Het hoge Franse prijsniveau Concurrentie met buitenland zeer zwaar ZES DODEN BIJ VERKEERS ONGEVALLEN Geen blad voor de mond op Congres der Labourpartij Britse vakbeweging een grote barrière voor Bevan 1 AANSLAG ÓPHËT^WARME HAPJE" UIT DE AUTOMAAT Zijn ouders nog niet rijp voor ouders-comité's Kustvaarder zonk in Het Kanaal RUSSEN EISEN SLUITING VAN SPIONNAGE-CENTRA" WEER GROOT BAGGERWERIC IN AUSTRALIË DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN We gaan baggeren maar opbouw vergt nog heel ivat anders Donderdag 2 October 1952 Onderzoek naar de vele oorsaken Ned. Aardolie Mij vraagt concessie aan Japan ter stembus Luchtstrijd-balans in Korea r>r „Goede vangst" ontsnapt Twee achtjarige meisjes aangereden Onverbloemde waarschuwing van Deakin 0 Warmwalserij van Breedband in bedrijf Besprekingen met Indonesië Succes voor Hollandse Aanneming Mij. Rond de winkelsluitingswet Vijftienhonderd mensen voelen zich ernstig gedupeerd De twintigduizend Onze president geen president!" Dr Perquin over gezin en school Drie opvarenden verdronken WEERBERICHT Voor exploitatie in de omgeving van Winschoten Liberalen winnen, communisten „dood' Oud-wethouder van Den Bosch verongelukt f" In 1953 gehele fabriek gereed Nederland in principe tot her vatting bereid DE SLAPER! INTENTIES ROZENKRANS- KRUISTOCHT TWEEDE HOPPERZUIGER VERTREKT UIT ROTTERDAM Samenwerking in ondergeschiktheid Ouders en schoolbestuur De weerverwachting, geldig van Donderdag- avond tot Vrijdagavond, luidt: Over het algemeen veel bewolking met enkele buien, vooral in het Westen van het land. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. Vrijdag 3 October: Zon op 6.44 uur, onder 18.13 uur; Maan op 17-47 uur, onder 6.40 uur. NIE UWE SCHIEDAMSCHEXOORANT Frankrijk heeft nog steeds met de moeilijkheid te kampen dat zijn prijzen in vergelijking met het buitenland te hoog zijn, waardoor het voor de exporteurs in vele gevallen onmogelijk is te concurreren op de wereldmarkt. Door bepaalde tegemoetkomingen aan exporteurs heeft de regering getracht dit euvel zo veel mogelijk te niet te doen. Pinay heeft aan een commissie van experts opdracht gegeven om een onderzoek in te stellen naar de oorzaken, welke er toe hebben geleid dat het Franse prijsniveau in het algemeen hoger is dan dat van het buitenland. Dit onderzoek is nog niet afgelopen, doch intussen is reeds het een en ander van het voorlopig resultaat van de onderhanden zijnde studie uitgelekt. Hoe staat het met de prijzen van steenkolen, electriciteit, staal, de arbeids lonen en de fiscale lasten? In het begin van de zomer waren de prijzen per ton van steenkool in' enkele West-Europese landen als volgt: Engeland frs. 3000, Duitsland frs. 4200, België frs. 5100 en Frankrijk frs. 4800. Het verschil tussen de Franse en Duit se prijzen zou in hoofdzaak het gevolg zijn van structuurverschillen van de ko lenbekkens. De Franse bekkens zijn die per en minder rijk, en zijn moeilijker te exploiteren. Door de modernisering van de mijnen en de meer intensieve exploi tatie van het I.otharingse bekken zal hierin een verbetering komen. De daling van de kostprijs zal vermoe delijk in de komende drie jaren in het Noorden en Pas de Calais frs 500 a 600, in Lotharingen frs. 250, in dé mijnen in het centrum en het Zuiden frs. 600 a 700 vormoedelijk kunnen bedragen. Op het ogenblik hebben echter de preducten, yrilke veel steenkool bij de fabricage ve- Tisen een handicap vergeleken met. buitenlandse concurrenten. oon Voor electriciteit is het moeilijkei een goede vergelijking tussen de kosten in Frankrijk en het buitenland te maken. In Zwitserland is het niveau thans on geveer gelijk aan dat van Frankrijk. Ita lië is iets duurder, Engeland en Duits land zjjn op dit punt goedkoper. Wat staal betreft zouden de Duitse prijzen op ongeveer hetzelfde niveau lig gen als de Franse. De Duitse fabrieken profiteren echter van de grotere moge lijkheid tot zelffinanciering, hetgeen in de toekomst aldaar tot een lagere kost- priis kan leiden. Vergeleken met Enge land zou Frankrijk voor staal 10 k 25 pCt. hoger in prijs zijn, al naar gelang de verschillende producten. De kosten van de arbeidsfactor zijn in Frankrijk iets hoger dan in Engeland. De reden hiervoor is dat in het algemeen de lonen in Engeland lager liggen, doch dat daarnaast-de geschoolde arbeiders in het bijzonder beter betaald worden. In het Rlgemeen gesproken zou de be lastingdruk up de Franse industrie niet zwaarder z.tfn dan die, welke de Duitse industrie te verduren heeft. Maar het helangrflke verschil is gelegen in de wijze van verdeling van deze druk. Fraude door de kleine ondernemingen is in Frankrijk veel gemakkelijker dan elders, zodat een groot gedeelte van de druk op de grote ondernemingen terecht komt. (Van onze correspondent). De Nederlandse Aardolie My. (NAM) heeft bij Gedeputeerde Staten van de provincie Groningen een concessie aan gevraagd voor een oppervlakte van 2825 hectare in de omgeving van Winschoten. Deze concessieaanvraag is gebaseerd op de resultaten, verkregen bij een bo- riijg onder de gemeente Winschoten en Scheemda, waarbij anhydriet en steen- zout in exploitabele hoeveelheden werden aangetoond. De delfstoffen zijn opgehoopt in een pilaarvormige formatie waarvan de top zich ongeveer 400 meter onder het maaiveld bevindt. Het steenzout bevat bovendien kaliumzouten, waarvoor even eens concessie is aangevraagd. De NAM heeft in haar concessie-aan vrage tot uitdrukking gebracht, dat zij bereid is de exploitatie van de haar te verlenen concessie over te dragen aan derden, die in het bijzonder in de verwer king van de gevonden mineralen ge ïnteresseerd zijn. Woensdag zijn in Japan de algemene verkiezingen voor het Huis van afgevaar digden gehouden. Als een uit dc voorlo pige uitslagen reeds thans vast te stellen feit kunnen wij melden, dat de liberalen de absolute meerderheid behaald hebben en dat daarentegen alle 107 communisti sche candidaten verslagen zijn. Van de totale belastingopbrengst in r rankrijk komt 70 pCt. voor rekening van de indirecte belastingen. I?er saldo zouden de hogere kosten van energie en arbeid oorzaak zijn van een prijsverschil van 15 a 20 pCt. in het na deel van Frankrijk, aangezien het zijn concurrentievermogen in het buitenland belemmert. Er zijn echter nog andere factoren aan te geven welke van ongunstige invloed zijn op Frankrijk's positie op de wereld markt. De investeringen in de industrie hadden door de oorlog een ernstige ver traging ondergaan. Toen men na de oor log de achterstand moest gaan inlopen was er voldoende aanbod van risicodra gend en risico mjjdend kapitaal De rentevoet liep scherp op, n.l. van'1945 tot 1951 met 95 pCt. Daarom moest interne financiering de middelen opleveren. Maar dit werd filecnts bereikt door de consumenten het gelag te laten betalen, n.l. door het no- ige or> de prijzen te zetten. Voorts werkt het hele systeem der belastingen m krankryk de prijsverhoging in de nana, de belastingen worden n.l. groten deels m de prijzen verdisconteerd. Daar om is een fiscale hervorming dringend gewenst. Tenslotte hebben de producenten, de handel en de verbruikers slechte ge woonten aangenomen. De producenten werken vooral voor de binnenlandse markt en trachten de risico's van concurrentie zoveel mogelijk uit te scha kelen en prijsafspraken te maken. De concurrentie zou dan ook weer eens moeten herleven. Het aantal personen dat een bestaan vindt in de handel is te talrijk en de winsten, welke zjj in hun prijzen berekenen zijn te hoog. Hier zou ook een fellere concurrentie nodig zijn. De consument moet opnieuw worden op gevoed. Hij moet leren kwaliteiten en prijzen te vergelijken. De Amerikaanse vijfde luchtmachtgroep heeft meegedeeld, dat in September 126 vliegtuigen van de tegenstander zijn neer geschoten of beschadigd, hetgeen neer komt op een record sinds het uitbreken van de Koreaanse oorlog. De balans ver meldt 61 Mig's vernietigd, 7 waarschijn lijk vernietigd en 58 beschadigd. Als ver liezen van de vijfde luchtmachtgroep in deze periode worden 30 toestellen opge geven. Het hoofd van de Russische controle commissie in Berlijn, generaal Tsjoeikof, heeft Woensdag in een nota aan de Ameri kaanse hoge commissaris, Donnelly, de sluiting geëist van „spionnage- en terro ristencentra in West-Berlijn, die betrokken zijn bij misdrijven tegen Oost-Duitsland en Oost-Berlijn". Amerikaanse functiona rissen zijn van mening, dat de Russische nota een antwoord vormt op een verzoek van Donnelly om nadere inlichtingen over de beschuldigingen van terreur en sabo tage, welke generaal Tsjoeikof bij hun eerste ontmoeting in begin September heeft geuit. De Russische generaal beweert, dat West-Berlijnse firma's de „agenten bom men, zwavelzuur, krachtige vergiften en onzichtbare inkt leveren" en dat het West-Berlijnse radiostation Rias, dat zijn uitzendingen verzorgt met steun van de Amerikanen,, „in werkelijkheid een groot spionnagecentrum is, dat regelmatig in structies aan zijn agenten uitzendt". „De misdadige organisaties ontvangen De Westduitse politie deed Maandag een goede vangst door de hand te leggen op de 41-jarige Wilhelm Kappe, die wegens oorlogsmisdaden tot 21 jaar gevangenis straf was veroordeeld, maar in Augustus j.l. uit de gevangenis te Werl wist te ont snappen. De man werd aan een streng verhoor onderworpen, maar juist het overbrengen van de cel naar de kamer van de politierechter gaf hem de kans om opnieuw de benen te nemen. Tot op heden heeft men nog geen spoor van hem kun nen ontdekken. (Van onze correspondenten) Het verkeer heeft weer enige slacht offers gemaakt. Heel tragisch is wel het ongeluk, dat gistermiddag gebeurde by Oude Bildtzijl in Friesland. Twee meisjes van acht jaar kwamen, toen zy samen op één fiets reden, voor een vrachtauto te vallen. Zij werden overreden en waren beiden op slag dood. Doetje van D. uit Oude Bildtzijl en Frederica R. uit Nieuwe Bildtzijl, die in de richting van Oude Bildtzijl reden, begonnen door onbekende oorzaak te slingeren en kwamen te vallen juist toen de vrachtauto voorbij reed. Nabij Zaltbommel werden de 27-jarige P. S. uit Weert en de 25-jarige mej. C. B. uit Beverwijk, die samen op een motor rijwiel zaten, Dinsdagavond door een luxe auto aangereden. Bij een onverwachte manoeuvre van de motorbestuurder oj> de plaats, waar het wegdek overgaat van steenslag naar beton, schoot de auto, die krachtig remde, toch door de gladheid weg door en botste tegen de mo- ic^on S werd hierbij op slag gedood. Het rnèislje werd naar het Groot Zieken- easthuis te Den Bosch overgebracht, waarhet na aankomst eveneens overle ver'hoogte van Scheilekensbeek ging j rft-inris!© V06rittEH G. S. Dinsdagavond de "O-jarig» uit Reuver (L.) metpaardl eniKair Rn» waarts, toen een auto bestuur heer B. uit Speltholzerheide achter tegen de kar opbotste. Het paard W?rd schichtig en sloeg op hol. De v0® werd meegesleurd en kwam onder kar terecht. Bij overbrenging naar n ziekenhuis overleed de man aan zijn ver wondingen. koer H. H. M. v. d. Velden, oud wethouder van financiën te Den Bosch, Kwam gisteren bij een auto-ongeluk on- g om het leven. De heer v. d. elden was met de procuratiehouder van wlod^CCK"nnlïts^a?toor op weg naar ™?kii tui viaduct over de Bossche - V Tilburg slipte de auto hij het uitwijken tengevolge van de gladheid van de weg en botste tegen een boom De oud-wethouder werd op slag gedood. De procuratiehouder, die aan het stuur zat, kreeg een shock. Een personenauto, bestuurd door de heer W. K. uit Haarlem, inspecteur van de Kon. Noord- en Zuidhollandse Red ding-Mij. die met zijn echtgenote en zoontje uit Hindeloopen kwam, is door onbekende ooraaak op de onbewaakte overweg bij Workum door de trein Sta- verden-Leeuwarden gegrepen en ver nield. De echtgenote van de heer K. liep een zware hersenschudding op. De be stuurder en zijn zoontje kwamen er met enkele schrammen van af. De auto, die een paar maal over de kop was geslagen, werd zwaar behavend. De trein had een half uur vertraging. Aan de Woldweg te Kropswolde in Groningen vond gisteren tenslotte een vrij ernstig ongeluk plaats, dat echter achteraf wonder boven wonder nogal meeviel. Een personenauto verleende geen voorrang aan een GADO-bus, waar door de bus aan de zijkant geramd werd. Beide voertuigen belandden toen in dé sloot. De personenauto werd totaal ver nield, de bus kreeg ernstige schade. De vijftien passagiers kwamen echter met de schrik vrij. zowel financiële hulp als instructies van de Amerikaanse spionnagedienst en onder houden nauw contact met de Britse en Franse spionnagediensten", aldus de nota. Reuter tekent hierbij aan, dat de leiders van de West-Berlijnse anti-communisti sche organisaties herhaaldelijk hebben verklaard, dat hun activiteit beperkt blijft tot het verzamelen, controleren en verbreiden van nieuws over Oost-Duits land. Twee groepen hebben echter on langs gemeld, dat zij verscheidene perso nen met valse papieren uit Oost-Duitse gevangenissen hadden gehaald. Ter gelegenheid van „Grote Verzoendagheeft Egypte s premier Naguib, de Ismaëlitische synagoge te Cairo bezocht, waar hij een gedeelte van de dienst bijwoonde. Tweemaal werd Naguib in de strijd tegen de Joden gewond, zodat ook hij van „verzoening" kon spreken! Naguib neemt afscheid van opperrabbijn dr Hairn Nahem. Arthur Dcakin, wel dc gezagshebbendste Washington en Moskou, die beide partijen en invloedrijkste Britse vakverenigings- lcider, heeft gisteren op het Labour partij congres te Morocamb de linkervleugel van Bevan beschuldigd van „het zaaien van wantrouwen, dat het geloof van het volk in de Labourbewcging zal vernietigen". Onder luide toejuichingen zowel als afkeuringen verklaarde Deakin, dat de bijna 5 milliocn vakverenigingsleden in de Labourpartij „altijd het recht zullen hand haven om hun mening kenbaar te maken". De vakverenigingen zijn over het alge meen tegen Bevan gekant. Deakin bracht hulde aan de .voormalige minister van buiteni. udse zaken. Morrison, die niet herkozen is als lid van het be stuur. Hij waarschuwde, dat de vakver enigingen zich zullen blijven verzetten tegen de tactiek van de aanhangers van Bevan. Voorts legde hij de nadruk op de ernstige bezorgdheid, die in de vakbewe ging heerst over het meningsverschil in de Labourpartij. „Weinig mensen geloven, dat het zoge naamde geschil over de herbewapening het werkelijke strijdpunt is binnen de partij. De meesten denken, dat er een grote strijd °m de leiding aan de gang is", aldus Deakin. Het wanbegrip kon volgens hern slechts worden opgeruimd als de rebellen hun tactiek van de laatste tijd zouden op geven „Laten zij (de rebellen) de gemene aanvallen op hen, met wie zij het niet eens zijn opgeven", aldus Deakin. 'W <#C- De warmbandwalserij van Breedband 'n IJmuiden, het eerste afgeronde gedeelte van deze onderneming is gisteren, in aanwezigheid van ongeveer 1000 per sonen, die zeer nauw bij het ontwerpen en de bouw der fabrieken hebben medege werkt, zonder vertoon naar buiten in be drijf gesteld. De warmbandwalserij is de eerste stap op de weg naar de volledigheid van dit bedrijf: in het voorjaar van 1953 hoopt men de koudwalsery gereed te hebben, die in de loop van dat jaar, met de blikfabriek, de trits der fabrieken van Breedband N.V. vol zal maken. Deze warmwalserij zal warmgewalste dunne plaat vervaardigen, alsook het halffabrikaat voor de fabricage van koudgewalste dunne plaat en blik voor de thans nog in aanbouw zijnde koud- walserij en blikfabriek. Na zijn toespraak verklaarde Deakin tegenover verslaggevers, dat de vakver enigingsleden zal worden verzocht een grotere rol te spelen in hun plaatselijke Labourorganisaties, „teneinde de opkomst van de Bevannieteli te remmen". Righard Crossman, Bevan's specialist op het gebied vain buitenlandse zaken, werd eniige minuten lang uitgejouwd toen hij een redevoering begon met de verklaring, dat hij met het oog op de gebeurtenissen had besloten zijn op schrift gestelde be toog over de buitenlandse politiek te matigen. Crossman zeide onder meer, dat „oorlog onvermijdelijk is als de herbewa peningswedloop ongebreideld wordt voort gezet". Hij meende, dat „het grootste ge vaar is gelegen in de hysterische angst in tot herbewapening drijft' De gewezen socialistische minister van koloniën, Griffith, verklaarde in een toe spraak, dat de Britse socialisten hun steun zullen blijven geven aan 't NATO- verdrag en aan „samenwerking met de Ver. Staten en andere bondgenoten van Groot-Brittannië" bij het ten uitvoer leg gen der vexdragsdoeléinden op econo misch, maatschappelijk en militair-ver dedigend gebied". Na de redevoeringen werd het partij program voor de buitenlandse politiek goedgekeurd en werd een resolutie aan genomen, waarin wordt verklaard dat de zaak van de vrede het best gediend kan worden door vast te houden aan socia listische beginselen en door te weigeren deze ondergeschikt te maken aan Ame rikaanse, Russische of andere druk. Voorts wordt in de resolutie aangedron- §en op uitbreiding van de handel tussen lost en West. Het partijbestuur heeft op zijn eerste, in de nieuwe samenstelling gehouden bij eenkomst, Arthur Greenwood, een man van de rechtervleugel en partij-penning meester, tot voorzitter gekozen. Het Ministerie van Buitenlandse Zaken en het Hoge Commissariaat van Indone sië delen mede: De waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië, de heer Susanto Tirto- prodjo heeft onlangs namens zijn rege ring het voorstel gedaan de besprekingen tussen beide landen,'die in Februari 1952 werden onderbroken, te hervatten. Dc minister zonder portefeuille, mr Luns, heeft gistermiddag aan de waarnemend Hoge Commisaris van Indonesië medege deeld, dat de Nederlandse regering lrfer- toe in principe bereid is en hem tevens in kennis gesteld van de inzichten van de Nederlandse regering omtrent de basis en de wijze waarop de besprekingen vol gens haar zullen kunnen worden hervat. T\E politieke stryd, kan iemand lelijk f van zijn voetstuk halen. Generaal Eisenhower genoot de algemene bewondering als de man, die de Duitsers terugwierp naar hun land en hen daar op de knieën dwong. Nu is ,Jke" in de politiek gegaan als Republikeins candidaat voor het presi dentschap en in de hitte van de cam pagne is deze burgervan zijn hoog voetstuk gehaald en aangeduid als een „slaper". Niemand minder immers dan President Truman verklaarde dezer da gen in een verkiezingsspeech: „In 1945 heeft Eisenhower zelf ge zegd, dat hij geen reden zag, waarom Amerika en Rusland geen vrienden zouden zyn. Als hij toen een beter ad vies had gegeven, dan zouden zijn woorden niet de schade hebben aange richt, die zij toen hebben veroorzaakt. Als hij een werkelijk vooruitziend staatsman was geweest, dan had hij ons toen al wakker moeten schudden. Want wij waren allen, Democraten en Republikeinen, in slaap gevallen. Men zou hierbij kunnen aantekenen, dat President Truman eigenlijk toegeeft zelf ook geslapen te hebben, zij het dan „op advies" van Eisenhower. Verder kan men met pijnlijke verbazing zich af vragen, hoe Truman later zo'n „slaper" kon handhaven op de hoogste militaire post. Enfin, dat is blijkbaar bij de ver kiezingscampagne niet aan de orde. Eisenhower heeft geslapen en anderen in slaap gesust en daarop moet de can didaat ,/ke" hangen. En hij zal dan gelyncht moeten wor den door de Democratische candidaat Stevenson, want deze is volgens Tru man een „wakker" man, Immers, Ste venson heeft het eerste gewaarschuwd voor de communistische dreiging en reeds op het tijdstip, dat de anderen nog hun diplomatiek dutje deden. De Amerikanen zullen dus hebben te kiezen tussen een slaper en een wakker man. Het is ons, eerlijk gezegd, of wij uit een boze droom nog niet geheel ont waakt zijn. Enfin, wij kunnen er niets aan- doen. Hopelijk stemmen de Yan kee's de rechte man op de rechte plaats, want die verkiezing ia ook voor Europa van veel belang. Nu geven wij nog zondek commentaar een bericht je. Hot luidt: Bij het overhandigen van zijn ge loofsbrieven te Washington heeft de nieuwe Sovjet-ambassadeur Zaroebm verklaard, dat de Sovjet-Unie „een oprecht gevoel van vriendschap" voor de Verenigde Staten koestert, waarop president Truman verzekerde, dat de Verenigde Staten slechts gevoelens van de meest vriendschappelijke aard voor de Sovjet-Unie hebben. Bent U nog wakker, of buiten wes ten T ANALYST. De intentie van de Rozenkrans kruistocht voor 2 October is: Be kering der zondaars; en voor 3 Oc tober: Eerherstel aan het H. Hart. De regering van Australië heeft gister avond bekend gemaakt dat zij het uit baggeren van de „Cockbum Sound", ten zuiden van Fremantle, heeft gegund aan de Hollandse Aannemingsmaatschappij te 's Gravenhage. De „Cockbum Sound" ia de toegangs geul tot Kwinana, de plaats waar de „Anglo Iranian Oil Company" een nieu we zeer grote raffinaderij zal laten bou wen ten bedrage van circa 32 millioen pond sterling. Deze toegangsgeul moet bevaarbaar worden gemaakt voor tank schepen tot een grootte van 40.000 ton. De Hollandse Aannemings Maatschap pij kreeg het werk na zware concurren tie. Er waren inschrijvingen binnengeko men uit o.a. Amerika, Duitsland, België en Nederland. Verwacht wordt dat de werkzaamhe den in de „Cockburn Sound" niet minder dan drie en een half jaar in beslag zul len nemen. Het zal voor het grootste deel worden uitgevoerd door het personeel dat thans voor de Hollandse Aanne mings Maatschappij te Newcastle aan de Oostkust van Australië met het uitbag geren van havens bezig is. Dit werk is bijna gereed en de daarvoor gebruikte (Van onze Utrechtse redacteur) Op de eerste dag van het inwerking- De grote schilders, die m Leiden zijn geboren en hebben gewerkt, zijn daar dit jaar de hoofdfiguren m de herdenking van het ontzet van de stad. Zo bracht Jan Steen reeds Woensdag een bezoek aan de Sleutelstad, waar hij in een Pannekoekenhuisje de keuken introk om voor zich en zijn vrouw persoonlijk de pannekoeken te gaan bakken, hetgeen hem wonderwel lukte. Onder koulakende oog van de pannekoekenbakker en de vrouw van Jan Steen is de „oude" meester aan het werk. f?N d0'D nieuwe Winkelsluitings- ke®ft de Bond van Automatenhou- ders gisteren namens ongeveer isnn au in pen6 zich met' S-n vetl pen, zich met een adres tot de minister van Economische Zaken gewend omdat zij zich ernstig benadeeld voelén door art. 16 van deze wet. Volgens dit artikel kan de voorraad in automaten, die met uit de winkel bijge vuld kunnen worden om zes uur het tijdstip, waarin de winkels moeten'slui ten, nog worden vergroot en uitverkocht terwijl via automaten, die wèl' uit de' winkel aangevuld kunnen worden, na dit tijdstip in het geheel niet verkocht mag worden. Gevreesd wordt, dat onder deze bepa ling automatieken „warme hapjes" e.d. vallen, al zijn dit in het algemeen geen artikelen, die overdag in de winkel ver kocht worden. In het gunstigste geval, waarbij dus de voorraad om 6 uur nog aangevuld kan worden, heeft dit evenwel maar weinig zin, omdat deze waren niet langer dan een uur houdbaar zijn. Het betreft hier dus speciaal automa te aas de straat of voor de deur vas winkeliers, die, naar het bestuur van de Bond aanvoert, voor een groot deel hun zaak in stand kunnen houden mede dank zij de opbrengst van een automatiek. Waar gemiddeld op zijn minst geno men één man uitsluitend voor de ver zorging van één automaat in dienst is, zouden 'bij stopzetting van de auto- matenverkoop zeker 1500 mensen ont slagen moeten worden. De bewuste bepaling geldt slechts niet voor die automatieken, waar een ruimte aanwezig is, om het gekochte ter plaatse te consumeren, waardoor deze automa- tiekbedrijven onder de Horecabedrijven vallen. Adressanten verzoeken (jc minister een zodanige wetswijziging te willen be vorderen, dat automatenhouders niet gedupeerd worden het gaat hier bo vendien om een kapitaal-investering van acht millioen gulden, die waardeloos zou worden en voorlopig althans er bij de minister van Justitie op aan te dringen, dat voor het vullen van automaten met kokswaren na 6 uur geen proces-verbaal wordt opgemaakt. Inmiddels heeft het katholieke Eerste-Kamerlid dc heer Steinkiihler over deze kwestie aan de minister» van Economische Zaken en van Justi tie enige schriftelijke vragen gesteld, waarin o.m. eveneens wordt verzocht de betrokken automaathouders te vrij waren van vervolging bij overtreding van de gewraakte wetsbepalingen. Bij de heden gehouden trekking van de 517de Staatsloterij is in de eerste klasse, tweede lijst de twintigduizend gevallen op nummer 14995. zelfvarende hopper-zuiger zal volgende maand naar de plaats van nieuwe werk zaamheid aan de Westkust van Australië ^Ir^de eerste helft van deze maand, vermoedeliik op Zaterdag 11 October a.s., zal een andere zelfvarende hopper-zuiger Rotterdam verlaten om zich naar de Cockburn Sound" te begeven. Van Ne derland uit zullen nog circa acht werk- nemers naar Fremantle gaan om zich daar bij het andere Nederlandse perso- neel te voegen en deel te nemen aan het uitbaggeren. Columbia-Universiteitsstudenten: Het studentenblad van de Columbia University te New York, waarvan Eisen hower president is, heeft zich Woensdag uitgesproken voor steun aan de tegenstan der van de generaal, gouverneur Steven son. Eisenhower, aldus de „Columbia Daily Spectator", heeft opportunistische over wegingen zwaarder laten wegen dan principes en heeft getoond een „moeizaam orthodox denker te zyn zonder verbeel dingskracht". Kleinzielig blijkt gouverneur Stevenson allerminst te zijn. Hij stond het overheids personeel te Springfield toe vandaag in de middagpauze langer weg te blijven ten einde hen in staat te stellen een bijeen komst voor zijn republikeinse tegenstan der, generaal Eisenhower, bij te wonen. Gisteren werd te Amsterdam de 19e R K. Onderwijzersdag gehouden, ge organiseerd door de afdelingen Amster dam, Haarlem, Zaandam. Aar- en Am- stels'treek en Beverwijk van de St. Augustinus-vereniging. De dag werd geopend met een H. Mis, opgedragen in de St. Nicolaaskerk, door rector B. de Bot, geestelijk adviseur van de vereniging. Nadat de voorzitter de meer dan dui zend onderwijzers in de grote zaal van Kras had verwelkomd, zongen de leer lingen van de koorschool van de St. Bavo, o.l.v. dr A. Kat, enkele liederen. De zeereerw. heer dr N. Perquin, di recteur van het Mgr Hoogveldinstituut te Nijmegen, hield vervolgens een korte rede over „Gezin en school". Zowel ge zin als school trachten zich van het zelfde object het kind meester te maken. Beide hebben een en hetzelfde doel, n-1. het kind te helpen volwassen worden. Er moet echter een hiërarchi sche ordening en samenwerking tussen gezin en school zijn. Het gezin heeft van nature en rechtens een voorrang boven Eerst gisteravond werd te Cherbourg bekend, dat bijna 24 uur tevoren een Nederlandse coaster, de 336 ton nieten de „Luctor" tussen Kaap Levi en Bar fleur in Het Kanaal is gezonken. Van de acht opvarenden hebben slechts vijf het er levend afgebracht. Woensdagavond werden dezen door de Franse traw ler „Louis Léon" in Barfleur aan land gezet. Van de drie overige opvarenden worden er nog twee vermist. Het zijn de 30-jarige tweede machinist .1. J. van Oosten en de 18-jarige matroos M. Aar- noutse, resp. uit Rotterdam en Dordrecht. Het stoffelijk overschot vah de stuur man, de 30-jarige Hagenaar R. Datema, werd in het nabij Cherbourg gelegen Re- vüle aan land gebracht. De „Luctor" was met een lading steen onderweg van Guernsey naar Lon den. Uit de schaarse berichten, die tot dusverre bij de eigenares van het schip, de invoer- en transportonderneming „Invotro" N.V. te Rotterdam binnen kwamen, is niet precies duidelijk ge worden, wat er met de „Luctor is ge- de burgerlijke maatschappij of de staat, tij de opvoeding van het kind. De school heeft dus de plicht samen te werken met de ouders ln onderge schiktheid, maar wat weten de meeste ouders van opvoeding af. vroeg spreker. Het recht van de ouders is intussen niet absoluut- Als ze tekort schieten, moeten anderen ingrijpen, maar wan neer de ouders een bepaalde school ge kozen hebben, dan aanvaarden zij daar mee ook de consequenties. Deze schoolkeuze is voor de vorming van de toekomst van het kind beslissend. Dwang in deze is geen oplossing. Vaak wordt het verwijt gehoord, dat de school los van de ouders heeft gewerkt. Juisl de samenwerking tussen beiden is volgen» sp? een van de sterkste argumenten voor het bestaan van de katholieke school. Alles waf in het gezinsleven niet geïntegreera is. zal het kind zich nooit blijvend eigen kunnen maken. Het kind is niet opgewas sen tegen tegenstellingen in zijn opvoe ding. Dit brengt gezagsondermijning en onzekerheid mee. De school is geen tweede milieu, maar een aanvulling van het ene milieu: het gezin. Dr Perquin sprak vervolgens over de suggestie van mevrouw Michels-Veraart om de ouders meer direct bij de school te betrekken. Hij betwijfelde of de ouders hier reeds rijp voor zijn. Hoe die samen werking echter moet tot stand komen, duidde hij met enkele suggesties aan. Op iedere school zou een onderwijskracht v-oor het contact vrijgesteld moeten wor den. Deze figuur moet beschouwd worden als de zaakgelastigde van de onderwijzers. beurd Nadat de boot begon te zinken is Maar reeds nu kan door het organiseren de kapitein, de heer J. Wensing uit Haarlem, er in geslaagd tijdig de red dingssloep buiten boord te krijgen. In deze sloep hebben de geredden de kapitein, de machinist J, Vis ser uit Vlaardingen, de kok A M. Knyff uit Rotterdam, de matroos A. Kommerowsky uit Cuxhaven en de ma troos T. de Blom uit Rotterdam bijna een geheel etmaal rondgedreven alvorens zij door de „Louis Léon" werden opge pikt. van kleine sch-oolplechtigheden of -feesten, waarbij de ouders persoonlijk door de onderwijzers worden uitgenodigd en ioor periodieke samenkomsten tussen een on derwijskracht met ouders van de leerlin gen in de goede richting worden gewerkt. Deze heropvoeding van de ouders is een -groots apostolaat, een katholieke actie waardig. In de middagbijeenkomst sprak de heer Van Domburg no-g over de film en werden als illustratie enkele korte films vertoond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1