslissing van het Kaapse hof deed een golf van politieke opwinding door de Unie gaan. Maar het onmiddellijk aangetekende appèl van de regering, kalmeerde de gemoederen, nu de zaak daardoor weer sub judice fs. De tweede ronde in de stille^ strijd tussen Malnn en het Hof van appèl js thans begonnen. De Amerikaanse regering laat een pro gramma ontwerpen, dat voor het komende jaar voorziet in het plaatsen van militaire bestellingen ter waarde van een milliard dollars In Europa, zo wordt van welinge lichte ambtelijke zijde te Washington ver. nomen. Advertentie verdere ring van Het blad „Life" publiceerf »n Amerikaanse editie van 1 Sop Ernest Hemingway's nieuwste r „The old man and the sea". Het is e vrij korte roman van 30.000 woor die volledig in het 1 September-nummer wordt afgedrukt. Een novum in de ge schiedenis van de literatuur en naar het ons voorkomt geen onwelkom novum voor de lieer Hemingway. „Life" heeft namelijk het voor eeri auteur bijzonder aanlokkelijke aantal van ruim 5 millioen exemplaren en men kan dus zeggen dat Hemingway a.s. Maandag het wereldre cord van de oplage bij de eerste druk voor romanschrijvers op zijn naam brengt. De roman betreft de geschiedenis van een bejaarde visser in CubaHet motief dat er aan ten grondslag ligt is dat van de geestelijke draagkracht en dc waar digheid van de mens die zich geplaatst ziet tegenover verschrikkelijke tegen slagen. Op 6 en 7 September a.s. zal in het patronaat „St. Petrus" aan de Vliert-. straat te Vught een landelijke E. H. B. O- wedstrijd worden gehouden. Aan deze wedstrijd zullen 116 ploegen van vijf man deelnemen. Deze E. H. B. O.-ploegen zijn uit alle delen van het land afkomstig. Tot de prijzen behoren o.a. medailles door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard ter beschikking gesteld, alsmede een aantal bekers. OMO-Nieuws dienst) Rotterdam, 30 Aug. Het kan niet genoeg onder de aandacht van de Neder landse huisvrouw worden gebracht.' dat ha nieuwe, wonderlijke wasmiddel OMO t vi VT8n hard water totaal niets aan- rekt. In Groningen, in Middelburg, in Amsterdam, op het platteland of waar ook in Nederland zijn 21 lepels OMO beslist voldoende voor een wasketel van ond 30 liter. Wij nemen dit voorbeeld omdat m Nederland volgens statistische gegevens de doorsnee wekelijkse grote „ïu ^Ti 1Kr™V,2,r„wordt gedaan. Aangezien !b»Sv behoorlijke, (d.w.z- niet pe]s kostelijke OMO- 1 is het eenvoudig Tjinpiriarirfe li0'- er in het gemiddelde Nederlandse huisgezin iedere wasdag ten- mivStlZove? l0pels T dat is w, vierde pa^ j i j voldoende voor veie andere doeleinden, zoals het wassen van wol of zijde en niet te vergeten de dage lijkse afwas, enz- enz. Dat is nu het grote, handen met geld besparende, voordeel, waaraan OMO haar onweerstaanbaar succes dankt en waar mee het alle zuinigheids-records op was- gebied glansrijk heeft geslagen. Geen ander wasmiddel veidient zoze-r zijn plaats in de keukenkast of onder het aanrecht Gooi dus nimmer ondoordacht of uit vastgeroeste gewoonte een héél pak kestbare OMO-korrels in ketel, teil of tobbe. Kostbaar, omdat haar was_ kracht onovertroffen is, vo™-al ook omdat U er meer, véél meer nee kan Iif'OMO's devies is het woord „zuinig" met goud omrand. Enige tijd geleden berichtten wij, dat uit Russische krijgsgevangenschap ont slagen 'en in ons land was aangekomen J. W„ die tijdens de oorlog dienst bij de SS had genomen. Wij vernemen thans, dat van dienstne ming door W. bij de SS niet is gebleken. Hij is als soldaat bij de Duitse weermacht naar het Oostelijk front gegaan en daar in Russische krijgsgevangenschap geraakt Evenals in 1951 heeft ook dit keer een aantal schilders als gast van de Konink lijke Marine reizen met marine schepen gemaakt. Hun werk wordt nu in het Stedelijk Museum te Amsterdam ten toongesteld (tot 28 September), waar he den de kapitein-ter-zee G. J van Door- ninck namens ae commandant zeemacht Nederland de expositie „Schilders ter Zee 1952" heeft geopend. Na 28 Septem ber gaat de tentoonstelling naar Maas tricht. Tilburg, Nijmegen en vermoede lijk Den Bosch- Om het schilderen van op de zee en on ae zeevaart betrekking hebbende werken te stimuleren en daar door de band tussen zee en volk te ver sterken zijn deze reizen opgezet. De be doeling is, dat zii een soort traditie zul len worden. De belangstelling van de zijde der kunstenaars is zo, dat een j wachtlijst is aangelegd- Van de navolgende 7 schilders ziin totaal 47 schilderijen, tekeningen en etsen aangelegd. Van de navolgende 7 schilders zijn totaal 47 schilderijen, tekeningen en et sen geëxposeerd: R H. Welder T Swa- gemakers; J. W. Heijting; j. c. A. Goed- hart: J, B. C, Simon; J. van der Zee en F. H. Verpoorten. In Neufchateau, waar wij 's avonds laat aankomen, blijken de weinige hotels volledig bezet. Zelfs de Zusters hebben gasten opgenomen in haar klooster. Met de grootste moeite gelukt het ons een onderdak voor de nacht te vinden. Wij moeten er voorzichtig lopen, zo laag is de zoldering. En over de hele lengte van die zoldering loopt nog een zware, eiken balk ook. Wat kan een mens hardleers zijn. Ontelbare malen stoten we ons hoofd vóór we eindelijk door hebben, dat. we hier moeten huizen als een holen-mens: gebukt. De ochtend zet het hele stadje in laaiende zonnebrand. We gaan onze weg bepalen via de schaarse schadu wen. Tegen twaalven moeten we de ongelijke sirijd staken; de straten zijn veranderd in witgloeiende ovens. Wij gaan zo maar op een drempel ergens zit'en. „Dat kan niet lang duren, deze hitte!" voorspelt een fabrieksarbeider, die wat gaat rusten. Deze voorspelling opent weer enig perspeciief. Nog geen uur later, of de hele lucht betrekt. Een ratelend onweer ranselt de heuvels. Het regent blazen. Maar alles liever dab die ondraaglijke hitte. Het druppelt nog na, als de auto-rail vertrekt, die bns naar Domrémy zal brengen. Een „auto-rail" is laten we maar zeggen een soort tramwagen op rails. Na een half uurtje zijn we te Dom rémy, de geboorteplaat der heilige Jeanne d'Arc. „Het venijn zit in de staart", zegt een oud spreekwoord. Ook hier. De plaats heet niet „Domrémy" zonder meer. Maar; „Domrémy- Maxey!" Het eigenlijke geboorte-dorpje heet: „Domrémy-la-Pucelle!" „Pucelle" betekent: „Maagd". (Volgens velen, komt het van een Latijns woord: „puel- la" „jong meisje"). Het landelijke dorpje Domrémy- i Maxey blijkt te bestaan uit een aantal boerderijen langs de hoofdweg; van „straat" is zozeer geen sprake. Iedere boerderij heeft 'n grote mesthoop langs het pad. Wij moeten eerlijk bekennen, dat we, bij onze reizen door Europa, nergens een dorpje hebben aangetrof fen. dat er zo vreselijk smerig uitzag. Des avonds worden er de koeien uit de wei gehaald en naar de stal gedre ven. Onderweg gebeurt er. uiteraard he': een en ander. Misschien is het zo bekeken, onbegonnen werk voor de ge meentereiniging? Wij kunnen dat niet beoordelen, maar het is geen „entrée!" Van Domrémy-Maxey naar D.-la-Pu- celle, is nog gauw een drie kwartier Advertentie) Luitenant-generaal Sviridof, de Russi sche hoge commissaris in Oostenrijk, heeft Vrijdag in een vergadering van de geal lieerde raad de Oostenrijkse regering ver weten, niet ontwapend, noch van nazi smetten gezuiverd te hebben en geen democratische staat'te hebben geschapen. Volgens de Russische hoge commissaris kon deze toestand niet langer geduld worden. Naar ter vergadering aanwezigen hebben verklaard, vermeed generaal Sviridof een discussie over zijn verklaring en sloot hij, als voorzitter, de bijeenkomst onmid- delijk nadat hij zijn verklaring had afge legd. De voorlezing van de twintig pagina's tellende verklaring geschiedde in ijltempo en de generaal maakte de indruk een order van boven uit te voeren. De Britse hoge commissaris maakte het snedige bezwaar, dat de tolk het Russische woord voor democratie letterlijk vertaalde. De zin van het woord was hier „commu nistisch", zeide hij. De Zaanse tandarts D. F. Veldkamp is benoemd tot hoogleraar aan de univer siteit van Bagdad, De heer 1 eldkamp, die 38 jaar oud is, heeft gedurende der tien jaar de tandartspractijlc te Zaandam uitgevoerd. Marmeren beeld van de 11. Jeanne d'Arc in het museum te f ersailles. wandelen, We komen over de Maas. Het is niet de Limburgse; veel minder de Rotterdamse „Maas". Het is hier een treuzelende beek. begroeid met riet en biezen. Tot midden in de „rivier staan de talrijke hengelaars. Het schijnt wel, of er in Frankrijk mins'ens even veel belangstelling voor de hengelsport be staat als hier. De vissers blijken er dik wijls geheel op gekleed. De resultaten zijn lang niet altijd overeenkomstig hun grootse toebereidselen. „Maison natale de Jeanne d'Arc" wijst een pijl aan. ..Geboortehuis van Jeanne d'Arc". Wij dachten, dat het de ..Heilige" Jeanne d'Arc moest zijn? Want buiten dit woord, is haar levens loop volstrekt niet te verklaren. Wie die levensloop niet ziet zonder méér, kijkt tegen de buitenkant van een kleu rige kerkruit aan. En vormt zich een onjuist beeld. Het hoogsteenvoudige geboortehuis ligt in een soort park. Net als bij een museum staat er een heer-in-uniform voor, die toegangskaartjes verkoopt. Wij houden niet van zulke kaartjes bij het betreden van wonutgen. waarin Heiligen opgroeiden. Maar wij moeten wel. Een spelonkachtige kamer blijkt de geboorte-kamer. Op Driekoningendag van 1412 an deren noemen: 1410 aanschouwde de Heilige hier het levenslicht, in de schaduw van de dorpskerk. Messire Jean Minet geboren te Neufchateau, doopte het wichtje, dat door het dorp: „Jeannette" werd genoemd. Een Franse schrijver, wiens naam wij liever niet noemen, omdat hij de Heilige haar eer onthield, beweert, dat. wat wordt aan geduid als „geboortekamer", eigenlijk „le foumil" is, het „bakhuis", of het „washuis". Een zij-vertrek moet de slaapkamer van haar broers zijn geweest. In het proces, dat later tegen haar werd ge voerd de e i g e n lij k e tekst daar van zal dit jaar nog worden uitgegeven zeide Sainte Jeanne, dat de jongens dikwijls tegen die van Maxey vochten! Buuriruzies, zoals wij die in ons land ook wel kennen. 'Als het hart van Jacques en Jean en Pierre even kloek is geweest als dat van hun zusje, zullen ze hun mannetje wel gestaan hebben. Wij zien zo spoedig mogelijk uit het geboortehuis weg te komen. Wij wor den er allerminst gesticht. Liever gaan we wat wandelen in de omgeving, waar de heuvels dichte bossen dragen en een ijle nevel als een wade over het gras ligt Want het is hier, in dtze omgeving, De afgelopen week kwam er meerdere kooplust voor buitenlandse granen op toe wijzing. Alleen voor Milletzand en Milocorn bestond geringe belangstelling, zodat van deze artikelen nog voldoende werd aange boden. In vrije buitenlandse granen ging weinig om, doch de prijzen bleven practisch onveranderd. Verschillende transacties wor den afgesloten in Johannesbrood. Voor inlandse granen had de markt een Prijshoudend verloop. Klppenhaver 55/56 kg werd gelaten voor 30,75, wintergerst noteerde 31.35 en zomergerst al naar kwali teit van 32,73 tot 33.50. Doorsnee-rogge was per directe levering aan de markt voor J 28,35. Levering Oct./Dec. noteerde 29.50, noch hierin bestond weinig aanbod. Op dit ogenblik is het een feest een i werd een kaal plantje, waar niemand wandeling le maken over de heide.; erg in had. Juist als de vacantie om is, doet ze haar Op zekere dag hoorden de planten a prachtigste jurk aan, haar Zondagse. I grote, kale zandvlakte zuchten'. „Is er Het is een paarse en zulk mooi paars nieman^van^ jullie, die me een beetje is alleen maar op de hei te vinden. Je moet er echt eens naar gaan kijken. Het is net of de heide zeggen wil: de vacantie is om Je moe' iedere dag weer naar school. En om je een beetje te troosten, zal ik me nu zo mooi ma ken als ik maar kan. Heel, heel lang geleden had de heide die violette kleur niet Dat was, toen Onze Lieve Heer de planten en de bloemen op de aarde neerzette. De waterlelie maakte Hij witter dan Das- gevallen sneeuw. De roos schonk Hij 'n heerlijke geur. Het madebefje mocht voor Hem zelfs in de winter bloempjes hebben. Maar aan het heidestruikje dacht Onze Lieve Heer toen niet. Dat helpen wil? 's Winters word ik zo koud als ijs. En 's zomers weet ik geen raad van de warmte „Ik kan het meer niet uitriep de waterlelie. „En ik kan het gras niet missen meende het madeliefje.. „Op dat nare zand komt niemand aan mij ruiken!" zei de roos. Toen fluisterde het heideplantje. „Misschien kan ik iets voor u doen .Heel graag", antwoordde het_ ^ana. ',En, omdat je zo lief voor mij bent, zal ik maken, dat je er beeldig porf} uit te zien. Maar .ie moet tot laat in de zomer wachten. Tot de kinderen weer naar school gaan En zo gebeurde het ook en ieder jaar opnieuw. Detective-roman van A. FULDING HOOFDSTUK I. Een geraamte! Hoe geheimzinnig! rilde mrs. Lane, de huishoudster van ko lonel Scarlett, terwijl zij de ogen sloot, als wilde zij zoedoende 't beeld dat voor haar opdoemde, afweren. Mijn beste graaf, het ma® waar zijn dat wij in Enge land ook onze familiegeraamten hebben .ontdekken" doen wij ze echter niet. Mijn hemel, neen, Ik hoop dat zo iets ons gespaard moge blijven! Vooral als er een vrouw in t spel is» viel kolonel Scar* lett in, terwijl hij bulderde van de lach, waarmee zijn gasten aan de lunchtafel van harte instemden- Alleen zijn mohije, Rose Charteris, zat stil en bleek terneer, het gezicht over haar bord gebogen. Toch had de jonge di Monte zo juist in noofdzsak tot haar gesproken, evenals het ter ere van haar was, dat hij lunchte op Stiliwater- House. De twee waren zo goed als ver loofd; de aankondiging van het engage ment was slechts een kwestie van enige dagen. Di Monte verlangde zeer naar een formele verloving, met brieven en ge schenken van zijn ouders in Italië Heb je ooit ontdekt wie dat geraam te was? vroeg Thornton, de kunstcriti cus. Wij geloven van wel, antwoordde graaf di Monte in vloeiend Engels, maar met een merkbaar Italiaans accent, da-t onmogelijk na te doen was. zonder nem belachelijk te maken. En wat men ook van Cangrande di Monti zeggen kon, be lachelijk was hij nooit te noemen. De beenderen waren ongeveer een eeuw oud, legde hij uit. Slechts een eeuw oud! merkte Rose op. Het was voor het eerst dat ze sprak, sinds de jonge man zijn verhaal begon nen was over de griezelige vondst, die enige archaeologen gedaan hadden op een van zijn vader's half bouwvallige kastelen bij Verona. Toch tamelijk oud voor een vrouw, viel de kolonel in, Di Monti lachte om deze aardigheid- Hij had een scherpe lach. Maar waarom was zij aan de muur gekluisterd? vroeg er een. Zij was zo doende eigenlijk levend begraven O, neen,neen! protesteerde di Mon-f Zij was niet begraven. De kluis had een opening naar de kamer er boven Wiens kamer was dat? Nog aldoor keek Rose niet op- Voor het eerst gleed er over di Monti's gelaat een trek van afkeer toen hij ant woordde: Het was de kamer die haar echtgenoot soms gebruikte- Hij was een zeer slecht mens, bedenk dat wel. Er viel een stilte in aan de luch-tafel. Mogelijk zweefde er de schaduw van die oude Italiaanse tragedie, mogelijk ook kwam het door de eigenaardige manier waarop ze verteld werd. Er was familieraad gehoudenautoriteit op het gebied van midden- Van haar familie of van de zijne,1 Europese verwikkelingen, handelde, zo- vroeg mrs. Lane met een van haai I als hij in dat opzicht zelf behandeld wilde vluchtige, zo moeiiijk te raden glimlach jes Van de <ji Monti's natuurlijk- Dat spreekt vanzelf, was het antwoord- Na de familieraad is de vrouw nooit meer teruggezien. Tot nu toe dan altijd, trachtte er een te lachen, doch de scherts gelukte niet. Juist, tot nu toe, herhaalde di Monti somber, terwijl hij een walnoot tussen zijn lange vingers kraakte. Zijn handen alleen reeds een oud geslacht getuigd hebben, even zo zijn snhsrpe gelaatstrekken en iedere lijn van zijn hoge, buigzame gestalte. Nog geen dertig jaar, met iets flinks en vast- beradends in houding en gebaren, werd hij in- ieder gezelschap opgemerkt Weer viel een stilte in, totdat mrs- Lane begon te praten ove£ een ophan dend zijnd concert, -dat gegeven zou wor den in Medchester ten behoeve van het ziekenhuis. De kolonel had een aantal kaarten genomen- Ga je er heen- Rose? vroeg zij. Thornton dacht dat di Monti's staren de blik scherper werd, maar Rose scheen het niet te voelen. Ik denk van niet, antwoordde zij vaag, misschien dat ik nog even tegen het eind kom. Er werd Rose een grote vrijheid t°«8e" staan en zij maakte er een dankbaar ge bruik van Haar vader, de bekende pro fessor Charteris, Engeland's grootste worden. Sibella en ik gaan er onze plicht doen van het begin tot het eind- Is er nog iemand die van plan is ons voorbeeld te volgen? vroeg mrs Lane het gezelschap- Niemand had daar blijkbaar zin in. Lady Maxwell legde uit dat concerten op het land haar altijd hoofdpijp bezorg de. Zij was van plan, zoals zij zeide, haar avond rustig in haar kamer door te bren- -gen om zich voor te bereiden o-p het bal handen "alleen reeds zouden van j van de volgende avond bij de Carews, waar Rose er. zij heen zouden gaan. De Carews waren de naaste buren van het landgoed Stillwater en intieme vrienJen van de familie Scarlett. Thee en koffie werden in de varanda geb/jebt, terwijl een van de gasten een oud lied zong in de salon er naas Di Monti en Rose drentelden buiten, tussen de kreupelbosjes, waar de ontluikende 'blaadjes zachtjes bewogen als kleine» groene vlinders, onzeker al of niet neer te strijken. Dat alle volgende dagen mogen zijn als heden", zong de tamelijk dunne so praan. Laten we hopen van niet, zei Sibella Scarlett, terwijl zij opstond alsof iets haar smartelijk getroffen had. Zij was een lang, gracieus meisje, en al kon men haar niet knap noemen, zij had 'n gees tig, levendig -gezicht. Ik ben het met je eens, zei haar va der gewichtig. Alle dagen die volgen zul len. dat is wel een loeetje schrikaanja gend, hè? Hij ging naar zijn studeerver trek, om rustig de Times te lezen Daar bij had hij dan gewoonlijk zijn allerge makkelijkste stoel nodig, terwijl het stil moest wezen in zijn omgeving, zodat hij kalmpjes zijn ogen kon sluiten. De zangeres lachte en gaf haar pogin gen op- Er is daar ginds iemand die kijkt, alsof hij er niet veel om geeft, zei ze met 'n glimlach tagen Thornton, ter wijl zij haar racket opnam en n^ar het grasveld stapte- Het gaat met die twee, ze wees op Rose en di Monti, net als in een roman. Het begint met een legaat en eindigt met een liefdesgeschiedenis. Een roman? Ik ben benieuwd hoe Bellairs het complot vinden zal, mom pelde Thornton half tot zichzelf en half tot mrs Lane, de anig overgeblevene op dat ogenblik in de Óostelijke veranda, welke de geliefkoosde plaats van samen komst voor de familie was. Mrs Lane gaf geen antwoord. Zij was een zwijgzame, eenvoudige vrouw- Toch getuigden de lijnen van wenkbrauwen en mond van een grote natuurlijke levendig heid. Zij beheerste zich goed en bewoog zich op Stillwater-House zeer rustig, maar liet zich toch gelden, terwijl zij ieder in haar omgeving met opmerkzame ogen waarnam- Of staat ge aan di Monti's zijde? hield Thornton nieuwsgierig aan. (Wordt vervolgd) dat de Heilige haar „Stemmen" hoor de, die zij zelfs op de brandstapel te Rouaan niet verloochende. Het was monseigneur Sint Miohaël. die zij her kende aan zijn wapenrusting, en aan zijn hoofse, en ridderlijke manieren. Het waren de Heilige Catherina en Madame Sinte Margaretha, die haar aanspoorden Frankrijk binnen te trekken, om het land te bevrijden van de Engelsen. „Toen ik ongeveer dertien jaar was, verklaarde de Heilige voor haar (par tijdige) rechters, „vernam ik een stem van Godswege, die mij vermaande goed op te passen. In het eerst was ik erg bang; het was 's zomers, tPgen de mid dag, in de tuin van ons huis. Daags te voren had ik niet gevast. De stem kwam van rechts, waar de kerk staat. Zelden hoorde ik die stem zonder daarbij "en helder licht te zien. Dat licht kwam van dezelfde kant als de stem". Ooit hoorde zij verre klokken luiden, wanneer de stemmen haar iets toe fluisterden. Soms ook verspreidde zich een bovenaardse geur en kon zij de zwevende figuren aanraken. Dit heeft zo jaren geduurd. Ai dringender werden de aansporin gen: „Kind van God, Ge moet de dauphin naar Reims geleiden, opdat hij daar tot koning worde gezalfd", luidde een bevel van monseigneur de Aarts engel. „Daartoe moet Ge U naar (het nabijzijnde) Vaucouleurs begeven, naar kapitein Robert de Baudricourt, die U zal helpen bij de dauphin te komen En zo is de H. Jeanne d'Arc uit Domrémy vertrokken naar het kasteel van kapitein de Baudricourt, het staat er nóg. Zij herkende hem dadelijk. Zon der enige aarzeling sprak zij: „Ik ben tot U gekomen op last van Messire, opdat Ge de dauphin zoudt zeggen, dat hij zich goed moet houden!". „En wie is dan wel die Messire?". „De God des Hemels", luidde het duidelijke antwoord. Sire Robert zei, dat zij een paar draaien om haar oren moest hebben en naar haar vader moest teruggaan. Eerst la!er schonk hij haar een zwaard. De mensen van Vaucouleurs brachten geld bijeen voor een strijdros. „Ga moe digde de Baudricourt haar aan. „Er moge gebeuren wat er wil De 23e Februari-1429 leed een jong meisje de Franse poort te Vaucouleurs uit om haar koning naar zijn kroon te geleiden. Het was heizelfde meisje, dat de 30e Mei 1920 door de roemrijke Paus Bene dicts XV onder het getal der Heiligen werd opgenomen. Aanmerkelijk verder dan 't geboorte huis staat een grote basiliek, toegewijd, naar men ons zeide, aan „La Pucelle de France" „De Maagd van Frankrijk". Wij waren te vermoeid om deze kerk te gaan bezoeken. Liever hebben wij ons neergezet aan de oevers van de Maas en ons nog eens de wonderbare levensloop der Heilige voor de geest gehaald. Een levensloop, die zijn aan vang nam in dit kleine Domrémy en zijn bekroning ontving in de belijdenis van: „.Tesus als laatste uitroep op de brandstapel te Rouaan (1431). Het woord bestaat uit 14 letters en betekent „oppermachtigheid". Vul de 14 kruisjes met de letters van dit (vreemde) woord in. O 1. Afkorting voor: heilige. 2. Soort platvis. 3. Oogvormige knoop 4. Grootste klier in het organisme. 5. Vleinaam voor: moeder. 6. Laaghartige bekendmaking. 7k Snelvarende zeezeilschepen. 8. Grep(pel) als afscheiding tussen akkers. 9. Scheidingslijnen. 10. Bewoner ener Noordelijke pro- vincie. 11. De bij bewaart er haar honing in. 12. Gedeelte dat geleerd moet wor- den. 13. Uitholling in een muur. 14. Afkorting voor 1000 kg. (Oplossing de volgende keer). DAT het een Nederlander was, Antho- nie van Leeuwennoek, die het eerst bacteriën waarnam, welke zulk een rol spelen bijv. bi.i som mige besmettelijke ziekten? DAT gedroogd vruchtvlees van de kokosnoot de naam: copra draagt? Deze copra bezit een hoog ge halte aan vet. DAT het inwendige van onze aardbol een temperatuur van duizenden graden sommigen stellen: 7000 —Celsius bezit? Hoe dichter men die kern nadert, hoe warmer het wordt. DAT er in de Japanse stad Tokio bijna geen week voorbij gaat, of er wordt een licht aardbevinkje ge registreerd? DAT de grote schilder, Jacob Ruysdael, zijn verkwistende vader belang rijke, geldelijke steun verleende? De 14e Maart 1682 werd de be gaafde kunstenaar in de Haar lemse Sint Bavo naar het graf der armen gedragen. DAT de raaf daarom het zinnebeeld van de verstokte zondaar is. om dat hij steeds maar herhaalt: „Cras dat „morgen" betekent? DAT schilders Judas dikwijls een geel gewaad omhangen? Geel heeft de symbolische betekenis van: ver raad. DAT de Apostelen in de kunst zelden worden voorgesteld met ge schoeide voeten? DAT er paters Franciscanen bestaan, die geen gelijk de Minder- broeders en de Capucijnen bruine pijen dragen? Het zijn de paters Conventuelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 5