Nixon's netelige positie zeer Ike handig Eisenhower in de Taft-hoek gedrongen Soepliefhebbers vóór! Heerlen krijgt cultureel centrum WEDDEN EN GOKKEN IN ENGELAND Deviezen-reserve blijft stijgen Groningen bereidt tal van bouw plannen voor Bevredigende winst „ROHYP" r D MAGGI' OSSENSTAARTSOEP AMERIKAANS MELODRAMA Hoe Nixon senator werd Raad ging accoord met bouw van ultra moderne schouwburg Rage van de voetbal-„pools" Nederlandsche Bank Britse rayonindustrie in de aanval Krugermonument in Utrecht De krijgsgevangenen in Korea WOENSDAG 1 OCTOBER 1952 PAGINA 4 NEW-YORK, September. GEBOUW VAN ZEVEN VER DIEPINGEN TEGENOVER RAADHUIS LONDEN: (volgens nieuw recept) Zó voordelig en in zo'n korte tijd een heerlijke, krach tige soep op tafel, is het pro beren dubbel en dwars waard. Maggi5 Ossenstaartsoep heeft een fijne, krachtige smaak en zorgt voor een afwisseling in het menu, die steeds weer welkom is. eenvoudige bereiding slechts 5 minuten koken 1 5 cent voor 2 flinke borden U maakt deze soep nog lekkerder door enkele dobbelsteentjes gebakken brood toé te voegen. 17 meter hoog CHEF DOUANE SCHIPHOL NAM AFSCHEID MAANDWISSELING DOET ZICH GEVOELEN Uit i mo-u it zelling n iel abnormaal j GEMEENTEBEGROTING SLUITEND Producenten verenigen zich in een exportdrive Onthulling op 10 October OVERIJSSELS ORKEST ACTIEF VASTE STEMMING OP WOLVEILINGEN Regeringsvoorschotten nood zakelijk TIEL HEEFT DISTRICTS CONSULTATIEBUREAU GELDERLAND STEUNT DE KUNST IETS GERINGERE BROMFIETSEN-EXPANSIE RUBBERMIJ „AMBALOETOE" RUCPHEN GEEN LEGER- PLAATS MEER o KASGELD-LENING PKOV. GELDERLAND Van f 6.500.000,— (Van onze correspondent,) We hebben rlezr weck weer een* een typisch staaltje Amerikaanse politiek gedemonstreerd gezien. Aan de demonstratie werd deelgenomen door bet Republikeinse partijbestuur, senator Richard Nixon en de machtige Tuft. Een onwillig deelnemer was generaal Eisenhower. Het typisch element dei- vertoning lag in de ongeëvenaarde bekwaamheid waarmee blunders en immoreel gedrag van partijleden door professionele politici tot ogen blikkelijk voordeel van de partij werden uitgebuit. Een schets van de rol van de hoofdpersoon moge de achtergrond, waar tegen zich een en ander afspeelde, toelichten. kon van zijn inkomen van ongeveer 15.000 dollar per jaar niet uitkomen, ook al ver goedde de regering met 60.000 dollar jaar lijks zijn gewone onkosten. Hij kon het tenminste niet als hij, om zijn eigen woor den te gebruiken, het communisme krach tig en effectiever wilde bestrijden. Om dat te doen, moest hij veel politieke redevoe ringen houden, waarvoor extra-reizen moesten worden gemaakt, extra telefoons, telegrammen en kantoorhulp nodig waren, en zo kwam het dat de senator ook ge makkelijk wat extra-geld kon gebruiken. Nu verbiedt de Amerikaanse Wet aan leden van het Congress geldgeschenken te aanvaarden van Amerikaanse burgers, met de bedoeling hun stem in 't Congres er voeren. Nixon zou aan Eisenhower per soonlijk verantwoording afleggen, toen zou hij het publiekelijk doen, hij zou het doen tot in détails. Melodramatisch talent Nixon toonde dat hij niet alleen de 16.000 dollar waard was, maar ook de 75.000 dollar, die het partijcomité voor de radio- en televisietijd moest betalen, waarin Nixon zijn confessies kon doen. Want hij voerde een excellent melodrama op. Daar zat de senator met de arm om zijn vrouw geslagen en vertelde met traan- befloerste stem van haar kosteloze ar dour te laten beïnvloeden En daar Nixon beid voor hem, drt zij geen „nertzbont- altyd gestemd had als degenen, die hem Imantels" droeg maar een goede Repubh- geldeUjk steunden, dit al of niet helme- i keinse wintermantel van stof. Dat ze wei» lfjk wensten, lazen zijn vijanden in deze I '"8 Sold hadden en ontzaglijke uitgave wetsbepaling de mogelijkheid om Nixon120-<"K> dollar hypotheek hadden op een huls van 41.000 dollar, plus nog 3000 dollai hypotheek op een ander huis van 13.000 dollar. En konden de belastingbetalers Tn 1946 zochten in de staat Californië Republikeinse bankiers, olie-producenten e.a. grote zakenlieden naar een geschikt partijgenoot, die de Democratische candi daat voor de Senaat bij de stembus kon verslaan. De Republikeinse candidaat moest echter aan bepaalde eisen voldoen: moest enige persoonlijkheid bezitten, als militair hebben gediend en een zekere op voeding hebben genoten. Bovendien moest hij tegen alle mogelijke vormen van rege- ringscontrole zijn, en denken in de geest van de oliaproducenten, althans in zoverre het de eigendomsrechten der olievelden langs de Califomische kust betrof, waar de federale regering recht op meent te hebben, hetgeen de Republikeinse Califor- niërs bestrijden. En tenslotte moest de ge wenste candidaat ook niets van het „New Deal Socialisme" willen weten.... Er werd een commissie van 100 zeer welvarende Republikeinen gevormd, die uit een parade van aspiranten Richard Nixon kozen. Deze was 33 jaar oud, uit een Republikeinse familie, van brutaal knap uitzien en welbespraakt als een suc cesvol handelsreiziger. Met de intelligentie van de geboren vendumeester, voerde Nixon daarop zijn campagne, onmiddellijk voordeel trek kend van de Amerikaanse angst voor communisme. Met handige lastertechniek, waarin hij geen vakopleiding meer nodig had, beschuldigde hij zijn Democratische opponent ervan een communist te zijn. Zijn critiekloze toehoorders vragen niet om bewijzen. Met een meerderheid van geveer 15.000 stemmen won Nixon de Ca lifomische verkiezingen en stapte in een Senaatscarrière. En nu ging met de snel heid van een meteor (voor dit beeld is zijn officiële biographie verantwoordelijk) zijn ster rijzen. Vanzelfsprekend had de commissie van 100 ervoor gezorgd dat Nixon voldoende geld had om zijn campagne te voeren, waarop niets tegen was. Maar nadat hij senator was, bleef hij geld aannemen, dit tot een bedrag van 18.000 dollar. Nixon politiek te breken. Vijandige partijgenoten Die v-yanden had Nixon overgehou den van de Chicago-convcntie, waar h(j zich de woede van de Califomische dele gatie op de hals had gehaaid. \De grote Califomische delegatie, teleur gesteld dat hun gouverneur Warren van Califorhië niet tot candidaat voor presi dent was gekozen, had afgesproken dat geen der gedelegeerden van deze staat de candidatuur voor vice-president zou aan nemen, als die niet aan de gouverneur werd aangeboden. Toen echter de gedelegeerden Nixon de eer van het aanbod kreeg, kon hij niet weerstaan cn accepteerde, hetgeen hem niet werd vergeven. En de wraak bestond uit de bekendmaking van het fonds van 18.000 dollar, waaruit Nixon geput had. Daar Nixon een Taft-vriend is, in te genstelling met de groep om gouverneur Warren heen, is het begrijpelijk dat de Republikeinse Oude Garde met Taft voor op Nixon onmiddellijk bijviel. Eisenhower, met Taft aan zijn zijde op het achterbalkon van de trein, kon zijn positie moeilijk be palen, cn wilde zijn opinie laten afhangen van een verantwoording, die Nixon in cijfers moest geven. De twijfel van de ge neraal omtrent de oprechtheid van de candidaat, werd door het partijbestuur tenslotte meesterlijk ifitgebuit. Men be gon de spanning onder het wachtend pu bliek met allerlei aankondigingen op te (Van onze correspondent) De gemeenteraad van Heerlen stond gisteravond voor een zeer gewich tige bdslissing. De leden moesten namelijk stemmen over een door de grootst mogelijke meerderheid van liet college van B. en W. ingediend voor stel betreffende de bouw van een nieuwe ultra-moderne schouwburg, welke niet minder dan twee cn een half millioen gulden zal kosten. Dit voorstel werrj tenslotte, nadat bet ruim twee uur lang van alle kanten bekeken was, goedgekeurd met 28 stemmen voor en 4 stemmen tegen. De begroting van Heerlen zal met een en ander niet belast worden, want men is voornemens de bouw van de schouwburg te betalen met middelen uit de algemene reserve der gemeente, welke reserve ruim drie-en-een-half millioen gulden bedraagt. (Van onze correspondent). LONDEN, Dinsdag. HET VOETBALSEIZOEN wordt in Engeland altijd vroeg ingeluid. Men heeft 32 wedstrijdweken nodig om de finale („Cup Final") te bereiken, tegen 26 in Nederland. Van daar dat het leer al in de eerste helft van Augustus te voorschijn wordt gehaald en tot ongeveer half Mei op de sublieme Engelse „soccer"- velden blijft rollen. Om dat leer heeft zich de laatste twintig jaar 'n reusachtige industrie gevormd, namelijk de voetbal-„pooi". Met een omzet van meer dan een half milliard gulden per jaar, bezet de voetbal-,,pool" de zevende plaats onder alle Britse industrieën. Van deze enorme som vloeit eed bedrag van 260 millioen naar de winnaars terug, 150 millioen vindt z'n weg naar de fiscus en de rest: 90 millioen, valt in handen van de sprookjes achtig rijke voetbal- „pooT'-koningen. Wedden en gokken, heeft men telkenmale in de geschiedenis ge zegd, zit de Engelsen in het bloed. Zowel Emerson als Dickens wisten er reeds van mee te praten en ook de narrige dr Johnson heeft er het zijne van gezegd. Er zijn maar weinig buiten landers, die weten, dat het Louvre van Londen: het Brits Museum, de vrucht is van een groots opgezette nationale loterij. En men moet wel een heel tijdje in Engeland wonen om er achter te komen, dat de boden van het Lagerhuis een „sweepstake" organiseren, als de Derby gereden wordt, of dat de melkboer, die zo getrouw aan de deur komt, een niet- erkende en daarom onbetrouwbare „bookmaker is. Het gokken op de uitslag van een partijtje voetbal, of beter gezegd: op die van de voornaamste matches van de week, is tegenwoordig heel wat meer in trek dan het wedden op paar den of honden. Fabrieksarbeiders, in tellectuelen, huisvrouwen, parlemen tariërs, kortom: uit alle rangen en standen doet men er aan mee. Het syteem is eenvoudig, de inzet laag en alle benodigde formulieren krijgt men gratis thuis gestuurd. De aantrekkelijkheid der hoofdprij zen heeft veel tot het succes der voet- bal-„pools" bijgedragen. Zolang de Engelsen nog in hun kranten lezen, dat mr of mrs X. honderdduizend of zelfs een millioen gulden rijker is ge worden, schijnen de wetten der waar schijnlijkheidsleer niet meer te be- staan. Iedereen hoopt op z'n kans; op een kapitaal, waarvan hij een huisje, 'n tuintje en een autootje kan kopen, een vacantie aan de Cóte d'Azur kan betalen en een onbezorg de levensavond kan hebben. Maar de rage der voetbal-coupons is ook nog door iets anders in de hand gewerkt. De omstandigheid namelijk, dat men de biljetten thuis in een luie stoel kan invullen en er helemaal geen vakkennis voor be hoeft te bezitten. Ip kringen van er varen voetbal-„pool"-spelers wordt er zelfs de nadruk op gelegd, dat men beter niets dan veel van de sterkte der betreffende clubs kan weten Om deze reden is het spelen in een voet balpool" niets anders dan gokken, pf wel een gedegenereerde vorm van wedden. Op de paarden- en honden- banen, waar de kansen der favorieten tot vlak voor de start tegen elkaar worden afgemeten, wordt meer ge wed dan gegokt, omdat constitutie en prestatie daar nog altijd de doorslag geven. De Engelse voetbal-„pool"-konin- gen zijn twee goede vijftigers uit Liverpool: de vroegere telegrafist John Moores en de ex-vleespakker Vernon Sangster. In het bedrijf van John Moores: Little woods, werken alleen al een kleine duizend mensen. Het heeft een omzet van 260 millioen gulden per seizoen meer dan alle andere „pools" tezamen en een netto-winst van tien gulden per mi nuut. De directeuren: de gebroeders John, Cecil en Arthur Moores, heb ben zich in de loop van de afgelopcft twintig jaar fortuinen vergaard, welke met acht cijfers geschreven worden. E UITVINDER van de op com missie-loon gebaseerde „sweep stake" is een „bookmaker" uit Birmingham, een zekere Branard. Zijn systeem kon echter geen genade in de ogen van het Britse publiek vinden en reeds na een paar maanden ging de „pool" van Branard failliet. In 1925 probeerde de toen 27-jarige John Moores het opnieuw. Deze laagbetaalde te- legrafist zag in het organiseren van voet een aardige bijverdien- hem in staat zou stellen te stappen bal-„poo!s' ste, welke in het huwelijksbootje Gedurende de eerste jaren wogen de verdiensten nauwelijks tegen de moeite op. Elke avond, vaak tot diep in de nacht toe, zaten John en z'n zes broers en zusters in de kleine huiskamer van de ouderlijke woning om de binnengekomen post te sorteren. Ma Moores hield er steeds weer de moed in door dm de paar uur op „fish and chips" te tracteren. John zag wel in, dat het conserva tieve Britse publiek eerst helemaal aan het idee van voetbal-„pools" zou moeten wennen. Ook begreep hij, dat z'n klantenkring zich alleen zou kun nen uitbreiden, als z'n hoofdprijzen voortdurend naar boven gingen. Het duurde dan ook tot 1935, voordat de gebroeders Moores zoveel geld bij el kaar hadden om een kleine familie- N.V. te stichten. En pas vlak voor de oorlog wisten de Moores' een dus danig kapitaal van buiten aan te trek ken, dat ze in staat waren een groot scheepse reclame-campagne te lance ren, welke hun vaste clientele op een getal van vier millioen bracht Het Engelse leven is op het ogen blik moeilijk zonder voetbai-„pools" meer voor te stellen. In treinen en bussen, op kantoren en in parken, overal kan men de Britten met hun coupons bezig zien. Elk boulevard blad heeft één of meerdere voetbal- „pool"-medewerkers, die het publiek alle mogelijke tips geven. Het is soms wel eens benauwend te zien, hoe de Engelsen in de greep van de voetbal-„pools" gevangen lig gen. Er zijn gevallen van mensen bekend, die een kwart, of zelfs de helft van hun weekloon in de „pools" vergokken, in de hoop op 'n goede dag een fortuin in handen te krijgen. Slechts weinig Britten bezien het verwoede gegok in de voetbal-„pools" als een sociaal kwaad. Er wordt vrij wel nooit tegen Engelands zevende industrie gefulmineerd, noch tegen het materialisme, dat er uiteindelijk aan ten grondslag ligt. De voetbal pools" bestaan bij de gratie van de nuchtere Engelse opvatting, dat ex cessen door geen enkel verbod kun nen worden tegengegaan. Hoewel deze manier van financiering uiteraard haar aantrekkelijke kanten heeft, was men er toch niet unaniem enthousiast over. Vooral de wethouder van Financiën, drs J Koelman, had bezwaren. Zijdelings zal z.i. de toch al niet gunstige begrotingspositie van Heerlen verslechterd worden door de aderlating welke ten be hoeve van de Schouwburg het reserve fonds zal ondergaan. Enkele raadsleden waren van oordeel, dat de gemeente haar reserves beter kan benutten voor de ver wezenlijking van een aantal kleinere objecten. Intussen was men er echter algemeen van overtuigd, dat Heerlen en de gehele mijnstreek met de Schouwburg of liever met het „Cultureel centrum" van Heerlen zoals zij officieel wordt genoemd zeer gediend zal zijn. Met slechts vier stem men tegen, o.a. die van de wethouder van Financiën, kreeg burgemeester Van Gruns- ven tenslotte dan ook toestemming om schuin tegenover zijn raadhuis, ook aan het Raadhuisplein een tweede gigantisch gebouw op te laten richten. hem kwalijk nemen, dat hij, om hèn ie ontzien, enkele Califomische burgers had laten bijdragen aan een fonds, waarmee hij de onkosten voor zijn campagne tegen het communisme bestreed? Hier kwam hij op vertrouwd terrein en begon partij- propaganda te maken, waarna hij eindig de met een laatste „bekentenis" daar hij nog iets geaccepteerd had, wat men mis schien ook wilde weten: een kleine hond voor zijn twee dochtertjes, en dat hondje zou hij houden, gebeure wat mocht Toen hij zover was gekomen, greep senti menteel Amerika naar een grote zakdoek, en de telegraaflijnen werden overbelast met pleidooien voor de deemoedige op rechte senator, welke pleidooien In de vorm van telegrammen als een lawine over het Republikeinse partijbestuur daalden. De climax kwam echter toen Eisenhower na Nixon's speech dc luisteraars bewogen toeriep, welke bewondering hij voor de courageuze senator had, ai scheen hij niet overtuigd door wat Nixon verteld had (de senator had nl. niets verteld, dat niet al edereen wist) want hij wenste Nixon te zien vóór hij zijn beslissing over hem be kend maakte. Dit was echter ook weer deel van de mise-en-scène, want na een weer zien van zes minuten tussen dc generaal en Nixon, waarin geen sprake had kunnen zijn van nauwkeurige verantwoording, trad Eisenhower reeds met de candidaat voor het publiek en sprak zijn volle ver trouwen in hem uit, voegde zelfs zijn stem in het koor der Republikeinen dat de Democraten van laster beschuldigd had. erliespunt voor Eisenhowers Aldus werd de aanval op Nixon per fect gepareerd. En de hele opvoering sal Eisenhower in het Midden Westen, waar de fanatieke Taft-aanhang woont, beslist stemmen hebben opgeleverd. Maarhoeveel stemmen heeft hij erdoor verloren? Als men het cynisch commentaar van vele Amerikanen hoort, krijgt men een zwaar hoofd in Eisenho wers overwinning in November. Eenvoudige zielen redeneren boven dien: hoe kan een man met een inko men van ongeveer 15.000 per jaar, hui zen voor een bedrag van 54.000 kopen. Weet hij dan niet dat niemand een duur der huis moet kopen dan dat, wat twee en een half maal zijn jaarlijks inkomen kost? Een bankier zei: De hemel helpe Amerika, als er meer echtparen als de Nixons zo met hun geld omspringen. En de schulden van 38.000 dollar maakten huismoeders aan het schrikken, die zich afvragen hoe Amerika er uit zal zien, wanneer deze Senator iets over de schatkist te zeggen kreeg. En met dit al heeft Nixon de enige vraag, waarop oen antwoord verwacht werd, n.l. hoe hij het aannemen van het geld kon rechtvaardigen, niet beant woord. Eisenhower's houding in het geval wordt door veel Amerikanen als een nieuwe concessie aan Taft beschouwd, het schijnt zo helemaal in de politieke lijn te passen, die de generaal is gaan volgen. Reeds is Eisenhower zo ver ge gaan om gezegden van Acheson onjuist aan te halen, waardoor hij diens Azië- politiek in een verkeerd licht stelde. Als we nu binnenkort ook nog Eisenhower's gemeenzaam optreden met Senator Mc Carthy mogen beleven dan kunnen we er wel zeker van zijn, dat de generaal nog meer van die Amerikanen, die aan vankelijk met enthousiasme voor hem gestemd zouden hebben, van zich zal vervreemden. Dit gebouw zal 27 meter boven de begane grond uitsteken. Het zal in totaal zeven verdiepingen tellen. In een sousterrain komt een toneelzaal, tevens geschikt als bioscoopzaal met 440 plaat sen en een foyer. De parterre krijgt een enorme hal, welke als vergaderzaal en als balzaal kan worden gebruikt. De eerste étage zal de eigenlijke (ei vormige) schouwburgzaal bevatten, welke wordt voorzien van twee balcons en welke in totaal duizend personen zal kunnen herbergen. Tevens worden daar een grote foyer en wandelgangen aan gebracht. Op de tweede étage komt, be halve een der balcons Van de schouw burgzaal, 'n congreszaal met zeshonderd plaatsen. De hoogste étages zullen naast het tweede balcon o.m. een daktuin met restaurant omvatten. In verschillende delen van het gebouw zullen tegelijkertijd in totaal ongeveer drieduizend personen kunnen congresse ren. De plannen van deze schouwburg zijn lontworpen door de schepper van het Heer- hnse stadhuis, ir F. Peutz uit Heerlen en ir Bijvoet uit Haarlem. Aan de heer P. Mol, hoofdverificateur der invoerrechten cn accijnzen, die zijn post, chef van de Douane Schiphol, ver laat en is overgeplaatst naar Antwerpen, waar hij in de rang van hoofdverifi cateur der eerste klasse, de Nederlandse douane in Benelux-verband zal dienen, is gisteren op z\in afscheidsreceptie op de luchthaven de K. L. M.-legpenning uit gereikt. Er zün niet zo bar veel gevallen waar in het parlementaire recht om vragen aan ministers te mogen stellen tot een bevredigend resultaat heeft geleid. Hier toe behoort echter ongetwijfeld het ant woord, dat het Tweede-Kamerlid Ger- brandy onlangs van de Minister van Fi nanciën heeft gekregen inzake dc Samen stelling van de deviezenreserve per 28 Juli 1.1. Nog belangrijker dan dit ant woord, was echter dc mededeling dat voortaan per kwartaal gegevens ver strekt zullen worden. Ofschoon het uiteraard aanvechtbaar is om de per 28 Juli verstrekte samen stelling als basis te hanteren voor een benadering van de bedragen aan indirect resp. direct convertibele deviezen en aan accoord-valuta met betrekking tot de hui dige positie, zal gelet op bat feit, dat de maanden Augustus en September inzake de winning van deviezen geen fundamen tele wijziging te zien hebben gegeven, de realiteit vermoedelijk niet zo heel ver afwijken van de hierna volgende ver onderstelling. Op basis van de samenstelling per 2,8 Juli inzake de totale reserve ad 1667.5 millioen, waaruit bleek dat dc indirect- (E. B. U. vordering) resp. direct conver tibele deviezen 75 pet. of 1246.2 millioen uitmaakten, terwijl de rest of 421.3 mil lioen accoord valuta vormde, zou men nu voor dc deviezenreserve, welke per 29 Sept. 2160.8 millioen beliep, tot be dragen komen van resp. 1620.6 millioen (indirect en direct convertibele) en 540.2 millioen (Accoord-valuta). Voorts blijkt uit deze vergelijking, dat de aRnwi.nst in deze twee maanden, voor wat het totale niet nader gespecificeerde bedrag betreft, bijna 500 millioen be liep of om precies te zijn 493.3 mil lioen. In de afgelopen weck bedroeg de de- viczenstyging 51.6 millioen, waardoor dc totale deviezenreserve inc.1. het Goud op 3395.6 millioen belandde. Dc bruto- styging, zowel van dc E. B. U. positie als van de Accoord-Vaiuta, was nog groter n.l. 91 millioen, maar na enkele aftrek posten kwam bovenstaande netto-ver meerdering uit de bus, aldus ontlenen wy aan dc weekstaat van de Ned. Bank per 29 Sept. Wanneer men deze stijging van 51.6 millioen als in het binnenland in guldens bij de banken beschikbaar gekomen te genwaarde beschouwt en voorts, de klei ne daling van het tegoed der banken ad 5.5 millioen in aanmerking neemt, dan komt men aan een beleggingsmoge lijkheid voor schatkistpapier van ruim 57 millioen. In feite blijkt echter de schatkistpapierpositie der Ned. Bank met 71 millioen achteruit te zijn gegaan n.l. tot 237.6 millioen. Het verschil tussen het eerst- en laatstgenoemde bedrag is echter te verklaren uit het feit dat ook de Vreemde Circulatiebanken haar schat- kistpapierportefeuille hebben uitgebreid en wel met 18 millioen. Gelet op dc geldbehoefte in verband met de maandwisseling, die zich zowel by de banken als by het Rijk heeft ge manifesteerd, mag men aannemen dat ditmaal dc banken alleen schatkistpapier (Van onze correspondent) B. en W. van Groningen hebben aati de raad de gemeentebegroting voor 1953 aan geboden. Ook bij deze begroting kon niet worden ontkomen aan een verhoogde raming van verschillende uitgaven, voor een deel verband houdend met de uitvoe ring van noodzakelijke kapitaalswerken. voor een ander deel met de toeneming der onderwijsuitgaven als gevolg van de grotere toeloop van leerlingen en voorts met de belangrijke stijging der uitgaven voor maatschappelijke steun en voorzorg. De toenemende werkloosheid was aan leiding tot de voorbereiding van een aan tal plannen in het kader van de openbare werken-politiek. Het Rijk heeft inmiddels haar goedkeuring hieraan gehecht. Voor een deel zijn de plannen al door de raad bekrachtigd, zoals aanlog industrieterrei nen aan Bedumerweg, ontsluiting indu strieterreinen Van Starkenborghkanaal, doortrekking cn verbetering Wilhelmina- ka-de en demping water langs Bloemsingel. De overige plannen hebben betrekking op dc aanleg van een opcnluchtbad In het Zuiden van de gemeente, dc verbetering van havencomplcxen, verbreding van via duct in dc Herenweg, cn aanleg van tal van rijwielpaden. Met de uitvoering van deze werken zal ongeveer 3.000.000 ge moeid zijn. Mr Stuart Douglas, een der directeuren van de Britse Rayon Federatie, heeft me degedeeld, dat een programma voor dc op voering van de rayonexport naar de bui tenlandse gebiedsdelen ontworpen is om aan de concurrentie van andere landen op de huidige kopersmarkt het hoofd te kun nen bieden. Het nieuwe programma voor de rayon- uitvoer is een onderdeel van een campag ne die tot doel heeft de Engelse export van katoenen goederen in 1953 op een niveau van 1350 millioen yards te brengen. Alle sectoren van de industrie is gevraagd sa men te willen werken om de productie van „long runs" voor goedkope stoffen voor inboorlingen op te voeren. Het rayonplan beperkt zich tot stoffen van doorlopende draad en heeft geen be trekking op gesponnen rayon. Met de pro ducenten is afgesproken, dat alle hande laren voor dezelfde standaardstoffen de zelfde prijzen zullen betalen, evenals voor het verven en bedrukken, terwijl de mi nimumorder die een fabrikant mag aan vaarden bepaald is op 100.000 yards. De bruto-winst voor de handel is gesteld op 8)4 pet. De verkoop mag alleen geschie den naar Afrika, Brits West-Indië, Ceylon, Cyprus, Malta en Mauritius. De viering van de honderdste verjaar dag van Paul Kruger, de vroegere staats president van de Zuid-Afrikaanse repu bliek Transvaal, was in 1925 aanleiding tot de oprichting van het Krugercomite. Dit stelde zich ais doel 'n blijvende her innering te stichten aan de sympathie van het Nederlandse volk voor de oude president en aan de tijd dat hij in zijn ballingschap in Utrecht heeft gewoond. De oorlog en zijn gevolgen maakten de plannen onuitvoerbaar. Het comité stelde zich Intussen in het bezit van een bronzen gedenkplaat, vervaardigd door wijlen mejuffrouw I. van Beeck Calcoen. Het comité besloot om in dit jaar. het. Van Riebeekjadr 1952, op Kruger's verjaardag 10 October, in de tuin voor het huis waar hij vah 10 Deceniher 1901 tot 16 October 19"2 ge woond heeft deze gedenkplaat aan te brengen op een natuur-stenen vor'- stuk. Dit voetstuk is ontworpen door de Utrechtse kunstenares mevr. ir H. E. Hulst Alexander. De gemeente Ui recht zorgt voor een blocmboplanting om het monument. De Zuid-Afrikaanse ambas sadeur Z. Exc. P. I. Hoogenhout zal liet monument onthullen. Tijdens een op deze dag in het gebouw voor K. en VV. te hou» den culturele avond zal door mevr. Hoo genhout het erelidmaatschap van de Ne derlands Zuid-Afrikaanse vereniging het „Genootschap van Regte Afrikaners" worden uitgereikt aan prof. dr V. J. Ko ningsberger en prof. dr J. Jongbloed. Volgens ..A.F.P.maken te Tokio ont vangen berichten uit goede bron melding van een gedachtenwisseling tussen Pe king, Pjongjang en Moskou langs norma le diplomatieke weg oyer de jongste geal lieerde voorstellen ter oplossing van de kwestie van uitwisseling der krijgsgevan genen. Het in het buitenland verspreide be richt, dat de Noordkoreanen de Zondag i-1 ingediende voorstellen reeds zouden hebben verworpen, noemt bedoelde bron op zijn minst voorbarig. Dat de provinciale orkesten het niet gemakkelijk hebben, werd in deze kolom men reeds vaker betoogd. Des te lofwaar diger is het dat zij ondanks ontoereikende subsidiëring, toch voortgaan met hun cul turele taak. Va-n verschillende provincie- orkesten gaven wij reeds een summier overzicht over het program van het ko mend seizoen. Thans laten wij de plannen van het Overijssels orkest de revue pas seren. Diit uit 51 executanten bestaand orkest heeft een werkschema dat, als het geheel voltooid is een 70-tal uitvoeringen zal bevatten, in Enschede, Almelo, Hen gelo, Oldenzaal, Deventer, Zwolle, Kam pen en kleinere plaatsen. Van het repertoire mag genoemd worden de mis in f-rnoll van Bruckner (28 en 29 October in Almelo), „Dido en Aeneas van Pureel-1 (3 en 4 Nov. Enschede), het Re quiem van Mozart (13 en 14 Nov. Hengelo) Bach's „Weihnachtsoratoriurn" (22 cn 23 Dec. Hengelo) en Handels „Messias" (11 en 12 Dec. Kampen). Als solisten zijn gecontracteerd Gerard Hengeveld, Jan ine Andrade, Jaco.ues A-bram, Edmund Kurtz, Theo Olof en Herman Krebbers, Thomas Magyar. Rosa Spier. EJverard van Royen, Leon Fleischer en Maria ThérèSe Fourneau. Dinsdag sloot de wolveiling te Melbour ne zeer vast, waarbij bijna alle noteringen t.o.v. de vorige dag in het voordeel van de verkopers kwamen. Het aanbod van 12.700 balen werd onder een flinke mededinging, die voornamelijk van de zijde van Enge land en Japan kwam, geheel verkocht. Merino fleece skirtings waren over het algemeen bij het slot van de wolveiling te Sydney gisteren onveranderd. Comebacks en crossbreds werden goed gevraagd en waren ten volle vast op het niveau van Maandag. De grote en goed verdeelde kooplust kwam vooral van Engeland, het continent en Japan. Van het aanbod van 15.131 balen gingen 14.998 balen van de Te Port Elisabeth was de kooplust be- Van de in voorbereiding zijnde kapi taalswerken, welke wellicht spoedig aan de orde zijn, worden verder genoemd het maken van een viaduct van Emmabrug, over spoorwegemplacement, naar Park- brug, de stichting van een kweekscholen complex bij het Stadspark, het wederop- bouwplan, de uitbreiding van het raadhuis en de stichting van een kunstcentrum Met betrekking tot. de kapitaaldienst wijzen B. en W. van Groningen er op dat in de loop van 1952 aan vaste leningen een bedrag van ruim 15 millioen is opgeno men, welk bedrag voor rond 9 millioen moet dienen tot dekking van de kosten van woningbouw. Het college wijst er op dat de els van d.e regering dal de gemeentebesturen zelf voor de financiering van de woningbouw^ dienen te zorgen cn dat zU 6? nodige1 leningen moeten hebben aangegaan voor dat die bouw wordt toegestaan, voor het college niet alleen bij een minder willige kapitaalsmarkt grote moeilijkheden ver oorzaakt maar ook lot een belangrijk renteverlies leidt. B. en W. van Groningen zijn van oordeel dat het een daad van wijs beleid zou zijn, wanneer het Rijk zou terugkeren tot dc vroeger gevolgde methode waarbij de benodigde bouwkapi- ta-lcn bij wijze van rijksvoorschot inge volge art. 56 van de woningwet aan de gemeenten verstrekt werden. van de Ned. Bank hebben afgenomen cn hoorlijk. De prijzen waren over het alge- verder het vervallend papier bij het Kijk j meen 2 1/2 pet lager dan de vorige veiling, hebben gecontinueerd, maar ook nietHet aanbod bestond uit 5872 balen, waar- meer dan dat. Het saldo van dc schat- j van 94 pet verkocht werd. kist geeft dan ook de gebruikelijke ulti- mo-daling te zien ten bedrage van 88.4 millioen, voornamelijk in verband met LIBERALISATIE GOEDEREN- het verrichten van allerlei betalingen. mvoER JN SURINAME Door de Surinaamse lamdsminister Van economische zaken is de liberalisatie van de goedereninvoer verder doorgevoerd. Afgezien daarvan, dat er nog steedis een lijst van verboden goeder-en bestaat cn de crediei'bcperiking gehandhaafd blijkt, is van de lijst der gecontingenteerd-e goede ren bijna alles vrijgegeven. Uitgezonderd en dus gecontingenteerd zijn voor lopig suiker, plantaardige oliën, sigaret ten. schoenwerk van leder, kleren van mannen en vrouwen, motor-rij- cn voertui gen en buskruit. In verband met bestellingen voor het a.s. Kerstfeest, heeft de minister aan dc ha-nde-l -bepaalde faciliteiten toegestaan: hij deed echter ook een beroep op de koop lieden, dat er geen misbruik zou worden gemaakt van deze faciljtei-t-en, die de han del in-moeilijkheden zouden kunnen brengen. Deze laatste hebben er mede aanleiding toe gegeven, dat de chartalo geldomloop dus van bank- en muntbiljetten teza men ruim 90 millioen heeft belopen. Vergeleken met de stijgihg die een jaar geleden bij dezelfde maandwisseling plaats vond schuilt hierin niets abnor maals. De invloed van de ultimo komt voorts tot uiting in een lichte stijging der voorschotten met ruim 4 millioen. Ten slotte is het nog opmerkelijk, dat er weer eens een vrij behoorlijke over boeking van de voorlopige tegenwaarde- rekening naar de definitieve, n.l. de Bij zondere Rekening van de Schatkist heeft plaats gevonden ten bedrage van ruim 30 millioen. De voorlopige tegenwaar de-rekening vervat onder de Andere Saldi is echter slechts met 20.5 millioen gedaald, zodat mag worden aangenomen dat er de afgelopen week weer een nieuwe bijschrijving uit hoofde van Mars- hall-levqranties heeft plaatsgevonden. (Van onze correspondent) Tiel wordt een gezondheidscentrum. En als eerste deel daarvan werd dezer dagen een distriefcl-consu 11atlebureau voor de TBC-bestrijdtn.g geopend. Een belangrijke gebeurtenis voor de West-Betuwe de Bommelerwaard en Westelijk Ma-as en Waal. In -het Chassé-theater te Tiel had de Prov. Raad van Gezondheidszorg vele ge- nódigden verzameld, om va,n de officiële opening getuige te zijn. Achtereenvolgens spraken dr P. J. A. v. d. Pot, ir Woldring, dr v. d. Werf, dr Wecbers, burgemeester Cambier van Noo- ten cn dr L. Weisfelt. waarvan cni-gen hun felicitaties vergezeld deden gaan van geschenken voor hot bureau. De leider van de nieuwe instelling, dr Bonnet, sloot de rij van spre-kers en dankte voor de woor den en ca-deaux. Ongetwijfeld is dit nieuwe bureau, dat beschikt over een zeer moderne röntgen- installatie, in een gebied dat 37 dorpen en steden omvat, een aanwinst voor de streek. Bij bijzondere gelegenheden zoals opening van nieuwe gemeentehuizen, wil het provinciaal bestuur van Gelderland gaarne van zijn medeleven en belang stelling blijk geven, door een bescheiden doch passend geschenk. Zulk een ge schenk stellen Ged. Staten zich voor te kiezen uit de werkstukken van thans ar beidende Gelderse kunstenaars. wier prestaties dan tevens op aantrekkelijke wijze onder da aandacht van een ruime kring worden gebracht. Hiervoor wil men dan ook een bedrag van 3000 op de pro vinciale begroting brengen. Volgens een voorlopig cijfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek waren op 1 Augustus j.l. in ons land 218.000 brom fietsen in gebruik. De ontwikkeling van het aantal brom fietsen is sedert 1949 als volgt verlopen; 1 Aug. 1949 4.500: 1 Aug. 1950 55.000; 1 Aug. 1951 148.000; 1 Aug. 1952 218.000. Hieruit blijkt,, dat de netto-toeneming van het Nederlandse bromfiets-park in de periode 1 Augustus 19511 Augustus 1952 70.000 bedroeg, tegen 93.000 in de daaraan voorafgaan-de ja-ar-periode. In de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der N.V- Rubber Mij „Ambaloetoe" te 's-Gravenhage wer den de balans en de verlies, en winst rekening per 31 December 1851 goed gekeurd. Medegedeeld werd. dat van oogst 19o2 tot heden werden verkocht inclusief voorverkopen: 246.643 kg.rubber tot dooreen ƒ3.05 per kg. cif Europa, 71.179 kg. rubber tot dooreen t 33li per lb- c en f New-York. (Van onze correspondent) Dinsdag vertrokken met speciale busven alle militairen die enige weken tijdelijk gelegerd waren in het barakkenkamp „De Schcrpenberg" te Rucphen bij Roosen daal. Het betrof hier militairen die voor herhalingsoefeningen deelgenomen hadden aan de manoeuvres In West-Duitsland. Momentcel is het kamp, een uitgestrekt terrein met diverse montagegebouwen, verlaten en wacht het op zijn eigenlijke bestemming: opslagplaats van lcgergoe- deren. „Vele liefdesverklaringen voor het bouwsparen zijn de afgelopen jaren afge legd door de overheid en diverse personen met leidende functies in bet maatschap- peJijk leven, doch daarbij is het gebleven", aldus de directie van de N.V. Bouwkas „Rohyp" te Amsterdam in haar verslag over 1951. Dit'staat in schrille tegenstelling b.v. met Duitsland, waar de belastingplichti gen wordt toegestaan tot een bepaald maximum spaaretartln-gen bij een bouw kas op het belastbaar inkomen in aftrek te brengen en waar zelfs een dotatie uit dc schatkist wordt verleend. Aldus worden belangrijke kapitalen voor de woning-bouw gereserveerd. Wij hopen, dat oo-k onze overheid zal inzien dat speciaal de arbei dersgroep een belangrijke taak bij dé kapitaalvorming zal hebben te vervullen," aldus het verslag, De productie van bouwkascomtracten bleef beneden de verwachting. De verkla ring hiervoor zoekt de directie in de ver minderde spaarkracht in 1951 en'zij ver meldt tevens nogmaals dat de premie regeling woningbouw 1950 h.i. voor de kleine spaarder ongunstig is. Totaal zijn 703 bouwkascontraeten afgesloten met een aangevraagd kapitaal van 4.648.700 tegen resp. 1361 en 10.041.350 in 1850. Het winstsaldo ad. 133.757 (51.602) wordt be vredigend geacht. Voorgesteld wordt een dividend van 7 pet op de aandelen A en 6 pet op de aandelen B (beide onveran derd). In de komende zitting van de Prov. Staten van Gelderland zal een voorstel van Ged. Staten aan dc orde komen tot het aangaan van een kasgeldlening ad 6.500.000 tegen een rente, welke ten hoogste zal bedragen het percentage, dat van regeringswege toelaatbaar wordt ge oordeeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4