H. Vader overcrisis in Zuster-roeningen Wellevendheid en beleefd heid in Engeland POSITIE WOLMARKT GEZOND Nog steeds gelief d bij de Parisiennen lage V. Hovtnand Nijincgcus Trolleybus- net nu gelieel gereed Oversten aangemaand tot begrip voor moderne eisen voor f AGiLm J DINSDAG 23 SEPTEMBER 1952 DEENS VERHAAL tloor HERSTEL TREINVERKEER MAASTRICHT—AKEN VERZOCHT DIAMANTEN KLOOSTER- FEEST TE VLIJMEN KOSTEN VAN LEVENS ONDERHOUD IN DE V.S. WEER HOGER ROOSENDAALS WINKELS Blijven 's Zondags dicht (Van onze correspondent.) ONTBINDING PULP- EN PAPIERCOMMISSIE LONDEN Vijf biljetten van vijf kronen op Quin- tus. Dank u wel. En dan ook nog vijf maal vijf kronën voor deze jongeman. Peter zal ook wat hebben van het grote geluk van zijn vader. Vijf biljetten van vijf kronen, hoorde ik achter mij miin zwager zeg gen. op Quintus. het vijfde paard in de vijfde ren. De vijfde ren nam een aanvang. Quintus, Quintus! Waar is Quin tus? riep Frederike uit. Ah, daar. Kijk die Quintus eens lopen! Quintus zal winnen, Quintus moet winnen! Fried- rich heeft me een nieuwe hoed be loofd. En ik krijg vijf nieuwe japonnen, zei miin vroüw. Quintus, Quintus! Hup. hup, Quintus, schreeuwde ook Peter, vol geestdrift in de handen klappend. Als je wint krijg ik een kla vier van pappie. Een klavijf krijg je. zeide ik in miin verwarring. Het veld ging de bocht in. Het lag dicht bijeen, en spoedig gingen de paar den over de finish. Heb je gezien wie gewonnen heeft? vroeg Friedrich opgewonden. Neen. antwoordde ik uiterst ner veus, maai we zullen het dadelijk wel horen door de luidspreker. Daar heb je heifi al. Oh lieve hemel.... Qüintus is vijfde geworden. Met meer feestelijk dan officieel ver toon werd Maandagmiddag Nijmegen» trolleyfiet „doorgetrokken' naar het eindpunt. Ongeveer twee maanden ge leden werd hét eerste gedeelte van het net; in gebruik genomen; de werkzaam heden bij de aanleg van het net verlie pen zó vlot, dat thans het resterende ge deelte klaar kwam. Dit betekende ook het einde van lijn I van de gemeente tram; alleen de tramlijnen naar Hees NeerbosCh én de bekende lijn. naar Berg; en Dal, het Zgn. bergspoortje, blijven ge handhaafd. Veertien trolley bussen zul len op hét volledige net Worden ingezet. Nabij het station vanwaar dé officiële eerste rit naar het eindpunt begon, hield burgemeester Hustinx in aanwezigheid van de wethouders, de leden van de ge meenteraad en vele genodigden een kor te toespraak, waarin hij c.m. mededeel de, dat de aanleg vau het tioleynet fi nancieel zo gunstig was geweest, dat B. en W. hebben kunnen besluiten het net alsnog door te trekken tot. de Kwakken- berg, waarmede tevens tegemoet kan worden gekomen aan de wens van de bewoners van het grote bejaardentehuis „Levensavond". De officiële rit. met zes busseh werd verschillende malen onderbroken door toespraken van buurtverenigingen, die erewijn en gfeschenken aanboden. Aardig was het. geschenkje van de leerlingen van de Nutssehool, waarlangs nu de trol leybussen rijden hl. een bouquet waar van op het kaartje stond te lezen „VVO zullen uitkijken, maar wij vragen ook de chauffeurs uit te kiiken". In de eerste trolevbus had de Nijmeeg se Politieharmonie plaats genomen, die tijdens de rit, die onder grote publieke belangstelling plaats had, feestelijke mu ziek ten beste gaf. Vertegenwoordigers van de Kamers van Koophandel van Aken, Maastricht er Hasselt hebben op een conferentie te Aken gepleit voor de hervatting van het treinverkeer op het traject Aken—Maas tricht en het ihsehakefen van deze lijn ih het intefhatioriale snelverkeer Een commissie is ingesteld, die zal streven tiaar eeh sneltrein-verbinding Antwerpen -Hasselt-Maastricht-Aken-Keuieh. Besloten is bovenvermeld verzoek op de Europese spoorwegconferentie, die over enige Weken te Nice geHoüUen zni worden, ter tafel te doen brengen. in het klooster van St. Franciscus Xa- vefius te Vlijmeh vierde gisteren de eerw. zuster Norbertina (mcj. Elisabeth v. Doorn uit Lithoyen) van de Congregatie der zus ters J.M.J. te Den Bosch, haar diamanten kloosterfeest. In de kapel droeg pastoor Heesakkers een H. Mis van dankbaarheid op, Waarna het diamanten kloosterjubilé °P bescheiden wijze in het convent ge vierd werd. De eerwaarde jubilaresse trad reeds op zeer jeugdige leeftijd in de Con gregatie. Zij was o.m. werkzaam bij het ohderwl.is te Zevenbergsehoek en ih Roe- lofarendsveen, waar zij 28 jaar de jeugd onder haar hoede had en in 1942 onder uitbundig meeleven der gehele bevolking haar gouden feest vleide. Aan het congres werd deelgenomen door vertegenwoordigers uit 17 landen. De kosten van levensonderhoud in de V.S. bereikten in "Augustus een nieuw hoogtepunt met. een indexcijfer van 191.1 (1935—39 100). Dit is voor de derde achtereenvolgende maand, dat het indexcijfer een nieuw record bereikte. Geringe stijgingen van de prijzen van de voornaamste verbruiksgoe- deren waren de oorzaak van de stijging in Augustus. Een Belgische handelsdelegatie zal, on der voorzitterschap van de heer Brasseur, voormalig minister, op 3 November uit Brussel naar het Verre Oosten vertrekken. Deze delegatie, die uit een 30-tal ver tegenwoordigers van de voornaamste Bel gische economische sectoren zal bestaan, zal zich achtereenvolgens naar Indonesië, Siam en Irak begeven. japon gestrengheid en goedheid te bepalen cn deze met elkaar in evenwicht te brengen. Dit is een redfen te meer om moederlijke gevoelens aan te kweken. Het tweede punt, waarvoor de Paus de aandacht vroeg, was de vorming der zus ters. Op dit punt sprak de H. Vader over de vorming voor dé arbeid en de taak, die op de zusters rust. Hier geen kleinzielig heid, maar breedheid van opvatting. Of het de opvoeding, aldus de H. Vader, de opvoedingsleer, de zorg voor de zieken, artistieke bezigheid of andere zaken be treft, de zusters moeten het gevoel h >b- ben; mijn overste verzorgt mijn vorming op een wijze, dat deze mij op gelijke voet met mijn collega's in de wereld stelt. Geeft haar ook de mogelijkheid en de mlddelc i haar vakkennis met de dag bij te houdt n" aldus de'H. Vader. Lang en breed is gisteren in Roosen- daals gemeenteraad gediscussieerd over het al of rniet open zijn van sommige winkels op Zondag van 10 tot 12 uur 's voormiddags. Het begon met sigarenwinkels, terwijl daarna openstelling eveneens werd voor gesteld voor winkels waarin suikerwerk, banket, groenten of fruit verkocht wordt. Maar bij de stemming werd tenslotte alles afgestemd met tien stemmen voor en twaalf tegen. Alleen de kappers kregen gedaan, dat ze in de week tot 19 uur hun salons open mogen houden. De Internationale Grondstoffen Confe rentie heeft bekend gemaakt, dat haar pulp- en pa.piercommissie in verband met het betere aanbod vaft krantenpapier ir. de wereld ontbonden is. In deze commissie waren vertegenwoordigd; Australië, Oos tenrijk, België, Brazilië. Canada, Frankrijk, West-Duitsla-nd, Italië, Japan, Mexico. Nederland, Noorwegen, Zweden, Engeland en de Ver, Staten. Dc commissie heeft aan de grondstoffen- conferentio het volgende gerapporteerd: 1. Er wp.s in de maanden JanuariJuli van dit jaar een Noordamerikafln.se record- productie, welke bijna 4 pot groter wds dan in dezelfde periode van het vorige jaar. 2. Ondanks de grote omvang van het Nöordamet'ikaanse verbruik was de toene ming van de export van Noord-Ameri.ka bemoedigend. 3. Er zijn geen aanvragen voor noodtoe- wijzingen van krantenpapier. 4. Een voortdurend bevredigende aan bodspositie voor krantenpapier in Europa. 5. Grotere voorraden in sommige ver- bruikslamden, met name in de Ver. Staten. coupé zit, zonder dat er ook maar één woord gewisseld wordt. De mees te buitenlanders vinden dit on plezierig hoofdzakelijk omdat ze zichzelf dan niet zo op hun gemak voelen maar er zijn er ook, die hier weinig om geven. Een voordeel is tenslotte, dat men rustig lezen of schrijven kan on, op lange tochten, zelfs slapen. Heeft men behoefte aan conversatie, dan kan men die in de meeste gevallen gemakkelijk forceren. Er zijn maar weinig Britten, die een éénlettergrepig antwoord zuilen ge ven, als men over het weef, of over de schoonheid van het Engelse land schap begint te praten. (Van onze correspondent). LONDEN, Maandag. Menig Engelsman gelooft, dat alleen buitenlanders manleren hebben. Misschien komt dit door het feit, dat de Brit nooit de hand van een vrouw kust, of een vrouw alleen maar groet, als de laatste hem het voorbeeld heeft gegeven. Hoe het ook zij, de in .Engeland verblijvende bui tenlander is het niet met deze opvat ting eens. Als hij lang genoeg in Albion woont, komt hij steeds meer tot de conclusie, dat vreemdelingen veel van de Engelsen kunnen leren, in het bijzonder op het gebied van' de wellevendheid. Hoffelijkheid is in Engeland een kunst, die zich minder door woorden dan door handelingen uitdrukt. Zelfs zwijgen kan in vele gevallen van goede manieren getuigen. Wie huichelt, tenzij hij dit natuurlijk zo goed doet, dat nie- mand er iets van merkt, wordt er di rect van verdacht, de zgn. „Blarney Stone" in Ierland gekust te hebben. Volgens een algemeen in Enge land bekend zijnde Q sage verleent deze steen iemand de „gave" om aaiepoes te spelen en een ander stroop om de mond te smeren. Tijdens het thee-drinken een kunst, die men alleen In het Verenigd Koninkrijk verstaat wordt de gast gewoonlijk slechts één keer gevraagd of hij nog een volgend kopje wenst. Zegt hij „No, thank you", dan wordt hij niet verder „lastig gevallen", het geen voor beide partijen uiterst ge riefelijk is. „Thank you Men hoort en zegt deze woorden honderden keren per dag. Niet alleen de ontvanger gebruikt ze voortdurend, maar, vreemd genoeg misschien, ook de gever. Degene, die iets betalen moet, zegt bij het over handigen''van z'n geld „Thank you". En ook de man of vrouw, die de aan dacht op zich wil vestigen, kan er niet buiten. ..Please", een equivalent van het Nederlandse „alstublieft", wordt, zo mogelijk, nog meer gehoord. Bij het kopen van een kaartje, het vragen om inlichtingen, kortom: bij alles, waar mee de diensten van een ander zijn gemoeid, wordt het woordje „please" gebruikt. Voor loketten en in bussen kan men de buitenlander niet alleen herkennen aan het feit, dat hij z'n kleingeld uit een portemonnaie te voorschijn haalt (de Engelsman draagt het los op zak), maar tevens door het weglaten van deze kleine beleefdheidsfrase. In trein of ondergrondse behoeft men bijna nooit te vragen, of er nog een zitplaats vrij is. Reeds bij het naderen van een reiziger schuiven de andere passagiers in, of verwijderen zwijgend de bagage, welke naast hen staat. V&ak komt het voor, dat méh uren lang mét velschillende mensen ih een Dalgene wat in de opvoeding der kinderen besloten ligt, is zo veel omvattend in lengte, breedte en diepte, dal het de volledige toewijding en overgave vraagt van hen, die ermee belast zijn; m.a.w. de opvoeding, waar de kinderen recht op hebben, is zonder liefde van de kant der opvoeders niet te realiseren. Men zou dus geneigd zijn te zeggen, dat kinderen recht hebben op de liefde van hun ouders; ik geloof, dat dit een zeer juiste conclusie is. WAT bedoelen wij eigenlijk met „kinderen"? Als we ons afvragen, hoe de „moderne" kinderen tegenover hun ouders staan, komt er zo'rt grote verscheidenheid opdagen. Met het groeien in leeftijd wisselt steeds de houding, die men aanneemt tegen over zjjn ouders. Het dichter benaderen Van dé vol wassenheid doet de onafhankelijkheid en het on- afhankelijkhcidsbesef toenemen. Daar schuilt op Elchzelf beschouwd geen kwaad ih. Hét Is juist de óp-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4