„Indonesië moet rechtstreeks met buitenland handel drijven" meer van Naar een tweede Nieuw Amsterdam Kateclietische dag PAGINA 5 W aar om vermoord? DE „HENK" AAN DE GROND GELOPEN hoogvlakte aangekomen zagen zij op d« plaats van de moord een groot vuur- Zy namen aan, dat het lijk toen verbrand werd. zoals de gewoonte van de Ndam s schijnt'te zijn. De mening van de goeroe omtrent de reden, die de Ndani's gehad konden hebben om pastoor Kammerer te ver moorden, is nauwkeurig door het gou vernement gevraagd. De goeroe zeide, dat hij de werkelijke reden niet wist, maar dat hii vermoedde, dat het kwam, omdat de Ndani's bang (ontstemd) wa ren over het water en het voedsel ko ken in blikken. Ook de dragers gaven dit als hun mening te kennen. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat op dé tocht naar de Baiiem door de contro leur c.s. dergelijke aanduidingen van ontstemming over het in blikken koken van vlees zijn vernomen. Het relaas over de dreigementen, wan neer men door zou trekken, door de Nda ni's geuit, het niet behulpzaam willen zijn bii het geven van gidsen, en hetgeen gerapporteerd werd over de diefstallen komt ook nauwkeurig overeen met wat ervaren werd op de tocht van de contro leur c.s. In lussen kan hebzucht ook wel de reden zijn geweest voor de moord en tenslotte kan er nog sprake zijn vm een heftige angst t.a.v. vreemdelingen, wier onheilbrengende invloed men heeft willen vernietigen. Een bevoegd commentator tekent bij dit relaas aan: Wat heel duidelijk uitkomt is. dat pater Kammerer zelf niet de minste aanleiding to' moeilijkheden of vijande lijkheden heeft gegeven, door uitdagend of ruw optreden, slaan of iets derge lijks. Hoewel hij impulsief van aard was en zijn mannetje stond, heeft hij zonder zich te weren of te verdedigen, de dood in de ogen gezien en zijn ziel overgege ven aan God. Tenslot'e is het duidelijk geworden, dat de missionaris en zijn mannen niet gewapend kwamen, zoals de vorige (ci viele) expeditie. Zij kwamen deze keer de boodschap des vredes brengen. Wa penen zouden achterdocht gewekt heb ben en de poging om hier een missie te beginnen, tot mislukking hebben ge doemd. Wij mogen dus zeggen, dat pa ter Kammerer manmoedig gestorven is en gevallen is als slachtoffer van zijn zielenijver. In de jongste zitting van de Bredase gemeenteraad werd besloten tot de bouw van een openluchtschool voor kinderen met ademhalings- en longmoeilijkheden. Voor de voorbereidende werkzaamheden voteer den de vroede vaderen een bedrag van 5000,—. De school zal verrijzen in het fraaie Mastbos nabij de Rijkstuchtschool. Goud kant met goud glat avondsandaalkleine open teen. voor het godsdienstig leven van hun kind. Zij moeten met die godsdienstige opvoeding reeds beginnen voordat het kind met priesters en onderwijzers in aanraking komt. Zij moeten ook deze later blijven geven en het onderricht, dat. hun kind op de school ontvangt 6teunen door de grote invloed, die hun woord en hun voorbeeld bezitten op hun kind. Zij moeten volop met de schcol meewerken. Zouden zij dit niet doen, dan zal er van een echte godsdienstb;" vorming, die duurzaam is, in de regel geen siprake zijn. De ondervinding heeft dit reeds lang geleerd. De ouders moeten ook hun volledige ouderlijke steun geven aan de „cursus voor 18-jarigen", die door de Bisschop met zoveel nadruk is voorgeschreven en die in alle parochies van het bisdom nu reeds voor de derde maal gegeven word't. Want nogmaals: zonder de ouders gaat het niet, Geheel in overeenstemming hiermede is dan ook het desbetreffende decreet van Rome dringend voorgeschreven „deze verplichting diep in de zielen der ouders in te prenten". Om aan deze opdracht te voldoen wordt de Katechetische Dag gehouden. In het Haarleme Bisdom wordt gelijk gemeld, op Zondag 21 September een Hatechetische Dag gehouden. Op die dag zullen heel bijzonder de ouders worden gewezen op hun allervoornaamste en al lerschoonste taak: de godsdienstige op voeding van hun kinderen. Ons vaderland heeft zeker een bijzon dere reden tot dankbaarheid. In onze eigen katholieke scholen kan de H. Kerk het godsdienstig onderwijs verzorgen op de best mogelijke manier. Dagelijks komen haar priesters daar hun gods dienstlessen geven. Maar dit neemt niet weg. dar ook voor ons enige bezinning beslist noodzakelijk is. Want juist door dit goed georgani seerde godsdienstonderwijs op de scho len is bij vele ouders de belangstelling verzwakt. Bij velen heeft zich de mening gevestigd, dat zij, de ouders, nu alles wel aan de school kunnen overlaten. DH is natuurlijk een fatale vengissing en een gevaarlijke dwaling, waartegen het Decreet van Rome nadrukkelijk waarschuwt. Zonder de-Ouders gaat het niet. De ouders fejjn en blijven de eerste en voornaamste opvoeders; zij zijn dit ook Het Nederlandse m-s. „Henk", met een laiing hout op reis van Korsnas (Zwe den) naar Londen, is Donderdag bij de Stockholmer Scheren aan de grond gelo pen. waarna het schin water maakte- Er schijnt evenwel geen onmiddellijk gevaar te bestaan en de uit zeven koppen be- s aande bemanning is nog aan boord- Een sleepboot is ter assistentie uitgevaren. De „Henk", die 299 b-r.t. meet. is eigendom van J. de Voogd te Schiedam. Zeer moderne zwart suMe geklede schoen met luge zij-ultsnljdlng en de nieuwe methode van garnering door middel van zeor fijn stiksel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 5