Zo sterk mogelijk voor behoud van de vrede Generaal Ridgway bracht een officieel bezoek aan Bonn K.A.B.-spreker op twintigste N.V.V.-congres Geen voorbehoud ten aanzien van herbewapening C Poolse vissersschuit strandde voor Boulevard te Egmond Koopavond vindt weinig bijval Voor onze eer geen bloed nodig Minister Pholien sprak tot zijn tegenstanders Oudercomité's aan Katholieke scholen DAGBLAD VOOR SC«/fDolsTRtKCH In Egmond zit iveer eens n schip op het strand. - Veel kijkers v. Maastricht doet niet mee; Haagse bedrijfsleven voelt er weinig voor Wisselend weer Woensdag 3 September 1952 „Westduitse bijdrage vitale factor bij verzekering van de vrede" Meer dan honderd doden en gewonden Massa-ontslag op Indonesische onder nemingen elvaartsplankan voor een deel onderschreven worden T.U.C. ldest stelling tegen Bevan T V&rult Tekort aan graan en aardappelen SLECHT VOORUITZICHT VOOR TSJECHEN EN HONGAREN Moeder kreeg geen uitkering Het drama te Someren Maar zij bleven doof voor zijn argumenten Vorming door Episcopaat toegestaan Emigrante spoorloos verdwenen WEERBERICHT ZON GEBRUIKT ALS ENERGIEBRON? BISSCHOPPELIJK VERBOD ZIT NOG ERG DWARS En daarom deserteerde soldaat in Korea Verdachte op vrije voeten gesteld VELDMAARSCHALK SLIM De weerverwachting geldig van heden- tot Donderdagavond: Vanavond en vannacht zwaar bewolkt met enige regen en krachtige of harde wind tussen Zuidwest en Noordwest. Morgen overdag wis selende bewolking met enkele verspreide buien. Vrij krachtige Noordwestelijke wind. Koel weer. Donderdag 4 September: Zon op 5.57 uur, on der 19.20 uur. Maan op 19.15, onder 6.15 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT' f De eens in Europa zo gevreesde Duitse soldatenhelm is voor het eerst na de oorlog weer op het toneel van een officiële plechtigheid verschenen, toen de Atlantische opperbevelhebber, generaal Matthew Ridgway, gisteren te Bonn een bezoek bracht aan de Westduitse hondskanselier Adenauer. Militair uitgedoste en helmdragende manschappen van het tienduizend man omvattende korps der grenspolitie stonden aan de ingang der bonds- kanselarij opgesteld, terwijl Ridgway met Adenauer en zijn adviseurs besprekingen \oerde over de Duitse bijdrage aan de Europese verdediging. Na afloop der besprekingen verklaarde Ridgway, dat het eerste doel van zijn werk onder alle omstandigheden zal blijven: de vrede te bewaren. Er op wijzend, dat de enige mogelijkheid, om dit te bereiken, is: zo sterk mogelijk te zijn, noemde hij het een „factor van vitale betekenis, dat het Duitse volk in staat gesteld wordt binnen de Europese gemeen schap zijn bijdrage te leveren aan de ver zekering van de vrede". Een zo snel mogelijke ratificering van de Europese verdragen noemde Ridgway „bijzonder dringend". Aangenomen kan worden, dat Adenauer zijn gast opnieuw de verzekering heeft gegeven, dat de Duitse regering .alles in het werk zat stellen om een vertraging in de ratificatie te vermijden. Het ligt in de bedoeling, dat Droeve balans van ongeluk bij Grenzlandrennen (Van onze correspondent) Het ongeluk, dat Zondag is gebeurd b(j de Grenzlandrennen" in Wegberg by München—Gladbach Is in zijn gevolgen nog veel ernstiger geweest, dan de eerste berichten lieten vermoeden. Uit de nader bekend geworden feiten blijkt, dat er meer dan honderd personen het slachtoffer van zijn geworden. Tot dusverre vallen er, zoals men weet, 33 doden te betreuren, maar van de overi gen zijn er 42 zwaar gewond, terwijl enigen van dezen nog steeds in levensge vaar verkeren. Een van de slachtoffers heeft men nog niet kunnen identificeren. Onder de gewonden bevinden zich ook enige Nederlanders, afkomstig uit Midden- Limburg. de commissies van de bondsdag nog deze week met de besprekingen van de verdra gen zullen beginnen. De definitieve be handeling in de bondsdag zal echter, zo wordt te Bonn verwacht, niet voor de tweede helft van October kunnen geschie den. De generaal zeide, bij zijn tochten door Duitsland onder de indruk te zijn gekomen van „een verbazende en bewonderens waardige geest", die hem bleek uit de kracht en de energie, waarmee het her stelwerk allerwegen is aangevat. Het bezoek van Ridgway heeft in poli tieke kringen hier sterk de aandacht ge trokken. De Duitse pers heeft in de afge lopen maanden conclusies getrokken uil het feit, dat Ridgway zelf ook het bevel over de Amerikaanse troepen in Europa op zich genomen heeft en daarom een tweede hoofdkwartier in Frankfort heeft betrokken. Zelfs is hier en daar reeds de ver wachting uitgesproken, dat- Frankfort's hoofdkwartier spoedig het N.A.T.O.-hoofd- kwartier van Fontainebleau in betekenis zou kunnen gaan overvleugelen. Volgens een te Londen ontvangen be richt van het Russische persbureau „Tass" wordt in het gebied, waar op het ogen blik aan het Toerkmenische kanaal wordt gewerkt, de warmte van de zon gebruikt om electrische centralen te drijven. Vorig jaar heeft de Russische academie van wetenschappen een installatie hiervoor geconstrueerd, aldus Tass. Blijkens lnlich*'rngen, afkomstig van het Kantoor voor Arbeidsbemiddeling in Noord Sumatra, zijn enkele duizen- a,;beiders ontslagen tengevolge van het feit, dat rubber- en oliepaimonder- nemingen zijn genoodzaakt het bedrijf m te krimpen naar aanleiding van de dalende productenprijzcn en de stijgen de exploitatiekosten. Zo zijn bij de Hapm 770 arbeiders ontslagen, op Sawit Seberang 300, op R^i=S1fis f?gan 200 en °P ^anah ,Pe Avros is bereid deze arbeiders elders op te vangen, doch de ontslagenen weigeren voor het me rendeel te verhuizen, daar ze liever olijven ladangen op de ondernemingen ïf" ziJ thans zijn. Volgens de Waspada neeit de PPN (gouvernements land bouwbedrijf) nmiddels tot het Kantoor voor Arbeidsbemiddeling in West Java bet verzoek gericht 1000 arbeiders naar Noord Sumatra te zenden voor hét hars- cn terpentijnbedrijf te Takengon (Atjeh). Gisteren heeft het N.V.V. in Schevenin- gen zijn twintigste congres gehouden. De openingsrede werd uitgesproken door de Het congres van het machtige Britse vakverbond (T. U. C.) te Margate heeft gigteren met grote meerderheid van stemmen twee moties van de linkervleu gel verworpen, waarin vermindering van het nationale bewapeningsprogram werd geëist. De stemming had plaats nadat de se cretaris-generaal van de T. U. C., Sir Vincent Tewson, er met klem bij de af gevaardigden ap had aangedrongen, de eisen van Bevan en de zijnen te ver werpen. Hoewel enige aanpassing moge lijk nodig zal zijn. is er volgens Tewson in het afgelopen jaar niets gebeurd, dat voor de T. U. C. aanleiding kan zijn de steun van het verbond aan dc herbe wapening te wijzigen. we het .buitenland niet de in druk geven dat wij het niet ernstig me nen". aldus Tewson. ,.Er moet geen be snoeiing en geen voorbehoud op het piunt van herbewapening zijn". Na deze overwinning op Bevan kreeg het algemeen bestuur van het T. U. c! zijn eerste nederlaag te incasseren toeri een motie van de bond van wetenschap pelijke werkers werd aangenomen (met 3.797.000 tegen 3.528.000 stemmen), waar in wordt aanbevolen dat de regering door middel van de V. N. zal streven naar een nieuwe internationale conven tie tegen bacteriologische oorlogvoe ring. De Secretaris van het T. U. C. had zich krachtig tegen dfze motie' verzet. Zij is naar zijn mening het gevolg van de communistische propaganda tegen de vermeende bacillenoorlog in Korea. Eenstemmig werd door het congres een motie aangenomen, waarin de rege ring wordt verzocht de in het begin van dit jaar ingevoerde betaling voor recep ten, gebitten en andere geneeskundige hulp af te schaffen. •■rvv-r - '10 Het nieuwe ministerie-Drees is Dinsdagmorgen in de Trbves-zaalte Den Haag voor de eerste vergadering biieen gekomen. Zittend aan de tafel van hnks naar rechts: de ministers mr J. MA. Luns, mr J. W. Roy In prol dr L. J. M. Beel>drV DsejS wluTTVV11! drS J' Middelburg, secretaris, en mr Th. J Cals. Staande van hnks naar rechts, ir tl. a. J. W itte, J. G. Suurhoff, J. van de Kielt, ir C. Staf, mr L. A. Donker, S. L. Mansholt mr J. Algera, prof, mr dr W. J. A. Kernkamp, A. C. 'de Bruyn en prof. dr J. Zijlstra. Duizenden belangstellenden T an gisteravond van het strand af de re dingspogingen van „De President Steyn die in het licht van schijnwerpers tracht te de bemanningsleden van de trawler „Brozd" uit Gdynia, in veiligheid te bren gen. Het Poolse vaartuig, dat met een bemanning van vijftien koppen, op de Noordzee ter visvangst was, was gis teravond voor reparatie op weg naar IJmuiden. Vermoedelijk heeft het zich in de koers vergist. Recht voor Eg mond is dc boot gestrand en kwam zij midden in de branding voor de boule vard te liggen, waardoor de overgrote belangstelling op het strand is te ver klaren. Nadat kapitein Creszaw Sklarz van de ,,Brozd noodsignalen op de hoorn en met licntpijlen om onmiddel lijke assistentie had verzocht, voer de reddingboot van Egmond, ,^De President Steyn" onder schipper Ten Bruggencate uit. Toen de reddingboot de eerste elf opvarenden aan boord nam, maakte de „Brozd" reeds flink water. De elf wer den ondergebracht in een café aan de Boulevard, De reddingboot bleef verder met de bemanning in de buurt op het strand om op het eerste sein ook de vier. die nog aan boord van de Poolse vissersboot gebleven waren, aan wal te brengen. De situatie was gisteravond n-1. vrij kritiek. Er stond een sterke stroming naar de wal toe, waardoor de vissers boot van de eerste bank afdreef en tus- sen de eerste en de tweede bank kwam. De boot kon geen ankler geven, zodat de verbinding met de eveneens uitgeva ren IJmuidense sleepboot Nestor van Wijsmuller, die met de IJmuidense red dingboot ,,Neeltje Jacoba" langszij het gestrande schip lag, slechts moeilijk tot bevond, bleek een man kement aan de winch te hebben. TnVdaIt10rtge|1 V1iocg was de situatie zo, dat de trawler met zware slagzij over stuurboord op de eerste bank la?. De sleepboot had geen COntact meer en de reddingboot was teruggehaald. De vier man waren echter nog steeds aan boord. Voor hen bestond weinig gevaar, want zij konden in geval van nood ile kleme afstand, die hen van het 'tind scheidt, gemakifdijk zwem mend afleggen. Volgens te Wenen ontvangen berich ten dreigt een ernstig tekort aan aard appelen en brood in Tsjechoslowakije en Hongarije. De boeren wijten het aan de minder gunstige oogst en aan de te hoge 'hoeveelheden, die zij moeten inleveren, maar de rode machthebbers beweren e sohuld ligt bij de boeren en 't tekort gevolg is van trage afleveringen, on- S,? overvloedige oogst. In Tsjecho- fon do'et het te-kort aan aardappe- tJ Pu al gevoelen, terwijl in Hon- graan reeds uiterst schraal is. heer H. Oosterhuis, die inging op de sa menwerking tussen de drie grote vakcen- tralen, het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. Hoewel hij deze behoorlijk noemde, meende de heer Oosterhuis, dat de grotere efficiency, die de drie centralen dikwijls van het bedrijfsleven verlangen, gediend zou zijn met een meer gesloten optreden van alle Nederlandse werknemers. „Nog steeds wordt reikhalzend uitge zien naar het moment, waarop het bis schoppelijk verbod voor katholieke werk nemers om lid te zijn van het N.V.V., welk verbod als een grievend onrecht wordt gevoeld, zal worden opgeheven. Moge spoedig de deur naar de vrijheid van or- gamsatiekcuze voor de katholieke werk nemer open gaan". In verband met de werkloosheid, zeide de heer Oosterhuis, dat hij de indruk had, dat Nederland in een defiationistische situatie verkeert, waardoor de overheid meer geld binnenkrijgt dan zij uitgeeft terwijl in het particuliere bedrijfsleven, een deel van de beschikbare gelden wor den opgepot. Die situatie kan worden op geheven door een verhoging van de staats uitgaven of een verlaging van de belas tingen. Dit laatste wilde de heer Ooster huis echter alleen, als vast staat, dat dit niet zou leiden tot een verschuiving in de verdeling van het nationale inkomen ten gunste van de hogere inkomens, Aan liet eind van de morgen sprak 'n vertegenwoordiger van de K.A.B., de heer Alders, het congres toe. Het feit, dat hü hier sprak, tekende naar hij zei dc ontwikkeling in de Nederland se arbeidersbeweging. Overigens ging de heer Alders niet in op de critiek op het bisschoppelijk verbod. Spr. achtte een oprechte samenwerking tussen de drie vakcentraien mogelijk en zeide dat het WeiVaartspian van het N.V.V. voor een groot deel door dc confessionele vakbeweging onderschreven kan wor den. Bij de debatten in de namiddag ant woordde de N.V.V.-secretaris de heer A. Vermeulen enkele sprekers over een eventuele loonsverhoging. Indien deze er kwam, zou voor het binnenlands verbruik en de werkgelegenheid een verhoging ko men, maar de arbeidskosten voor export producten zouden stijgen en onze export zou voor bepaalde landen vervallen. Men houdt deze kwestie van dag tot dag bij. Komen de huren in beweging, dan zal er b.v. ongetwijfeld een verandering moe ten komen. Op de grote vliegtuigtentoonstelling, die wordt gehouden door de Vereniging van Britse Vliegtuigbomvers te Farnsborough, zijn de modernste modellen, geproduceerd door de Engelse vliegtuigindustrie, te zien. Op de bovenste foto de tweemotorige helicopter met twee schroeven van het model Bristol Type 173, die een demonstratievlucht maakt boven het tentoon- stellingsterrein. Dit hefschroefvliegtuig is dit jaar voor het eerst op de tentoonstelling te zien. Het vliegtuig biedt plaats aan 13 personen. De onderste foto geeft een goed overzicht over een gedeelte van het terrein, tiaar de vliegtuigen staan opgesteld. Er zijn daar vele modellen te zien, zoals Hawker Saa Ilawk, een sttaaljager, die wordt geproduceerd voor de marine. Daarachter staat de Hawker Hunter (W'B 195), een toestel, dat in gebruik is bij de Royal Air Force. Voor het hoge militaire gerechtshof heeft terechtgestaan de soldaat J. K. uit Rotterdam, die door de krijgsraad ts velde was veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf met aftrek omdat hy zich van 9 Januari tot 15 Maart 1951 in Korea aan zijn dienstverplichtingen had ont trokken en deserteerde en omdat hij de zelfde feiten van 20 Maart tot 27 Augus tus 1951 in Japan had gepleegd. K. zeide in hoger beroep te zijn gekomen, omdat hij de opgelegde straf te hoog vond. De president achtte de gepleegde feiten zeer ernstig en zeide, dat K. hiervoor de doodstraf had kunnen krijgen. De advo caat-fiscaal was het hiermede eens gn vroeg bevestiging van het vonnis van de krijgsraad. De raadsman van K. wees er op, dat zijn cliënt nooit iets voor zich zelf vroeg, doch al zijn geld ter zijde legde om zijn moeder te steunen. Het was ook voor zijn moeder dat hü naar Korea ging. Daar bereikten hem steeds brieven van zijn moeder, dat deze maar geen uitkering ontving. Dit tastte zijn morele weerstand aan met het bovengenoemde gevolg. De raadsman pleitte daarom de uiterste cle mentie. Het hoog militair gerechtshof zal op nader te bepalen datum uitspraak doen. De raadsman van S., uit Hamont, die op 4 Augustus j.l. in de omgeving van Someren met zijn auto in de Zuid-Wil lemsvaart reed. waarbij de vrouw en de drie kinderen van S. om het leven kwa men. heeft het gerechtshof te 's-Her- togenbosch verzocht de voorlopige hech tenis van zijn cliënt ongedaan te ma ken. De raadsman grondde zijn verzoek op het gebrek aan wettig en overtui gend bewijs, dat in dit geval misdaad in het Spel zou zijn. Gistermiddag heeft het hof in raadkamer de vernietiging ge last van de beschikking tot de voorlopi ge hechtenis van de rechtbank van 's-Hertogenbosch en S. onmiddellijk in vrijheid gesteld. Van onze Haagse redactie) De koopavond blijkt alom in den lande weinig bijval te krijgen. Wat Den Haag betreft, is een commissie, welke door de K. v. K. aldaar was aangewezen om het advies, dat de Kamer moest uitbrengen aan de gemeente besturen in baar district, samen te stellen, in haar verslag tot de conclusie gekomen dat aan invoering van een koopavond van de zijde van .het publiek geen behoefte bestaat en dat van het bedrijfsleven slechts een minderheid voorstander van dit plan is. Omtrent de aanwijzing van een halve vrjje dag adviseert de commissie deze als volgt vast te stellen Maandagochtend: Warenhuizen, win kels in huishoudelijke artikelen, glas, porcelein en aardewerk, luxe en kunst- nijverheidsartikelen. speelgoederen en galanterieën, textielgoederen. schoenen. Maandagmiddag: slagerijen, winkels in vis. Dinsdagmiddag:' kapsalons. Woensdagmiddag: winkels in: groen ten en fruit, zuivelproducten en melk, kruidenierswaren, tabaksartikelen. Omtrent de wensen van de drogisten on de bloemisten bestond nog geen vol doende zekerheid. Deze groepen is ver zocht zich rechtstreeks tot B. en W. te wenden. B;j bovenstaande regeling zullen de gemeenten Voorburg, Rijswijk en Leid- schendam zich zoveel mogelijk aanslui ten, terwijl in Wassenaar de algemene sluiting op Woensdagmiddag zal worden gehandhaafd, met uitzondering van de kappers, die op Dinsdagmiddag zullen blijven sluiten. De commissie heeft voorts geadviseerd om buiten de tijdvakken, daartoe in de wet aangewezen, de verplichting tot Het Hoogw. Episcopaat heeft op voorstel van de Nedcrl. R. K Scliool raad zijn goedkeuring gehecht aan een voor alle bisdommen geldend reglement voor de vorming van oudercomité's. Blijkens dit reglement kan op initiatief van het schoolbestuur aan elke school, waar de behoefte aan georganiseerd contact met de ouders is gebleken, een oudercomité worden opgericht. Dit comité bestaat uit de vertegenwoordigers van de ouders, voogden of verzorgers der kinderen, die de school bezoeken. Zijn taak is de belangstelling van de ouders voor het onderwijs aan te kweken en een vruchtbare samenwerking tussen ouders, leerkrachten en schoolbestuur met betrekking tot het onderwijs aan en de opvoeding van de kinderen te vergemakkelijken. Het treedt niet in aangelegenheden, welke het bestuur en de exploitatie der school raken. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Brussel, Woensdagmorgen. De linkse pers, daarbij gesteund door enkele zogenaamde neutrale bladen, ze> in verband met de kwestie De BodtCop- penolie de aanvallen op de minister van justitie, Pholien, onverminderd voort. Itet socialistisch hoofdorgaan tracht nu ook de minister van binnenlandse zaken en over deze beide ministers heen de gehele homogene C.V.P.-rcgering in zijn aanval len te betrekken. Inmiddels is de heer Pholien te Brussel teruggekeerd, terwijl hedenmiddag minister-president Van Houtte per vliegtuig uit Congo verwaciit wordt. In de rode pers werd opgeroepen tot demonstraties op het vliegveld, waarop minister Pholien moest landen. Maar daar is niets van gekomen, want er was voor een strenge ordedienst gezorgd, die even wel met behoefde op te treden. De lei ders van de agita'tie hadden echter de „kiesheid" gehad om langs de weg. die de minister moest volgen, affiches, be smeurd met rode verf, hetgeen bloed moest betekenen, uit te hangen. Vlak voor de woning van minister Pholien hingen eveneens drie van die affiches. Pholien heeft kort na zijn aankomt in zijn kabinet een delegatie van twaalf per sonen ontvangen, die de tegen zijn optre den in de zaak De BodtCoppenolle pro testerende organisaties van het verzet en de politieke gevangenen vertegenwoordig den. De gewezen communist, die in het socialistische hoofdorgaan de huidige cam pagne leidt, geeft een zeer romantisch verslag van dit onderhoud: „De ontmoe ting was ijskoud. De gedelegeerden wei gerden een door de minister aangeboden sigaret. Pholien wees er op, dat hij oud strijder van de oorlog 1914-1918 en poli tiek gevangene tijdens de jongste oorlog was geweest. De gedelegeerden spraken geen woord. Geen spier vertrok op hun gesloten gezichten. Men had in de kamer een mug kunnen horen vliegen". iolScns andere bronnen heeft Pholien tijdens dit onderhoud echter gezegd wat hij te zeggen had. namelijk dat, toen hij in 1950 in het parlement aankondigde dat' geen doodvonnis meer zou worden vol trokken, sprekers uit de liberale en socia listische partijen daarmede accoord wa ren gegaan, terwijl er uit deze rijen geen enkel protest had geklonken. In dit verband wordt ook herinnerd aan uitspraken van bekende socialisten tegen de doodstraf, onder meer van Emiel Van- derveide en wijlen de socialistische sena tor Colleaux, die tijdens de eerste wereld oorlog koning Albert genade vroeg voor een individu, dat zich minstens even erg had gedragen als De (Bodt. Oolieaux schreef toen aan de koning: „Er is, voor onze eer, geen bloed nodig". De delegatie bleef echter doof voor de argumenten van de minister en bleet diens ontslag eisen. Na afloop van een gistermorgen gehou den vergadering van de socialistische frac ties van kamer en senaat is een motie j goedgekeurd, waarin er bij de voorzit- j ters der wetgevende vergadering wordt j op aangedrongen het parlement zo spoe dig mogelijk bijeen te roepen. Het K. N. M. I. deelt mèo'e: In de afgelopen nacht heeft een aan vankelijk op de Oceaan weinig beteke nende depressie zich bij de Westkust van Schotland belangrijk ontwikkeld- De storing veroorzaakte vanmorgen flin ke dalingen van ce luchtdruk boven do Britse eilanden. Hij koerste toen recht op ons land af, zodat een toeneming van de wind en later op de dag plaatse lijk ook enige regen verwacht mocht worden. Achter de depressie zal opnieuw polaire lucht ons land binnenstromen. De kans bestaat dat in de komende da gen nieuwe storingen volgen, zodat het weer een wisselend karakter zal hebben. Bij Kon. besluit is veldmaarschalk Sir William Slim, chef van de Britse impe riale staf, benoemd tot gouverneur-gene raal van Australië. sluiten niet te doen gelden op 14 Augus tus, 31 October en 5 December en voorts de winkels in stations en hotels van de verplichting tot sluiting vrij te stellen. Een mindeTheid van de Commissie sprak zich uit vóór het geven van een koopavond aan de mSrkt- en straathan del. doch de grootst mogelijke meerder heid verklaarde zich er tegen, vooral nu ook voor de winkels geen koopavond wordt aanbevolen. Het advies ten aan zien van een koopavond voor de markt en straathandel luidde derhalve negatief. Beperking van studeer- mogelijkheden (Van onze correspondent) De gemeenteraad van Maastricht heeft gisteravond uitvoerige discussies gehouden deze kwestie. De meeste sprekers bleken ook hier tegen- standers te zijn van het instellen van een koopavond. Zulks op verschillende gron den. Zo werd o.a. als tegenargument aan gevoerd de sterke beperking, welke daar door zou ontstaan voor de studeermoge- lijkheden en het verenigingsleven voor de jonge middenstanders en het winkelper soneel. 'Voorts dat een koopavond wel meer kosten maar geen enkel voordeel met zich medebrengt: dat de arbeiders geen behoefte hebben aan zulk een avond omdat deze de nuttige besteding van het loon in gevaar brengt en tenslotte dat een koopavond meer kopers naar de groot winkelbedrijven zal trekken en daarmede de middenstand benadelen. Een tweetal leden stelde hiertegenover voor de koopavond met een proeftijd van een jaar in te stellen, doch ook hiermede kon de raad zich niet verenigen. Wel bleek de meerderheid voor een langer openblijven van de winkels, b.v. tot 7 uur, tijdens de zomermaanden. Het argument van meer aankopen door.. Belgen of Duitsers noemden de meeste leden maar theorie, daar de vreemdelin gen merendeels overdag komen en tegen de avond uit de stad zijn verdwenen. De voorzitter deed tenslotte het voor stelde winkels in het tijdvak van 1 Sep tember t/m 31 Mei op de Zaterdagen en in de maanden Juni, Juli en Augustus op alle werkdagen voor het publiek open te stellen tot 19 uur. Met meerderheid van stemmen werd dit voorstel aanvaard en daarmede was de koopavond van de baan. ieuwe Canadese ambassadeur, de heer Thomas A. Stone, die is benoemd lot ambassadeur van Canada in Neder land zal Zondag a.s. van Stockholm naar ■Den Haag vertrekken. De heer Stone is drie jaar Canadees gezant jn Zweden geweest. (Van onze verslaggever) Het achttienjarige meisje Johanna Cor nelia de Vries uit de Boylcst-raat te Schie- dam dat vanmiddag met haar familie ui i Rotterdam met het schip „Fairsea' naar Australië zou emigreren, is gisteravond spoorloos verdwenen. Haar verloofde, die als militair in Gorinchem gelegerd is en gisteren met speciaal verlof naar Schie dam was overgekomen, heeft volgens zijn eigen verklaring gisteren nog af scheid van het meisje genomen. De politie heeft er geen idee van waar het meisje zich verborgen houdt en alle nasporingen zijn nog tevergeefs geweest. De Schiedamse politie heeft om op sporing verzocht van het meisje, waar van het signalement luidt: 1.60 lang, don kerblond haar, blaiuwe ogen en een'gezet postuur. Zij is gekleed in donkerrode driekwart jas. met gele jurk en zwarte hoge schoenen met sleehak, zonder kou sen. is De vier Nederlanders, die aanvankelijk in vrijheid waren gesteld, doch later door het militaire gezag te Djakarta wederom in bescherming waren genomen, zijn Dinsdagmiddag op Schiphol teruggekeerd. De teruggekeerden verlaten het toestel. Van voor naar achter: de heren B. Lecler'ai H. W. Burger Jr., A. C. van Onselen èn C. W. Goldman.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1