Aanvragen en wachten bij werkloosheid Eisenhower zond blij telegram Nixon wil het partijbestuur laten beslissen Meer bloembollen naar Noord- Amerika Hulp aan zeer grote gezinnen Progressie bij de kinderbijslag VERVLOGEN millioenen- DROOM Honderd gulden vrij bij noodwet-Drees Weer na 3 weken koude Onstandvastig en minder zacht We moeten nu reeds gaan spreken van t zéér grote gezin Verzekeringselement verdringt de sociale geest Meer kaas naar Amerika Woensdag 24 September 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN^OMSTREKEN Duizendste retourvlucht Amsterdam-Curasao Voortaan voorschot op uitkeringen Laat Duitsland invoer van aardappels vrij? 1 5,Ik lieb geen cent besteed voor mij zelf!" Ook de A. F. L. achter Stevenson Eden confereert in Wenen Wet voorts met drie jaar verlengd Nieuwe president in de Libanon Grazende koe liet motor verongelukken WEERBERICHT "N Overheveling naar G.A.K. niet gelukkig Gemiddeld 89 passagiers en 4h ton vrachtexport te bereiken311 °P het PUnt deze m*)lpaal wm UITWERKING COLLECTIEVE RECLAME WORDT VOELBAAR KATHOLIEKE BOND VOOR HET GEZIN WENDT ZICH TOT MINISTER lc douche voor Sittardenaar Progressie rechtvaardig eer grote gezinnen der toeslagen" wxh' Echtpaar uit A laardingen ernstig gewond De weerverwachting, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond, luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. Krachtige langs de kust af en toe harde wind tussen Zuid en West. Morgen minder zacht dan vandaag. Donderdag 25 September: Zon op 6,31 uur; on der 18:31 uur. Maan op 14.07 onder 20.47 uur.- NIEUWE SCHIEDAMSCHECOURANT Werkloosheidswet na drie maanden Bij de vermeerdering van het gezin staat de nieuwe wereldburger in het brandpunt van de belangstelling, natuurlijk allereerst van de ouders cn vervolgens van de meer of minder naaste verwanten en bekenden. Zo is het ook bij het inwerkingtreden van een nieuwe wet. De belang stelling zal al naar de mate van het aantal personen en het terrein, waarop deze wet betrekking beeft groter of kleiner zijn. Een zeer grote' belang stelling mocht de Werkloosheidswet c.q. de Wachtgeld- en Werkloos heidsverzekering ondervinden. Begrijpelijk, want deze wet bestrijkt een zeer groot deel van oins volk en het be drijfsleven. Rondom deze wet zijin dan ook reedis vele publicaties verschenen en de voorlichting mag' zeker niet als onvol doende worden beschouwd. Desondanks heerst er nog veel onwe tendheid, vooral in die kringen, welke als de ouders van het kind zouden kunnen worden aangemerkt m.i. de werkgevers en de werknemers. Hun kennis reikt over het algemeen niet verder dan het bere kenen van de premie, waarbij enerzijds de verzuchting wordt geslaakt „waar moet Ik het vandaan balen" en anderzijds de opmerking geplaatst „ach de werkgever betaalt het toch". Bedde opmerkingen echter zijn misplaatst, wailt door de ge voerde welvaarts-, prijzen- en loonpoli tiek, nodig geoordeeld om ons laind er financieel bovenop te helpen, zijn de lonen van de werknemers 5 pet onder het nor male behoeftepeil gebleven. De premie voor d1© wachtgeld- en werlkiooslicidsver- zekering, gemiddeld 1.6 pot, is dus te be schouwen als een kleine compensatie van dit tekort, maar blijft niettemin opgebracht door de werknemers zelf. Door de wetge- ver is hiermede den ook terdege rekening gehouden, want zowel aan werkgevers als werknemers is evenredig zeggenschap ge geven in de beherende lichamen, wacht- geldfondsen en Algemeen Werkloosheids- fonds via hun erkende vakcentrales. Deze vertegenwoordigers hebben erop te letten, dat de gelden, hun gelden, op de juiste wijze worden gebruikt. Voorts dienen zij in de scheidsgerechten, naar eer en ge weten, de belangen van hun leden, meestal van individuele aard, te behartigen. Daarnaast rust echter op elke werkge ver de plicht om onregelmatigheden te voorkomen en ze zonodig aan de kaak te «tellen. Er zijn nu eenmaal lieden, zowel onder werkgevers als werknemers, die van de gelegenheid trachten te profiteren. De mo gelijkheden daartoe aan te geven kan be ter achterwege blijven, maar wel is goed op te merken, dat elke frauduleuze hande ling ten laste komt van het fonds, dus van uw geld werkgever .en werknemer! Dit mag de mens niet onverschillig zijn, want zulks kan leiden tot premde-verhojpog en in het leven roepen van maatregelen, waardoor deze zo hij uitstek sociale verze keringswet ten zeerste zou worden ont sierd en afbreuk'doen aan de emancipatie van ons volk. Ondanks deze ontboezeming handhaaf ik mijn afwijzende mening omtrent de meldings- of stemplicht, reeds eerder weergegeven in mijn artikel „Drie weken werkloosheidswet" in deze krant van 33 Juli j.l. Een uitzondering is te maifcen voor die groepen welke ambulant werk verric'h- rt.,De aK;LM- iZaI °P 9 October a.s. de duizendste retourvlucht Amsterdam Curasao uitvoeren. De Ijjn werd op 6 Juni 1946 geopend en sindsdien heeft de K.L.M gemiddeld elke maand 13 retourvluchtfn uitge voerd. De frequentie was aanvankelijk eenmaal per week, maar in de loop van de jaren is deze geleidelijk opgevoerd tot vijf. Thans vliegt de K.L.M. driemaal per week over de Noordelijke route, nl. via Montreal en Havanna en tweemaal per week over de Zuidelijke route via Dakar en Paramaribo. ten, zoals kellners, musici en haven arbeiders, dit geenszins met de bedoeling dat dit de groepen zijn, waarin bet meest zou worden gefraudeerd. Effectief kun nen m.i. alleen werken een buis- en Straatcontroleregeimo tig "contact met be drijven, waarin met los-personeel wordt gewerkt; een vast contact met het Gewes telijk Arbeidsbureau en de Dienst voor Sociale Zaken ter plaatse. Op de duur ech ter zal men niet kuranem ontkomen aan het uitreiken van een werknemersboekje, waarin en door de Bedrijfsvereniging en door de werkgever de dagen worden aan getekend, waarover uitkering of loon is betaald. Voor bet onderhouden van het contact is het een groot voordeel, dat vele be drijfsverenigingen de uitvoering van deze wet hebben overgedragen aan het Ge meenschappelijk Administratie Kantoor (G. A. K.) Het contact wordt daardoor vereenvoudigd en tot een minimum aan tal personen beperkt. Bovendien wordt een beter overzicht verkregen van de wacht geld- en werkloosheidsfonds-trekkendc werknemers en zal de overgang van vooral losset-arbeiders van de ene naar de andere bedrijfsvereniging worden vergemakke lijkt. zonder noemenswaardige stajgnering van hun uitkering. Ondanks al deze voor delen. wellicht nog met vele aan te vul len, heb ik geen bewondering voor deze overheveling naar het G. A. K. Allereerst spreekt uit deze overheve ling m.i. een zekere onverschilligheid en gemakzucht alsmede gebrek aan sociaal gevoel bij de desbetreffende bedrijfsgroe pen en zij zijn oorzaak van de in aanhef door mij aangevoerde onbekendheid met deze wet. Vervolgens wordt door deze overheve ling het sociale element verdrongen door het verzekeringselement. Dit behoeft geenszins te verwonderen want het G. A. K. is geboren uit de ver enigingen, welke zich, naast de Raad van Arbeid, belasten met fle uitvoering van de Ziektewet Weliswaar behoort de Ziektewet ook tot onze sociale wetten, maar de uitvoering van die Werkloosheidswet stelt geheel an dere eisen. De uitvoering is dan ook m.i. verworden tot een louter administratieve en naar de letter reglementaire, gespeend van enig sociaal gevoel. Na drie maanden werkloos heidswet is zulks wel gebleken en wat ik in mijn vorig artikel voor kinderziekten aanzag, blijken thans erfelijke kwalen te zijn. Deze aantijging vraagt vanzelfspre kend bewijs. Dat bewijs meen ik in een volgend artikel te bunnen leveren. G. J. SCHERMER. Het komt voor, dat het drie weken of zelfs nog langer duurt voordat een be drijfsvereniging ten aanzien van een aan vrage om wachtgeld of werkloosheids uitkering heeft beslist. In zijn antwoord op desbetreffende vragen van het Twee de-Kamerlid Reuter (C-P.N) over deze aangelegenheid geeft de staatssecretaris van Sociale Zaken zulks toe- Maar, zo voegt hij eraan toe, dit betreft slechts 'n zeer kleine minderheid der gevallen. In het overgrote deel der gevallen geschiedt de eerste uitbetaling binnen 10 dagen na de datum van aanvrage. De bezwaren, welke aan deze situatie zijn verbonden, hebben geleid tot nader overleg met het bestuur van het Alge meen Werkloosheidsfonds en het bestuur van de federatie van bedrijfsverenigin gen. Deze bleken bereid aan de bedrijfs verenigingen te adviseren in alle ge- In de 1000 retourvluchten werden 89.603 passagiers 433.912 kg. post en 4.160.000 kg. vracht vervoerd. Het aantal verkochte passagicrskilomcters bedroeg 613.134.000 en het aantal tonkilometers 33.569.000. Het zjjn intussen niet alleen de vlieg tuigen van de K.L.M., die grote aantal- jen kilometers verslinden, ook de auto bussen waarmee het grondvervoer van de luchtreizigers geschiedt, leggen enor me afstanden af. Twee grote blauwe K.L.M -bussen hebben ieder het half mil lioen kilometers overschreden en twee De beroemde fdmspeler Charlie Chaplin is Dinsdag met zijn vrouw en vier kinderen m zijn geboorteplaats aangekomen. Hij zal zes maanden in Europa blijven en hoopt een bezoek te brengen aan Frankrijk, Italië en Nederland. Staande op het dak van het Savoy Hotel, waar de familie Chaplin haar intrek heeft genomen, toont Charlie Chaplin zijn verschillende markante punten van de Engelse hoofdstad. vallen, waarbij niet aanstonds een be slissing op het verzoek om uitkering kon worden genomen en waarin niet definitief is komen vast te staan, dat de betrokkene geen aanspraak op uit kering krachtens de Werkloosheids wet heeft, een voorschot op de uitke ring te verstrekken. Hierdoor aanvaarden de bedrijfsvereni gingen een risico, omdat niet zeker is, dat het voorschot, indien geen aanspraak op een uitkering krachtens de Werkloos heidswet bestaat, kan worden terugge vorderd. Geadviseerd is het voorschot ter verzekering van een snelle vaststel ling en ter voorkoming van een te groot risico te bepalen op een bedrag, dat niet al te veel verschilt van de uitkeringen, welke krachtens de sociale voorzie ningsregeling aan werknemers, behoren de tot groep B, worden verstrekt, name lijk 30 per week voor gehuwden en 17.50 per week voor ongehuwden. De meeste bedrijfsverenigingen hebben deze adviezen opgevolgd. Een woordvoerder der Westduitse rege- Dinsdag medegedeeld, dat het Westduitse kabinet een besluit heeft aan genomen, volgens hetwelk consumptie aardappelen tot 31 December a.s. vrijge steld worden van invoerrechten. Op het ogenblik geldt voor aardappelen een in voerrecht van 20 procent van de waarde. Het besluit van de regering werd geno men omdat de droogte in Zuid-Duitsland een ernstige positie deed ontstaan. Vol gens de woordvoerder wordt de oogst van dit jaar op slechts 20 millioen ton ge raamd tegen 24 millioen ton in het vorige jaar en 27 millioen ton in 1950. Het besluit moet nog door het departement worden goedgekeurd. Gisteren werd in tegenwoordigheid van vele genodigden de grote groente- en fruittentoonstelling „A mato", welke in de Centrale Markthallen te A'dam wordt gehouden door minister Mansholt geopend. V.l.n.r.: burgemeester d'Ailly, de heer J. A. W. Bergvelt, directeur der Centrale Markthallen en minister Mansholt. Senator Nixon, de republikeinse candi daat voor het vice-presidentschap, heeft Dinsdagavond in een toespraak voor de radio en televisie gezegd, dat hij naar zijn mening niets kwaads gedaan heeft door geld te aanvaarden ter bestrijding van politieke uitgaven. Nixon geloofde niet, dat hij zich als candidaat moest terugtrekken, tenzij hij de kansen van generaal Eisenhower zou schaden. Hij laat de beslissing over zijn politieke toe komst over aan het bestuur van de re publikeinse partij; wel verzocht hij zijn toehoorders, het bestuur bij het nemen van een besluit te helpen door hun me ning kenbaar te maken. „Geen cent van de 18.000 dollar, mjj door politieke vrienden ter beschikking gesteld, is besteed voor persoonlijk ge bruik", aldus Nixon, die in den brede uit- vrouw Volgens voorlopige berekeningen van de Bond van Bloembollenhandelaren, de or ganisatie van bloembollenexporteurs, is dit najaar voor ongeveer zeven millioen gulden meer aan bloembollen naar de Verenigde Staten en Canada uitgevoerd, dan in 1951. Van 1 Juli 1952 tot en met 13 Septem ber 1952 werden naar deze landen 23.146 de Katholieke Bond voor i i heeft aan de minister van So ciale Zaken een schrijven gezonden, waar in het dringend verzoekt te willen bevor deren, dat er voor de grote gezinnen meer progressie komt in de kinderbijslagen, zo- ais door de minderheid in het onlangs uit- gebrachte rapport der S.E.R. is aangege ven. Met alle waardering voor het voorstel, dat de regering in 1951 tevergeefs heeft gedaan om de onevenredige achteruitgang der grote gezinnen ongedaan te maken, wijst de Bond op het teleurstellende adres van de S.E.R.. dat de verhoging van de kinderbijslag heeft afgewezen. Nog geen volle dag heeft Rist Sittardse heer Laudygeleefd in de stelli ge overtuiging, dat hij een fortuin had gewonnen. Even schokkend als het tele loontje DoornikSittard, waardoor dezë illusie Maandagavond werd gewekt was een tweede telefonisch gesprekmet Maeseyck, tijdens het welk de heer Lau d.V gisteren werd medegedeeld, dat het allemaal on een verschrikkelijk onaange name vergissing moest berusten. De heer Laudy had verleden week voor het eerst in zijn leven meegedaan in een voetbal-pool. Tegen betaling van 20 Belgische francs vulde hij een biljet van de Belgische „Priorpool" m. Hij raadde alle uitslagen van twaalf wedstrijden van clubs uit de Belgische eredivisie, le en 2e klasse goed maar...... op slechts een van de twee door hem ingevulde bil- begaan en helaas is het achteraf ver keerd gebleken biljet naar de organisa toren in Doornik gegaan. Aan de hand van het door hem behou- deh formulier meende de heer Laudy te mogen constateren, dat hij waarschijnlijk de winnaar was geworden van de hoofd prijs: 1.750.000 Belgische francs (onge veer 125.000 gulden). Toen hij Maandag avond Doornik opbelde, bleek dat zich nog niemand anders had gemeld, zodat het inderdaad juist scheen te zijn. Giste ren m de loop van de dag werd de heer ™tU(?y ,echt?.r door, de agent van de ™^sch,applJ m Maeseyck telefonisch medegedeeld, dat htf geen recht had op ue prijs, omdat de geraden uitslagen op gestuurde formulier niet bleken te kioppen met de werkelijke resultaten. uver een week zal de pool de heer L. het originele formulier terugsturen, op- Intussen, zo gaat, het schrijven verder, is het rapport dezer studie-commissie ver schenen. Daarin kunnen we tot onze spijt lezen: „De meerderheid der commissie acht verhoging van de huidige uitkerings tarieven ongewenst". We nemen echer de vrijheid op het vol gende te wijzen. Zou men rekening houden met de laatste stijging van 5 pet der ge zinsinkomsten en met de voorgestelde ver hoging van de kindertoeslag, dan zou nog blijken, dat een gezin met drie kinderen 0.79, een gezin met 5 kinderen 1.14 en met 8 kinderen 1.62 per week „elders" moet bezuinigen nu de regeringssubsidie op verschillende noodzakelijke levensmid delen is ingetrokken. De door de regering oorgestetee verhoging van de kinderbij - mI„z°.u onvoldoende geweest zijn om de vanef>nlnS wekelijkse uitgaven op te de kintw£eWiel w'j elke verbetering van zouden accepteren?°r °nZ6 gr°te gezinnen De Het bestuur onderschrijft ten volle de beweegredenen voor deze progressie in de desbetreffende minderheidsnota aange voerd en verwijst eveneens naar de inwer kingtreding der kinderbijslagwet, waarbij een zodanige progressie van de kinderbij slag naar het loon werd toegepast. Deze progressie opnieuw in de wet op te nemen beschouwt het bestuur als een eis van sociale rechtvaardigheid en als een bestanddeel van het algemeen belang in Nederland. Dit principe is naar het oor deel van het bestuur nog van toepassing, hoewel in beperkte mate, in de thans vige- kisten bloembollen meer verzonden. De uitvoer vertegenwoordigt een waarde van 38.401.623. Dit is 6.804.554 meer dan in het overeenkomstige tijdvak vam 1951. Hierdoor zijn de Verenigde Staten de eerste afnemers van bloembollen gewor den. Engeland dat zijn invoer met onge veer 40 percent heeft beperkt, komt daar door op de tweede plaats te staan. Ongetwijfeld kan deze verhoogde uit voer voor een groot gedeelte worden toe geschreven aan de activiteit van het Bu reau Onpersoonlijke Reclame, dat door alle bloembollenkwekers en exporteurs wordt gevormd. De collectieve reclame acties speciaal in de Verenigde Staten en Canada, die vooral na de oorlog sterk zijn uitgebreid, beginnen nu kennelijk door te werken, hoewel het aanvankelijk scheen alsof de omzet niet noemenswaardig steeg. In 1951 begon de invoer sterker te stijgen dan verwacht werd, wat dit jaar nog meer het geval was. weidde over de kosten, verbonden aan het onderhouden van een bureau van een senator m Washington. Hij verklaarde geen rqk man te zijn. „Ik heb niet, zoals Sparkman, mijn democratische tegen stander voor het vice-presidentschap, mpn vrouw, die een geroutineerde ste- nografe is, voor haar werk voor mij door de regering laten betalen", aldus kaatste Nixon de bal. Hij eiste dat de democratische cardi- daat voor het presidentschap, Stevenson, een verklaring zou afleggen over een fonds in Illinois „om goede mensen aan te trekken voor overheidsdienst". Voorts daagde Nixon Stevenson en Sparkman uit evenais hij voor het Amerikaanse volk te treden en een verklaring over hun privé-financiën af te leggen. De verklaring van Nixon werd door 62 televisie- en 750 radiozenders in geheel Amerika uitgezonden. Generaal Eisenhower die de uitzending te Cleveland beluisterde, verklaarde, dat hij senator Nixon „een moedig man" vond en dat hij hoopte, dat Nixon can didaat voor het vice-presidentschap zou blijven. T. Eisenhower zond Nixon een tele- gram, waarin hjj diens rede prees. Hq verklaarde, dat zijn eigen oordeel over wat er nu moet gebeuren zal worden ge grond op nadere persoonlijke gevolg- trekkingen Eisenhower verzocht Nixon, indien mogelijk, hem onmiddellijk te komen opzoeken. „Mijn grote persoonlijke genegenheid en bewondering voor u zijn in ieder geval onverminderd", aldus het telegram. Merkwaardigerwijs trok Eisenhower tezelfdertijd een van te voren opgestelde redevoering over het gevaar van infla tie, die reeds aan de pers was overhan digd, in. Een bericht, als zou president Truman gisteren het ministerie van justitie ver zocht hebben een onderzoek in te stellen in de zaak-Nixon, werd hedenmorgen officieel tegengesproken. Wel schijnt het ministerie bezig te zfjn met een onder zoek naar de wettigheid van „geldschen- kingen tot dekking van onkosten" aan congresleden en andere ambtenaren. Er bestaat een wet, die overheidsper soneel, congresleden inbegrepen, ver biedt buiten het officiële salaris gelden van derden aan te nemen. De kwestie- Nixon heeft de aandacht gevestigd op de gewoonte van congresleden om hun in komsten te vergroten door lezingen, pu blicistisch werk e.d. Sommige leden van het congres achten het nodig dat zij, die geen eigen midden hebben, hun inkom sten op deze wijje vergroten. Ook de American Federation of Labour heeft zich thans officieel achter de demo cratische candidaat voor het Amerikaanse presidentschap, gouverneur Stevenson, gesteld. Het is voor de eerste maal in haar geschiedenis, dat de A.F.L. officieel partij kiest. De beslissing werd door de achthon derd gedelegeerden op de conventie der federatie te New-York met algemene stemmen genomen. Beide presidentiële candidaten hebben de conventie, die acht millioen georgani seerde arbeiders vertegenwoordigt, toege sproken. Eisenhower genoot een zeer koele ontvangst wegens zijn weigering de Tafl- Hartleywet geheel te verwerpen. Steven son, die een tegenstander van deze wet is, vond daarentegen een overweldigend ont haal. De andere grote federatie van vakbon den, de C.I.O., heeft zich reeds eerder voor Stevenson uitgesproken. De Britse minister van buitenlandse za ken is gisteren per vliegtuig vanuit Joego slavië voor een staatsiebezoek in Wenen aangekomen. Een erewacht van de politie speelde de volksliederen van Groot-Brit- tannië en Oostenrijk. Zijn eerste officiële bezoek gold presi dent Koerner. Later bracht Eden een zuiver formeel bezoek aan kanselier Fig., vice-kanselier Schaerf en de minister van rende regeling van de kinderbijslag ten buitenlandse zaken Gruber. Vandaag zijn behoeve van het Overheidspersoneel. de zakelijke besprekingen begonnen jetten. Bjj het maken van een afschrift dat de gedesillusionneerde Sittardenaar schijnt hjj namelijk een fout te hebben het kan vergelijken met zijn duplicaat. -en hiermede bedoek WTrSTS meer kinderen - Uw volle aandacht blijft behouden. En daarom verwijzen wij U ga'arne naar het derde systeem van toe kenning van kinderbijslag, zoals dat wordt uitgewerkt in genoemd rapport. Dit derde systeem ontstaat door de kin derbijslag uit het eerste systeem van het zesde kind af zodanig te verhogen, dat steeds 75 pet van de gezinskosten door het basisinkomen van 60 en de kinderbijslag tezamen wordt gedekt. Het bestuur van de Katholieke Bond voor het Gezin sluit zich gaarne aan bij dit voorstel en verzoekt de minister te wil len bevorderen, dat op deze manier aan gerechtvaardigde wensen t. o. v. de grote gezinnen wordt tegemoet gekomen. De Bond vraagt bovendien de aandacht van de minister voor de minderheidsnota betreffende het verband tussen de hoogte van het primaire inkomen en de kinder bijslag. Toen in de nacht van Maandag op Dins dag zachte oceaanlucht Nederland binnen stroomde, kwam er een einde aan een periode van te koud weer die drie weken had geduurd. Vooral des avonds en des nachts werd het belangrijk warmer dan we de laatste tijd gewend waren. Zo kwamen de afgelopen nacht minimum temperaturen van 12 tot 15 graden voor. Gistermiddag liep het kwik op vele plaat sen tot 18 graden op. De oorzaak van het zachtere weer moet worden gezocht in het feit, dat er zich thans een langgerekt ho- gedru'kgebied bevindt tussen de Azoren en Frankrijk, terwijl tegelijkertijd een vrijwel onafgebroken stroom van storin gen over het Noordelijk" deel van de oceaan naar Zuid-Scandinavië trekt. Tussen de hoge druk in het Zuiden en de lage druk in het Noorden ontwikkelde zich een krachtige stroming, die de van oorsprong sub-tropische lucht naar Euro pa voert. Ten Zuiden van IJsland is nu een zeer actieve depressie aangekomen, die nog ln betekenis toeneemt en met grote snel heid naar het Oost-Noord-Oosten trekt. Het koudefront van deze depressie nadert, voorafgegaan door een regengebied en •terke barometerdalingen, Ierland, 't Ziet er naar uit, dat dit front binnen 24 uur Nederland zal bereiken en daarna gevolgd zal worden door oceaanlucht met lagere temperatuur. Men moet daarom rekenen op onstandvastig en minder zacht weer met tijdelijk regen en veel wind. Het ministerie van Landbouw van de Verenigde Staten heeft gisteren besloten de importquota voor zuivelproducten met ingang van 1 October met vijftien pro eent te verhogen. Het quotum voor Edam mer en Goudse kaas werd van drie mil lioen op vier millioen pound per jaar gebracht. In het begin van dit jaar had het Ame rikaanse Congres het ministerie reeds ge machtigd, de quota met. vijftien procent te verhogen, wanneer dit in het belan» zou zijn van de internationale handel en de internationale betrekkingen. De importcontrole op sommige soorten Italiaanse kaas is opgeheven. 's-GRAVENHAGE, 23 Sept. 1952, De Eerste Kamer kwam gistermiddag voor een korte vergadering bijeen voor het verkiezen van leden van enige vaste commissies en de behandeling van het wetsontwerp Wijziging Noodwet Ouder domsvoorziening. In de vaste commissie voor de buiten landse politiek werden herkozen de heren Jonkman (ambtshalve), Anema, Wende- laar, Beaufort, Gerretson en Schermer- horn. In de vaste commissie voor inter nationale economische samenwerking werden herkozen de heren Vixseboxse Molenaar, Steinkühler, Rip en Kapteyn en in die voor Uniezaken de heren De Zwaan, Molenaar, Algra, De Dreu en Ruijs de Beerenbrouck. Het wetsontwerp Nadere wijziging van de Noodwet Ouderdomsvoorziening be doelt de leeftijdsgrens opnieuw uit te breiden met drie jaar en ƒ100 vrij te laten van aftrek. Ook personen, die in het tijdvak van 1 October 1952* tot en met 30 September 1955 65 jaar worden mpt° 74 par,ement koos gisteren KsmZfi I 77 "''gebrachte stemmen t mT Sjamoen tot president van de Libanon als opvolger van Beckary el Koery die wegens zijn aandeel in de zeer verbreide corruptie-praktijken in zijn land onder drang van een met revolutie drei gende oppositie was afgetreden. De nieuwe president beloofde krachtige maatregelen om de corruptie uit te roeien. Hij kondigde aan zelf een zeer sober leven te zullen leiden en geen persoonlijke be langen te zullen dienen. De Libanon zal de politiek der Arabische Liga krachtig steunen en betere betrek kingen met Syrië nastreven. Generaal Sjehab, die vorige week de macht overnam, trad na de verkiezing van Kameel Sjamoen af. kunnen nu bjj het bereiken van die leef tijd voor een uitkering in aanmerking komen. De communistische heer Branden burg kon de verleiding niet weer staan om de nieuwe minister van Sociale Zaken, de heer Suurhoff, aan het verstand te brengen, dat hij in de vasle commissie in de Tweede Kamer het. standpunt had verdedigd van een aftrek van 200 en verlangde dus dienaangaan de mededelingen. Maar minister Suur hoff zeide terecht, dat hjj hierover geen mededelingen kon doen, omdat deze zaak in de regering nog niet was behandeld. Verder werd er hierover niet gespro ken en het wetsontwerp werd z.h.st. aan vaard. F. S. (Van onze correspondent). Maandagmiddag is het echtpaar A an L„ woonachtig in de Voorst raat te V laardingen op de weg nabij Zevenaar het slachtoffer geworden van een ern stig ongeval, dat veroorzaakt werd door eengrazende koe. De heer en mevr. Van L. waren op vacantie en reden op een motor in de buurt van Zevenaar. De bestuurder merkte waarschijnlijk niet een touw op, dat op de weg lag en waaraan een koe vastgebonden zat, die op de linkse berm van de weg liep te grazen. Het touw raakte in de motor verward, zodat het echtpaar kwam te vallen. De heer v an L. liep een gebroken sleutelbeen en een schedelbasisfractuur op. zijn echtge note kreeg een hersenschudding en en kele vleeswonden. Zij werden beiden in zorgwekkends toestand in het R. K. Ziekenhuis to 'Zevenaar opgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1