Tien procent van 't nationale inkomen aan alcohol besteed camera op t buitenland Wilde staking in Amsterdam kerstpakketjes voor Koningin bezocht Sonsbeek 1952 Beroepsvervoerders voelen zich bedreigd PAGINA 7 VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1452 Vijftig bouwvakarbeiders ontslagen (Van onze Amsterdamse redactie). KORËAVRIJWILLIGERS PARIJS: Politiek remt ingrijpen HULDE VOOR DE MARINIERS defensie van de ederl OLIEVELDEN IN; NOORD SUMATRA Teruggave aan B.P.M. nog niet zeker Vijftig; timmerlieden en andere bouw vakarbeiders zijn ontslagen, nadat op 9 September een wilde staking in de wo- ningbouwobjecten in Tuinstad Sloter- meer was uitgebroken onder metselaars en opperlieden. Het motief van deze wilde staking betreft de uitkering van het z.g- regenverzuim, welke uitkering bij bindende loonregeling voor het bouwbedrijf is vastgesteld op 80 pet van bet standaarduurloon Door de stakers, biertoe aangezet door de E- V. C, wordt bet volle uurloon geëist, verhoogd met de uitkomst der in tarief verdiende overgelden. Door deze wilde staking zal wederom een belangrijke stagnatie in de woning bouw optreden. De samenwerkei.de pa- troonsVerenigittgen in de bouwbedrijven te Amsterdam wijzen de gestelde eisen, welke in strijd zijn met voornoemde loonregeling, onverdeeld van de hand. Tengevolge van. deze wilde staking zul- Ier, waarschijnlijk op zeer korte termijn grote groepen andere bouwvakarbeiders worden gedupeerd met alle gevolgen van dien. Doch, zo deze plaag in zekere zin plaatselijk woekert, is de drank levering over het hele land ver spreid. Op het land zelfs minstens zoveel als in de grote steden, waar de vreemdeling verbaasd is onge veer huis aan huis een café te vin den, althans een toonbank. Want in de volkswijken vooral zijn de krui denierszaken bijvoorbeeld van een taphoekje voorzien, waaraan men niet alleen de vrouwen vindt, maar al wat in de buurt een werkje heeft te verrichten. Maar om te blijven bij wat wij „vergunningen" noe men, is er één op elke 68 bewoners (de clandestiene drinkgelegenhe- den daargelaten). ZO gezien, kan men zich moeilijk erover verbazen, dat Frankrijk met een geweldige voorsprong het record in alcoholconsumptie slaat, neerkomend op 27 liter zui vere alcohol per hoofd, tegen in de noordelijke landen nauwelijks 2. Men moet zich werkelijk afvra gen, welke geheime machten de hand omkneld houden, die moet in grijpen. Want ingrijpen is mogelijk. En zeer gezagheb- bende stemmen op- t gebied der. medische en economische we tenschappen roepen uit: de staat moet het doen. Nu' hangt het. welslagen van de strijd tegen de a]co- holplaag van. héél wat meer af, dan.van de staat alléén. Maar de staat schiet in ?ijn taak schromelijk tekort en hoofd zakelijk door de ergerlijke opvat ting, dat de alcohol geld moet op brengen. Inderdaad is het geld. aan alco hol uitgegeven, niet voor iédêféên verloren. Eén der groie drankfir ma's breidde haar kapitaal in 1949 van 304 millioen tot 885 millioen uit. Drie van de grote 'niMzen maakten in 1949 respectievelijk 150, 251 en 344 millioen winst. We weten niet hoeveel milliardth de staat aan rechten heeft geintk maar een onderzoek, dat de dienst van de minister-president heeft inge steld, wijst aan. dat de gevolgen van het alcoholisme (de zichtbare dus) aan de staat 140 milliard heb ben gekost en dat alleen de sociale verzekering (ziekte-, ongelukken,, krankzinnigheid) er 15.milliard, bij is ingeschoten. Die cijfers tonen een angstige stijging. En als men op .het ogen blik zoveel alarmkreten hoort, dan is daar reden voor. De geneeshe ren, de sociale werkers, de jüstittè. enz. merken een snelle toeneming van het alcoholgebruik op. Zulks, is te opvallender, daar men tijdens de bezetting enige jaren heeft ge kend van snel inzinken 'der gevel- gen van het alcoholisme. De ge wone groep van slachtoffers van drankmisbruik slonk tot beneden de helft. Drank was toen bijnh niét te krijgen. De wijn was gerant soeneerd tot op de niet schadelijk geachte hoeveelheid. De eerste ja ren na de bevrijding bleef het ver bruik nog beperkt, maar sinds 1948 ving de stijging weer aan en met een felheid', die als op een wraak neming leek. Nu heerst het kwaad erger dan ooit. De weg is dan ook gewezen aan de overheid. Maar zat de politiek toestaan die op te gaan? (Van onze correspondent) PARIJS, Woensdag HOE vaak hebben we landgeno ten niet horen zeggen: t Is vreemd. Er wordt hier een stevig glas gedronken en je ziet nooit dronken mensen". We hebben als antwoord dan altijd maar aan 't woord van Clemenceau herin nerd: „Als wij niet de alcohol doden, dan doodt de alcohol ons". De waarheid is, dat op de 27 Fransen, die in Parijs of in de pro vincie rondlopen, er één een ken nelijke alcoholist is. Rondlopen is maar bij wijze van spreken gezegd, want velen lopen niet rond, althans niet vrij rond, want ze bevinden zich in ziekenhuizen, krankzinni gengestichten en gevangenissen. De bevolking daarvan is voor meer dan een kwart er door drankzucht gekomen. Een ander kwart is in direct slachtoffer van 'het drinken. Het internationale anti-alcohol congres, dat om de drie jaren er gens op de wereld wordt gehouden, heeft vijftig jaren lang Frankrijk niet bezocht. Maar nu het er is, laaien de alarmkreten er uit op. Aan waarschu wende stemmen heeft het ook in Frankrijk zelf niet ontbroken, maar stel selmatig werden ze gesmoord. Maar de ongerustheid is nu ook in de regerings kringen merkbaar en cijfers zijn losgelaten. Beangstigen de cijfers. Weet u voor hoeveel geld er in Frankrijk aan alcohol wordt ge dronken? Voor 675 milliard franck. Dat is 10 pet van het nationale in komen. En aangezien er nog zuini ge mensen zijn. die er minder voor uitgeven (anderen ook veel meer), daar blijft men beneden de waar heid, als men zegt, dat de gemid delde Fransman meer dan het tien de deel van ziin inkomen aan alco holhoudende drank uitgeeft. Maar dat is dan een zeer matige schat ting want de officiële schatting be rust op officiële cijfers en een groot deel van het drinken heeft clan destien plaats. Want Frankrijk is ook het land van de alcoholsiokerij voor eigen gebruik. De wijnbou wers. de werkers'in de landbouw bedrijven, die de appels leveren voor de (cider appelwijn, heb ben het recht van hun oogst zelf een deel „over te halen" tot de zwaar-alcoholhoudende Mare s, Calvados en andere sterke dranken. Vroeger mocht, dat maar een klein aantal liters zijn en het aantal van de „bouilleurs de cru" zoals die boeren worden genoemd, was tegen het einde der vorige eeuw ongeveer 70.000. Thans zijn er drie-en-een- half-millioen, ingesteld op een ont zaglijke alcoholproductie waarop geen oog is te houden. Een halve eeuw lang wordt reeds in het parlement opgekomen tegen dat niet alleen bespottelijke, maar ook dodelijke recht, dat in bepaal de streken de hele bevolking met ondergang bedreigt. Maar drie-en- een-half millioen kiezers worden gevreesd en er is nog steeds geen meérdefheid gevonden om die ras- vernjétigende macht aan te pakken. Meldden we dezer dagen, dat het Kath. Nat. Thuisfront druk bezig was met de verzending van Kerstpakketten naar Nieuw Guinea, op de intendance van het Ned. Rode Kruis in Den Haag wordt thans energiek gewerkt aan het klaar maken van kerstpakketjes voor het Ne derlandse detachement op Korea. De inhoud van .de 1.420 pakjes, die deze maand zullen Worden verscheept, bestaat uit een mapje luchtpostpapier, een blik kaas, een blik roggebrood, een blik cho colade, een zak zuurtjes, een sigaretten aansteker met extra vuurstenen, een ballpoint met reserve-stift, twee zakdoe ken en twee lang brandende kerstkaar sen. Deze inhoud gaat vergezeld van een kerstboodschap die getekend is door de voorzitter van. het. hoofdbestuur, ir F. C. C. baron van Tuyll van Zuy.len. lendar Association" ditzélfde systeem reeds enige decennia lang. Volgens ir Edwards bestaat er van ker kelijke zijde geen bezwaar meer tegen het definitief fixeren van Christelijke feestdagen aan een bepaalde kalender dag. Blijkens een antwoord aan card. Mercier, in 1918 op desbetreffende vra gen gepubliceerd, is zulks wat Rome be treft stellig juist. Maar naar verluidt zijn destijds bevoegde Joodse, katholieke en protestantse instanties overeengekomen, medewerking te weigeren aan enige her vorming, waartegen ook maar één dezer confessies bezwaar mbéht maken. En wat nu die open of naamloze 365ste dag betreft, waardoor voor het eerst sinds veie eeuwen vóór Christus (of als men wil sinds Boek Genesis XXIX, 27) de cyclus van weken onderbroken en een geheiligde traditie vernietigd zou wor den juist om dit vergrijp „zal de gelo vige Jodenheid geen middel onbeproefd laten om de kalenderhervorming tegen te gaan, wetende, dat de Sabbath, die de hartader is van het Joodse organisme, dodelijk getroffen zou worden" (aldus opperrabbijn I. Maarsen). Als u mij na deze feiten een persoon lijke appreciatie toestaat, kan ik volstaan mét dit: „Le salut par les Juifs!" Heemst éde Hubert Cuypers jr. Tijdens reünie van oud-Leidse ..u studenten iovtt'iaoZ qasM D .no (Van ome eorneapondient) .61 gnr.cï'-!;::): 00 In gezelschap van een twaalftal- vros- &èré studievriendinnen uit Leiden en van Baar secretaresse, rhevr. A. Smitt-Avis, heeft H. M. Koningin Juliana gistermid dag een onofficieel bezoek gebracht aan de internationale beeldbouwtentoonstel- ling in het park Sonsbeek te Arnhem. Hét bezoek duurde ruim drie uur. Hare Majesteit vertoefde met enige oud-Leidse clubgenoten in Arnhem, waar de jaar- lijkse reünie gehouden werd ten huize van mevr. Voet-Egging. Een onderdeel van het. programma voor deze dag vorm de een bezoek aan de Sonsbeek-expositie, waar het gezelschap werd rondgeleid door de Arnhemse kunstenaars mevr, Fri Heil en de heer Ab Diekefhof. Bijzonder geïnteresseerd toonde de Koningin zich voor het ruiterstandbeeld van de Ita liaanse kunstenaar Marini. Voordat een bezoek gebracht werd aan het kleinpiastiek-paviljoen gebruikte het gezelschap de thee op het terras van het Sonsbeekhotel, waarbij de voorzitter van i10, ng Sonsbeek '52 enige foto's van de tentoonstelling aanbood. De rond leiding had een bijzonder prettig verloop. In regeringskringen heeft PI Ane.a vernomen, dat hét kabinet zijn siand» punt ten opzichte van dë. teruggave van de olievelden in Noord-Sumatra aan de B.P.M. nog niet bepaald heeft. Op bet ogenblik wacht men nog op verdere ge gevens en cijfers over deze velden al vorens een definitief standpunt in te nemen. Verwacht wordt echter, dat dit binnen 14 dagen mogelijjt zal zijn. De financieel-economische raad van het kabinet heeft kort geleden geadvi- seerd tot de rehabilitatie van de olievel- den en de teruggave ervan aan dè BPM Volgens de minister van economische zaken, mr Sumanang. werd dit advies echter gegeven op basis van financieel- economische overwegingen, terwijl de aangelegenheid nog niet van politieke zijde werd bezien. Indien het kabinet straks zijn standpunt bepaalt, zullen daarbij echter zowel financieel-econo mische als politieke motieven in aan merking genomen worden. De P.N.Ï. in Noord-Sumatra heeft de regering inmiddels geadviseerd de olie velden niet terug te geven. „Het grote avontuur" door Pieter van der Meer de Walcheren. Uitg. Paul Brand, Bussun). Dit boekje (no. 5 van de Logos-reeks) is niet zozeer een apologie als Wel 'een getuigenis, een warm getuigenis voor het christendom, dat alleen de' wereld r.og kan redden. Geen betoog dus, maar een voordoeneen laten zien aan eigen, be- wust-christelijk léven en aan Voorbeel den van vele anderen, hoe gelukkig' de omgang met Christus en Zijn Kerk ons maakt. Wie verder weinig begrip heeft voor wat liturgisch leven is en het ge voel voor het symbool in de liturgie ver loren heeft, kan het uit dit boekje leren. J. v. D. „Alleen voor mij" door Erik West. Uitg. Thijmforjds, Den Haag. Na de dood van haar moeder offert de oudste dochter van een middenstancs- Eezin in een kiein stadje zich oo om de leiding van het huishouden op zich te nemen en haar trouwplannen vaarwel te zeggen. De vader schijnt van zijn dochter te denken dat zij zónder enige strijd berust in deze van grote zelf verloochening getuigende daad, maar het meisje kan haar vroegere verloofde niet vergeten. De gevoelige vrouw stelt Tiaar leven in dienst van haar liefde voor de man die zij niet mocht bezitten. Als na tientallen jaren haar jonge-mèisjes- dromen toch verwezenlijkt schijnen te worden maakt een ongeluk daar een wreed einde aan. ,De vrouw kan deze schok niet verdragen en wordt geestes ziek. Erik West liet deze diroeve levensge schiedenis vertellen door een broer van de ongelukkige vrouw en de- lezer krijgt een goed beeld van wat zijn zuster moet hebben geleden en hoe haar geest, ver hardde gedurende de jaren, dat de vrouw steeds maar bleef hopen De breedvoerige wijze waarop de schrijver zich verdiept in de gedachten- wereld van de afgewezen jongeman, die uit ni.id met een lelijk doch rijk meisje trouwt, maakt voorbehoud voor rijpere lezers nodig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 7