Internationale athletiek op SVV terrein potheose van licht besloot (laverende vacantieweek Motor-voetbal sensationeel kijkspel Engelsen hadden verreweg de overhand HEDEN IS MOOI Toekomst wordt beter Communisten-protest te Pan Moen Djon „Geen gevaarzegt scheidsrechter Sf PAGINA 2 De „prestige'-match Eer gedeeld MUZIEKUITVOERINGEN WINDHONDENRENNEN OP HERMES-TERREIN S. C. V. DE POSTDUIF Maximum: 40 velden LAATSTE BERICHTEN DANSEUSTIGE JONGELUI WAREN OPSTANDIG PASSAGIERSSCHEPEN WIELR1JDSTER KREEG HERSENSCHUDDING VEEMARKT TE ROTTERDAM DE SCHIED. GEMEENSCHAP- LOTERIJ bedreigd werd clüor het lustige westen- briesje maar die toch op voortreffelijke wijze werden uitgevoerd- En toen. De „uitdagingswedstrijd". Excelsior tegen het sterke Spartaan uit Hotterdam-Zuid om het ere-prcdicaat van „de sterkste katholieke voetbal club van Zuid-Holland". Wethouder I'. Bochove deed de aftrap en Spartaan was in de eerste helft iets sterker, het geen tot uiting kwam in een doelpunt van de witgelokte midvoor Martinot. In de rust zelfbewuste Spartanen en een bij voorbaat van ongelijk betichte sportredacteur In de tweede helft ging Excelsior ech ter de bordjes verhangen. Dulfer maakte met een zeer fraai schot gelijk en Van Huet gaf de Schiedammers de leiding. Het werd nu pas recht een felle strijd, waarin beide partijen zich volledig in zetten. Spartaan maakte gelijk door zijn links buiten Lafleur, Maar weer nam Excel- -sior de leiding. Nadat beide binnenspelers reeds gescoord hadden, nam ook mid voor Broeren zijn aandeel na een scherpe spurt op een fraaie pass van Dulfer (van wie er echter méér passes konden komen als hij minder pingelde). Het laatste woord was echter aan de Rotterdammers, toen Martinot en Lafleur samen de veste van Kerklaan onder vuur namen en kort voor het einde de gelijk maker scoorden. Met 33 verkreeg men de enig juiste uitslag. Geen der beide partijen ver diende voor de ander te behoeven on derdoen en het praedicaat „sterkste van Zuid-Holland" werd eerlijk ge deeld. Het was een faire strijd op zeer goed derde klas peil, waarbij echter aan beide kanten de buitenspelers de zwakke plek ken vormden, de keepers de uitblinkers waren, backs en middenlinies voor haar taak berekend bleken doch de voorhoedes te weinig „op scherp stonden". Zowel Excelsior als Spartaan kunnen dit seizoen in de derde klas een goed figuur slaan. Moge Excelsior daarbij, van volgende week af, hier aan de Oudedijk eenzelfde steun aan de lijn genieten als op deze stralende openingsdag. estafette. Olympische estafette, speer- en discuswerpen. Bij de 100 m. maakte de Engelse kleurling Gibs een heel goede lijd met i 11,4 sec., tegen een vrij stevige bries in. Gibs liep in een lange prachtig-soe- pele pas welke hem een halve sec. eer der over de finish deed sluiven als Naulearts (Lyna) die nummer 2 werd Derde werd eveneens een Belg n.l. De Smet. Bijzonder spannend was de 3000 meter loop', waarbij de Engelsen de eerste en tweede plaats veroverden en van Kampen (SVV) een heel goede derde werd. Aanvankelijk bleven de Engel sen in de groep, doch in de laatste ronden zetten Maynard, Kerridge en Towle een prima sprint in. Maynard werd eerste in de t(}d van 8.50.9 min., een heel eind beneden het Nederland record, maar niettemin een zeer behoorlijke tijd. De Engelsen leverden trouwens m alle onderdelen prima werk en behaal den dan ook een grote puntenoverwin- ning. Slechts bij de 4 x 100 meter estafette vertoonden zij een inzinking door slecht te wisselen. De totaal-uitslag was echter: 1 HHH 111 punten; 2 en 3 Lyra en SVV die elk 54 punten behaalden. Het gebrek aan spanning in de mees te athletieknummers en de afgelopen Schiedamse feestweek in aanmerking genomen, was er voor de wedstrijden vrij veel belangstelling. De tribunes waren goed bezet. Zondagmiddag hebben Engelse, Bel gische en Nederlandse aüileten van de clubs Herne Hill Harriers iLonden) Lyra (Lier) en SVV hun krachten ge meten op het SVV terrein in Schie dam. De clubs kwamen tegen elkaar uit in de wedstrijden 100, 200, 400, 800, 1500 en 3000 meter hardlopen, 4 x 100 m. Dit plantje toont u de soepele lange pas van de Engelse kleurling Gibs, die ah eerste (11.4 sec.) over de streep ging bij de 100 m. van de Internationale Athletiekivedstrijden u-elke Zondag op het S.V.V.-terrein gehouden teerden. Reeds voor achten Zaterdagavond' voerden de.ïrams duizenden Rotterdam mers aan en bewoog zich een ononder broken stroom van- mensen langs alle wegen naar de Vlaardingerdijk om ge tuige te zijn van het slot van de meest -geslaagde vacantieweek, ooit in Schie dam gehouden. En toen' het eerste „stuk" om in pyrotechnische termen te spreken met een daverende knal de lucht in ging, was er geen vierkante duim grond meer ojT. tegen of onder aan de Vlaardingerdijk, waar niet een ,.óöh" of ,,aah" roepende toeschouwer zich genesjeld had Zelfs op de daken had zich zoveel publiek verzameld, dat wij soms vreesden een dak te zien instor ten. Iedereen staarde omhoog, waar tegen een sterren-bespikkelde lucht het ene stuk na het andeTe ontbrandde. Daar was de opening met de realis tische imitatie van een zwaar bombar dement, daar waren de Vliegende Scho tels. de Oosterse bloementuin, het As- terknetterfront, het Mechels kantwerk, teveel om op te noemen. Bijzonder attractief was de giganti sche duiventil met zijn af en aan vlie gende duiven. En het pujpliek genoot met volle teu gen van dit licht- en kleurenspel. De jeugd stond met grote stralende ogen en opengezakte mond te staren en was in extase, niettemin bij een extra zware kiap even wegduikend in de veilige plooien van vaders jas. En de ouderen vonden, het „weer eens echt ouderwets''. Het slotstuk was groots, maar kwam naar ieders smaak veel te vroeg. In een zee van licht verscheen de groet S.G. Tot volgend jaa-aan de nachtelijke hemel en meteen barstte een orgie van lichten en kleuren los.. Fonkelende ster ren, rode. groene en gele ballen, von- kenscproeiende schijven en vurige pijlen vormden de achtergrond, waartegen Zondagmiddag organiseerde de Wind- hondenrenclub Rotterdam een aantal courses voor greyhounds en whippets. Bij de twee courses voor greyhounds werden tijden genoteerd van 25 tot 26,9 seconden op de 365 meter. Bij de vier courses voor whippets lagen deze tijden iets hoger, daar de whippets een kleiner soort hon den zijn. Hier werden tijden gemaakt van 26,9 en 28 seconden. Er was veel belang stelling voor deze wedstrijden, daar wind- hondenrennen niet tot de alledaagse soor ten van sport behoren, die in Schiedam worden beoefend. „Het lij,kt het Zuideripark wel!" Aldus een. ver-Schiedamste ex-Hage naar bij het betreden van het Excelsior- complex aan de Oudedijk. En voor wie de fraaie aanleg van het Haagse Zuider- pank kent; de in een gordel van gazons en vijvers, bloementuinen en bomengroei gevatte sportvelden, in kleine complexjes verspreid, zoals men het eigenlijk alleen in het om zijn gras- en sportoultuur be faamde Engeland zou durven verwach ten, betekent dit het mooiste compliment dat men over het Oudedijk-complex kan maken. Het is er nog jong en in de groei, daar in Nieuwland. Maar de allure is onmis kenbaar. De allure van een brede oprij laan en van royale wandelpaden: een vorstelijke entree; van een kwistig aan gebrachte boom- en strudkbeplanting en van brede grasgazons; van een welover wogen onderlinge ligging van de diverse terreinen en van een suggestieve ruimte werking door de. verhouding tussen vel den en entourage. En daarover scheen dan vriendelijk een bescheiden zonnetje en wapperden vro lijk en kleurrijk de vele vlaggen. Daar verzamelden zich dan ruim duizend ka tholieke sportliefhebbers, daar dartelden de tumstertjes en stoeiden de junioren, danste de muziek van tamboers en pij pers en speelde het eerste elftal zijn met spanning gevolgde jprestige-match". Het was waarachtig feestelijk. iDe Schiedamse politie had haar maat regelen genomen, zorgde voor een be manning van de onbewaakte overweg en hielp ook anderszins de stroom bezoekers in goede banen. Men zal er graag de gast zijn. aan de Oudedijk. Ondanks enige bezwaren die men niet >kan ontveinzen. Het complex ligt nü nog enigszins ex centrisch. Maar door de dicht opgedron gen grenzen van Rotterdam in het Oosten en van Vlaardingen in het Westen en door de al even onoverkomelijke bar rière van de Maas in het Zuiden van Schiedam is Schiedam's enige mogelijk heid tot uitbreiding in 'Noordelijke rich ting gelegen. En onontkoombaar ridhtook de aanleg van nieuwe sportvelden zich dus cipi het Noorden. Maar met enige jaren (vijf a zes) zal er in Nieuwland al zo veel gebouwd zijn. dat Excelsior dan de nieuwe huizenblokken èn hun bewoners.bij wijze van spreken „naast de deur" heeft. En wat de afstand betreft; wie lóópt er tegenwoordig nog? Natuurlijk is een flinke wandeling uiterst gezond en spor tief. maar de meesten gaan toch per fiets en dan is 'het van elk punt uit de stad amper een kwartiertje. Met het een voudigste vervoermiddel dat ten dienste staat, is van een „afstand" naar de Oude dijk geen sprake. Er is meer. Het probleem van de on bewaakte overweg moet aangepakt wor den. Er moet naar gestreefd' worden dat er een busverbinding langs het complex komt. De toegangswegen moeten verbe terd worden, andere moeten aangelegd worden, er zal een weg van het station dieren te komen. Maar dót is allemaal in de maak, naar burgemeester Peek ons tijdens de pauze toevertrouwde. Minder vertrouwelijk, want voor allen bestemd, was wat Excelsior's erevoorzit ter Leenders zei: Volgend jaar een tri. bune. Want dun pas zal dit Excelsior- comiclex. fraaie aanleg, prachtige gras mat, moderne en ruime kleedlokalen, frisse en doelmatige wasinstallaties. keu rig clubgebouw met ideaal open glas muren en gezellig bbffet dan pas zal dit alles compleet zijn. Schiedams burgervader knipt het lint. door en verklaart daarmede het nieuwe en unieke sportpark van Excelsior voor geopend. Eerste duim 11 uur 26 min 2Q cpr A. Heeren 1 110, T. v. WeSii^ 2 SA%g 79. H. Muilwijk 3 48 54 67, L Boranie 4 20 23 52 100 184 185, Gebrs. 'v. d. Kant 5 6 16 30 53 59 64 69 90 92 106 173, C. de Tuinder 7 41 85, H. Jansen 8 46 78 99 116, H. Crama 9 37 39 80 86 113, P. Dalhuisen 10 1,83. H. Blom 11 88. v.Tricht 12 19 97 108. P. Verheu gen en Co. 14 93 104, A." v. Wachten donk 15 72 107. P. Hirïter' en Co 17 114 174, Boorsma 18, J. v. d. Windt 21 27 34 36 38 61 83, J Frcij 22 26 49, C Fossen 24, J, Crisfen 25, L. Verheugen 28 60 68 105 181, J. de Koster 29 44 57 177. J. Cristen 31, J. v. Beek er, Co 32, J. Zoutendijk en Co 33, P. v. Os en Co 35 82 186 J. Kazenbrood 40 45 96, Ko rengevel 42 66 179. P. Crama 43 115, G„" ?!o ut?,- Westerholt 50 Poelman 51 Ut "litems 55, H. Brouwer 56, .T. eo 58- C- v' d' Grüp on Co 62 88 178, H. v. Dongen en Co 65. C. de ?J*naa£70 111 119 182. Bats en Co. 71 77 v- Smirrin 73 175, I. v. d. Tuin 74 87. J. Blom 76 81 180. Totiin 84. C. Verhaeren 91. B. Rijsdijk 98. 'Koppen hagen 101 117, T. Jansen 103, Gnuwe- leeuw 109. Schaap 112. .1. Blom 171. R. de Regt 172. A. Moog 176, Wijzenbroek 187. De Coöperaties zijn geboren in de moei lijkste tijden van de strijd voor verbete ring van het levenspeil der arbeidende stand. Zij hebben in belangrijke mate bij gedragen tot het bereiken van die ver betering en het is daarom volkomen be grijpelijk als de pioniers en de doorzet ters van zo'n coöperatie de herdenking van het 50-jarig bestaan maken tot een feestdag. Dat vond het bestuur van onze Schie damse D(door E(eendracht) S(sterker) ook en het zette een reeks festiviteiten op touw, die een aanvang namen met een officiële receptie op Zaterdagmiddag in de R.K. Volksbond. En het was een drukbezochte receptie. Wij zagen de burgemeester mr J. W. Peek, de wethouder H. Sabel, de gemeente-se cretaris mr N. J. Post, de president directeur van de Centrale Bond van Coö peraties J. J. A. Charbo, dr In 't Veld, directeur van de Ver. tot Bescherming van Zuigelingen, en vele vertegenwoor digers van zuster-coöperaties, vakbonden enz. De grote zaal van de Volksbond was ge heel gevuld. De voorzitter „van de D.E.S." zoals de algemene betiteling luidt de heer C. Schriel gaf, na alle aanwezigen ver welkomd te hebben, een overzicht van de ontwikkeling der Coöperatie. Dat deze ontwikkeling bijzonder gunstig is geweest blijkt wel uit het feit, dat de D.E.S. begon met 170 leden en er thans 4369 telt. In beginsel opgericht als regelende fac tor t.a.v. de broodprijzen, culminerend in de exploitatie van een eigen bakkerij, groeide de Coöperatie allengs uit tot een instelling die haar leden in staat stelde ook kruidenierswaren, melk en textiel- goederen bij haar te betrekken. Broodoorlog Dat het oorspronkelijke doel bereikt werd getuigt o.a. de uitslag van de brood oorlog in 1919. De particuliere bakkers wilden de prijs In de Schiedamse plannen is slechts een mogelijkheid voor 46 velden. Wan neer deze aangelegd zijn; zal de ogen blikkelijke behoefte echter goeddeels ge dekt zijn. Men streeft er naar om zo spoedig mogelijk zo ver te komen. Hier aan de Oudedijk zijn nu 7 velden klaar en bewesten de Poldervaart is een com plex in aanleg voor in de naaste toe komst 4 velden met de bedoeling van uitbreiding tot 18 velden. Maar dan zul len de mogelijkheden vrijwel uitgeput zijn; zal men het maximum van 46 be reikt hebben blijft men echter ónder het N.O.C. gestelde minimum van 50. Voorlopig blijft dus, ondanks alle ver betering en uitbreiding, het tekort aan speelvelden een groot probleem. Dat neemt intussen niet weg, dat het nu voor Excelsior, bij deze ingebruikneming van de 3 nieuwe eigen velden, een hoogtijdag is. Excelsior Is dit mooie nieuw verwor ven bezit waard; tegen alle tegenslag in groeide de vereniging tof 550 leden en niet alleen in aantal maar ook in inner lijke kracht kan zij elkè critiek door staan. Moge Excelsior overeenkomstig haar naam steeds hoger gaan. Excelsior, aldus de heer Peek, streeft in haar sportbeoefening hogere idealen na. Het gaat niet om de sport op zich- Het gaat om het leren aanwenden van enthousiasme en techniek en wils kracht, maar ook van zelfbeheersing. Een Noordelijke verbindingsofficier heeft te Pan Moen Djon een brief vor,r generaal Harrison, de voornaamste afge vaardigde der V.N., overhandigd, waarin wordt geprotesteerd tegen „het beschie ten op 29 Augustus van het te Kaden;» gelegen krijgsgevangenenkamp numrrer acht, waardoor zes geallieerde O gevan genen om het leven kwamen en 22 wer den igewond". Generaal Nam II, van wie de brief afkomstig is, noem' dit „een on menselijke daad en een flagrante schen ding van de conventie van Genève". Een woordvoerder der V.N. heeft ver klaard niet te weten, welke krijgsgevan genen zich in dit kamp bevinden. Volgens de laatste inlichtingen bestaat het hoo'd- zakeiijk uit Zuid-Koreanen en een kleine groep Amerikanen. De vorige week werd op het Broers- veld met, veel animo gedanst, maar soms in die mate, dat de burgemeester het nodig oordeelde het door hem gegeven verlof voor het dansen op de openbare weg in te trekken- Dit was voor er>" kel-e dansltustige jongelui aanleiding om Zaterdagavond provocerend op te treden met als resultaat dat de politic moest ingrijpen. Er werden twee jon gelui aangehouden die in beschonken toestand verkeerden. Zij werden naar het bureau aan de Groenmarkt overge bracht, waar zich een kleine menigte verzamelde. De politie maakte toen van de gummistok gebruik en deelde flmke klappen uit, welke bij sommigen nogal hard aankwamen- De rust was om streeks één uur hersteld. De Whippets in hun flit sende start tijdens de Windhondenrennen van Zondagmiddag op het Hermes-veld. DACBU0 VOO* SCMttOAM t* OMStmtHM 74ste Jaargang No. 21937 .Gisteren is op het Excelsiorveld de 15-jarige wielrijdster J- B. uit de Bilder- dijkstraat met haar fiets gevallen. Zij kreeg verwondingen aan het hoofd en een hersenschudding en moest in het R. K. Ziekenhuis ter verpleging wor den opgenomen. De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs S.85 per kwartaal. 12.— per maand, ƒ0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte t 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte. BU contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bh de erkende advertentle-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentlën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bh vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor net Advertentie-wezen ROTTERDAM, 1 September. Vette koeien en ossen (naar schatting 1021), varkens 361, 19 lammeren, Totaal 1401 dieren. Prijs per kg.: vette koeien te kwal. ƒ2.80 —2.95. 2e kwal. 2.602.75, 3e kwal. 2.20-- 2.50. varkens (lev. ge-w.) resp. 2.24. 2.22. 2.18. Prijs per stuk: lammeren ie kwal, 90. 2e kwal. 75. 3e kwal. 60. Vette koelen aanvoer groot, handel kalm. prijzen niet hoger, enkele prima's tot varkens (lev. gew.) aanvoer minder, hand'" redelijk, prijzen niet geheel prijshoudend- lammeren aanvoer gering, handel goed. PllJ' ten onveranderd. De trekkingslijst van de loterij voor de vacantieweek 1952 van de Schiedamse Gemeenschap is uitgekomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2