Bekentenis-techniek heeft op Marty en Till on steen vat Burgerluchtvaart in Duitsland voor herstel De staking bij „De Ommelanden Wat weet Wehner van Frans Russische onderonsjes? erwijir ranse roaen zuiveren, verschrikt Rome de liberalen Speciale maatschappij belast met voorbereidende arbeid Zaterdag 27 September 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bom in vliegtuig Engelse invoerbeperkingen Mr Kranenburg naar Korea Laatste bemiddelingspoging op niets uitgelopen Accoord over Japanse vooroorlogse schulden WEERBERICHT Om een verzekeringssoni JAPANSE WAARNEMERS BIJ DE V.N. ZUSTER-ROEPINGEN Verzachting voorlopig onmogelijk Weerverwachting geldig tot Zondagavond: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tijdelijk vrij krachtige wind tus sen Zuid-W^t en Noord-West. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Zondag 28 September: Zon op 6.36 uur, onder 18.25 uur; Maan op 16.24 uur, onder 0.00 uur. Maandag 29 September: Zon op 6.38 uur, on der 18.22; Maan op 16.47 uur, onder 0.02 uur. Franse communisten zuiverden In een Mexicaans lijnvliegtuig is Don derdag tussen Mexico en Oaxaca een tijd bom ontploft, waardoor het toestel werd beschadigd. De piloot slaagde erin zijn machine aan de grond te zetten. Passa giers en bemanning bleven ongedeerd. Hoewel een nader onderzoek naar de ontploffing is aangekondigd, meent men in Mexico, dat de dader van de aanslag reeds bekend is. Hij zou zes arbeiders hebben aangenomen voor werk in Oaxaca en hun vliegtocht daarheen hebben be kostigd. Eén der arbeiders zou hij in een koffer een tijdbom hebben meegegeven. De kracht van de ontploffing was geluk kig niet groot genoeg om de machine te doen verongelukken. De pleger van de aanslag zou zijn arbeiders voor 600.000 pesos hebben verzekerd. bekende anti-Ridgwayactie en de anti- Nato-beweging), alsook het tot de orde roepen van de meezeulende progressisten- groep (met op zijn plaats zetten van Cot). De vraag is nu, in hoeverre Marty en Tillon de „gevangenen" zijn van de com munistische partij. Het is lang niet zeker, dat zuiveringen in een land als Frankrijk, waar de massa nog niet alle critische zin heeft verloren, en het opzij zetten van lei ders, die gisteren nog het volle vertrou wen genoten, maar zo gemakkelijk zullen geslikt worden als in de satellietlanden. Vielen Marty en Tillon, zoals Doriot, naar rechts, dan was het gemakkelijk Verraad te roepen. Maar beiden behoren tot de fa- natieken en daarom heeft men niet het zwaartepunt gelegd op ontsporing van de beginsellijn, maar heeft men ze beschul digd van foutieve persoonlijke actie. Het meningsverschil tussen de leiders móet wel zeer diep zitten, dat men de zui vering heeft aangedurfd. Blijkbaar heeft men op de inderdaad grote populariteit van Thorez gespeculeerd. Maar als Tillon vooral de gang naar Canossa weigert en hij uitgestoten moet worden, dan zal alle uitleg door de partijleiding slechts de splijtzwam kunnen doen groeien. Bij de aan de dag tredende verslapping in de partij is dat voor haar uitermate gevaar- Het Japanse kabinet heeft besloten een vaste delegatie bij de V. N. te be noemen onder leiding van de Japanse gezant te Washington, Tatsjoei Ta- keoetsji. Verleden week sprak, zoals bekend de Sovjet-Unie haar veto uit tegen de toelating van Japan tot de V. N. Vol gens een woordvoerder van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken zal de delegatie als waarneemster optreden. ZOALS men dezer dagen heeft kunnen lezen, heeft Z.H. de Paus openhar tig gesproken over de crisis in de Zuster-roepingen. Dit vraagstuk is te veel omvattend om hier in ons hoekje behandeld te worden en wij geloven, dat het zeker niet op de eerste plaats de leek mag zijn om zich te mengen in het beraad bij religieuse kringen. Toch kan het vraagstuk der daling van de roepingen de leken niet onver schillig laten. Zij, die de grote verdien sten van de Religieusen op velerlei ge bied van de charitas en maatschappelijk werk erkennen, moeten het afnemen van het aantal roepingen betreuren, reeds daarom, daar veel arbeid van de Zusters moeilijk te vervangen is. Doch er valt o.i. nog een aspect van deze zaak aan te wijzen, welke vooral de leek raakt. Als oorzaak toch van het geringe getal roepingen worden vaak aangewezen: een tekort aan offervaar digheid bij de meisjes en een onvoldoen de opvoeding in geestelijke zin van de kinderen door de ouders. Wy willen niets afdoen aan deze verwijten, doch het zal de meisjes en ouders anderzijds goed ge daan hebben, dat, de H. Vader niet alleen bij hen de schuld zoekt. Z.H. im mers zeide tot de Oversten: ,Jn deze crisis van roepingen moet U ertegen waken, dat de gewoonten, de levenswij zen of het ascetische leven van Uw re ligieuse gemeenschap geen hinderpaal of oorzaak van het verlies aan roepingen vormen. Wij doelen hier op zekere ge bruiken, welke zin hadden in een ander cultureel leven, doch waarin vandaag aan de dag een waarlijk goed en moedig meisje een belemmering vindt voor haar roeping". Wij herhalen: „een waarlijk goed en moedig meisje". Dus een hinderpaal voor het intreden kan er ook zijn on danks een godsdienstige opvoeding in de gezinnen en niettegenstaande het meisje moedig en waarlijk goed is. En wel door een oorzaak buiten de ouders en het meisje, maar bij de Orde of Con gregatie. Wij willen de Orden en Congregaties geen verwijt maken. Het zal een ieder, 'religieus of leek verheugen, dat Z.H. de Paus openlijk een wondeplek heeft aan gewezen, welke mede leidde tot een cri sis in de Zuster-roepingen buiten de schuld van de gezinnen. Wil deze crisis overwonnen worden, dan zullen alle partijen het hare moeten doen, dus, èn de Congregaties, èn de ouders, èn de meisjes. Dit wat de leken-kant betreft van dit vraagstuk: de andere aspecten van deze kwestie zijn de bevoegde religieuse in stanties voorbehouden. Doch het door ons aangesneden punt kwam ons be langrijk genoeg voor om eens onder de Loupe te nemen en wij menen daarbij in geen enkel opzicht buiten ons terrein te zijn getreden. ANALYST. Iijke geallieerden en West-Duitsland in het leven zal worden geroepen. Vele buitenlandse firma's, vliegtuig producenten en luchtvaartmaatschap pijen hebben de regering reeds vriend- schappelije offertes gedaan, aldus de minister. De Westduitse regering lieeft beslo ten, dat een speciale maatschappij zal worden opgericht, welke al het voorbe reidende werk zal moeten doen voor de wederoprichting van de burgerlucht vaart in West-Duitsland, zo deelde de Westduitse minister voor vervoer, dr Hans Seebohm gisteren mede. Het kapitaal van de nieuwe maat schappij. dat 6 millioen D.M. groot zal zijn, zal door de federalen regering en door de regeringen der staten wor den bijeengebracht. De maatschappij zal de naam dragen „Gesellschaft für Luft- vefkehrsbedarf". Zjj zal contracten mo gen sluiten met buitenlandse firma's voor de aankoop van toestellen voor de nieuwe Duitse Lufthansa, die naar verwacht wordt na de ratificatie der conventies van Bonn tussen de Weste- H£LPr DE bisschop HBKmew BOUWEN* Het is onmogelijk onze invoerbe perkingen in de naaste toekomst te ver zachten, aldus heeft Lloyd George, de Engelse minister van voedselvoorziening tijdens een lunch van de Canadese Kamer van Koophandel te Londen verklaard. Ten aanzien van de voorspelling van de minister van financiën, dat het Ver. Ko ninkrijk in de tweede helft van 1952 een evenwicht zou bereiken op de betalings balans met het niet-sterlinggebied, merkte Lloyd George op, dat Groot-Brittannië hierna zijn positie moest consolideren en verder versterken. Door de Engelse industriëlen, zo zeide hij, worden meer pogingen in het werk gesteld dan ooit om de uitvoer naar Ca nada te vergroten en in de eerste acht maanden van dit jaar steeg de uitvoer van speciale voedingsmiddelen Schot se whisky, biscuits, snoep, enz. met 20 pet. t.o.v. dezelfde periode van het vo rige jaar. De minister van voedselvoorziening wees er verder nog op, dat Engeland ver leden jaar naar waarde berekend, bijna twee maal zo veel van Canada heeft ge kocht als Canada van Engeland. Dc staatssecretaris van Oorlog, mr F. J. Kranenburg, zal in de tweede helft van October een bezoek brengen aan de Ne derlandse eenheden, die deelnemen aan de krijgsverrichtingen van de Ver, Naties op Korea. De internationale conferentie over Ja pans vooroorlogse schulden in buitenlandse obligaties is vandaag tot een accoord ge komen, zo wordt uit de omgeving van de conferentie vernomen. Japan zou zich be reid hebben verklaard de schuld die geschat wordt op 450 millioen dollar nagenoeg tegen pari te betalen. Dc over eenkomst zou later op de dag geparafeerd W0rdcn en de volledige bijzonderheden zouden Maandag worden bekendgemaakt. De slaking bij de Coöperatieve Melk- productenfabriek „De Ommelanden" te Groningen in thans na een paar weken tot een nagenoeg onherstelbaar conflict geworden, nu de laatste bemiddelings pogingen ook weer zijn mislukt. Drs VV. v. d. Mast, directeur-inspecteur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Groningen, heeft gedurende de afgelopen veertien dagen bemiddelingspogingen gedaan maar hij moest hedennacht verklaren dat hij beide partijen niet tot elkaar had kunnen brengen „omdat een van haar niet zijn concreet voorstel ter wegruiming van de gerezen geschilpunten meende te kunnen accepteren". De bemiddelaar had beide partijen, de directie en het bestuur van „De Omme landen" enerzijds en de ANAB, de bond die de leiding van de staking heeft, an derzijds, afzonderlijk gehoord en op grond Nadat in Nijmegen in de ouderdom van 104 jaar is overleden mejuffrouw Ernes- tina Schutz, staat nu de weduwe Chrisse KarnebeekBaks, Chrisse-meujeuit Eiber gen, met haar 103 jaar aan de spits. 2 October 1849 werd zij geboren en zij woont dicht bij de Duitse grens in de buurtschap Holterhoek. Zij is nog kras en breit nog menige steek per dag, hoewel zij 's middags wel even gaat rusten en ook een beetje doof is. Haar geheugen laat haar nog niet in de steek en zij kan een gezellig gesprek voeren. Na haar volgt in ouderdom mevrouw J. J. de CalonneMeister uit Den Haag, die slechts een maand jonger is dan Chrisse-meuje. Ook de derde is een vrouw, nl. Maaike de VriesKingsma, wonende te Giekerk in Friesland. Num mer vier is een man: Keimpke Piers uit Sncek, die 26 December nog 102 moet worden. 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1