Hogere School voor Verpleegsters in Nijmegen geopend Meer zenduren bij de Televisie? Meer dan de helft van Nederland ging niet op reis ppn DINSDAG 30 SEPTEMBER 1?52 PAGINA 4 DEN HAAG BRACHT OP Een Ion voor liet Rode Kruis „Geen vorm van perfectionisme POLITIE WIL BETERE BEZOLDIGING Omzetbelasting bad- en zweminrichtingen Verzachting der bepalingen verzocht KATH. THUISFRONT EERT OVERLEDEN MILITAIREN PRINS DON RUSPOLI OVERLEDEN MUZIEKPRIJS VRAAG IN BRAZILIË In October 1953 DE HEER J. B. VESTHRS TEN GRAVE GEDRAGEN Amerikanen schreven in liet klaehtenboek PAUSELIJKE ONDER SCHEIDING VOOR NEDER LANDERS OP JAVA LUCHTVAARTOVEREEN KOMST MET PERU maar hadden verder niets dan lof ONDERHOUD MET MINISTER OVER GRATIEVERLENING Strand pachters deden goede zaken 1NDQNESIE KOOPT MIJNEN VEGERS Y acantie op „goedkoopte-eiland T er amen met enige bedragen tot een totaal van 8300, die binnenkort nog ontvangen zuilen worden, heeft fle cam pagne 195,1 voor het Rode Kruis in de residentie honderdduizend gulden opge bracht. Van dit, gezien de omstandigheden, vrij gunstige resultaat, maakte de voorzitter, dr A. PleSman gisteren melding in een slotzitting van het Haagse campagne- comité, waarin de medewerking in woord en daad van veie duizenden aan deze actie nog eens dankbaar werd gememo reerd. Al zHjn cijfers een belangrijke maatstaf, ook mag niet worden vergelen, aldus dr Plesman, dat deze campagne opnieuw mensen l rzamon bracht in een geest van offervaardigheid ten behoeve van een verheven humaan doel. Dat bewijzen ook de resultaten op ander dan financieel gebied: 1200 personen gaven zich op als bloedgevers, 06 als donors Voor do hoorn- vljest*ansplantatle, 68 doneres voor de moedermelkcenlrale, 25 vrouwen als welfare-helpsters en vele anderen als helpers en helpsters van het Rode Kruis- corps. Daarnevens konden 2500 personen als leden worden geboekt. (Van onze correspondent) Tijdens de feeslvergadering van de Kath. Politiebond St. Michael te Tilburg heeft het hoofdbestuurslid, commissaris H. L. Pij Is uit Eindhoven, er op gewezen, dat de politie over het algemeen te laag ge klasseerd wordt. Een betere bezoldiging in de toekomst zou een eerste vereiste moe ten zijn. Een en ander werd reeds door de R.K. Politiebond bestudeerd en een rapport is inmiddels aan de Centrale van Politie-Organisaties doorgezonden. Vroeger zo zei commissaris Pijl? werd de politieman vergeleken met de ge schoolde arbeider en tegenwoordig met de hoofdschrijver van het departement, We moeten niet om meer loon voor de politie vragen als we niet kunnen aantonen, dat de bezoldiging vroeger reeds verkeerd ge baseerd was. o De voorgestelde wijziging van de Oin- zetbelrif ing betekent voor het hart- cn zwcnibcclrijf een nieuwe verzwaring van de lasten. In een adres nan dc minister van financiën wijst de Bedrijfsorganisatie Bad- cn Zweminrichtingen cr op, dal weliswaar ingevolge art. II), lid 2 c, de omzetbelasting, geheven ter zake van het verrichten van dienst aan natuurlijke personen niet meer dan 4 pOt. bedraagt, dus hetzelfde percentage, als ook thans verschuldigd is, doch (in het bijzonder door de overdekte zweminrichtingen) worden ook in vele gevallen diensten verricht aan niet natuurlijke per:enen (Verenigingen. Kon. Ned. Zwenihond, Onderwijsinstellingen. Legeronderdelen enz.) in weike gevallen een verhoogd percentage van 5 verschuldigd is. Bovendien zullen, door het verandc.rrie systeem van heffing, waardoor de voor ste schakels in de productiekolom zwaar der worden belast, de exploitatiekosten een stijging ondervinden, voorzover de verzwaarde heffing op latere schakels wordt afgewenteld- In stfde van bepaalde fiscale facilitei ten voor bei bad- en zwemberirijf be tekent het Wetsontwerp Omzetbelasting, indien dit tot Wet zou worden verheven en onverkort op deze bedrijfstak zou worden toegepast, een nieuwe verzwa ring van de fiscale en andere lasten, welke, op grond van sociale-«en econo mische overwegingen met geen moge lijkheid op de consumenten kan worden afgewenteld. Do toch reeds zo moeilijke financiële situatie der bedrijfstak zou daardoor verder worden verzwaard, met alle hiervoor reeds geschetste nadelige gevolgen van dien. Met klem wordt verzocht do dienstver richting door het bad- en zwembedrijf vrij te stellen van de heffing van Om- zei belasting. Bad- en zweminrichtingen, welke over het algemeen geen winst_ beogen of ma ken, kunnen geheel op één lijn gesteld worden met de ingevolge art, 24 lid I van omzetbelasting vrijgestelde instel lingen, met dit verschil slechts, dat zij in dienst staan van dc praeventieve ge- needkumje. Het' feit, dat, veelal op de exploitatie belangrijke sommen gelds worden toege legd, ontneémt voor deze bedrijfstak aan de omzetbelasting baar opzet, kost- prijsverhogend te werken, daar afwente ling op het. publiek niet mogelijk is. Ook in ons Benelux-partnerland België is het bad- cn z.wembedrijf van de beta ling van omzetbelasting vrijgesteld. Op Zaterdag 8 November zal te Amster dam in de Kerk van de H. Willibrordus Buiten de Veste de jaarlijkse plechtige H. Mis van Requiem met militair eerbetoon worden opgedragen. Deze plechtige H. Mis zal worden opgedragen door de hoofd- vlootaalmoezenier mgr J. de Sain, terwijl de predikatie zal worden verzorgd door de vlootaalmoezenier E. A. J. Kamerbeek. Behalve geestelijke en wereldlijke auto riteiten zullen de familieleden van de ge sneuvelde en overleden militairen van zee-, land- en luchtmacht worden uitge nodigd om de plechtigheid bij te wonen. -Zij, die voor kaarten in aanmerking wensen te komen, kunnen zich wenden tot het Secretariaat van Nationaal Katholiek Thuisfront, Postbus 4 te Den Haag. In de ouderdom van 83 jaar is prins Don Alessandro Ruspoli in Vaticaanstad over leden. Hij was grootmeester van het H. H'ospicium en nam de laatste tien jaren deel aan de ontvangst van alle vorstelijke personen en staatshoofden, die de H. Vader bezochten. Bij de kroning van Paus Pius X trad Don Ruspoli voor het eerst in functie. Benedictus XV schonk hem de hoogste onderscheiding, welke de Kerk kent, namelijk dié van ridder in de H. Orde van Christus, een onderscheiding, die slechts vijf personen in de gehele wereld met hem delen. De Braziliaanse stad Sao Paulo, welke in 1554 door de Jezuiten werd gesticht, zal in 1954 hasir vierhonderd jarig be staan op grootse wijze vieren. Ter gele genheid van dit gebeuren heeft het ge meentebestuur van deze stad een wcrel.d- muziekprijsvrB ag u i (geschreven. Pe beste compositie zal beloond worden met een bedrag van 200.000 cruzeiros, on geveer 40.000 gulden! Gevraagd wordt een, uit 3 of 4 delen bestaande symphonie, of wel een symphonisch gedicht, dat op muzikale thema's is gebouwd in betrek king met historische of literaire motieven, vèrhand houdend met de st-d Sac Paulo. Nadere inlichtingen worden verstrekt door: Comicao do IV-Centenario de Sao Paulo, Rua 24 de Maio 250, Sao Paulu, Brazilië. (Van onze Utrechtse redacteur) Vergezeld door vele van zijn vroegere medewerkers van „Het Huisgezin" en „De Volkskrant" en tal van andere journalis ten is gistermorgen wijlen de heer J. B. Vesters, oud-hoofdredacteur van deze bla den en oud-voorzitter van de Katholieke Journalisten Vereniging naar zijn laatste rustplaats gebracht. Om tien uur droeg pastoor B. H. Hüskcn in de parochiekerk van Sint Paulus in Tuindorp Maartens dijk een plechtige H. Mis van Requiem op, die om. werd bijgewoond door prof. mr C. P. M. Romme, de heer J. W. An- driessen, de heren J. Kolkman en J. M. Lücker directeur en hoofdredacteur van „De Volkskrant", mr C. van Kessel, direc teur van de „Lumax", de beer A. van Oir- schot, secretaris van de Kath. Ned. Jour nalistenkring en de heer C. Drabbe, se cretaris van de Kath. Ned. Dagbladpers. Ook op het kerkhof aan de 1 rineessen- laan was de belangstelling groot. De kist met het stoffelijk overschot was met twee eenvoudige witte bloemstukken bedekt. uren-uitbreiding echter haar beslng krjjgt, moet men een mogelijkheid vinden om de hiermee gepaard gaande uitbrei ding van de programma's te kunnen fi nancieren. Een en ander zal zeer hoge kosten met zich meebrengen. Het door voeren van een dergelijk plan zal der halve vermoedelijk ook afhangen van de steun, welke de regering zou willen ver lenen. (Van onze correspondent.) De mogelijkheid, dat het aantal tele visie-zenduren in de toekomst na de experimentele periode, welke in October 1953 eindigt van vier op achttien uur per week zal worden gebracht, is niet uitgesloten. De plannen tot verruiming van de T.V.-zenduren hestonden uiter aard reeds lange tijd. Thans zijn deze plannen uitgewerkt en voorgelegd aan de minister van O.K. en XV. en diens raadslieden op t.v.-gebied. Naar ver luidt zouden de plannen geen ongunstig onthaal hebben gevonden. In radio-kringen is men de mening toegedaan, dat een uitbreiding van het aantal zenduren de belangstelling voor de aankoop van een televisie-toestel be langrijk zal doen toenemen, zodat ook de financiële mogelijkheden mettertijd wor den vergroot. Voordat een dergelijke dat. er in ons land te weinig ge legenheid is voor ontspanning; dat zij veel last ondervinden van wielrijders vooral op de spitsuren; dat zij onmogelijk wijs kunnen wor den uit ons ingewikkeld fooien- stekel.. dat zij niet begrijpen, waarom de wegen in ons land niet genummerd zijn; dat ze 's avonds dikwijls tot hun schade moeten bemerken, dat onze honden veelvuldig de straten be vuilen cndat ze daarom het een goed idee zouden vinden, hier in Nederland lichtgevend hondenvoer verkrijgbaar te stellen.... De heer Chr. F. W. Bergman uit Sema- rang, directeur van de N.V. Rouwenhorst Mulder, is door Z. H. de Paus benoemd tot ridder in de orde van de H. Gi'egorius dc Grote. Deze zeer hoge onderscheiding Is hem verleend wegens de buitengewoon gróte verdiensten aan de katholieke ge meenschap op Midden-Java bewezen. Meer dan 5 jaar heeft de heer Bergman ge ijverd voor de tot standkoming van bijna alle misjsie-werken op Java, voor de op richting van de Katholieke Kérk in Sema- ralfg en voor de R.K. weeshuizen in Sema- rang. De heer Bergman was als voorzitter van de Indische Katholieke Partij voor de oorlog lid van de provinciale raad van Midden-Java. Er is een luchtvaart-overeenkomst tot stand gekomen tussen Nederland en Peru, waarbij aan» Nederland het recht wordt verleend luchtlijnen te exploiteren via «Ie Antillen, resp. via Suriname, over Vene zuela, Columbia, Ecuador naar Peru en verder gelegen punten. Wederkerige rech ten zijn aan Peru verleend voor lijnen naar Amsterdam. voor de eerlijkheid van de be volking, die grotet is dan In andere Europese landen. voor de uitgebreide talenkennis van de Nederlanders. voor het prettig optreden van de douane-ambtenaren voor de behulpzaamheid van onze politie voor de uitstekend onderhouden wegen cn voor de glimlach van onze doch- teren. Het hoofdbestuur van de Nationale Fe deratieve Raad van het Voormalig Verzet heeft telegrafisch een onderhoud aange vraagd met de minister van Justitie om te spreken over de gratieverlening aan dc oorlogsmisdadiger Willy Lages. het bezoek aan de H. Landstichting nam aanmerkelijk toe. Veel dagjesmensen kozen in het voor jaar als doel van de reis de „Bloeiende Betuwe" en ook de opening van het Am sterdamRijnkanaal droeg in deze streek bij tot een verhoogd bezoek van vreemde lingen. In 's-Hertogenbosch was de bezetting van de hotels groter dan in een ander jaar na de oorlog. Breda-Oranjestad was de hele zomer tjokvol vanwege de eeuw feestviering. In andere streken van Brabant ondervond het toeristenverkeer enigszins de weerslag van het daar in de zomer heersende gevaar voor kinderver lamming evenals in Zuid-Limburg, dat jaar minder in de belangstelling ston de eigen landgenoteh. Het bezoek buitenlanders aan deze streek is - wel op peil gebleven, al had men met name meer Duitsers verwach Dc strandpachters in Zandvoort hadden dit jaar een meevallertje. Hun omzet was i-ien procent hoger dan in andere jaren. Dc hotels waren volbezet. Meer dan de helft van het aantal hotelgasten bestond uit buitenlanders, onder wie de Duitsers het sterkst vertegenwoordigd waren. De grote uittocht had dit jaar vroeger plaats dan anders; de exodus van de badgasten werd onverhoeds op de eerste dag van September ingezet. Steeds meer vacantiegangcrs kiezen als devies „Wij gaan naar Zandvoort", wat deels zijn oorzaak vindt in nieuwe ver blijfsmogelijkheden, die daar door de in richting van een trekkers- en een caravan- kamp geschapen werden. Vooral ook de buitenlanders tonen voor deze kampen éen grote belangstelling. T>e kampeerders hebben later in het sei zoen hinder ondervonden van het slechte weer. In de omgeving van Apeldoorn klaagde men over weinig bezoek, terwijl in het land van Maas en Waal het aantal kampeerders aanzienlijk toenam, in som mige plaatsen zag men het zelfs verdub belen. De heersende kinderverlamming in de Zuidelijke provincies was voor vele kampeerlustigen een handicap Geen goed kam,peerder heeft zich door deze tegenvallers uit het veld laten slaan. Al valt de regen met „bakken" van de hemel, dan mogen trekkers immers nog niet versagen. De Indonesische zeemacht zal in West- Europa mijnenvegers kopen. In verband hiermede is kapitein Djodu Ginagan, het hoofd van de mijnenveegdienst, naar Europa vertrokken, teneinde de mogelijk heden van aankoop van mijnenvegers te onderzoeken. Voorts zal hij daar duik- apparaten kopen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4